Registratie Incidenten GOED KOOP '99 6." IVaillant Goede definitie van armoede bestaat niet ullage houdt hoop >p accijnsverhoging Telefoontap effectief Knelpunten Brabant wisselgeld in discussie HSL-tracé randstad Motief nog onbekend Slachtoffers kunnen meepraten over vervolging daders aJpESTEM BINNENLAND A3 pieuw beveiligingssysteem Politie neemt partij illegale cd's in beslag Loopt uw CV-ketel op z'n laatste benen? Gefeliciteerd! pest-Brabant moet niet te snel juichen na politieke beloften over inzet voor 'goede Brabantse zaak' BINNENLAND KORT IVN krijgt prijs Bernhardfonds Aantal bezoekers Efteling fors gestegen Afwijken van CAO wordt gemakkelijker Chip Market eist honderden miljoenen YOPPER HALFVOLLE HOUDBARE MELK 28 OKTOBER 1996 MAANDAG 28 OKTOBER 1996 ;oot-Brittannië en Ierland' randag bewolkt en flink wat jen, op de Schotse Hooglan- n kans op winterse buien- <axima van 8 graden langs dé ;hotse westkust tot 18 bii inden. Dinsdag overal kou- r maar droger, ilgië en Luxemburg: Maan- ig bewolkt, zacht en vanuit it westen regen; maxima rond graden. Dinsdag aan de kust n stevige noordwester en isschien wat zon, overal ook kele buien en met 10 graden nmerkelijk frisser dan zon- ■g oord- en Midden-Frankrijk; aandag bewolkt en vooral in it westen en noorden nat en mk wat wind. Dinsdag in het esten droger, rustiger en wat inniger, elders slechts lang- lam enige verbetering en in de ogere delen van de Jura en ogezen kans op sneeuw. Mid- agtemperatuur maandag tus- :n 15 en 18 graden, dinsdag ts boven de 10. uid-Frankrijk: Maandag in et westen bewolkt en in het osten wat zon, dinsdag juist mdersom. Plaatselijk regen. Knsdag een opstekende Mis- :al. Middagtemperatuur ïaandag van 17 tot 21 graden, insdag enkele graden lager, kirtugal: Geregeld wolkenvel- len, soms ook zon. Maandag in ;t noorden kans op regen, rddagtemperatuur uiteenlo- :nd van 18 graden rond Porto ot 23 graden in de Algarve. 'panje: In de noordelijke helft rolkenvelden en een kans op egen. Vooral aan de costa's in et zuiden en zuidoosten flink at zon. Middagtemperatuur naandag meest tussen de 20 en ,5 graden, dinsdag in het noor- len koeler. anarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur tegen de iO graden, ilallorca en Ibiza: Naast zon ok wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 22 ;raden. Italië: Vooral maandag nog rustig weer met zowel zon als (wolkenvelden. Droog. Dinsdag n het noorden een toenemende rans op een bui. Middagtempe ratuur van 13 graden lokaal in iet noorden tot iets boven de 20 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Zowel wolkenvelden als zon. Droog. Middagtemperatuur van 13 graden rond Thessaloniki tot 19 langs de Griekse zuidwest kust. Duitsland: Op beide dagen be wolkt, winderig en nat. Vooral dinsdag kan het langs de noordkust hard waaien; in de Zuidduitse Alpen valt dan sneeuw. Zwitserland: Flink wat bewol king en vooral aan de noord flank van de Alpen regen, dins dag vanaf 1500 meter sneeuw. Maxima rond 13 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, soms ook zon en plaatselijk re gen, dinsdag in Tirol vanaf 1500 meter kans op sneeuw. 7 8 9 10 11 15 16 19 20 21 26 27 31 35 36 39 42 43 44 47 48 52 53 54 58 59 60 65 68 jp to Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Kostbaas; 5. afdruk- <en; 10. klassejustitie; 12. luchtroute; 14. kies; 15. test; 16. solovlucht; 18- slaapkleur; 19. verdichten; 21. i"9e" maakt. Vertikaal: 1. Hoofdschotel; 2. ster renrestaurant; 3. bank; 6. kou; 7. klauwen; 8. stok; 9. gerecht; 11. trek- vee; 13. uilskuiken; 17. uurwerk; 28. haas. ©JFS ■pen Haag (anp) - Hoeveel ar- Len Nederland telt is sterk Lhankelijk van de vraag wat Len onder armoede verstaat, tjn goede definitie is eigen- Ijk niet voorhanden. Liakshalve wordt per type Lishouding (alleenstaand, een- fsdergezin, samenwonend) de |)(lgte van het sociaal minimum Ltgedrukt als een wisselend per- Lntage van het minimumloon. Kt daar onder zit, is arm. Lgens die definitie komt ar- oede voor bij 4 a 5 procent van Nederlandse bevolking, blijkt uit de nota 'Arm Nederland'. Als de grens wordt verhoogd tot het sociaal minimum zelf, gaat het om 7 a 9 procent van de bevol king, ofwel 657.000 a 915.000 huishoudens. Een laag inkomen is niet voor ie dereen even rampzalig. Sommige groepen zijn met weinig tevreden en voelen zich niet zo snel tekort gedaan. Dit komt opvallend vaak voor bij bejaarden met alleen AOW. Daarentegen kunnen men sen die van een hoog inkomen naar beneden vallen zich bijzon der armlastig voelen, ook als zij nog steeds ver boven het mini mumloon uitkomen. Studenten nemen weer een ande re positie in. Volgens de statistie ken ontvangen zij vaak aanzien lijk minder dan het bestaansmi nimum. Toch springt deze groep niet meteen in het oog als het gaat om armoede en sociale uit sluiting. Studenten hebben im mers alle mogelijkheden om hun sociale positie te verbeteren. Zij hoeven doorgaans maar tijdelijk af te zien. Dat geldt niet voor de groepen die wel als kwetsbaar te boek staan: ouderen met alleen AOW, langdurig werklozen, bijstands moeders, minima met kinderen, gehandicapten en chronisch zie ken. Zij moeten vaak lang van een laag inkomen rondkomen, zonder uitzicht op verbetering. Langdurige krappe marges staan eigenlijk geen financiële tegen vallers toe als huurverhogingen, eigen bijdragen voor hulpmidde len en gezondheidszorg of een ka potte wasmachine. Dan onstaan er al snel schulden. Liefst dertig procent van de huis houdens rond minimumniveau heeft een schuld van gemiddeld vijfduizend gulden, bleek on langs uit een onderzoek naar de situatie in Leiden. Eenouderge zinnen scoren nog aanmerkelijk hoger (44 procent). De mogelijk heden om terug te betalen zijn gering (gemiddeld 150 gulden per maand is op het bestaansmini mum erg veel). Om de nood te lenigen kan aan spraak gemaakt worden op indi viduele huursubsidie, bijzondere bijstand of kan om schuldsane ring gevraagd worden. In de praktijk worden deze mogelijk heden echter onvoldoende ge bruikt. Dat ligt niet alleen aan slechte voorlichting. Veel minima schamen zich voor hun financiële problemen. bij Justitie Ben flaag (anp) - Justitie werkt aan een systeem waarmee zij ledreigingen aan haar eigen adres wil gaan registreren. Zij alle relevante incidenten in computers op. Een centrale jmputer moet voor een overzicht zorgen om eventuele dwars- terbanden te kunnen analyseren. fcaarnaast wil Justitie op de hintig parketten in het land vei- ijheidsfunctionarissen aanstel- I die de incidenten en de aard nan onderzoeken. Tevens zijn j belast met het waken over de brechtsgebouwen. pt landelijke beveiligingspro- is een gezamenlijk initiatief fan het parket procureur-gene- Taalvan Docters van Leeuwen en let ministerie van Justitie. Een ^eerd opdrachtgever, de flaatsvervangend hoofdofficier i justitie in Groningen mr. M. an Capelle leidt het project. Van Capelle moet het mputersysteem van de grond af firden opgebouwd. Hij ver acht dat het op landelijk niveau [egen het voorjaar 1997 in wer- zal treden. Groningen be- p.nt 1 november. Waar de centra- computer zal worden geïnstal- ïtd, is volgens Van Capelle nog liet duidelijk. Het kantoor van Ie Centrale Recherche Informa- pienst (CRI) en dat van het rket procureur-generaal zijn emeest waarschijnlijke opties, (et project is bedoeld om het toe nemend aantal bedreigingen en sabotage-acties door de georga niseerde misdaad te kanaliseren. De afgelopen jaren bleken mis daadsyndicaten contra-strate gieën te hanteren tegen politie en Justitie. Die varieerden van het afluisteren van telefoons tot in braken in justitiekantoren en fy sieke bedreigingen van openbare aanklagers. Berkel-Enschot - In Goirle en Berkel-Enschot zijn afgelopen weekeinde vier mannen aange houden die verdacht worden van het verspreiden van illegale cd's. In woningen van twee van de ver dachten werden in totaal 17.000 cd's in beslag genomen. De poli tie werkte voor deze actie samen met auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra. Die startte een onderzoek naar aanleiding van meldingen uit de detailhandel. De ouders van Caroline Pino zoeken steun bij elkaar. tan onze Haagse redactie len Haag - PvdA-fractieleider Wallage houdt er goede hoop op lateen liter benzine volgend jaar toch vijftien cent duurder kdt. Hij hoopt dat het kabinet een motie tegen deze prijsver tong negeert. Begin augustus werd bij het Franse Orsay langs de autosnel weg het stoffelijk overschot van Caroline Pino (24) gevonden. Za terdag mocht het lijk eindelijk naar Nederland. Een rouwstoet van de grenspost Hazeldonk naar Vught als protest tegen het Fran se bureaucratisch handelen. Door Servaas Smulders Hazeldonk - Langzaam rijdt de grijze lijkauto zaterdagochtend tegen half elf het grote parkeerterrein van de grens post Hazeldonk op. Het lijkt alsof de auto met doodskist nummer 6596 aan de achterzijde van het douane-depot is 'uitgeklaard'. Bijna stapvoets rijdt de auto naar een ont vangstcomité van hooguit dertig mensen. Wil en Jos Vreeburg ronden snel hun pers- gesprekken af. Massaal stormen camerateams op de auto af. Chauffeur L. van der Heden slaat de ach terdeur open en trekt de slede met de kist naar buiten. Wil Vreeburg legt een toef rode rozen op de kist met het stoffelijk overschot van haar dochter, dat op 7 augustus langs een snelweg bij Parijs werd gevonden. De Vughtse zet een kleine stap terug en buigt als saluut haar hoofd. Caroline Pino (24) is geen nummer meer... „Een protest tegen de bureaucratie. Liever zag ik dat de Nederlandse justitie de moord oplost. Daar heb ik meer vertrouwen in". Tot op vandaag heeft ze nog geen reactie van Fran se autoriteiten gekregen op vragen over de dood van Caroline. „Procedures in Frank rijk zijn belangrijker dan mensen. Caroline was een nummer. De Franse onderzoeksrechter dacht dat we geen belangstelling hadden. Stukken van emotionele waarde krijg je niet automatisch terug. Daar moet je officiële papieren voor invullen...." Interviews Het zijn flarden uit de vele korte interviews met Wil Vreeburg voor die imposante doua neloods in Hazeldonk-oost. De rouwstoet van zo'n veertig auto's zet zich in beweging en wringt zich via bochtige wegen langs een reeks hoge loodsen van overslagbedrijven. Alsof Caroline als 'import-stukgoed' is 'af gehaald'. FOTO PAUL VAN WEEL Bij de Heilig Hartkerk in Vught nog geen uur later zijn de media weer in de meerder heid. Camera's zoemen en klikken op het moment dat de protesttocht tegen de ambte lijke bureaucratie te voet verder gaat. Van de kerk via de de ouderlijke woning naar het rouwcentrum. Voor het ouderlijk huis stopt de stoet. Op het dak van de lijkauto wordt een foto van Caroline geplakt. Wil en Jos Vreeburg leg gen er witte rozen op. De chauffeur opent de achterdeur en schuift de slede met de kist weer een stukje naar buiten. Wil en Jos Vreeburg zoeken troost bij elkaar. Een dochter snikt. Naamloos „We haalden je af, als nummer, naamloos. Erger kan niet. We weten niet welke handen jou naar het leven stonden. We hebben je bevrijd uit kille handen. Op dit plekje ste ken we een lichtje voor je op, een lichtje ook als warmte", zegt Jos Vreeburg tegen de rouwenden bij het afscheid voor het rouw centrum. „We mogen ons niet neerleggen bij onrecht", voegt pastor Van Heivoort eraan toe. De uitvaartmis voor Caroline Pino is mor gen om 10.30 uur in de H. Hartkerk in Vught. |Jt zei PvdA-fractievoorzitter lage zaterdag voor de radio, motorbrandstoffen worden furder door een accijnsverho- P8 en dat is al wekenlang twist appel tussen de coalitiepartners [dA, D66 enerzijds en de WD Pfeijds. Samen met het CDA ptben de liberalen een motie in- ■Wiend om de prijsverhoging per "'i 1997 te dwarsbomen. Over Notie wordt morgen gestemd. JDA en VVD vinden dat brand- Pfen alleen duurder mogen pten als de ons omringende Wen dat ook doen. Daarvan is fwalsnog geen sprake. Pillage wees er zaterdag op dat F kabinet via de accijnsverho- P8 autorijden wil ontmoedigen "bet openbaar vervoer wil sti muleren. Hij wil hieraan vast houden. Daarom suggereerde hij het kabinet de motie (die waar schijnlijk kan rekenen op een Ka mermeerderheid) naast zich neer te leggen. Wallage: „Ik moet dan nog zien of het kabinet die motie echt uit voert." Hij bracht de liberalen te vens in herinnering dat zij met hun opstelling ook partijgenoten in de wielen rijden. Zo hebben de WD-ministers Jorritsma (Ver keer) en Zalm (Financiën) samen gewerkt aan de accijnsplannen. De PvdA-fractievoorzitter be schuldigde de WD er vorige week nog van deze deze partij 'wegloopt van het kabinetsbeleid' en 'een populaire knipoog naar de kiezer' maakt. Den Haag (anp) - De telefoontap levert in ruim zestig procent van de gevallen een bijdrage aan het strafrechtelijk onderzoek. In ruim de helft van de gevallen heeft het afluisteren van de te lefoon van verdachten invloed op de bewijsvoering. In 36 pro cent is het zelfs een probaat middel op weg naar het directe be wijs van strafbare feiten. Dat leert een onderzoek door het Wetenschappelijk Onderzoek en Do cumentatie Centrum WODC van het ministerie van Justitie. Van de ondervraagde rechter-commissarissen beoordeelt 95 procent het in zetten van de telefoontap als effectief. De bevindingen zijn afgelopen weekeinde gepubliceerd in het Algemeen Politieblad. In ons land zijn in 1993 en 1994 respectievelijk 3619 en 3284 taps ge zet. Van de taps bedraagt de gemiddelde looptijd 44 dagen. In 95 be studeerde strafzaken varieert de duur van de tapperiode van één tot 547 dagen. De totale gemiddelde tapduur daarvan is 73 dagen. De uit schieter van 547 dagen betrof een harddrugs-zaak. (ADVERTENTIE) Niets onaungenamers dar de verwarming die plots z'n laatste adem uitblaast, altijd op bet verkeerde moment. Eens gebeurt het en u zult zien, altijd in bet weekend. Geen nood. Want nu kunt u eindelijk de Voillant HR in huis halen. Dé Hoog Rendement-ketel: geavanceerd, super economisch en ongekend betrouwbaar. Waar wacht a op? Bel gratis 06-0578 voor de Voillant installateur bij u in de baart. KIES VOOR VA IL LA NT HOOG RENDEMENT WARM WATER. WARM WONEN q piBMZ 'psoq 'jous 'Buuind 8oor Jeroen den Blijker "en Haag - Premier Kok laat er weinig twijfels over be staan. Het kabinet is niet van plan meer geld uit te trekken de hoge snelheidslijn ®SL) dan de 8,3 miljard gul tal die nu al op tafel ligt. »0p een gegeven moment 6aat de enveloppe een keer taht", aldus de premier vrij- Een signaal aan de 'weede Kamer om de wensen j°P voorhand te matigen. En :j®n teken aan de wand voor West-Brabant. Set leek de afgelopen maanden wekfijn geregeld. De Kamerle- i en die vandaag zullen debatte- met het kabinet over de HSL )n fors onder druk gezet. Pro- estbijeenkomsten, handteke- l "facties, langdurige gesprek- I Jime* Provinciebestuurders en ertegenwoordigers van ge- *4®: geen middel is onbenut n om 'Den Haag' te door- Mininster Jorritsma ...'zor gen om de rentabiliteit' FOTO ANP dringen van de ingrijpende ge volgen van de flitstrein-plannen voor Brabant. Aanvankelijk verklaarde alleen CDA-Kamerlid Leers zich voor een oplossing van de knelpunten als Breda-Prinsenbeek en Ze- venbergschen Hoek. Spoedig volgde de WD en sinds vorige week beloven ook de andere fracties zich te zullen inzetten voor de goede Brabantse zaak. Het lijkt alsof Brabant zo, via de Tweede Kamer, erin is geslaagd het verzuim van het kabinet als nog goed te maken. Maar of de wens van de regio in het debat overeind blijft, is nog maar de vraag. De discussie over de HSL is gecompliceerd. Niet uit te sluiten is dat Brabant ver malen wordt in de discussie over het tracé tussen Amsterdam en Rotterdam. Juist over dat tracé is de meeste politieke discussie te verwach ten. Want de de keuze van het kabinet om de flitstrein, via een tunnel, dwars door het Groene Hart te laten rijden is onmisken baar een zware aanslag op het ongerepte hart van de Randstad. En dat allemaal om vijf minuten sneller in Parijs te zijn, is dat niet een beetje teveel van het goede? Alle fracties onderzochten daar om de afgelopen maanden alter natieven. Met als resultaat dat vandaag alleen de WD het kabi net zal steunen. Maar ook weer niet helemaal. Want de liberalen vinden de tunnel van 900 mil joen gulden voor het Groene Hart wel wat overdreven. Vooral omdat er verder onvoldoende geld is om de HSL in stedelijke gebieden goed in te passen. De twee andere regeringspar tijen D66 en PvdA kiezen voor een HSL langs het Groene Hart, aan de zuidoostkant van Leiden, langs Den Haag en Delft naar Rotterdam, het zogenaamde Bos-tracé. Alleen CDA'er Leers meent dat de Thalys in Zuid- Holland over bestaand spoor kan rijden, hoewel dat spoor wel uitgebreid en aangepast moet worden. Juist die vele verschillende op lossingen zorgt voor onvoorspel baarheid van het debat. Premier Kok sprak daarom vrijdag opti mistisch over 'een verscheiden heid aan kleuren' die ervoor kan zorgen dat de Kamer bij meer derheid toch zal instemmen met het 8,3 miljard gulden kostende tracé van het kabinet. Maar dat plan houdt, zo vinden de frac ties, onvoldoende rekening met Brabant. Vooralsnog lijken VVD en CDA als enigen dat wel te doen. Zij kiezen immers voor relatief goedkope tracés boven Rotter dam waardoor er in principe nog geld overblijft om in het zuiden iets extra's te doen. D66 en PvdA zijn naar alle waarschijnlijkheid alleen te be wegen tot steun voor het kabi netsvoorstel als de tunnel onder het Groene Hart wordt verlengd. Geschatte kosten: honderd mil joen per kilometer. Hoeveel kilo meter langer de tunnel moet worden, willen beide coalitie fracties vooralsnog niet zeggen. Feit is wel dat de HSL hierdoor alleen maar duurder wordt, wat de rentabiliteit -waarover het kabinet zich zorgen maakt- niet ten goede komt, zo heeft minis ter Jorritsma schriftelijk al laten weten. Vanwege diezelfde over weging ziet Jorritsma ook niks in de Bos-variant van PvdA en D66. Die is een kleine 200 mil joen gulden duurder. Dat bedrag kan bovendien nog oplopen om dat bijvoorbeeld onbekend is hoeveel huizen precies zullen moeten verdwijnen, aldus Jor ritsma. Wat het dan ook wordt -de Bos- variant of een verbeterde versie van het kabinetsplan-, geld blijft er in ieder geval niet over. Zo lang het kabinet niet bereid is de schatkist wat meer open te zet ten, blijft het daarom spannend voor Brabant. Natuurlijk zijn de fracties de af gelopen weken zelf op zoek ge gaan naar mogelijkheden om extra geld op tafel te leggen. Maar die speurtocht heeft nau welijks iets opgeleverd. Het PvdA-Kamerlid Van Heemst riep daarom vorige week, met veel bravoure, dat 'die lijn er voor minstens honderd jaar ligt en dus best wat meer mag kosten dan het kabinet wil'. Een opvat ting die echter op het kabinet weinig indruk zal maken. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na de schietpartij bleven er zes gewonden achter. Voor de deur buiten lag een zwaargewonde die in zijn rug was geschoten. De Turken die buiten stonden wisten een toevallig voorbijrijdende am bulance aan te houden om een ge wonde meteen naar het zieken huis te brengen. Een aantal anderen werd door kennissen naar het Lievensberg- ziekenhuis gebracht waar het op nieuw tot vechten kwam. De po litie moest ingrijpen, terwijl Bul var ondertussen werd afgegren deld. In het ziekenhuis overleed diezelfde nacht één van de ge wonden, de 24-jarige Hassan A. Gisteren is sectie verricht op zijn lichaam. De vijf anderen zijn niet levensgevaarlijk gewond. Over hun toestand is nog niet veel be kend, behalve dat twee van hen er 'tamelijk ernstig' aan toe zijn. De politie, die met 25 man aan deze zaak werkt en geassisteerd wordt door de politiedistricten Roosendaal en Waalwijk, pro beert eerst duidelijkheid te krij gen over wie er geschoten heb ben. Zowel binnen als buiten het café werd een aantal vuurwa pens, kogels en patroonhulzen gevonden. Volgens politiewoordvoerder P. van der Graaf zijn er nog geen aanhoudingen verricht. Iedereen moet nog verhoord worden. „Op dit moment praten we alleen over slachtoffers. Dat er straks aan houdingen volgen en mensen ver dacht worden is logisch. Eerst moet echter de precieze toedracht van de schietpartij bekend zijn", aldus de woordvoerder. Over het motief van de schietpar tij tast de politie nog in het duis ter. Voor het Bergse raadslid A. Linssen staat echter als een paal boven water dat ook nu de rol van buitenlandse politieke groe peringen een belangrijke is. De Lijst Linssen vroeg het college van B en W gisteren per brief al maatregelen te nemen tegen ex tremistisch groeperingen en hun leden. Linssen doelt op mensen van wie aangenomen mag wor den dat ze lid zijn van dergelijke groeperingen en van wie vermoed wordt dat ze een wapen bezitten. Amsterdam - De Prins Bernhardfondsprijs voor Natuurbehoud gaat dit jaar naar het IVN, de vereniging voor natuur- en milieu educatie. De prins heeft de prijs met een geldbedrag van 100.000 gulden zelf aan de organisatie uitgereikt. Het IVN bestaat inmiddels 35 jaar. Met behulp van vrijwilligers van 180 afdelingen heeft het educatieve werk gespreid over het hele land plaats. De organisatie biedt een scala aan natuuractivi- teiten met onder meer excursies, wandel-, fiets- en vaartochten, natuurvakanties en cursussen. Kaatsheuvel - De Efteling heeft het afgelopen seizoen, dat giste ren afliep, drie miljoen bezoekers gehad. Vorig jaar bleef de teller nog steken op 2.650.000 mensen. Het aantal van drie miljoen be zoekers betekent nog net geen record. In 1993 liepen nog 50.000 mensen meer het sprookjespark binnen. De Efteling is ook goed te spreken over de verlengde openingstijden. In juli en augustus was het park tot tien uur 's avonds open in plaats van tot zes uur 's middags. Volgend jaar, wanneer het park 45 jaar bestaat, zullen de openingstijden verder worden uitgebreid. Den Haag - In de toekomst wordt het iets gemakkelijker voor be drijven om van de CAO-regels af te wijken. De sociale partners (vakbeweging en organisaties van werkgevers) hebben daarover vrijwel overeenstemming bereikt binnen de Stichting van de Ar beid. De dispensatie wordt vooral verleend aan beginnende bedrijven, die door startersmoeilijkheden zich de hoge CAO-lonen nog niet kunnen veroorloven. Het is niet de bedoeling dat bedrijven in financiële nood aanklop pen voor de dispensatie, al is dat niet volledig uitgesloten, aldus een FNV-woord voerder. Eindhoven - Het Eindhovense Chip Market Europe eist honder den miljoen guldens schadevergoeding van Akzo Nobel. Volgens het bedrijfje is het chemieconcern aan de haal gegaan met een door Chip Market bedachte productiemethode voor nieuwe zon necellen. De onderneming uit Eindhoven loopt hierdoor naar eigen zeggen voor honderden miljoenen guldens aan gederfde winsten mis. Chip Market bracht de vermeende octrooidiefstal twee weken ge leden in de publiciteit. Vorige week donderdag hebben partijen opnieuw overlegd. Dat leverde niets op. Den Haag (anp) - Slachtoffers of nabestaanden krijgen een gro tere stem in de beslissing tot vervolging over te gaan. Dit blijkt uit het arrest dat het hoogste rechtscollege heeft gewe zen in de zaak van de Vlissingse motorrijder. Daarbij ging het om een fataal ongeval dat de motor rijder op 30 april 1994 veroor zaakte. Hij reed in de bebouwde kom 150 kilometer per uur. Hij schepte een zevenjarig meisje dat daardoor om het leven kwam. Als gebruikelijk in dergelijke verkeersdelicten vervolgde de of ficier van justitie de motorrijder voor dood door schuld, waarop een maximale gevangenisstraf van een jaar staat. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de man tot zes maanden, een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor drie jaar en verbeurdverklaring van de motorfiets. De ouders van het slachtoffer vonden dat de man voor zijn zeer roekeloze rijgedrag had moeten worden aangeklaagd voor dood slag, waarop maximaal vijftien jaar cel staat. Om dat te bewerk stelligen begonnen zij een arti- kel-12-procedure bij het ge rechtshof in Den Haag. In zo'n beklagprocedure kan het hof het openbaar ministerie een op dracht tot vervolging geven. Het hof verklaarde de ouders echter niet-ontvankelijk in hun klacht omdat de officier niet pas sief was gebleven en tot vervol ging was overgegaan. Dat hij voor dood door schuld had geko zen viel buiten het oordeel van het hof. Op verzoek van de Natio nale Ombudsman stelde de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad cassatie in het belang der wet in tegen die beslissing. Volgens de Hoge Raad had het hof zich wel over de keuze van het wetsartikel moeten buigen. Het hof moet de beslissing nemen die de officier van justitie aan vankelijk had moeten nemen en daar hoort de keuze van het wets artikel bij, aldus de Hoge Raad. „Dat betekent", zegt advocaat mr. E. van der Laan, raadsman van de ouders van het slachtoffer, „dat belanghebbenden in het ver volg ook kunnen debatteren over de vraag voor welk misdrijf ie mand vervolgd moet worden. Daarmee wordt de druk op het openbaar ministerie in dit soort gevallen verhoogd." (ADVERTENTIE) literfles vanS9 'M BOSPEEN per bos KIPBURGERS 8 stuks n399 Aanbiedingen geldig van ma 28 okt t/m wo 30 okt 1996 A&P Services B.V lel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 3

de Stem | 1996 | | pagina 3