Onderzoek werkdruk bij politie Duitsers infiltreerden xtc-bende Afscheid van de zon Kamer: 'Twee tunnels voor Brabantse HSL' Aanval op pluimvee-salmonella Boonstra zet mes in management Philips DE STEM De Stem voor stad en streek AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N .49 .98 In alle Zeeuwse districten üektekostenpremie particulieren met 55 gulden omhoog Van Bladel zegt (lat D'Ancona [haar aanviel Bredase bende 'ripte' ook pillen van andere criminelen Ook in Roosendaal en Terneuzen Blaauwe Hoeve winnaar van instellingsprij s 4 weken voor 17,- BREDA -CHAAM RAAMSDONKSVEER -ROOSENDAAL 135s JAARGANG O c de Stem IKSVEER -ROOSENDAAL 8 710311 000218" I I I I I VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 3 KATERNEN tat, i|_ diec)j x 1 staat. ah Servicelijn: 06-0305. J De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van in t/m 26 oktober ml gelden t/m 26 okl. 'Zolang de voorraad strekt De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 BTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Plan Nuis voor kijkgeld naar draagkracht pagina Moord op Rabin herdacht pagina Ajax verslaat tobbend RKC Sluiting dreigt voor handelshaven pagina 'Sticker móet mensen helpen' pagina pagina Cafébezoeker wil steeds meer keus pagina 7/16 Ander weer Aan de bewolking was gisteren te zien dat ander weer op komst was. De bewolking overheerst vandaag, af en toe valt er wat lichte regen of motregen. De wind is matig. Het wordt nog niet koud. lïanonze verslaggever Middelburg - Een onderzoek naar de werkdruk in de drie poli- itiedistricten in Zeeland moet duidelijk maken hoe de toekom- stige.organisatie van het korps eruit moet komen te zien. - ■De korpsbeheerder, burgemees ter D. Burgers van Middelburg, ■kondigde dat gisteren aan tijdens He vergadering van het regionaal lpolitie-college in Middelburg. |De Zeeuwse politie verkeert in ■ernstige financiële problemen, piet tekort bedraagt dit jaar anderhalf miljoen gulden In loopt bij ongewijzigd beleid lie komende jaren fors op. ■eden voor het regionaal college ■d eerder al in een brandbrief laan de beide politieministers, (Dijkstal (Binnenlandse Zaken) In Sorgdrager (Justitie), extra «steun voor de Zeeuwse politiere- |io te .vragen. jüurgers benadrukte gisteren dat |cc momenteel intensief contact is t het Rijk over de problema- t Hij sprak de verwachting lit dat die hulp van overheidszij- p er komt, op voorwaarde dat de öm Haag (anp) - Mensen met een larticuliere ziektekostenverze kering zijn volgend jaar meer kwijt aan solidariteitsbij- ;en. De MOOZ, de bijdrage fie particulier verzekerden beta- om het ziekenfonds voor pderen betaalbaar te houden, lijgt in 1997 van f99,60 naar f54,80. De bijdrage gaat waar- Jchijnlijk verder stijgen omdat de pmende jaren 20.000 bejaarden Tje nu nog particulier verzekerd PR in het ziekenfonds worden fidergebracht. Studenten zullen ft ziekenfonds verlaten. r - Straatsburg (anp) -Europgr- *ementariër L. van Bladel Ifient een klacht in bij het R Europarlement wegéns - een ptzie die zij heeft met collega H. d'Aricona. Volgens haar is aj gisteren twee keer aange- ™len door de socialiste. "e naar de rechtse fractie ïan Unie voor Europa over- i Sdopen voormalige partijge note Van D'Ancona zegt in i een heftig gesprek gisteroeh- ®d door D'Ancona met een as tegen de schouder te zijn Magen. Een woordvoerder 'W de Nederlandse socialis- Straatsburg ontkende U'Ancona heeft geslagen, ®aar bevestigde dat het ge- ra 'naar' was geweest, «ïcona, voorzitter van de r'andse socialistische I e'egatie, en Van Bladel de- 11 ln Brussel een flat. Eerst- guemde is woedend over 5 verlopen van Van Bla- ea gaat verhuizen. Van i del is vice-voorzitter van c®mraissie Mensenrechten I,® bet parlement. De socia- i ien w'Uen dat zij deze ze- opgeeft. Ze is dat tot on- oegen van haar voormali- s- collega's niet van plan. Salmonella: 'Kip, ik heb je' organisatie zelf ook een duit in het zakje doet om uit de malaise te geraken. Een van die inspanningen die de politieregio zichzelf getroost, is bezinning op de toekomstige or ganisatie. Er liggen op dit mo ment vier verschillende scena rio's hoe de Zeeuwse politie het nieuwe millennium in zou kun nen gaan, aldus de korpsbeheer der. Het dagelijks bestuur van het po- litie-college komt begin novem ber bijeen om uit die vier alter natieven de beste te kiezen. Daarna is het aan de drië distric ten (Zeeuws-Vlaanderen, Oos- terscheldebekken en Walcheren) om een standpunt te bepalen. Uiteindelijk hakt het regionaal college eind januari volgend jaar de knoop door. Het regionaal college ging in het verlengde van de problemen gisteren akkoord met een tijdelijke bevriezing van de formatie zoals die voor dit jaar gold. „We willen even op de oude voet doorgaan en nu niet tornen aan de sterkte van de dis tricten," aldus Burgers. Dit ondanks een brief van het dis trict Oosterscheldebekken over de verdeling van de agenten over de provincie. Burgemeester Mandos van Bor- sele lichtte tijdens de vergade ring niettemin nog maar eens de reden voor de brief toe. „Mensen dreigen in ons district door de hoge werkdruk de vernieling in te raken," zo zei hij. Ook baarde het hem grote zorgen dat de poli tie minder gelegenheid heeft voor surveillancesin de buurt van bijvoorbeeld de kerncen trale. (ADVERTENTIE) SNEEUWVAKANTIEBEURS MET BEGINNERS-INFOPLEIN Gisteren was het nog genieten van de herfstzon, zoals hier op de kermis in Breda, waar de prijzen volgens veel bezoekers echter minder zonnig zijn dan het weer. De laatste dag van de herfstvakantie is vandaag meteen de laatste dag van het mooie weer. En het zou weieens lang kunnen duren voordat de terrasstoelen weer naar buiten kunnen... foto de stem/johan van gurp Door Wippel Houben en John Lazaroms Breda - In het onderzoek naar de Bredase xtc-bende van John J. heeft justitie niet alleen Nederlandse, maar ook Duitse in filtranten ingezet. Dat heeft officier van justitie mr. C. van Spierenburg gisteren in de rechtszaal onthuld. Naarmate het onderzoek tegen de bende van J. vordert, komen steeds meer details aan het licht. Zo zou de xtc-bende haar pillen niet al tijd zelf geproduceerd hebben. Een enkele keer werd ook een partijtje 'geript', oftewel zonder betaling en onder bedreiging afgepakt van andere criminelen. Dat zou minstens een keer in Groningen zijn gebeurd, heeft kroongetuige P.P. volgens in gewijden verklaard. Deze partij werd via J.S. doorverkocht. Deze moest gisteren samen met zijn zoon voorkomen in Breda. De rechtbank daar honoreerde het verzoek van officier van justitie Van Spierenburg om de strafzaak tegen vader en zoon S. aan te houden. Zoals De Stem gisteren al meldde, moet er nog volop onderzoek worden gedaan naar de recente onthullingen van de kroonge tuige, de Engelsman P.P. Uit de woorden van Van Spierenburg valt bo vendien af te leiden dat nog een tweede ben delid is gaan getuigen. De officier zei dat de verklaringen van de twee getuigen voor hem als een verrassing zijn gekomen. Hij onder streepte gisteren in de rechtszaal de grote cri minele winst door de bende van John J. De 44-jarige J.S. en zijn 23-jarige zoon J.S. zitten nu al zes maanden in voorarrest. Zij worden ervan verdacht dat zij in de periode tussen november 1995 en eind april 1996 be trokken zijn geweest bij de handel in 170.000 xtc-pillen en de voorbereiding van de uitvoer van 400.000 xtc-pillen. Zij wilden deze afzet ten in het Duitse Aken. De contactpersonen met de afnemers waren echter politie-infil- tranten. De rol van zoon S. is kennelijk klein geweest, want de rechtbank schorste gisteren zijn voorlopige hechtenis. Hij moet zich wel be schikbaar houden voor de politie. Vader S. ging terug de cel in om te voorkomen dat hij met andere betrokkenen in deze zaak praat. Raadsman mr. R. Milo zei dat er aanvankelijk verdenkingen tegen vader S. waren die be trekking hadden op veertig zaken. Daarvan is er, zegt hij, maar één overgebleven. Van wa penhandel, afpersing, vrijheidsberoving en Door Ron Gregoor Den Haag - Er komen straks tunnels bij Prinsenbeek en Zeven- bergschen Hoek voor de hogesnelheidslijn en de A16. De kans op een ondergrondse HSL bij Effen is verkeken. Alle partijen vinden dat de HSL bij Prinsenbeek ondergronds moet. Een dikke meerderheid wil ook bij Zevenbergschen Hoek een tunnel. Alleen D66 twijfelt. Me vrouw M. Versnel wil kijken of de goederenspoorlijn op maaiveld gelegd kan worden, waardoor de HSL die lijn lager dan nu ge pland is kan kruisen. Volgens de plannen van minister Jorritsma van Verkeer komt de HSL op veertien meter hoogte langs het dorp. Nadat het CDA, de VVD en de kleine partijen zich al uitspraken voor tunnels in Brabant kwamen deze week ook PvdA en D66 over de brug. Alle partijen, op het CDA na, zijn tegen een tunnel bij Effen, vanwege de milieuschade. Tunnels bij Prinsenbeek en Ze venbergschen Hoek kosten 360 miljoen gulden. „Als de Kamer zijn financiële wensen in de hand weet te houden komen we daar wel aan uit. We moeten het ver standiger aanpakken dan des tijds bij de Betuwelijn," zegt PvdA'er Van Heemst. Hij wil dat de partijen nu al in hun verkiezingsprogramma's op nemen dat er meer geld moet ko men voor de infrastructuur. Dat moet dan in het regeerakkoord tot uiting komen. Kip is volgens de pluimvee sector nog te vaak besmet met de voedselvergiftiging veroor zakende salmonella-bacterie. Van onze verslaggever Den Haag - De pluimveesec tor is klaar voor de eindaan- val op de beruchte salmonel la-bacterie. Bij ouder pluimvee lukt bestrij ding al aardig. Nu is de vlees- kuikensector aan de beurt. Kern van het plan van de Product schappen Vee, Vlees en Eieren is een drastisch betere hygiëne, die de bacterie over vier jaar moet hebben verdreven. De Consumentenbond en pluimveeslachterijen stellen dat de voorschriften voor verwer king van vleeskuikens op broe- derijen, pluimveehouderijbe- drijven, slachterijen en tijdens het transport de besmetting met salmonella's en campylobac- terie niet voldoende voorkomen. De productschappen overleggen met de overheid over maatrege len. Na de pluimveesector komt de eiersector aan de beurt. Een onafhankelijke inspectie dienst moet de naleving van de regels gaan controleren. Op overtredingen moeten zware straffen komen te staan. Om ef fectief te kunnen optreden te gen bedrijfsgenoten die de voor schriften aan hun laars lappen, willen de productschappen de beschikking krijgen over tucht recht. „We denken aan straffen van maximaal 10.000 gulden," aldus een woordvoerder van de productschapppen Vee, Vlees en Eieren. Als rauw pluimveevlees in de keuken gescheiden blijft van bereid vlees en de kip en de kal koen goed worden gaar gekookt, is er geen enkel risico voor de consument. deelname aan een criminele organisatie is niets gebleken. Hij „vindt dat justitie best wat aardiger mag zijn voor deze verdachte. De man heeft vier- eneenhalve maand in volledige afzondering in zijn cel moeten zitten. De rechter-commis- saris kon toen pas in aanwezigheid van een aantal advocaten de vijf infiltranten als ge tuigen horen. Milo had daar op 24 april al om verzocht, maar het lukte pas 6 september om de club onder de nodige veiligheidswaarbor gen te horen. Vanuit een rechtszaal in Breda zijn de infil tranten met behulp van een satelliettelefoon gehoord door de rechter-comissaris en een aantal advocaten. Later zijn de advocaten in een geblindeerd voertuig naar een geheime plaats in Nederland gebracht om met de lei ders van het infiltratieteam te spreken. Volgens Milo is het redelijk dat justitie die lange wachttijd onder moeilijke omstandig heden compenseert. De rechtbank was het gisteren met hem eens dat de wachttijd on wenselijk lang is geweest, maar verbond daaraan geen consequenties. Zij vond dat de belangen van S. in de afweging met het maat schappelijk belang niet onevenredig geschaad zijn. Van onze verslaggever Eindhoven - De nieuwe topman Cor Boonstra houdt het mana gement verantwoordelijk voor de teleurstellende resultaten, die Philips nu al vijf kwartalen achter elkaar heeft gepresenteerd. Een groot deel van de maatregelen die hij heeft aangekondigd om de winstgevendheid te verbeteren zullen betrekking hebben op de overheadkosten. 'Meer doen met minder mensen' is zijn parool. De Industriebond FNV vreest dat bij Philips in Nederland nog eens 2500 banen op de tocht staan nu de resultaten over het derde kwar taal fors tegenvallen. Het verlies aan arbeidsplaatsen komt boven op de naar schatting duizend ba nen die verloren gaan door reeds aangekondigde reorganisaties. Extra banenverlies door sanerin gen en door de vakbeweging ver afschuwde verplaatsing van werkgelegenheid naar Oost-Euro pa dreigt volgens de bond bij de divisies voor communicatie-appa- ratuur, verlichting, medische sys temen, componenten en halfgelei ders. Ook bij de centrale stafdien sten staat de werkgelegenheid on der druk. Philips Lighting heeft in Zuid- West-Nederland twee vestigin gen, in Terneuzen en Roosendaal, waar respectievelijk zeshonderd en 'veertienhonderd mensen wer ken. Hoewel Boonstra de verlich ting met name noemde, is nog niets te zeggen over de gevolgen van zijn plannen voor Terneuzen en Roosendaal. Boonstra dook gisteren op tijdens de presentatie van de opnieuw te genvallende resultaten over het derde kwartaal. De nettowinst kelderde van 539 miljoen naar 123 miljoen gulden. De Philips-presi dent zocht de schuld daarvoor niet bij de markt, de prijserosie of de concurrentie. „Wij, het manage ment, zijn verantwoordelijk." Het veranderingsprogramma Cen turion van zijn voorganger Jan Timmer heeft volgens Boonstra wel gewerkt, maar de lange-ter- mijneffecten ervan zijn overschat. „We hebben ons vermogen om te groeien overschat en te hoge kos ten gemaakt in relatie tot de marktgroei." Philips kondigde aan in het vierde kwartaal een miljard gulden te zullen uittrekken voor maatrege len om de winst te herstellen. Dat bedrag komt bovenop de 800 mil joen die in het tweede kwartaal opzij zijn gezet voor de sanering van de sector consumenten-elek- tronica. De nieuwe voorziening is bedoeld voor alle andere sectoren. Voorproefjes daarvan zijn de reor ganisaties die zijn aangekondigd voor het hoofdkantoor in Eindho ven, muziekdochter Polygram en Philips Media in de Verenigde Staten. Boonstra zei nadrukkelijk geen onrust te willen zaaien bij de werknemers op de werkvloer en hun gezinnen. Een van zijn winst doelstellingen is een bedrijfsresul taat van 24 procent op het netto bedrijfskapitaal (over de eerste drie kwartalen kwam Philips niet verder dan 8,4 procent). Uiteinde lijk gaat het Boonstra om de waarde van Philips voor de aan deelhouders. Die belofte viel goed bij de beleggers, want na een aan vankelijke daling sloot het'Phi- "lips-aandeel in Amsterdam met een winst van ƒ1,70 op ƒ58,30. ZIE VERDER ECONOMIE - A6: - Gevolgen sanering Philips Lighting ongewis - Philips verslikt zich in groeiplannen - 'Vis begint aan de kop te rotten' Van onze verslaggever Hulst/Eindhoven - Uit han den van minister Borst van Volksgezondheid heeft de Es doorn-afdeling van het Huls ter verpleeghuis De Blaauwe Hoeve gisteren de 'positieve instellingsprijs 1996' ontvan gen. Dat gebeurde tijdens een symposium in Eindhoven. Met trots is gisteren in het Huls ter verpleeghuis gereageerd op de prijs van beroepsorganisatie NU'91. Reden genoeg om de vlag uit te hangen, stelt adjunct-di recteur B. Weemaes. Honderd in stellingen hebben naar de prijs meegedongen. Volgens de jury is De Blaauwe Hoeve zeer cliëntgericht. Het gaat daarbij om het team van de Esdoorn-afdeling. Alle medewer kers van dat team volgden een cursus over een specifieke bena deringsvorm voor psycho-geria- trische (demente) bewoners, vali dation genaamd. De bewoners kunnen ook extra aandacht krij gen omdat lager geschoold perso neel de huishoudelijke taken van het verplegend personeel over neemt. Voor dat doel heeft de Blaauwe Hoeve een aantal zoge heten hostel-medewerkers in dienst genomen. Het gaat daarbij om Melkert-banen, na twee jaar worden die medewerkers in vaste dienst genomen. Ook vorig jaar scoorde De Blaauwe Hoeve hoog in de eindrangschikking; toen werd het verpleeghuis tweede. De prijs betekent wat directeur Weemaes betreft overigens niet dat het Hulster verpleeghuis op zijn lauweren mag rusten. „Inte gendeel. We blijven realistisch, het kan nog steeds beter." Het winnen van de prijs betekent overigens dat De Blaauwe Hoeve volgend jaar het NU'91-sympo- sium mag organiseren. (ADVERTENTIE) n Terheijden Oppervlakte: 2.680 ha. Inwoners: 8.944 Markant punt: twee verdedigingswerken uit de Spaanse tijd: de Spinola Schans en de kleine Schans, beide samengesteld uit 4 bastions. Verklaring gemeentewapen: in blauw, het beeld van de H. Antonius van goud, half naar links gewend, met achter deze een varken, eveneens van goud. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L-J Telefoon (voor controle bezorging):s O Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar a Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 5 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1