Democraten hopen op herovering Congres Communistische Partij als China's moraalridder Gevoj hoogste Kromme politiek bedreigt scheve toren Regio Parijs staat op 'duizend gaten' Duitse b 200.00( Flirt naar EU scheidt Oost-Europese landen Forse DE STEM BUITENLAND DE STEM Hot< Efteling 1111 VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 Door Aart Heeririg Rome - De scheve toren van Pisa zou met onmiddellijke ingang onder internationaal toezicht gesteld moeten wor den en onttrokken aan de ju risdictie van de Republiek Italië. Alleen zo lijkt een van 's werelds meest geliefde monu menten te kunnen worden ge red van de verloedering die het gevolg is van de krankzin nigheid van de Italiaanse po litiek. Dat is de trieste conclu sie die kan worden getrokken uit de jongste actie van het Italiaanse parlement waar door de broodnodige restau ratie van de toren voor de zo veelste keer voor onbepaalde tijd wordt stilgelegd. Zeven jaar geleden werd de toren voor het publiek gesloten omdat hij dreigde over te hellen. Na ja ren debatteren werd in 1993 een omvangrijk consolidatie- en res tauratieproject gestart dat tech nisch bevredigend verliep maar telkenmale werd onderbroken bij gebrek aan geld. Niet omdat Ro me geen fondsen wilde verstrek ken, maar omdat bij alle politieke en juridische heibel van de afge lopen jaren het parlement een voudigweg geen tijd had voor ba nale aangelegenheden als de goedkeuring van deze en andere financieringen. Het toppunt werd bereikt, toen de Kamer met 248 tegen 241 stemmen een financieel wetje afstemde, waarin onder meer vijftien miljoen gulden voor de werkzaamheden aan de toren werd vrijgemaakt. De rechtse op positie en de Lega Nord brachten daarmee de door afwezigheid sterk uitgedunde regeringsfrac ties een nederlaag toe en trak teerden zichzelf daarna op een hartelijk applaus. Belachelijke Het belachelijke daarvan is ech ter, dat zij op zich niets tegen de restauratie van de scheve toren hebben en evenmin tegen de bei de andere maatregelen in het de creet: vijftig miljoen gulden steun voor de renovatie van volkswo ningen in Napels en uitstel van de gedwongen uitzetting van acht honderdduizend huurders in af wachting van een nieuwe huur wet. Neen, het ging daarbij om wat hier een 'politiek neen' heet en dat er alleen maar toe dient om de zwakte van de zittende re gering aan te tonen. En omdat de regeringsgezinden daaraan mee werkten door verstek te laten gaan, moet er nu in allerijl een provisorische huurwet in elkaar geflanst worden, om te voorko men dat achthonderdduizend ge zinnen op straat komen te staan. Tegelijk kunnen de burgers van Napels nog geruime tijd wachten op de hoognodige restauraties. En de toren van Pisa zal nog wie weet hoe lang voor het publiek gesloten blijven. Door die stemming in het parle ment kunnen architecten en bouwvakkers hun werk staken, houdt het comité van veertien in ternationale deskundigen dat de restauratie begeleidt automa tisch op te bestaan en loopt het monument zelf nog meer risico dan tevoren. De toren is 'als een zieke die de operatiekamer is binnengereden en vervolgens met opengesneden buik door de art sen wordt verlaten', zegt Ranieri Favilli, de voorzitter van be heerscommissie van de Pisaanse dom en toren. En de burgemees ter van Pisa, Piero Floriani, con- De restauratie van de toren van Pisa loopt weer eens vertraging op. FOTO KEES VAN DONGEN stateerde woedend 'een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij al die afgevaardigden die een monument van universeel belang hun steun hebben ontzegd'. He laas heeft hij gelijk. Politieke in triges winnen het hier nu een maal altijd van gezond verstand en algemeen belang en het cultu rele erfgoed is daarvan het mach teloze slachtoffer. Wie Italië wil bezoeken doet er daarom goed aan dat snel te doen, voor de Ita lianen het vernietigen. Door Bert Ummelen Washington - Niet alleen om het Witte Huis gaat het op 5 november in de Verenigde Staten. Er moet ook een nieuw Congres (parlement) komen. In 435 districten zul len vertegenwoordigers wor den gekozen voor het Huis van Afgevaardigden. In vier endertig staten zijn er boven dien verkiezingen voor de honderd leden tellende Senaat. Naarmate het presidentschap buiten bereik raakt, concentreren de Republikeinen zich op de ver dediging van hun meerderheids positie in het Congres. De stem ming doet denken aan die in de Democratische partij, twee jaar geleden. Democratische kandida ten voor Huis en Senaat probeer den toen aan de vooravond van de verkiezingen zoveel mogelijk afstand te nemen van hun impo pulaire president. Of ze daar on voldoende in zijn geslaagd of juist te goed, de uitkomst was dat de Republikeinen voor het eerst in veertig jaar de meerderheid in beide Kamers veroverden. De Democraten voelen dat ze kans hebben de bakens te verzet ten. Herovering van het Huis en zelfs van de Senaat is in de loop van dit jaar meer en meer een se rieuze mogelijkheid geworden, menen ook onafhankelijke ana listen. Gemakkelijk zal het niet zijn. Objectief gesproken zijn de De mocraten bij deze Congresverkie zingen in het nadeel. Voor zowel Huis als Senaat geldt dat zij meer open zetels (zonder zittende afge vaardigde of senator) moeten verdedigen dan de Republikei nen. Open zetels zijn in de Ameri kaanse politiek bij uitstek de hef boom om de balans tussen de twee partijen te veranderen. Senaat De Democraten verdedigen acht open zetels'in de Senaat, tegen de Republikeinen zes. Ze hebben bovendien de pech dat dit jaar juist een aantal van hun senato ren op 'kwetsbare' zetels - met name in de Zuidelijke staten - af zwaait. In het Zuiden, oud De mocratisch bolwerk, zijn de Re publikeinen al jaren succesvol. Met hun vertrek hebben de De mocratische senatoren van Ala bama, Arkansas, Georgia en Louisiana dan ook de baan vrij gemaakt voor spannende races. In Arkansas, nota bene president Clintons thuisstaat, ligt de De mocratische kandidaat maar een krappe vier procent voor op zijn Republikeinse rivaal. De wijs heid van de dag luidt dat als de Republikeinen de zetel in Arkan sas kunnen overnemen, ze waar schijnlijk ook in de drie andere staten zullen slagen. Van de vijf zittende senatoren die, afgaande op de polls, de meeste kans lopen kopje onder te gaan, zijn er drie Republikein en twee Democraat. Dat oogt wat beter voor de Democraten. Cru ciaal voor de nieuwe samenstel ling van de Senaat zijn, behalve de races in het Zuiden, ook die in de New England staten. In Mas sachusetts, Maine, New Hamps hire en Rhode Island is een on voorspelbare stoelendans gaande en voor beide partijen geldt dat ze er een winnende slag kunnen binnenhalen. Van de honderd zetels die de Se naat telt, hebben de Republikei nen er nu 53 in handen. Dat bete kent dat de Democraten een net to winst van drie zetels moeten boeken om de meerderheid te heroveren. Vooropgesteld dat president Clinton het redt: de vi ce-president is stemgerechtigd voorzitter van de Senaat. Huis Bij de verkiezingen voor het Huis gaat het om 53 open zetels. Der tig worden verdedigd door de De mocraten, dus zeven meer dan de Repüblikeinen moeten verdedi gen. Vervelend voor de Democra ten is bovendien dat niet minder dan achttien daarvan in het Z.ui- den en Zuidwesten zijn, waar de Republikeinen de afgelopen jaren heel wat open zetels van de De mocraten hebben weten weg te kapen. Afgaande op de polls kunnen ze maar vijf van de betwiste zetels als 'in de knip' beschouwen. Rond de dertien andere zijn races aan de gang waarin Republikein se kandidaten ofwel op kop lig gen ofwel de rivalen gelijk op gaan. Prominent slagveld is Texas met acht open zetels, waarvan er zes nu in Democrati sche handen zijn. Als de Democraten niettemin op timistisch zijn over hun kansen het Huis terug te winnen, dan heeft dat alles te maken met de zogeheten freshmen klas, de Bill Clinton op campagne in New Mexico. nieuwelingen die twee jaar gele den het Huis binnenstormden. Uitzonderlijk talrijk waren ze, 91 man/vrouw sterk, niet eens. Twee jaar eerder hadden nog 110 nieu we afgevaardigden hun entree gemaakt. Maar buitengewoon waren ze, tenminste de 74 Repu blikeinen onder de nieuwkomers, wel in politiek opzicht. Hecht aaneengesloten onder de banier van hun ideoloog Newt Gingrich presenteerden ze zich als een Gi deonsbende, die in staat bleek zijn radicale agenda op te drin gen aan senior partijgenoten. Twee jaar later is het 104de Con gres, Gingrich' vecht-Congres, vooral in gevecht met een scepti sche tot ronduit afwijzende pu blieke opinie. De 'Republikeinse revolutie' is vastgelopen op een combinatie van zelfoverschatting en onderschatting van de tegen stander. President Clinton ving de rechtse directen van Gingrich c.s. op als een spons en greep on derwijl de geboden kans om zich zelf te herdefiniëren als man van het midden met beide handen aan. Dole-Gingrich Zelden wordt in het Clinton- kamp gesproken over het duo Dole-Kemp als de te overwinnen rivalen. Het is altijd Dole-Ging- rich. Zo wordt de Republikeinse presidentskandidaat vastgepind op zijn rol (leider van de Republi keinse meerderheid in de Senaat) in het 104de Congres met zijn ra dicale agenda. Een stem voor Clinton is een stem tegen het Re publikeinse 'extremisme', dat is de boodschap. En met de presi dent royaal aan de leiding in de polls lijkt die te lonen. Intussen hebben de Republikei nen, en in 't bijzonder de fresh men, een harde dobber aan het machtige Amerikaanse vakver bond AFL-CIO. Miljoenen dol lars heeft het vakverbond gesto ken in 'voorlichtingscampagnes' die bestaan uit welgerichte aan vallen op Gingrich' volgelingen en hun plannen met zulke zaken als het zorgverzekeringspro gramma Medicare en het onder wijs. De Republikeinen bezetten nu 235 Huis-zetels, tegen de Demo craten 198. Eén zetel wordt bezet door een onafhankelijke afge vaardigde, één is vacant. Volgens de laatste polls heeft Clinton in zestien staten een voorsprong van meer dan 15 procent (ter ver- Door Jan van der Made Peking - Chinese leiders ma ken zich zorgen over een toe nemend gebrek aan moraliteit onder het volk. De snel groeiende economie heeft ge zorgd voor een geldlust onder de Chinezen. 'Geld is de nieu we democratie' stond er on langs op een piepklein pam fletje in de Yonganli-markt te lezen. „Na de gebeurtenissen op 4 juni 1989 verloor iedereen het geloof in de partij," vertelt een bebrilde academicus, lid van de Chinese Academy of Social Sciences. „Het aantal partijleden is in vijf jaar tijd met vijf miljoen geste gen (de CCP registreerde dit jaar haar 55 miljoenste lid), maar de meesten worden lid omdat dat de poort naar geld, connecties en macht betekent." Marxisme werd als lesonderdeel geschrapt op de Volksuniversi teit en liberale economen wron gen zich in bochten om de nieu we markteconomie toch in een socialistische theorie te gieten, hetgeen resulteerde in Deng Xiaopings veelbezongen 'Socia listische Martkeconomie', een contradiction in terminis die niemand echt begrijpt. 'Communisme' Nu 'communisme' niet meer aanslaat heeft de partij zich op geworpen als morele leermeester van het volk. President Jiang Ze- min riep in een toespraak kader leden op om zich 'aan de wet te houden en daarmee de waardig heid van de partij op te houden', waaruit blijkt dat veel partijle den het met China's complexe wetten niet zo nauw nemen. Tegelijkertijd wordt opgeroepen om het onderwijs te doordringen van 'ideologisch- en gecivili seerd werk'. In het Volksdagblad werd onlangs een opmerking van Deng Xiaoping aangehaald die dateerde uit juni 1989, vijf da gen nadat het bloedbad had plaatsgevonden: „De grootste fout die we in de laatste tien jaar hebben gemaakt was het nege ren van ideologisch onderwijs en 'geestelijke beschaving'." Het zijn vage begrippen maar propagandachefs en redacteuren weten precies wat ze er mee aan moeten. Het volk moet 'modellen van geestelijke beschaving' be studeren. Nummer een op de modelwerkers top-tien van dit ogenblik is mevrouw Li Suli, een conductrice van bus nummer 21 in Peking, die ondanks het ruwe gedrag, het zwartrijden en het gedrang van de reizigers altijd 'beschaafd wist te blijven en met een glimlach het volk wist te dienen'. In een televisieprogramma dat integraal werd uitgezonden wist ze een zaal conducteurs, die uit het hele land waren overgeko men om 'van haar te leren', tot tranen te bewegen met een ont roerend pleidooi voor 'betere service'. Eerder dit jaar had ze al de '1 mei Arbeidsprijs' in ont vangst mogen nemen. Niet spugen 'Geestelijke beschaving' gaat echter veel verder dan 'Niet spu gen, geen rotzooi op straat gooien, beleefd en behulpzaam zijn voor bejaarden en invali den'. Het betekent ook dat men zijn of haar 'moederland' moet dienen (Ai Renmin Ai Zuguo: 'Houd van het volk, houd van het moederland'). De Communisti sche Partij heeft in de maanden voor het partijplenum gehamerd op patriottisme, en vond een goed klankbord bij de bevolking. Zo werd er deze zomer een boek gepubliceerd getiteld 'China zegt Nee', tegen de vermeende 'culturele invasie' van de Vere nigde Staten en het 'inmengen van Washington in China's in terne aangelegenheden'. „De VS hebben zich niet te bemoeien met zaken als Hongkong, Tibet, Taiwan en de mensenrechten", meent een van de schrijvers van het boek die volhoudt dat hij 'niet door de regering werd uit genodigd om het boek te schrij ven, maar dat het idee spontaan uit een kring schrijvers was ge boren'. Het vervolg op het boek is on langs verschenen. De titel: 'Waarom zegt China Nee?' Ant woord: „Omdat China nee Kan zeggen. China is nu krachtig ge noeg om voor zichzelf te zorgen en hoeft niet meer gekoeioneerd te worden door bepaalde landen (lees Amerika) die zichzelf als politieman van de wereld zien." Maar dat patriottisme en daaruit voortvloeiend nationalisme ge vaarlijke vormen kan aannemen, daarvan zijn de leiders in Peking zich bewust. Een ruzie tussen China en Japan over de Diaoyu- (of Senkaku)eilanden even ten noorden van Taiwan is de afge lopen weken uit de hand gelo- Door Wilko Voordouw Parijs - Het zal menig toerist zijn ontgaan, maar wie wandelt in Montmartre, is in feite zijn leven niet zeker. Onder de Sacré Coeur en de Place du Tertre liggen tientallen ondergrondse gangen. Het zijn de resten van wat eens een van de grootste 'carrières' (steengroeven) bij Parijs was. Alle gebouwen in en rond Parijs zijn opgetrokken uit de kalksteen van Montmartre en uit de steengroeven in driehoderd andere steden van de Pa- rij se regio. met name het Noorden en Zuiden van de stad. Bij de snelle uitbrei ding van de hoofdstad zocht men eerst het bouwmateriaal in de buurt. Nadat de Parijse groeven waren uitgeput, kwam de regio aan de beurt. Steden als Issy-les- Moulineaux, Bagneux, Meudon, Sèvres waren de 'tweede genera tie kalkleveranciers'. Uiteinde lijk is vrijwel de hele regio met zijn twaalf miljoen inwoners ge troffen. En nu het aantal nieuw bouwwijken buiten Parijs sterk toeneemt, wordt duidelijk dat er eigenlijk helemaal geen betrouw bare kaart bestaat van al die voormalige steengroeven. Een hardnekkig en vooral weinig gewaardeerd grapje in Montmar tre wil dat de Sacré Coeur binnen enkele generaties, als gevolg van tientallen kleine aardverschui- vinkjes in de komende jaren, op de place de la Concorde zal staan. Onder de rue des Abesses was in januari zo'n kleine aardverschui ving te voelen. Als gevolg daar van liepen enkele huizen forse scheuren in de muren op, moes ten deuren worden bijgeschaafd worden en zagen eigenaren hun huizen sterk in waarde vermin deren. „Gelukkig dat er hier strak tegen elkaar is aange bouwd," aldus een wat wrange Louisette Josserrand van de bewonersvereniging. Kaartenhuis Meestal is er niets aan de hand, maar af en toe stort een stukje in van het kaartenhuis, dat de Pa rijse regio is. In maart van dit jaar sloeg de prefect van de pro vincie Seine-et-Marne - ten oos ten van Parijs - alarm. Het dorp Thorigny werd door hem onder streng toezicht gesteld. De oude kalkgroeve zakt langzaam in. Al le woningen van Thorigny drei gen in te storten. Daarvoor was het de burgemeester van Bag neux (in de provincie Hauts-de- Seine, even ten westen van de hoofdstad) die de noodklok luid de. Ook daar zakken hele wijken langzaam in. Met het materiaal uit de kalk- en pleistersteengroe ven van Bagneux zijn onder meer Invalides en de Are de Triomphe gebouwd. „Ik zou graag willen dat de Staat nu het stutten of dichten van de groeven betaalt," aldus burgemeester Jambu, die nog altijd op antwoord wacht. In totaal hebben driehonderd ge meenten in de regio lie de France met het probleem te maken. Het gaat uiteraard om Parijs, en dan Groeilocatie Dat is bijvoorbeeld het geval in 'ville nouvelle' (nieuwe stad) Pontoise. Sinds de Middeleeuwen is op de plaats waar nu de nieuwe groeilocatie van Parijs wordt ge bouwd veel kalksteen wegge haald uit groeven, waarvan een groot deel niet in kaart is ge bracht. Volgens sommige geolo gen zijn er meer dan duizend groeven en andere ondergrondse gangen. Regelmatig moeten bouwwerkzaamheden worden stopgezet, omdat er acuut instor tingsgevaar ontstaat, of omdat er een aardverschuiving plaats heeft. Onlangs heeft op verzoek van burgemeester Jean-Michel Rollot een eerste expertise plaatsgevon den op een gebied van elfhonderd vierkante meter in het centrum van de stad. Om daar bouwen zonder gevaar mogelijk te maken moet voor minstens drieëneen half miljoen gulden voorberei dende werkzaamheden worden verricht. De gemeente heeft dat geld niet. In een brief aan pre mier Juppé doet burgemeester Rollot daarom een beroep op de 'nationale solidariteit'. Door George Jahn (ap) Turnu - Na een lange doodstrijd geeft de aftandse bus bij de Roemeens-Hongaarse grens dan toch de geest. De motor stoot een roetrochel uit en verstomt. Passagier loan Maties is des dui vels. „We hebben in twaalf uur veertig kilometer afgelegd," zegt hij en geeft de bus een schop, tot groot vermaak van de wachtende automobilisten die Hongarije in willen. „We zouden niet eens mogen denken over het lidmaatschap van de Europe se Unie." FOTO AFP gelijking: Dole ligt maar in twee staten zo'n straatlengte voor). In die zestien staten zijn dertig ra ces voor het Huis gaande, waarin de Democratische kandidaten op de golven van Clintons succes naar een overwinning zouden kunnen surfen. Gingrich had de Republikeinse mededingers in deze competities op het oog, toen hij vorige week 'kwetsbare' par tijgenoten de raad gaf zich niet langer te bekommeren om het lot van Dole. Slagvelden om extra in de gaten te houden: Georgia en Washing ton. Niet minder dan elf Republi keinse afgevaardigden dreigen hier het onderspit te delven tegen Democratische uitdagers. De Democraten hebben een netto winst van achttien zetels nodig om het Huis te heroveren. pen. Een groepje Japanse natio nalisten repareerde er een vuur torentje en daarmee bevestigde het de Japanse claim op de partij rotspunten. Het leidde tot herhaalde lan dingspogingen van Chinese acti visten uit Hongkong en Taiwan die op rubberboten en nauwe lijks zeewaardige trawlers een schijngevecht leverden met de Japanse marine. Een Hong- kongse activist verdronk daar bij; woedende demonstranten, bezetten daarop het Japanse consulaat in Hongkong. Maar Peking blijft kalm onder al dit protestgeweld, bang voor acties in Peking werd de Japanse am bassade omringd door personeel van de gewapende politie. Want Peking is zich goed bewust van het feit dat activisten in het verleden leuzen als 'vaderlands liefde' hebben gebruikt met als oogmerk demonstraties te hou den die uitmonden in regerings- kritische massa-opstanden. Bij dit soort grensposten ligt de nieuwe scheidslijn in Oost-Euro pa. Wat vroeger het IJzeren Gor dijn was, is nu de grens tussen de landen die het goed doen en de landen die het slecht doen, dit keer in economische zin en niet in ideologische. En de kloof zal de komende vijf jaar alleen maar breder worden, want sommige landen zullen eerder door de Eu ropese Unie (EU) worden geac cepteerd dan landen die nog een duidelijke achterstand hebben. Grote angst De grote angst: wie nu faalt, zal misschien voor altijd worden buitengesloten, omdat de ver schillen alleen maar groter zullen worden. De achterblijvers zullen misschien opnieuw onder de Rus sische invloedssfeer komen of diep in de politieke en economi sche chaos wegzakken. Door de val van het communisme komen achttien landen met in to taal tweehonderd miljoen inwo ners in aanmerking om door de EU te worden geaccepteerd. De staart van het peloton wordt ge vormd door Wit-Rusland en Oek raïne, die eeuwenlang door Rus land zijn gedomineerd, de nieuwe republiek Joegoslavië, die moeite heeft met het begrip democratie, en Albanië, dat er verwoest bij ligt na tientallen jaren streng Stalinisme. De meeste andere landen ver wachten zich echter snel bij West-Europa te kunnen aanslui ten, zoals de Baltische staten, de andere republieken in voormalig Joegoslavië en de Oost-Europese landen. Tien daarvan zijn al ge associeerd EU-lid. Toch zal de EU pas op z'n vroegst in 2002 worden uitgebreid, zo heeft de voorzitter van de Europese Com missie, Jacques Santer, in april gezegd. In veel gevallen wordt het lid maatschap van de NAVO in een adem genoemd met dat van de EU. In de landen die aan Rusland grenzen wordt het NAVO-lid- maatschap als onontbeerlijk gezien. Kans De landen die de grootste kans maken op de eerste toetreding tot EU en NAVO zijn Tsjechië, Hon garije, Slovenië, Polen en de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen. Niet alleen de eco nomie van die landen staat er goed voor, ook de democratie functioneert er. Sommige landen doen het econo misch gezien minstens zo goedol soms zelfs beter dan de i EU-landen. In Tsjechië bedroeg de inflatie vorig jaar 8,5 procent, in Griekenland 8,6 procent. Bo vendien had Tsjechië vorig jaar een klein begrotingsoverschot, en dat kunnen de meeste EU-landen niet zeggen. Over Slowakije bestaan twijfels De Slowaakse economie draait goed, maar de leiders hebben au toritaire trekjes. Ook Roemenië staat niet vooraan. De democra tisch gekozen regering is nog t' veel verwikkeld in het commu nistische verleden om de markt- hervormingen snel te doen sla gen. Het slechtst af is Bulgarije, dat een ernstige economische ensis doormaakt. Er is sprake van lt" perinflatie, de prijzen van een levensbehoeften als brood elektriciteit zijn sinds juni ver dubbeld, de nationale munteen heid de lev is in twee i tijd met dertig procent in v gedaald in verhouding tot Amerikaanse dollar. En de moor® op ex-premier Andrei Loekanot j heeft de vrees voor anarchie a""- gewakkerd. De komende winter belooft wei nig goeds voor de Bulgaren, om-1 dat duizenden bewoners va11 oude flats de beheerders hebber- gevraagd afgesloten te word® van de centrale verwarming, o®' dat ze de rekening niet kunne- betalen. ■„Zelfs Rusland ligt op ons voor, zei de Bulgaarse president 2Je' joe Zjelev een keertje. „Ik a®' gevaar van politieke instabil» en sociale onrust als we aan andere kant van de grens bela den." Iliescu De Roemeense president Ion scu waarschuwde voor 'm® elementen van differentiatie discrepantie' als slechts ffl"j landen tot de NAVO en d® worden toegelaten. In de e® I plaats wil Roemenië niet buurland Hongarije voi krijgt. Van onze verslaggever Terneuzen/Roosendaal - de Lighting-divisie van lips zal niet aan de saner; ontkomen die het Eindhc se concern gisteren aar digde. Maar hoe groo klappen zijn en waar ze z vallen, is nog volstrekt oi delijk. De Industriebond FNV dat er in totaal 2500 banen dwijnen bij Philips in N land. De divisie-verlic wordt met name genoemc een van de sectoren die voo nering in aanmerking komt Philips Lighting heeft in 2 West-Nederland twee vest gen, in Terneuzen en Roe daal, waar respectievelijk honderd en veertienhon mensen werken. Manager J. van der Ster va fabriek in Terneuzen is nog bekend over eventuele ingr in Terneuzen. „Normaal de locale leiding direct bi; gelijke plannen betrokken, is nu niet het geval. Dus ik vooralsnog niet van uit dat opnieuw gereorganis wordt." Ook over maatregels Roosendaal is niets te zeggen dus een woordvoerder. Terneuzen is bezig een grote organisatie af te ronden, als volg waarvan onder meer handmatige assemblage naai ge-lonen-landen is verpla; Door die. reorganisatie zijn middels 64 ontslagen gevalle Philips Lighting in Rooseni heeft onlangs de productie pll-lampen naar haar vesti;, in het Poolse Pila verpla; Voor de betrokken werluien is vervangend werk gezocht I nen het bedrijf. In totaal werken bij Phi Lighting ruim 50.000 mem waarvan circa 8000 in Nee land. De omzet van Lighting steej de eerste negen maanden van Door Frans Wijnands Bonn - Meer dan zevendi zullen aan het eind van di derdduizend bouwvakkers t tale bouwnijverheid in Dui cent. In het westelijke deel i oosten stagneert de bouw nt woon goed is gegaan. De voorzitter van het Centra Verband van Duitse Bouwn verheid (ZDB), ing. Fritz Eic bauer, noemt 1996 een zwart jaar. Ook voor het komend jaar reke hij op een aanhoudende pr ductiviteitsdaling, van zek twee procent landelijk. Pas '98 wordt een voorzichtig hersl voorspeld. Het ZDB, waarbij ruim zesti duizend grote en kleine bouwb drijven zijn aangesloten, vin het verkeerd dat uitgerekend overheid in deze kritische fa het aantal bouwopdracht drastisch vermindert. Er zou i juist extra aanbesteed moet< worden, aldus Eichbauer, bewijs van vertrouwen in Duitse economie'. De Duitse bouw is te duur. Vo, gens Eichbauer zal er meer g mechaniseerd moeten worde waardoor goedkoper gebouw kan worden. Maar belangrijk- is het verlagen van de loon(n 'a W1ID ei eel me rea Londen (anp) - Het Britse Industries (ICI) heeft de w kwartaal met 42 procent ziei miljoen gulden). Over de ging het resultaat omlaag Pond (1,05 miljard), zo heef maakt. De Londense effectenbeurs geerde ondanks de forse winstv; Positief op de cijfers. Volger analisten hadden beleggers ge vreesd voor nog slechtere result; ten. De koers van ICI ging in e instantie met ruim twee Cent omhoog. ÏCI had te kampen met prijsdalin gen voor een reeks producten, da nnder invloed van de cyclisch ontw7H-0?i««. JJ eer pro "1V1UCU van ae cycli ontwikkeling in de economie, m mem teerden in op hun voorra tri-i' golcl vooral voor indus jy le chemicaliën, polyester. niUmHirwi1.1 J tita waucii, IJUiycbier, Lila nmdioxide en chloor. De divisie (AD VI waar het gaat om feeërie usinessdinners en geënga Een lokatie Bel voor informatie Postbus 18,5170 AA Kaai smet* of dc

de Stem | 1996 | | pagina 6