BSE-vlees veroorzaakt dementie mwmii Iers ziekenhuis afval naar Nederland mariedaire Beleef't mee. ...in de wereld van Privé Israël herdacht vermoorde Rabin Rebellen Oost-Zaïre rukken op 6 Ontruiming van Hebron brengt Holocaust' SËX pwHigsi M Kitsnupt A4 DE STEM BUITENLAND A5 COMMENTAAR ENLAND KORT nucleair onderzoek' ablematisch samenwerking e vrouwen Eerste bewijzen gevonden ters aan scholen Aruba niet van plan politietop te ontslaan Hebt u vragen over het veilig bewaren of bereiden van kip en kalkoen? Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? Bel dan met de gratis informatielijn van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren: 06 - 022 17 30 (van 8.00 tot 23.00 uur). jek' uitstellen BUITENLAND KORT 25 OKTOBER 1996 11111 VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 zich voor een belangrijk deel louding waar weinig op af vali aire journalistieke normen er in aan de natuurlijke drang om iommerciële tv-stations en de die daarvan het gevolg is, heef ty-tv is daarvan een sprekend Tslaggevers van diverse tv-sta larbij betrokken mensen onge voor dat hulpverleners tiji oeten worden gelopen, ïdse Zaken - daarbij gesteund irt zich aan deze taferelen. Toch en fatsoensregels voor de me a terughoudendheid gepresen ^rdege dat het nagenoeg onmo laatbare aan te geven, el waarde gehecht aan de vrij, introleert tenslotte de overhek anden zou worden gelegd? begrip op te brengen voor hel even. Ook journalisten diener vet en moeten respect hebbei Het kan niet zo zijn dat zijd !tal zelf veel doen. De gretigheid! oms voor de camera manifeste-! e huidige ontwikkelingen is het en voor de hulpverleners op te p een goede manier informaM an de burger is minder gemak-] ra die inzoomt op zwaargewon- rsongeval een vorm van exploi- dt hiermee voldaan aan de jour-! veel mogelijk in beeld te bren-l ier het andere. kwaardig fenomeen voor. Jour-j dat ze te weinig oog hebber p om goed nieuws staat haaks en andere media die menselijk n. Zolang die marktinteresseei de verschijnsel leven. lomische Zaken) wil geen extra lerzoek. De bewindsman vindt it zei Wijers gisteren tijdens de omische Zaken. Het ministerie ,t aan nucleair onderzoek. WD lor kernenergie-onderzoek moet at volgend jaar de onderzoeks- mensen ondervinden problemen allen over stoepranden, paaltjes 'oorbeeld complexe kruisingen el genoeg over te steken. Licha- zijn hiervan vaak de oorzaak, eringe functiebeperkingen, niet emen of eerder betrokken raken Tige aanpassingen aan de infra- vermeden. Dat staat in een on- -. E. Asmussen. n heeft voor haar doorstartplan museum voor Oudheden (RMO) irking moet ertoe leiden dat het tenmuseum van het RMO wordt, park voor financiële steun aan- hncies. Archeon wil graag in af- echt gaat extra geld uittrekken nschappers vast te houden. De wachtkamer, in afwachting van 'aan de universiteit. Dat heeft de yan onze correspondent Londen - Klinisch afval uit Ierse ziekenhuizen zal vanaf volgende week worden ver- werkt in Nederlandse ver brandingsinstallaties. De Ierse autoriteiten hebben daarmee een oplossing gevonden voor een nationale kwestie, die de gemoederen hoog heeft doen oplopen. Per jaar zal ongeveer 70 ton medisch afval naar Ne- derland worden geëxporteerd. De Ierse autoriteiten raakten in de problemen na het besluit van de Britse regering om voortaan geen afval met een gezondheidsri- siko te importeren voor verbran ding in Groot-Brittannië. Iers zie- kenhuisafval werd tot dan in En geland verwerkt, omdat de eigen (Ierse) verbrandingsinstallaties onvoldoende capaciteit hadden. Bovendien voldeden ze niet meer aan nieuwe Europese milieueisen. Tijdens het zoeken naar een alter natief hoopte het ziekenhuisafval zich op in gekoelde opslagplaat sen. Te midden van de ongerust heid hierover was groeiende weerstand ontstaan tegen plan nen voor de bouw van een nieuwe verbrandingsinstallatie, die wel voldoet aan de EU-eisen. „De he le rel was een typisch geval van 'Nimby'", aldus een Ierse journa liste. „Mensen hier lopen ook een beetje achter. Ze dachten dat de verbrandingsinstallatie allerlei besmettingen en kwalen zou uit stoten. Dat ze bij wijze van spre ken andersmans galstenen aan de waslijn zouden vinden." Het ministerie van Volksgezond heid in Dublin laat weten dat de afvalexport naar Nederland een tijdelijk karakter heeft. Vertra ging bij het zoeken naar een Ierse oplossing zou ook zijn veroor zaakt door onderhandelingen met de Noordierse gezondheidsauto riteiten, die soortgelijke proble men hebben. Inmiddels hebben Noord en Zuid overeenstemming bereikt over samenwerking. Onderhandelingen over de bouw van een geschikte installatie zijn bijna afgerond. Vanaf 1998 hoopt Ierland zijn eigen ziekenhuisafval te kunnen verbranden. Van onze correspondent Londen - Premier Major vindt dat het nieuwe wetenschappelij ke bewijs voor de relatie tussen 'koegekte' (BSE) en de ziekte van Creutzfeldt-Jacob niets afdoet aan de veiligheid van Brits rundvlees. Hij riep de Europese Unie daarom op niet in paniek teraken over de jongste bevindingen van de wetenschappers. Dit naar aanleiding van de publi catie van een Brits wetenschaps team in het blad 'Nature': Ze vonden de eerste bewijzen voor de al langer veronderstelde rela tie tussen het eten van door BSE besmet vlees en de voor mensen fatale variant van de Ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Professor John Pattison, voorzit ter van de Britse wetenschappe lijke adviescommissie voor BSE, bevestigde gisteren het nieuws, maar voegde daaraan toe dat er geen reden was voor aanvullende gezondheidsmaatregelen. De Britse regering had inmiddels al les gedaan, wat nodig was, zei hij Zelf aarzelde hij daarom niet Brits vlees te eten. Pattison veronderstelde tegelij kertijd wel, dat meer Britten door BSE-vlees waren geïnfecteerd in de periode, voordat de diverse maatregelen ter bescherming van de volksgezondheid van kracht werden. Dat zou vooral zijn ge beurd aan het einde van de jaren tachtig, toen er onvoldoende re gels waren voor bijvoorbeeld de verwijdering van 'verdacht' slachtafval in slachthuizen. Brit se boeren voedden hun dieren nog vele jaren bij met besmet voer, dat ze in voorraad hadden. Twaalf De incubatietijd van de nieuwe Creutzfeldt-Jacob-variant is tus sen tien en vijftien jaar. Tot nu toe zijn in Groot-Brittannië twaalf mensen bezweken aan de ziekte. Volgens familieleden wa ren allen enthousiaste vleeseters. Er zijn nog twee andere vermoe delijke slachtoffers, maar daarop is nog niet de autopsie uitge voerd, die noodzakelijk is om de ziekte te kunnen bevestigen. Een ernstige epidemie van Creutzfeldt-Jacob was niet waar schijnlijk, maar ook niet uit te sluiten, aldus Pattison. Slechts een beperkt aantal mensen zou bevattelijk zijn voor de nieuwe ziekte. Wetenschappers moesten zich er nu op toeleggen een medi cijn tegen Creutzfeldt-Jacob te vinden, aldus de professor. Hoopgevend was volgens hem wel, dat de grotere kennis over BSE een test op levende koeien dichterbij had gebracht. Dat zou de strijd tegen de ziekte veel ef fectiever kunnen maken. Voor de geplaagde Britse vlees- boeren was de bevestiging van het verband tussen BSE en Creutzfeldt-Jacob een nieuwe klap. Uitgerekend voor aan staande zaterdag hadden ze een 'National Beef Day' georgani seerd. De boerenbond NFU liet weten, dat deze grootschalige vleespromotie desondanks door twee ton uit om vrouwelijke on- i, daarna jaarlijks driehonderd- il de universiteit voorkomen dat ze hun studie of onderzoeks- anders gaan solliciteren, omdat bij de universiteit. 1 ouderschapsverlof ite Beek is een actie begonnen ii voor gemeentepersoneel af te lie 624 gemeenten in Nederland ouderschapsverlof in de prak' rbezetting. „De gemeentenvor- rbeidsmarkt. Denk bijvoorbee dergelijke. Het is heel moeilij zegt het hoofd personeelszaken. door de btw-plicht extra duur, ingewerkt, is het ouderschaps- vrachtwagenstrook ;eer) heeft gisteren de eerste spe rijstrook opengesteld. De nieu ing tussen de rijksweg A2 en n trecht. Naar verwachting zuil per dag gebruik maken van :henkt de komende jaren f Dat heeft staatssecretaris N ikondigd in de Volkskrant- lie maar een paar jaar zijn Vrouw verstopt cocaïne in pruilt Bogota (efe) - Een vrouw die op het vliegveld van de Co lombiaanse hoofdstad Bogo ta aan boord van een vlieg tuig wilde stappen, is aange houden met een kilo cocaïne verstopt onder een pruik. De politie trof in de handba gage van de vrouw ook een spuitbus aan om ontdekking door de speurneuzen van de opsporingshonden te voor komen. Er moest een dokter aan te pas komen om het vastgeplakte acrylen omhul sel, waarin de cocaïne zat verpakt, los te maken van de hoofdhuid van de vrouw. De drugskoerier zou 7.000 dol lar hebben verdiend als' de smokkel was gelukt. Oranjestad (anp) - De Aru baanse regering is niet van plan de politietop te ontslaan. Minister Vos van Justitie ziet geen enkele reden voor ont slag. „Aan de ene kant wordt in het rapport van de commissie-De Ruiter geconstateerd dat de poli tie goed functioneert, en aan de andere kant wordt aangedrongen op het ontslag van de hoogste twee politiefunctionarissen," al dus, Vos. In het rapport deed de commissie aanbevelingen voor het rechttrekken van de vastgelo pen verhoudingen tussen ener zijds de Nederlandse procureur- generaal J. Zwinkels en ander zijds minister Vos en de leiding van het politiekorps. Minister Vos blijft Zwinkels zien als de oorzaak van de verslech terde verhoudingen. „Hier was sprake van een mentaliteitspro bleem." Premier Eman en minister Vos zullen in de tweede helft van de volgende maand het rapport-De Ruiter in Den Haag bespreken. (ADVERTENTIE) MEER WETEN OVER KIP EN KALKOEN? Op de plek waar Rabin werd vermoord, werden ook vele kaarsjes ontstoken Van onze correspondente Jeruzalem - Gisteren huilden er duizenden bij de plek, waar Yitschak Rabin vorig jaar vermoord werd. Gisteren hebben in Israël een half miljoen kaarsjes van rouw gebrand te zijner herinnering. En gisteren ook wer den er zoveel bloemen gelegd op zijn graf op de Herzlberg in Jeruzalem, dat de gedenk steen niet eens meer te zien was. Israël boog het hoofd voor de man, die besloten had vre de te sluiten met de Palestijnen. Volgens de joodse kalender was het gisteren pre cies een jaar geleden dat Rabin werd doodgescho ten. Op grond van een officieel besluit was het geen dag van nationale rouw, zoals zovelen hadden wil- FOTO REUTER len zien. Omdat het volk verdeeld is. Meer nog dan voorheen. Omdat er ook gisteren velen waren, die niet de droefheid voelden. Zoals onze taxichauffeur in Tel Aviv, die vond, dat Rabin zijn dood eigenlijk wel had verdiend. En in een blad voor jongeren werd een interview gepu bliceerd met een 17-jarige scholier, die over Rabins dood zegt: „Mijn droom is uitgekomen.In zijn ka mer hangen foto's van Rabin's moordenaar, de door hem bewonderde Yigal Amir. Gisteren liet de binnenlandse veiligheidsdienst, de Shin Bet, weten nog nooit zoveel informatie te hebben ontvangen over bedreigingen aan het a'dres van Israëls politici, vooral de linkse. Premier Benjamin Netanyahu, zelf nu ook be dreigd, zei gisteren: „We staan op de rand van de afgrond". Kigali (afp/Belga) - Rebellen van de Zaïrese Banyamulen- ge-stam zijn gisteren na de verovering van enkele steden in het noordoosten opgerukt naar het regionale centrum Bukavu. De opstandelingen, die etnisch tot de Rwandese Tutsi's behoren, verklaarden dat in de Rwandese hoofdstad Kigali. Volgens een woordvoerder krijgen de strijders geen steun van het Tutsi-regime in Rwanda, maar vooral van opstandelingen uit de regio. De rebellen vechten onder de naam Alliantie van Democrati sche Bevrijdingskrachten van Congo-Zaïre tegen Zaïrese leger eenheden. De Tutsi-bondgenoten verzetten zich al sinds de jaren zestig tegen president Mobutu. Het noordoosten van het bankroe te Zaïre is sinds enkele weken het toneel van gevechten en volksver huizingen. Hulpverleners zijn ver rast over de snelle opmars van de rebellen, zelfs in het licht van het slechte moreel en de beperkte be wapening van de Zaïrese solda ten. Als reactie op de opmars van de Tutsi's trekken Zaïrese officieren hun families uit Bukavu terug en bemannen zenuwachtige soldaten wegversperringen. Ondertussen ontvluchten steeds meer mensen de strijd tussen de goedgewapen de rebellen en de zich terugtrek kende Zaïrezen. De VN-vluchte- lingenorganisatie UNHCR meldde gisteren driehonderdduizend ont heemden. Tienduizenden van hen vluchtten uitgerekend naar de be dreigde stad Bukavu. Westerse landen willen, dat de Zaïrese en Rwandese regeringen zo snel mogelijk akkoord gaan met een ontmoeting tussen de pre miers Kengo wa Dondo en Rwige- ma om te voorkomen dat het kruitvat in de regio rond de Grote Meren ontploft. De Zaïrese rege ringsleider Kengo Wa Dondo voerde gisteravond tijdens een bliksembezoek aan Brussel over leg met zijn Belgische ambtgenoot Jean-Luc Dehaene over de toe stand in Zaïre. De Zaïrese eerste- minister had om het onderhoud gevraagd. ïolen nu hebben, zijn ze razeI\ 3e eigen scholingsinstituten n leren omgaan met de apP ioitw fregatten ieuwe fregatten aanschaften. aris Meijling gisteren het g rmee een bedrag van 1,3 1 y i vervroegd, omdat Defens1 g ging die het project van m Tweede Kamer is begonnen lelige besluit over nach .-nter ichuiven. PvdA-fractievo nachtvluchten koppelen aabt. and een nieuwe nation3 eveneens PvdA, zei eer t 'ormatie in 1998 een besluit Washington - In een wanhopi- Dole hengelt naar steun Ross Perot 6e poging om zijn blijvend grote achterstand in de peilin gen in te lopen heeft Republi keins presidentskandidaat ob Dole zijn campagnema- ■tèger op pad gestuurd om wss Perot te vragen zijn kan- "taatuur op te geven en zich ac"ter hem te scharen. Republikeinse kandidaten voor t Congres hebben intussen van HPartijtóderschap het advies 5en ztch in de eerste plaats l„ hun «gen politieke lot te be kommeren. ^van Dole's campagnema- hpftf uCott ^ea<* naar Dallas «ut zelfs topmensen in het Dole- P verrast. En verbaasd. „Ik niet of dit iets is wat een slimme campagne doet," aldus een van hen. „Je onderhandelt niet vanuit een positie van zwak te. We zetten Perot voor open doel." Zowel Dole als Perot zwegen gis teren over de uitkomst van de ont moeting, maar Perots woordvoer ster Sharon Holman verzekerde, dat de Texaanse miljardair en kandidaat voor de Hervorming spartij in de race blijft tot en met de dag van de verkiezingen. Het initiatief van de Dole-cam- pagne komt op een moment, dat nieuwe peilingen van de leidende Amerikaanse dagbladen vertellen, dat de achterstand van de Repu blikein op president Clinton eer der groeit dan afneemt. Volgens de Washington Post bedraagt die nu over het hele land genomen 22 procent. Clinton zou kunnen reke nen op 54 procent van de stemmen en Dole op 32 procent. Perot zou slechts een magere acht procent van de kiezers trekken. De Los Angeles Times publiceerde afgelopen woensdag een nieuwe peiling, die aangeeft, dat Dole in Californië 20 procent achter ligt op Clinton. De Dole-campagne heeft vorige week besloten tot een alles of niets poging om de 54 kiesmannen van de staat te win nen. Daarvoor zijn elders, ook in andere strategisch belangrijke staten, campagnemiddelen vrijge maakt. Maar het slechtste nieuws voor het Dole-kamp had deze week de New York Times te bieden. Een kiezersonderzoek in opdracht van de krant en het televisie-network CBS suggereert, dat Dole's over stap naar een meer agressieve campagnestijl een fors boeme rangeffect heeft gesorteerd. Veel kiezers blijken de Republikeinse kandidaat inmiddels te zien als een politicus, die liever zijn oppo nent aanvalt dan het over beleid te hebben. En erger nog voor Dole: voor het eerst in de race blijkt hij geen voorsprong meer te hebben, als het gaat om betrouwbaarheid. Een troef van Dole tot dusver was dat kiezers eerder geneigd waren hem op zijn woord te geloven dan de president. Onder de indruk van de nieuwe peilingen heeft het Republikeinse leiderschap partijgenoten die kandidaat zijn voor het Congres en op minder dan de helft van de stemmen staan, het advies gege ven zich los te maken van Dole. Zij hebben niets te vrezen als zij, in een poging de eigen huid te red den, de kiezers vertellen dat Dole de race heeft verloren en Clinton nog eens vier jaar president zal zijn. Steeds meer analisten be schouwen een herovering van het Huis van Afgevaardigden en zelfs van de Senaat door de Democra ten als een serieuze mogelijkheid. De opzet is dat Republikeinse kandidaten de kiezers het pespec-' tief van een Democratisch presi dentschap en een Democratisch Congres gaan voorhouden. Uit on derzoek blijkt, dat een meerder heid van de kiezers in het geval van herverkiezing van Clinton lie ver een door Republikeinen ge controleerd Congres ziet. Van onze correspondente Tel Aviv - Als de regering van Benjamin Netanyahu besluit Hebron te ontruimen, zal dit het einde betekenen van de joodse staat en het hele joodse volk. Dit zegt rabbijn Josef Gerlitzky, hoofd van de vereniging Pi- kouach Nefesh, die zich op grond van de joodse' Halacha- wetten tegen de Oslo-akkoorden met de Palestijnen verzet. Rab bijn Gerlitzky is een van de 250 rabbijnen, die deze week een joods-religieus vonnis hebben getekend tegen het vertrek van de Israëlische troepen uit het grootste deel van Hebron. „Wij hebben bepaald," zegt de rabbijn, „dat de joden in Hebron zelfs op Shabbat, onze heilige rustdag, mogen optreden om de gevaren af te wenden. Met de op handen zijnde over eenkomst tussen Israël en de Pa lestijnen over Hebron maken de ongeveer 450 joodse kolonisten in Hebron zich nu op voor de ge wapende strijd tegen de Pales tijnse bewoners daar. „We heb ben twee stormploegen klaar staan en extra wapens verza meld," zei deze week Zwi Kats- over, een van de kolonistenlei ders. „We zullen niet stilzitten." Quasi-milities van de kolonisten zijn zelfs van plan gewapend in de Palestijnse wijken van He- bron te gaan patrouilleren. Over het te verwachte gebruik van geweld door de kolonisten wil rabbijn Gerlitzky zich niet uitlaten. „Dat is niet onze zaak," zegt hij. „Wij hebben de joden in Hebron alleen maar laten weten, dat we hen in hun gerechtvaar digde strijd volledig steunen. Want het rode licht brandt, zo vindt hij. We staan op de rand van de afgrond. Netanyahu moet een minuut, voor hij zijn handte kening zet, aftreden. Anders gaan we een nieuwe Holocaust tegemoet. En de wereld zal weer zwijgend terzijde staan." Op de eerste verjaardag van de moord op de voormalige premier Yitschak Rabin wil Gerlitsky niet zoveer gaan als sommigen van zijn collega's, die een jaar geleden het joodse doodsvonnis 'poelsa denoera' over hem uit spraken. Rabin werd vermoord door de orthodox-religieuze stu dent Yigal Amir. „Een jood mag niet de hand op heffen tégen een andere jood," zegt hij. „Maar als Netanyahu het goed vindt, dat ons leger uit Hebron vertrekt, zal het volk hem niet vergeven." (ADVERTENTIE) j PüL ünr.iisbaar blad, onweerstaanbare prijs 'Getuige in proces Tadic loog' Den Haag - Een van de belangrijkste getuigen in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër Dusko Ta dic heeft gelogen. Daarom moet de aanklager deze getuigenver klaring laten vallen en zal een substantieel deel van de aanklacht komen te vervallen. Dit zei de advocaat van Tadic, Michaïl Wla- dimiroff, gisteravond. De aanklagers zijn er volgens Wladimiroff ook van overtuigd geraakt, dat de verklaringen van 'L.' niet deu gen. Zij zijn nu bezig met een eigen onderzoek, dat volgens Wla dimiroff zeker zal leiden tot het schrappen van deze getuige. Dat zal dan onherroepelijk tot gevolg hebben dat een groot deel van de aanklacht met betrekking tot Trnopolje vervalt en dat Tadic op dat punt wordt vrijgesproken. 'L' is half augustus als getuige a charge langdurig achter gesloten deuren gehoord. Parlement bevriest deel salarissen Straatsburg - Het Europees parlement heeft ruim een kwart van de salarissen voor eurocomissarissen bevroren. Dat gebeurde gis teren in Staraatsburg bij de eerste stemronde over de begroting 1997. De afgevaardigden willen de Europese Commissie zo te dwingen tot een betere huishouding en samenwerking. Het geld zal pas worden ontdooid, als ze hun leven hebben gebeterd. Het parlement volgde het idee van begrotingsrapporteur Laurens Jan Brinkhorst (D66). Het is overigens de vraag of de afgevaardigden deze harde lijn bij de definitieve vaststelling van de begroting in december zullen volhouden. Mir raakt vol menselijk afval Moskou - De septictanks aan boord van het Russische ruimtesta tion Mir zijn vol en als de ruimtetechnici niet snel iets bedenken om het menselijk afval op een andere manier weg te werken, kan het daarbinnen wel eens behoorlijk gaan stinken. Joeri Semjonov, hoofdontwerper van Energia, het bedrijf dat belast is met de in richting van de Russische ruimteschepen, zei-dat de tanks overvol raken, omdat een bevoorradingscapsule die ze had moeten opha len, op zich laat wachten. Problemen met stuwraketten hebben de lancering van een Progress M-33 deze maand vertraagd. Boven dien was de frequentie van de bezoeken van bevoorradingscapsu les vanwege financiële tekorten al teruggebracht. De capsules lo zen het afval op hun terugweg in de ruimte, iets wat de Mir zelf niet kan doen. Scientoloog verliest rechtszaak Mannheim - De Amerikaanse jazzpianist Chick Corea heeft een rechtszaak tegen de Duitse deelstaat Baden-Württemberg verlo ren. De regering daarvan had gedreigd overheidssubsidie aan een muziekfestival in te trekken, omdat Corea, die scientoloog is, er was opgetreden. De pianist zag hierin een aantasting van zijn fundamentele rechten. De rechtbank in Mannheim kwam tot het oordeel, dat de deelstaatregering hem niet had gediscrimineerd, zo bleek gisteren uit een korte mededeling. Over enkele weken zal de rechtbank het vonnis toelichten. Asbest: maatschappijen moeten betalen BrusseL/Luxemburg - Een aantal verzekeringsmaatschappijen moet bijna 1,5 miljoen gulden schadevergoeding betalen aan ambtenaren die zeggen dat ze kanker hebben gekregen door as best in het hoofdkwartier van de Europese Unie, het inmiddels ontruimde Berlaymont-gebouw in Brussel. Dat heeft de hoogste Europese rechtsinstantie, het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, gisteren bepaald in het eerste geval van een schade claim van Euro-ambtenaren. Nieuwe abortuswet Polen Warschau - Het Poolse parlement heeft gisteren een abortuswet aangenomen, die de zeer strenge regelingen op dit gebied versoe peld. President Kwasniewski heeft al gezegd de wet te zullen on dertekenen. Volgens de nieuwe wet mag een vrouw haar zwanger schap tot de twaalfde week beëindigen, als ze financiële of per soonlijke problemen heeft. Wel moet ze hierover eerst advies in winnen. Voorts komen er seksuele voorlichting op school en goed kopere voorberhoedsmiddelen. Tot dusver mag abortus alleen als de zwangerschap de gezondheid of het leven van de vrouw be dreigt, het gevolg is van verkrachting of incest of als de foetus ernstig beschadigd is. In andere gevallen werd abortus met twee jaar gevangenis bestraft. Deze wet was in 1993 door een pro- katholieke regering aangenomen. Protest China tegen bezoek Dalai Lama Peking - China heeft het Europese Parlement er gisteren van be schuldigd, dat het de Dalai Lama openlijk steunt in diens streven naar een onafhankelijk Tibet. De in ballingschap levende Tibet aanse geestelijk leider zei woensdag in een toespraak tot het Eu ropese Parlement, dat hij bereid was met Peking te praten en dat hij een regeling, waarin Tibet niet volledig onafhankelijk wordt, niet zonder meer verwerpt. Akkoord over Zwarte-Zeevloot Moskou - De Russische en Oekraïense presidenten Jeltsin en Koetsjma hebben gisteren een akkoord bereikt over de omstreden Zwarte-Zeevloot. De akkoorden hierover zullen medio november worden ondertekend, aldus een zegsman van het Kremlin. De twee staatshoofden zijn het over alle kwesties eens geworden, al dus de woordvoerder. Pierkhan buitenlandminister Suriname Paramaribo - De 36-jarige Faried Pierkhan wordt de nieuwe Su rinaamse minister van Buitenlandse Zaken. Daarmee is een einde gekomen aan een al enkele weken durende impasse. Zowel in Su riname als in Nederland bestonden ernstige bezwaren tegen de eerdere voordracht van de omstreden Henk Alimahomed. Pierk han is op dit moment onderdirecteur bij een radiostation en me de-oprichter van de oppositionele combinatie DA'91. Hij is nu voorgedragen door de BVD, de groep van VHP-dissidenten die de eerste democratische regering onder aanvoering van Bouterse's Nationale Democratische Partij mogelijk maakte. In juli van dit jaar onderging Pierkhan een hartoperatie. (ADVERTENTIE) i NA U f fj fi m E WBÊmÈÊi

de Stem | 1996 | | pagina 5