Luchtaanval Oezbeken treft Kabul PvdA- Oppositie wint in Bulgarije Onafgedane zaken' Forse rellen in Pakistan Akkoord ontruiming Hebron zeer dichtbij Zware bomaanslagen teisteren Corsica Eerste bombardementen sinds opmars van fundamentalistische Taliban Snel tweede Schiphol Deze week bij Sport7 Binnenkort bij Sport7: Bedrijfslef Volop gif DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Arbeiderspartij Malta claimt overwinning verkiezingen Londense agenten zijn te huur Opkomst presidentsverkiezingen valt zwaar tegen COMMENTAAR BUITENLAND KORT Jewell niet langer verdacht Kok belooft daadkracht Naar Marokkaans meisje is nooit gezocht Doden door instorten flat Cairo Sportcafé Manchester Utd-FenerbaM AC Milan-IFKGöteborg PSV-FK Brann Politie pakt snelheidsduive DE NATIONALE SPORTZENDER WD Axel is intern verdeelf over drugs MAANDAG 28 OKTOBER 1996 M Kabul/Tutakhon (afp/dpa) - De Af ghaanse hoofdstad Kabul is afgelo pen weekeinde vier keer gebombar deerd. Het gaat om de eerste lucht aanvallen op de stad sinds haar ver overing door de fundamentalistische Taliban-moslims een maand gele den. Vliegtuigen van de krijgsmacht van ge neraal Dostum, leider van de Afghaanse Oezbeken, probeerden het vliegveld te raken. Wat betreft de jongste aanval gis teravond was nog onduidelijk waar de bommen terechtkwamen en wat de ge volgen zijn. Zondagochtend en zaterdagavond kwa men bommen in de dichtbevolkte voor steden Sharinau en Wazir Akbar terecht, aldus ooggetuigen. Een bom viel in een stadspark. Volgens de Taliban-militie misten de bombardementen het vlieg veld. Er zijn geen meldingen van slacht offers of grote schade in het door de Ta liban afgegrendelde gebied. Tegelijk met de luchtaanvallen oefent Dostum, die samenwerkt met de troepen van de verdreven regering onder het commando van Ahmed Shah Masud, ook op de grond druk uit op de Taliban. Tkoepen van Dostum openden gisteroch tend ten noorden van de hoofdstad met raketten en artillerie het vuur op Tali- ban-stellingen. Het doel van de aanval lers is de verovering van de noordelijke bergpas De Sabz op dertig kilometer van Kabul. Waarnemers meldden de afgelo pen dagen echter weinig verandering in de frontlinie. Hoge functionarissen van Dostum noem de gisteren de 'successen' van de Taliban in het noord-westen af als 'een grapje'. Zij spraken tegen dat de moslim-extre misten een tweede front waren begonnen en de provincie Badghis hadden vero verd. Volgens een zegsman drongen de Taliban zonder strijd te leveren enkel door tot de provinciehoofdstad Qala-i- Nau. Verder kochten de moslims enkele niet gebonden plaatselijke commandan ten om, aldus de bron. Later konden sol daten van Dostum de stad echter bin nentrekken zonder dat zij op weerstand stuitten. Volgens eigen zeggen vielen de Taliban vrijdag in het noorden en noord-westen van Afghanistan troepen van Dostum aan. De Oezbeekse krijgsheer beschikt daar over een belangrijke luchtmachtba sis. Het ging om de eerste aanvallen van de radicale moslims op de generaal, na dat zij hem vrijdag de oorlog hadden verklaard. Verder voerden de Taliban afgelopen weekeinde verscheidene vergeldingsaan- vallenen uit op troepen van Masud bij het strategisch gelegen Jabal os Saraj, zeventig kilometer ten noorden van Ka- bul. Volgens de fundamentalisten vielen bij de tegenpartij veel doden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Fokker-curator Deterink: „We hebben een concept-memoran dum in overleg. Er zijn nog een aantal onafgedane zaken waar de overheid zich over moet uitla ten." Samsung vraagt van de overheid een grote betrokkenheid bij een doorstart van Fokker. De staat moet onder meer net als Stork voor vijftien procent deelnemen in het eigen vermogen en voor honderden miljoenen voorfinan cieren voor de ontwikkeling van een nieuwe vleugel voor het Fok ker-programma. De onderhande lingsdelegatie van Samsung is na de besprekingen vorige week te ruggereisd naar het hoofdkwar tier in Seoul. Daar vindt intensief overleg plaats tussen de top van Samsung Aerospace en de top van het miljardenconcern Sams ung. Ook de Koreaanse overheid is betrokken bij het proces, om dat die wil dat het land een eigen vliegtuigindustrie van de grond krijgt. Korea heeft daar 300 mil joen dollar, circa een half miljard gulden voor over. Verwacht wordt dat begin deze week een nieuwe, zwaardere en gemanda teerde Koreaanse delegatie zich op Schiphol meldt. „Of die dele gatie komt, is nog onduidelijk. We hebben nog geen nieuwe af spraak staan," zegt Deterink. „Pas maandagochtend (vandaag, red.) hoor ik of, en zo ja wanneer die delegatie komt," zegt Dete rink. Zoals gemeld moet het be sluit over Fokker voor donder dagavond 24 uur vallen. Is er dan geen uitzicht op continuering van de vliegtuigbouw, dan zijn de toeleveranciers ontslagen van al hun verplichtingen aan Fokker, zo hebben zij zwart-op-wit van de curatoren te verstaan gekre gen. Zowel het Noord-Ierse Short's, dat de vleugels voor het Fokker-programma bouwt, als rompenproducent Deutsche Air bus, willen hun lijnen dan on middellijk sluiten. Ook de klan ten die bereid zijn om tientallen bestellingen te plaatsen als Fok ker blijft bestaan, haken af als zij niet snel duidelijkheid krijgen. Een derde factor is dat steeds meer personeel de fabriek ver laat, nu de laatste vliegtuigen in aanbouw zijn genomen. Door Willy Werkman Tel Aviv - Israëls premier Benjamin Netanyahu en de Palestijn se leider Yassir Arafat stonden vannacht op het punt de lang verwachte overeenkomst over de Israëlische ontruiming van de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever af te ronden. Omstreeks middernacht zag het er naar uit, dat beide leiders el kaar binnen enkele uren bij Erez, de grensovergang tussen Israël en de Gaza-strook, zouden ontmoe ten om de laatste problemen uit te werken. Na weken van slepende onder handelingen werd de noodzaak van een ontmoeting op het aller hoogste niveau duidelijk, omdat Arafat vandaag voor een bezoek van een week naar een aantal Eu ropese landen vertrekt. Dennis Ros, de Amerikaanse vredesbe- middelaar, die de onderhandelin gen van nabij gevolgd heeft, liet zowel Jeruzalem als Gaza weten vandaag eveneens zijn koffers te zullen pakken. Gisteravond was er nog koorts achtig overleg gaande tussen Netanyahu en Arafat. Ook de Amerikaanse president Bil Clin ton en zijn minister van Buiten landse Zaken, Warren Christop her, waren bij de laatste uren van de onderhandelingen betrokken. Het ging toen in feite alleen nog om de vraag of de Israëlische sol daten, die na de ontruiming in Hebron zullen achterblijven om de joodse kolonisten daar veilig heid te verlenen, het recht zullen behouden om Palestijnen, die van een terreurdaad worden ver dacht, in de stad Hebron te ach tervolgen. Hoewel premier Netanyahu erop had gestaan de te verwachten overeenkomst over Hebron dras tisch in het voordeel van Israël te veranderen, ziet het ernaar uit, dat deze nauwelijks afwijkt van het tweede Oslo-akkoord, dat al Valetta (afp/dpa) - Na de par lementsverkiezingen op Malta heeft de leider van de opposi tionele Arbeiderspartij, Alf red Sant, zich gisteravond tot winnaar uitgeroepen. Volgens de Maltese televisie ver sloegen de socialisten de regeren de Nationalistische Partij (NP) met 52 procent van de stemmen. De vraag of Malta moet toetreden tot de Europese Unie (EU) domi neerde de verkiezingsstrijd. De linkse Arbeiderspartij verdedig de de neutraliteit van Malta en de 'evenwichtige betrekkingen' met de buren in de Middellandse Zee. De uitzonderlijk hoge opkomst verhoogde de spanning bij het tellen. Ruim 97 procent van de 275.000 stemgerechtigden bracht zaterdag zijn stem uit. meer dan een jaar geleden door de regering-Rabin en de Pales tijnen was getekend. Enkele ver tegenwoordigers van de ongeveer 450 joodse kolonisten in Hebron, die gisteren door premier Neta nyahu werden ontvangen, zeiden na afloop van hun gesprek, dat de premier hen niet had kunnen geruststellen. Twee politiemannen vuren in een buitenwijk van de Paki staanse hoofdstad Islamabad traangasgranaten af om een me nigte betogers terug te dringen. Duizenden mensen gingen de straat op om te demonstreren tegen het bewind van premier Benazir Bhutto. De demonstratie liep uit op rellen, waarbij stenen naar de po litie werden gegooid, auto's werden vernield en autobanden in brand werden gestoken. In de stad Lahore werden gisteren politiebureaus aangevallen door groepen studenten. foto reuter Door Wilko Voordouw Parijs - Het Franse eiland Corsica is dit weekeinde weer opge schrikt door zware aanslagen van de separatisten van de FL- NC-Canal Historique. Londen (afp) - In Groot- Brittannië zijn politie agenten en brandweerlie den per uur te huur voor klussen als het bewaken van kroegen of het leegha len van zwembaden. Op die manier krikken ze hun salaris wat op, zo meld de de krant Sunday Times gisteren. In Essex bijvoorbeeld komen agenten voor bijna honderd gulden per uur een feestelij ke avond beveiligen. Ook de brandweer verhuurt mannen en materiaal per uur. In Bedfordshire kost een auto met bestuurder voor een partijculier per uur ruim 470 gulden exclusief btw. In noodgevallen wordt iemand die zijn huissleutel is kwijt geraakt, al voor ruim 190 gulden geholpen. De politievakbond is veront rust over dit soort praktij ken. (ADVERTENTIE) selecteren w</ de beste koopsom of HJfrente voor u. De Pensioendesk is een keten van meer dan 50 onafhankelijke adviesbureaus. Gespecialiseerd in o.a. pensioenen,, lijf rentes en koopsommen. Na analyse van uw totale financiële plaatje maken wij kos teloos een voorstel voor uw specifieke situatie. En ondertussen blijft u de dingen doen die u leuk vindt Meer informatie of een afspraak? Bel gratis (7 dagen per week 24 uur per dag) de PENSIOEN DESK VOOR EEN COED SALARIS LATER "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer en Vlissingen Terwijl twee vermoedelijke leden van de afscheidingsbeweging nog altijd worden verhoord in ver band met de aanslag op het ge meentehuis van Bordeaux, pro beert de FLNC de Franse autori teiten te intimideren. Bij de ac ties werd niemand gedood, twee gendarmes raakten licht gewond. „De Franse regering laat zich door deze aanslagen niet af schrikken. Sterker nog, we zijn vastbesloten om een einde te ma ken aan de onveiligheid op Corsi ca", aldus de Franse minister van Binnenlandse Zaken Jean-Louis Debré. Zowel vrijdag- als zaterdagnacht waren er twee aanslagen. Vrij dagnacht werd de gendarmerie kazerne van Bonifacio met mi trailleurs beschoten. Datzelfde gebeurde zaterdagnacht in Olet- ta. Dat zijn acties, waar men ove rigens op Corsica niet meer van opkijkt. Maar de FLNC is een stap verder gegaan in de ge weldsescalatie door het schieten met een raket op de gendarmerie kazerne van Porto-Vecchio, vrij dagnacht, en de zware bomaan slag op de gevangenis van Casa- bianda, gisterochtend vroeg. Bij de aanslag in Porto-Vecchio schoten de separatisten een raket van Russische makelij - zonder explosieve lading - door een tweetal geblindeerde deuren en Presidentskandidaat Sofia. Petar Stoyanov op verkiezingstour in foto anp Sofia (ap) - Volgens de eerste prognoses is de kandidaat van de oppositionele Unie van De mocratische Krachten (SDS) als winnaar uit de bus gekomen bij de gisteren gehouden pre sidentsverkiezingen in Bulgarije. SDS-leider Petar Stoyanov (anti-communistische oppositie) lijkt de Bulgaarse presidentsverkiezin gen dus te gaan winnen, maar vermoedelijk is er nog een tweede ronde nodig. Volgens een opinie-onderzoek vergaarde hij 41 pro cent van de stemmen. De kandidaat van de regeren de socialisten, minister van Cultuur Marasov, blijft op dertig procent steken.Premier Zhan Videnov ligt onder vuur van de oppositie en hervormingsgezinde leden van zijn eigen partij, die voornamelijk bestaat uit voormalige communisten. Hij draalt met het in voeren van markthervormingen die het land zo dringend nodig heeft en hij doet te weinig om de corruptie aan te pakken. Bulgarije verkeert momenteel in de diepste econo- HET MOET maar eens uit zijn met al die vliegvakanties naad Zuid-Spanje, Griekenland en Amerika. We moeten het dement sen zo moeilijk mogelijk maken het vliegtuig naar de zon tene- men. Dat bedoelt het PvdA-Kamerlid Crone waarschijnlijk al j hij in het PvdA-Vlugschrift verhullend noteert: we moeten'hef vliegverkeer' fors 'ontmoedigen'. Mensen kun je ontmoedigen, de moed ontnemen, een a tie als het vliegverkeer niet; het autoverkeer overigens i.„ min. Per vliegtuig worden mensen en goederen vervoerd. (W dat Crone waarschijnlijk niet bedoelt dat Nederland mindeij goederen per luchtvracht moet importeren en exporteren] heeft hij het personenverkeer op het oog. Als hij ook het voor' de economie belangrijke zakenverkeer wil ontzien, komt hijaj tomatisch uit op niet-noodzakelijke verplaatsingen per vlied tuig, dus bij de toeristen. Als hij vliegvakanties van Nederlanders naar het buitenlander, van buitenlanders naar ons land wil bemoeilijken, moet hijdJ gewoon zeggen. Dan weten de kiezers waar ze aan toe zijn, Een belangrijker bijdrage aan het debat over de toekomstni de luchtvaart in Nederland levert de president-directeur vai) Schiphol. Al eerder waarschuwde hij dat Schiphol, veel eerdef dan Den Haag verwacht, de politieke grens van 44 miljoenpasr sagiers per jaar zal bereiken en dat hij dan moeilijk de luchtli] ven een paar weken op slot kan doen. Nu heeft hij luid en dui delijk gepleit voor een tweede nationale luchthaven op een ei land in de Noordzee ter hoogte van IJmuiden. Bovendien heelj hij aangedrongen op haast. Niet alleen vanwege Schiphol) snelle groei, ook omdat het voorbereiden van grote en kostba re plannen veel tijd vergt. Wat hem betreft is een speciale wej nodig, zoals indertijd de Deltawet die sneller handelen mogej lijk maakt. Hopelijk vindt zijn pleidooi gehoor in politiek Den Haag, dat de beleidsmakers geen andere locatie dan een nieuw el land in de Noordzee mogen overwegen. Ook het Markermeei moet zeker in de beschouwingen worden betrokken. Maar ij moeten eindelijk inzien dat er spijkers met koppen moetei worden geslagen. Wil Nederland zich verzekeren van een ade quate afhandeling van het personen- en goederenvervoerpjj vliegtuig in de nabije toekomst, dan is snel handelen gebodef Zowel in de besluitvorming als in de verdere voorbereiding! procedures en de bouw. Een kabinet of vier geleden was al te voorzien dat Nederlanl moest gaan aangeven waar de tweede nationale luchthavej zou moeten verrijzen. Laat niemand het de Schiphol-directei| dus kwalijk nemen dat hij inmiddels op haast aandringt. tussenmuren. De raket plofte neer in een van de slaapvertrek ken van de gendarmes, die enkele weken eerder naar het eiland wa ren gestuurd om te helpen bij de arrestatie van de Corsicaanse ter roristen. De twee gendarmes in de kamer raakten licht gewond. Ook de aanslag in Casabianda werd door de politie op het eiland gisteren 'spectaculair' genoemd. Bij de modelgevangenis in het Noord-Corsicaanse dorp werd een explosie veroorzaakt met gasflessen. De hele gevel van het keukengebouw werd weggebla zen. Hoewel de laatste twee aanslagen nog niet zijn opgeëist is het voor de Franse politie duidelijk dat het gaat om werk van de FLNC. Twee sympathisanten van die be weging worden nog altijd in Pa rijs verhoord voor hun waar schijnlijke deelname aan de aan slag op het gemeentehuis van Bordeaux. Dat was een van de laatste terreuracties, bedoeld om indruk te maken op de regering- Juppë. De Franse premier is te vens burgemeester van Bor deaux. De Franse regering heeft de Cor sicaanse separatisten de oorlog verklaard nadat eerder dit jaar bemiddelingspogingen om tot rust op het eiland te komen, mis lukten. Atlanta - De bewaker Richard Jewell wordt niet langer 1 schouwd als verdachte van de bomaanslag op het Olympischel dorp in Atlanta, die eind juli aan een persoon het leven kostte.I Dat heeft de Amerikaanse procureur-generaal zaterdag bekend-| gemaakt. Jewell werd na de aanslag aanvankelijk als held beschouwd, om-I dat hij de politie had gewezen op de onbeheerde plunjezak die een| zelfgemaakte bom bleek te bevatten. Drie dagen na de aa echter werd de 33-jarige veiligheidsbeambte door een onbekendel als dader aangewezen. Boedapest - Premier Kok hecht grote waarde aan het afrondenl van de Intergouvernementele Conferentie (IGC) over de hervor-l ming van de Europese Unie tijdens het Nederlands voorzitter-] schap van de Europese Unie. Hij heeft dat gisteren gezegd tijdens het congres van de Partij vanl Europese Socialisten (PES) in Boedapest. Nederland is voorzitter| van de EU in de eerste helft van 1997. Brussel - De Brusselse politie heeft nooit serieus gezocht naarhet] Belgisch-Marokkaanse meisje Loubna Ben Aïssa dat vier ja: leden verdween. Dat is zaterdag gebleken tijdens de hoorzitting van de parlemcn-| taire commissie over de zaak-Dutroux. Een mogelijke verdachte, in de zaak van de verdwijning van Loubna Ben Aïssa, die getui-] gen hebben aangewezen, is nooit grondig ondervraagd. Bloe ren in de auto van de mogelijke verdachte zijn niet geanalyseerdI Evenmin is een zoektocht ondernomen in leegstaande panden ill de buurt. Bovendien raadde de politie de familie af een advocaat| in de arm te nemen. De parlementaire commissie wil binnen drie maanden vi uitbrengen over het onderzoek naar de reeks van verdwijningen] in België. Cairo - Het instorten van een flat in de Egyptische hoofdstad] Caïro heeft aan minstens twee personen het leven gekost. Dep»-] litie vreest echter tientallen doden. Gisteravond golden nog 12| bewoners als vermist. Hulpverleners hebben een kleine tv gewonden uit de puinhopen gered. Het complex van twaalf ver-| diepingen stond in de voorname wijk Heliopolis bij de interi nale luchthaven. Het instorten is volgens de politie mogelijk tl wijten aan de recente verhoging van de flat met vier verdiepingen] (ADVERTENTIE) mische crisis sinds de val van het communisme in 1989 en de opkomst van de kiezers was lager dan ooit te voren. Volgens de Vereniging voor Eerlijke Verkiezingen en Burgerrechten nam 61 procent van de kiezers de moeite om naar het stemlokaal te komen, terwijl bij vorige verkiezingen 75 of 80 procent kwam opda gen. De kiezers lijken vooral gedesillusioneerd door de economische chaos en de politieke machtstrijd. Volgens de opiniepeilingen zien de kiezers de eco nomie als het grootste probleem. De inflatie be droeg dit jaar tot nu toe 150 procent en de nationa le munteenheid, de lev, is sinds het begin van dit jaar met 70 procent gedevalueerd. Soms is er zelfs geen brood of vlees te krijgen en de elektriciteit en brandstofprijzen zijn omhoog geschoten. De buitenlandse investeerders blijven weg, de pri vatisering van staatsbedrijven laat op zich wachten en de door de staat gecontroleerde economie blijft in handen van weinig efficiënte bedrijven die nog stammen uit de sovjettijd. Iedere werkdag 18.05uur Elsemieke Havenga en Hans Kraaij |n presenteren wisselend dit gevarieerde programma met vee' gasten uit de sportwereld en vaste items, xoals 'It's my life' (donderdag) Woensdag 30 oktober 22.45 uur Voetbal7 Champions League Donderdag 31 oktober 19.45 uur Voetbal7 met o.a. om 20.30 uur live i 23.30 uur Brinta Beach Classic mountainbike!* 3 november: Delta Lloyd Marathon Amsterdam 9 november: Nederiand-Wales, exclusief Mye 19/20 november: Europees beker voetbal (<ve 24 november: Feyenoord-Ajax, exclusief l've Voor actuele informatie kunt u dagelijks Sport7Text raadpW Van onze verslaggever Terneuzen - PvdA-weth Stahl-Hemelsoet (Sociali van Terneuzen voelt zich rugdringen van de werkloc der langdurige werklozen i gelaten door het Zeeuw: bedrijfsleven. Vrijwel alle gesubsideerde ba terecht bij de overheid of heidszorg. En daar loopt het veel werklozen na een tijdje i nenpools, Melkertbanen en W zorgen maar zeer mondjes] doorstroming en zicht op een komst," aldus Stahl-Hemelsof Van onze verslaggever Vogelwaarde - De politi heeft dit weekend na eei snelle achtervolging eei 25-jarige Terneuzenaa aangehouden. De man negeerde een stopte ken van de politie toen hij ter hoogte van de Cambron dijk met een vaartje van 16( kilometer per uur over di provinciale weg van Terholi naar Terneuzen reed. De politie zette de achtervol ging en kreeg de man te pak- ken bij Zaamslagveer. Daa: was hij met zijn auto eer landbouwperceel opgereden De wagen van de snelheids duivel bleek niet gekeurd er is vermoedelijk ook niet ver zekerd. De politie heeft de man na het opmaken van een proces-verbaal laten gaan. Van onze verslaggever Axel - De WD-gemeent raadsfractie van Axel is i tern verdeeld over de mani waarop de drugsproblemati: bestreden moet worden. Het merendeel van de partij vin het een individueel probleem ook de eigen verantwoordelij heid van elke burger. Het raad lid L. den Doelder-Van de Voor neemt een minderheidsstandpu in. De WD kiest in de algemene schouwingen op de begrotii voor volgend jaar voor een lib rale aanpak van het softdrug probleem. »Wat je zult moeten regelen eventueel met sancties zult mo ten voorkomen of bestrijden is eventuele overlast. Den Doelder vindt dat kretologi een dooddoener. Zelf heeft ze 1 antwoord ook niet maar met manier waarop haar fractie Problemen wil aanpakken kan met goed uit de voeten. «Dat is me iets te gemakkelij ™e lossen het liberaal op en dereen doet maar wat ie wil. klinkt dat." Zij vindt dat er iets meer op c Pier moet komen en kijkt derha ve reikhalzend uit naar een not; be van het college over het voeren drugsbeleid. Eenstemmingheid binnen /VD is er wel over de aanpak v< het drugstoerisme. Dat moet buropees verband worden opg mst, stelt de WD unaniem. De Doelder: „Je kunt softdrugs ni m België verbieden en hier vole re koop aanbieden. Dat zou m fle bier ook zo gaan. Als je in Be geen druppel meer kon kri Sen en hier wel dan zou het aa S druk worden aan de toog." Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De strek Qorushaven in Bergen op vervuild. Het puin (jat (je gemeente daa re het stoffen achter die uiter de volksgezondheid. „Een m: Dat verklaart A. de Jong, v( Provincie Noord-Brabant. Hi van onafhankelijk raadslid L: e Jong vindt dat zulke miss den. In 1993 was hij in dienst1 Z1g deze kwestie op te helde naar eigen zeggen, tegen. Mi ergen op Zoom is vooralsnoj r geen bewijs is dat de vervu rt door de gemeentelijke 11 2 Pi

de Stem | 1996 | | pagina 4