Lotto beloont beste slogan voor Zeeland P DE STEM GS steunen afslanking Antonius 'Politiek wijzen op rechtvaardigere verdeling welvaart' 'Het wordt voor Nederland de hoogste tijd' Stormschade in Zeeland beperkt 6SBS6 geen vervanger van publieke televisie' eur m/v ^/technisch m/v litzendbureau I Van onze verslaggever I Middelburg - Gedeputeerde I staten van Zeeland (GS) vin den met de speciale onder- I joekscommissie, dat het An- I toniusziekenhuis in Oostburg I afgeslankt moet worden tot I een polikliniek met een hotel- I functie. Met dit gisteren geno- I men besluit valt het doek voor I de 24-uurszorg in Oostburg definitief. Lotto zegt 'goedmakertje' toe I Door Rein van der Helm Vuurpijl mag geen prijs op kermis zijn Politie int 2700 gulden C1 KBO-voorzitter over armoede: Geen subsidie voor herstel van Zeeuwse koloniale kerk Heeft u de smaak van RAL al te pakken t5l ADVERTS 5ING 1 (013) 536 20 21 *^Le-cl <*„»•>-,« X 57 ut De werkzaamheden in onderhouden van elektri- t u een diploma MTS-E en nt u zelfstandig werken en eze baan met goede toe- jd: 23 tot 35 jaar. !0, Peter van der Veeken k 19 ïout De werkzaamheden verkoop en het aannemen iervoor hebt u een diploma nitiatiefrijk, zelfstandig en Jeze baan biedt goede toe- jd: 21 tot 25 jaar. 10, Peter van der Veeken k 19 Van Rijn Breda Van Rijn Breda Van Rijn Breda Van Rijn Breda Manpower Breda Manpower Breda Manpower Breda Manpower Oosterhout Manpower Oosterhout RMPI Barendrecht Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Job Support Roosendaal Topstart Breda Vitae Inter AT Eindhoven Vitae Inter AT Vitae Inter AT Vitae Inter AT Vitae Inter AT Vitae Inter AT Vitae Inter AT Topstart Techniek Topstart Techniek TopStart Techniek TopStart Techniek TopStart Techniek TopStart Techniek Randstad Breda Randstad Hulst Randstad Oosterhout Randstad Oosterhout Randstad Breda Randstad Breda Tempo Team Roosendaal Tempo Team Roosendaal Tempo Team Rijen Tempo Team Rijen Tempo Team Etten-Leur Tempo Team Etten-Leur Tempo Team Roosendaal Tempo Team Etten-Leur Tempo Team Etten-Leur Tempo Team Etten-Leur r m/v Tempo Team Rijen Dactylo Bergen op Zoom Dactylo Bergen op Zoom Dactylo Bergen op Zoom Dactylo Bergen op Zoom Ecco Roosendaal Ecco Roosendaal Ecco Roosendaal s Ecco Bergen op Zoom Ecco Bergen op Zoom Ecco Bergen op Zoom Manpower Bergen op Zoom Manpower Bergen op Zoom Manpower Bergen op Zoo Tènce! Roosendaal Draft Tilburg Vedior ASB o. Vedior ASB Vedior ASB jm Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB laai Vedior ASB Vedior ASB mdaal Vedior ASB zene.o. Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB ndaal Zeeland Blijven functioneren zoals nu het geval is, is onhaalbaar, mel den GS. Er gaan grote geldpro blemen ontstaan, logistieke pro blemen met een relatief gering aantal specialisten en, door het voort laten bestaan van de 24- uurszorg komt ook het voortbe staan van de klinische zorg op twee locaties onder druk te staan. Verder is het zo, stellen GS, dat er daarnaast in de toekomst sprake zal blijven van een stroom van Zeeuws-Vlaamse pa tiënten naar België. Die zal mo gelijk nog toenemen indien de wettelijke belemmeringen voor ziekenfondspatiënten worden opgeheven. Al met al zijn er te veel onzeker heden, vindt het dagelijks pro- vinciebstuur. De oplossing is inderdaad het voorstel van de commissie dat er een polikliniek ontstaat met dagverpleging, dat er een nieuwe ct-scanner wordt aangeschaft en dat de kliniek een hotelfunctie gaat vervullen voor patiënten uit West-Zeeuws-Vlaanderen die eerder in De Honte of in een an der ziekenhuis zijn behandeld. GS noemen de keuze van de commissie 'weloverwogen'. „Waarbij wij," aldus GS, „aan tekenen dat de negatieve gevol gen voor de regio West-Zeeuws- Vlaanderen, in de totale context bezien, tot een minimum worden beperkt. Wij onderkennen daar bij dat met de beoogde oplossing de spoedeisende hulpverlening door de locatie Antonius weg valt." IMiddelburg - Bij het uitschrijven van een wedstrijd voor een 'Zeeuwse kreet met power' hoeft de Provinciale VVV Zeeland (niet naar een prijs te zoeken in haar magere budget. Namens De I Lotto in Den Haag heeft directeur T. Veenstra een 'fatsoenlijke' I prijs toegezegd. Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. van Gelder spreekt het idee van de wedstrijd wel aan. Op een eventueel ver zoek om in de jury te gaan zitten, reageert hij positief, zei hij giste- lren. Vorige week vrijdag stoorde VW-directeur Rudi ter Heide Izich aan de tekst van een Lotto- 1 advertentie met de kreet Weer lien aimige Zeeuw minder. Dit naar aanleiding van het feit dat de grootste Lotto-prijs aller tij den-ruim tien miljoen gulden - door een inwoner van Zuid-Beve land was gewonnen. I Veenstra bood excuses voor de gebruikte tekst aan, want zijn or ganisatie wilde op geen enkele manier wie dan ook krenken. Hij maandag die excuses verge- Izeld gaan van het aanbod voor hen wedstrijdprijs te zorgen. Een [aangename verrassing voor de [Provinciale VW. [Vrijdag liet Ter Heide zich tegen- Jover ons ontvallen een wedstrijd [te willen houden onder het Ne- [derlands publiek om een slogan [te verzinnen, die Zeeland positief [in de markt moest zetten. Om te lgenwicht te bieden aan het beeld [van de 'zunige' Zeeuw die geen |tent te veel wil betalen. „Geen gemakkelijke zaak," zegt [Van Gelder. „Bedrijven geven laan beeldvorming niet voor niets Kapitalen uit. Het is vakwerk. [Toch spreekt de wedstrijd mij [wel aan. Met z'n allen werken |aan het beeld van Zeeland. Hard want Nederland heeft nog Steeds niet in de gaten dat wij Ivoor vijf en niet voor vijftig pro cent agrarisch zijn. En dat Zee rad niet voor tachtig maar voor twintig procent orthodox is. An derzijds wordt aan ons ook ge dacht als een culinaire provincie, jiet veel ruimte, prachtige wol- «enpartijen en lekker uitwaaien pp het strand." «adat zaterdag het voornemen |an de wedstrijd via De Stem wijdere bekendheid kreeg, is Ter ieide bedolven onder de reacties. ■Landelijke kranten, tijdschrijf- rn, radio-zenders, School voor journalistiek in Utrecht en de W-uur-show namen contact op. Pjn maandag was behoorlijk Verstoord, maar dat had ik er riag voor over. Kennelijk leeft Jan met de Zeeuwen mee. lens Van Gelder moet men oppassen dat een bepaalde Met niet tegen je gaat werken. gaat niets boven Groningen' uggereert in feite dat die provin cie in de periferie ligt. Ik weet overigens dat Groningen met de ze campagne gaat stoppen," zegt Van Gelder. Aan animo voor de wedstrijd ont breekt het niet. Mensen belden afgelopen dagen met de VW voor een deelnameformulier. Anderen stuurden spontaan per fax ideeën op, waarvan Ter Heide 'Niet zu- nig, wel zonnig' een mooie vond. „Weliswaar komt dat vermaledij de woord erin voor, maar daar aan wordt een positieve draai ge geven." Van onze verslaggever Heikant - De gemeente Hulst heeft gistermiddag een eind gemaakt aan het illegaal ver strekken van vuurpijlen als prijs, op de kermis van Hei kant. De bewuste kermisexploitant wist niet dat dat niet mocht, en is onmiddellijk gestopt met het weggeven van de pijlen. Signalen van verontruste bewo ners uit het dorp, die merkten dat hun kinderen met vuurpijlen rondliepen, brachten de gemeen te ertoe de marktmeester op dracht te geven op de Heikantse kermis poolshoogte te nemen. Dat gebeurde gistermiddag, op de laatste dag van de kermis. „De exploitant is erop aangesproken. Dat is in goede harmonie verlo pen. In plaats van vuurpijlen zou hij klanten van zijn tent sleutel hangers geven," aldus een ge meentewoordvoerder. „Daarmee is voor ons de kous af." Van onze verslaggever Middelburg - Een 40-jarige auto mobilist uit Middelburg is maan dag in zijn woonplaats aange houden. Hij was in het bezit van verboden wapens en een busje traangas. Verder reed hij terwijl hij een rij-ontzegging heeft. Bo vendien had hij voor 2700 gulden aan bekeuringen open staan. Te gen de man, die eerst een valse naam opgaf, is proces-verbaal opgemaakt. De boetes heeft hij betaald. Terneuzens homopaar wil elkaar met huwelijksbelofte eeuwig trouw beloven De Tweede Kamer heeft het onderwerp dit jaar uitvoerig de revue laten passeren: het homohu welijk. In het woud van argumenten voor en te gen tekende zich schoor voetend een meerder heid af, die vindt dat ho moseksuele mannen en vrouwen zich in de echt moeten kunnen laten verbinden. Maar die ge- dachtenvorming heeft zich nog steeds niet ver taald in wetgeving. Een tegenvaller voor Olaf van Laere en Arie Schipper. Het Terneu- zense homopaar had al een trouwdatum geprikt, maar die is inmiddels al weer van de kalender geschrapt. Door Peter van den Assem PAUL DE LEEUW zei ooit in een interview dat homo's eens moeten ophouden met dat ge zeur over trouwen. Per slot van rekening zijn er ook andere mo gelijkheden om een relatie wet telijk te laten bekrachtigen. Maar voor Olaf en Arie is dat niet primair het punt van dis cussie. „Wij hebben dezelfde plichten en dus willen wij ook dezelfde rechten," zegt Olaf. „Trouwen heeft voor ons een be paalde gevoelswaarde." Arie vult de praktische kant aan: „We zouden een samenlevings contract op kunnen laten ma ken, maar dat is niet hetzelfde. We hebben samen een zaak. Maar als een van ons overlijdt, dan kan de familie aanspraak maken op een deel. Dat vervalt pas dan als je vijf jaar samen woont. En dat is bij ons niet het geval. Wanneer je trouwt is dat direct geregeld." Adoptie Het recht om te trouwen staat niet op zich. De mogelijkheid om door middel van adoptie kinderen te krijgen is eveneens uitgesloten. „Wij willen geen kinderen, maar worden ook niet in staat gesteld om die keuze te maken. De iden titeit van het kind zou daar na melijk mee in het geding zijn. Maar stel je voor, een blank he teropaar en twee zwarte vrou wen willen een zwart kindje adopteren. Waar zou dat kind het beste zijn eigen identiteit kunnen vinden?" Arie en Olaf hadden hun trouw datum al vastgesteld, 3 januari, de voorbereidingen waren al ge troffen. Maar met het uitblijven van een wettelijke basis ver vaagde ook het geloof in het ver krijgen van een boterbriefje. Al thans op korte termijn. Het paar zou voor de burgerlijke stand wel een ceremonie kunnen krij gen in de zin van partnerregis tratie, maar voelt daar voorlopig niets voor. Al was het alleen maar omdat dat buiten Terneu- Olaf van Laere en Arie Schipper (met baard en snor) willen dolgraag trouwen. De trouwdatum is inmiddels weer van de kalender geschrapt. Trouwen is voor homoparen nog steeds niet bij wet geregeld. foto camile schelstraete zen zou moeten. „Terneuzen doet niet aan die partnerregis tratie, en daar is wel wat voor te zeggen," vindt Olaf. Show „Ook dat heeft nauwelijks wet telijke basis. Het is fake, show. Wij willen gewoon trouwen en uit een enquête (eerder dit jaar uitgevoerd door de Universiteit van Utrecht, red.) blijkt dat 37 procent van de homoparen dat wil. Er is dus wel degelijk be hoefte aan. Het gaat er ons niet om er een poppenkast van te maken. Al krijg je natuurlijk clichévragen zoals: wie van jul lie trekt de jurk aan? Allemaal flauwekul. Wij willen geen Ro bert ten Brink travestietenshow. Als een ander daar wel voor kiest, prima. Wij zitten daar niet op te wachten. Wij doen niet ge heimzinnig over het feit dat we homoseksueel zijn, maar lopen er ook niet mee te koop." De huwelijksreis was overigens ook al geregeld, maar ook die is inmiddels afgezegd. Om een heel andere reden. „We zouden naar de Maladiven gaan," zegt Arie. „Maar toen lazen we een stukje in de Gaykrant waarin dat sterk werd afgeraden. Homoparen lo pen daar de kans te worden ver oordeeld tot zestig stokslagen en twaalf jaar gevangenisstraf. Leek ons niet zo'n goed idee, ha ha." Opschieten. Dat signaal willen Arie en Olaf aan de lan delijke politiek afgeven. „Lo gisch nadenken en gewoon dat gene uitvoeren wat eigenlijk al besloten is." Tolerantie „We hebben in Nederland de mond vol over tolerantie. Laat dat dan ook zien." Arie: „In de Scandinavische landen is het homohuwelijk al lang geregeld. Denemarken liep daarin voorop. Nederland zou met een goede wetgeving kunnen laten zien dat homoseksualiteit opzich geac cepteerd is. Het wordt de hoog ste tijd." i»Th °P de Kaai van Breskensbij storm geen ongewoon beeld. Een automobilist waagt het er op 0 eert toch door te rijden. foto camile schelstraete 3S en woonplaats naar: Van onze verslaggever Terneuzen - De zuidwesterstorm die in de nacht van maandag op dinsdag over ons land raasde, heeft in Zeeland weinig schade aange richt. Bij de Zeeuws-Vlaamse hulpdiensten kwamen geen meldingen binnen. Ook in de rest van de provincie viel het mee met de storm schade. Langs de dijken van de Westerschelde stelde Rijkswaterstaat gistermiddag wel beperkte dijk bewaking in, als gevolg van de extreem hoge wa terstand. De waterstand in Vlissingen bereikte gis teren aan het eind van de middag een peil van 3,50 meter. Zo'n stand komt eens in de vijf jaar voor, aldus de Stormvloedwaarschuwingsdienst. Er was overigens een stand van twintig centimeter hoger voorspeld. Niettemin moesten beide veerdiensten over de Westerschelde door het hoge water enige tijd uit de vaart worden genomen. Even na vijf uur waren de veren weer normaal. In het Zwin werden enkele wandelaars door het hoge water verrast. Zij konden weer op het droge worden geholpen. Waterschap Het Vrije van Sluis was met drie buitenposten paraat om de dijken te WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse tv-uitzendingen die het commercië le station SBS6 gaat maken, zijn geen vervanger van publieke regio-tv in Zeeland zoals Omroep Zeeland dat van plan is. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Zeeuwse Sta ten. Ze reageren hiermee op vragen uit de Staten na berichten van SBS6 dat er voor Zeeland zogeheten vensterprogramma's zullen ko men. Omroep Zeeland is dat, in een andere vorm, ook van plan, maar die zender wordt publiek betaald. De bereikbaarheid van SBS6 zal slechter zijn, menen GS. SBS6 gaat uitzenden op de kabel en mogelijk via een decoder. Op de continuïteit en de kwaliteit heeft het provinciebestuur geen enkele invloed, dat zijn zaken van SBS6 zelf. Wettelijk is de samenwerking met commerciële omroepen maar zeer beperkt mogelijk, maar GS hopen toch, aldus hun notitie, dat zinvolle uitwisselingen van bijvoorbeeld programmaonderdelen tussen de tv- stations kunnen plaatsvinden. GS hebben SBS6 om informatie gevraagd over de plannen, maar die is nog niet gekomen. Wat de tv-uitzendingen van Omroep Zeeland be treft, loopt er nog overleg met staatssecreatris Nuis (media) over de laatste hobbels in de financiering. GS streven ernaar dat de Zeeuwse Staten in hun decembervergadering definitief een besluit kunnen nemen. Van onze verslaggever Kloosterzande - Ook de ouderenorganisaties hebben een taak om de politiek te wijzen op een rechtvaardigere verdeling van de welvaart. Met die boodschap haakte voor zitter H. Remijn-Badts, van de Katholieke Bond van Ouderen Zeeland (KBO) in op het door de bisschop van Breda aangezwen gelde vraagstuk van de armoede. Remijn-Badts sprak gisteren op de jaarvergadering van de KBO in Kloosterzande. 'Luis in de pels' Volgens haar heeft bisschop Mus- kens de arme kant van Nederland een dienst bewezen door ervoor te zorgen dat de armoede-proble- matiek prominent op de politieke agenda is geplaatst. „Dat heeft gewerkt als een luis in de pels. Veel hoge verantwoordelijken voelden zich ongemakkelijk en begonnen te krabben. Sommigen hebben getracht de woorden van Muskens in het belachelijke te trekken en ze uit hun verband te rukken. En plots wisten velen zich allerlei bijbelteksten te her inneren." Muskens Muskens, die kort voor de laatste troonrede de jubelverhalen over een oplevende economie hekelde en vlak daarna er nog eens een schepje bovenop deed, krijgt alle steun van de KBO-Zeeland. „Want in de troonrede zijn de rapporten over de werkelijke ar moede in de la blijven liggen. En dat kan niet," vindt Remijn- Badts. „Men gaat te makkelijk voorbij aan degenen die van een minimum-inkomen rond moeten komen. Eenoudergezinnen en ouderen, vooral oudere vrouwen zonder enige aanvulling op hun pensioen, hebben het niet goed." Een brood stelen als men zelfs niet het minimum heeft om in le ven te blijven, betekent volgens Remijn-Badts in feite een aanval op degenen die de macht hebben en de weelde moeten verdelen en dat zo doen dat mensen niet meer rond kunnen komen. „Dat beleid heeft de bisschop willen veroor delen." Voor de ouderenorganisaties ligt er een taak om voort te borduren op de weg die Muskens is ingesla gen, zo vindt Remijn-Badts. „Want ook de ouderenorganisa ties hebben een taak om de poli tiek te wijzen op een rechtvaardi ger verdeling van de welvaart." Ze wijst in dat kader op de krachtige lobby van de Unie KBO om het kunstgebit weer in het ziekenfonds te krijgen. Dat is ge lukt door het telkens weer aan dringen van de ouderenorganisa ties. Bijzondere bijstand Voorts vraagt ze zich af of de KBO-afdelingen wel genoeg doen om ouderen te werven. „Houden we niemand buiten die in onze gemeenschap behoefte heeft aan aanspraak en gezelligheid en zich kan vinden in onze identiteit?" De wijze waarop met de bijzon dere bijstand-regeling wordt om gesprongen, kan volgens de KBO-voorzitter niet door de beu gel. „Mensen het recht geven op bijzondere bijstand, maar de re gels zo absurd maken dat velen niet de capaciteit en de moed hebben om op deze regeling aan spraak te maken." Vandaar haar vurig pleidooi voor een vereenvoudiging van de bij zondere bijstand in relatie tot de één-loketfunctie. „Maar het ge doe en getrek over het tot stand komen van het '1-loket' in onze streek doet me de vraag stellen: om wie gaat het nu eigenlijk, de gemeentelijke autonomie of de hulpvragende." bewaken. Volgens het hoofd van de afdeling wa terkeringen, A. Provoost, was er geen sprake van alarmerende berichten. In verband met de stormvloed werden verder de schuiven van de Oosterscheldekering aan het eind van de ochtend neergelaten. Deze maatregel duur de tot het begin van de avond. Het is de eerste keer dit jaar dat de schuiven werden gesloten. In tien jaar Oosterscheldekering is dit tot dusver totaal twintig keer gebeurd. Rond half vier gistermiddag werd door Rijkswaterstaat de hoogste waterstand in de Oosterschelde gemeten. Dat leverde geen porblemen op. De stormachtige wind joeg het water aan de bui tenzijde van de stormvloedkering op tot 3,16 meter boven NAP. Ook hier bleef de prognose achter bij de voorspelling van gisterochtend: die lag op 3,29. Overigens werd de hoogste waterstand gemeten bij Bath: 3,56 meter boven NAP. Op enkele plaatsen in de provincie moesten borden het ontgelden. Een boom op de begraafplaats in Tholen-Stad bezweek onder de kracht van de wind. De kolos is gisteren door de gemeente weg gehaald. Ook op enkele andere plaatsen waaiden bomen om. Persoonlijke ongelukken deden zich nergens voor. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur is niet van plan subsi die uit te trekken om een oud, koloniaal Zeeuws kerkje in Guyana te laten opknappen. Dat valt buiten de provinciale subsidieverordening, hebben Gedeputeerde Staten gisteren besloten. De Vlissingse historie-liefheb ber Doeke Roos had om een bij drage gevraagd. Hij is naar Gu yana geweest voor onderzoek en ontdekte daar het kerkje. Het was daar een echte Zeeuw se kolonie, misschien nu wel een vergeten kolonie, schrijft Roos in zijn subsidie-aanvraag. In het kerkje bevinden zich nog graven van Zeeuwen, die er on der de vlag van de West-Indi sche Compagnie en later de Middelburgse Commercie Compagnie vele duizende sla ven naar toe verscheepten om op de plantages te werken. Restauratie van het vervallen kerkje is onder meer nodig om, volgens Roos, 'nu na zoveel eeuwen iets terug te doen. Hulp voor wat de Zeeuwen er achter lieten na bijna twee eeuwen van koloniaal bewind. Een ge ringe teruggave van de vele profijten in een ver verleden en hulp voor de bevolking die we eveneens achterlieten. Monu mentenzorg voor Zeeuws erf goed overzee.' (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 13