Onrust over leegloop in landmacht 'Vermiste asielzoekers niet in prostitutie' Politie baalt van scoringsdrift media Kamer wil meer geld voor onderwijs, technologie, wegen en zorg PROFILE Monique van de Ven nieuwe ambassadrice Unicef Echte armoede DE STEM BINNENLAND I Volgens PvdA-Kamerlid Van der Ploeg I moet verlaging van het financieringste- ÏEMEENTE JAS VAN GENT Tweede Kamer wil spoeddebat Armoede is van alle tijden, vindt de VVD Verkeerde keelgat Ambitieus ff DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT 1996 DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 L net Libertel® GSM. Voor meer inenten, de gratis belminuten, en per seconde, de wijd mobiel bellen :t Libertel® GSM netwerk belt ïtstbijzijnde Libertel-verkoop- |t. ran de verkooporganisaties (de mee samenwerkt. Cellway: 033 ercity Mobile Communications: HONES4m B.V.: 036 548 62 00; 020 606 26 06. I van onze Haagse redactie 1 nen Haag - Een meerderheid in de ftveede Kamer wil dat het kabinet I meer gaat investeren in de economie. I Er moet meer geld komen voor onder an- I toe onderwijs, technologie, wegen en de I zorgsector. Dat moet zonodig maar ten I koste gaan van verdere bezuinigingen en I lastenverlichting. I Dat bleek gisteren bij de begrotingsbe- I handeling van het ministerie van Econo- I mische Zaken. 'temmingsplan - onthouding goedkeuring wethouders van Sas van Gent iening aan het bepaalde in art Vet op de Ruimtelijke Ordening in de Algemene Wet Bestuurs- dat Gedeputeerde Staten van uit van 10 september 19®° ben onthouden aan het be- \xelse Vlakte II". Bedoeld plan meenteraad vastgesteld op t ijlagen ligt met ingang van 25 durende 6 weken ter gemeen- •ling grondgebied ter inzag lijn van 6 weken kan eenteoe egen het besluit bij de Afdeling lak van de Raad van Stat 2500 EA 's-Gravenhage. edeputeerde Staten treedt.in ag na afloop van de hiervo Itermijn. |j de voorzitter van de Afdeling ak van de Raad van State e pige voorziening worden ing het besluit niet in werkiny dat verzoek is beslist, oktober 1996. ter en wethouders voornoemd, van Rest, burgemeester ilé, secretaris. kort niet langer de hoogste prioriteit heb ben. Hij wil dat het kabinet de komende jaren het tekort niet verder terugbrengt, maar stabiel op twee procent houdt. Vol gens Van der Ploeg krijgt een volgend ka binet zo de ruimte om 30 miljard gulden te investeren. „Een dergelijke offensieve strategie jaagt de groei aan. Investeren stimuleert de werkgelegenheid, de productiviteit en dus de koopkracht," aldus Van der Ploeg. Hij haalde uit naar de WD, die zich vol gens hem schuldig maakt aan 'consump- tie-liberalisme'. De WD pleit voor verde re lastenverlichting via bijvoorbeeld de afschaffing van het hoogste tarief in de belastingen. Hij daagde minister Wijers uit kleur te bekennen: „Bent u een con sumptie-liberaal of een investering-libe raal?" WD-Kamerlid Voüte-Droste weersprak dat haar partij tegen extra investeringen is. Ze sloot zich volmondig aan bij het pleidooi van Van der Ploeg, maar liet in het midden hoe de VVD die toekomstige uitgaven wil financieren. „We moeten ons uit de problemen inves teren," oordeelde ook CDA-Kamerlid Mateman. D66 hamerde tijdens het debat vooral op investeringen in milieu-techno logie. Er moet meer geld komen voor on derzoek naar duurzame energie, aldus D66'er Van Walsem. Groenlinks pleitte voor een topinstituut voor milieu-techno logie. CDA en WD willen ook meer geld voor nucleair onderzoek. Ze eisten dat al in het voorjaar tijdens het debat over Wijers Derde Energienota, maar de bewindsman legde die wens toen naast zich neer. D66 is vooralsnog tegen uitbreiding van dat onderzoek. De partij wil eerst weten waar Wijers het onder zoeks programma van de kerncentrale Dodewaard onderbrengt, als die centrale volgend jaar dichtgaat. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het plan om de landmacht versneld te verkleinen wekt onrust bij de militaire bond ACOM en in de Tweede Ka mer, Het CDA wil spoedberaad met staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie, vooral vanwege het personeelstekort dat ontstaat door het sneller herplaatsen van personeel. De voorzitter van de bond voor militair personeel ACOM, Gooij- ers, reageert verontwaardigd op de uitspraken van bevelhebber Schouten in deze krant. „Het in huren van tijdelijke krachten wijzen we principieel af," laat hij weten. Hij vreest ook dat de druk op de I organisatie te groot wordt, wan- I neer in nog geen jaar tijd tiendui zenden mensen de landmacht I verlaten. „Door bezuinigingen en Van onze Haagse redactie Den Haag-Als 22.000 Neder landse huishoudens onvol doende geld hebben om voed sel te kopen, dan kan dat in ieder geval niet liggen aan aan hoogte van de sociale uit keringen. Aldus WD-Kamerlid Van Blerck in reactie op het eerder deze week gepresenteerde armoede-onder- ik. „Armoede is niets nieuws, t is van alle tijden," aldus Van Blerck in het televisieprogramma 2-Vandaag. Volgens haar zijn de uitkeringen hoog genoeg om voed- il van te kopen. „Honger is niet De twee andere regeringspartijen, PvdA en D66, zijn wèl geschrok ken van de omvang van het ar- moede-vraagstuk in Nederland. PvdA-Kamerlid Noorman-Den üyl vindt het 'heel pijnlijk als mensen moeite hebben om eten te kopen'. Haar collega Bakker van D66 stelt dat het onderzoek 'een alarmerend beeld' geeft van de ar me kant van Nederland. Ie WD zich niet zo druk maakt over het armoede-vraag- stnk bleek onlangs al bij het be zoek van de Nederlandse bis schoppen aan deze partij. Fractie voorzitter Bolkestein gaf de Bre dase bisschop Muskens, initiator 'an het armoededebat, geen kans djn standpunt dat armen in het uiterste geval een brood zouden 'ogen stelen, nader toe te lichten. 166 vindt dat het paarse kabinet ode komende twee jaar meer oog Met hebben voor de noden van de «klasse in de samenleving, "at Bakker betreft mag daar teer geld voor worden uitgetrok ken, maar eerst moeten 'de fond sen die er zijn' beter worden gebruikt. PZIE OOK COMMENTAAR reorganisaties is de druk al groot," aldus Gooijers. Schouten kondigde gisteren aan dat de verkleining van de land macht wordt versneld. Op 1 juli volgend jaar moet de operatie, die in eerste instantie tot het jaar 2000 zou duren, afgerond zijn. Overtollig landmacht-personeel wordt overgeplaatst naar politie, justitie, de overheid en het be drijfsleven, niet ontslagen. Omdat de organisatie zelf niet versneld kan worden verkleind, zullen tijdelijk personeelstekor ten ontstaan, denkt hij. Schouten schat dat tekort op vijf procent van het totaal aantal personeels leden, tussen de 1.500 en 2.000 personen. Vooral dat personeelstekort schiet de ACOM en fracties in de Tweede Kamer in het verkeerde keelgat. „Hier komt natuurlijk gedoe over met de bonden," zegt PvdA-Kamerlid Zijlstra. Hij noemt het riskant dat de be velhebber ervoor kiest om tegelij kertijd én personeel af te stoten én tijdelijk personeel van buiten aan te nemen. „Ik zie niet in waarom Defensie niet ook de organisatie sneller kan aanpassen," aldus Zijlstra. Anderzijds roemt het PvdA-Ka merlid de 'moed' van Schouten om het afstoten van het personeel in een hogere versnelling te bren gen, zodat er eerder een einde komt aan de onzekerheid over de toekomst van vele militairen. Ook D66-Kamerlid De Koning prijst het 'op zich goede voorne men' om een einde aan de onrust te maken. Zij vindt het wel vreemd dat de bevelhebber, een ambtenaar, met het plan komt en niet zijn politieke baas minister Voorhoeve. CDA-Kamerlid Hiilen beoordeelt het plan van Schouten als een 'vlucht naar voren'. „Het is erg ambitieus,om nu in één keer al het resterende personeel te willen herplaatsen en ik vraag me af of het wel zal lukken. Er komt zeker onrust over." Hillen vraagt zich af hoe het kan dat bevelhebber Schouten nu concludeert dat het herplaatsen niet voldoende heeft gewerkt, terwijl staatssecretaris Gmelich Meijling er juist steeds erg optimistisch over is. Hillen heeft Gmelich Meijling gisteren schriftelijke vragen ge steld, die snel moeten worden be antwoord zodat de Kamer een spoedberaad kan hebben met de staatssecretaris. (ADVERTENTIE) TYRECENTER Met nieuwe banden neemt het slipge vaar aanzienlijk af. Bovendien is in ons natte klimaat een Grip- Slipcursus geen overbodige luxe. Daarom hebben we deze herfst een unieke aktie. Bij aankoop van minimaal 2 banden van ons topmerk Toyo ontvangt u een waar- de-cheque, die goed is voor f 40,- korting op de ANWB Grip- Slipcursus. En u maakt kans op één van de 150 gratis ANWB Grip- Slipcursussen! TOYO v.a. 79,- NIET ALLEEN BETER IN BANDEN ïrgen op Zoom, 0164 - 23 33 05, Enen-leur, 076 - 50 12 398, jred°, 076 - 57 1 2 788, Rijsbergen, 076 - 59 64 555. Actrice Monique van de Ven is de nieuwe goodwill-ambas- sadrice voor Unicef Nederland. Zij zal zich namens het Kinde rfonds van de Verenigde Naties bij speciale gelegenheden in zetten voor onder meer fondsenwerving en voorlichting. Ca baretier Paul van Vliet is al sinds 1992 Unicef-ambassadeur. Van de Ven maakte haar benoeming zelf bekend tijdens een bijeenkomst van de NCRV. Deze omroep zendt op 6 december het '50 jaar Unicef Gala' uit. In dit groots opgezette program ma zullen twaalf kinderen uit twaalf provincies samen met een bekende artiest optreden en strijden voor een speciale award. Kijkers kunnen telefonisch een stem uitbrengen op hun favoriet en tegelijk een gift voor de hulporganisatie stor ten. De uitzending is de start van een campagne waarbij Unicef aandacht en steun vraagt voor projecten om ondervoeding bij kinderen te voorkomen en te bestrijden. foto anp Den Haag (anp) - Vermiste min derjarige asielzoekers komen doorgaans niet terecht in duistere circuits als de prostitutie. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) laat dit de Tweede Kamer weten naar aanleiding van een onderzoek door de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND. Het gaat om alleenstaande min derjarige asielzoekers. De IND is zover mogelijk het lot nagegaan van enkele tientallen meisjes, die de afgelopen jaren zijn verdwe nen uit asielopvangcentra van Justitie. Het rapport 'Met Onbekende Be stemming' sterkt Schmitz in haar vermoeden dat er geen aanleiding is om in het algemeen te veron derstellen dat alleenstaande min derjarige asielzoekers die met on bekende bestemming vertrekken in een duister circuit (prostitutie) terechtkomen. Het onderzoek levert volgens de staatssecretaris in het algemeen geen harde bewijzen dat de ruim- harige toelating door Nederland van minderjarige asielzoekers in verband zou staan met misbruik van de asielprocedure voor men sen- dan wel vrouwenhandel. Dat laat onverlet dat mag worden aangenomen dat op beperkte schaal de asielprocedure en de opvangfaciliteiten gebruikt wor den voor oneigenlijke doelen. Het kabinet overweegt een voog dijregeling voor minderjarige Antilliaanse en Arubaanse jonge ren, die zich in Nederland willen vestigen. Het ministerie van Justitie on derzoekt nog of een algemene vestigingsregeling voor Antillia- nen en Arubanen in Nederland mogelijk is. Maar volgens minis- MEDIA MOETEN de betrouw baarheid van hun tipgevers be ter controleren en stoppen met het onnodig zaaien van paniek. Sinds de opkomst van reality-tv krijgen politiekorpsen steeds vaker te maken met 'opgebla zen' meldingen over 'verschrik kelijke gebeurtenissen op straat'. Eenmaal ter plekke blijkt de agenten dat er weinig of niks aan de hand is. „Die scorings drift, daar hebben we een beetje de balen van," zegt woordvoer der Klaas Wilting van de Am sterdamse politie. Zijn collega Anne Geelof van de politie Rotterdam erkent dat het Bureau Communicatie het een stuk drukker heeft. „Maar wij vinden dat geen probleem. Het is ons werk om de media te be dienen en wij worden daar ab soluut niet ziek van. Het mel dingssysteem dat de regio-poli- tie Rotterdam-Rijnmond ge bruikt maakt het mogelijk snel vast te stellen of een melding wel serieus is." Het Openbaar Ministerie in Den Haag werkt momenteel aan nieuwe richtlijnen voor het meewerken door overheidsdien sten aan reality-tv. Het Lande lijk Overleg Politie, afdeling Communicatie, is bezig met het opstellen van richtlijnen voor politievoorlichters. Die richtlijnen, die waarschijn lijk binnenkort afkomen, moe ten dienen als handvat voor voorlichters in de omgang met commerciële media, reality-tv- programma's en scannerluiste raars. Deze week debatteerden de Ka mercommissies van Binnen landse Zaken, Justitie en On derwijs, Cultuur en Weten schappen met de bewindslieden Dijkstal, Sorgdrager, Kohn- stamm en Nuis over het ver schijnsel. Maar de praktijk loopt alweer een stap voor op de politiek. Het gedrag van de cameraploegen is het probleem niet meer. Wilting: „De toestanden die we in het begin hadden zijn voorbij. Ik heb niet zoveel moeite met wat ze tegenwoordig uitzen den." Ook de politiewoordvoerder in Utrecht concludeert dat het nog slechts sporadisch voorkomt 'dat een cameraploeg bovenop een slachtoffer zit dat ligt dood te bloeden'. Veel erger vindt Wilting het ver schijnsel dat media de politie de laatste tijd gebruiken als voor uitgeschoven correspondenten. Stadsbewoners vertonen de nei ging om eerder de media te tip pen dan de politie. „Als ze er dan ook nog een paar gulden voor krijgen, krijg je steeds meer figuren die door de stad zwalken op zoek naar nieuw tjes," vreest Wilting. Het gevolg: media hangen mas saal aan de lijn om tips na te trekken over gebeurtenissen waarvan de politie nog niet op de hoogte is. Politie-agenten in de bijrol van journalist, bezig om tips na te trekken. „Laten media eerst zelf de betrouw baarheid van tipgevers natrek ken, voordat ze paniek zaaien," vindt Wilting, Woordvoerder Anne Geelof van de politie Rotterdam ziet dat iets anders. „De regio-politie Rotterdam-Rijnmond kan snel jk Klaas Wilting foto anp vaststellen of een melding se rieus is. Een journalist die ons belt naar aanleiding van een tip van een scanner-luisteraar, krijgt meteen antwoord. De po- litiemeldkamer is dan al lang op de hoogte." Volgens een woordvoerder van de politie-regio Gelderland- Zuid is één van de centrale vra gen bij het opstellen van een richtlijn in hoeverre een voor lichter zich moet laten gebrui ken als 'vooruitgeschoven post' van allerlei media in hun stre ven het nieuws en de beelden als eerste te hebben. „De vraag is hoever we willen gaan in de service aan de media. Ik vind dat journalisten ervan uit kunnen gaan dat we ze in formeren als er grote dingen ge beuren. Het is echter ondoenlijk om achter elke uitrukkende zie kenauto en brandweerwagen aan te bellen, alleen omdat ie mand dat op de scanner heeft gehoord," stelt T. van Roozen- daal van Gelderland-Zuid. De scoringsdrift van tipgevers en cameraploegen leidt voor zo ver de politie Amsterdam en Rotterdam kunnen overzien nog niet tot valse meldingen. Hoewel het in maart 1996 even die kant op leek te gaan. Veroni- ca-presentator Bart de Graaff maakte tijdens een weekeinde in Utrecht opnamen over het verschijnsel reality-tv. Toen in de nacht van zaterdag op zon dag niks spannends gebeurde en de 06-11 collega's lekker in bed bleven liggen, besloot De Graaff zelf voor nieuws te zorgen. Hij gooide een ruit in bij een benzi nestation aan de Seinedreef. Het bleef bij die ene keer. Hoe wel? Volgens de Amsterdamse scannerluisteraar Kees van Vale komen valse meldingen door reality-tv ploegen ieder week einde voor. „Ze zitten elkaar voortdurend in de haren. Dan belt er één de politie, die gooit het nieuws op de mobilofoon en de concurrentie gaat er onmid dellijk op af. Het is ieder week einde raak." Cameraman Cornells Tooren- spits, onder meer actief voor 06- 11 Weekend (Veronica) en Elke seconde telt (RTL 5), noemt dat onzin. „Wij bijten elkaar niet. We wisselen onderling zelfs tips en beelden uit." Over valse tips is politiewoord voerder Wilting niets bekend. „Als het gebeurt, zou dat schan dalig zijn.(anp) Brede kritiek was er in de Kamer op Wij ers plannen met de elektronische snelweg. Van zijn ambitie om van Nederland kop loper binnen Europa te maken komt wei nig terecht. „De plannen lijken eerder op een boemeltreintje," aldus de WD. De PvdA wil 50 miljoen gulden extra in zetten voor stimulering van de elektroni sche snelweg. Dat geld kan gevonden worden door de kabelmaatschappijen in de toekomst ook de kijk- en luistergelden te laten in nen. Het innen van dat geld kost de Dienst Omroepbijdragen nu jaarlijks 53 miljoen. ter Voorhoeve (Antilliaanse Za ken) zitten daar veel haken en ogen aan. Volgens de minister kan in elk geval van een visum plicht binnen het Koninkrijk geen sprake zijn. Er verblijven ongeveer 90.000 Antillianen en Arubanen in Ne derland. Volgens Voorhoeve is er overigens geen sprake van een toestroom uit de West. Integen deel, de migratiecijfers laten sinds 1993 een overschot zien van mensen, die vanuit Nederland naar de andere rijksdelen ver trekken, vooral naar Aruba. HET PROBLEEM van de armoede staat op dit moment stevig op de politieke agenda. Dat is vooral te danken aan de inmid dels beruchte uitspraken van de Bredase bisschop Muskens. Zijn op de roomse moraaltheologie gebaseerde opmerkingen over het mogen stelen van een brood indien de (hongers)nood hoog is, heeft politiek Den Haag op zijn grondvesten doen schudden. Veel politici reageerden afwijzend, maar opvallend was hoe fanatiek de PvdA de boodschap van Muskens veroor deelde. De sociaal-democraten laadden de verdenking op zich dat zij werden gedreven door naijver. Hoewel de PvdA-inspan- ningen voor de minderbedeelden de laatste jaren op de vin gers van één hand te tellen zijn, beschouwen zij zich nog steeds als de natuurlijke hoeders van deze groepering. Muskens heeft de vinger op de zere plek gelegd, maar zijn ver haal was in de ogen van velen vooral theoretisch van aard. Af komstig uit de categorie: indien het in ons land ooit nog eens zo ver zou komen. In Nederland wordt immers geen honger geleden! De eergisteren aan minister Melkert van Sociale Zaken aange boden rapportage 'Arm Nederland' opent ons in dat opzicht ook de ogen. Ruim 22.000 huishoudens hebben soms te wei nig geld om eten te kopen en in 43.000 gezinnen wordt om fi nanciële redenen met regelmaat de warme maaltijd overgesla gen. Bijna een miljoen huishoudens kunnen niet rondkomen. Een groot deel kijkt tegen een steeds groeiende schuldenlast aan. Het aantal armen daalt enigszins, maar de kloof tussen arm en rijk wordt steeds groter. De conclusies liegen er niet om. Frustrerend is dat uit het on derzoek blijkt dat Melkert-banen en andere gesubsidieerde ar beid mensen niet uit de armoede helpt. Nog triester is de con statering dat veel te weinig mensen gebruik maken van aan vullende regelingen. Minister Melkert heeft weinig verweer tegen de in het rapport aangedragen feiten. Veel verder dan de mededeling dat de ar moede de volle aandacht van het paarse kabinet heeft, komt hij niet. Volgens hem is het niet gemakkelijk de echte pro bleemgevallen op te sporen. Een verbazingwekkende mededeling. Privacy is in ons land een zeer betrekkelijk begrip. Sociale en fiscale systemen zijn naadloos op elkaar aangesloten. Maar de nooddruftigen we ten wij niet te vinden. Een zoveelste bewijs van de individuali sering van de samenleving. Dat is pas echte armoede. Achterstand asielaanvragen loopt terug Den Haag - Het wegwerken van de achterstanden bij de voorraad asielaanvragen verloopt gestaag. Staatssecretaris Schmitz van Justitie meldt de Tweede Kamer dat het aantal eerste verzoeken tot toelating van 11.200 van 1 januari, per oktober is terugge bracht tot 5900. Het door Schmitz ingezette Stappenplan Asielbeleid wijst verder uit dat het aantal bezwaarzaken van in 1994 ingediende asielver zoeken per 1 okober 11.700 bedroeg. Begin dit jaar waren dat er nog 30.700. CDA wil minder belasting oude huizen Den Haag - Het CDA wil het huurwaardeforfait voor huizen ouder dan 25 jaar verlagen om de bewoners tegemoet te komen in hun hogere lasten voor energie en onderhoud. De fractie in de Tweede Kamer dringt bij staatssecretaris Ver meend (Financiën) aan op wijziging van het wettelijke systeem om het huurwaardeforfait te bepalen. Eerder stelde het CDA al voor de vermogensbelasting op de eigen woning te verlagen. Nu zou daar een verdere daling van het tarief van het huurwaardeforfait bij moeten komen. Het kabinet stelt weliswaar verlaging van het tarief voor, maar daar staat tegenover dat het tarief gaat gelden voor een hoger be drag. De regering wil voortaan uitgaan van de waarde bij vrije oplevering in plaats van de waarde in bewoonde staat, die daar van 60 procent is. Bovendien vindt het CDA dat het kabinet een toezegging moet nakomen om het systeem van de huurwaarde te veranderen. Ook dit zou betekenen dat meer rekening wordt gehouden met de ech te kosten van onderhoud. Strafmaat voor racisme niet hoger Den Haag - De Tweede Kamer voelt niet veel voor verhoging van de strafmaat voor mensen die zich schuldig maken aan stelselma tige discriminatie en aanzetten tot vreemdelingenhaat. D66 wil dat de maximum-straf voor dat misdrijf omhoog gaat van een naar twee jaar. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de Kamer met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken over het optreden tegen ex treem-rechts. D66-Kamerlid De Graaf kondigde daarin een ini tiatief-wetsvoorstel aan, waarin de strafmaat wordt verhoogd. Als bijkomende straf zou het makkelijker moeten worden dege nen die zich in woord en geschrift stelselmatig aan racisme schul dig maken, te ontzetten uit het kiesrecht. De coalitiepartners PvdA en VVD wezen de voorstellen van De Graaf af. Het CDA staat niet afwijzend tegen een hogere straf, maar vindt net als PvdA en WD dat een verbinding met het kies recht achterwege moet blijven. Bezuinigingen openbaar vervoer minder Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) is bereid de voorgeno men bezuiniging op het openbaar vervoer in 1997, eenmalig, iets terug te draaien. Oorspronkelijk zou het openbaar vervoer vol gend jaar 75 miljoen gulden minder krijgen van het Rijk. In de Tweede Kamer was daartegen echter bezwaar gerezen. Jorritsma is daarom bereid te bezuiniging te verlagen tot 25 miljoen, mits de vervoersmaatschappijen niet snijden in bus- en tramverbindin gen en bijbehorende werkgelegenheid. Het financiële gat (50 mil joen) wordt opgevuld uit het Infrastructuurfonds, waaruit het mi nisterie de wegenaanleg betaalt. Een woordvoerder van het ministerie benadrukt dat het gaat om een incidentele verlichting van de bezuiniging. De voorgenomen kortingsbedragen voor 1998 en daarna blijven gewoon staan, ten zij de Tweede Kamer zelf wijzigingen aanbrengt in begroting van het departement. Geld Brussel voor dijken pas later Den Haag - Nederland hoeft voorlopig niet op Brusselse financië le steun te rekenen voor de verbetering van de grote grensover schrijdende rivieren. Dat is op zijn vroegst eind volgend jaar te verwachten. De steun - 245 miljoen gulden - is begin vorig jaar door de Euro pese Commissie toegezegd, toen de grote rivierdijken onder de ho ge waterstand dreigden te bezwijken. Door bureaucratische en procedurele beslommeringen heeft Nederland echter nog geen cent ontvangen, tot grote ergenis van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Om het geld binnen te halen werkt Nederland samen met België, Duitsland, Frankrijk maar ook Luxemburg aan een gezamenlijk plan om de watercapaciteit van de grote grensoverschrijdende ri vieren als Maas en Rijn te verbeteren. (ADVERTENTIE) WOENSDAG GEHAKTDAG, IS DAT NATUUR? Vlees op tafel is gewoon. En ruim 40% van de Nederlanders eet wel eens wild. Heldere en evenwichtige informatie over flora en fauna: bel 033 - 4652681 of 033 - 4614232 (tevens fax), of schrijf aan Postbus 1180, 3800 BD Amersfoort. Stichting Actief Faunabeheer I"Ut

de Stem | 1996 | | pagina 5