Vluchtelingenhulp op instorten Ciif. Israël vreest nieuwe politieke moord Brundtland domineerde jarenlang Noorse politiek Chirac pleit voor Palestijnse staat MANFIELD Bern verdedigt visum voor zieke Mobutu Nieuwe 'flitstrein' voor bestaand spoor Boeren e met impc Thorbjörn Jagland nieuwe premier van Noorwegen BOX OFFER DE STEM BUITENLAND 'Chaos Oost-Zaïre werk van internationale Tutsi-milities met steun buurlanden' Gespierde Britse troonrede BUITENLAND kort Maandag stakingen in België Miljoen Britse kinderen mishandeld Korte staking Franse drugscontroleurs Israël sluit Palestijnse gebieden af Bliksem splijt boot in tweeën DE STEM Effectenbeui Standaard voor nieuwe compact disc 11 DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Bern/Lausanne (dpa/bel- ga/anp) - Zwitserland duldt om 'gezondheidsredenen' de Zaïrese president Mobutu Se- se Seko op zijn grondgebied. Een zegsman van het Zwitser se ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren de uit reiking van een visum aan Mobutu aldus verdedigd. Bern is sinds 1991 bijzonder zui nig met visa voor Mobutu. De Zwitserse regering rechtvaardigt echter met een beroep op zijn ge zondheidstoestand een uitzonde ring in dit geval. Mobutu onder ging in augustus in het universi tair ziekenhuis van Lausanne een prostaat-operatie. Zijn genezing verloopt voorspoedig volgens een presidentiële woordvoerder. Volgens het Zwitserse tijdschrift L'Illustré verblijft Mobutu, met een gevolg van meer dan twintig lijfwachten en personeel, sinds zijn operatie in het exclusieve Hotel Beau-Rivage aan het Meer van Genève. Zijn hotelrekening is volgens het tijdschrift inmiddels opgelopen tot meer 2,45 miljoen gulden. Als een regering in ballingschap heeft Mobutu in het hotel een ei gen telefoonoperator geïnstal leerd. De president zelf laat zich zelden zien. Hij bezet met zijn staf, in hotelkringen 'la déléga- tion' genoemd, met elkaar ver- bonden suites op de bovenste ver dieping. In twee maanden tijd heeft Mo butu al bijna 15.000 maal het maandloon van een universiteits professor in Zaïre uitgegeven, een land met buitenlandse schul den van meer dan twintig miljard gulden, aldus L'Hlustré. De schulden van de Zaïrese ambas sade in Bern en de VN-missie in Genève zijn opgelopen tot ruim vier miljoen gulden. Er moet juridisch onderscheid worden gemaakt tussen de staat Zaïre en Mobutu, die als privé persoon in Lausanne verblijft. Volgens de Zwitserse televisie heeft Mobutu bijna zeven miljard gulden op Zwitserse bankreke ningen staan en bezit hij onbe kende rijkdommen elders in de wereld. Daar zijn de schulden van de Zaïrese staat dus niet op te verhalen. Zaïre verkeert mo menteel vrijwel in staat van ont binding. De gevechten in het noordoosten van het land duiden erop dat buurlanden gebruik of misbruik trachten te maken van de armoede en chaos van de Zaï rese staat. In Bukavu stroomden gisteren elk uur 1.500 nieuwe vluchtelingen toe, aldus de WFP-woordvoerder, die sprak van een hopeloze situa tie. In totaal zou meer dan een kwart miljoen mensen de gevech ten in en om Uvira zijn ontvlucht. De voedselvoorraden in Bukavu, waar al twee jaar lang tienduizen den Hutu-vluchtelingen uit Rwanda onderdak hebben gevon den, kunnen wegens de aanhou dende gevechten niet snel genoeg worden aangevuld. De chaos in het oosten van Zaïre is het werk van internationale Tutsi-milities, die gesteund wor den door de regeringen van Zaïres buurlanden. Er zijn sterke aan wijzingen dat deze buurlanden het gemunt hebben op de bergrug Bukavu (dpa/belga/afp/rtr) - Er dreigt een verschrikkelijke hongersnood voor honderdduizenden vluchtelingen in het oos ten van Zaïre. De bevoorrading van meer dan 400.000 Rwande se en Burundese vluchtelingen die in of op weg zijn naar Buka vu, dreigt volgens een zegsman van het Wereldvoedselprogram ma van de Verenigde Naties (WFP) in te storten. langs de grenzen met Rwanda, Burundi en Uganda. Dit zei Piet Vroeg van Artsen zonder Gren zen, die tot dinsdag in het gebied verbleef. Afgelopen donderdag nog kreeg het kamp, waar Vroeg verbleef, bezoek van een ongeveer driedui zend man tellende militie. De sol daten waren opvallend goed uit gerust en hadden behoorlijke kle ding aan. „Dit waren soldaten met een opdracht en een duidelijk doel voor ogen," aldus de AzG- medewerker. De politieke spanning in het ge bied rond de Grote Meren bereik te dinsdagavond een hoogtepunt, toen Kinshasa voor de eerste keer het Rwandese en Burundese leger formeel beschuldigde van aanval len op Zaïrees gebied in Noord en Zuid-Kivu en melding maakte van gevechten tussen het Zaïrese leger (FAZ) en Rwandese rege ringssoldaten. Zaïrese soldaten meldden gisteren nieuwe gevech ten. Een vluchtelingenstroom van naar schatting 200.000 mensen zette zich in beweging richting Bukavu. Bijna 30.000 vluchtelingen van een kamp nabij Bukavu sloten zich in een paniekreactie bij deze mensenstroom aan, aldus een woordvoerder van het VN-Hoog Commissariaat voor de Vluchte lingen (UNHCR) in Nairobi. Bij deze Rwandese en Burundese vluchtelingen hebben zich dui zenden Zaïrezen gevoegd, wier dorpen in brand zijn gestoken. Het WFP heeft momenteel nog voor drie tot vier dagen voedsel voor de 312.000 Hutu-vluchtelin- gen, die zich nu al in de kampen rond Bukavu bevinden. Bevoorra ding per vliegtuig is uitgesloten, gezien de grote hoeveelheden voedsel die nodig zijn. Door de ge vechten rond Uvira zijn praktisch alle wegen in Oost-Zaïre afgeslo ten. De andere bevoorradingsrou te, via Oeganda naar Goma, is door gevechten in Noord-Kivu eveneens ontoegankelijk voor hulptransporten, aldus humani taire bronnen. In en rond Goma houden zich 700.000 vluchtelin- Van onze correspondent Londen - In de troonrede van koningin Elizabeth van Enge land zijn gisteren vijftien wet ten aangekondigd, die in meer of mindere mate moeten be antwoorden aan de roep om een 'beschaafdere' maat schappij. Zo zal op korte termijn een 'na tionaal register' van pedofielen worden geopend, dat de adressen van veroordeelde pedofielen be vat. Nieuwe wetten zijn aange kondigd tegen maniakken en hij gers, die vrouwen (of mannen) in timiderend achtervolgen en be spieden. Drugdealers die voor de derde keer worden veroordeeld, krijgen een minimumstraf van zeven jaar. Voor inbrekers geldt in dat geval meteen drie jaar. Re cidiverende aanranders en ver krachters weten nu van te voren, dat ze levenslang krijgen. Misdadigers zullen vooraan ook een langer deel van de straftijd daadwerkelijk moeten uitzitten. Beperkte strafvermindering kan alleen nog worden overwogen bij goed gedrag. Ook in het onder wijs zullen leraren en onderwijs- inspecteurs meer bevoegdheden krijgen om de discipline onder leerlingen te vergroten. Een vluchtelingenstroom van naar schatting 200.000 mensen, richting Bukavu Door Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk is zijn Hoge Snel heidstrein-religie aan het verliezen. Steeds vaker wordt de aanleg van snelle treinbanen niet meer als een vaststaand feit beschouwd. Zo is de TGV-lijn tussen Parijs en Straats burg voorlopig in de ijskast gezet. Het be langrijkste motief is, dat de aanleg van de 406 kilometer lange Hoge Snelheidsbaan peper duur is. Maar ook de milieu-aspecten en de nieuwe technologie steken de TGV een spaak in het wiel. De Thalys, de flitstrein die sinds juni rijdt tussen Amsterdam en Parijs, lijkt de laatste ''klassieke TGV' te zullen worden. Treinbou- wer GEC-Alsthom werkt op dit moment aan het prototype van de eerste TGV-nieuwe stijl. Het voordeel van de 'Veer-TGV' is, dat de trein 350 kilometer per uur kan rijden op nieuw spoor, maar dat deze ook veel harder kan dan gewone treinen op de bestaande ver bindingen. Afhankelijk van de bochten kan de Veer-TGV, waarvan volgend jaar het eer ste model wordt afgeleverd, een snelheid van maximaal 240 kilometer bereiken over be staand spoor. Als de proef met de Veer-TGV een succes wordt, betekent dit, dat de snelle treinen- technologie een nieuwe fase in gaat, dat de huidige generatie TGV's verandert in prehis torische monsters, en dat de discussie in Ne derland - over het nut of nutteloosheid van een snelle baan dwars door het Groene Hart en langs de snelweg Antwerpen-Breda - weer opnieuw oplaait. Immers, om snel te kunnen treinen, is het dan niet meer een absolute voorwaarde om een speciale afgeschermde baan aan te leggen. De 'Veer-TGV' is het resultaat van het ineen schuiven van de TGV-motoren met het bo- venstel van de Italiaanse 'Pendolino'. Dat is een trein, die door een ingenieus veersysteem geen last meer heeft van de centrifugerende kracht. In een gewone trein en in een ouder wetse TGV wordt de passagier naar buiten gedrukt, zodra een bocht met grote snelheid wordt genomen. Dat wordt deels opgevangen door de rails in de bochten ongelijk aan te leggen. Maar de 'Pendolino' heft het probleem helemaal op, doordat het wagenstel via een speciale vering is verbonden aan het wielstel. De huidige ge neratie veertreinen -het systeem is in de ze ventiger jaren ontwikkeld door FIAT- zorgt er voor, dat in plaats van 160 op sommige baanvakken ruim 200 kilometer kan worden gereden. Door een TGV met een 'Pendolino' te laten samensmelten blijven twee voordelen overeind: die van 'flitsen' op een flitsbaan en die van sneller rijden dan de rapste sneltrein op een klassieke spoorlijn. gen op. Een zegsman van de Zaïrese pre sident Mobutu Sese Seko riep de bevolking gisteren op de Zaïrese televisie op, de strijdkrachten fi nancieel te steunen bij de verdedi ging van de eenheid van het land. Oslo (rtr/afp) - Voorzitter Thorbjörn Jagland (45) van de Noor se Arbeiderspartij wordt vrijdag tot premier benoemd. Dat is meegedeeld door het kantoor van de zittende premier Gro Har lem Brundtland (57), die gisteren eerder op de dag in een toe spraak in het parlement haar aftreden had aangekondigd. Het aftreden van Brundtland komt onverwacht. Zij zei dat zij de kwestie van haar opvolging ruim voor de verkiezingen in sep tember 1997 wilde regelen. Vol gens berichten in de Noorse pers zou Brundtland een leidende functie ambiëren bij een interna tionale organisatie. Zij is ge noemd als mogelijke opvolgster van VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali. Zelf weigert de bewindsvrouw tot nu toe elk commentaar op deze speculaties. Thorbjörn Jagland. foto reuter Door Willy Werkman Tel Aviv - Zeven keer in de af gelopen maand had Israels links denkende parlementslid Yael Dayan de telefonische dreigementen moeten aanho ren. „Hoer van Arafat," was haar toegeroepen. „We zullen je vernietigen." Zelfs kogels in een enveloppe had ze ontvan gen. Van politiebescherming wilde ze niets weten, had ze ons begin deze week gezegd. Maar ze was wel on gerust. Bijna één jaar na de poli tieke moord op premier Yitschak Rabin zei ze: „Het rechtse extre misme is nog even gevaarlijk. Ik sluit een volgende politieke aan slag niet uit." Tijdens een bezoek deze week aan Hebron gooide een extreme joodse kolonist kokende thee over haar heen. Yael Dayan liep brandwon den op. Een 'klein' incident. Maar een teken aan de wand. Zo wezenlijk is kennelijk het ge vaar, dat de anders zo zwijgzame commandanten van de binnen landse veiligheidsdienst, de Shin Bet, nu openlijk waarschuwen. Begin deze week liet een bron bin nen de dienst weten, dat premier Benjamin Netanyahu en zijn mi nister van Defensie, Yitschak Mordechai, als eersten op de geva- renlijst staat. Niet voor niets zijn de afgelopen dagen de wapens van een aantal extreme joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever afgeno men. De Shin Bet is met name be vreesd voor een nieuwe politieke moord, als de regering zal beslui ten het grootste deel van de stad Hebron aan Palestijns bestuur te overhandigen. De moord op Rabin, op 4 Novem ber vorig jaar, wordt in Israël op grond van de joodse kalender van daag al herdacht. Maar de toe spraken in het parlement, de bloe men op de plek, waar hij neerviel, en de kaarsjes bij zijn graf hebben een bittere bijsmaak. „Er is een sfeer en een politieke situatie, die op de mogelijkheid van een vol gende moord wijzen," zegt Yaacov Per'i, voormalig hoofd van de Shin Bet. Deskundigen binnen de Shin Bet hebben al een profiel gemaakt van de volgende dader. Hun conclusie is, dat hij zeer waarschijnlijk niet een eenzame gek is, maar een man, die op grond van zijn politie ke en religieuze overtuigingen tot een koelbloedig moordbeslui't kan komen. Overtuigd van de juist heid van zijn daden. En gesteund door zijn omgeving. Net als Yigal Amir, de inmiddels 28-jarige moordenaar van Yitschak Rabin, die twee jaar met zijn plannen heeft rondgelopen en er ook met velen over heeft gepraat. Enkele seconden, nadat hij Rabin naast de trap van het stadhuis in Tel Aviv dodelijk had getroffen, had hij rustig gezegd: „Rabin heeft het verdiend." Volgens de Shin Bet loopt er ove rigens niet één met moordplannen rond, maar zijn het er misschien wel honderden of duizenden. Fa natieke joodse kolonisten in He- bron bijvoorbeeld, die al hebben aangekondigd zich zonodig met geweld tegen het vertrek van de Israëlische troepen daar te zullen verzetten. Net als een jaar gele den, toen een paar rabbijnen het religieuze doodsvonnis over pre mier Rabin bevestigden, krijgen de kolonisten ook nu weer hun in spiratie van joodse geestelijke lei ders. Net als vorig staan ook de boodschappen weer op de muren geschreven. „Rabin is een verra der," zegt de graffiti nog steeds. Oslo (dpa/rtr) - Gro Harlem Brundtland, die gisteren verrassend haar vertrek als premier van Noor wegen bekendmaakte, heeft gedu rende het grootste deel van de jaren tachtig en negentig de politiek van haar land gedomineerd. Maar on danks haar grote populariteit slaagde zij er niet in de Noren warm te maken voor Europa. In 1994 stemden haar landgenoten tegen aansluiting bij de EU. Een van Brundtlands belangrijkste ta ken tijdens haar twaalf jaar als rege ringsleider was de verdeling van mil jarden aan oliegelden onder slechts 4,3 miljoen mensen. Ook moest Noorwegen alle zeilen bijzetten om er voor te zor gen, dat Oslo gehoor vond in Brussel, ondanks dat de EU was afgewezen. Brundtland (57) nam zelden een blad voor de mond en kreeg van 1984 tot 1986 internationale bekendheid als voorzitter van de VN-commissie voor Milieu en Ontwikkeling. Op interna tionale podia bracht zij vaak de rech ten van vrouwen ter sprake. Op de VN Bevolkingsconferentie in Cairo in 1994 wekte zij de woede van de katholieken en moslims op door een lans te breken voor abortus en haar tegenstanders uit te maken voor hypocrieten. Gro Harlem Brundtland werd geboren in 1939 en volgde een medische studie op Harvard in de VS en was tot 1974 kinderarts. In dat jaar werd zij be noemd tot minister van Milieu. Zij werd in 1981 voor de eerste maal pre mier, toen Nordli om gezondheidsrede nen moest terugtreden. Acht maanden later verloor haar Arbeiderspartij de verkiezingen aan de Conservatieve partij van Willoch. In de vier jaren die volgden, slaagde Brundtland erin haar vurige karakter onder controle te krijgen en wist zich te ontpoppen als de onbetwiste leider van haar partij. De verkiezingen van 1985 werden op nieuw verloren, maar nipt. Toen Wil loch een jaar later het bijltje erbij neergooide over een omstreden belas tingwet, nam zij aan het hoofd van een minderheidsregering, met acht vrou welijke en tien mannelijke ministers, het roer over. Brudtland was premier van Noorwe gen sinds 1990, maar twee jaar later gaf zij haar functie als leider van de Arbeiderspartij op, toen een van haar zoons zelfmoord pleegde. De oppositie erkende niet tegen haar op te kunnen. „Zolang Gro er is, hebben wij geen kans," zei oppositieleider Hagen ooit. Waarnemers denken, dat Brundtland in de race is om Boutros-Ghali op te volgen als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Gro Harlem Brundtland foto anp Brussel - Het openbare leven in België dreigt komende maandaj gedeeltelijk verlamd te raken als gevolg van een algemene 24. uurstaking. De socialistische vakbond ABW heeft zijn leden op. geroepen een etmaal lang niet te werken in een poging een beter collectief loonakkoord af te dwingen. Overleg tussen werkgevers en werknemersorganisaties werd gisteren afgebroken. Onduide- lijk is nog in hoeverre de ABW-leden de stakingsoproep zullen opvolgen. De christelijke vakbond ACV en de liberale bond ACL. VB vinden het nog te voorbarig hun leden te mobiliseren. Londen - In Groot-Brittannië en Noord-Ierland worden jaarlijks minstens één miljoen kinderen het slachtoffer van mishandeling. Dit zegt een nationale onderzoekscommissie in een gisteren gepu. bliceerd rapport. De commissie stelde dat mishandeling van kin- deren te voorkomen is, maar dat daarvoor een cultuuromslag noodzakelijk is. De commissie riep de Britse regering op een mi. nister voor Kinderen aan te wijzen en geld uit te trekken voor pre. ventieve maatregelen. Ook zou de wet moeten worden gewijzigd om kinderen dezelfde bescherming tegen aanranding te geven als volwassenen. Parijs - De afdeling Parijs van de Franse douane-vakbond heeft voor vandaag een actie van drie uur aangekondigd uit protest te gen regeringsplannen om in het kader van bezuinigingen het aan tal functies bij de douane te beperken. Daardoor kan de douane volgens de bond niet alle treinen uit Nederland waarin zij drugs vermoeden, controleren. De vakbond SNAD zei, dat de 10 doua nefunctionarissen die de spoorwegstations in Parijs cvontroleren, hooguit één van de 15 treinen kunnen bezoeken, die dagelijks via de route Amsterdam-Brussel-Parijs arriveren. Jeruzalem - De Israëlische regering heeft besloten de Palestijnse gebieden volledig van de rest van Israël af te sluiten. De blokka de, die vanochtend van kracht wordt, houdt verband met infor matie, die het leger heeft ingewonnen over op handen zijnde aan slagen op Israëlische doelwitten. Volgens een woordvoerder vai het Israëlische leger zijn de aanslagen beraamd in verband met de moord op de leider van de Islamitische Jihad, Fathi Shqagi, bijna een jaar geleden. De moord op 26 oktober op Malta was vermoe delijk het werk van de Israëlische geheime dienst Mossad. Freetown - Door een blikseminslag in een boot zijn in Sierra Leo ne ten minste 25 van de meer dan 70 opvarenden gedood. Onge veer 40 vermiste opvarenden zijn vermoedelijk ook omgekomen. De bliksemflits spleet de boot dinsdagavond in tweeën. foto reuter Ramallah/Gaza (afp/rtr/anp) - De Franse president Jacques Chirac heeft gisteren in een toespraak tot de Palestijnse Raad opgeroepen een democratische Palestijnse staat op te bouwen, die naast de joodse staat in vrede leeft. De toespraak van Chi rac is de eerste van een staatshoofd tot het Palestijnse parle ment. En „dood aan Peres." Of zelfs een dankbetuiging aan de moorde naar van vorig jaar: „Yigal Amir, je hebt goed geraakt," was een paar weken geleden te lezen op een muur bij de groentemarkt van Tel Aviv. Middelbare scholieren van een re ligieuze school in Netanyahu heb ben deze week gezegd niet aan de herdenkingsbijeenkomst voor de vermoorde premier te willen deel nemen. „Yigal Amir is een held," durfden ze hardop te zeggen. „Hij heeft een moedige daad ge pleegd." „Voor de extremisten is de moord op Rabin een succes geweest," zei ons Yael Dayan, dochter van de legendarische eenogige generaal Mosje Dayan, nog voor ze in He- bron de kokende thee over zich heen kreeg. Deze week zal er gerouwd worden om Yitschak Rabin, die het heeft aangedurfd een verzoeningspro ces met de Palestijnen te begin nen. Maar in het vredesproces, dat met Rabin's moed begon, is het - zo zeggen de veiligheidsdeskundi gen - nu niet eens meer de vraag, of de trekker weer zal worden overgehaald. Alleen nog maar voor wie en wanneer. De Palestijnen ervoeren het hoge Franse bezoek als een uitdrukke lijke blijk van erkenning voor hun instellingen en hun streven naar een eigen staat. Chirac zei, dat de Israëlische ver langen naar veiligheid moet wor den erkend, maar dat een Pales tijnse staat daar juist een onder deel van is. Israël moet ophouden met Palestijnse gebieden te kolo niseren, huizen van Palestijnen te verwoesten en Palestijnse auto nome enclaves te omsingelen, al dus Chirac. Het Franse staatshoofd vroeg te vens om van geweld af te zien en de krachten van de haat en het extremisme te bedwingen. Hij zei tegen de 88 Palestijnse afgevaar digden, dat hij begreep dat ze vernederingen moesten onder gaan, maar maande tot geduld. Kritiek Chirac had ook verhulde kritiek op het uitblijven van een grond wet voor de Palestijnse regering, negen maanden na de algememe verkiezingen in de Palestijnse ge bieden. De Palestijnse president Yasser Arafat verzekerde daarop zijn Franse gast, dat de basisbe ginselen van de Palestijnse staat een autonome wetgevende macht, democratie, pluralisme, respect voor mensenrechten en gelijkbe rechtiging van mannen en vrou wen zijn. Chirac werd gisterochtend in Is raël uitgeleide gedaan door zijn Israëlische ambtgenoot Ezer Wei- zman. Weizman zei als uitsmijter, dat Arafat een doorbraak in de onderhandelingen persoonlijk blokkeert. Chirac werd in Ramal- lah, op de Westelijke Jordaanoe ver, als een held binnengehaald Ook in de Gazastrook juichten Palestijnse omstanders hem later luid toe. Spandoeken vroegen om een duidelijkere rol voor Frank rijk en de Europese Unie in vredesproces. Dat staat thans onder van de Verenigde Staten, de voor naamste geldschieter en noot van Israël. De Israëlische re gering heeft geen behoefte verdere Europese bemoeienissen De Franse president had zich hij het voorafgaande tweedaagse be zoek aan Israël zeer kritisch uit gelaten over de politiek van de Is raëlische regering. Hulp Ten aanzien van het Israëlisch-Palestijnse vredespro ces vroeg Arafat Chirac gisteren in Ramallah om hulp. Arafat heeft Chirac vergeleken met een dokter die de het zieke pw® komt genezen. De moeizame on derhandelingen over de terug trekking van de Israëlische bezet tingsmacht in Hebron zijn ren in een hotel in Jeruzalem voortgezet. De ontruiming van de stad was i overeengekomen in de vredesak koorden van Oslo. De nieuwe Is raëlische regering onder van premier Benjamin Netanya hu voegde echter nieuwe voor waarden toe aan de aftocht var het leger. Het grootste daarbij vormt de veiligheid vat circa vierhonderd joodse kolonis ten, die in Hebron wonen, stad met 120.000 Palestijn» (ADVERTENTIE) VAN 179,95 VOOR I 29,- BOOTEE IN ZWART, BRUIN EN DONKERBLAUW HAAT 36-42 (anp) Rotterdam vx stenbond FNV vermoedens df' keten Konmar lijke miljoenen het personeel De heeft i superrr jaarlijks „i' salaris achterhouc Ook op andere onderdelen CAO gedraagt Konmar zii eens de bond 'diep beschai De Dienstenbond maakt uit een eerste inventarisa! een van de zogenoemde sup Door Chris Paulussen Eindhoven/Londen - De tingen voor de derde-kw bekend maakt, hebben g; door tegenvallers bij Po van Philips ziet zich dooi ziekmarkt genoodzaakt gulden) uit te trekken vo< Met het belangrijke vierde taal - met de kerstverkopen grotendeels voor de boeg wacht PolyGram dat het resi exclusief herstructureringsk over heel 1996 gelijk zal blijs iets lager zal uitvallen dan 1995. De oorzaak wordt gezocht muziekverkopen die achterK. bij de verwachtingen. De nog le filmactiviteiten ontwik zich volgens plan, aldus Gram. De effectenbeurs reageerdf schrokken op de bekendma De koers van PolyGram kel( met guldens tegelijk en ook dermaatschappij Philips verder weg. Reorganisatie De aangekondigde reorgani die wereldwijd 400 van de i taal 12.000 banen kost, heef der meer betrekking op het town-label, waar veranderi in het management worden c gevoerd, nieuwe artiesten wc aangezocht en kosten worde: maakt in verband met de ve: zing van het hoofdkantoor Los Angeles naar New York. reweg de meeste banen ver< nen echter in Europa waar d tiviteiten op het gebied van ziekdistributie en marketing den gereorganiseerd. Verder wordt de divisie klas, muziek - in deze sector is I Van onze verslaggever Eindhoven - Philips en v: andere bedrijven zijn e standaard overeengekom voor een compact disc c door de gebruiker steeds o nieuw beschreven kan wc den. Deze CD-rewritable, met e opslagcapaciteit van 650 m gabyte, moet op termijn floppy disc gaan vervanger De technologie voor de nieuwe CD is ontrwikke door Philips, Sony, comp terproducent Hewlett-Pa kard, Mitsubishi-docht Verbatim en de fabrika van kantoormateriaal Ricc CD's die volgens de nieuc standaard zijn beschreve kunnen afgespeeld word op nieuwe CD-rom drives in de toekomst op DVD-ro drives. Nieuw a^n CD-rewritable dat de schijfjes duizend) malen beschreven kunm worden, dit in tegenstellii tot de eenmalige opname vi CD-recordable. In het eers kwartaal van 1997 moeten nieuwe apparaten en bijb horende software in de Ver mgde Staten op de mar komen. en Haag (anp) - De tosatie LTO-Nederland ket voorstel van staatssE omische Zaken) om de bouwproducten uit de anden op termijn af te boen is staatssecrc im an sch tijder Wereldhandels i Singapore pleite: Pe staatssecretaris wil rentie van de december in S„,5„_ mVk?tn°rtheffing' Vol§ens h„„J"toegang de Nederlandse Tfje Pijn' doen. e staatssecretaris LTn 3Wr de ëev°l§en pfO-directeur A. Jaars a---,— V£m een lulllluï Waar 6 ontwikkelingslanden S;°m moet het dan W n gaan?" v°: lacs n 00k meer »nn!rV«or verwerkte grondstoffen. „Dan n°g enige stapt v voor c Jaarsma. H: ruimere weer ee Volgens hc prod he levert werkgelegenheid

de Stem | 1996 | | pagina 6