Voorstel voor kijkgeld naar draagkracht BSE vero demt Armoede kent veel definities en grenzen Gevolgen voor koopkracht van WAO-voorstellen gerepareerd 'Cel met uitzicht' Weer 'botsing' tussen baas OM en minister 'Verzadiging markt Melkert-banen dreigt' DE STEM BINNENLAND J DÉ STEM Verdeelde reacties in Kamer Van Mierlo moet uitleg geven over Srebrenica Uitkeringen DE STEM commentaar! BINNENLAND KORT Menselijk leed Eerste bewi Vrouw verstopt cocaïne in pruik MEER WETEN OV Hebt u vragen over he van kip en kalkoen? over dit ondf Bel dan met de gra Productschappei 06 - 022 17 30 (v inn VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 Den Haag (anp) - Werkgevers krijgen directer te maken met de kosten van werkloosheid in hun bedrijfstak. Met ingang van 1998 gaan zij volledig op draaien voor de wachtgeldpremies. De maatregel maakt deel uit van een ingewikkelde koopkrachtreparatie met het oog op de nieuwe WAO-plan- nen van het kabinet. Vorige week werd al duidelijk dat de meest betrokken bewindslieden overeen stemming hadden bereikt over de repa ratie van de koopkracht- en loonkosten gevolgen van de introductie van de nieu we arbeidsongeschiktheidswetten per 1 januari 1998. Inmiddels is dit pakket door het kabinet aanvaard. In de nieuwe opzet voor de WAO komt de premie volledig voor rekening van de werkgever. In ruil voor deze kostenstijging gaat de overhevelingstoeslag (een vergoeding aan de werknemer voor premies in de eerste schijf) omlaag. Deze maatregel pakt echter ongunstig uit voor de lagere inkomens. Bovendien houdt die geen rekening met de inko mensgevolgen voor ouderen en zelfstan digen. Om deze groepen te ontzien, komt het kabinet met een groot aantal aanvul lende maatregelen in de belasting- en premiesfeer. Met het oog op de positie van laagbetaal den komt er een premievrije voet (fran chise) voor werknemers in de WW en voor werkgevers in de wachtgeldverze kering. Werkgevers worden volledig ver antwoordelijk voor de wachtgeldpremies in hun sector. Per saldo blijft de huidige 50/50-verdeling van de totale werkloos heidslasten (WW- en wachtgeld-pre mies) over werkgevers en werknemers behouden. Op fiscaal gebied komt er een niet-over- draagbare heffingsvrije voet van 1050 gulden. De overdraagbare heffingsvrije voet gaat met 300 gulden omhoog. Ook omhoog gaan de ouderenafrek voor al leenstaanden (1300 gulden) en de zelf standigenaftrek (300 gulden). In het belang van zelfstandigen op mini mumniveau gaan de inkomensgrenzen voor de toekomstige arbeidsongeschikt heidsverzekering zelfstandigen (WAZ) omhoog. De WAZ-premie (7,95 procent) wordt betaald vanaf een inkomen van 29.000 gulden met een maximumgrens van 84.000 gulden. Van onze Haagse redactie Den Haag - In het kabinet wordt vandaag een voorstel van staatssecretaris Nuis (Cultuur) besproken om de omroepbijdra ge te verhogen öf de hoogte van het kijk- en luistergeld mede afhankelijk te maken van het inkomen. Nuis wil drie publieke netten en vijf radiozenders overeind hou den. Die moeten een gemiddelde kijkdichtheid hebben van 30 tot 50 procent. Maar omdat de recla me-inkomsten teruglopen, moet er ergens anders geld vandaan komen. Nuis wil öf de omroepbij drage verhogen öf, als dit niet lukt, de omroepbijdrage mede af hankelijk maken van het inko men van de kijker. In de Tweede Kamer zijn de reac ties op het plan verdeeld. De WD noemt het voorstel 'onaanvaard baar' en 'grote onzin'. Volgens WD-Kamerlid Heemskerck wil Nuis 'te veel'. „Hij wil het om- Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil van minister Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) weten waarom de Verenigde Naties (VN) vanuit Nederland nooit een plan van aanpak hebben ontvangen voor een onderzoek naar de val van de moslim-enclave Srebrenica in Bosnië. Van Mierlo moet daar over uitsluitsel geven voordat de Kamer komende donderdag over de kwestie-Srebrenica overlegt. Uit de Volkskrant van gisteren blijkt dat de minister bij de VN nooit serieus op een onderzoek heeft aangedrongen. Nadat de Bosnische Serviërs Srebrenica, dat werd beschermd door Neder landse militairen, vorig jaar juli hadden ingenomen, hebben zij waarschijnlijk duizenden mos lims vermoord. roepbestel in stand houden, maar legt de rekening daarvoor bij de kijker." De andere fracties zijn gematig der. CDA-woordvoerder Beine- ma noemt een verhoging van de omroepbijdrage met enkele tien tjes per jaar 'bespreekbaar', als dat de publieke omroepen minder afhankelijk maakt van reclame inkomsten. Ook een verhoging van de rijksbijdrage aan de om roepen wijst het CDA niet bij voorbaat af. Een systeem van in komens-afhankelijk kijk- en luistergeld noemt Beinema echter 'een niet zo gelukkige gedachte'. „Het brengt veel administratie met zich mee en dat is omslachtig en duur." De PvdA vindt verhoging van de omroepbijdragen voorlopig niet bespreekbaar. „Dat zou neerko men op beloning van omroepen voor een prestatie die ze nog niet hebben geleverd. De omroepen moeten eerst maar eens doelmati ger en efficiënter werken," zegt Kamerlid Van Zuijlen. Een kop peling tussen inkomen en de hoogte van de omroepbijdrage is wat de PvdA betreft 'niet aan de orde'. D66 is niet tegen een hogere om roepbijdrage of tegen een hogere rijksbijdrage. „Ook een systeem van inkomensafhankelijke bij dragen wijzen wij niet bij voor baat af," aldus woordvoerster De Koning. Nuis neemt afstand van het idee 'omroepverkiezingen' te houden om zo de invloed van de kijkers op de omroepen te vergroten. De staatssecretaris ziet meer in 'pei lingen', waarbij kijk- en luister cijfers, waardering en het aantal leden per omroeporganisatie worden meegewogen. Eén van de vele kijkdozen op de manifestatie 'Cel met uitzicht' in het atrium van het stadhuis van Den Haag. De tentoonstelling, die gisteren werd geopend door minister Sorgdrager van Justitie, is ingericht door de geestelijk verzorgers van de gevangenis in Scheve- ningen. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het conflict tussen minister Sorgdrager (Justitie) en procureur-generaal Doctors van Leeuwen over de zeggen schap van de minister in individuele rechtszaken is gisteren verder aangescherpt. Kort nadat Sorgdrager aan de Tweede Kamer had laten weten dat zij en de baas van het Open baar Ministerie (OM) overeen stemming hadden bereikt over haar bemoeienis met strafpro cessen, liet Doctors van Leeu wen via zijn woordvoerder we ten dat dit helemaal niet klopt. Het is de tweede keer in korte tijd dat Docters van Leeuwen zijn superieur, de minister, in het openbaar tegenspreekt. Eer der had de procureur-generaal de ongebruikelijke stap geno men zijn bezwaren tegen Sorg- dragers opstelling schriftelijk kenbaar te maken aan de Twee de Kamer. Inzet van het conflict tussen de minister en de baas van het OM is haar standpunt dat zij in alle fasen van een strafproces in vloed mag hebben op de beslis singen die een officier van justi tie neemt. Dat gaat volgens haar zelfs zo ver, dat een minister de inhoud van een strafeis mee kan bepalen. Volgens Sorgdrager was die ministeriële bevoegd heid er altijd al, maar zij heeft die nu voor het eerst 'tot in de uiterste consequenties' in een notitie opgeschreven. Een meer derheid in de Tweede Kamer deelt haar visie. De notitie van de Sorgdrager heeft grote onrust teweeg ge bracht bij officieren van justitie. Zij vrezen een te grote 'Haagse' bemoeienis met hun dagelijkse werk. Doctors van Leeuwen heeft zich tot woordvoerder van de onvrede gemaakt. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft om een spoeddebat over het conflict tussen de mi nister en de procureur-generaal gevraagd. Dit debat is waar schijnlijk volgende week. Den Haag (anp) - De markt voor gesubsidieerde arbeid dreigt verzadigd te raken. Dat komt onder meer door dat drie van de vier bestaan de regelingen op dezelfde sectoren en op vergelijkbare functies zijn gericht. Dat stelt de Algemene Rekenka mer in haar gisteren versche nen rapport over gesubsidi eerde arbeid. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is het met deze opvatting van de Rekenkamer overigens niet eens. Volgens hem blijkt uit an dere onderzoeken dat er tot 1998 nog een groei van het aan tal zogenoemde additionele ar beidsplaatsen in de collectieve sector met 10 tot 30 procent mogelijk is. Al eerder werd bekend dat de Rekenkamer na onderzoek in de vier grote steden 'gematigd po sitief' is over de uitvoering van de banenplannen. In 1995 wa ren er 15.000 langdurig werklo zen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht mee aan het werk geholpen. Daarmee werd 85 procent van de toege wezen arbeidsplaatsen benut. De Rekenkamer ziet echter ook enkele belangrijke bezwaren. Zo blijkt een derde van de lang durig werklozen moeilijk plaatsbaar te zijn. Zij kampen onder meer met een te hoge leeftijd, psychische of medische klachten of onvoldoende scho ling. Arbeidsbureaus en sociale diensten bleken te weinig te weten van de achtergronden van de kandidaten. Mede daar door werd 35 tot 85 procent af gewezen voor de aangeboden baan. Een ander probleem is de ver dringing van bestaande werk gelegenheid. De vier regelingen kennen daarvoor uiteenlopende restricties. De Rekenkamer vindt dan ook dat eenduidiger moet worden getoetst of de ge subsidieerde arbeid regulier werk verdringt. Overigens .meent Melkert dat er wel dege lijk voldoende garanties zijn. Volgens de bewindsman is al leen bij de Melkert-2-regeling aan 'een zekere mate van ver dringing' niet te ontkomen. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland zien in de verdringingseffecten van de Melkert-2-regeling aan- Melkert. foto de stem/johan van gurp leiding om hun kritiek op die vorm van gesubsidieerde arbeid weer eens ten tonele te voeren. Zij pleiten voor 'een pas op de plaats met de Melkert-banen'. De werkgevers willen dat eerst wordt uitgezocht wat precies de ongewenste effecten zijn, alvo rens het aantal Melkert-banen verder uit te breiden. De vakcentrale FNV is wel be reid bepaalde vormen van ver dringing te accepteren, zolang er geen mensen worden ontsla gen om plaats te maken voor goedkopere arbeidskrachten. Bij gesubsidieerde arbeid gaat het om vier verschillende rege lingen: de Jeugdwerkgarantie- wet, de banenpools en de Mel- kert-1- en Melkert-2-regeling. Ze hebben één overeenkomst. Alle vier zijn bedoeld om lang durig werkloze bijstandgerech tigden (in 1995 350.000 in Ne derland, 120.000 in de grote ste den) aan het werk te helpen. Het midden- en kleinbedrijf heeft becijferd dat volgend jaar ongeveer 90 miljoen gulden overblijft uit de Melkert-2-pot. MKB Nederland wil een deel van dat geld gebruiken om ba nenplannen voor kleine bedrij ven te stimuleren. Wanneer ben je arm in Nederland? De nor men die politiek Den Haag, onderzoekers en maatschappelijke organisaties hanteren, ver schillen nogal. Een overzicht. Door Tilly van Uffelen VOLGENS de Dikke van Dale is armoe de 'de toestand waarin iemand verkeert die niets of bijna niets heeft om van te le ven'. Volgens de Wereldbank leeft ie mand onder de armoedegrens als die minder dan één dollar per dag te beste den heeft. Maar met beide definities kan geen beleid worden gemaakt. Vandaar dat het ministerie van Sociale Zaken een andere norm hanteert. „Iemand leeft in Nederland in armoede als hij of zij minder heeft te besteden dan de geldende bijstandsbedragen. Dat kan bijvoorbeeld omdat iemand schulden heeft, geen huursubsidie aanvraagt of geen beroep doet op andere financiële regelingen waar hij of zij wel recht op heeft," aldus een woordvoerder van het ministerie. Kortom, Den Haag gaat ervan uit dat de verschillende bijstandsuitkeringen in Nederland voldoende zijn om van te leven. Armoede is een subjectief begrip, stelt R. Muffels, hoogleraar arbeid en sociale ze kerheid van de Katholieke Universiteit Brabant. Zijn afdeling bedacht enkele methoden om armoede te meten. Muffels somt een aantal armoedegrenzen op: 1. De beleidsmatige armoedegrens. „Dat is grens die Den Haag hanteert. Een bijstandsuitkering, zo staat in de Bijstandswet, moet dekking bieden te gen de 'noodzakelijke kosten' van het be staan. Noodzakelijke kosten zijn natuur lijk al subjectief. Wie bepaalt wat nood zakelijk is? Dat is ook afhankelijk van plaats en tijd. Vroeger waren andere din gen noodzakelijk dan nu. In Groningen zijn sommige dingen goedkoper dan in Amsterdam. Politiek Den Haag heeft een gemiddelde genomen van wat het nood zakelijk acht. Dat is het sociale mini mum. Door schulden of door onvoldoen de gebruik te maken van de financiële regelingen als bijzondere bijstand, kun je beneden dat minimum terechtkomen. Berekend naar deze beleidsmatige grens leeft in Nederland 5 a 6 procent onder de armoedegrens," aldus Muffels. 2. De gemiddeld subjectieve armoede grens. „Wij vragen mensen zelf wat ze nodig hebben om te leven. Omdat een miljonair zal zeggen: ik heb 8000 gulden per week nodig en een dakloze 200, vragen wij dit aan een groep mensen die precies rond kan komen van hun inkomen. Die kun nen exact aangeven wat zij nodig heb ben. Dat stellen wij als norm en noemen wij de gemiddeld subjectieve armoede grens. Uitgaande van deze grens leeft in Nederland 11 procent in armoede." 3. De deprivatie-grens. „Daarbij kijken wij niet alleen naar het inkomen, maar berekenen we ook de kwaliteit van iemands leven. Een groep mensen die precies rond kan komen van zijn inkomen, geeft een cijfer van 1 tot 10 aan zijn leven op grond van vragen over zaken als huisvesting, sociale participa tie, gezondheid en werk. Als iemand ge middeld lager dan een 5,5 scoort, is die arm volgens deze methode. Volgens de deprivatiegrens leeft in Nederland 9 a 10 procent in armoede." 4. Budgetgrens. „Deze methode wordt bijvoorbeeld in de Verenigde Staten gebruikt. Daar heeft men een minimaal voedselpakket sa mengesteld dat een mens nodig heeft om te overleven. De kosten van dat pakket worden vermenigvuldigd met drie, om dat men er vanuit gaat dat voedsel een derde deel van de totale uitgaven is. Ver dien je minder dan dat bedrag, dan ben je volgens de VS-standaard arm." De FNV doet ook veel onderzoek naar armoede in Nederland. De vakbond vindt de armoedegrens die Sociale Za ken hanteert 'te krap'. „Iemand leeft in Nederland in armoede als hij of zij geen menswaardig bestaan heeft. Naast de primaire behoeften als eten, drinken en een dak boven het hoofd, ben je ook arm als je geen televisie kan betalen, niet meer op familiebezoek durft of niemand thuis durft uit te nodigen omdat je niets in huis hebt. Dan kun je niet deelnemen aan het maatschappelijk leven en vallen directe netwerken als familie en vrien den weg," aldus T. Herrema van de FNV. 'Arme Kant' Ook in de ogen van de 'Arme Kant van Nederland' is iemand die niet normaal deel kan nemen aan het maatschappelijk leven arm. „Een oma die haar kleinkin deren niet meer bezoekt omdat ze geen geld heeft voor vervoer of cadeaus, is arm. Kinderen die niet mee kunnen op schoolreisjes of niet kunnen sporten, zijn arm," aldus W. Timmers van Arm in Arm, de Brabantse afdeling van de 'Ar me Kant van Nederland'. „Iemand die een half jaartje een uitke ring heeft, komt meestal niet in de pro blemen. Maar iemand die jarenlang van een uitkering moet leven, zakt snel onder de grens," aldus Timmers. „Sociale Za ken gaat er bijvoorbeeld ook vanuit dat je 75 tot 90 gulden kunt sparen van je uitkering. Dat is een fictief verhaal. Die mensen komen wij niet tegen." 'Geen extra geld voor nucleair onderzoek' Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) wil geen extr; I geld uittrekken voor nucleair onderzoek. De bewindsman vino: I het huidige budget toereikend. Dat zei Wijers gisteren tijdens del begrotingsbehandeling van Economische Zaken. Het ministerie I geeft in 1997 37 miljoen gulden uit aan nucleair onderzoek. WD en CDA vinden dat er meer geld voor kernenergie-onderzoek moei I worden uitgetrokken, ook al omdat volgend jaar de onderzoeks-1! centrale in Dodewaard dicht gaat. Verkeer voor velen problematisch Den Haag - Ongeveer vijf miljoen mensen ondervinden problemen j bij deelname aan het verkeer. Zij vallen over stoepranden, p en andere obstakels, kunnen bijvoorbeeld complexe kru: niet overzien of slagen er niet in snel genoeg over te steken. Licha- i melijke of geestelijke beperkingen zijn hiervan vaak de oorzaak. Gevolg is dat mensen, zelfs met geringe functiebeperkingen, niet I meer aan het verkeer durven deelnemen of eerder betrokken raken I bij ongevallen. Met soms eenvoudige aanpassingen aan de infra-1 structuur zou dat kunnen worden vermeden. Dat staat in een on-1 derzoek van oud-hoogleraar prof.ir. E. Asmussen. Archeon op zoek naar samenwerking Alphen aan de Rijn - Het Archeon heeft voor haar doorstartpte. toenadering gezocht tot het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Een eventuele samenwerking moet ertoe leiden dat he: J archeologische themapark een buitenmuseum van het RMO word: Bovendien heeft het noodlijdende park voor financiële steun aan geklopt bij het Rijk en enkele provincies. Archeon wil graag in af- geslankte vorm verder. Premie voor talentvolle vrouwen Utrecht - De Universiteit van Utrecht gaat extra geld uittrekken om talentvolle, vrouwelijke wetenschappers vast te houden. onderzoekers komen in een soort wachtkamer, in afwachting v een vacature voor een vaste baan aan de universiteit. Dat heeft de instelling gisteren bekendgemaakt. Volgend jaar trekt de universiteit twee ton uit om vrouwelijke on-IJ derzoekers tijdelijk aan te stellen, daarna jaarlijks driehonderd duizend gulden. Met de regeling wil de universiteit vor-11,111 de betreffende vrouwen nadat ze hun studie of opdracht hebben afgerond ergens anders gaan solliciteren, omdk er op dat moment geen vacature is bij de univer: Beek wil af van betaald ouderschapsverlof Den Haag - De Limburgse gemeente Beek is een actie begonner om het betaald ouderschapsverlof voor gemeentepersoneel af If schaffen. Beek heeft deze week alle 624 gemeenten in Nederland per brief om bijval gevraagd. Volgens de gemeente Beek leidt het ouderschapsverlof in d tijk tot grote problemen bij de herbezetting. „De gemeenten vor-1 men een redelijk specialistische arbeidsmarkt. Denk bijvoorbe aan de afgifte van paspoorten en dergelijke. Het is heel moeilik, om tijdelijk personeel te vinden," zegt het hoofd personeelszak® Bovendien zijn uitzendkrachten door de btw-plicht extra duur Tegen de tijd dat het personeel is ingewerkt, is het ouderschap-1- verlof al weer ten einde. Jorritsma opent eerste vrachtwagenstrook Utrecht - Minister Jorritsma (Verkeer) heeft gisteren de eerste spe ciaal voor vrachtverkeer bestemde rijstrook opengesteld. Den®1; we op- en afrit vormt een verbinding tussen de rijksweg A2 enne I industriegebied Lage Weide in Utrecht. Naar verwachting zm®| enkele duizenden vrachtwagens per dag gebruik maken van strook. Fiscus schenkt computers aan scholen Den Haag - De belastingdienst schenkt de komende jaren 27 gebruikte computers aan scholen. Dat heeft staatssecretaris Na lenbos (Onderwijs) gisteren aangekondigd in de Volkskrant. „Het zijn moderne computers, die maar een paar jaar zijn f bruikt. Vergeleken bij wat de scholen nu hebben, zijn ze raze" snel," aldus de staatssecretaris. De eigen scholingsinstituten1 de fiscus zouden docenten kunnen leren omgaan met de f""01 tuur, suggereert ze. Kamer akkoord inet bouw fregatten Den Haag - Defensie kan twee nieuwe fregatten aanschaffen- Tweede Kamer heeft staatssecretaris Meijling gisteren op licht gegeven voor de order, waarmee een bedrag van 1,3 gulden gemoeid is. De aanschaf is vervroegd, omdat Defensies beschikbaar heeft door de vertraging die het project van man f helikopter NH-90 heeft opgelopen. Wallage wil besluit 'Beek' uitstellen Den Haag - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is begonnen een operatie om het politiek gevoelige besluit over nachtvluc op 'Beek' op de lange baan te schuiven. PvdA-fractievoorz Wallage wil het besluit over de nachtvluchten koppelen aa discussie over de vraag of Nederland een nieuwe nationale haven nodig heeft. Premier Kok, eveneens PvdA, zei eer'#r week dat hierover bij de kabinetsformatie in 1998 een beslui vallen. DE NEDERLANDSE media laten zich voor een belangrijk J leiden door scoringsdrift. Een houding waar weinig op af .J te dingen, zolang de elementaire journalistieke normen» waarden niet opgeofferd worden aan de natuurlijke drango de concurrentie af te troeven. De opkomst van de diverse commerciële tv-stations en r moordende concurrentiestrijd die daarvan het gevolg is,L voor uitwassen gezorgd. Reality-tv is daarvan een sprekeJ voorbeeld. Cameralieden en verslaggevers van diversetv-sij. tions brengen ongevallen en daarbij betrokken mensen on» geneerd in beeld. Het komt zelfs voor dat hulpverleners tijde, hun werkzaamheden voor de voeten worden gelopen. 1 Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken - daarbij ge._ door steeds meer politici - ergert zich aan deze taferelen.Tot heeft hij zijn plan om gedrags- en fatsoensregels voor c dia op te stellen met de nodige terughoudendheid gep teerd. De bewindsman beseft terdege dat het nagenoeg oj gelijk is de grenzen van het toelaatbare aan te geven. In Nederland wordt terecht veel waarde gehecht aan aev;ï heid van nieuwsgaring. Wie controleert tenslotte de overheid wanneer de journalistiek aan banden zou worden gelegd? Toch valt een zekere mate van begrip op te brengen voord signaal dat Dijkstal heeft gegeven. Ook journalisten zich te houden aan de grondwet en moeten respect! voor de privacy van het individu. Het kan niet zo zijn dat zij] hulpverlening in de weg staan. Aan dat laatste aspect kan Dijkstal zelf veel doen. De gretigü waarmee hulpverleners zich soms voor de camera manifeste! ren, roept vragen op. Gezien de huidige ontwikkelingen is |J noodzakelijk duidelijke richtlijnen voor de hulpverlenersoptl stellen. Daar hoort bij dat zij op een goede manier informed verstrekken aan de pers. Bescherming van de privacy van de burger is minder gemaU kelijk te realiseren. Is een camera die inzoomt op zwaargewo] de slachtoffers van een verkeersongeval een vorm vanexpi tatie van menselijk leed of wordt hiermee voldaan aan de nalistieke plicht de realiteit zoveel mogelijk in beeld te f gen? Het ene grondrecht bijt hier het andere. Hierbij doet zich nog een merkwaardig fenomeen voor.Jojij nalisten wordt vaak verweten dat ze te weinig oog hebbe voor positief nieuws. Deze roep om goed nieuws staat haal op het gegeven dat tv-stations en andere media die menselij] leed exploiteren, het goed doen. Zolang die marktinteresseer is, moeten we met het verfoeide verschijnsel leven. Van onze correspondent Londen - Klinisch af Ierse ziekenhuizen zal volgende week worde werkt in Nederlands' brandingsinstallaties. D autoriteiten hebben d; een oplossing gevonde een nationale kwestie, gemoederen hoog heef oplopen. Per jaar zal on 70 ton medisch afval na Van onze correspondent Londen - Premier Major ke bewijs voor de relatie van Creutzfeldt-Jacob ni rundvlees. Hij riep de Eu te raken over de jongste 1 Dit naar aanleiding van de catie van een Brits wetensc! team in het blad 'Nature vonden de eerste bewijzen de al langer veronderstelde tie tussen het eten van dooi besmet vlees en de voor m fatale variant van de Ziekt Creutzfeldt-Jacob. Professor John Pattison, vo< ter van de Britse wetensch: lijke adviescommissie voor bevestigde gisteren het nif maar voegde daaraan toe - geen reden was voor aanvul gezondheidsmaatregelen. Britse regering had inmidde les gedaan, wat nodig was, z« Zelf aarzelde hij daarom Brits vlees te eten. Pattison veronderstelde teg kertijd wel, dat meer Britten BSE-vlees waren geïnfecteei de periode, voordat de dh maatregelen ter bescherming de volksgezondheid van werden. Dat zou vooral zijn beurd aan het einde van de tachtig, toen er onvoldoend' gels waren voor bijvoorbeel verwijdering van 'verd; slachtafval in slachthuizen, se boeren voedden hun nog vele jaren bij met bei voer, dat ze in voorraad hadc Twaalf De incubatietijd van de nie Creutzfeldt-Jacob-variant is sen tien en vijftien jaar. To toe zijn in Groot-Britta twaalf mensen bezweken aar ziekte. Volgens familieleden ren allen enthousiaste vleeset kt Bogota (efe) - Een vrouw op het vliegveld van de C lombiaanse hoofdstad Bogc ta aan boord van een vlie tuig wilde stappen, is aangc houden met een kilo cocaïn verstopt onder een pruik. De politie trof in de handb gage van de vrouw ook ee spuitbus aan om ontdekkin door de speurneuzen van i opsporingshonden te voo komen. Er moest een dokte aan te pas komen om he vastgeplakte acrylen omhul sel, waarin de cocaïne za verpakt, los te maken van d< hoofdhuid van de vrouw. D( drugskoerier zou 7.000 dol lar hebben verdiend als' de smokkel was gelukt. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Washington - In een wanhop ge poging om zijn blijver grote achterstand in de peilir gen in te lopen heeft Republ Rei?s presidentskandida! D°le zijn campagnem; ager op pad gestuurd oi oss Perot te vragen zijn kaï mdatuur op te geven en zie achter hem te scharen. hoflï'iïkeinse kandidaten voi Congres hebben intussen va ®Lpartli¥derschap het advi< om u®0n z'cR 'n de eerste plaa: koieTnP°litiekelotte nDa6-i8van Dole's campagnem; hefft nCOtt Read naar Dallïl kaml topmensen in het Dole Kamp yeirast. En verbaasd, niet of dit iets is wat be

de Stem | 1996 | | pagina 4