'Inhoud van rapport stond vooraf al vast' Zeventig procent West-Zeeuws-Vlamingen rijdt te hard DESTEM Denoek Rock smaakt naar meer Baomesse Feeste 'zeer geslaagd' 'Veerdienst Breskens-Vlissingen blijft nodig' DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Eerste recital als toetje van Festival de stem ZEELAND A6 Stichting voor behoud Antonius: Reddingsbrigade Kloosterzande hield open huis IJ'4"372770- Reinaertmars trekt veel Belgen West-Zeeuws-Vlaamse belangenverenigingen en dorpsraden: Huurprijs café sporthal Axel toch omlaag Paspoort Vlindermes Brandjes Vernieling Open Haard Concerten Terneuzen het veiligste adres MAANDAG 28 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever IJzendijke - Zeventig procent van de inwoners van West-Zeeuws-Vlaan- deren geeft onomwonden toe dat zij buiten de bebouwde kom harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur rijden. Dat blijkt uit een enquête onder 1500 inwoners van deze regio. Ook binnen de bebouwde kom worden de limieten door velen aan hun laars ge lapt; één op de tien rijdt binnen de dorpskernen harder dan zeventig kilo meter per uur, waar vijftig het maximum is. Daarnaast zijn er nog steeds veel au tomobilisten - zeven procent - die soms met een slok te veel op achter het stuur kruipen. Voorts wil de helft van de be volking de autogordel nog weieens 'ver geten', vooral op de korte afstanden. De enquête is gehouden in het kader van het project Duurzaam Veilig. De 1500 bewoners werden eind vorig jaar ge vraagd welke verkeersovertredingen ze in de drie maanden daarvoor hadden be gaan. Volgens J. Sanderse, die zich bij het pro ject Duurzaam Veiiig bezig houdt met het verkeersgedrag, bevestigen de resul taten het algemene beeld dat er in Zeeuws-Vlaanderen te hard wordt gere den. Niettemin noemt hij de cijfers 'op merkelijk'. Sanderse: „Dat komt natuur lijk ook omdat de enquête anoniem ge houden is. De ondervraagde mensen konden derhalve eerlijke antwoorden geven." Binnen Duurzaam Veilig worden tal van maatregelen getroffen om het aantal ongevallen te verminderen. De eerste stap is het terugdringen van het aantal overtredingen. Intensievere con troles door de politie en gerichte voor lichting aan risicogroepen moeten ertoe leiden dat bij het volgende onderzoek, eind 1997, het beeld gunstiger is. „De eerste enquête betrof een zogeheten nul meting. We hebben bekeken hoe het aan het begin van het project Duurzaam Vei lig is. En we hopen dat het beeld er als gevolg van de te nemen maatregelen in de volgende jaren gunstiger uit zal zien," stelt Sanderse. Op langere termijn zal ook de herinrich ting van het wegennet hier een belangrij ke bijdrage aan moeten leveren. Van onze correspondent Sluis/Oostburg - De stichting 'Antoniusziekenhuis moet blij ven' vindt dat commissie wijze mannen de ziekenhuisdirectie naar de mond heeft gepraat en dat er van een onafhankelijk oordeel geen sprake is. De uitslag stond van te voren al vast, vindt de stichting. „Gelet op de belangen van de op drachtgevers is de uitslag van het rapport over de ziekenhuissitua tie in Zeeüws-Vlaanderen aller minst merkwaardig. Wat voorop 1 moeten staan zijn de belan gen van de inwoners van West- Zeeuws- Vlaanderen. Om de schijn van dit laatste op te roepen heeft het de commissie behaagd vertegenwoordigers van een paar instanties aan te horen, bij wie ook inderdaad dit belang voorop stond. Hoofdzakelijk zijn diege nen aan het woord geweest, die de conclusie waartoe de commis sie van wijze mannen gekomen is moesten ondersteunen, schrijft de stichting in een petitie. De stichting leidt dit af uit de tussentijdse contacten tussen de commissie en de opdrachtgevers. „Indien de commissie zich wer kelijk onafhankelijk op had wil- Van onze correspondent Hulst - In zwembad De Drie hoek hield de reddingsbrigade Kloosterzande zaterdagmid- g een open huis. Vier nieu- aspirant-leden deden met de instructielessen mee. Reddend zwemmen is niet zo ge makkelijk als het in eerste in stantie misschien lijkt. Dat on dervonden de aspirant-leden die samen met de elf eigen leden de instructieles zaterdagmiddag bij- wonden. Naast het normale baantjes zwemmen met de >ol- en rugslag komen er ook specifieke onderdelen aan de or de. Mevrouw Huisman, voorzitter ran de reddingsbrigade „We oe fenen onderwaterzwemmen, klosgooien, tuigzwemmen om ie mand uit de zee te redden en bochtjesduiken. Als leden verder gevorderd zijn komen de diverse grepen om de drenkeling aan de kant te brengen." Het idee om een open huis te hou den is om juist eens aan den lijve fe ondervinden wat er komt kij ken bij reddend zwemmen. „We hebben nu een veertig leden en die komen van Kloosterzande tot Koewacht." De aspirant-leden mogen de eerste lessen in novem- gratis mee trainen. EDITIE ZEELAND Redactie '"neuzen: feidlandstraat 32,4532 CG "1.0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), 'tervan den Assem, Frank van Cooten, Jank Oeij (plv. ed. chef), Rein van der Harold de Puysseleijr. jWstraat 1,4461 JK "10113-273700, fax 0113-273701. "'acteur: Cees Maas (provincie- rarslaggever). Hulst: Jaudeloo 16,4561 CW ",0114-372770, fax 0114-372771. Meuren: Gerlach Hochstenbach, e Verstraeten. Sportredactie Zeeland: 'onKoomen 0-ma t/m vrij. 0115-645751 zondag 0115 -645753 hhertentie-exploitatie s,om enZVK "neuzen: Elandstraat 32,4532 CG "0115-645740, fax 0115-645741 I^genwoordigers: ft.Boeije, privé 0115-563976, I115 Dimmers nri\/ó r <0lst: •immers, privé 0115-562354 i --™vO 16,4561 CW „-•""U-3/Z/7 0. JSWwoordigers: ™y van den Brande, privé 0114-314570, "lan Verstraeten privé 0114-316755. !?e,1ingstiiden; '•hrnvr. 8.30- 17.00 uur len stellen dan had zij deze con tacten achterwege gelaten en zich beperkt tot een gesprek vooraf en een evaluatie achteraf," aldus de stichting. „Dat de commissie be taald is om tot de conclusie te ko men die nu op tafel ligt, blijkt uit de vele tegenstrijdigheden waar mee zij tracht dit geforceerde ad vies goed te praten." De wijze heren hebben volgens de stichting hun bevindingen in een te kort tijdsbestek van vier maanden moeten formuleren en ze hebben zich daarom beperkt tot de hoofdlijnen. „Dit laatste is goed te merken aan de oppervlakkige en onvolle dige bewijsvoering die men han teert. Een commissie die haar werk serieus wil doen, geeft zo'n opdracht terug. Het gaat hier om de gezondheidszorg van ruim 25000 mensen en daar mag men zich niet van af maken met hoofdlijnen, daar moet men echt wat dieper op ingaan om deze be volkingsgroep niet ronduit te be ledigen." Volgens de stichting kan men bij lezing van de eerste hoofdstuk ken van het rapport alleen maar concluderen dat het ziekenhuis eerder verstrekt dan afgebouwd moet worden en wel degelijk be staansrecht heeft in onze regio. „Komt de commissie echter aan conclusies en aanbevelingen toe dan lijkt zij zich niets meer aan te trekken van de gestelde uitgangs punten of zij komt met verrassen de wendingen op de proppen, waardoor het lijkt alsof er twee los van elkaar opererende com missies aan het werk zijn ge weest," schrijft de stichting 'An toniusziekenhuis moet blijven'. Van onze correspondent Hulst - De Reinaertmars werd zaterdag voor de zestiende keer gehouden. Van de 350 wandelaars kwam dit jaar de helft uit België. Dit jaar ging de mars langs de ve le bezienswaardigheden en door de polders van Hulst. Er kon ge kozen worden uit diverse afstan den variërend van zeven tot veer tig kilometer, de start was bij het sportcafé aan de Willem Alexan- derstraat. De wandelaars kregen typische Hulster bezienswaar digheden te zien zoals de basi liek, het monument van Reynaert de Vos en de Gentse Graauwse of Dubbele Poort. In de vijfentwintig en veertig ki lometer route waren ook de Huls ter polders opgenomen en de wa- terleidingbossen van Clinge en St.Jansteen. Het weer werkte 's morgens niet zo goed mee, maar later op de dag werd het beter. Het werd een gezellige wandel tocht, georganiseerd door buurt vereniging Den Dullaert en de Zeeuwse Wandelsportbond. De Smokkelaar uit Stekene kreeg een prijs, omdat de vereniging met 76 wandelaars de grootste deelnemende vereniging was. Denoek Rock 96 trok ongeveer honderdvijftig bezoekers. Op het podium de band Second Sight. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Hoek - Zo'n hondervijftig 'rockers' kwamen zaterdagavond naar het dorps huis van Hoek voor het eerste popfesti val in de geschiedenis van de Hoekse Rakkers. Denoek Rock 96 werd een gezellig avond met het optreden van vier bands. Er viel geen wanklank te horen. Carola Herebout van de stichting de Hoekse Rakkers was er zondagmorgen nog een beet je schor van. „Vanaf het moment dat Rest less Soul de eerste covers van Pearl Jam en The Red Hot Chili Peppers inzette was de zaal enthousiast. De band is druk bezig ei gen nummers te schrijven, die zeker goed door het publiek ontvangen zullen worden. Het is constant druk geweest met een vaste kern van zo'n 150 bezoekers. De sfeer was goed er hebben zich geen incidenten voorge daan." Het popfestival was mede mogelijk gemaakt door de sponsoring van de Hoekse midden stand. „De financiering door de stichting de Hoekse Rakkers en de sponsoring was fifty- fifty. Dat was ook nodig anders was het ris- co voor ons veel te groot geweest," zegt He rebout. „Of we er financieel uit springen zal de komende week moeten blijken. In ieder geval willen we proberen om van Denoek Rock een jaarlijks terugkerend popfestival te maken." Door de programmering met verschillende muziekstijlen zat er zaterdagavond voor ie dere bezoeker wel wat bij. Second Sight speelde symfonische rock met covers van bijvoorbeeld Pink Floyd, Genesis, Marillon en Phil Collins. Derde in rij was Common Sense. Deze band speelde lekkere gitaar rock, waarbij een ballad en een ruig num mer elkaar afwisselden. Tot slot van het fes tival trad de band Demp op. Deze driemans formatie speelde een mengelmoes van rock, metal, rap en grunge. Van onze correspondent Oostburg - De eerste Bao messe Feeste, die de afgelo pen dagen in Oostburg wer den gehouden, zijn volgens de organisatoren zeer geslaagd. „Het afsluiten van de straten is door het publiek zeer gewaar deerd en is volgens ons ook ze ker voor herhaling vatbaar. We kunnen terugkijken op een ge slaagd evenement," aldus Leo Fokke namens de organisatie. Vrijdagavond kwamen drie West-Zeeuws-Vlaamse pop bands in actie. Zaterdag had den de organisatoren de weer goden op hun hand en hierdoor werd het zeer druk op de bra derie, rommel-, kunst- en an tiekmarkt, die voor de eerste keer in de, afgesloten, Brede- straat, Brouwerijstraat en Burchtstraat werd gehouden. Ook de step- en 'dikke ban- den'-race was een echte pu bliekstrekker. De alternatieve fanfare Harmonie der Rusten de Moeders zorgde zaterdag middag voor wat vertier, ter wijl de jeugd in de tent terecht kon om deel te nemen aan oude kinderspelen. 'Deskundige' hulp bij het kopen van schoenen op de rommelmarkt van de Bao messe Feeste. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Breskens - Belangenvereni gingen en dorpsraden in West- Zeeuws-Vlaanderen pleiten vanwege de komst van de Westerscheldetunnel voor een volwaardige veerverbinding Breskens-Vlissingen voor voetgangers en fietsers, mét capaciteit voor het overzetten van voertuigen. De Bedrijfsbelangen Vereniging Breskens maakt dat duidelijk in een brief aan Provinciale Staten. In de brief stelt de vereniging zich zorgen te maken over wat er MARKTEN ANTWERPEN Boekenbeurs - 60ste editie - Ne derlandstalige en vreemdtalige boeken, tijdschriften, grafiek en multimedia - Bouwcentrum, Jan van Rijswijcklaan - 10.00 tot 18.00 uur - zo 27 okt t/m za 9 nov DIVERSEN CLINGE Koersbal - Malpertuus - KBO - 13.30 uur Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur HEIKANT Kermis - vele attracties - centrum - tot en met di Schieting - 't Heike -14.30 uur Schieting - café Du Commerce - 14.30 uur SINT-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Slank Club - Rivierenhuis AXEL Expositie - Groei Bloei - openba re bibliotheek - (t/m 9 nov) Kaarting - De Halle -14.00 uur SAS VAN GENT Bingo - St.-Albert -14.00 uur HULST Kaarting - De Blaauwe Hoeve - 14.00 uur Bloemschikdemonstratie - Den Dullaert - Groei '6 Bloei 30 jaar - 19.30 uur NIEUW-NAMEN Koersbal - De Kauter - KBO -14.00 uur MIDDELBURG Telefonisch spreekuur - FNV Zee land - voor ABW-uitkering - 10.00- 12.00 uur-tel. 0118-625655 FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Inde pendence Day HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Independence Day 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Last man standing 20.00 uur Time to kill 20.00 uur Twister MIDDELBURG Schuttershof - 20.30 uur China town VLISSINGEN Aihambra Theater - 20.00 uur In dependence Day 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Twister 20.00 uur Tin Cup BRUGGE Kennedy Complex 14.30,17.15 en 20.00 uur Indepen dence Day 14.30, 17.15 en 20.00 uur Mission Impossible 14.30 en 17.15 uur Multiplicity 14.30,17.15 en 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Diabolique GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Multiplicity 14.30, 20.00 en 22.45 uur Breaking the Waves 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dia bolique 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur In dependence Day 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 uur Far go 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 17.00,20.00 en 22.30 uurTrainspot- ting 22.30 uur Phenomenon 14.30 uur A Goofy Movie 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Twister 14.30 en 17.00 uur It takes Two 14.30,17.00 en 20.00 uur The Rock KNOKKE Beverly Sereens 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30,17.15, 20.00 en 22.45 uur In dependence Day 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Multiplicity 15.00,17.30 en 20.00 uur The Nutty Professor 22.30 uur Diabolique in de toekomst met de veerver binding zal gebeuren. Volgens de vereniging raakt West-Zeeuws- Vlaanderen zonder goede verbin ding geïsoleerd en heeft dat grote gevolgen voor de inwoners en be drijven in deze regio. De leefbaarheid van de dorpen wordt immers geweld aangedaan. Daarnaast wordt een bezoek aan bijvoorbeeld Walcheren via de nieuwe tunnel voor de inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen een kostbare aangelegenheid. Ook stelt de Bedrijfsbelangen Vereniging Breskens dat zonder volwaardige veerverbinding voor de ondernemingen westelijk van de lijn Hoofdplaat-Biervliet de transport- en reiskosten hoger worden. Dat beïnvloedt de con currentiepositie op een negatieve manier. „Als de toekomstige veerverbin ding (gesproken wordt van een fiets-voetveer) geen capaciteit heeft voor voertuigen, wordt de geïsoleerde ligging van West- Zeeuws-Vlaanderen niet opgehe ven, maar erger gemaakt en wordt de afhankelijkheid van België alleen maar versterkt," al dus de belangenvereniging uit Breskens. „West-Zeeuws-Vlaanderen is niet tegen de wov, maar wel voor een goede, betrouwbare en vol doende capaciteit hebbende veer verbinding Breskens-Vlissin gen." Om inbreng te kunnen leveren en om geïnformeerd te blijven, wil len de verenigingen en dorpsra den betrokken worden bij het overleg over de de toekomst van de veerverbinding. De Bedrijfs belangen Vereniging Breskens vertegenwoordigt ongeveer hon derdtwintig ondernemingen uit Breskens. In totaal 1359 onderne mingen zijn aangesloten bij an dere belangen- en winkeliersver enigingen in West-Zeeuws- Vlaanderen. Van onze verslaggever Axel - De huurprijs van het horecagedeelte in sporthal 't Sportuus in Axel gaat toch met 10.000 gulden omlaag. De kwestie speelde al in 1994 maar strandde toen op fel verzet van de politiek en enkele concur rerende horeca-ondernemers. Ook contractverplichtingen met huurder brouwerij Haacht, die het café onderverhuurt aan een uitbater, maakte een herziening van de huurovereenkomst toen - anders dan op vrijwillige basis - onhaalbaar. Dat ligt nu anders. Het contract met Haacht loopt op 1 januari 1997 af. De brouwer heeft al te kennen gegeven het café niet meer voor dezelfde pachtsom, 33.805 gulden per jaar, te willen huren. De omzet in het café is te ruggelopen, de huurpenningen staan daarmee niet meer in ver houding, redeneert de brouwer die B en W voorstelt om de huur te laten zakken naar 22.400 gul den per jaar. B en W zijn daar gevoelig voor en vinden het, gelet op de teruggelo pen inkomsten, ook wel reëel. Bo vendien wil het college niet het risico lopen dat het sporthalcafé na 1 januari leeg komt te staan. De nieuwe overeenkomst niet de brouwer geldt, als de gemeente raad akkoord gaat, voor twee jaar met een opzegtermijn van een jaar. Daarna willen B en W weer contracten voor een periode van vijf jaar afsluiten. Het voor stel komt donderdag aan de orde tijdens de maandelijkse gemeen teraadsvergadering. Die begint vanwege de begrotingsbehande ling om 14.00 uur. Sas van Gent - Het niet bij zich hebben van een paspoort kostte een 18-jarige man uit Gent dit weekend 110 gulden. De man werd op het Vlaanderenplein gecontroleerd. Hij rekende meteen af. Terneuzen - De politie hield vrijdagavond in de Donze Vis serstraat een 30-jarige man aan die een vlindermes bij zich droeg. Dat wapen is wettelijk verboden. De man is na ver hoor weer vrijgelaten. Axel - In de vroege ochtend van zaterdag heeft een onbe kende vermoedelijk twee brandjes gesticht. Rond 6.30 uur ging er in de Bernhard- straat een auto in de fik. Het vuur is door de 23-jarige eige naar geblust. Op nagenoeg het zelfde tijdstip vloog een straat verderop, in de Beatrixstraat, een bedsprei die aan de was draad hing in brand. Axel - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn een auto en twee motoren die geparkeerd stonden in een garage aan de Kerkdreef vernield. Bij de auto werden de grill, een ruitenwis ser en een antenne vernield. Van de motorfietsen werden de tankdop en kabels losgetrok ken. Terneuzen. Open Haard Con certen. Viool recital. Door Theadora Geraerts (viool) en Kyoko Hashimoto (piano). Werken van Franz Schubert, Ludwig van Beethoven, Dimit- ri Sjostakovitsj en Gabriel Fauré. Gehoord op zondag 27 oktober. Door Jeanette Vergouwen Het eerste Open Haard Concert zette nogmaals de schijnwerper op de viool en sloot dus duidelijk aan bij het Festival 96. Theadora Geraerts kreeg in 1989 de Nederlandse Muziekprijs. Zij was de eerste violiste die deze ho ge onderscheiding kreeg. In het recital in Terneuzen toonde zij niet alleen te beschikken over grote technische vaardigheid, maar ook over een fijn doorvoel de muzikaliteit. Vooral in het tweede deel van het concert over tuigde zij met meer expressivi teit. In het eerste deel was haar voordracht wat minder gedreven. Geraerts werd op geweldige wij ze gesteund en gestimuleerd door de pianiste, een begeleidster van groot formaat. De Sonatine opus 137 nr. 2 in a van Schubert is geen echt inte ressant werk. Het allegro mode rato wordt gekenmerkt door gro te intervallen en plotse crecen- do's en diminuendo's en in het (ADVERTENTIE) J® Oranjestraat S - Telefoon 0115 - 562710 slotdeel voeren de beide instru menten een stevige dialoog. De interpretatie was aan de schoolse kant. Technisch klopte het alle maal: mooie toonvoering, zuivere intonatie en aandacht voor de muzikale structuur. Meer vaart en expressie was te horen in de vertolking van de Frühlingssonate (opus 24 nr. 5 in F) van Ludwig van Beethoven. Deze droeg dit werk op aan Graaf Moritz von Fries. De naam 'Len te' is pas later aan het werk gege ven, het kenschetst het karakter dat uitbundig en vreugdevol is. Ook in dit werk dialogeren de viool en piano voortdurend. Soms herken je een thema dat dicht bij een Mozart-aria ligt, het trio is humoristisch. Prachtig klonken de spannende modulaties in het allegro, soepel de romantische melodielijn in het adagio. Beide musici verzorgden een gedegen en doorvoelde vertolking. Sjostakovitsj componeerde zijn 24 Preludes voor piano in 1933. Ze vormen een modern equiva lent van de preludes van Chopin en Scriabin. De harmonische ver scheidenheid is groot. Vier van deze preludes werden bewerkt voor viool en piano en zij getui gen van de kracht van Sjostako vitsj: variatie, spanning en prachtige klankkleuren. Er werd meer ontspannen gemusiceerd. Het hele gamma van technieken werd gedemonstreerd. Heerlijke muziek die knap en vurig werd vertolkt. Het recital werd over tuigend afgesloten met de eerste Sonate van Fauré (in A opus 13). Het werk heeft een optimistisch karakter. Het allegro molto doet aan Schumann denken en het an dante klinkt als een soort barca rolle. De twee instrumenten riva liseerden in virtuositeit, toch bleef de vertolking transparant, en in het pittige Scherzo en het allegro quasi presto bouwden beide musici de muzikale span ning goed op. V

de Stem | 1996 | | pagina 7