Gevolgen sanering Philips Lighting ongewis Philips verslikt zich in groeiplannen 4Vis begint aan de kop te hoogste notering staat gaten' Duitse bouw vreest 200.000 ontslagen Overcapaciteit nekt touringcarbedrijven scheidt e landen Forse winstdaling ICI Analyse Bankmedewerkers weten weinig over leningen .DE STEM ECONOMIE A6 Philips 123 i 653 1 291 Efteling Hotel Kaatsheuvel ECONOMIE KORT Aantal vacatures blijft gelijk Interpolis neemt belang in Belgisch Secura, Endemol-aandeel kost 44 tot 48 Diesel morgen goedkoper Nederland besteedt miljard aan lingerie Hogere winst voor Boeing Proef Yancom heeft succes 11111 VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 DKTOBER 1996 J\ n, maar wie wandelt in zeker. Onder de Sacré entallen ondergrondse is een van de grootste Alle gebouwen in en •steen van Montmartre dere steden van de Pa ne het Noorden en Zuiden tad. Bij de snelle uitbrei- n de hoofdstad zocht men et bouwmateriaal in de Tadat de Parijse groeven uitgeput, kwam de regio beurt. Steden als Issy-les- eaux, Bagneux, Meudon, waren de 'tweede genera- kleveranciers'. Uiteinde vrijwel de hele regio met aalf miljoen inwoners ge- En nu het aantal nieuw- ijken buiten Parijs sterk mt, wordt duidelijk dat er jk helemaal geen betrouw- :aart bestaat van al die alige steengroeven. ocatie bijvoorbeeld het geval in nouvelle' (nieuwe stad) se. Sinds de Middeleeuwen plaats waar nu de nieuwe natie van Parijs wordt ge- veel kalksteen wegge- uit groeven, waarvan een deel niet in kaart is ge- Volgens sommige geolo- ,jn er meer dan duizend n en andere ondergrondse Regelmatig moeten verkzaamheden worden izet, omdat er acuut instor- evaar ontstaat, of omdat er aardverschuiving plaats- gs heeft op verzoek van meester Jean-Michel Rollot rste expertise plaatsgevon- een gebied van elfhonderd nte meter in het centrum stad. Om daar bouwen r gevaar mogelijk te maken voor minstens drieëneen- miljoen gulden voorberei- werkzaamheden worden ht. De gemeente heeft dat niet. In een brief aan pre- Juppé doet burgemeester daarom een beroep op de nale solidariteit'. ft de aftandse bus bij de de geest. De motor stoot ier loan Maties is des dui- rtig kilometer afgelegd," tot groot vermaak van de rije in willen. „We zouden jaatschap van de Europe- uche staten Estland, Letland itouwen. Niet alleen de eco- van die landen staat er voor, ook de democratie tioneert er. mige landen doen het econo- gezien minstens zo goed of zelfs beter dan de armste landen. In Tsjechië bedroeg iflatie vorig jaar 8,5 procent, riekenland 8,6 procent. Bo- jen had Tsjechië vorig jaar dein begrotingsoverschot, en runnen de meeste EU-landen zeggen. r Slowakije bestaan twijfels. Slowaakse economie draad maar de leiders hebben au- aire trekjes. Ook Roemenie niet vooraan. De democra- gekozen regering is nog te verwikkeld in het commu- ische verleden om de markt- ormingen snel te doen sla- slechtst af is Bulgarije, dat ernstige economische crisis rmaakt. Er is sprake van ny- inflatie, de prijzen van eerste (nsbehoeften als brood e LLcli aio zijn sinds jum ver' nationale munteen- lev is in twee maanden dertig procent in waar|jr verhouding tot Q 'ollar. Endemoora r Andrei Loekanov voor anarchie aan- de i lev aaiu m vcmuu lerikaanse dollar, -premier A"J' 1 vrees rtriciteit ibeld, d de met aald 1 ex- Et de akkerd. komende goeds voor duizenden flats de Taagd o— de centrale ze de ilen. lfs de Zjelev iaar van sociale lere kant Rusland Bulgaarse een1"' i pc»»»»— onrust escu Roemeense president IonTli^ waarschuwde voor n de Jen tot de NAVO en •den toegelaten. In its wil Roemenië urland Hongarije Ljgt- winter belooft wei de Bulgaren, om en bewoners van de beheerders hebben afgesloten te worden itrale verwarming, om rekening niet kunn Van onze verslaggever Terneuzen/Roosendaal - Ook de Lighting-divisie van Phi lips zal niet aan de saneringen ontkomen die het Eindhoven- se concern gisteren aankon digde. Maar hoe groot de klappen zijn en waar ze zullen vallen, is nog volstrekt ondui delijk. De Industriebond FNV vreest dat er in totaal 2500 banen ver dwijnen bij Philips in Neder land. De divisie-verlichting wordt met name genoemd als een van de sectoren die voor sa nering in aanmerking komt. Philips Lighting heeft in Zuid- West-Nederland twee vestigin gen, in Terneuzen en Roosen daal, waar respectievelijk zes-' honderd en veertienhonderd mensen werken. Manager J. van der Ster van de fabriek in Terneuzen is nog niets bekend over eventuele ingrepen in Terneuzen. „Normaal wordt de locale leiding direct bij der gelijke plannen betrokken. Dat is nu niet het geval. Dus ik ga er vooralsnog niet van uit dat hier opnieuw gereorganiseerd wordt." Ook over maatregelen in Roosendaal is niets te zeggen, al dus een woordvoerder: Terneuzen is bezig een grote re organisatie af te ronden, als ge volg waarvan onder meer de handmatige assemblage naar la- ge-lonen-landen is verplaatst. Door die. reorganisatie zijn in middels 64 ontslagen gevallen. Philips Lighting in Roosendaal heeft onlangs de productie van pll-lampen naar haar vestiging in het Poolse Pila verplaatst. Voor de betrokken werknemers is vervangend werk gezocht bin nen het bedrijf. In totaal werken bij Philips Lighting ruim 50.000 mensen, waarvan circa 8000 in Neder land. De omzet van Lighting steeg in de eerste negen maanden van dit Een medewerker van Philips Lighting in Roosendaal, 's werelds grootste gloeilampenfabrikant. jaar met twee procent. Het be drijfsresultaat bedroeg 653 mil joen gulden. Dat is 82 miljoen minder dan in dezelfde periode in 1995. Met name het derde kwartaal liep het resultaat fors terug 'door sterke prijs-erosie in Europa en lagere verkopen van elektronische voorschakelappa- ratuur in de VS'. Philips zal in het vierde kwar taal circa 1 miljard gulden voor reorganisaties uittrekken. Vol gens president Boonstra is een 'substantieel deel' daarvan be stemd voor Lighting. Dat heeft volgens hem ook te maken met het voorgaande herstructure- rings-programma bij deze divi sie. Dat werd in 1995 doorkruist FOTO PHILIPS door een snelle groei van acht procent. „Er was geen tijd om te reorga niseren. Nu pakken we de draad weer op," aldus Boonstra. Door Frans Wijnands Bonn - Meer dan zevenduizend Duitse aannemersbedrijven zullen aan het eind van dit jaar failliet zijn. Ruim tweehon derdduizend bouwvakkers verliezen daardoor hun baan. De to tale bouwnijverheid in Duitsland daalt dit jaar met drie pro cent. In het westelijke deel is de daling ruim vier procent, in het oosten stagneert de bouw nadat het daar enkele jaren buitenge woon goed is gegaan. De voorzitter van het Centrale Verband van Duitse Bouwnij verheid (ZDB), ing. Fritz Eich- bauer, noemt 1996 een zeer zwart jaar. Ook voor het komend jaar rekent hij op een aanhoudende pro- ductiviteitsdaling, van zeker twee procent landelijk. Pas in '98 wordt een voorzichtig herstel voorspeld. Het ZDB, waarbij ruim zestig duizend grote en kleine bouwbe drijven zijn aangesloten, vindt het verkeerd dat uitgerekend de overheid in deze kritische fase het aantal bouwopdrachten drastisch vermindert. Er zou nu juist extra aanbesteed moeten worden, aldus Eichbauer, 'als bewijs van vertrouwen in de Duitse economie'. De Duitse bouw is te duur. Vol gens Eichbauer zal' er meer ge mechaniseerd moeten worden waardoor goedkoper gebouwd kan worden. Maar belangrijker is het verlagen van de loon(ne- ven)kosten. Van de gemiddeld 260 werkbare dagen per jaar blijken er in de praktijk maar 190 beschikbaar. De andere da gen vallen uit door vakantie, slecht weer, bijzondere omstan digheden èn ziekte. „Werk moet in Duitsland onver kort goed betaald worden, het niet-werken evenwel niet. Goed geld voor goed werk, en minder geld voor minder werk." Eich bauer kondigde aan dat de bouwbranche dan ook de sinds kort wettelijk toegestane korting van twintig procent op het volle loon bij ziekte zal doorvoeren. Juist over die fel omstreden kor ting voor zieke werknemers is in Duitsland - met name in de me taal - grote sociale onrust ont staan. De bouwbranche heeft boven dien veel last van goedkope bui tenlandse werkkrachten, die al dan niet illegaal en/of via kop pelbazen in Duitsland aan werk worden geholpen. Londen (anp) - Het Britse chemie-concern Imperial Chemical Industries (ICI) heeft de winst voor belasting in het derde kwartaal met 42 procent zien dalen tot 125 miljoen pond (340 miljoen gulden). Over de eerste negen maanden van dit jaar ging het resultaat omlaag met ruim 48 procent tot 385 miljoen pond (1,05 miljard), zo heeft het concern gisteren bekendge maakt. De Londense effectenbeurs rea geerde ondanks de forse winstval Positief op de cijfers. Volgens analisten hadden beleggers ge vreesd voor nog slechtere resulta ten. De koers van ICI ging in eer ste instantie met ruim twee pro- eent omhoog. 'Cl had te kampen met prijsdalin gen voor een reeks producten, dat onder invloed van de cyclische ontwikkeling in de economie. Af nemers teerden in op hun voorra- uen Dat gold vooral voor indus triële chemicaliën, polyester, tita- mumdioxide en chloor. De divisie NA de omvangrijke sanerin gen in het begin van de jaren negentig is Philips te snel weer gaan investeren in groei. Aan winstgevende groei gaan investeringen in mensen en machines vooraf. Stagneert vervolgens de marktgroei dan neemt de concurrentie toe en dalen de prijzen, terwijl de onderne ming met hogere kosten zit. Dat is in een notedop de situatie die zich volgens financieel top man Dudley Eustace de afgelo pen tijd bij Philips heeft voorge daan. Niet overal haperen de verkopen. In Azië, Latijns-Ame- rika en Oost-Europa is nog steeds sprake van groei, zelfs in een geplaagde sector als de con- sumenten-elektronica. De pro blemen concentreren zich in West-Europa en Noord-Ameri- ka. Het is een triest verhaal vol gens Eustace, maar de enige ma nier om daar wat aan te doen, is om de kosten te verlagen en dat betekent onvermijdelijk minder banen. De omzet van Philips steeg in het derde kwartaal van 15,3 miljard gulden naar een kleine zestien miljard gulden. De nettowinst kelderde van 539 miljoen gulden naar 123 miljoen gulden. In de periode januari-september steeg de omzet met zeven procent tot 47,8 miljard gulden. Tegenover een positief effect van wissel koersen (twee procent) stonden negatieve effecten, onder meer als gevolg van de prijs-erosie nettowinst derde kwartaal in miljoenen guldens 3e kw. 1996 Productsector januari-september in miljoenen guldens •Verlichting Consumenten producten Componenten en halfgeleiders Professionele producten en systemen Software en Services Diversen Niet toegerekend aan een productsector Bedrijfsresultaat Netto-omzet Personeel 30 september 1996 50.389 69.923 67.704 32.687 1995 1996 1996 735 6.318; 287 -10 16.260 1.697 1.191 8.556 -26 -79 7.741 480 7.547 266 179 1.366 26.542 13.893 12.851 Door Chris Paulussen (vier procent). Het bedrijfsresul taat viel in de eerste drie kwarta len terug van 2.785 miljoen gul den naar 1.524 miljoen gulden, of van 6,2 procent naar 3,2 procent van de omzet. De nettowinst schrompelde ineen van 1.866 miljoen gulden naar 359 miljoen gulden. Nadat Philips dit jaar tot tweemaal toe de winstverwach ting negatief heeft moeten bij- stellen, waagde de concern-top zich gisteren niet opnieuw aan een winstprognose. De aankon diging dat in het vierde kwartaal een miljard gulden wordt uitge trokken voor reorganisaties be looft echter weinig goeds voor het eindresultaat. De reorganisatie bij eonsumen- ten-elektronica, waarvoor in het tweede kwartaal achthonderd miljoen gulden is gereserveerd, is inmiddels in volle gang. Daar verdwijnen per saldo zesduizend arbeidsplaatsen. De divisie Sound Vision heeft het minder moeilijk dan het Duitse Grundig, waar de verliezen in de eerste drie kwartalen verder zijn opge lopen. Eustace zei erop te ver trouwen dat het management van Grundig erin slaagt om in het laatste kwartaal van volgend jaar weer een positief resultaat te behalen. De nieuwe voorziening van een miljard gulden is bestemd voor alle andere concern-onderdelen. Maatregelen zijn al aangekon digd voor de concernstaf in Eindhoven, muziekdochter Poly- Gram, Philips Media in de VS en Origin (software), waar enkele management-lagen worden weg gesneden. Na de samenwerkings overeenkomst met het Japanse Hosiden op het gebied van LCD- schermpjes is de toekomst van FDP (FLat Panel Display) in Eindhoven onzeker geworden. Volgens Eustace wordt voor Kerstmis duidelijk waar de klap pen vallen wat de werkgelegen heid betreft. Hij wilde wel kwijt dat niet een bedrijfsonderdeel de dans ontspringt. In de sector Verlichting bijvoorbeeld is spra ke van achterstallig onderhoud, nadat daar vorig jaar als gevolg van de onstuimige groei de ge bruikelijke herstructureringen achterwege zijn gebleven. In een andere, nog steeds zeer winstge vende sector als halfgeleiders wordt de tegenvallende markt groei door de hoge vaste kosten meteen gevoeld in de resultaten. De halfgeleidermarkt lijkt in middels het dal gepasseerd, maar volgens Eustace is het nog te vroeg om te juichen. verven en lakken deed het uitste kend en leverde over de eerste ne gen maanden een recordwinst op. Volgens topman Ronald Hampel is de vermindering van de voorra den bij de afnemers ten einde ge komen. In het derde kwartaal nam het afzetvolume in vrijwel alle sectoren toe. De geldomzet groeide in die periode met minder dan 2 procent tot 2,67 miljard pond (7,25 miljard gulden). Óver de eerste negen maanden nam de omzet toe met 3,3 procent tot 7,96 miljard pond (21,6 miljard gul den). ligt op ons voor/ rse president 41 :en keertje. „Ik zie politieke instabiliteit nrust als we aaIf van de grens beian (ADVERTENTIE) menten van 'differentiële crepantie' als slechts 'de eerste niet dat VOO' waar het gaat om feeërieke zakenlunches, uitgelezen businessdinners en geëngageerde cocktailparties verdient Een lokatie met een verrassend effect! Bel voor informatie of documentatie (0416) 28 20 00. Postbus 18,5170 AA Kaatsheuvel. Fax (0416) 2815 15 Van onze verslaggever Eindhoven - Philips' financiële topman Dudley Eustace leek er zelf van te schrik ken, maar hij had het toch echt gezegd: „Vis begint aan de kop te rotten." Eustace gebruikte die uitdrukking om aan te geven dat juist in de hogere regionen van Phi lips gesneden moet worden. President Cor Boonstra bevestigde dat even later. „Het gaat nu om het uitsnijden van kleilagen." De vakbonden zijn het eens met zijn bood schap. „Boonstra heeft gelijk," aldus Jan Cu perus, districtsbestuurder van de Industrie bond FNV. „De bureaucratie is sinds het begin van de jaren negentig behoorlijk toegenomen. Er zijn op directie- en stafniveau allerlei men sen bijgekomen die niet direct aan de winst bijdragen." Dat Boonstra de mensen op de werkvloer wil sparen, vindt Cuperus 'logisch en noodzake lijk'. „Boonstra kan geen sores aan de onder kant gebruiken. De productie moet doorgang vinden. Anders wordt er niks verdiend." Cupe rus maakt zich wel zorgen over het sociale be leid bij Philips. „Niet de mensen maar de aan deelhouders staan nu op de eerste rij. De span ning op de werkvloer neemt toe. Er wordt steeds harder gewerkt." De FNV heeft bere kend dat met de lopende en aangekondigde maatregelen circa 3500 banen op de tocht staan in Nederland, waarvan meer dan de helft in de regio Eindhoven. Bestuurder Ad Verhoeven van De Unie noemt Boonstra's aanpak 'riskant maar moedig'. „Hij stelt hele concrete, gewaagde financiële doe- Boonstra (links) en Eustace gisteren tijdens het bekend maken van de slechte bedrijfsre sultaten van Philips. foto anp len. Bovendien geeft hij niet de markt of de concurrentie de schuld, maar het collectieve management. Dat komt hard aan, maar het is noodzakelijk." Verhoeven heeft waardering voor Boonstra's suggestie dat hij de productiemedewerkers wil ontzien. „In feite zegt hij: er zijn geen slechte soldaten, alleen slechte officieren." Voor Jan Timmer is het 'een hele trieste dag', meent Ver hoeven. „Het is triest om te constateren dat de organisatie zijn boodschap niet heeft begre pen." Bestuurder Jos Hermus van de Vereniging Ho ger Personeel Philips noemt de voorziening van een miljard gulden 'een onaangename ver rassing'. „Centurion leek achter de rug, maar het heeft weinig uitgemaakt. Dat is een schok." Voorburg-Eind juni stonden ruim 71.000 vacatures open bij parti culiere bedrijven. Het aantal vacatures is nagenoeg gelijk gebleven vergeleken met eind maart. Het Centraal Bureau voor de Statistiek concludeert hieruit dat het herstel van de arbeidsmarkt aanhoudt. Tilburg - Interpolis, een volle verzekeringsdochter van Rabobank, neemt een belang van 20,83 procent in de Belgische herverzekeraar Secura Belgian Re. Ook de Britse verzekeraar NFU Mutual neemt een participatie van deze omvang in het Brusselse bedrijf. Secura telt negentig werknemers en is goed voor een omzet van 230 miljoen gulden. Amsterdam - Het amusementsconcern Endemol Entertainment gaat op 7 november naar de Amsterdamse beurs. Beleggers kunnen vanaf 25 oktober inschrijven op de aandelen. De prijs van de stuk- ken ligt tussen de 44 en 48 gulden. Het definitieve bedrag wordt op de dag van de beursintroductie bekendgemaakt. Rotterdam - Dieselolie wordt morgen 1,4 cent per liter goedkoper. Dit heeft marktleider Shell gisteren meegedeeld. Een Titer diesel kost zaterdag f 1,536. Huizen - De lingeriebranche was in het seizoen '95-'96 goed voor een omzet van 1,182 miljard gulden, 4 procent meer dan het seizoen daarvoor. Dat bleek gisteren in Huizen, tijdens de aftrap voor de 'Week van de Lingerie'. Dames- en herenondergoed, in het moderne jargon body fashion ge heten, deed het bijzonder goed. Maastricht (anp) - De Nederlandse touringcarbedrijven wor den geplaagd door een enorme overcapaciteit. Om de bedrijfs tak weer gezond te maken is een herordening van de markt structuur nodig. Doordat er te veel vergunningen zijn uitgegeven zijn er veel eigen rijders die nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Een prijzenslag heeft de rentabiliteit van de bedrijven uitgehold. In to taal vechten zo'n 450 bedrijven met ongeveer tienzuidend werk nemers om een boterham in deze sector. Uit een onderzoek dat de branche-organisatie KNV heeft laten verrichten, blijkt dat de Ne derlandse touringcarbedrijven vooral concurrentie ondervinden vanuit landen met lage lonen. De kwaliteit die bedrijven in landen als Spanje en Portugal bieden doet niet onder voor die in Neder land. De onderzoekers stellen voor het toeristisch seizoen te verlen gen door ook later in het jaar een groter assortiment busreizen aan te bieden. De eigen rijders doen er goed aan zich met bus en al aan grotere bedrijven te verhuren. De onderzoekers raden schaalvergro ting en kostenbesparing aan. Daarbij geven zij ook in overwe ging de loonkosten te drukken door vestigingen in het buitenland te openen en provisies in het CAO- loon op te nemen, waardoor de werkgever minder premies hoeft New York (anp) - De Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft zijn nettowinst in het derde kwartaal met 12,9 procent vergroot tot 254 mil joen dollar (434 miljoen gul den). De winst per aandeel steeg van 66 tot 74 dollarcent (f 1,27). Boeing verkocht in de maanden juli tot en met september voor een bedrag van 5,6 miljard dollar, 28 procent meer dan in dezelfde pe riode van het afgelopen jaar. De grotere omzet vormde volgens Boeing dan ook een belangrijke oorzaak voor de winststijging. Ook de hogere rente-inkomsten droegen aan de winstgroei bij. Wel gaf Boeing meer uit aan onder zoek en ontwikkeling voor haar 737-lijn. Boeing leverde in het derde kwartaal 54 straalvliegtui gen tegenover 51 in de vergelijk bare periode van 1995. Het con cern wil dit jaar in totaal 215 toe stellen verkopen. Daarbij raamt Boeing de totale jaaromzet op rond de 22 miljard dollar. te betalen. De Vervoersbond FNV onderschrijft de tendens van het rapport dat het niet echt zin heeft op de chauffeurskosten te bespa ren. In de huidige markt worden besparingen op chauffeurskosten toch rechtstreeks doorgegeven aan de klant. Sociale dumping kan volgens de bond niet aan de orde zijn. De chauffeurs doen er beter aan hun positie op de ar beidsmarkt te verbeteren, zodat zij aanspraak kunnen maken op een loon dat is afgestemd op de steeds hogere eisen die aan het chauffeursvak worden gesteld, zo vindt de bond. Utrecht (anp) - Het Ameri kaanse busbedrijf Vancom heeft in 1996 vergeleken met vorig jaar in Zuid-Limburg bijna 50 procent meer reizi gers vervoerd. De nieuwkomer in het openbaar vervoer doet het daarmee aan zienlijk beter dan Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN), dat zich hevig zorgen maakt over het al maar teruglopend aantal passagiers, vorig jaar met zes pro cent. Volgens Vancom, dat gere geld de stemming onder de reizi gers peilt, zijn de passagiers tevre den over de geboden service. Van com begon in mei 1995 met streekvervoer in Zuid-Limburg. Het bedrijf was het eerste dat in het kader van een experiment met Europese aanbesteding van open baar vervoer een concessie kreeg. Het concept van Vancom is vol gens de vervoerder een succes ge bleken. Het bedrijf biedt dertig procent meer dienstverlening bij gelijkblijvende kosten. Vancom verzorgt in samenwerking met Stadsbus Maastricht zes streek- buslijnen. Uit de enquête blijkt dat de passagiers vooral te spre ken zijn over de klantvriendelijk heid van de chauffeurs en het comfort van de bussen. Dat resul teerde in de hoge vervoerscijfers. In juli lag het aantal passagiers 39 procent hoger dan in juli 1995. In augustus was zelfs sprake van een stijging met 58 procent. Vancom is ook in Groningen ac tief. Daar wil het bedrijf al het openbaar vervoer, inclusief spoor lijnen, gaan exploiteren. Het be drijf wü zijn activiteiten in Ne derland de komende jaren uitbrei den. Den Haag (anp) - Baliemedewerkers bij de grote banken weten onvoldoende over leningen. Klanten die met een verzoek voor een lening komen, krijgen geen deskundig advies. Het verschil tussen een persoonlijke lening en doorlopend krediet wordt bijvoorbeeld nauwelijks gemaakt. De bankmedewerkers vragen onvol doende naar persoonlijke omstandigheden van de klant, zoals salaris en woonlasten. De Consumentenbond liet proefklanten 129 filialen van de zes grootste banken bezoeken met het verzoek een lening van tienduizend gulden af te sluiten voor de aankoop van een tweedehands auto. Behalve ABN- AMRO en de Rabo deden de banken nauwelijks moeite een advies te ge ven. De Postbank kwam nog het beste uit de bus. Opvallend is dat verschillende filialen van dezelfde bank vaak afwij kende adviezen geven. Zo weigerde het ene filiaal van de Rabobank een doorlopend krediet te geven voor een tweedehands auto, terwijl het an dere filiaal dit juist aanraadde. De voorlichting over de effectieve rente die over de lening moet worden betaald, liet veel te wensen over. Banken zijn wettelijk verplicht de ren te en andere voorwaarden schriftelijk mee te delen. Elf bankkantoren, waarvan zeven ING-vestigingen, konden geen folder meegeven. Over het feit dat elke lening wordt geregistreerd bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel hult de meerderheid van het bankpersoneel zich in stilzwijgen. Alle folders van de banken maken melding van het door henzelf opgerichte BKR. Maar de folder van het BKR zelf, waarin duidelijk staat beschreven wat het bureau doet, welke gegevens het re gistreert en wat de rechten en plichten van de lener zijn, is nauwelijks voorhanden.

de Stem | 1996 | | pagina 7