Cijfers Polygram domper Philips IELD it voor staat 'Konmar betaalt miljoenen te weinig uit' I I II Boeren en tuinders ongelukkig met import-plan staatssecretaris Telfort en Enertel beconcurreren PTT Scheepsbouw krijgt tien miljoen extra ECONOMIE A6 Zwitserse boeren zetten Bern op stelten Beperkt treinverkeer NLAND kort elgië mishandeld •ugscontroleurs [ebieden af weeën Effectenbeurs reageert geschokt: koers keldert in Amsterdam met guldens Standaard voor nieuwe compact disc - -Xi - J ^U|frvf V - - J ULji ij IË m 'Spaarplannen zijn vaak misleidend' Dordrecht - Roosendaal Dordrecht - Breda Utrecht ECONOMIE KORT 'Afspraken over dieselprijs' Volkswagen draait goed Directiewisseling bij Neckerman Grote bedrijven: 18 procent meer winst KLM brengt dure brandstof in rekening Duitse metaal start massale protestacties 4 OKTOBER 1996 AS DE STEM 1111 DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 ië dreigt komende maandag evolg van een algemene 24- ld ABW heeft zijn leden op. rken in een poging een beter Overleg tussen werkgevers teren afgebroken. Onduide- .en de stakingsoproep zullen ,CV en de liberale bond ACL- leden te mobiliseren. ird-Ierland worden jaarlijks lachtoffer van mishandeling, mmissie in een gisteren gepu- de dat mishandeling van kin- daarvoor een cultuuromslag de Britse regering op een mi- geld uit te trekken voor pre- et moeten worden gewijzigd ;egen aanranding te geven als ranse douane-vakbond heeft aangekondigd uit protest te er van bezuinigingen het aan- :en. Daardoor kan de douane t Nederland waarin zij drugs ld SNAD zei, dat de 10 doua- tations in Parijs cvontroleren, en bezoeken, die dagelijks via arriveren. heeft besloten de Palestijnse iraël af te sluiten. De blokka- dt, houdt verband met infor- :n over op handen zijnde aan- olgens een woordvoerder van en beraamd in verband met de che Jihad, Fathi Shqagi, bijna ktober op Malta was vermoe- eheime dienst Mossad. in een boot zijn in Sierra Leo- 70 opvarenden gedood. Onge- 'ermoedelijk ook omgekomen, dagavond in tweeën. Botterdam (anp) - De Dien stenbond FNV heeft sterke vermoedens dat supermarkt keten Konmar jaarlijks 'ette- jjjke miljoenen' salaris van het personeel achterhoudt. Ook op andere onderdelen van de CAO gedraagt Konmar zich vol gens de bond 'diep beschamend', pe Dienstenbond maakt dit op uit een eerste inventarisatie bij een van de zogenoemde supersto- res van Konmar. Sommige mede werkers krijgen daar volgens de bond eenderde van hun loon niet uitbetaald. De Dienstenbond te kende ook een veelheid aan ande re klachten op. Konmar zou dis crimineren op leeftijd, laten doorwerken in de pauzes en niet voldoende mensen aannemen om de langere openingstijden op te vangen. Konmar noemt dit alles onjuiste aantijgingen die het bedrijf een voudig kan weerleggen. „Ons zijn geen klachten bekend. Medewer kers kunnen altijd contact met personeelszaken opnemen. Zij vinden daar een willig oor", al dus een woordvoerder van het bedrijf. De Dienstenbond zegt al jaren lang met Kónmar overhoop te liggen over uitvoering van de CAO. De supermarktketen zou zich stelselmatig schuldig maken aan onderbetaling van vooral het parttime-personeel. Het bedrijf berekent hun toeslag volgens de bond veel lager dan wat de cao bepaalt. FNV-bestuurder Van Hees uit Rotterdam zegt al talloze malen met een zaak naar de rechter te zijn geweest nadat rechtstreeks contact met de bedrijfsleiding niets had opgeleverd. „Konmar is bij ons op het kantoor een soort werkgelegenheidsproject gewor den. Het bedrijf communiceert niet op basis van intellectuele vaardigheden en wederzijds res pect maar puur met machtsver toon". Konmar heeft in totaal 4.500 me dewerkers in 25 vestigingen. De Dienstenbond roept hen op vol gende week naar Rotterdam en Eindhoven te komen om hun klachten in te zamelen. De bond wil met die gegevens in de hand 'scherpe gesprekken' voeren met Konmar en Vendex Food Groep, waarvan de supermarkten een dochteronderneming zijn. De Dienstbond zegt over Vendex geen klagen te hebben maar vindt dat Konmar de goede naam van het concern door het slijk haalt. Door Chris Paulussen Eindhoven/Londen - De toch al niet hoog gestemde verwach tingen voor de derde-kwartaalresultaten, die Philips vandaag bekend maakt, hebben gisteren opnieuw een domper gekregen j door tegenvallers bij PolyGram. De muziek- en filmdochter van Philips ziet zich door de slechte gang van zaken op de mu ziekmarkt genoodzaakt negentig miljoen dollar (155 miljoen gulden) uit te trekken voor reorganisaties. De Franse president Jacques praak tot de Palestijnse Raad alestijnse staat op te bouwen, e leeft. De toespraak van Chi- tofd tot het Palestijnse parle- lah, op de Westelijke Jordaanoe- ver, als een held binnengehaald. Ook in de Gazastrook juichten Palestijnse omstanders hem later luid toe. Spandoeken vroegen om een duidelijkere rol voor Frank rijk en de Europese Unie in het vredesproces. Dat staat thans onder auspiciën van de Verenigde Staten, de voor naamste geldschieter en bondge noot van Israël. De Israëlische re gering heeft geen behoefte aan verdere Europese bemoeienissen. De Franse president had zich bij het voorafgaande tweedaagse be zoek aan Israël zeer kritisch uit gelaten over de politiek van de Is raëlische regering. Hulp Ten aanzien van het vastgelopen Israëlisch-Palestijnse vredespro ces vroeg Arafat Chirac gisteren in Ramallah om hulp. Arafat heeft Chirac vergeleken met een dokter die de het zieke proces komt genezen. De moeizame on derhandelingen over de terug trekking van de Israëlische bezet tingsmacht in Hebron zijn giste ren in een hotel in Jeruzalem voortgezet. De ontruiming van de stad was al overeengekomen in de vredesak koorden van Oslo. De nieuwe Is raëlische regering onder leiding van premier Benjamin Netanya hu voegde echter nieuwe voor waarden toe aan de aftocht van i het leger. Het grootste probleem daarbij vormt de veiligheid van circa vierhonderd joodse kolonis ten, die in Hebron wonen, een stad met 120.000 Palestijnse inwoners. SENTIE) Met het belangrijke vierde kwar taal - met de kerst verkopen - nog grotendeels voor de boeg ver wacht PolyGram dat het resultaat exclusief herstructureringskosten over heel 1996 gelijk zal blijven of iets lager zal uitvallen dan over 1995. De oorzaak wordt gezocht in de muziekverkopen die achterblijven J bij de verwachtingen. De nog pril le filmactiviteiten ontwikkelen zich volgens plan, aldus Poly Gram. De effectenbeurs reageerde ge schrokken op de bekendmaking. De koers van PolyGram kelderde met guldens tegelijk en ook moe dermaatschappij Philips zakte verder weg. Reorganisatie De aangekondigde reorganisatie, die wereldwijd 400 van de in to taal 12.000 banen kost, heeft on der meer betrekking op het Mo- town-label, waar veranderingen in het management worden door gevoerd, nieuwe artiesten worden aangezocht en kosten worden ge maakt in verband met de verhui zing van het hoofdkantoor van Los Angeles naar New York. Ver reweg de meeste banen verdwij nen echter in Europa waar de ac tiviteiten op het gebied van mu- ziekdistributie en marketing wor den gereorganiseerd. Verder wordt de divisie klassieke muziek - in deze sector is Poly- Van onze verslaggever Eindhoven - Philips en vier andere bedrijven zijn een standaard overeengekomen voor een compact disc die door de gebruiker steeds op nieuw beschreven kan wor den. Deze CD-rewritable, met een opslagcapaciteit van 650 me gabyte, moet op termijn de floppy disc gaan vervangen. De technologie voor deze nieuwe CD is ontwikkeld door Philips, Sony, compu terproducent Hewlett-Pac kard, Mitsubishi-dochter Verbatim en de fabrikant van kantoormateriaal Ricoh. CD's die volgens de nieuwe standaard zijn beschreven, kunnen afgespeeld worden op nieuwe CD-rom drives en in de toekomst op DVD-rom drives. Nieuw aqn CD-rewritable is dat de schijfjes duizenden malen beschreven kunnen worden, dit in tegenstelling tot de eenmalige opname van CD-recordable. In het eerste kwartaal van 1997 moeten de nieuwe apparaten en bijbe horende software in de Vere nigde Staten op de markt komen. Gram leider op de wereldmarkt - onder handen genomen. PolyGram heeft jaren van forse expansie achter de rug door over names en door goed in te spelen op de introductie van de compact disc. In de periode 1990-1995 groeide de omzet met gemiddeld elf procent per jaar en de winst met zestien procent. Vorig jaar stagneerden de resultaten echter al. Op een omzet van 8,8 miljard gulden werd een nettowinst ge boekt van 741 miljoen gulden. De verwachting dat de resultaten dit jaar weer zouden aantrekken kwam niet uit. Over de eerste zes maanden steeg de nettowinst met slechts een procent tot 272 miljoen gulden bij een omzet van 4,3 mil jard gulden. De tegenvallende ontwikkeling is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de muziekmarkt. De groei is daar - zeker uitgedrukt in harde guldens - voor een groot deel uit. Maar er zijn volgens Po lyGram ook interne oorzaken waardoor nieuwe albums van sterren als Sting, The Cranberries, Bryan Adams en Lionel Richie het minder goed doet dan verwacht. Alleen al het uitstel van de nieuwe CD van U2 tot volgend jaar - de heren zijn eerst op vakantie ge weest - kost PolyGram dit jaar tien miljoen dollar aan winst. De ontwikkeling bij PolyGram is een tegenslag voor Philips, dat in de afgelopen jaren steeds kon re kenen op een stevige winstbij dra- ge van 75 procent-dochter. Daar mee wordt het beeld bevestigd dat de winstdaling van Philips niet al leen wordt veroorzaakt door de problemen in de consumenten elektronica en de tegenvallende groei van de chipmarkt. Over de hele linie lijkt sprake van teruglo pende resultaten. Voorproefje Vandaag maakt Philips zijn resul taten over de eerste drie kwarta len bekend. Over de eerste zes maanden liep de nettowinst terug van 1.327 miljoen gulden naar 236 miljoen gulden. Tegenover een voorziening van 800 miljoen gul den voor reorganisaties bij de di visie Sound Vision stond een meevaller van enkele honderden miljoen uit de verkopen van aan delen ASM Lithography. Inmiddels heeft Philips laten we ten dat van het verwachte winst herstel in het tweede halfjaar geen sprake zal zijn. Analisten gaan uit van een winst uit de gewone be drijfsuitoefening van ongeveer 320 miljoen gulden over het derde kwartaal, tegen 539 miljoen gul den in dezelfde periode van vorig jaar. Verwacht wordt dat de nieuwe president Cor Boonstra ernst maakt met de aangekondigde ver snelling van maatregelen om de winstgevendheid te herstellen. De vraag is hoeveel geld Philips voor nieuwe saneringen wil uittrekken. Als het bericht van PolyGram daarvan een voorproefje is, zou den met de voorzieningen weieens opnieuw vele honderden miljoe nen gemoeid kunnen zijn. jgtifcag-.:* L,\J. i? .'Ir ,:r - ;;T nr ,T II iÏÏ'i', v llli ■nv 83 SI IF f fis W M I m m «HES Den Haag (anp) - Spaarplan- nen van verzekeraars zijn vol gens de Consumentenbond vaak misleidend. Spaarders kunnen beter hun geld zelf onderbrengen bij een of meer beleggingsfondsen. Dat is flexibeler en levert meestal een hoger eindkapitaal op, zegt de bond. Geldinstellingen prijzen vaak hun plannen voor het opbouwen van vermogen aan als een vorm van ri sicoloos sparen. Dat is volgens de Consumentenbond niet waar om dat de verzekeraars het ingelegde geld beleggen. Het koersrisico is volledig voor de deelnemer die zijn centen dan ook beter zelf kan beleggen. Omdat de spaarder niet vastzit aan een lange looptijd geeft dat meer flexibiliteit. Tussentijds stoppen met een spaarplan kost veel geld. Sommige verzekeraars laten de consument niet zien welk deel van de premie zij daadwerkelijk be leggen. Zij houden geld in voor administratie- en beheerskosten, winstopslag en provisie. De kos ten maken vooral in het begin van de looptijd een groot deel uit van de premie van een spaarplan. De opbrengst bij tussentijdse beëin diging is dan vaak zeer teleurstel lend. De verzekeraars wijzen daar bijna nooit op bij het afsluiten van een spaarplan. Klagen bij de Ombudsman Le vensverzekeringen helpt in zulke gevallen volgens de Consumen tenbond. In eenderde van de ge vallen leverde dit een hogere uit kering op. Duizenden boeren belagen in de Zwitserse hoofdstad Bern het parlementsgebouw. De boeren zijn woedend over het landbouwbeleid van de Zwitserse regering. Die wil fors het mes zetten in tal van landbouwsubsidies. foto reuter (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De boeren- en tuindersorga- jjisatie LTO-Nederland is zeer ongelukkig met et voorstel van staatssecretaris Van Dok (Eco nomische Zaken) om de importheffing op land- ouwproducten uit de armste ontwikkelings- enaen op termijn af te schaffen. e staatssecretaris wil tijdens de eerste topconfe- j van. Wereldhandelsorganisatie (WTO) in cember in Singapore pleiten voor afschaffing van Ua 'Jnportheffing. Volgens haar zal de ruimere rkttoegang de Nederlandse agrariërs slechts 'een Pijn' doen. jLe staatssecretaris stapt "wel heel gemakkelijk LTn jVer 8ev°lgen voor de tuinders", reageert recteur A. Jaarsma. Hij heeft begrii begrip voor de I armst Van een h1™0,6 markttoegang om de Waa ontwikkelingslanden te helpen, „maar O,. ,ro® moet het dan weer eenzijdig om landbouw- veten gaan?" Volgens hem zijn de ontwikke len ook meer geholpen met een tariefsver- I sjon j ,v°or verwerkte producten in plaats van t,„„ s™fen. „Dan levert het daar tenminste ook 1 nige werkgelegenheid op. In praktijk zitten juist op die verwerkte producten de hoogste heffin gen." Ook de woordvoerder van de grootste groente- en fruitveiling The Greenery heeft bedenkingen bij de suggestie van Van Dok. „Van een ongeclausuleerd neerhalen van tariefmuren mag geen sprake zijn. Bij de producten uit de ontwikkelingslanden moet ook worden gekeken naar kwaliteit en gebruik van bestrijdingsmiddelen. De zegsman van de Vereniging van Bloemenveilin gen (VBN) reageert verbaasd op het plan van Van Dok. Wat betreft de snijbloemenimport uit de Der de Wereld wordt nu al op zo'n 80 procent geen im portheffing meer gegeven. De VBN-woordvoerder benadrukt dat bij van verdere verlaging van de ta rieven alleen sprake kan zijn als andere landen, zo als Japan, meedoen. Van Dok wil op termijn volle dig af van de heffingen die de groep van ruim veer tig armste landen nu nog verschuldigd zijn over hun uitvoerproducten. Deze variëren van textiel, fruit, suiker, tot snijbloemen en tomaten. „Het aandeel van deze arme landen in de landbouw is zo onge looflijk klein, terwijl het voor die staten om een be langrijke, wereldwijde opening gaat", aldus de staatssecretaris eerder deze week. Zaterdag 26 oktober vanaf 16.30 uur Voor werkzaamheden aan sporen, wissels en een nieuwe tunnel in Dordrecht moet het treinverkeer worden stilgelegd. NS zorgt voor bussen op het traject Dordrecht - Lage Zwalüwe. In de meeste gevallen wordt daar door de reistijd 30 minuten langer. Soms kunt u het bustraject vermijden door over een andere route Utrecht - 's-Hertogenbosch) te reizen. Ook dan kan uw reis 30 minuten langer duren. Reist u uit de richting Amsterdam, Den Haag, Rotterdam naar Roosendaal, Vlissingen, België v.v.? Tussen Amsterdam en Dordrecht rijden de treinen volgens het spoorboekje. Tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe v.v. reist u per bus. Van Lage Zwaluwe rijden lx per uur treinen naar Roosendaal-Vlissingen v.v. en lx per uur naar Roosendaal-Brussel v.v.. Deze treinen stoppen ook in Zevenbergen en Oudenbosch. Let op: reizigers NAAR België moeten 30 minuten VROEGER dan normaal vertrekken uit Amsterdam, Dordrecht en tussengelegen stations om in Roosendaal de aansluiting op de Intercity naar Brussel te halen. Reist u uit de richting Den Haag, Rotterdam naar Breda, Tilburg, Eindhoven, Limburg v.v.? Tussen Den Haag en Dordrecht rijden de treinen volgens het spoorboekje. Tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe reist u per bus. Van Lage Zwaluwe rijden 2x per uur treinen naar Breda-Tilburg-Eindhoven-Heerlen/Venlo v.v.. Deze treinen stoppen ook in Prinsenbeek. Reist u per Thalys van of naar België/Frankrijk of per nachttrein naar Parijs? Voor reizigers met deze treinen gelden bijzondere regelingen. Bel hiervoor met 06-9292 (50ct/m.) Zondag 27 oktober de gehele dag In Utrecht CS wordt een wisselcomplex vernieuwd. Hierdoor moet het treinverkeer op een aantal trajecten worden aangepast. Intercity's rijden wel, maar met vertraging. Het aantal stoptreinen per uur wordt ver minderd. In Utrecht CS stoppen veel treinen langs andere perrons dan gebruikelijk. Houd rekening met een extra reistijd van 15 tot 30 minuten. Reist u per Intercity Den Helder - Amsterdam - Utrecht - Arnhem - Nijmegen of per Intercity Haarlem - Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Maastricht v.v.? In de richting VAN Amsterdam NAAR Utrecht en verder rijden' deze treinen normaal. In de omgekeerde rich ting komen deze Intercity's tot 12.00 uur met een vertraging van 5 tot 10 minuten aan in Utrecht CS, Duivendrecht en Amsterdam CS. Aansluitingen kunnen hierdoor verloren gaan. Reist u met de "zondagavond-sneltreinen" Maastricht-Eindhoven-Utrecht-Amersfoort- Groningen/Leeuwarden? In de richting Zuid-Noord rijden deze treinen direct van 's-Hertogenbosch naar Amersfoort, zonder te stoppen in Utrecht CS. Voor reizen van/naar Utrecht CS reist u van 's-Hertogenbosch naar Utrecht, resp. van Utrecht naar Amersfoort per Intercity. Reist u met de "zondagavond-sneltreinen" Rotterdam/Den Haag-Utrecht-Nijmegen v.v.? Deze treinen rijden niet. U reist per Intercity en stapt over in Utrecht. Reist u per stoptrein Utrecht-Rhenen v.v.? Dan reist u tussen Utrecht en Driebergen v.v. met de Intercity Utrecht-Arnhem, die de hele dag extra stopt in Driebergen en u stapt daar over. Reist u per stoptrein Utrecht-'s-Hertogenbosch v.v.? Dan reist u tussen Utrecht en Geldermalsen v.v. met de stoptrein Utrecht-Tiel en stapt in Geldermalsen over. Reist u naar of van Duitsland via Arnhem? Tot 12.00 uur rijdt een aantal treinen naar en van Duitsland op andere tijden en/of via een andere route. Bel voor meer informatie met 06-9296 (50ct/m.). Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werktrajecten tijdens dit weekend? Kijk dan op Teletekst pagina 754, bel OV-Reisinformatie'06-9292 (50ct/m.) of haal de gele folder op het station. Natuurlijk staan onze loket- tisten en conducteurs u ook graag te woord. Den Haag - Het beroepsvervoer verdenkt de oliemaatschappijen van ongeoorloofde onderlinge afspraken over de dieselprijs. Brancheorganisatie KNV vraagt minister Wijers (Economische Zaken) om een onderzoek naar overtreding van de Europese wet geving en 'passende' maatregelen. KNV (personen- en goederentransport) zegt dat de oliemaat schappijen op de Nederlandse markt de dieselprijs steeds vrijwel gelijktijdig verhogen. Dat is volgens de organisatie dit jaar al tien keer gebeurd. Vooral Esso en Shell hebben daar een handje van. Vanaf begin dit jaar is diesel los van accijnsverhogingen al 10 cent duurder geworden. De bedrijfstak zit daardoor met 400 miljoen extra kosten die zij onvoldoende kan doorberekenen. Wolfsburg - Volkswagen, de grootste autoproducent in Europa, heeft in de eerste negen maanden van dit jaar goed gedraaid. Pro ductie, verkoop, omzet en winst lieten een behoorlijke stijging zien, zo heeft het Duitse concern gisteren bekendgemaakt. De winst voor belasting ging ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1995 omhoog van 948 miljoen mark tot 1,48 miljard mark en het nettoresultaat steeg van 185 miljoen mark tot 465 miljoen mark. De omzet groeide met 14,3 procent tot 74,5 miljard mark. De verkoop van de vier automerken (Volkswagen, Audi, Seat en Skoda) nam toe met 12,5 procent toe tot 2,987 miljoen wagens en de productie groeide met 8,7 procent tot 2,742 miljoen stuks. Het aantal werknemers ging met 836 omhoog naar 243.256. Terneuzen - Bij Neckerman Nederland in Terneuzen is per 1 no vember Bertram Kleppe benoemd tot directeur. Hij volgt vanaf die datum Wil Amian op, die sinds 1990 aan het hoofd van Neckerman Nederland stond. Amian wordt directeur van het Deense postorderbedrijf Bon' A Parte Postshop in Ikast, dat onlangs door Neckerman Versand AG uit Duitsland werd overgenomen. Kleppe (37) werkt sinds 1987 bij Neckerman Nederland. De laatste zes jaar was hij eindverant woordelijk voor de marketingactiviteiten. Nij Neckerman Neder land in Terneuzen werken 235 mensen. Voorburg - De gezamenlijke winst van grote ondernemingen (mi nus banken en verzekeraars) is vorig jaar met 18 procent toegeno men tot bijna 43 miljard. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de chemie en delfstoffenwinning draaiden goed. Het net to-resultaat in deze sector steeg met 3,5 miljard tot 12,8. De dienstverlening is de enige bedrijfstak waar de winsten vergele ken met '94 daalden: met 8 procent tot 1,3 miljard. Het CBS-onderzoek naar de winsten bij grote bedrijven richt zich op ondernemingen met een balanstotaal van 25 miljoen gulden of meer. Amstelveen - KLM en zijn partner North West Airlines gaan de sterk gestegen prijzen voor kerosine doorberekenen aan de passa giers. De luchtvaartmaatschappijen brengen een brandstoftoe slag vanaf 1 november in rekening. KLM volgt het voorbeeld van de drie chartermaatschappijen die vorige week al een brandstoftoeslag afkondigden. KLM gaat voor een enkele reis binnen Europa negen gulden extra berekenen. Op vluchten naar bestemmingen in Afrika, het Midden-Oosten, Paki stan, India, Bangladesh, Sri Lanka en op bestemmingen via de Noord-Atlantische routes geldt een toeslag van zeventien gulden per enkele reis. Voor alle overige bestemmingen is de toeslag per enkele reis 23 gulden. Bonn - In heel Duitsland worden vandaag massale protestacties, stakingen en betogingen gehouden. Het is mede een reactie op het mislukken van het CAO-overleg voor de metaal en electrotech- niek. Na een marathonzitting werd het overleg de vorige nacht om vier uur 's morgens definitief gestaakt. Volgens de voorzitter van de gezamenlijke metaalwerkgevers Gesamtmetall, Werner Stumpfe komt er voorlopig geen nieuwe gespreksronde. Beide partijen ge ven elkaar de schuld van het mislukken van het overleg en verwij ten elkaar onverantwoorde koppigheid. Breekpunt - met vérstrekkende gevolgen - is de doorbetaling van het volle loon bij ziekte. Sinds een recent besluit van de Duitse Bondsdag zijn werkgevers gerechtigd om zieke werknmemers maar tachtig procent van het loon uit te betalen of de werknemer moet - zolang hij ziek is - per week één vakantiedag inleveren. Den Haag (anp) - Telfort en EnerTel krijgen van minister Jor- ritsma vergunning voor een kabelnetwerk voor telecommuni catie. De twee bedrijven worden de nieuwe concurrenten van PTT Telecom. Een derde gegadigde Global One is afgevallen. Het bedrijf voldeed niet aan de wettelijke minimumeisen die aan de vergunning worden gesteld. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat gisteren mee gedeeld. Telfort is een samenwer kingsverband van de Nederlandse Spoorwegen en British Telecom. In EnerTel zijn de landelijke ener giebedrijven verenigd. Het bedrijf werkt samen met het Canadese Nortel. Naast het aanbieden van allerlei diensten op het gebied van tele communicatie, zoals dataverbin- dingen, teleshoppen en internet, mogen de nieuwe vergunninghou ders vanaf 1 juli volgend jaar ook landelijke telefoondiensten aan bieden. De minister verwacht de nieuwe vergunningen over vier weken daadwerkelijk te kunnen verlenen. Met de twee nieuwe landelijke aanbieders wordt de liberalisering in de telecommunicatie ook op vaste netwerken een feit. Voor mobiele telefonie kwam vorig jaar met de komst van Libertel al een eind aan de monopoliepositie van PTT-Telecom. Den Haag (anp) - De overheid steekt dit jaar nog eens 10 mil joen gulden in de bouw van zeeschepen. Met het geld moeten de Nederlandse werven voor de rest van dit jaar opboksen tegen de buitenlandse concurrentie die soms zwaar wordt gesubsidi eerd. Overleg met de bedrijfstak moet uitwijzen welke werven de extra steun krijgen. Minister Wijers (Economische Zaken) neemt de maatregel om dat een internationaal akkoord dat overheidssteun verbiedt uit blijft. De Verenigde Staten heb ben dit nog steeds niet getekend. De scheepsbouw kreeg om de zelfde redenen over de eerste ne gen maanden van dit jaar al der tig miljoen steun. De Europese richtlijn voor subsidie aan de be drijfstak die per 1 oktober zou aflopen is tot eind '97 verlengd. Europa was van plan de regeling te schrappen op het moment dat in OESO-verband een akkoord zou zijn gesloten met de VS, Ja pan en Korea over het staken van overheidssteun. De VS weigeren echter tot op he den de OESO-overeenkomst te ondertekenen met de presidents verkiezingen voor de deur. Ame rikaanse politici zijn bang dat zij de belangrijke sector van de scheepsbouw in hun land tegen zich in het harnas jagen. Japan en Korea wachten af wat de Amerikanen gaan doen. De Nederlandse scheepsbouwers gingen ervan uit dat de dertig miljoen van Wijers voor dit jaar toereikend zou zijn. Maar zij trokken opnieuw bij Economi sche Zaken aan de bel omdat an dere landen voorlopig ook door gaan met subsidies. De minister verwacht dat na de Amerikaanse verkiezingen meer duidelijkheid ontstaat over het OESO-ak- koord. Daarna zal Nederland be palen wat het volgend jaar met de steun aan de scheepsbouw gaat doen.

de Stem | 1996 | | pagina 7