Justitie zet aanval in tegen fraude !49; 55 4Schreeuwjezusstelt medici voor raadsel Rotterdamse gevangenis excuseert zich voor 'afluisteren' Twee achttienjarigen in cel voor moord op Bennekoms paar m- I Je^eFHd Veel belangstelling voor manifestatie rond terugkeer Pino A2 ELKE WEEK IETS BIJZONDERS DE STEM BINNENLAND A3 Hooggespannen verwachtingen van nieuw project Ballonnen VOOr Mappa Mondo Radio 538 wil solide en goede etherfrequentie Fashion More Koolmonoxide velt personeel Tilburgs bedrijf Hasjsmokkelaar niet eventjes op vrije voeten Wereldklasse in woonkeukens AG 24 OKTOBER 1996 Groot-Brittannië en Ierland. Overwegend bewolkt, van tiid tot tijd regen en vooral don derdag winderig. Donderda? in het oosten van EngelaJ nog perioden met zon en droog. Geleidelijk lagere tem peraturen; maxima donderdag rond 17, vrijdag ongeveer 15 graden. België en Luxemburg: Don derdag droog en zonnig. Vrij" dag meer bewolking en kleine kans op regen. Maxima don derdag rond 19, vrijdag onse. veer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk Droog en veel zon. Vrijdag jn de westelijke departementen meer bewolking en toenemen de kans.op regen. Langs het Kanaal aantrekkende zuiden tot zuidwestenwind. Middag- temperatuur donderdag onge veer 20 graden, maar langs de kust hier en daar lagere tem peraturen. Vrijdag overal wat lagere maxima. Zuid-Frankrijk: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder veel zon en droog. Vrijdag vooral in het westen meer be wolking en toenemende kans op een bui, misschien ook on weer. Maxima donderdag uit eenlopend -van 22 graden bij Lyon tot 27 aan de voet van de Pyreneeën. Vrijdag van het westen uit lagere temperatu ren. Portugal: Wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk ook onweer. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Lagere temperaturen; middagtempe- ratuur vrijdag uiteenlopend van 18 graden aan de Costa Verde tot 24 in de Algarve. Spanje: Droog en overwegend zonnig. In het noordwesten, vrijdag ook in het westen, wol kenvelden en een enkele bui. Kans op onweer. Minder warm; maxima vrijdag van 18 graden langs de Golf van Bis kaje tot rond 25 in het zuiden. Italië: Afwisselend zon en sta pelwolken. Droog. Middag- temperatuur meest tussen 17 en 22 graden. Griekenland en Kreta: Naast wolkenvelden ook geregeld zon en een enkele regen- of on weersbui. In het westen van Griekenland droog en overwe gend zonnig. Op de Egeïsche Zee waait een frisse noorden wind. Vooral rond Thessaloni ki fris met maxima van 14 gra den. Elders middagtemperatu- ren rond 18 graden. Duitsland: Overwegend zon nig en droog. In de ochtend kans op mist. Pas vrijdag later op de dag vanuit het westen meer bewolking, maar tot de avond droog. Maxima uiteen lopend van 15 graden rond Berlijn tot 20 in het zuidwes ten. Zwitserland: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Verder flink wat zon en droog. Maxima rond 18 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden en droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Mid- dagtemperatuur meest tussen 13 en 18 graden. VISITEKAARTJE R. Driekern Echt /an naam en woonplaats van deze man een andere volgorde de naam van zijn beroep. Wat doet hij voor de kost? an gisteren zondag; 2. ineen, aaneen, orde; 3. neen, 4. setter, teler, gems; 5. droom, benen, een, net, ulaan; 7. garen, koemis, etui; 8. rgo, na; 9. agio, af, branie, rag; 10. teelt, 11. Eire, ia, relaas, oor; 12. ransel, dras, ieet, anagram, Eva; 14. adel, omega, overal; sen, arm. iterdag; 2. oneer, Taag, ei, Aida; 3. neetoor, den, Toledo, les, els; 5. eng, emendatie, tot; salami; 7. das, tenor, bord, neg; 8. antenne, geel, Eems, asla, gas; 10. zeventien, sas, ros, rit, agave; 12. non, gelegen, samen; 13. dra, era; 14. Adam, sauna, gom, var; 15. gerst, •autep Pu^j awep uba yoj 'sjgoaj luqd 'uaAoq "8U I I I I DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Breda - De Rotterdamse ge vangenis De Schie heeft de Amsterdamse advocaten mr. A Baaijens en mr. N. Meije- ring excuses aangeboden voor het 'afluisterincident' rond hun Engelse cliënt P.P. Die man is inmiddels kroon getuige in het onderzoek naar jje grote xtc-bende, die vol- gens justitie onder leiding staat van de Bredanaar J.J. Hij zit al geruime tijd vast in Spanje. Kort geleden bracht mr. Baa ijens naar buiten dat P. tot twee maal toe zou zijn afgeluisterd terwijl hij gesprekken voerde met zijn advocaat. Dat gebeurde volgens Baaijens in de Rotter damse gevangenis De Schie. Advocaat Meijering verklaarde gisteren dat de directie van De Schie eerder deze week een brief heeft gestuurd, waarin excuses worden aangeboden voor het feit dat een geluidsverbinding tussen de twee gesprekskamers per abuis heeft opengestaan. „Ik vind het heel frappant dat ik zo'n ervaring had in De Schie en de vorige raadsman van mijn cliënt zo'n ervaring had in het huis van bewaring in Den Bosch. Ik neem de excuses van de direc tie aan, maar heb haar wel een brief geschreven dat er maatre gelen genomen moeten worden, zodat een geluidsinstallatie niet per abuis open kan staan," aldus Meijering. Volgens een woordvoerder van justitie gaat het om twee kamers in de gevangenis die geschikt zijn om mensen 'vanachter glas met elkaar te laten praten'. „En daar is een geluidsinstallatie voor nodig. De advocaat sprak in De Schie met zijn cliënt en toen stond de geluidsinstallatie aan. We hebben inmiddels een proto col dat het personeel verplicht om eerst te controleren of de in stallatie uit is voordat een advo caat met zijn cliënt gaat praten in een van de kamers. De maat regelen waar de advocaat om vraagt, zijn dus al genomen," al dus de zegsman van justitie. De Amsterdamse advocaten hebben zich inmiddels terug getrokken als verdedigers van de Engelsman P. Ze zouden dat hebben gedaan omdat P. de kroongetuige van het OM is. „Om mij moverende redenen heb ik me teruggetrokken," was alles wat Meijering er gisteren over kwijt wilde. Ede (anp) - Het Openbaar Mi nisterie (OM) heeft gisteren in Ede een omvangrijk project gepresenteerd om financiële criminaliteit te lijf te gaan. Het project 'Financieel Re chercheren' moet zich binnen drie jaar hebben bewezen, al dus het college van procu reurs-generaal in Den Haag. Het project bestaat uit drie delen: het inschakelen van de financiële recherche om de zware criminali teit aan te pakken; het afnemen van de criminele winsten en ten slotte de bestrijding van fraude. Daarbij gaat het vooral om bank- fraude, verzekeringsfraude, op lichting, merken- en rechtenfrau de, faillissementsfraude en frau de met creditcards. Momenteel is een project in de maak waarbij de bancaire des kundigheid bij politie en OM, met ondersteuning van de Nederland se Vereniging van Banken, wordt vergroot. Geldstromen Bij de financiële recherche richt de aandacht zich op geld- en goe derenstromen die met criminali teit verband houden. De verkre gen informatie kan worden ge- Ede (anp) - De politie in Ede heeft gisteren een vrouw van acht tien uit de omgeving van Driel en haar eveneens achttienjarige vriend uit Wageningen aangehouden op verdenking van be trokkenheid bij de moord op het echtpaar Van Ravenhorst uit Bennekom in september van dit jaar. In de woningen van de verdachten is gistermiddag huiszoeking gedaan. Een van de verdachten onder hield een relatie met de slachtof fers. Of dat een familie- of een vriendschappelijke relatie was, wil de politie nog niet zeggen. De relatie was wel zodanig, dat de twee achttienjarigen konden we ten dat er twee kleine kinderen, van een en bijna drie jaar oud, in huis waren. Die kinderen hebben van zon dagavond tot dinsdagmorgen al- in hun bedjes gestaan en waren er slecht aan toe toen de politie ze vond. Inmiddels zijn de kinderen lichamelijk weer opge- pt. Zij verblijven bij familie leden. Het Bennekomse paar werd op dinsdag 17 september doodgesla gen gevonden. De man lag buiten hij de voordeur, terwijl de vrouw dood in de slaapkamer lag. Col lega's van de slachtoffers gingen naar hun woning, toen het paar tegen de afspraak in niet op hun reclamebureau in Veenendaal verscheen. Uit politie-onderzoek is gebleken dat de man en de vrouw waarschijnlijk zondag avond om het leven zijn ge bracht. Over het motief voor de dubbele moord kon de politiewoordvoer der gisteravond nog niets zeggen, aangezien de beide verdachten nog maar net ingesloten waren in politiebureaus in Ede en Arn hem. Of zij Bert en Jacqueline van Ravenhorst met een bijl doodgeslagen hebben, is ook nog niet duidelijk. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk onder zoekt nog twee bijlen, die twee weken geleden spelende kinde ren in de omgeving van de villa van de familie hebben gevonden. De politie is op het spoor van de verdachten gekomen door tac tisch onderzoek. Hoewel de poli tie zeer veel tips over de zaak binnengekregen heeft, zat de gouden tip daar niet bij, zegt een woordvoerder. De politie heeft gistermiddag spullen van beide verdachten in beslag genomen. Het lijkt er niet op dat de twee een roofmoord wilden plegen. De politie denkt aan een afrekening in de 'relationele sfeer'. (ADVERTENTIE) (Advertentie) Zoekt u een blue jeans of juist een black jeans? Stone washed of sand washed? Eentje met rits of met kno pen? Een wijde, gewone of een strakke? Wat u ook kiest, de perfecte jeans vindt u bij C&A. HERENAFDELING Jinglers jeans, spijker- shirts en westernjacks in diverse wassingen. DAMESAFDELING Jinglers jeans, in diverse pasvormen en wassingen. KINDERAFDELING Gekleurde jeans met leuke Flintstones-borduursel, maat 128-152. HET IS NOG STEEDS KASSAKORTING BU C&A. WS: NOG EVEN PROFITEREN VAN WE LANG NIET KINDERACHTIGE KORTINGEN! ADC 0)1 bruikt als bewijs bij de aanpak van onderliggende strafbare fei ten zoals drugshandel, fraude of bankovervallen. „Een grondige financiële recherche is een voor waarde om zicht te krijgen op de grote, internationaal opererende misdaadorganisaties," aldus de procureurs-generaal. De projectleiders zijn drs. E. Kol- thoff (commissaris van politie) en officier van justitie mr. A. Spe- ijers. Het project is tot stand ge komen op advies van de parle mentaire enquêtecommissie-Van Traa. Volgens minister Sorgdrager (Justitie) moet het financieel re chercheren niet worden opgevat als een nieuwe opsporingsmetho de, maar als een verandering in denken bij politie en justitie die zeer vruchtbaar zal blijken te zijn. De bewindsvrouw noemde daarbij het onderzoek naar de ondergang van de Femis-'bank' in Baarle-Nassau, 'de eerste vin geroefening op het terrein van fi nancieel rechercheren'. Uit dat onderzoek kwam een schat aan informatie los over het criminele netwerk van Johan V., alias de Hakkelaar, die een deel van zijn miljoenen bij Femis stalde. Den Haag (anp) - In het kader van de strijd om een goede en so lide etherfrequentie heeft Radio 538-directeur Erik de Zwart gisteren ruim tweehonderddui zend handtekeningen overhan digd aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De zender protesteert daarmee tegen de veiling van etherfrequenties in april volgend jaar. De jongeren omroep vindt die veiling maar niets en is zelfs bang dat ze het onderspit delft als er veel com merciële kapers op de kust zijn. MS De stelling van Descartes: ik denk, dus ik besta, krijgt er wellicht een moderne variant bij: ik rook, dus ik denk. Amerikaanse wetenschappers zijn op grond van onder zoek namelijk tot de conclusie gekomen dat roken het denken zou kunnen stimuleren. Zo'n conclusie lijkt heel wat, maar met een sigaretje erbij lees je dat het zo zou kunnen zijn. De onderzoekers hou den nog een behoorlijke slag om de arm, maar ik kan me voorstellen dat een niet-roker dat voorbehoud niet heeft opgemerkt of er niet over heeft doorgedacht. Al zijn er natuurlijk 'slimme' niet-rokers die zullen stel len dat het altijd te denken geeft als je een sigaret op steekt, maar soortgelijke dooddoeners staan al op de verpakkingen van rookwaar, dus van oorspronkelijk denken is hier geen sprake. Maar, zo vraagt de nadenkende roker zich wellicht af, als roken het denken stimuleert, moet Descartes dan niet herzien worden in: ik rook, dus ik besta? Misschien wel en als dat zo is, dan moet de roker accijns betalen voor het feit dat hij bestaat. MERIJN Van onze verslaggever Vught - Er is veel belangstelling voor de manifestatie die zater dagochtend om tien uur gehouden wordt bij de grensovergang Hazeldonk rond de terugkeer van het lichaam van Caroline Pino. Wil Vreeburg, de moeder van de afgelopen zomer in Frankrijk vermoorde vrouw uit Beuningen, wil de manifestatie houden om de terugkeer niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het Rode Kruis opent op 19 december in Wezep een opvanghuis voor terminaal zieke kinderen en hun familie. In Mappa Mondo, zoals de vrolijke naam van het pand luidt, kunnen per keer maximaal acht kinderen in de leeftijd van nul tot dertien jaar oud worden ondergebracht. Verwacht wordt dat jaarlijks vijftig kinderen de laatste maanden van hun leven in Mappa Mondo kunnen doorbrengen. Het gaat om kinderen die geen ouders of verzorgers hebben die voor hen kunnen zorgen en die veelal noodgedwongen in ziekenhuizen wonen. Voor het verwezenlijken van het opvanghuis is nog zo'n twee miljoen gulden nodig, waarvoor het Rode Kruis een inzamelingsactie houdt. De vierjarige Ty- ron, toekomstig bewonertje van het opvanghuis, liet gisteren samen met zijn oma Greet bij wijze van start honderd gekleurde ballonnen los vanaf het balkon van het nieuwe huis. foto anp De in Vught woonachtige moeder staat zaterdag stil bij de gebeur tenissen van de afgelopen maan den. „Als ik tenminste nog kan praten, wil ik het hebben over de dingen die ons hebben bezigge houden. Caroline heeft in Frank rijk sinds een paar dagen een naam. Tot maandag was ze let terlijk een nummer. Het geeft aan hoe wij als nabestaanden tegen het systeem zijn aangelopen, de bureaucratie. We zijn volkomen in de kou gezet." De Franse autoriteiten wilden het lichaam van Pino, die eind juli als vermist werd opgegeven en een paar dagen later vermoord werd gevonden nabij Parijs, pas vrijgeven toen er honderd pro cent zekerheid was over haar identiteit. De Beuningse zou eind augustus 25 jaar zijn geworden. „Het lichaam is afgelopen maan dag pas vrijgegeven. Waarom het allemaal zo lang heeft moeten duren en waarom het kennelijk nu wel kan, weet ik ook niet", verzucht Vreeburg. „Het zijn enerverende maanden geweest. We hebben met geweld tegen onze dochter te maken ge kregen. Aan de andere kant heb ik veel warmte ontvangen van de mensen om mij heen. Daardoor is het nog enigszins mogelijk geloof Door Leo de Boer Eindhoven - Ze zit met opge trokken benen op het electri- sche bed in de huiskamer en straalt. Afgelopen dinsdag nog kon ze met moeite in twee etappes twaalf meter afleggen, ondersteund door bekkenband en krukken. Tot ze 's middags om een uur of vijf Arnold, de 'schreeuwje zus', ontmoette in de Eindho- vense binnenstad. Die genas haar. „Het is een wonder," zegt de Eindhovense Karin Kroon, terwijl ze nog een Ca- ballero opsteekt. „Het is magnifiek." En ze springt achteloos van het bed om even iets uit de boekenkast te halen. In augustus 1995, drie maanden op weg tijdens de zwangerschap van haar tweede kind Ilona, stak een ernstige bekken-aan doening de kop op; symfyseoly- se of bekken-instabiliteit. De aandoening, waarbij de twee schaambothelften afschuiven, begon met rugpijn en moeilijk lopen. Uiteindelijk raakte de 27-jarige Karin aan bed ge kluisterd, kon ze niet of nauwe lijks nog lopen, werd ze afhan kelijk van een gezinshulp. „Zo zag ik haar eenmaal in de drie weken," zegt haar huisarts A. Bokelman, „en trof dan een jon ge vrouw aan die huilend van de pijn op bed zat, die zó graag be ter wilde worden." Voortgeduwd Dinsdag was Karin, voortge duwd door gezinshulp Edith, naar de Zuid-Nederlandse Beurs geweest. Bij de voet- gangersoversteek bij de Bijen korf stond Arnold Cox, de be baarde man uit Veldhoven die het nooit moe wordt om voorbij gangers indringend toe te roe pen dat ze zich moeten bekeren. Karin: „Hij riep: 'Wil jij lopen?' Ja, antwoordde ik wat laconiek, dat wilde ik wel. 'Geloof jij?', vroeg hij toen. Ja, zei ik. 'Draag jij Jezus' kruis?', vroeg hij toen." Het voetgangerslicht versprong daarna nog vier of vijf keer van kleur. Er greep daar bij de over steekplaats iets plaats. Passan ten bleven staan. Zagen hoe Ar nold de jonge vrouw in de rol stoel bij de linkerpols pakte, zijn duim op haar slagader, de andere hand op haar voorhoofd legde. Zijn hoofd vlak bij dat van Karin bracht en begon te prevelen. „Jezustaal," zegt Karin, ,,'t Is geen Latijn, 't is geen Frans, het is onbegrijpe lijk. Arnold zei later tegen mij: 'Ik kan dit ook niet begrijpen, het is iets tussen Jezus en jou'." Er stroomde, vertelt Karin, een 'zalige warmte' door haar lijf. Arnold riep Halleluja, en wierp een kushand ten hemel, duwde Karin een tekstje in haar hand dat ze moest blijven herhalen: „Jezus, Maria, ik bemin U. Redt de zielen." Karin zegt: „Ik voel de me gelukzalig." 'Heel apart' In de auto, op weg naar huis, voelde zij zich 'heel apart'. „Ik had het gevoel alsof er aan me gesleuteld werd. Ik was ook zwaar overspannen geraakt door al die toestanden met die Karin Kroon heeft rolstoel en krukken niet meer nodig: 'Het is een wonder'. foto ton de hond ziekte, maar ineens kon ik weer helder denken." Tegen de tijd dat ze thuis waren, een half uur na de ontmoeting met Arnold, was de pijn ver dwenen. Karin kon, zonder hulp of steun te zoeken aan de auto deur, overeind komen. Gezins hulp Edith zag het met stijgende verbazing én verontrusting aan. „Ik zei tegen Karin: doe nou rustig aan, straks klap je in één keer in elkaar. Maar eenmaal binnen kwam ze uit de rolstoel en flikkerde haar krukken zo in de hoek. Ik vond het allemaal héél vreemd." Huisarts Bokelman is stellig. Als medicus kan hij dit niet ver klaren. „Dit is een godswon der," meent hij, want nog maar kort geleden had hij Karins vooruitzichten hopeloos ge noemd. Zover wilde haar revalidatie arts J. Blanken van revalidatie centrum Blixembosch, bij wie Karin onder behandeling was, niet gaan. „Bij langdurige reva lidatie kunnen de prognoses bij deze aandoening gunstig zijn. In het geval van Karin had ik nog steeds hoop." Wonderen Blanken noemt de snelle gene zing 'boeiend', 'verbazingwek kend' en 'een bijzonder feit'. „Ik heb haar vandaag gezien en ze holt over de gang, doet oefenin gen op één been." Zo'n plotse linge genezing heeft hij nog nooit meegemaakt. „Wij willen niet in wonderen geloven, maar misschien is dat onterecht. Ik ben maar een simpele dokter." Bij Karin thuis, een onopval lende woning in Stratum, staat de rolstoel nonchalant in de hoek. „Die komt de Thuiszorg winkel morgen halen," zegt Karin opgewekt. „Net als het electrisch bed. Er gaat een we reld voor me open." te houden in de mensheid." Wil en Jos Vreeburg hopen dat ie dereen die naar de manifestatie komt, in optocht meerijdt naar het rouwcentrum in Vught, waar het lichaam van de Beuningse naar toe wordt gebracht. Volgens Vreeburg is er veel be langstelling voor de manifestatie. „Er zijn veel vrienden en beken den die al hebben laten weten mee te zullen rijden." De ouders van Caroline Pino worden in ie der geval bijgestaan door de vrouwelijke bevolking van Vught. Naar alle waarschijnlijkheid wordt de Beuningse komende woensdag begraven in Vught, de plaats waar ze met haar ouders woonde voordat ze naar Beunin gen verhuisde. Tilburg (anp) - Tien personeelsle den van het Tilburgse textielre- cyclingsbedrijf Listex zijn giste ren in het ziekenhuis opgenomen wegens koolmonoxidevergifti ging. Die is mogelijk ontstaan door uitlaatgassen van twee vorkheftrucks die in een afgeslo ten en niet-geventileerde ruimte werkten. De slachtoffers, die klaagden over hevige hoofdpijn en voortdurend braakneigingen hadden, liggen allen aan beade mingsapparatuur. Hun toestand is volgens de politie redelijk, al zullen zij voorlopig nog in het ziekenhuis moeten blijven. Bij het Tilburgse bedrijf werken in totaal vijftien mensen. De pro ductie is stilgelegd. De arbeidsin spectie verdenkt het bedrijf van nalatigheid en het niet opvolgen van de veiligheidsvoorschriften. De inspectie heeft een onderzoek ingesteld. Den Haag (anp) - Ex-autocoureur Charles Z. komt niet in aanmer king voor strafonderbreking. Dat heeft de Haagse rechtbankpresi dent mr. B. Punt gisteren in kort geding bepaald. Z. wilde zijn cel straf korte tijd onderbreken om dat zijn privé-situatie dusdanig is dat hij thuis orde op zaken moet stellen. Z. zit een straf van vijf jaar uit wegens grootscheepse hasj smokkel en betrokkenheid bij een criminele organisatie. Omdat zijn beide kinderen 'psycho-socia- le problemen' zouden hebben, vroeg hij om een strafonderbre king van zestig uur. (ADVERTENTIE) Bouwvoorl. de Hoop Schuttershofweg 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680315

de Stem | 1996 | | pagina 3