We wilden niet aan de achterste mem hangen' KERSTPAKKET land kan iden PLAATSELIJK NIEUWS Inschrijving voor Thor-cross geopend Onrust over nieuwe vergunning Nobelaer LEKKERLAND HOP 1996 GERS DE STEM WEST-BRABANT C4 C3 i Herindelingsveteranen' uit Geldermalsen en Beesd over verwachtingen en twijfels EUWS persgat rmonie Jong |anje wint siekc one ours Bergen op Zoom i/s onderwerp: ■orziening Rabobank Bergen op Zoom Roosendaal Steenbergen Oud Gastel Tholen Bewoners en horeca klagen C. van Meer kampioen vogels Avis Amicitia KEUKENS SCHÜÜRBIERS Roosendaal DINSDAG 29 OKTOBER 1996 .TOBER 1996 20.00 uur Independence ,.0.00 uur uur Tin Cup NDAAL 3 - 20.00 uur Independen- The nutty professor Twister anaf 10.00 uur strijden Ihillende groepen om de Ie wedstrijden duren tot ;r 14.00 uur. APIER - Wijkvereni- irkiezata houdt donder- maandelijkse inzame- n oud papier. Men be- 9.30 uur. ordt verzocht het papier eld op straat gereed te IN - Met ingang van je week dinsdag houdt lelijk Instituut Welzijn dinsdag en donderdag -,en jokermiddag van jt 16.00 uur in de oude- këteit 'Tussen de Mark- de Tussen de Markten 3. oP 1 januari aanstaande I verliezen veel West-Bra bantse gemeenten hun I zelfstandigheid. Ze gaan op in nieuwe, grotere herindelingsgemeenten. Je belangrijkste voorde den daarvan zouden vol- i gens voorstanders moe- I ten zijn: een beter ge- j kwalificeerd en efficiën- I ter werkend ambtenaren korps en een kwalitatief betere gemeenteraad. In j de West-Betuwe vond on der hetzelfde mom in 1978 gemeentelijke her- I indeling plaats. Aan twee raadsleden van de ge- j meente Geldermalsen, j die zowel voor als na de herindeling politiek ac- tief waren, de vraag of hun verwachtingen c.q. scepsis zijn uitgekomen. Door Jan van Zuilen HAN FLOOR was voor de herin- j deling fractievoorzitter van de TvdA in de gemeenteraad van Geldermalsen en voorstander van gemeentelijke herindeling, of schoon hij dat onmiddellijk nu anceert. „Voorstander klinkt wat te enthousiast. Je kunt beter zeg gen dat we niet tegen waren. We hebben in Geldermalsen voor herindeling gestemd, omdat we ieen argumenten konden beden ken om tegen te stemmen." -Dirk Dokman was voor de herin- zdeling wethouder voor de KVP in de gemeenteraad van Beesd en uitgesproken tegenstander van 'herindeling. „Achteraf wil ik best 'bekennen dat we tegen beter we kten in tegen waren, maar we wa ren bang dat Beesd in de nieuwe iemeente Groot-Geldermalsen 'aan de achterste mem zou komen "le hangen. Zo voelde de bevol king het ook." "Zonder morren be gemeente Groot-Geldermal- ien ontstond door samenvoeging van de bestaande gemeente 'Geldermalsen - die in 1978 on geveer 10.000 inwoners telde - met de gemeenten Beesd (5000), Deil (3000) en Buurmalsen (3000). Van die vier gemeenten lag alleen Beesd dwars. Gelder malsen was voorstander, Deil en Buurmalsen waren zo klein dat zich vrijwel zonder morren in het onvermijdelijke schikten. Floor was na de herindeling nog jarenlang raadslid, in 1990 nam 'hij afscheid, maar hij is nog jsteeds wel burgerlid van de raadscommissie voor Financiën. onderling muziefeoncours|,TerugMikkend de herindeiing astels Fanfare in Het Veer-I-™ 6, 6 Dosendaal moet voorlo- band heeft een goede [ïaar ongeveer vijf muzi- gaan optreden," aldus leeft nu mensen nodig die kunnen lezen. De meeste anten spelen echter al in j nd." st Music Band is twee jaar i opgericht en is tot nu toe gste big band van West- nt. De nadruk ligt vooral spelen van, zoals ze het j nschrijft 'dans-, sfeer- Ir-muziek'. De band speelt I Last, maar bijvoorbeeld ziek van Stevie Wonder, sijn met spoed op zoek naar I rummer, maar ook kijken naar andere muzikanten,' A. Wens. nze correspondent Gastel - Jeugdharmoniel Oranje uit Wouw, uitko- in de derde afdeling, heeft ewonnen .neester P. Rossou overhan- de beker aan de winnende nt René de Jong. eze concertwedstrijd deden muziekverenigingen mee. lit de winnaar waren dat éls Fanfare, harmonie St. iia (Nispen), harmonie Soli 'Floor 'niet meegevallen'. Met na me het samenvoegen van vier af zonderlijke ambtenarenkorpsen Verliep stroever dan hij had ge- hoopt. „In theorie is het heel makkelijk om de voordelen van hen grotere gemeente boven een [kleinere gemeente aan te wijzen, maar dan moet je wel vanuit een [nul-situatie kunnen starten. En ploria (Wouwse ^fntage) "jflfat is bij herindeling nooit het mie St.-Cecilia (Kruisland).„„mon terden op hun muzikale kun- eoordeeld door de juryleden oorhuis en H. Ramaekers. at ze in de bond op verschü- niveaus spelen - van afdc" Uitmuntendheid tot de derde .ng- werd met dit 'stand-1 hil' rekening gehouden, ■impromptu van Michel van] en Les Vignobles van scoorde de Wouwse MuzH en voor een gehoor van 2a □orders het hoogst. Jjjlwal. Het gaat over het samen voegen van bestaande, ambtelij ke organisaties met elk hun eigen cultuur. Dat gaat onvermijdelijk met problemen gepaard. Het hoeft niet eens te botsen, maar dat wil nog niet zeggen dat het ook meteen goed botert. Het is zo logisch als ik-weet-niet-wat dat het even duurt voordat iemand die in zijn oude gemeente afde lingschef was en nu ineens weer een chef boven zich krijgt, zijn draai heeft gevonden." 1 Snelle acceptatie Dat soort oud zeer is na negen tien jaar wel verdwenen, zegt Floor. Ook al doordat nogal wat mensen uit de beginperiode weg zijn, met pensioen of naar een an dere baan. „De problemen zijn als het ware uitgestorven. Lang zaam is het ook steeds beter ge gaan, maar er waren nog wel twee reorganisaties nodig om de zaak echt goed op de rails te krij gen." Wat Floor daarentegen is meege vallen, is dat de nieuwe gemeente vrij snel geaccepteerd werd door de inwoners van de gemeenten die bij Geldermalsen werden ge voegd. „Dat komt ook doordat we er alles aan hebben gedaan om te voorkomen dat zij zich achterge steld zouden kunnen voelen bij Geldermalsen. Zo houden we in de oude gemeenten nog ieder jaar een hoorzitting waar de mensen hun wensen en grieven kunnen spuien. Andersom houdt de ge meenteraad zo voeling met wat er leeft onder de bevolking." Verder heeft de nieuwe gemeente Geldermalsen in de eerste jaren na de herindeling hulpsecreta- riën opengehouden in de gemeen tehuizen van de oude gemeenten. Floor: „Dat was vooral bedoeld om te laten zien dat de gemeente dicht bij de mensen wilde blijven staan." Na een paar jaar zijn de hulpse- cretariën echter weer gesloten. Floor: „Er werd te weinig ge bruik van gemaakt. Dat kwam ook doordat de dienstverlening op een hulpsecretarie maar be perkt is. Mensen moesten vaak worden doorverwezen, op den duur reden ze op eigen initiatief al meteen naar Geldermalsen. Maar als middel om te laten zien dat je als gemeente dicht bij de mensen staat, hebben die hulpse- cretariën wel degelijk hun nut gehad." De vraag of de herindeling ook geresulteerd heeft in kwalitatief betere gemeenteraad wordt door Floor met een cynisch lachje be antwoord. „Laat ik niet te nega tief zijn. Het is in ieder geval een verbetering dat we nu met full time wethouders kunnen werken. Daar mag je van verwachten dat ze hun dossiers goed kennen en dat ze niet meer, zoals vroeger in die kleine gemeenten, helemaal op de burgemeester leunden." Dat de kwaliteit van de raadsle den in zijn ogen nogal wat te wensen overliet, wijt Floor aan de entree van allerlei populisti sche dorpsfiguren in de nieuwe gemeenteraad. „Dat kwam ook doordat de politieke partijen er naar streefden om uit alle plaat sen kandidaten op de groslijst te zetten. Op zich een prima stre ven, maar daardoor gebeurde het nogal eens dat er mensen in de raad kwamen die niet verder ke ken dan hun eigen dorp." Spreiding van kandidaten ge beurde ook uit lijfsbehoud, zegt Floor. „Als je het niet deed en de kwaliteit liet prevaleren, liep je als politieke partij het risico dat de gepasseerde kandidaat met een eigen lijst kwam. Ook dat is een paar keer gebeurd, dat zorg de voor meer versnippering en ook dat deed de kwaliteit van de raad geen goed." Zegen Dokman werd na de herindeling lid van de CDA-fractie en bleef nog twaalf jaar lid van de ge meenteraad. Sinds 1990 is hij niet meer actief. Dokman is de herin deling meegevallen. „Bij ons overheerste de angst dat we on dergesneeuwd zouden worden door Geldermalsen. Dat is volko men onterecht geweest." Dat kwam volgens Dokman doordat Beesd van meet af aan goed vertegenwoordigd is ge weest in de nieuwe gemeente raad. „In de eerste zittingsperio de was Beesd zelfs oververtegen woordigd," grinnikt hij. Achteraf durft Dokman best. toe te geven dat de herindeling zelfs een zegen is geweest voor Beesd. „Er zijn na de herindeling veel zaken gerealiseerd die wij als 3ESCHOOL 5T BRABANT .werpen uit het belasting- en enkele smaakmakende i zijn zodanig geselecteerd zekeringsvraagstukken. ct nodig zijn voor zakelijk trzieningen. r waarbij, rekening houdend inancial planning bepaal11 Belastingbesparingen ehoren tot de mogelijkn richten zich op vermogens nafhankelijk advies op het - BELASTtNaAOVtSEURS - JOP,sTEN Ij SCHOOLSTRIJD - De regionale scholengemeenschap 't Rijks doet mee aan de NCRV-quiz Schoolstrijd. Het is een tv-quiz met twaalf teams, van iedere provincie één. 't Rijks vertegen woordigt Noord-Brabant. De school heeft vier teams samen gesteld, omdat in vier catego rieën gespeeld wordt (Exacte Vakken, Taal en Literatuur, So ciale Vakken en Algemeen). In de eerste ronde strijdt 't Rijko.a. 'egen een school uit Zeeland. Twee van de deelnemers van de Bergse school komen zelf uit Zeeland, De opnamen zijn mor gen. Het progamma wordt in het eerste kwartaal van 1997 uitge zonden. EXPOSITIE - Het werk van gra ecus Reinder Homan is vanaf 30 november te bezichtigen in Het Markiezenhof aan de Steenberg- sestraat 8 in Bergen op Zoom. «einder maakt etsen en kiest daarbij voor natuurverschijnse len als grassen, paardebloemen, ne'pluimen en bomen. De expo se is tot 19 januari. ROMMELMARKT - De Zonne- Moemafdeling Oost-Nieuw Zorgvliet houdt zaterdag een r°Mmelmarkt en een handwerk- verkoop. De dag begint om 10.00 UUr 'n het buurthuis De Kastan je en duurt tot 15.00 uur. De op- fengst van de dag gaat naar De fj®nebl°em in deze wijk. bpEELGOEDBEURS - Club- ?n buurthuis Hoofdkwartier oudt morgen aan de Rem- "andtstraat 71 in Bergen °P 'M een speelgoedbeurs. Deze duurt van 14.00 tot 15.30 uur. "een kinderen kunnen hun Pullen verkopen. Ze kunnen zich voor de verkoop bij het buurthuis opgeven. Toegang een gulden. BINGO - In het buurthuis Hoofdkwartier aan de Rem- brandtstraat is zaterdag een bingo, aanvang is om 20.00 uur. EXPOSITIE - Kunstenaressen Jeanet Metselaar en Agnes Scholte exposeren van 3 novem ber tot en met 28 december in Galerie Govert in Bergen op Zoom. Metselaar ontwerpt sie raden, die vaak van rubber zijn gemaakt. Scholte maakt vooral sieraden van knikkers. CONCERT - Harmonie Een dracht Maakt Macht (EMM) houdt op 3 november haar jaar lijkse matinee-concert in De Maagd in Bergen op Zoom. Dit jaar is het thema 'Musical'. Dan sers van de dansschool Jac. van den Elshout geven een uitvoe ring tijdens het concert. De voorstelling wordt geopend door de Last Dollar Big Band onder leiding van Jan Spruijt. EMM sluit af met een ode aan de grote musical-componist Andrew Llo yd Webber met 'A symphonic portrait'. Aanvang 14.30 uur. De kaarten kosten tien gulden en zijn verkrijgbaar bij EMM- leden. PENSIOENBELANGEN - De afdeling Bergen op Zoom van de Nederlandse Bond voor Pen- sioenbelangen vergadert maan dag 4 november om 14.00 uur in zaal De Raayberg aan de Ant werpsestraatweg 267. Gast spreekster is M. Noorman, voor zitter van het onlangs opgerich te meldpunt voor vrijwilligers- hulp. De bijeenkomst is voor ie dereen toegankelijk, ook niet-le- den en jongeren zijn welkom. FNV - De afdeling Bergen op Zoom van de FNV houdt maan dag 4 november een verkiezings bijeenkomst in zaal De Remise in De Raayberg, aanvang 20.00 uur. Alle politieke partijen zijn voor die bijeenkomst uitgeno digd om het verkiezingspro gramma toe te lichten. BIBLIOTHEEK - Er is een aan tal nieuwe zaken in de biblio theek te vinden. Onder andere zijn er cd-roms, bladmuziek en het computerprogramma MS- Works te huur. Ook wil de bibli otheek begin volgend jaar Inter net gaan aanbieden. DIEREN - Kleindierenvereni- ging Helpt Elkander houdt za terdag 2 en zondag 3 november de jaarlijkse wintertentoonstel ling in buurthuis Keyenburg. Te zien zijn konijnen en cavia's. De beestjes worden gekeurd door J. Qualm uit Den Haag. De exposi tie is zaterdag geopend van 16.00 tot 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. CREATIVITEITSMIDDAG - 'Herfst' is het thema van de creativiteitsmiddag die zaterdag in buurtcentrum De Wieken aan de Gezellelaan 45 wordt gehou den. Jongens en meisjes tussen de 6 en 12 jaar gaan aan de slag met allerlei spullen uit het bos, zoals bladeren, eikels, kastanjes en mos. Met deze dingen maakt iedereen zijn eigen herfstdoos. De middag begint om 14.00 uur en is zo'n twee uur later weer af gelopen. Kosten 1,50 per per soon. Meer informatie bij Sasja Kunst, 0165-540803. GEDACHTENIS - De werk groep Dood en Rouw houdt za terdag van 14.30 tot 15.15 uur in de aula van de begraafplaats Ze gestede aan de Rucphensebaan een bijeenkomst ter herdenking van overledenen. Met muziek, gesproken woord en enkele ge dichten kan iedereen de eigen overledenen herdenken. Mensen zonder vervoer kunnen een be roep doen op de Algemene Hulp dienst in Roosendaal. Er moet dan vóór 30 oktober gebeld wor den: telefoon 534157. MUZIEK - De Roosendaalse Muziekschool en de School voor Expressie houdt zaterdag de jaarlijkse workshop in het ge bouw van de lts Sint Joseph. In schrijving staat open voor alle jeugdige blazers, slagwerkers, schilders, en tekenaars etcetera. Onder leiding, van deskundige kunstenaars en docenten wor den enkele stukken ingestu deerd. De dag wordt besloten met een presentatie om 16.30 uur die gratis toegankelijk is. Muzikanten dienen om 9.30 uur aanwezig te zijn. Beeldende leerlingen een uur later. Kosten: 5. Voor niet-leerlingen: 7,50. Inschrijfformulieren liggen klaar bij de muziekschool en de school voor expressie. BRIDGE - De Bridgeclub Steen bergen houdt zondag 3 novem ber de eerste Hubkesdrive. Die vindt vanaf 13.30 uur plaats in zaal De Welleberch in Welberg. Er zijn geldprijzen te winnen. Voor verdere informatie en in schrijving kan gebeld worden naar M. Dirken, 0167-567553. INTERNET - De computerclub HCC afdeling West-Brabant geeft maandag 4 november een lezing over Internet. De lezing gaat met name over de vraag 'Hoe vind ik de weg op Internet'. Verder staat er voor de HCC-le- den een bibliotheek met cd-roms en pc-boeken opgesteld. De le zing is vanaf 19.30 uur in buurt huis 'De Wieken' aan de Gezel lelaan 19a. KLAVER VIER - Acteur Hugo Metsers is morgen te gast in het progamma Arena van Wim Rou- wendal bij Klaver Vier. Het pro gamma is tussen 20.00 uur en 22.00 uur. De stadsomroep maakt zaterdag 2 en zondag 3 november opnamen van de CCVS manifestatie in de Akzo- zaal in Steenbergen. Dez opna men worden in de loop van die dagen uitgezonden. Mark Koen- raadt praat op 4 november in het progamma Mainstream met de Nederlandse death metalband Perpetual Demise. De band bracht vorige week zijn debuut- cd Arctic uit. Stadsomroep Kla ver Vier is te ontvangen op de kabel op 104.5FM en op de ether op 107.4FM. KVO - De KVO organiseert ook dit najaar weer een kleding-in- zamelingsactie voor Mensen in Nood. Deze stichting biedt hulp aan slachtoffers van overstro mingen, aardbevingen hongers nood en oorlogsomstandighe den. Deze gehele week kan men nog kleding inleveren bij de Boerenbond, Steenstraat 10. Het gaat om schoenen, dekens, la kens, handdoeken en nog bruik bare kleding. OUD PAPIER - Wijk Torenzicht haalt morgen vanaf 18.30 uur weer oud papier op. Men wordt verzocht het papier gebundeld op straat gereed te zetten. PLAYBACK - Op de viering van 11-11 in zaal Vogelaars op zon dag 10 november wordt er ook een playbackshow gedaan. So listen of groepen kunnen zich hiervoor opgeven bij de carna valsvereniging de Vastelaoved- zotte, P. van de Heykand. CON BRIO - In verband met haar 25-jarig bestaan houdt ac cordeonvereniging Con Brio op zondag 17 november van 14.30 tot 18.00 uur een concertmiddag in zaal Vogelaars. Medewerking verlenen Con Brio, 'Vader Abra ham' en de Berglander Muzi kanten. Op vertoon van de dona- teurskaart kan men twee toe gangskaarten voor dit concert krijgen. OPEN DAG - De Suikerfabriek Dinteloord houdt zaterdag 16 november een open dag. De in woners van Oud Gastel zijn dit jaar, na de buurtbewoners uit Stampersgat en Dinteloord vo rig jaar, aan de beurt. De rond leiding duurt van 09.30 tot 12.00 uur. Kinderen beneden veertien jaar hebben geen toegang tot het fabrieksterrein. Men kan zich aanmelden via beschikbare for mulieren bij het directiesecreta riaat, Postbus 100, 4750 AC Oud Gastel. DOMINEE - De gereformeerde gemeente in Tholen heeft een beroep uitgebracht op ds. C. de Jongste in Alblasserdam. In Tholen is hij beroepen in de va cature die daar vorig jaar is ont staan door het vertrek van ds. A.J. Gunst naar Benthuizen. De Jongste is op 4 december 1946 geboren en is sinds 1992 predi kant in Alblasserdam. Van onze correspondent Roosendaal - De inschrijving voor de 31e Nationale Thor- cross op sportpark Vierhoeven op zondag 10 november is geopend. Het evenement telt zeventien verschillende pres tatielopen en wedstrijden. Start en finish zijn bij het voor malige landingsterrein van de para's op Vierhoeven. Om 11.00 uur wordt begonnen met pres tatielopen voor jongens, meis jes, mannen en vrouwen vanaf twaalf jaar over afstanden van 1.015, 2.715, 4.415, 6,115, 7.815 en 9.515 meter. Om 12.00 uur start de scholencross met wed strijden voor jongens en meis jes in de groepen 3-4-5 en 6-7- 8. Vanaf 12.55 uur zijn de wed strijdlopen voor D- en C-meis- jes (1.830 meter), D- en C-jon- gens (13.10 uur, 1.830 en 2.670 meter), B- en A-meisjes (13.25 uur, 2.530 en 3.370 meter), A- en B-jongens (13.45 uur, 3.500 en 5.170 meter), vrouwen/vrou wen veteranen (14.10 uur, 4.330 meter), mannen-veteranen (14.35 uur, 7.660 meter) en mannen senioren (15.15 uur, 9.340 meter). Inschrijven tot 3 november. Voor de prestatielopen bij Run- nersworld/Mevro, Dr. Braber- straat te Roosendaal en voor de prestatielopen en scholencross bij J. van Eekelen, Adr. Brou werstraat 6, A. de Graaf, Azu- rietdijk 140 en W. van Schagen, Fatimalaan 28. De wedstrijdlo pen bij W. van Schagen, Fati malaan 28. De inschrijfgelden varieren van 1,50 tot 5 per persoon. Bij na-inschrijving voor de wed strijd- en prestatieloop wordt dit bedrag met een 2,50 ver hoogd. Iedereen die de afstand uitloopt, krijgt een medaille. Door Mathieu Kothuis Etten-Leur - Omwonenden van De Nobelaer hebben grote be zwaren tegen de nieuwe milieuvergunning die B en W voor het cultureel centrum hebben afgegeven. Daarmee wordt een uit breiding van het aantal feesten en popconcerten in de evemen- tenhal toegestaan. lijkertijd in gebruik zijn. In dat geval is de geluidsbelasting twin tig decibel te hoog. Inwoners van Prinsenbeek protesteren tegen de herindeling tijdens een bezoek van de Tweede-Kamercommissie eerder dit jaar. Zij staan aan het begin van de weg die mensen in de West-Betuwe bijna twintig jaar geleden al insloegen. foto de stem/johan van gurp zelfstandig Beesd nooit voor el kaar gekregen zouden hebben. We waren ook veel te kwetsbaar. Als er iemand ziek werd, was dat een ramp. We hebben in Beesd een tijd zonder chef Financiën gezeten en al die tijd gebeurde er gewoon niks. Dat is in de nieuwe gemeente ondenkbaar." Net als Floor heeft Dokman de indruk dat de nieuwe gemeentè goed geaccepteerd is door de be volking. „Alleen als er dingen ge beuren die de mensen niet zin nen, krijgt de herindeling nog de schuld." Dat is bijvoorbeeld het geval bij de artikel-12-status waartoe Geldermalsen sinds een paar jaar veroordeeld is. Die sta tus heeft van Geldermalsen een gemeente gemaakt met een van de hoogste belastingtarieven van het land. Dat heeft overigens niets met de herindeling te maken, beklemto nen Floor en Dokman, maar dat geloven de mensen niet. Dokman: „Die roepen nu toch dat de nieu we gemeente te veel potverteerd heeft en dat dit nooit gebeurd zou zijn als Beesd zelfstandig was ge bleven." De geluidsoverlast door De No belaer is nu al onaanvaardaar hoog, zo vinden de bewoners. De horecabelangenvereniging Etten- Leur klaagt over valse concur rentie en zal beroep aantekenen bij de Raad van State. Overlast Juist de evenementenhal veroor zaakt bij muziekuitvoeringen de meeste geluidsoverlast, zo blijkt uit een akoestisch onderzoek. Om die overlast voor de buurt toch enigszins binnen de perken te houden, hebben B en W beslist dat die feesten door de week moe ten eindigen om half één 's nachts. In het weekend moet de muziek uiterlijk om één uur op houden. Een uitzondering geldt voor het KSE- en Muzebal tijdens carna val. Dan mag het feest doorgaan tot drie uur 's nachts. De Nobe- laer-directie had gevraagd om in de evenementenhal twaalf fees ten en popconcerten per jaar toe te staan tot twee uur 's nachts. Uit het akoestisch onderzoek blijkt dat de geluidsproblemen vooral ontstaan als de evenemen tenhal, kleine zaal en foyer tege- Van onze correspondent Oud Gastel - Met een halsband parkiet, die van de jury 92 punten kreeg, is C. van Meer algemeen kampioen geworden van de vo gelvereniging Avis Amicitia. Hij kreeg tevens het bondskruis, de Leon van de Kar-trofee voor de aangewezen vogel en werd der bykampioen. Hij behaalde deze titel in zaal Vogelaars, waar tijdens de onder linge tentoonstelling zo'n drie honderd vogels te bewonderen waren. Kampioen stamkanaries werd J. Wierikx en kampioen stam overige vogels C. van Meer. De beker van de gemeente ging naar J. Wierikx. Ove rige kampioenen van de hoofdgroe pen: 4. A. Wagemakers, 5. J. Puttiger, 6. F. Koremans, 9. J. Wierikx, 17. M. van Merriënboer, 20. A. van Merriën- boer, 22. R. Voorbraak, 28. J. Neger man, 30. E. Wagemakers, 31. E. Wa gemakers, 53., L. den Hollander, 56. C. van Meer. Kampioenen samenge voegde hoofdgroepen: J. Wierikx, A. van Merriënboer, C. van Meer. Kam pioen OEK&OK: J. Negerman, kam pioen jeugd: J. Voorbraak, koppel- koers: C. van Meer en J. Vergouwen. (ADVERTENTIES) keuken- en sanitaircentrum i Industrieterrein De Donken Donkenweg 23, Wouw, tel. 0165 - 3015 71 Aftoppingsdoeken De maatregelen die nodig zijn om de evenementenhal volledig ge schikt te maken voor popconcer ten zijn 'zeer ingrijpend' aldus dit rapport, opgesteld door het bu reau Sonus in Dordrecht. Een driedubbele beglazing kost 200.000 gulden. De directie wil het geluid nu proberen te dempen met zogenaamde 'aftoppingsdoe ken'. In de vergunning zeggen B en W dat 'voor een beperkt aantal ke ren per jaar' de geluidsoverlast tien decibel hoger mag zijn dan de 59 decibel (in de woningen) die het college als acceptabel aan merkt. De bewoners zijn het daar volstrekt mee oneens. Daar ver andert ook de fles wijn die De Nobelaer-directie jaarlijks bij de bewoners laat bezorgen niks aan. Bulderbaan Tandarts Braat, woonachtig naast De Nobelaer aan de Anna van Berchemlaan, vindt dat de geluidsoverlast te vergelijken is 'met de bulderbaan van Schip hol'. Volgens zijn vrouw heeft het gezin 25 jaar lang 'met veel ge noegen' naast het cultureel cen trum gewoond. Sinds de laatste verbouwing van De Nobelaer zijn de problemen echter begonnen. Geen wonder, want de bouwkun dige voorzieningen (een 'golfpla ten dak', enkele beglazing en slechte ventilatie in de evene mentenhal) zijn ver beneden peil, aldus mevrouw Braat. Het echtpaar gaat zeker in beroep bij de Raad van State. De andere buren van De Nobelaer beraden zich nog. 'Vies spelletje' Voor de horecabelangenvereni ging Etten-Leur staat het aante kenen van beroep vast. „De on eerlijke concurrentie die ons door De Nobelaer wordt aangedaan pikken we niet langer. Hier wordt een heel vies spelletje gespeeld," zegt secretaris J. Veraart. Volgens Veraart is voor de ge meente kennelijk alles geoorloofd om De Nobelaer rendabel te ma ken. Daarvoor wordt volgens hem gemeenschapsgeld aangewend (extra subsidie, overnemen van langlopende leningen e.d.) en mag nu ook de evenementenhal, oorspronkelijk alleen bedoeld als ontvangsthal, worden gebruikt voor bruiloften, feesten en pop concerten. Kost wat kost moet, aldus Veraart, het tekort op het cultureel centrum goed worden gemaakt en daarvoor lijkt vrijwel alles toegestaan. „Er zijn horeca-ondernemers in Etten-Leur die ook met geluids overlast te maken hebben en de maatregelen die ze moeten tref fen kosten veel geld. De Nobelaer mag kennelijk wel overlast ver oorzaken zonder te hoeven inves teren. Deze vergunning rammelt aan alle kanten," aldus Veraart. VOOR HET MOOISTE bent u van harte welkom in onze showroom of vraag vrijblijvend onze kleurrijke folder aan. Electronweg 17 4706 PP Roosendaal tel. 0165-561800 Voor al wat lekker is fax. 0165-55 95 11

de Stem | 1996 | | pagina 17