Meerderheid: HSL niet in Groene Hart Nuis schaft tientjeslid omroep af Wfo Onverklaarbare golf gevallen kinkhoest se Boys Kok ziet bondgenoot in Muskens Overleg Hebron loopt vast DE STEM uws KORT 2-0 6 Oorlog Israël-Syrië dreigt' O wfo O 439,- De Stem voor stad en streek kerstpakket dinerbon ostiek Weinig aandacht voor Zuiden jJieuwdorp Tweede Kamer steunt plan By Mercedes-Benz Vanaf/29.900,- LEASETARIEVEN voor deze nieuwe bedrijfswagen vanaf (X) Sturm Auto 4 weken voor 17,- vééi meer pret Met een Restaurant Nieuwe Ginnekenstraat 3 - BREDA - Tel. 076-5211199 DE STEM 7103 000218 Jllssiiageïs Weteh zich doör dé eerste drter, die eveneens itekenihg onder het daatste. Of Gemini rt een andere oplos zijn speelvelden moet al nog moeten blijken. de kantine komt van renigirtg STEÉN'ziet lijk een papier han- op merisen hun prog- nmnen uitbrengen op trainer van STEEN, piek kan- iedereen Inmiddels hebben al STEEN-supporters ignostiek gedaan en als Erik van Britsom, melis, Ruud Luteijn, aijzer en Jan d'Öliesla- :n op dit papier kansen m. Zelfs de ontslagen Witte kreeg inmiddels stemmen, engst van de prognos- nt tea göedè van de leling van STEEN. ,tet zou afgelopen 1 al de nieuwe trainer worden gemaakt, maar .r is deze prognostiek itief dat men dat maar heeftuitgesteld. Be den in normaal pak pesloten van de progno e mogen wel in nognito n. Én als binnenkort de trainer wordt benoemd, daar onmiddellijk een ,e prognostiek aan vast eld. Dan wordt ge- hoe lang het de nieuwe uit zal houden dactie: Ton Koomen. en: WUly van' 'Leeuwen y de Schrijver. elle et landelijk voetbal voor lurg voor het inha-alduel -wedstrijd verloren de boeiende wedstrijd van- Het duel ook van dê ge ls door Oóstkapelle. Ver- oede vorm stak. De enige iffer kwam een kwartier i Rianne Burger: ak pi voor vrouwen verkaste lertogenbosch waar het De Ternéuzense vróuwen liefst 1-6. Ihge Suv had ize zege. OYS 1-6 - Pas drie kwar- angestelde scheidsrechter eld aan de Abel Tasman- Terneuzense Boys nam na doelpunt van Inge Süy op dia SV'D, uitkomend in de jkwaafidig en had'pïch dat •ust zorgde Inge van Hou- eter spelend Terneuzense odigê kansen schiep. Dat lattric'k te scoren. Bij de i-spëélstef hands in het ei- if toegekende penalty kor ggen zorgde voer de 1-6- 136e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnertkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 West-Brabant Cl t/m C4 Gids 01 RTV-programma's D2 Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans is klein dat het kabinet de steun krijgt van de Tweede Kamer voor een hoge-snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart van Holland. Er lijkt een meerderheid in de Ka mer voor een tracé aan de buitenrand van het Groene Hart, langs de A4 en de A13. Dat bleek gisteren tij dens de eerste ronde van het debat over de HSL van de Kamer met minister Jorritsma (Verkeer) en De Boer (Milieu). Discussie over het tracé vanaf Rotter dam naar de Belgische grens langs de Al6 was ei-nauwelijks. Wel wil len alle fracties dat het kabinet de inpassings- I problemen bij Breda- I Prinsenbeek en Zeven- I bergschen Hoek oplost. I Maar vooralsnog zijn I alleen het CDA en GroenLinks bereid I hiervoor het benodigde 1 vrij te maken. Zij kiezen voor een 'goed- i' tracé voor de I flitstrein in Zuid-Hol- I land: de Thalys moet [daarvan die fracties zo [veel mogelijk over be- I staand spoor rijden. I Problemen [De poging van de WD [om de problemen in [Brabant op te lossen, toept vooralsnog vragen [op. De WD is de enige [partij die gisteren het [kabinetsvoorstel steun- |de, maar wil de tunnel |in het Groene Hart adkoper aanleggen. |Het aldus uit te bespa nen geld wil de fractie [inzetten voor Brabant. |0ok moeten gemeenten en pro ■vincie met geld over de brug ko laen, suggereerde het WD-Ka Ifflerlid Verbugt. I VERVOLG OP BINNENLAND - A3 I OOK OP BINNENLAND CDA'er Gerd Leers: vriend van Brabant A3: ®aar niét helemaal Brusë Boys in de tweedl L. Dit belangrijke tr toen Jaap deti Doel ;eerd. :tbal. ilist Pan onze verslaggeefster IBreda - De medische wereld heeft nog geen verklaring voor een Isinkhoestgolf die dit jaar de kop heeft opgestoken. Bij de Ge neeskundige Hoofdinspectie zijn landelijk rond de 850 gevallen Ibekend. fV-dselman, die vSfschdlo fraaie reddingen verrich rmate het duel vórderde 1' se Boys meer ïisieó en IV meer ruimte om te counte Bij een van die uitval >rde Jaap den Doelder de lende0-2. Door deze zegel Axelse formatie Wat nadi jker de onderste regi°nen 1 steek, terwijl Bruse B°7S zicht blijft van de laag F sseerde ploëgen. rde klasse I van het disj Nieuwdorp en Sliedrecn^ net 0-2 gewonnen. ,AGEN .0-0, Oostkapelle 2-Veere 2- Wtinge 7-11, Woudncliem J->'| i-9, EBOH 6-9, NtóUWfloip kiï.«5| 1 is drie tot vier maal zo veel :s normaal. Alleen in Breda tel- 6 de GGD dit jaar al 48 'bewe- gevallen' tegen maamtwee in Het Rijksinstituut voor dheid en Milieuhygië- MRIVM) is een onderzoek ge- "t naar de oorzaak van de toe- n de paar jaar is er sprake van "kinkhoestgolfje. Deze keer is lame wel erg snel geko- óok is de stijging vrij V' aldus E. Lodder, arts van 1 GGD in Breda. Zij wijst erop naast de bewezen gevallen 64 meldingen zijn ge- lian, waarbij een sterk vermoe id bestaat van kinkhoest. Bij de D's in westelijk Noord-Bra- fnt en in Zeeuws-Vlaanderen plen gisteren geen cijfers te pkrhalen. F' onderzoek van het RIVM f® de oorzaak nog niet kunnen I 'erhalen. Het is wel duidelijk 5 5-6: WAC 7-15, SV Patrijzen b- 7-12, ArtieiJiuicten 5-10- ZorKiemaire 8-0. endijRj FC Moerstraten "-ïJ.m-, «u! 2 5-3, Hontenisse O-a ders Zo i-16 trneuzen Kok bakt zoete broodjes geworden wat in ieder geval geen invloed heeft gehad. Zo zijn er niet minder kinderen ingeënt te gen kinkhoest. Ook is er niets mis met het vaccin dat de kinderen krijgen ingespoten. Volgens epidemioloog J. Schelle- kens van het RIVM resteren nog twee mogelijke oorzaken. De ene is dat de bacterie die kinkhoest veroorzaakt is veranderd, zodat het vaccin minder effect heeft. De andere oorzaak zou 'iets onver klaarbaars' kunnen zijn, een gril van de natuur. Het RIVM hoopt begin volgend jaar helderheid te kunnen bieden. Kinkhoest treft vooral (jonge) kinderen. In Nederland worden normaal gesproken alle kinderen tegen kinkhoest gevaccineerd als ze drie, vier, vijf en elf maanden oud zijn. Het is een onderdeel van de DKTP-prik (difterie, kink hoest, tetanus en polio). Kink hoest is een aandoening van de luchtwegen en wordt veroorzaakt door een bacterie. Eén tot twee weken na de besmetting krijgt een kind last van verkoudheid, die gepaard gaat met hoest en koorts. Daarna breekt een fase aan waarin het kind wordt over vallen door hoestsalvo's. Het hoesten kan weken aanhouden, maar wordt langzamerhand wel minder. Vluchtelingen oosten Zaïre wanhopig Feyenoord mist ervaren spelers tegen Espanyol PAGINA 'Vervuild zand is blijven liggen' 'Caféruzie' was aanleiding schietpartij PAGINA DINSDAG 29 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Liedjes om naar te luisteren van... Wim Kersten Van onze redactie binnenland Den Haag - Premier Kok ziet in bisschop Muskens een 'bondgenoot' in de strijd te gen de armoede. „Kritische vragen over het armoede vraagstuk ervaar ik niet als zijwind of tegenwind." De premier zei dit gisteren in Den Haag na een 'buitengewoon nuttig' gesprek van vijf kwartier met de bisschop en secretaris Ineke Bakker van de Raad van Kerken. Daarin zijn volgens Kok geen nieuwe dingen naar voren gekomen, maar het ge sprek 'smaakte wel naar meer'. Het voorstel van de Raad om in het voorjaar een tussenbalans van het armoedebeleid op te ma ken vond hij een goed idee. De afspraak voor het gesprek kwam tot stand nadat Muskens, voorzitter van de bisschoppelij ke commissie voor kerk en sa menleving, kort voor Prinsjes dag het optimisme over de eco nomie had gehekeld. Kok belde hem op en maakte een afspraak. Later zei Muskens ook nog, be grip te hebben voor mensen die een brood stelen wanneer zij door armoede honger lijden. Kok uitte scherpe kritiek op die uitspraak. Gisteren hebben Kok en Muskens weinig woorden vuil gemaakt aan een discussie over het zevende gebod (gij zult niet stelen), benadrukte de pre mier. Als de jongste Troonrede de indruk heeft gewekt dat het kabinet tevreden is met de eco nomische bloei en geen aan dacht schenkt aan de sociaal zwakkeren, dan is dat volgens Kok een misverstand. Kok heeft met de kerkelijke de legatie vooral gesproken over bijzondere maatregelen die het kabinet heeft getroffen voor ouderen met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen, één oudergezinnen en langdurig werklozen. Muskens en Bakker hebben een vorm van samen werking tussen de plaatselijke kerken en de sociale diensten bepleit. Muskens en Bakker toonden zich na afloop ingenomen met het gewillig oor van de premier. Bakker maakte wel duidelijk dat het de Raad van Kerken niet om lapmiddelen maar om een structurele aanpak van de ar moede gaat. „Wij hebben de na druk gelegd op de kern van de zaak: armoede is te wijten aan een structurele tekortkoming van onze samenleving. Dit ge sprek is pas een succes geweest als de armoedecijfers werkelijk naar beneden gaan." Bisschop Muskens en premier Kok na afloop van hun gesprek over armoede. foto wiebe kiestra Bisschop Muskens kreeg giste ren onverwachts bijval van Ka mervoorzitter Deetman. Die vindt dat de coalitiepartijen te weinig oog hebben voor het ar moedevraagstuk. „Wij leven in een samenleving waarin een groot aantal burgers welgesteld of zeer welgesteld is. Anderzijds is er sprake van een arme over heid en leven veel burgers op een niveau dat niet aanvaard baar is. De huidige coalitie besteedt hieraan nauwelijks tot geen aandacht," zei Deetman. Hij spaarde daarbij zijn eigen partij (het CDA) niet en verklaarde dat 'alle partijen met een gedegen grondslag zich meer zorgen moeten maken over hoe het in de toekomst met de solidariteit moet'. STEM-COMMENTAAR OP - A4 OP ECONOMIE -A7: Geen enkel taboe op armoede-conferentie Netanyahu: 'Arafat rekt tijd.' foto epa Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Israëlisch-Pa- lestijnse onderhandelingen over de Israëlische troepente rugtrekking uit Hebron zijn gisteren volledig vastgelopen. Beide partijen geven elkaar de schuld hiervan. Ondanks de mislukking van de besprekingen hebben Israël en de Palestijnen besloten wel door te gaan met de onderhandelingen. De delegaties zouden gisteravond nog bijeenkomen, maar over eventuele resultaten daarvan is Tel Aviv (ap) - Israël moet zich volgens defensiefunctionarissen voor bereiden op een beperkte oorlog met Syrië. De Israëlische minister van Defensie Yitzhak Mordechai zei gisteren dat de situatie op de Go- lan-hoogvlakte nauwlettend in de gaten wordt gehouden en dat 'noodzakelijke stappen' zullen worden ondernomen tegen elke Syri sche beweging op de Golan. De krant Haaretz meldt dat het Israëlische leger 1,9 miljard gulden extra heeft gevraagd om niet verrast te worden door de Syriërs. Sinds het aantreden van de rechtse premier Netanyahu zijn de spanningen tussen Israël en Damascus toegenomen. Nu is kennelijk het punt be reikt dat openlijk wordt gesproken over de mogelijkheid dat het tot een oorlog komt tussen beide landen over de Golan-hoogvlakte. Volgens een bron bij de Israëlische defensie gaat Israël ervan uit dat Syrië via een militaire actie een beperkt deel van de Golan wil herove ren, in de hoop sterker te staan in de onderhandelingen over een com plete Israëlische terugtrekking van de strategische hoogvlakte. De on derhandelingen daarover werden in februari afgebroken. nog niets bekend. De Amerikaan se bemiddelaar in het Midden- Oosten, Ross, keerde gisteren na drie weken vruchteloos onder handelen terug naar de VS. Ross besloot zijn pogingen op te geven toen bleek dat de Palestijnse lei der Yasser Arafat zijn plan door zet om voor een week naar Noor wegen en andere Europese lan den te vertrekken. In Luxemburg benoemden de 15 EU-ministers van Buitenlandse Zaken gisteren de Spaanse am bassadeur in Israël, Angel Mora- tinos, tot speciale Europese ge zant in het Midden-Oosten, on danks het verzet van Israël en de VS hiertegen. Vooral Israël is niet blij met de benoeming van de gezant, omdat Europa in de joodse staat wordt gezien als pro-Arabisch. Morati- nos krijgt de opdracht 'nauw contact te onderhouden met de partijen in het vredesproces en de onderhandelingen te volgen'. Dat weerspiegelt de ambitie van de EU om een vinger in de pap te krijgen in het Midden-Oosten. De Israëlische en Palestijnse on derhandelaars willen verder pra ten, maar het lijkt onmogelijk uit de impasse te geraken nu zowel Ross als Arafat niet in de buurt is. Desondanks liet Arafat voor zijn vertrek naaf Oslo weten dat hij nog steeds hoop heeft dat een ak koord kan worden uitgewerkt -npppi Harde wind Vandaag gaat het vooral in de ochtend flink hard waaien. Tijdens buien kunnen flinke windstoten optre den. De zon schijnt af en toe. PAGINA Van onze verslaggever Den Haag/Hilversum - Aan het fenomeen 'tientjeslid' komt een eind. Wie lid wil zijn van een publieke omroepvereniging, moet voortaan minstens 25 gulden per jaar betalen. waarin de 34 geschilpunten zijn opgelost, die volgens hem nog tussen de Palestijnen en Israël resteren. De meningsverschillen hebben niet alleen betrekking op Hebron, maar ook op andere punten uit de Israëlisch-Palestijnse autono- mie-akkoorden waarvan de Pa lestijnen zeggen dat ze nog niet door Israël zijn uitgevoerd. In Os lo zei Arafat dat de Israëliërs elke dag met nieuwe eisen komen. De Israëlische premier Netanya hu gaf Arafat de schuld van de mislukking. „Israël is boos op Arafat omdat hij tijd rekt," zei een hoge medewerker van de pre mier. Israël denkt dat Arafat een akkoord wil uitstellen tot na de Amerikaanse presidentsverkie zing, in de verwachting dat presi dent Clinton dan bereid zal zijn meer druk op Israël uit te oefe nen. De vorige Israëlische regering had al een akkoord met de Pales tijnen gesloten over de troepente rugtrekking uit Hebron, die in mei had moeten plaatsvinden. Netanyahu eist echter extra vei ligheidsmaatregelen voor de 450 joodse kolonisten in Hebron. Knelpunten zijn vooral de be voegdheden en bewapening van de Palestijnse politie in de stad. De Palestijnen zijn bereid over details te praten, maar weigeren het al gesloten akkoord op de hel ling te zetten. Daarnaast tellen abonnees van een omroepgids niet langer mee als lid. Dat staat in het wetsvoor stel dat staatssecretaris Nuis gis teren presenteerde. „Omroepen met veel weinig draagkrachtige leden kunnen on evenredig door deze maatregel worden getroffen. Dat is buiten gewoon onrechtvaardig," protes teerde NOS-voorzitter Van der Louw onmiddellijk namens de gezamenlijke omroepen. Een rui me meerderheid van de Tweede Kamer steunt het plan. Grote gevolgen Voor omroepen met veel tientjes leden, zoals de VPRO en EO, kan het voorstel grote gevolgen heb ben. De VPRO telt 258.000 en de Evangelische Omroep 420.000 le den die een tientje bijdragen. Door de prijsverhoging beuren de omroepen in de redenering van Nuis vijftig miljoen extra. Dat dient deels de teruglopende re- clame-opbrengsteri te compense ren. Van de beoogde 25 gulden zijn 15 gulden bestemd voor program ma's en tien voor verenigingskos ten. De omroepverenigingen mo gen ook in de toekomst de hoogte van het abonnementsgeld zelf be palen. Ze mogen middels hun bladen een 'hechte relatie' onder houden met de leden. Zendtijd Bij de verdeling van zendtijd spe len ledenaantallen tot nu toe een bepalende rol. Omroepen en ka binet willen naar een andere me thode toe. Welke precies, dat laat Nuis over aan het volgende kabi net. Met de lopende concessies kunnen de omroepen tot het jaar 2000 vooruit. Verder wil Nuis in zijn plan (dat op 1 september 1997 moet in gaan) het huidige dagelijks be stuur van de NOS vervangen door een raad van bestuur met drie onafhankelijke leden, te be noemen door de minister. Onder verantwóórdelijkheid van deze raad programmeren net-mana gers dan de drie publieke tv-zen- ders. Het NOS-bestuur tekent hier 'fundamenteel bezwaar' tegen aan. Het ziet de net-managers liever werken onder verantwoor delijkheid van net-besturen. Zo hebben de omroepen van iedere zender een dikkere vinger in de pap. Nu de reclame-inkomsten sterk dalen, dienen de omroepen vol gens Nuis flink te bezuinigen. Hij sluit niet uit dat er banen ver dwijnen. Een aantal van twee honderd banen noemde hij 'geen onredelijke schatting'. Maar vol gens de NOS wordt aan de bezui- nigingswensen van Nuis al tege moet gekomen. De publieke omroep bespaart over een periode van vier jaar 250 miljoen gulden. Dat is mogelijk zonder gedwongen ontslagen, meent de NOS. OP BINNENLAND - A4: Het blijft pappen en nathouden met Hilversum (ADVERTENTIE) Excl. kosten, rijklaar maken, BTW en verwijderingsbijdrage (via M.B. Charterway) Meer informatie? E. de Jong P. Plompen Bergen op Zoom Roosendaal Tel. 0164-25 28 80 Tel. 0165 - 55 74 00 (ADVERTENTIE) TT Alphen en Riel Oppervlakte: 5.678 ha'. Inwoners: 6.193. Markant punt: De St. Willibrorduskerk in Alphen. De toren is uit het jaar 1559. Verklaring gemeentewapen: In blauw, 3 bergen van goud: het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee parels. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1