m Kamer eist snel uitleg Sorgdrager ezel U a Haagse Panorama Mesdag kan zeker weer een halve eeuw mee -esT: Amsterdamse politie veegt Wallen schoon •ochter en vriendje vermoordden met bijl fader en stiefmoeder België ontkent fouten bemanning Hercules Justitie grijpt nog vaak naast buit Meer klachten over behandeling huisarts Dit weekend bij Sport7 Binnenkort bij Sport7: DE STEM BINNENLAND A3 Onderzoek officieren IRT-zaak Amsterdamse bordeelhouders knappen hun zaak op V5 Internationale bende opgerold Volleybal Sport Beeld Wedstrijd van de Week DE NATIONALE SPORTZENDER 25 OKTOBER 1996 11 VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 iroot-Brittannië en Ierland; lalf tot zwaar bewolkt en vrijl 'ag enkele buien, kans op on teer. In het oosten van Ènge- md en Schotland waarschijn, jk droog. Zaterdag in de loop 'an de dag meer bewolking, van iet westen uit regen en een terk aantrekkende wind Vlaxima rond 13 graden, zater- lag wat lager, ielgië en Luxemburg: Vrijdag I oenemende bewolking en kans p wat regen. Zaterdag wat zon, naar ook kans op een bui. Mid- lagtemperatuur ongeveer 17 "traden, zaterdag lager, tjoord- en Midden-Frankrijk; Vrijdag in de westelijke depar-. J ementen meer bewolking en hans op wat regen. Zaterdag lok elders kleine kans op een oui. Langs de Kanaalkust veel vind. Middagtemperatuur da- end tot ongeveer 15 graden, za- erdag nog iets lager. iuid-Frankrijk: Vrijdag vooral in het westen meer bewolking sn kans op wat regen, langs de ■cust van de Middellandse Zee nogelijk een bui. Zaterdag af en oe zon, maar ook nog kans op sen bui, in het uiterste zuiden vaarschijnlijk droog. Middag temperatuur ongeveer 18 gra- 1 Jen, zaterdag in het noorden en nidden lager. ortugal: Geleidelijk meer zon, Frijdag in het noorden mogelijk rog een bui. Middagtempera tuur uiteenlopend van 18 gra den rond Porto tot 23 in de Al- >arve. .panje: Wolkenvelden, ook ai n toe zon en vrijwel overal Iroog. In Galicië vrijdag kans p een bui. Middagtemperatuur n 18 graden langs de Golf van iskaje tot 25 aan de zuidelijke fosta's. alië: Afwisselend zon en sta- lelwolken. Met name in het sten, maar zaterdag ook langs e Golf van Genua kans op een ,i. In de Povlakte mist. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 ■maden, maar aan de Adriati- che kant en in het noorden ond 15 graden. Griekenland en Kreta: Naast wolkenvelden ook geregeld zon ;n een enkele regen- of on weersbui. In het westen van Griekenland droog en overwe gend zonnig. Op de Egeïsche Zee een stevige wind. Middag temperatuur ongeveer 18 gra den,. Duitsland: Vrijdag flink wat zon. Zaterdag bewolkt en nu en dan regen, maar in het oosten eerst nog wat zon en waar schijnlijk tot de avond droog. Maxima rond 13 graden. Zwitserland: Vrijdag nog flink wat zon en in de nacht en och tend op de Zwitserse Hoogvlak- te hier en daar mist. Zaterdag overwegend bewolkt en kans op regen. Maxima dalend tot onge veer 14 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden en droog. Zaterdag in Ti- rol meer bewolking en kans op regen, boven 1600 meter moge lijk sneeuw. In de nacht en och tend kans op mist. Middagtem peratuur dalend tot omstreeks 10 graden. Den Haag (anp) - De restaura- tie heeft tien jaar geduurd en I bijna acht miljoen gulden ge- Ikost, maar het Panorama van ■Mesdag in Den Haag is vol gens deskundigen weer voor minstens een halve eeuw ze- I ker gesteld. L restauratie was hard nodig: het Panorama hing op instorten. I jje scheuren zaten erin. De scha de door een lekkage was de let terlijke druppel die de emmer deed overlopen en de directie noopte tot daadwerkelijke stap- ""Ti. t geld kwam van het Panora- I ma zelf, van bedrijven (de Bank Nederlandse Gemeenten kwam met een miljoen over de en van de overheid. De drie brachten ieder ongeveer eenderde van het totaal benodig- |de bedrag in. Er is een geheel nieuw, speciaal door Akzo ontwikkeld nylon doek op de achterkant van het schilderij aangebracht en de op- hangconstructie die het 4,5 dui zend kilo wegende gevaarte moet dragen, is vernieuwd. Ook is er zonwering en ventilatie aangebracht en zijn andere kli- maatbeheersende maatregelen getroffen. Bovendien is het ge bouw aan de Zeestraat zélf gemo derniseerd. En natuurlijk is de verflaag van het Panorama onder handen ge nomen: onder meer met een droog sponsje omdat de verf te poreus is voor reiniging met vloeistoffen. De lucht is met kleurpotloden bijgewerkt. Hoofdrestaurator Hans den Her der: „Aanvankelijk hebben we over die potloden zelf wat lache rig gedaan, maar het is gemakke lijk aan te brengen en blijft uit stekend zitten. Doordat je met een potlood alleen de koppen van het weefsel raakt, krijg je een prachtige, rustige kleurzweem op het schilderij." Behalve met het koninklijk be zoek wordt de voltooiing van de restauratie gevierd met een docu mentaire, die op 29 oktober door de Avro wordt uitgezonden, en met een boek onder de titel 'Ma gisch Panorama' van kunsthisto rica Yvonne van Eekelen. Zij deed onderzoek tijdens de restauratie en stelde onder meer vast wie wat heeft geschilderd, want zoals bekend deden Mesdag en zijn vrouw Sientje het niet al leen, maar kregen ze hulp van Breitner (wiens aandeel groter is dan tot nog toe werd aangeno men), De Bock, Blommers, Winandy en Neyberg. Koningin Beatrix opent op 30 oktober het vernieuwde Pano rama Mesdag. foto anp v >7 Den Haag (anp) - De Tweede Kamer heeft minister Sorgdrager Ivan Justitie gesommeerd vóór maandag 12.00 uur een zakelijk verslag te overhandigen van het vertrouwelijk onderzoek naar een aantal officieren van justitie, dat bij de IRT-affaire betrok- sen is geweest. TELEFOONTJE dit spelletje bellen we een kend persoon. Zijn of haar :am is in het telefoonnummer rstopt. Een 2 in het nummer aat voor de letter A, B of C etc. ie bellen we? 13-7-0-3-6 5-4-5-5-3-8-3-6-7 lossingen van gisteren: rptogram: rizontaal: 1. Losweg; 4. punch; em; 7. sloot; 8. pak; 9. tekkel; 10. noen. ertikaal: 1. Lijnkoeken; 2. schat; 3. pe; 4. passtuk; 6. mik; 8. plan. isitekaartje: R. Driekern uit Echt is inderrechter'. De Tweede Kamer wil weten waarom procureur-generaal Ificq in zijn onderzoek naar acht ÏT-officieren tot een aanzien lijk mildere conclusie komt dan de commissie-Van Traa en de Sijksrecherche. flmdat het om persoonsvertrou- Iwelijk dossiers gaat die het kabi- (net niet wil vrijgeven, vroeg de Kamer ruim anderhalve week [geleden om een zakelijke weer gave. Afgelopen woensdag schreef de minister dat zij de Ka lmer een afzonderlijke brief wil Ituren over de verschillen in uit komst tussen de beide onderzoe- len. filaar de Kamer wenst niet te vol- laan met een brief van de minis ter over de verschillende invals hoeken tussen het onderzoek van Ficq en dat van de Parlementaire Enquêtecommissie, zegt voorzit ter Van der Burg van de Vaste Kamercommissie voor Justitie. Pt commissie wil zo snel moge lijk een zakelijk verslag, dat deel kan utmaken van het slotdebat over de IRT-affaire, dat de Ka mer in de week van 4 november houdt. In het Plan van Aanpak, dat de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken eind augus tus naar de Kamer stuurden, komt Sorgdrager tot de conclusie dat 'weliswaar enkele leden van het Openbaar Ministerie anders hebben gehandeld dan mocht worden verwacht, maar dat ook ten aanzien van hen is vastge steld dat zij hun werk steeds met zeer grote inzet en integriteit hebben verricht'. Zij stelde dan ook vast dat, het onderzoek van Ficq haar ver trouwen in de officieren had be vestigd. De commissie-Van Traa en de Rijksrecherche kwamen na hun onderzoek echter tot een tegen gesteld oordeel over enkele IRT- officieren. Amsterdam houdt grote schoonmaak. Voor koffieshops en bordelen gelden sinds kort strengere regels. Bordelen worden voortaan nog slechts gedoogd als ze voldoen aan eisen van veiligheid en hygiëne en als ze waarborgen bieden aan de prostituees. Sexexploi- tanten op de Wallen zijn meteen aan de slag gegaan. Diverse zaken krijgen een nieuw verfje. foto anp «nnekom (anp) - De 18-jarige dochter van Bert van Ravenhorst fitBennekom heeft hem en zijn vrouw vermoord met hakbijlen. Ze pleegde de dubbele moord zeer bewust samen met haar even- Ne vriendje. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft woensdagavond en de daaropvol gende nacht de Wallen schoongeveegd en er 25 arrestaties verricht. Bijna alle arrestanten zijn illegale prostituees. De actie was gericht tegen mensen die aan il legalen panden verhuren, hen daar laten wer ken en forse winsten opstrijken. De politie nam administratie, drugs en een kluis in beslag bij invallen in drie horecagele genheden, een pension, een woonhuis en een aantal bordelen. De politie trad twee keer op, woensdagavond met ongeveer 50 mensen, la ter met 150 mensen. De politie wil door onder zoek van de papieren degenen aanpakken, die veel geld verdienen aan de illegalen. Volgens de politie levert de drugs- en seksin dustrie en de vermenging met straatdealers verstoring van de openbare orde op. Illegale taxichauffeurs ('snorders') en illegale Noord- Afrikaanse zakkenrollers en straatrovers be palen vooral op de Oudezijds Achterburgwal het straatbeeld. De invallen zijn een vervolg op de actie in de Molensteeg, eerder dit jaar, waar de politie de macht op criminelen wilde heroveren. Toen trad de politie ook op tegen prostitutie door il legalen, drugshandel en onrechtmatig wo- ningverhuur. dochter voert seksueel mis pik aan als motief. Ze uit de be- fohuldiging niet voor het eerst. p>k voordat het drama zich vol- f°k, heeft ze bij de politie verkla- IPgffl afgelegd over misbruik Por haar vader. Htaemers van het reclamebu- f® Van Ravenhorst Friends 111 "eenendaal vonden hun baas 1 R» september met ingeslagen i °P de stoep van zijn wo- f®g. De werknemers waren naar f* gegaan, omdat de man na F® korte vakantie niet op kantoor r® verschenen. I de slaapkamer bleek Jacqueli- I» V3in ®avenhorst eveneens met fpslagen schedel te liggen. Hun vee ™deren van een en bijna drie jaar lagen ongedeerd in hun bedjes, naar later bleek al 36 uur. De dochter, uit het eerste huwelijk van de man, heeft bekend dat zij bewust naar Bennekom is gegaan met de bedoeling haar vader en stiefmoeder om het leven te bren gen. Volgens de politie zijn de twee tij dens de moord niet onder invloed van alcohol of drugs geweest en gaat het om een koelbloedige afre kening. Het 28 man sterke recher cheteam heeft sinds de vondst van de twee lichamen steeds in de fa milie- en vriendenkring van de slachtoffers gezocht. Al snel was duidelijk dat roof geen motief kon zijn, omdat er niets uit de woning wordt vermist. Eindhoven (anp) - De Bel gische luchtmacht ontkent 'met klem' dat de ramp met de Hercules in Eindhoven te wij ten is aan fouten van de Bel gische bemanning. De staf van de luchtmacht rea geert op berichten dat de co-piloot van het toestel fatale fouten heeft gemaakt toen hij een doorstart wilde maken. In een verklaring zegt de staf het te betreuren dat 'speculaties over de oorzaken van het ongeval blij ven doorgaan, ondanks de volledi ge openheid waarmee de resulta ten van het onderzoek werden be kendgemaakt'. In Nederland maakte de lucht macht gisteren bekend dat geen nieuwe instructies zijn uitgevaar digd voor het maken van een doorstart met een Hercules C-130. Op 15 juli verongelukte op de vliegbasis Eindhoven een Belgisch toestel van dat type tijdens een zo genaamde doorstart. Daarbij kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven, onder wie de vier Belgische bemanningsleden. Uit het officieel onderzoek is ge bleken dat het ramptoestel op het allerlaatste moment de landing heeft afgebroken en gepoogd heeft opnieuw het luchtruim te kiezen. Een bemanning maakt zo'n door start alleen als het afmaken van de landing om welke reden dan ook teveel risico oplevert. In dit geval werd vermoedelijk tot de doorstart besloten omdat er problemen ontstonden door een grote zwerm vogels. Drie van de vier motoren vielen uit. Omdat de vierde motor wel op vol vermogen draaide, is het vliegtuig onvermijdelijk in een linkerbocht •japuo U3U31S 'uaoqos 'auiep jeeq ue au onze verslaggever OLITIE en justitie slagen er in 1 weini§ 'n om criminelen hun portemonnee te treffen. I i,,0ü7e k aan specifieke des- ,1 ki ï'Sheid, mankracht en tijd I Wt het aantal zaken waarin de I leiHf -n 'pluk-ze wetgeving' I m inbeslagneming van cri- I verkregen kapitalen, |iaat verhouding beperkt. I J™®'® Sorgdrager van Justitie hdigde deze week op een stu- g naar de effecten van deze 8 jonge 'pluk-ze-aanpak' een itai?!ro?ramma aan, dat ertoe [in 'e n dat binnen drie jaar anciële recherche net zo'n ge- Japteerde werkwijze is als het 7 saen van woninginbraken, en ,en' dat er 'kinderziekten 7aaif°°Pproblemen' zijn in de »an van ket illegale kapitaal MtCnmmelen' maar vindt dat le en justitie wel op de goe- le Weg zijn. Er zal onder andere in de oplei ding van en de samenwerking tussen ambtenaren van politie en justitie worden geïnvesteerd om de situatie te verbeteren. Verder is het volgens de minister vooral een kwestie van mentali teitsverandering. Aan medewerking van banken en andere financiële instellingen zal het in ieder geval niet liggen. De twee jaar geleden geïntrodu ceerde Wet Melding Ongebrui kelijke Transacties leverde vorig jaar niet minder dan 16.000 mel dingen op. Daarvan kon veertien procent als verdacht worden beschouwd, bijvoorbeeld grote sommen con tant geld die bij een bank wer den aangeboden. Maar in slechts één op de vijf verdachte gevallen kwam het ook daadwerkelijk tot een onderzoek. Ook de richtlijn dat iedere offi cier van justitie geacht wordt per jaar tien zaken aan te dragen die met het opsporen van crimi nele buit te maken hebben, komt nog niet echt uit de verf. Het streefgetal van 3.400 zaken voor 1995 is in ieder geval bij lange na niet gehaald; de teller bleef vorig jaar steken op 969 ontnemingsvorderingen. De tienzaken-richtlijn leidt er bovendien soms toe, dat officie ren van justitie hun aandacht maar gaan verleggen naar klei nere vermogensdelicten om toch maar aan hun streefgetal te ko men. Zo verklaarde onlangs de rechtbank van Amsterdam een ontnemingsvordering van slechts 215 gulden niet ontvan kelijk, want te klein om in aan merking te komen voor de spe ciale wetgeving. Er zijn meer vraagtekens te stel len bij de pluk-ze wetgeving. Onderzoeker mr. drs. J. Nelen van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatiecen trum van het ministerie van Jus titie stelt dat er van deze vermo genssancties nauwelijks een pre ventieve werking uitgaat. „De crimineel is steeds vaker een homo economicus die alle kosten en baten tegen elkaar afweegt. Hij ziet de ontneming hooguit als extra onkosten van zijn cri minele onderneming, die hij dan ook prompt' doorberekent aan zijn klanten." „Criminelen vinden een vermo- gensstraf niet erger dan een vrij heidsstraf, want ze relativeren de waarde van geld gemakkelijk. Het is bovendien een illusie te veronderstellen dat het vermo gen van grote criminelen sub stantieel kan worden afge roomd," zegt Nelen. Ondanks al deze bedenkingen neemt het aantal beslagleggin gen nog steeds toe. In 1994, bij aanvang van de 'pluk-ze-aan pak', werden er 365 zaken aan hangig gemaakt en 54 miljoen gulden in beslag genomen. Dit jaar lopen er al 437 zaken met 115 miljoen gulden aan buit. Maar het afronden van dergelij ke zaken kost veel tijd en aan dacht. Vanaf de fase van onder zoek tot en met de daadwerke lijke rechtzitting en invordering kan soms wel tien jaar zitten, schatten deskundigen. De politiek verwachtte op korte re termijn al resultaten en toon de zich daarom onlangs teleur gesteld over het succes van 'pluk-ze'. Maar dat heeft volgens mr. M. Geerds, officier van justi tie in Groningen, meer met ver wachtingspatronen dan met fei- teljke resultaten te maken. De politie beklaagt zich erover nog te weinig tijd en expertise te hebben om de vaak zeer com plexe criminele organisaties fi nancieel te kunnen doorgronden. Financiële misdaad-analyse is volgens mr. J. Janse, waarne mend hoofd Financiële Politie van het Korps Landelijke Poli tiediensten, nog een piepjonge loot aan de opsporingsstam, ter wijl het aantal financieel gespe cialiseerde misdaad-analisten op de vingers van één hand is te tellen. A 00 J De bh's hebben ten opzichte van het vorig seizoen iets moeten inleveren. Zomaar een grappige zin uit een ANP-bericht over de hoeveelheid geld, die Nederlan ders jaarlijks aan ondermode uitgeven. In totaal werd erin het seizoen '95/'96 voor 1,182 miljard gulden aan lingerie en ander ondergoed en badmode be steed. Dat is 1182 miljoen gulden, oftewel 74,8 piek per Nederlander, zeg maar drie geeltjes. Het grootste gedeelte ging uiteraard op aan dames-lin gerie. Aan mannenspul ging voor 226 miljoen over de toonbank. Gemiddeld wordt er dus door het mannelijk geslacht zo'n gulden of 35 aan ondermode besteed. Althans aan mannen-ondermode, want er zijn ook man nen die zich aan dames-lingerie wagen, en waarom ook niet, er zijn volop mannen die door een step-in of een corsetje stukken prettiger zouden ogen. Of zouden al die mannen die er op latere leeftijd nog zo patent uitzien, al zoiets dragen? Ach, als de mode het voorschrijft laat iedereen zich in een keurslijf dwin gen... MERIJN Den Haag (anp) - Het aantal patiënten dat klaagt over een chi rurgische behandeling is de afgelopen tien jaar gelijk gebleven. Mensen stapten in die periode wel vaker naar het Medisch Tuchtcollege met klachten over huisartsen en gynaecologen. De illegale prostituees die nu zijn aangehou den, komen voornamelijk uit Zuid-Amerika. Ze zullen het land worden uitgezet. Bordeelhouders in Amsterdam maken zich in middels op voor een juridische strijd tegen de gemeente. De hoofdstad loopt met een ge doogsysteem vooruit op het schrappen van het bordeelverbod. Alleen bordeelhouders die voldoen aan een aantal voorwaarden krijgen een vergunning. Een van de voorwaarden is een absoluut ver bod op het verhuren van ramen aan illegale vrouwen. De politie heeft nog meer acties op de Wallen aangekondigd. Dit blijkt uit het onderzoek van prof. J. Hubben, hoogleraar ge zondheidsrecht aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen, en wetenschappelijk onderzoeker M. Heineman. Den Haag - De politie Haaglan den/Hollands Midden heeft in sa menwerking met de Engelse poli tie een criminele organisatie ont manteld. Op diverse plaatsen zijn huiszoekingen verricht. Elf ver dachten zijn aangehouden en gro te hoeveelheden verdovende mid delen, geld en vuurwapens in be slag genomen. De bende staat als zeer geweldda dig bekend. Naast vuurwapens werden handgranaten en 940 bus jes traangas gevonden. Verder be hoorden enkele honderden xtc- tabletten, 1500 kilo hasj, veertig kilo heroïne en ruim 800.000 gul den tot de buit. Leider van de or ganisatie is volgens justitie een 33-jarige Engelsman uit Sassen- heim. De bende hield zich onder meer bezig met de export van drugs uit Zuid-Amerika naar Eu ropa en het witwassen van geld. De huiszoekingen waren in Sas- senheim, Amsterdam, Amstel veen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Waverveen. Tegelijkertijd werd in de Rotterdamse haven een container in beslag genomen. Volgens justitie zitten hierin ver moedelijk enkele honderden ki lo's cocaïne. Gisteren verscheen hun boek 'De chirurg in de medische tucht rechtspraak'. Eerder publiceer den zij vergelijkbare werken over huisartsen, psychiaters en gynae cologen. In de periode 1986-1995 steeg het aantal ingediende klachten bij het Medisch Tuchtcollege van 481 (1986) naar 743 (1994). Vijfhon derd keer betrof het chirurgen. Ongeveer 18 procent van de zaken werd gegrond verklaard. Wat er precies met de klachten bij het Medisch Tuchtcollege ge beurt, is moeilijk te achterhalen. Minder dan 10 procent van de be slissingen van het tuchtcollege wordt via publicatie openbaar ge maakt. Hubben, zelf oud-inspecteur voor de gezondheidszorg, kreeg toe gang tot het archief van zijn voor malige werkgever, waarin de niet-gepubliceerde uitspraken worden bewaard. Zestig procent van de klachten over chirurgen gaat over me- disch-technisch handelen. Het betreft veelal patiënten die onte vreden zijn over de wijze waarop de arts een operatie heeft uitge voerd. „De indruk ontstaat dat aan deze klachten nogal eens de grondslag ligt, dat de patiënt vooraf onvol doende inzicht heeft in de wijze waarop een operatie kan verlopen en daardoor onaangenaam ver rast is door de uitkomst. In de ve le gevallen waarin geen sprake blijkt van tuchtrechtelijk verwijt baar handelen, wacht de patiënt in de procedure bij het Medisch Tuchtcollege een nieuwe teleur stelling," aldus Hubben. (ADVERTENTIES) \CRAATEN EN MEEUWEN OP DE VUILNISBELT, IS DAT NATUUR? Door een overvloed aan menselijk voedsel heeft de natuurlijke regulatie op sommige dieren geen vat meer. Heldere en evenwichtige informatie J^over flora en fauna: bel 033 - 4652681 of033 - 4614232 (tevens fax), of schrijf aan Postbus 1180, 3800 BD" Amersfoort. Stichting Actief Faunabeheer getrokken. Vervolgens is het tegen de grond geslagen. In luchtvaartkringen is meteen na de ramp de vraag opgeworpen waarom de bemanning heeft ge kozen voor een doorstart in plaats van het toestel gewoon aan de grond te zetten. Het officiële rap port gaat op dat aspect niet in. Bij de presentatie van het rapport op 3 oktober is ook een aantal maatregelen aangekondigd. Die hadden echter geen betrekking op de instructies die piloten krijgen hoe ze in bepaalde omstandighe den het beste kunnen handelen. Vanavond 19.45 uur Met actuele samenvattingen uit de herencompetitie, e.a. Rentokil-ZVH en TDK-Brevok Zaterdag 26 oktober 19.45 uur Koos Postema praal met sporters van buitenlandse afkomst die hier al zolang actief zi{n dat het Medelanders zl|n geworden: e.a. Mariano Bombarde, Orhan Delibas. Ronald Glphart onderzoekt Kiprlch's heimwee op Cyprus. Zendag 27 oktober 17.00 uur 18.45 uur Voetbal7: compleet en actueel overzicht van de PTT Telecompetitie en de le divisie 3 november: Delta Lloyd Marathon van Amsterdam 9 november: Nederland-Wales, exclusief live 19/20 november: Europees bekervoetbal live 24 november: Feyenoord-Ajax, exclusief live Voor actuele informatie kunt u dagelijks Sport7Text raadplegen.

de Stem | 1996 | | pagina 3