Arrow toont zich superieur Schoppen, slaan en schelden Sluiti Zuid 1 strijdt voor plaats in finale Herstel De Bruijne in Ador-hal 'Sticker Geweld op het amateur-voetbalveld raakt vooral scheidsrechters DE STEM SPORT ZEELAND zaalvoetbal In eerste klasse regionale zaalvoetbalcompetitie Maradonna zegeviert Jeugdkampioenschappen tennis in De Braakman tennis sport AGENDA basketbal hockey volleybal korfbal Dressuurconcours De Zwinruiters tennis zaalhandbF Maatregelen n( I Idee van Zeeuws-Y VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 g Van onze sportmedewerker Axel - In de hoogste afdeling van het regionale zaalvoetbal heeft Arrow zich opnieuw su perieur getoond. In Terneuzen werd met 2-12 van De Rid der/De Vlaanderen gewonnen. Corn Boys/Benny Sport won eveneens in een doelpuntrijk duel. In Sas van Gent eindig de de strijd van de oranjehem den tegen Vervaet in 9-5. De Westelijke derby tussen Voor uit en ABAB werd verrassend met 8-4 door Vooruit gewonnen. TES'92/Qutility-Kees Mechiel- sen werd 5-3, BVS-Philippine 10- 2 en ZVC/Max Korting-Terneu- zen 8-9. Terneuzen bleef door de ze nipte zege mede aan de leiding. VOOKUIT-ABAB 8-4 - Michel de Ruysscher was de grote man in dit duel. Hij scoorde zes keer voor Vooruit en aangezien zijn broer Michel en Roland de Muynck eveneens scoorden, kwam Voor uit op acht treffers uit. Henk Ot- tens (2x), Steven Ockeloen en Werner Corijn scoorden voor ABAB, dat een dag had waarop alles tegenzat. CORN BOYS/BENNY SPORT- VERVAET 9-5 - De thuisclub sprong beter met de kansen om en won daarom dik verdiend. Luc van Hecke (3x), John Boelens, Thierry de Dijer, Mike Moens en Christoff Thijsbaart scoorden de winnende serie treffers. Jeroen Vervaet (3x), Ben Kint (2x) en Werner Corijn knalden voor Ver- vaet raak DE RIDDER-ARROW 2-12 - De cijfers spreken voor zich. Voor de winnende equipe van Arrow na men Marcel Verdurmen, Ivan van de Vijvere, Ingmar Hoefnagels, Stefan de Wert, Edwin Martens en Piet de Visser ieder twee doel punten voor hun rekening. Voor De Ridder knalden Paul Tjen-A- Sem en Ylhan Aydogan raak. TES'92/QUTILITY-KEES ME- CHIELSEN 5-3 - In dit gelijk op gaande duel liep de thuisclub in de eindfase uit naar 5-3 en won daarmee door doelpunten van Dominique Verlinde (2x), Menno den Dekker, Hubert van de He mel en Patrick de Meyer. Dennis Hamelink (2x) en Dicky Buyze tekende voor de doelpunten van de gasten. PREMIERE/ZAMAN-PHILIPPI- NE 10-2 - In Hulst had Philippi ne geen verweer tegen de daden drang van Premiere/Zaman. In dit potje eenrichtingsverkeer knalden Maarten Thomas, Ma nuel van Goethem (2x), Jean- Claude Everaert, Evert Verwer, Ronny de Saeger (2x) en Peter Bouwman (2x) het winnende tiental treffers bijeen. Huib Dhuyvetter en Ivo Mohnen trof fen van Philippine de doelnetten. ZVC/MAX KORTING-TER- NEUZEN 8-9 - Terneuzen haalde het nipt. Na 4-6 halverwege kwam de thuisclub terug tot 7-7 om vervolgens alsnog de boot in te gaan. Voor de gastheren scoor den Gino van de Broeke (3x), Da ve van Overmeire, Sjef Pouwels (3x) en Dave de Booy. De win nende serie goals kwam op naam van Mark de Kunder (4x), Barry van der Hooft (2x), John de Ley- ser, Peter en Robbie Vermast. STAND Arrow 4-12, Terneuzen 4-12, Corn Boys/Benny Sport 4-9, ABAB 4-9, Vooruit 3-6, TES'92/Qutility 4-6, Vervaet 3-4, Premiere/Zaman 4-4, ZVC/Max Korting 4-3, Kees Me- chielsen 4-3, Philippine 4-0, De Rid der/Vlaanderen 4-0. Door Céline Rutten Breda - Het voetbalseizoen bij de amateurs is nog maar net begonnen of er moeten weer wedstrijden worden gestaakt vanwege geweld op de velden. De KNVB ziet de cijfers niet stijgen, de bond van arbi ters zégt dat er veel meer gebeurt dan de officiële meldingen aangeven. Het zijn vooral scheidsrechters die het slachtoffer zijn. Een blik op het slagveld. Tegen het einde van de tweede helft heeft de man langs de lijn 68 keer 'godverdomme' geroe pen; 26 keer plakte hij er 'shit' achteraan en 18 keer verliest hij zich in de fantasievolle variant: 'gatverdomme klote'. De twee verzorgers van de voet balelftallen moesten zeven keer het veld op rennen om van pijn krimpende spelers met water te besprenkelen. Uit een neus loopt nog steeds een straaltje bloed na een klap die twintig minuten eerder werd uitgedeeld. Drie keer is ergens een speler tegen het veld gesmakt terwijl het ge vecht om de bal op tien meter af stand plaatsvond. Een keer heeft de scheidsrechter de twee aanvoerders bij zich ge roepen voor een standje. Tien minuten later beent hij naar de zijlijn om een scheldende trainer duidelijk te maken wie de baas is. De bijna onafgebroken woor denstroom 'tjongetjonge, moet je dat toch zien, de knuppel' uit de andere dug-out wordt gene geerd. Tweemaal is er geel getrokken. Na het eindsignaal zegt de scheidsrechter tegen de aanvoer ders: „Een leuk partijtje voet bal." Geel en rood Dit is een wedstrijd zoals er in het district Zuid 1 van de KNVB iedere week achtduizend ge speeld worden. Gemiddeld lopen er daarvan iets meer dan twee uit de hand, waardoor de tucht- commissie van de KNVB aan het eind van het vorig seizoen in to taal 54 gevallen van molestatie noteerde. „Dus je kunt het ook anders zien: iedere week worden er 7998 wedstrijden gespeeld waar niks gebeurt," zegt Gerard van de Mosselaar, bestuurslid van de KNVB met wedstrijd- en tuchtzaken in zijn portefeuille. „Als er twee keer wel iets ge beurt, zegt iedereen tjonge, tjon ge. Maar bij de rest blijft het ge woon bij wat gele en rode kaar ten." Hij denkt dat voetbal altijd al met geweld verbonden is ge weest. „Alleen hoorde je vroeger Een doodgewoon beeld op de amateur-voetbalvelden: een trainer en een scheidsrechter hebben ruzie. FOTO JAN VERHOEFF zulke dingen bij de slager en de bakker. Nu komt het in de kran ten en op de radio en tv. Dus lijkt het alleen maar veel erger te worden." Dit bestrijdt Cees Steenbakker, voorzitter van de Centrale Orga nisatie van Voetbal Scheidsrech ters (COVS). „Die 54 gevallen vorig jaar zijn slechts molesta ties die officieel bij de KNVB werden aangemeld, maar er be staat geen enkel beeld van de omvang van de zaken die onder de vloerkleden van de clubhui zen worden geveegd. Iedereen weet dat sommige clubs de beste spelers op de een of andere ma nier betalen. En als zo iemand geschorst wordt, kost dat ten eerste geld en ten tweede een he le goeie speler. Sommige clubs doen er dus alles aan, om zo'n zaak buiten de tuchtcommissie te houden." En ook: „Er zijn daarnaast nog molestaties die niet aangemeld worden uit angst voor represailles. Dat spelers zeggen: 'We weten je wel te vin den'. Wij doen er alles aan om de scheidsrechter er van te overtui gen dat het beter is ieder geval van bedreiging of molestatie te melden, maar soms zijn ze echt te bang." Wat ook buiten het gezichtsveld van de tuchtcommissie blijft, zijn de dingen die na afloop van de wedstrijd gebeuren. Zoals het bierglas bij OVH in Den Bosch dat de zoon van de voorzitter in zijn oog geduwd kreeg, waar door hij de rest van zijn leven aan een oog blind blijft. En de recente vechtpartij op het veld van Heerewaarden zou eveneens nooit bij de KNVB terecht zijn gekomen als de vechtende toe schouwers niet het veld waren opgestormd. Want als buiten de lijnen van het veld iemand Jan Piet op zijn gezicht slaat, valt dat niet onder de verantwoorde lijkheid van de KNVB. Ook worden incidenten op de velden dikwijls na afloop in de kantine onder wat pilsjes glad gestreken. Dit gebeurt vooral na de wedstrijden die niet door een KNVB-arbiter worden gefloten, maar door iemand uit de club, een zogenaamde club-scheids rechter. Zo'n man komt de da ders een week later dikwijls weer tegen. Lik-o p-stuk Het vorig seizoen is het geweld op de amateurvoetbalvelden flink afgenomen, dankzij een lik-op-stuk-beleid dat spelers zo snel mogelijk straft en ook de mogelijkheid biedt clubs gedu rende een aantal weken uit de competitie te weren. Daarnaast kan de tuchtcommissie van de KNVB bepalen dat een wedstrijd zonder publiek gespeeld moet worden. Dat heeft als resultaat gehad dat de tachtig aangemelde molestatiegevallen van twee sei zoenen geleden het seizoen erna met dertig procent was terugge lopen. Van de Mosselaar van de KNVB: „Daar staat echter weer tegen over dat dit seizoen pas is begon nen en er al weer zeven molesta ties zijn gemeld en er al drie clubs uit de competitie zijn ge nomen. Dus zoals het er nu uit ziet zal het aantal van vorig jaar minstens geëvenaard worden. Het baart mij zorgen." Ook de ernst van de incidenten lijkt toe te nemen. Zo braken er bij FC .Ewab uit Nistelrode en bij Hee rewaarden complete veldslagen uit, waarbij gewonden vielen. De KNVB en de COVS blijven naar oplossingen zoeken. Soms met aardig resultaat. Zo was het voetbal in Brabant onlangs ge nomineerd voor de Hein Roet- hofprijs met een geslaagd pro ject: een geschorste speler mag gewoon blijven doorspelen als hij daarnaast de geschorste tijd omzet in alternatieve straf. Dus: een geschorste wedstrijd bete kent bijvoorbeeld anderhalf uur lijnen kalken op het veld. Of een wedstrijd fluiten bij de pupillen. De proef heeft effect. Vorig jaar ging er van de 151 gestraften slechts één voor een tweede keer de fout in. Er bestaan harde en zachte molestaties. Onder de 'harde' gevallen valt natuurlijk het schoppen en slaan, het naar de keel grijpen. Een van de erg ste voorbeelden hiervan was dit jaar in Helmond te vinden, toen daar een arbiter regelrecht van het veld het ziekenhuis werd in geslagen. In de zachte sector ligt het verbale geweld en ook be dreigingen. Als een speler tegen een scheidsrechter roept: „Je komt niet levend het veld af," dan kan hij dit als een geval van molestatie opvatten en de wed strijd staken. Stijf schelden Het is opvallend dat het bijna al tijd de arbiters zijn die het slachtoffer worden van molesta ties. Van de 54 gevallen vorig seizoen sloegen slechts twee keer spelers onderling elkaar plat. In alle andere gevallen draaide het om wedstrijdleiders. Iedereen is het erover eens dat het grote gebrek aan scheids rechters daar mede de oorzaak van is. „Er meldt zich weliswaar steeds nieuwe aanwas, maar aan de andere kant houden er een heleboel het voortijdig voor ge zien. Die krijgen er op een gege ven moment echt genoeg van zich iedere zondag stijf te laten schelden," zegt Steenbakker. „Het is dweilen met de kraan open." Hierdoor komen jong-opgelei- den veel te snel in hoog geklas seerde wedstrijden te staan. Daarvoor missen ze de ervaring en het overwicht op de spelers en zijn ze binnen de kortste keren gefrustreerd. Van de Mosselaar: „Iedere wedstrijd kent wel een aantal momenten waarop ge weld kan escaleren. Een slechte scheidsrechter, of een met te weinig ervaring, loopt op dat soort momenten meer risico's. Waarmee ik helemaal niet wil zeggen dat gemolesteerde scheidsrechters altijd slechte scheidsrechters zijn." Afspiegeling Steenbakker, die zich al meer dan dertig jaar op en rond de voetbalvelden beweegt, ziet de verharding van het spel en met name het verbale geweld nog steeds toenemen. „Dat hele har de schelden hoorde je een jaar of tien geleden nog nergens. Het spel op het veld is gewoon een afspiegeling van de maatschap pij. Hoe vaak gebeurt het niet dat je vanuit een auto iemand zijn middelvinger op ziet steken? Hoe vaak beginnen automobilis ten voor niks bijzonders ontzet tend hard te schelden?" Van de Mosselaar: „Het heeft al les te maken met individualise ring. Een voetbalteam dat ook als individu kameraadschappe lijk met elkaar omgaat, veroor zaakt nooit problemen. Maar als je elf individualisten hebt die sa men een team vormen, spat het bij het minste of geringste uit el kaar. De besturen van de voetbalclubs kunnen een cruciale rol spelen bij gevallen van geweld. Steen bakker: „Vooral als het om hun beste spelers gaat wil een slecht bestuur de ernst nog wel eens verbloemen of net doen voorko men of het helemaal niet zo erg was en'dat het natuurlijk alle maal de schuld was van de scheidsrechter. Maar tja, als ik zie hoe slecht er dikwijls gevoet bald wordt, dan denk ik wel eens: moeten die nog commen taar leveren op 'een scheids? Staan ze voor open doel, schie ten ze naast en krijgen dan ook nog een applausje. Bij het minste of geringste wat een arbiter fout doet, staat iedereen te joelen. Maar ik zie altijd nog meer goe de scheidsrechters dan goede spelers." Terneuzen - De strijd om een plaats in de finale bij de jeugd tot 15 jaar van het internationale KNVB-jeugdtoernooi gaat vandaag in Terneu zen tussen de teams van het district 'Zuid 1 en de nationale Belgische jeugdselectie. Om 16.30 komen die teams tegen elkaar in het strijd perk op het hoofdveld van de W Terneuzen. Anderhalf uur eerder speelt Zuid 1 tot 14 jaar tegen België, maar voor de regionale Nederlandse jeugd staat in dat duel niet veel op het spel. Bij winst kan men zaterdag in Ul- venhout hoogstens voor de derde en vierde plaats spelen. Dat 'dankt' Zuid 1 tot 14 aan de onno dige 3-4-nederlaag die het op de openingsdag tegen het regionale Duitse team Niederrhein leed. Gisteren speelde Niederrhein, een mengeling van de Duitse clubs Borrusia Mönchengladbach, KFC Uerdingen, MSV Duisburg, For- tuna Dusseldorf en Rot Weiss Es sen, met 1-1 gelijk tegen België in een vrij evenwichtige wedstrijd. Uit een strafschop van Frank Op- citz (KFC Uerdingen) kwam Nie derrhein aan de leidng, maar nog voor rust lagen de eindcijfers vast door een doelpunt van Hans Cor nells van Club Brugge. Met enige belangstelling werd uitgekeken wat België tot 15 jaar tegen de, leeftijdgenoten van die Duitse te genstander zou doen. De algemene verwachting was dat dit treffen een ruime en dus sim pele zege op zou leveren voor Bel gië, omdat Zuid 1 een dag eerder met maar liefst 9-1 van de Duitse gasten won. België stelde eigenlijk teleur. Die ploeg was veel sterker dan Niederrhein, maar liet zich enkele malen verrassen door de gevaarlijke tegenstoten en dwong zelf te weinig kansen af. Niette min won België verdiend met 3-2 door een strafschop van Samuel Afana (Waregem), een fraai af standsschot van Alain van Mieg- hemen een simpele binnentikker van Jerome Dominicano van Charleroi. Voor de Duitse forma tie scoorde Velardi. Van onze sportmedewerker Axel - In het Axelse zaal voetbal heeft Maradonna de strijd om de eerste plaats met Cysouw/Roe land gewonnen. Deze eerste stek werd gepakt door doelpunten van Danny van Dorselen, Dominique Vertinde (2x), Robin Oppe neer, Joris Schelfhout en Eric Tissink. Voor Cysouw/Roeland scoorden Pascal Lensen, Jan de Zwar te en Johnny Lensen (2x). UITSLAGEN Outokumpu-Broomehemie 6-1, Engelhard-Primus/Pluym 3-1, Ratjetoe-Gemeentehuis/Van Waes 4-3, ZSC-Marine Service 3-4, Gemeente-Lindenhof 5-0, V-Deco/La Chouette-Den Doel- der 6-1. STAND Maradonna jr 5-15, V-Deco/la Chouette 5-13, Marine Service 4-12, Ratjetoe 5-12, Cysouw/Roeland 5-10, Disco Love 4-9, Engelhard 4-6, Outo- kumpu 4-6, Gemeentehuis/van Waes 5-6, Den Doelder 5-4, ZSC 5-3, Gemeente 5-3, Pri- mus/Pluym 5-3, Lindenhof 4-1, Broomchemie 5-0. Hoek/De Braakman - Andy de Bruijne won overtuigend van Laurens de Kort in de C- categorie van de Ador-jeugd- tenniskampioenschappen in De Braakman: 5-0, 6-2. Hiermee herstelde de Oostbur ger zich van puntverlies tegen de gebroeders Donovan en Dylan Blackman. Andy de Bruijne maakt door zijn overwinning op De Kort een goede kans om als tegenstander van Donovan Blackman te fungeren in de fina le. Bij de tot en met 14-jarigen boekte Terneuzenaar Davy de Waal royale overwinningen op Bob Mulder en Wouter Blok land. In de klasse tot en met 12 jaar werd Davy de Kesel twee punten rijker ten koste van Bas Lievens. Eerder speelde De Ke sel gelijk tegen Wouter Blok land. Bij de meisjes tot en met 14 jaar behaalde Wendy de Kesel een duidelijke zege op Karin Cij- souw. Eerder was ze ook duide lijk te sterk voor Annabel van Vooren. Alleen tegen Annoeska Willemsen bleek ze vooralsnog niet opgewassen. Tegen Willem sen krijgt De Kesel echter ver moedelijk in de finale nog een herkansing. UITSLAGEN JONGENS ENKELSPEL C: Andy de Bruijne-Lauïens de Kort 5-0, 6-2. Tot en met 14 jaar: Wouter Wen- sink-Rob Mulder 1-4, 5-1; Jordy Versprille-Wouter Wensink 7-1, 4-2; Wouter Blokland-Teun Tim- mers 4-1, 4-0; Davy de Waal-Bob Mulder 8-0, 8-0; Davy de Waal- Wouter Blokland 5-1, 7-0. Tot en met 12 jaar: Bart van Re- mortel-Bas Mulder 5-1, 5-1; Joël van Overloop-Yannick Bakker 6- 0, 8-0; Wouter Blokland-Bas Lie vens 7-0, 3-3; Bas Lievens-Davy de Kesel 2-4, 0-7. DUBBELSPEL C: Alberda/De Kort-Bomme- lijn/Lippens 2-2, 3-3. Tot en met 10 jaar: De Krij- ger/Verbeke-Flikweert/Van de Sande 0-8, 1-5. Vrijdag 25 oktober: BC Vlissingen 2-Scheldesport 1 (mannen rayon eerste klasse A), sporthal Van Duyvenvoorde Oost-Souburg, aanvang 20.30 uur. Voorwaarts 1- Dynamo'70 1 (vrouwen eerste klasse Zeeland), sporthal 't Spor- tuus Axel, aanvang 21.00 uur. (eerste klasse A), aanvang 1336 uur. Zondag 27 oktober, Mannen twee. de klasse C: Racing-Rapide. Derd» klasse E: Olympia-Shot, Oude Vaart Terneuzen, Zaterdag 26 oktober, district: De Kikkers-WS'92 2 (promotieklasse vrouwen), sportzaal Aardenburg, aanvang 17.00 uur. Scheldesport- WS'92 3 (promotieklasse vrou wen), sporthal Oude Vaart Ter neuzen, aanvang 15.30 uur. De Kikkers-WS'92 4 (promotieklasse mannen), sportzaal Aardenburg, aanvang 19.00 uur. Scheldesport- WS'92 3 (promotieklasse man nen), sporthal Oude Vaart Terneu zen, aanvang 15.30 uur. De Sterre- Savok (promotieklasse mannen), sportzaal Zuiddorpe, aanvang 17.30 uur. Zaterdag 26 oktober, landelijk: Vitesse-Tjoba (eerste klasse G), aanvang 15.30 uur. TOGO-Maas- sluis (derde klasse O), aanvang 15.30 uur. Afdeling: DSO-Luctor (stan daardklasse B), aanvang 16.00 uur. Oranje Zwart-Zaamslag (standaardklasse B), aanvang 16.00 uur. Zuidwesters 2-BKC MEISJES ENKELSPEL Tot en met 14 jaar: Angelique Neyt-Annabel van Vooren-4-4, 0- 6, Wendy de Kesel-Karin Cijsouw 7-1, 4-2. Tot en met 12 jaar: Monique den Hamer-Imre van Overloop 1-6, 1- 5; Imre van Overloop-Marjolyn de Meijer 2-1, 4-1; Rianne Verdonck- Monique den Hamer 8-0, 4-1. Tot en met 10 jaar: Tessa Blok- land-Daisy Boogaard 1-5, 0-4. DUBBELSPEL Fraanje/Maenhout-Maen- hout/Maenhout 1-6, 0-7. GEMENGD DUBBELSPEL C: Nathalie de Paepe/Robert Lip- pens-Sharon de Witte/Dylan Blackman 2-6, 3-3; Annabel van Vooren/Andy de Bruijne-Sharon de Witte/Dylan Blackman 4-4, 2- 6. Tot en met 10 jaar: Kim Flik- weert/Bart van de Sande-Wendy en Davy de Kesel 2-6, 2-5; Rianne Verdonck-Tessa Blokland walk over Verdonck. MINI'S Stephan Verhelst-Sebastiaan Willaert 24-47; Milja de Smet- Mariëlle Rijnsberg 26-23; Mariël- le Rijnsberg-Stephan Verhelst 33- 30; Sebastiaan Willaert-Mariëlle Rijnsberg 35-31. Het Zoommeer is, zoals al eerder in deze kolommen werd vermeld, een viswater in opkomst, een geweldig groot gebied dat inclusief het Vol kerak en de Schelde-Rijnver- binding, duizenden hectaren bedraagt. Niet allemaal even goed bereikbaar voor sport vissers, ook niet overal te be vissen, maar ondanks dat met geweldige mogelijkheden. Het water is zo immens groot dat het een mensenleven zou kosten alle goede stekken in je eentje in kaart te brengen en te bevissen. Bovendien is het Zoommeer voor al wat er zich beweegt uitkijken gebla zen vanwege de zeer drukke beroepsvaart. Daardoor mag men bijvoorbeeld het Schel- de-Rijnkanaai wel bevissen vanaf de kant en troliend van uit een boot. Voor anker gaan is er verboden. Ook zijn er ge bieden die in de Zoommeer vergunning met zwart zijn aangeduid (verboden gebied) of gearceerd (slechts een ge deelte van het jaar bevisbaar. Over het algemeen geldt: bin nen de gele betonning (water- kaart is onontbeerlijk) mag men wel varen maar nimmer vissen. De vissoorten die inmiddels in het Zoommeer rondzwem men kunnen zich spiegelen aan die van aanpalende wate ren als Hollands Diep en Ha ringvliet. Er bevinden zich knoerten van karpers in deze wateren, maar het is een heel probleem deze ook aan de haak te krijgen, want grote vis betekent haast altijd dat de aantallen beperkt zijn. Voer- campagnes lukken alleen als men consequent en in grote hoeveelheden voert. Plaatsen waar het water ondiep is (warmt snel op in het voor jaar) vergroten de kansen. Voorn en brasem zijn ook aanwezig. Nu al zwemmen vanuit het Volkerak vele vis sen de Steenbergse Vliet en de Mark op. Dat doet ook de winde. Deze laatste vissoort belooft heel wat voor de toe komst. Op nogal wat plaatsen worden windes boven de 50 cm aangetroffen. Deze trek ken zelfs door tot aan de Bo- venmark. Winde is bijzonder goed te vangen aan kunstaas zoals nympen bij het vliegvis sen. Kleine spinners versma den ze ook niet, want grote windes zijn echte jagers. In de late avonduren van de zomer kan er een hevige bijtperiode ontstaan. Windes jagen dan op alles wat beweegt. Een grote witte vlok is dan goed aas. De Roofvis is een heel ander verhaal. Heel veel baars, snoekbaars en zelfs snoek zwemmen er rond in het Zoommeer. Een experiment met een dieptemeter (Magna III plus) leerde ons dat grote Door Rien van Nunen stukken water haast leeg zijn. Waar echter steile kanten zijn (tot dik twintig meter d tekent zoveel vis (voorn, bra-1 sem, baars) dat een ingesteld visalarm al snel wordt uitge schakeld, omdat men knetter-1 gek wordt van het gepiep. Zoommeer, groot water, veel vis Af en toe vult het scherm zich met een grote blauwe scha duw. Een echte kanjer (kat-1 per), soms meerdere bij el kaar, op enkele meters van de bodem. Opvallend weinig vis bevindt zich trouwens dicht bij of op de bodem. Tekent zich een grote boog achter een obstakel (stenen) dan is het vaak snoekbaars of snoek. Dat al die vis geen vanggaran- tie biedt ontdekten we ook, want het is niet eenvoudig om I positie te kiezen. Dit vanwege de grootte van het water (landkenmerken zijn soms wat moeilijk te zien voor een kruispeiling. Aantekenen de kaart). Heel dikwijls zijner I wel een paar runs over een veelbelovende stek nodig om te zien hoe je de boot moe! wegleggen. En dan wordt hel kiezen. Vissen we met kunstaas diep water dan kiezen wel voor bladpilkers, zinkende pluggen met een geluidje et I dergelijke. Bovendien, naar onze ervaring blijkt telkens weer dat met name de snoek baars niet zo heel actief is durende de dag. Tijdens de zeer vroege ochtend, maar lie ver nog tijdens de invallende j duisternis, azen de snoek baarzen van het Zoommeer! op zijn best. Dagenlang visje voor joker om dan plotseling midden in een school snoek baars terecht te komen die van geen ophouden weel- Even plotseling als het begint stopt het weer. Dat is nu precies de chan* van het sportvissen. Niemand weet tevoren of hij succes F hebben. Het Zoommeer een viswater om mee op groeien en te leren kennen, weet zeker dat de sportvissen van West-Brabant en Zeeland een uitstekend alternatie- voor de dagen dat het op z'(| niet zo wil lukken bij J" hebben.... Kayser uit Biervliet en voor klassen M en Z Christian Feyter Seydlitz uit Axel. Cross country in Axel Axel - De Ruitersportverentf Axel, het overkoepelend org van de landelijke rijverenig- De Oranjeruiters en de pon) De Kleppertjes, houdt zat 26 oktober de jaarlijkse country. Al meer dan 25 ja traditie op het ruitersport aan de Boslaan in Axel. Zo'n 35 combinaties pa- pony's komen vanaf 10-00 de ring voor de dressuurpr° J Voor de deelnemers aan j country is het van 11-30 to j uur verkennen van het P J van de cross country. O uur start de cross en aanS j- staat het springparcours f. programma. De prijsuitr0 gepland om 17.00 uur. Van onze paardensportmedewer- ker Nieuwvliet-Bad - In het 'Paardensportcentrum Nieuwvliet' van Hans en Yvon Prins aan de Baanstpolderse- dijk in Nieuwvliet-Bad wordt zondag 27 oktober een dres suurconcours hippique ge houden voor paarden en po ny's. De organisatie is in handen van de landelijke rijvereni- ging en ponyclub De Zwinrui- ters. In totaal komen er vanaf 09.00 uur zo'n zeventig com binaties in actie tijdens dit evenement. Begonnen wordt met de B-klasse pony's en als laatste categorie komt om 17.30 uur de Z2-klasse paar den aan bod. Jurylid voor de klassen B en L is Tanneke 14.30 uur Vierde klasse D: Goes- Oudenbosch, sportpark Het Schenge Goes, aanvang 14.30 Vrouwen derde klasse E: Olympic Shot, sportpark Oude Vaart Ter! neuzen, aanvang 12.45 uur. Vierde klasse D: Goes-Oudenbosch sportpark Het Schenge Goes, aan! vang 12.45 uur, HCGO-Rapide. Zondag 27 oktober, Zeeuwse in. doorcompetitie. Mannen eerste I klasse: Drive 1-DOS 1 en Souburg 1-Animo 1, Racketcentrum Kapel. Ie, aanvang 12.00 uur. Sluiskil j! Hulster Ambacht 1, Racketeer trum Terneuzen, aanvang uqJ uur. Tweede klasse: Souburg 2. SJEF 1, Racketcentrum Kapelle aanvang 15.00 uur. MLTC-Ludoet Emergo, Racketcentrum Terneu- zen, aanvang 11.00 uur. Zondag 27 oktober, Belgische I competitie: HV Hulst-Don Bosco (mannen), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 10.15 uur. ffl/1 Hulst-Groot Bijgaarde 2 (vrou- wen), sporthal Den Dullaert Hulst aanvang 11.30 uur. I van onze verslaggever Breskens - De handelshaver in Breskens wordt met slui- ting bedreigd. Dit heeft zeei ernstige gevolgen voor de [werkgelegenheid. De haver I heeft momenteel driehonderc I directe- en vijfhonderd afge- I leide arbeidsplaatsen. j en W van Oostburg trekken de- ize conclusie over de onzekere 1 toekomst van de haven naar aan- I leiding van een beleidsnota van leen werkgroep. I om de handelshaven van de drei- Igende ondergang te redden is de- |ze beleidsnota geschreven met daarin een aantal aanbevelingen. Volgens B en W van Oostburg j kan echter geen enkele garantie worden gegeven dat met uitvoe- ring van de aanbevelingen de toe- komst van de haven is veiligge- i steld. Veel problemen De werkgroep, bestaande uit ver- I tegenwoordigers van de Bedrijfs- j belangenvereniging Breskens, vereniging Havenbelangen Bres- kens en wethouder A. Rosendaal |van Oostburg, heeft een aantal aanzienlijke problemen gecon stateerd. In de handelshaven is I een tekort aan activiteiten op I scheepvaartgebied. Hierdoor is er tevens een tekort aan activiteiten I aan de wal. Met name de overslag J en transportsector laten het af- I weten en er is een te geringe be- langstelling van ondernemers I voor de mogelijkheden van de ha- ven. Tevens is er achterstallig on- I derhoud aan haven en remmings- I werken en er zijn in de haven Igeen vernieuwingen of verbete- I ringen doorgevoerd. Ook is er een I slechte verbinding voor het zwa re verkeer van de haven naar het i bedrijventerrein Deltahoek. I Indien er volgens de werkgroep I geen activiteiten worden ont- I plooid kan dit op termijn tot slui- 1 ting van de haven leiden en dat Van onze verslaggever Zelzate (B) - Een opvallende sticker met daaronder een te- lefoonnummer. Dat moet hulpverleners in staat stellen snel in contact te komen met een vertrouwenspersoon van diegene die de sticker bij zich I heeft. Die vertrouwensper soon kan een familielid zijn, j docent, goede vriend of harts- I vriendin. Dit idee, waarmee de uit Num mer Een afkomstige Valérie Wil- ems-Sijnesael al jaren rond loopt, werd gisteren tijdens de Dag van het Kind in België flink M de publiciteit gebracht. Want het is vooral de onrust die momenteel in België rondwaart rond de bescherming van het kind, die Valérie over de drempel heen zette. „Er ontbreekt vaak een schakel tussen kinderen en hulpverleners. Zo'ri sticker zet hulpverleners, als zich een kind tn nood bevindt, snel op het juis te spoor," zo lichtte zij gisteren i?e jn daar stoffenwinkel op de larkt in Zelzate. Als verpleeg kundige ervoer zij jaren geleden n oeeuws-Vlaanderen al bij on gevallen hoeveel tijd en moeite ouig is om naaste familie op de oogte te stellen. En men soms bij mand uit kwam waarmee het slachtoffer nu net géén goede and had. „Dankzij het telefoon- ummer op de sticker kan heel iem gelegd worden met U? die goed met de persoon- ?e leefsituatie van zo'n slacht offer bekend is." e sticker, een ontwerp van haar ooi en kunstenaar Ralph Wil- ,„ks' ?s °°k bedoeld als waar- schuwingssignaaf. „Kinderen wn-ü01 zicd bierdoor bewuster om.. n van be gevaren die hen mrmgen," meent Valérie. Er kan ns fen signaalwerking naar een 1 I omgeving uitgaan. „Als mPr d .niet het telefoonnum- dat „Van ou<fers erop zet, kan „p. a aanwijzing zijn dat er er- jjjj. ln het gezinsverband iets om S'i kan aanleiding zijn ken" bespreekbaar te ma- Valénfar ,.toekomstdromen ziet haar ia' inmiddels patent op cker wf ^eeft gekreSen- desti" kunnen h! W1;!d versPreid- "Er haaltio f wijze, van spreken 1 s geplaatst worden met

de Stem | 1996 | | pagina 10