PvdA-wethouder laakt rol van werkgevers 4Laat ons de wijze mannen verplegen DE STEM 'Beleidsmakers gaan nu een brug te ver' Campings voldoen nu vaker aan vergunning 'Bedrijfsleven levert te weinig inspanning voor langdurig werklozen bij Sport7 bij Sport7: 4Volop gif in strekdam' Handtekeningen-actie voor pastoor Gielliet CDA Axel wil eendracht rond beheer Kanaalzone COMMENTAAR .chiphol A5 ENLAND KORT Sportcafé Id-Fenerbahce :KGöteborg Politie pakt snelheidsduivel WD Axel is intern verdeeld over drugs SPORTZENDER 250 deelnemers aan manifestatie voor behoud van Antoniusziekenhuis Burgemeester C. van Liere tijdens manifestatie in Sluis: WD uit Axel zoekt armen Oostburgse actie heeft resultaat 1 OKTOBER 1996 A4 iet al die vliegvakanties naar arika, We moeten het de men- I iet vliegtuig naar de zon te ne erlid Crone waarschijnlijk als llend noteert: we moeten 'het moed ontnemen, een abstrac-l autoverkeer overigens even- in en goederen vervoerd. Om-l xloelt dat Nederland minder t importeren en exporteren het oog. Als hij ook het voori „irkeer wil ontzien, komt hij au- ijke verplaatsingen per vlieg-.j anders naar het buitenland en, wil bemoeilijken, moet hij dat iezers waar ze aan toe zijn. et debat over de toekomst van art de president-directeur van je hij dat Schiphol, veel eerder- ieke grens van 44 miljoen pas-I dat hij dan moeilijk de luchthaj doen. Nu heeft hij luid en dui- ationale luchthaven op een ei- zan IJmuiden. Bovendien heeft iet alleen vanwege Schiphols rbereiden van grote en kostba-! rem betreft is een speciale wet. ret die sneller handelen moge-i Zeeland MAANDAG 28 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - PvdA-wethouder A. I stahl-Hemelsoet (Sociale Zaken) van Terneuzen voelt zich bij het te rugdringen van de werkloosheid on- j der langdurige werklozen in de steek gelaten door het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven. Vrijwel alle gesubsideerde banen komen terecht bij de overheid of de gezond heidszorg. En daar loopt het spoor voor veel werklozen na een tijdje dood. „Ba nenpools, Melkertbanen en WSW-banen rorgen maar zeer mondjesmaat voor doorstroming en zicht op een betere toe komst," aldus Stahl-Hemelsoet. Maar zelfs als langdurige werklozen via intensieve scholing zijn klaargestoomd voor een baan bij het bedrijfsleven blijft die deur voor hen gesloten. Die situatie baart Stahl-Hemelsoet zor gen. Volgens haar bieden vooral banen in het reguliere bedrijfsleven zicht op vast werk. Zijn werklozen eenmaal binnen in een bedrijf dan blijven ze meestal hangen, is haar ervaring. Stahl-Hemelsoet gaf zaterdag af op het bedrijfsleven tijdens een slechte bezoch te bijeenkomst over armoede in Terneu zen. Slechts twaalf mensen, onder wie drie inleiders, kwamen opdagen waar door de bijeenkomst over een van de meest besproken onderwerpen in Neder land het karakter van een fractieverga dering kreeg. Haar teleurstelling werd gevoed door de weigering van de kring Zeeuws-Vlaan- deren van de Brabantse Zeeuws Werkge versvereniging (BZW) om enige verant woordelijkheid te dragen voor het oplos sen van het armoedeprobleem. In Zee land leeft drie procent van de bevolking op of onder de armoedegrens. „Wij voelen wel betrokkenheid," zei kring-voorzitter J. van Jole. „Maar de aanpak van het probleem is primair een zaak voor de politiek. De belangrijkste bijdrage van het bedrijfsleven is winst gevend produceren. Dat klinkt heel wrang. Maar winstgevend produceren leidt vanzelf tot werk en is dus de beste voorwaarde voor werkgelegenheid," al dus Van Jole. „Het bedrijfsleven draagt geen sociale verantwoordelijkheden, is daartoe ook niet in staat. Ook aan de linkse kant is een dergelijke visie soms te horen. Het bedrijfsleven is nu eenmaal uitsluitend gericht op het eigenbelang, alleen de overheid is in de positie om maatschap pelijke vraagstukken aan te pakken." Die overheid heeft het volgens Stahl op dat terrein echter niet gemakkelijk. Daarnaast zijn de mogelijkheden om voor enige verlichting te zorgen, hetzij via kwijtschelding of het instandhouden van een sociaal voorzieningenfonds, ge ring. Bijkomend probleem is dat veel mensen aan de onderkant van de samenleving de weg naar allerlei voorzieningen voor hen niet kunnen of willen vinden. Toch, gaf Van Jole aan, is het bedrijfsle ven niet helemaal ongevoelig voor de problemen. Dat uit zich in de medewer king aan werkervaring- en werkgelegen heidsprojecten voor minderheden en kansarmen en pogingen om laagbetaalde banen te creëren. Wonderen mogen niet verwacht worden. Van Jole: „Er wordt weieens te veel van werkgevers ver wacht. Uitgangspunt voor werkgevers is dat werknemers geschikt zijn voor het werk dat zij hebben, of daar in korte tijd geschikt voor worden. Het merendeel van de werklozen is laag geschoold. Voor die groep zijn er te weinig banen." oor in politiek Den Haag. Niet iere locatie dan een nieuw ei- erwegen. Ook het Markermeer! n worden betrokken. Maar ze spijkers met koppen moeten! .d zich verzekeren van een ade- onen- en goederenvervoer perl dan is snel handelen geboden.) in de verdere voorbereidings-j s al te voorzien dat Nederland e tweede nationale luchthaven nand het de Schiphol-directeur] ddels op haast aandringt. acht Jewell wordt niet langer be- omaanslag op het Olympische een persoon het leven kostte, j eur-generaal zaterdag bekend- j kelijk als held beschouwd, om- j le onbeheerde plunjezak die een ,ten. Drie dagen na de aanslag j dsbeambte door een onbekende lt grote waarde aan het afronden j lferentie (IGC) over de hervor ens het Nederlands voorzitter- ins het congres van de Partij van edapest. Nederland is voorzitter I .997. sje is nooit gezocht ft nooit serieus gezocht naar het ubna Ben Aïssa dat vier jaar ge- de hoorzitting van de parlemen- troux. Een mogelijke verdachte, an Loubna Ben Aïssa, die getui- grondig ondervraagd. Bloedspo- ■erdachte zijn niet geanalyseerd. I ïomen in leegstaande panden in I olitie de familie af een advocaat 1 binnen drie maanden verslag j laar de reeks van verdwijningen flat Caïro Elat in de Egyptische hoofdstad) ersonen het leven gekost. De po-1 len. Gisteravond golden nog 1201 iners hebben een kleine twintig] !d. Het complex van twaalf ver wijk Heliopolls bij de internatio- volgens de politie mogelijk tel van de flat met vier verdiepingen. F TENTIE) ere werkdag 18.05 uur ieke Havenga en Hans Kraaij jr< presenteren wisselend dit irieerde programma met veel >n uit de sportwereld en vaste zoals 'It's my life' (donderdag) r 22.45 uur Voetbal/ is League Van onze verslaggever Vogelwaarde - De politie heeft dit weekend na een snelle achtervolging een 25-jarige Terneuzenaar aangehouden. De man negeerde een stopte ken van de politie toen hij, ter hoogte van de Cambron- dijk met een vaartje van 160 kilometer per uur over de provinciale weg van Terhole naar Terneuzen reed. De politie zette de achtervol ging en kreeg de man te pak ken bij Zaamslagveer. Daar was hij met zijn auto een landbouwperceel opgereden. De wagen van de snelheids duivel bleek niet gekeurd en is vermoedelijk ook niet ver zekerd. De politie heeft de man na het opmaken van een proces-verbaal laten gaan. 'i Classic mountainbike" d Marathon Amsterda"1 id-Wales, exclusief live •pees bekervoetbal bve ord-Ajax, exclusief ',ve lagelijks SportTText raa4p,e9e Van onze verslaggever Axel - De WD-gemeente- raadsfractie van Axel is in tern verdeeld over de manier waarop de drugsproblematiek bestreden moet worden. Het merendeel van de partij vindt bet een individueel probleem en ook de eigen verantwoordelijk- beid van elke burger. Het raads- HL. den Doelder-Van de Voorde teemt een minderheidsstandpunt ia. De WD kiest in de algemene be schouwingen op de begroting voor volgend jaar voor een libe rale aanpak van het softdrugs probleem. «Wat je zult moeten regelen en eventueel met sancties zult moe ten voorkomen of bestrijden is de eventuele overlast." Den Doelder vindt dat kretologie, een dooddoener. Zelf heeft ze het antwoord ook niet maar met de manier waarop haar fractie de Problemen wil aanpakken kan ze "iet goed uit de voeten. «Dat is me iets te gemakkelijk. We lossen het liberaal op en ie dereen doet maar wat ie wil. Zo ttnkt dat." Hij vindt dat er iets meer op pa- Pier moet komen en kijkt derhal ve reikhalzend uit naar een noti tie van het college over het te 'neren drugsbeleid, benstemmingheid binnen de WD is er wel over de aanpak van ®t drugstoerisme. Dat moet in Europees verband worden opge- ®s', stelt de WD unaniem. Den Doelder: „Je kunt softdrugs niet "•België verbieden en hier volop koop aanbieden. Dat zou met de bier ook zo gaan. Als je in Bel- d'd geen druppel meer kon krij- 8® en hier wel dan zou het aar- ®g druk worden aan de toog. De actie van de stichting 'Antoniusziekenhuis moet blijven' trok zaterdag zo'n 250 deelnemers. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Zaterdagochtend half tien. Een handjevol mensen staat op een parkeerterrein in Sluis. De stichting 'Antoniusziekenhuis moet blijven' houdt een mani festatie en rekent op vele hon derden actievoerders. Een half uur later zijn er naar schatting 250 deelnemers, gewapend met spandoeken en borden met pak kende teksten. 'Laat ons de wij ze mannen verplegen, dat brengt geen heil en zegen'. 'Een brandende vraag, haal het zie kenhuis niet omlaag', 'Stop de afbraak nu en voortaan en geef het Antoniusziekenhuis een waardig bestaan'. Door Willy van Leeuwen Achter deze teksten zit veel emotie. Per soneelsleden van het ziekenhuis hullen zich in een wit T-shirt. „We zullen blijven doorgaan," zegt Wilfried Blaakman strijdvaardig. Terwijl de optocht zich door de Sluise winkelstraten begeeft kijken enkele vroe ge Belgen hun ogen uit. Eenmaal op de Grote Markt aangekomen worden enkele actievoerders wat feller. Ze zijn er bijna allemaal. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg, gedeputeerde G. de Kok, ziekenhuisdirecteur G. Ramaekers, wethouder A. Rosendaal van Oostburg. Alleen burgemeester J. Kruize van Oost burg is er niet. Stichting-voorzitter A. Oosterling neemt het woord: „In het rapport wordt gespro ken over West-Zeeuws-Vlaanderen. Al leen twee wethouders en een gemeente ambtenaar van Oostburg zijn er bij be trokken geweest. Het is belachelijk dat Sluis-Aardenburg niet is gehoord," zegt Oosterling, terwijl hij door de aanwezi gen op het marktplein met een luid ap plaus wordt beloond. Gedeputeerde de Kok en ziekenhuisdirecteur Ramaekers zijn minder populair. Beiden worden op een stevig boe-geroep getracteerd. „We zouden straks 45 kilometer van zorg verwijderd zijn. Een ziekenhuis van ne gen tot vijf heeft geen enkele kans," ver volgt de stichtingsvoorzitter zijn vurig betoog. „De huisartsen moeten straks duizendpoten zijn. Het is een waardeloos rapport, dat honderdduizend gulden heeft gekost." Oosterling overhandigt daarna aan alle genodigden de petitie met daarbij de reactie van zijn stichting. „Wij willen on ze ongerustheid en ons ongenoegen laten blijken, dat gegroeid is na het bekend worden van het advies van de commissie Beoordeling ziekenhuissituatie Zeeuws- Vlaanderen 1996. Men wil ons wederom een onontbeerlijke voorziening in onze regio ontnemen. Wij hopen dat u ons pro test ter harte wil nemen," zo staat onder andere in de petitie te lezen. „Stommeriken zijn het," roept een van de aanwezigen als de wijze mannen ter spra ke komen. „Zakkenvullers," vult een an der aan. De woorden van gedeputeerde De Kok, burgemeester Van Liere en wet houder Rosendaal nemen het ongenoegen bij de aanwezigen niet weg. „Ik kan waarderen dat u voor deze zaak staat. Laat ons uw energie en betrokken heid benutten om er het maximaal haal bare uit te halen," zegt De Kok. Hij schetst een beeld van Walcheren waar in Middelburg ook alleen maar een polikli niek is en de mensen naar het ziekenhuis in Vlissingen moeten. „U hebt allen een andere inschatting dan de drie opdracht gevers van het rapport. De oude situatie wilt u herstellen, maar de ziekenhuisdi rectie krijgt geen geld meer voor drie lo caties. De zorgverzekeraars worden ge budgetteerd en er zijn strengere eisen. Zorgverkeer over de grens wordt gesti muleerd door de overheid. Er komt steeds meer een verschuiving van klinische naar poliklinische zorg, dus een aantal bedden eraf. Ziekenhuisdirecteur G.Ramaekers haalt zich de woede van de aanwezigen op de hals als hij weigert een reactie te geven. Hij wordt uitgejoeld en neemt daarna toch de microfoon. „We hebben afgespro ken dat de gedeputeerde het woord zou voeren en als Oosterling dan zegt dat ik niet wil dat vind ik dat erg flauw," rea geert Ramaekers, die zich daarna weer in stilzwijgen hulde. Hoewel uiteindelijk 250 mensen de mani festatie bijwonen vindt Oosterling de op komst aan de magere kant. „Ik had wat meer mensen verwacht, maar ja, het is de eerste keer dat we zo massaal naar buiten komen," zegt Oosterling na afloop. ZIE OOK ZEELAND-A6 'Inhoud van rapport stond vooraf al vast' Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De strekdam bij de ingang van de Theo- tiorushaven in Bergen op Zoom is nog altijd zeer ernstig vervuild. Be'puin dat de gemeente daar begin jaren negentig illegaal stort te liet stoffen achter die uiterst gevaarlijk zijn voor het milieu en «e volksgezondheid. „Een milieuschandaal van de eerste orde." Bat verklaart A. de Jong, voormalig milieu-ambtenaar van de Provincie Noord-Brabant. Hij versterkt hiermee de aantijgingen "an onafhankelijk raadslid Linssen. Be Jong vindt dat zulke misstanden niet verdoezeld mogen wor- tien. In 1993 was hij in dienst van de provincie Noord-Brabant be- Z1§ deze kwestie op te helderen. Zijn superieuren hielden hem, naar eigen zeggen, tegen. Milieu-wethouder Van de Water van Bergen op Zoom is vooralsnog niet onder de indruk. Hij stelt dat er geen bewijs is dat de vervuiling van de havenbodem is veroor- 2aakt door de gemeentelijke stort. Van onze correspondent Sluis - Burgemeester C. van Liere van de gemeente Sluis/Aardenburg vindt de de afbraak van het Antoniuszie kenhuis in Oostburg niet te verteren. „Normaliter wordt het beleid van hogerhand door de bevolking hier zonder morren geaccepteerd. Nu zijn de beleidsmakers blijk baar toch te ver gegaan. De zorg om het behoud van het Antonius ziekenhuis is terecht. Met een sterk vergrijzende bevolking en gezien de afstand is De Honte in Terneuzen geen alternatief en lijkt het advies meer op een sterf huisconstructie," zei Van Liere zaterdag tijdens de manifestatie van de stichting 'Antoniuszie kenhuis moet blijven'. „Het dreigt trouwens een ver trouwd beeld te worden om voor zieningen uit West-Zeeuws- Vlaanderen weg te halen. Het ene dure rapport spreekt zich uit over de leefbaarheid van de regio, het andere eveneens dure rapport draait weer een voorziening de nek om. Deze neerwaartse spiraal wordt niet meer doorbroken." De burgemeester vindt dat er naar de bevolking geluisterd moet worden. „In het Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee, waar ik vroeger bestuurslid was, is er nog wel 24 uur chirurgische opvang. Dat zou toch in Oostburg ook moeten kunnen. Waar een wil is, is een weg. U hebt gespro ken en ik hoop dat er naar u ge luisterd en gehandeld moge wor den," liet Van Liere weten. Van onze verslaggever Breskens - In de kerk van de Barbaraparochie in Breskens is zondagmorgen een spontane handtekeningen-actie ge houden om de gepensioneerde pastoor Gielliet één keer per maand in een kerkdienst te laten voorgaan. De handtekeningen, -nagenoeg de hele kerk tekende- worden opgestuurd naar deken J. Aarts. Die heeft op 7 november een bij eenkomst met de emeriti en het pastoresteam West-Zeeuws- vlaanderen om uit de gerezen problemen te komen. Binnen de parochie is verschil van mening over de inzet van Giel liet, die vorig jaar met emeritaat ging. Gielliet wordt derhalve ook niet meer ingeroosterd in het schema van het pastoresteam West- Zeeuws-Vlaanderen. Maar een deel van de parochie kan de dien sten van Gielliet niet missen. Reden voor het kerkbestuur om Gielliet af en toe toch een eucharistieviering te laten verzorgen. „Het enige wat wij willen is dat de pastoor een keer per maand een dienst voorgaat," zegt een woordvoerder. Gielliet ging gisteren voor en zal ook volgende week zondag in de mis op Allerheiligen voorgaan. De scheiding der geesten gaat zo ver dat gisteren het koor het zonder begeleiding moest doen. Maar desondanks hing er volgens een kerkganger een 'heerlijke' sfeer in de kerk. Het bisdom Breda, dat als beleid heeft om pastores op zeventigja rige leeftijd met emeritaat te sturen, staat niet geheel afwijzend tegenover het verzoek van het kerkbestuur om Gielliet een keer per maand in te zetten. De verwachting is dat partijen er 7 no vember uitkomen. Van onze verslaggever Axel - Het CDA in Axel vindt dat er een studie moeten komen naar de noodzaak van een verdergaande samenwerking tussen de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen voor het beheer van de Kanaalzone, de 'goudader' van Zeeuws-Vlaanderen. Het gebied wordt op het Neder landse deel beheerd door de ge meente Sas van Gent en Terneu zen maar beide gemeenten kun nen volgens CDA-fractievoorzit- ter M. Murre van Azel eikaars bloed wel drinken. Van samen werking is geen sprake. „Het eni ge wat ik hoor of lees zijn twee burgemeester die zich tegen el kaar afzetten," zegt Murre. Hij vindt dat niet in het belang van de regio die gebaat is bij het opti maal functioneren van het econo mische hart en er ook deel van af hankelijk is. Zijn pleidooi voor een betere sa menwerking tussen Sas van Gent en Terneuzen is tegelijkertijd een verkapte oproep om alle gemeen ten weer op een lijn te krijgen. Het CDA vindt dat de discussie over de voorlopig uitgestelde ge meentelijke herindeling bestuur lijk Zeeuws-Vlaanderen in vele kampen heeft verdeeld. Dat moet voorbij zijn. Eerder al riep Murre in een raadsvergadering de zeven ge meenten op hun strijdbijl te be graven en eendrachtig samen te werken aan een Zeeuws-Vlaamse toekomst. Murre vindt daar een taak liggen voor burgemeester R. Barbé van Terneuzen, de enige Zeeuws- Vlaamse burgemeester - 'de an deren zijn import' - die volgens Murre als geen ander moet weten wat goed is voor de streek. Het CDA daagt in de algemene beschouwingen op de begrotings voorstellen voor volgend jaar, de grote drie gemeenten, Hulst, Ter neuzen en Oostburg, uit met ar gumenten te komen die een drie deling van Zeeuws-Vlaanderen noodzakelijk maken. „Helaas heeft niet een van de drie grotere gemeenten concreet aangegeven dat een eventuele herindeling een verbetering voor de Zeeuws- Vlaamse burger zou betekenen op welk gebied dan ook. Het is tot nu toe gebleven bij kretologie door de betrokken burgemees ters, mede namens de gemeente raden van de grote drie." Als met goede argumenten blijkt dat de Zeeuws-Vlaamse burgers baat hebben bij gemeentelijke herindeling zal het CDA het ver zet staken, aldus Murre in zijn al gemene beschouwingen. Van onze verslaggever Axel - De WD uit Axel wil dat burgemeester en wethouders de groep ar men opspoort die geen ge bruik wil of kan maken van gemeentelijke voor zieningen die hun leven wat meer inhoud kunnen geven. De WD bekommert zich over het lot van de zwakkere in de algemene beschouwin gen op de begroting voor vol gend jaar. De VVD is ge schrokken van recente be richtgeving over de armoede in vele duizenden Neder landse gezinnen. „Moeilijk te traceren schij nen diegenen die onder de armoedegrens leven omdat ze geen gebruik maken van uitkeringen en subsidies ter wijl ze daar wel recht op hebben." De WD wil de groep in beeld krijgen, ze voorlichten en tegemoet ko men. „Mogelijk," opperen de liberalen, „is hiervoor een lo kaal beleid te ontwerpen." Van onze verslaggever Oostburg - De meeste campings in de gemeente Oostburg vol doen nu aan de kampeervergunning. In januari 1995 startte de gemeente een actie omdat veel campings zich niet hielden aan de voorschriften. Van Liere hekelde zaterdag ook de commissie van 'wijze mannen' die het niet nodig had gevonden de mening van Sluis/Aardenburg te vragen. „Wij zijn gepasseerd. Ik betreur het dat niemand van de commissie hierbij aanwezig is. Tenslotte ga je altijd wijzer van de markt naar huis, zeker van de Grote Markt," aldus Van Liere. Van Liere zegde zaterdag aan stichtingsvoorzitter Oosterling toe de de ingezonden brieven van de Stichting en de dorpsraad de ze week nog te bespreken. Uit een notitie aan de recreatie commissie blijkt dat de meeste problemen zijn opgelost. Het ging om de invulling van de standplaatsen. De campings die in overtreding waren hadden meer seizoenplaatsen en stacara vans dan in de vergunning was aangegeven. Er was nog maar weinig ruimte voor toeristische plaatsen. Het gemeentebestuur vond dat een kwalijke ontwikkeling omdat toeristen nog maar mondjesmaat een plaatsje op deze campings konden vinden. De vergunning houders, die in overtreding wa ren, hebben tot 1 november de gelegenheid de bestaande situatie in overeenstemming te brengen met de verleende vergunning. Gezien de complexe materie en de jarenlange scheef gegroeide si tuatie op veel campings besefte het gemeentebestuur dat het niet eenvoudig zou zijn binnen een periode van een jaar en tien maanden alle campings te laten voldoen aan de vergunningen. In middels blijkt echter dat de meeste overtredingen zijn opge lost, zodat volgens het college op korte termijn een goed resultaat is bereikt. Verschillende campings hebben de bezetting van het aantal standplaatsen zodanig gewijzigd dat daardoor overtredingen zijn opgelost. Met andere campings hebben gesprekken plaatsgevon den. Die hebben uiteindelijk ge resulteerd in aanpassing van de vergunningen binnen de gelden de normen. Van in totaal acht campings zijn de vergunningen aangepast. Zes campings voldoen nog niet aan de kampeervergunning maar daar wordt, volgens het college, wel aan gewerkt.

de Stem | 1996 | | pagina 5