:no Flitstrein kan hard op bestaand spoor THE STING Kroongetuige tegen xtc-bende Feestweek! 0 Kok maakt nieuwe nationale luchthaven inzet verkiezingen Opnieuw commotie in België Bossche CD'er naar Breda met oog op verkiezingen F eyenoord-supporter aangehouden wegens rel tijdens Beachpop DESTEM iteit in NENMODE De Splenter —schoenen 30 tot 50% korting De Stem voor stad en streek lectie voor u in assieke kleding vrijetijdsmode nt -Hulst/ iPTIEK Deskundigen plaatsen echter vraagtekens Oudenbosschenaar verdacht van ontvoeren meisje Vrachtvliegtuig ontploft boven stad Ecuador j>PV pleit voor Kinderombudsman 2 X 125 jjH Over politieke benoeming van hoge rechters 99>95 Regeling justitie met bendelid tl 4 weken voor 17,- 1996 XS5 Noordstraat 30 Terneuzen - - Bierkaaistraat 14 4561 BC Hulst Tel. 0114-311813 Van Bommel-dealer ,36e JAARGANG OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 8 710311 000218" I I I I I DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Justitie zet aanval in tegen fraude pagina NAC geeft vyeer punten weg in slotfase Meer klachten over Weemaes pagina Beter wonen zonder hogere huren pagina pagina Marianne Faithfull van sixties naar de jaren '30 pagina la 'Denoek Rock' voor oudere jongeren Van onze verslaggever Oudenbosch/Rotterdam - De Oudenbossche politie heeft op verzoek van het Rotterdamse dinsdagnacht in Ouden bosch een man aangehouden op verdenking van de ontvoering vaneen 13-jarig meisje in Rotter- ■zuid. Het sterke vermoeden bestaat dat het meisje seksueel'is misbruikt. meisje werd dinsdag in de straat waar ze woont door de 53- jarige man meegenomen in zijn auto. Vriendinnetjes sloegen alarm bij de politie. Drie uur la- kwam het meisje thuis. Ze is volgens de politie-door de man in haar eigen buurt afgezet. Hij kon rond 00.30 in zijn woon- s worden aangehouden, dankzij aanwijzingen van de vriendinnetjes. Volgens de politie is de man geen bekende van het meisje. Het kind was er gisteren volgens de politie erg slecht aan en heeft bijstand van Slacht offerhulp. Bet verhoor van de Oudenbos schenaar werd gisteren begin van ie avond voorlopig afgesloten en leverde volgens woordvoerder A. van Kampen van de politie Rijn mond niet de bekentenis op die verwacht werd. .Vandaag proberen we het weer. We zijn namelijk behoorlijk overtuigd van zijn schuld in deze kwestie, maar willen het uit zijn fiond horen. fata (anp) - Boven de Ecuado- raanse stad Manta is gisteroch tend een Amerikaans vracht- vliegtuig ontploft en neergestort ta een dichtbevolkte woonwijk. Daarbij zijn minstens dertig Mensen om het leven gekomen, onder wie de vierkoppige beman- ning. Schattingen over het aantal ge wonden lopen uiteen van zestig W honderd. In de ingestorte wo ningen wordt nog steeds naar slachtoffers gezocht. President Bncaram heeft een dag van natio nale rouw afgekondigd, «n ooggetuige zei tegen een ra- wostation dat het vliegtuig op leer lage hoogte boven de stad '""g over de arme wijk Dolorosa een van de motoren in brand te vliegen. De Boeing 707 jMtplofte en de brokstukken vie- W neer op de huizen en een kerk. toestel was net aan een Jhcht begonnen naar Miami en daarom veel brandstof aan 'd. Van onze Haagse redactie Haag - Nederland moet een jiderombudsman krijgen. Kin- er®, hun familie, gemeenten en «stellingen moeten zich met 'en 1°' deze onafhankelijke ®°n kunnen richten. Net als 'WoMfe Ombudsman moet Kinderombudsman onderzoek "Wichten en waar nodig alarm m Dat stelt de GPV-fractie in weede Kamer. Ze constateert yeel instellingen zijn die bezighouden met kinderbe- ti frmin§- Maar volgens de frac- eeft dat als keerzijde dat de P met bepaald toegankelijk is. Dat gaat. „y ".Tiaar 9/iettë foe Van onze redactie binnenland Den Haag - Ook op bestaand spoor kan een hogesnelheids trein snelheden halen van meer dan 160 kilometer per uur. Dat ondergraaft de stel ling van het kabinet dat voor zo'n snelle trein een geheel nieuwe verbinding noodzake lijk is. Dat zegt een woordvoerder van de NS-dochter Railned, verant woordelijk voor het onderhoud van het spoor. In Frankrijk halen de nieuwste gemoderniseerde flitstreinen tus sen Tours en Bordèaux op be staand spoor, met de gebruikelij ke 1500 volt op de bovenleiding, een maximumsnelheid .van 220 kilometer per uur. Het kabinet heeft altijd gezegd dat voor zulke snelheden een netspanning van 25.000 volt nodig is. Daarvoor is wél de aanleg van nieuw spoor nodig. „Aan de Franse situatie zitten wel haken en ogen," benadrukt de Railned-woordvoerder. Zo waren daar technische aanpas singen nodig en is de levensduur van bovenleiding en treinstellen veel korter dan als er met 25 kilo- volt op de bovenleiding wordt ge reden. Volgens de woordvoerder möet nader onderzocht worden of in Nederland de trein over bestaand spoor kan gaan rijden. „Het is in ieder geval niet zo dat de treinen op het huidige spoor, zonder.eni ge aanpassing, snelheden van meer dan 200 kilometer kunnen halen." Onvergelijkbaar Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zijn de Franse en Nederlandse situatie totaal onvergelijkbaar. Daar rij den slechts twee hogesnelheids: treinen per uur. In Nederland zal dat veel meer zijn en is ook het •gewone treinverkeer drukker, zo dat er is sowieso veel meer stroom nodig is. Naast de kwestie van de hoog'- spanning is het inpassen van de trein op bestaand Nederlands spoor ook moeilijk omdat het daarop al erg vol is. Ook kan de veiligheid in het geding raken als de flitstreinen tussen de 'norma le' treinen door moeten rijden. Niet geschikt Het bestaande spoor tussen Ant werpen en Roosendaal is niet ge schikt voor de hogesnelheids trein, zegt de Belgische verkeers- deskundige Edwin Jacobs. Alleen bij geldgebrek zou het volgens hem overwogen kunnen worden. De trein kan op het traject een snelheid halen van 200 kilometer per uur,'met de nodige aanpas singen op het spoor en er nieuwe overgangen komen. Jacobs geeft toe dat de kosten wel lager uit vallen dan bij een nieuw tracé. Volgens Jacobs moet echter naar de toekomst worden gekeken. Dan is de snelheid belangrijk. „We houden rekening met de ver keersstromen over twintig jaar. Als je in 2010 in anderhalf uur comfortabel van Amsterdam naar Brussel kunt reizen, wordt die trein wel interessant. De ho gesnelheidstrein zal dan veel wegverkeer wegnemen." Het bestaande spoor tussen Ant werpen en Roosendaal was een van de varianten voor de snelle trein, totdat eerder dit jaar de de finitieve keuze viel op een nieuwe lijn langs de autosnelweg Ant- werpen-Breda. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Nieuwe 'flitstrein' voor bestaand spoor (ADVERTENTIE) 24 oktober t/m 30 oktober op di\IIWIe ZiWEOSn erken: r\ Een 'Flevolands brood' ontving premier Wim Kok gisteren in Lelystad bij het VOC-schip de Ba tavia, tijdens een werkbezoek aan de provincie Flevoland. Dat had. niets te maken met de recen te uitlatingen van de Bredase bisschop Muskens over het stelen van een brood door armen, maar alles met de promotie van het bedrijfsleven in Nederlands jongste provincie. foto anp Van onze Haagse redactie Almere - Premier Kok maakt de beslissing over een nieuwe nationale luchthaven inzet van de parlementsverkiezingen van 1998. „J3ij de formatie moet dan daarover een be sluit worden genomen." Kok zei dat gisteren op een PvdA-partijbijeen- komst in Almere, tijdens zijn werkbezoek aan Flevoland. Hij haalt daarmee een streep door het huidige kabinetsbeleid. De ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Milieu) in ventariseren op dit moment de noodzaak om tot een nieuwe nationale luchthaven te komen. Daar over moet in april een nota verschijnen, waarna voor eind '97, zo was de bedoeling, een kabinets besluit zou volgen. Kok zegt nu dat een besluit van dit kabinet niet aan de orde is. De discussie wil hij wel voeren, omdat Schiphol sneller dan verwacht de grenzen van de groei bereikt. Hij onderstreepte dat voor bereidende werkzaamheden tijdens deze kabi netsperiode in ieder geval moeten doorgaan. lerken: ovanga MtjbiadiiraatKZijn: diverse leren péki 449?5 nu 249,95 5-pocket stretchbroeken „,- 99T95^ nu 49,95 lamswollen truien 89T95 nu 59.95 herenhemden ^69^^ nu 49»95 chenille truien nu 49, 95 Alle Levi's, ook ÜH in blauw en zwart Ginnekenstraat 109 Breda Brussel (anp) - In België is op schudding ontstaan na be richten dat de drie grote poli tieke stromingen een akkoord hebben bereikt over de onder linge verdeling van zes vacan te rechtersposten in de Raad van State. Minister Vande Lanotte van Bin nenlandse Zaken verdedigt deze afspraak. Een dergelijke afspraak staat volgens velen haaks op de toezegging van premier Dehaene van afgelopen zondag dat er een grondwetswijziging moet komen die een einde maakt aan de benoe ming en bevordering van rechters louter en alleen op basis van poli tieke afwegingen. Dehaene deed dat voorstel op de dag van de mas sale Witte Mars in Brussel tegen het slecht functioneren van politie en justitie in onder meer de zeden- zaak-Dutroux. Bijna alle politieke partijen schaarden zich daarna achter het voorstel van Dehaene. Volgens de liberale senator Ver- Van onze verslaggever Breda - Centrum-democraat J. van der Steen legt een grote mobiliteit aan de dag om voor zijn partij raadslid te worden. In 1994 verhuisde hij van Vlissingen naar Den Bosch. Sinds twee weken woont hij officieel in Breda, op hetzelfde adres als zijn politieke vriend F. Heeren, CD-raadslid in de Baroniestad. ;,Van der Steen staat, achter Heeren, num mer twee op de kandidatenlijst van de CD. Zijn. verhuizing naar Breda - hij staat nu offici'epl ingeschreven - gebeurde louter met het oog op de verkiezingen. „Ik doe dat net zo makkelijk, als het nodig is. Andere partijen zouden willen dat ze zulke loyale leden hadden," aldus Van der Steen, die gistermiddag de telefoon opnam op zijn 'oude' woonadres te Den Bosch. Zijn echtgenote M. Riemens staat daar offi cieel nog wel ingeschreven. Ook zij staat op de kandidatenlijst van de CD (als nummer 8) voor de raadsverkiezingen van 27 no vember in Breda. Zij is bereid naar Breda te verhuizen, wat ook noodzakelijk is als ze in Breda gekozen zou worden. „We staan als woningzoekenden ingeschre ven," aldus Van der Steen. „Hoe vaak ik nu in Breda ben? Een dag of drie, vier in de week. Dat zullen er na d'e verkiezingen waarschijnlijk wel meer worden." Aan een voorspelling van de verkiezingsuitslag waagt hij zich niet. „Daar houd ik mezelf niet mee op." Van der Steen is 64 jaar. Hij was mede-op richter van de CD-kring Zeeland. In 1994 haalde de CD drie zetels in de gemeente raad van Den Bosch. Het vanwege de ver kiezingen naar de Hertogstad verhuisde echtpaar Van der Steen nam twee van die zetels in., Bij de verkiezingen eind vorig jaar, die nodig waren vanwege de gemeen telijke herindeling, stootte de kiezer de ex- I MIN./MAX. 6/18 pagina Laatste zonnige dag Vandaag wordt waarschijnlijk de voorlopig laatste zonnige en zachte dag. Eerst is het wat nevelig, maar al vrij snel wordt het helder. Morgen drijven de eerste wolkenvelden binnen. Door John Lazaroms en René Kloeg Breda - Justitie heeft een kroongetuige in het onderzoek tegen de Bredase xtc-bende. Officier van justitie mr. C. van Spieren burg bevestigt dat met hem een regeling wordt getroffen. Van het bendelid, waarvan De Stem achterhaalde dat het de En gelsman P.P. is, heeft justitie tot nu toe belangrijke informatie gekregen. Justitie verwacht met zijn hulp nog veel meer misda den van de Bredase bende boven water te krijgen. „We hebben van hem informatie gekregen en in ruil daarvoor bie den we hem natuurlijk bescher ming aan," stelt Van Spierenburg. De officier van justitie wil niet in gaan op de voorwaarden in de re geling. Vandaag zouden de eerste ver dachten uit de bende van J., vader en zoon S., voorkomen bij de Bre dase rechtbank. Zij werden op 24 april ais eersten aangehouden. Het Openbaar Ministerie wil de zaak tegen hen volgens betrouw bare bronnen aanhouden. Tijdens de zitting zou anders belangrijke informatie over het onderzoek naar buiten komen. P.P., die onlangs samen met zijn raadsman in de Rotterdamse ge vangenis afgeluisterd zou zijn, heeft justitie op het spoor gezet van nog veel meer misdaden van de xtc-bende, waaronder de ont voering van Rijsbergenaar Willem W. op eerste paasdag 1993 in Uli- coten. W. werd later samen met Willebrorder Van Z. veroordeeld voor grootscheepse handel in cocaïne. Inkijkoperatie De ontvoering vond plaats op de dag dat de politie voor de derde keer een inkijkoperatie verrichtte in de loods van W. aan de Chaam- seweg in Ulicoten. Aanvankelijk bestond bij W. het vermoeden dat de politie er iets mee te maken had. Justitie heeft dat echter altijd ontkend. Nu blijkt volgens de verklaring van P. dat de bende van J. hier een rol in speelde. W. heeft zelf nim mer over de ontvoering willen praten en nooit aangifte gedaan. Justitie heeft inmiddels zeventien verdachten aangehouden die bij y de xtc-bende betrokken zijn. 1 Hoofdverdachte J.J. is in Spanje gepakt na een wilde achtervolging door de Spaanse politie. Hij zit daar nog steeds in de cel. De Divisie Georganiseerde Crimi naliteit, die het onderzoek tegen de bende doet, doekte opslag plaatsen op waar onder meer au tomatische wapens, ruim een mil joen xtc-pillen en zelfs het explo sief semtex werd aangetroffen. Op het eiland Tholen werd een groot xtc-lab, overigens al buiten ge bruik, ontmanteld. Justitie sluit aanhouding van nóg meer ver dachten niet uit. ZIE OOK BINNENLAND - A3: Rotterdamse gevangenis excuseert zich voor 'afluisteren' Goes (anp) - De douane op Schiphol heeft gisterochtend een 26- jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van betrok kenheid bij de rel in juli op het Beachpop-festival bij Renesse. De man is overgedragen aan de politie in Goes. Feyenoord-supporters hadden het tijdens het popfestival ge munt op de Amsterdamse house- groep Party Animals. De voetbalfans waren boos op de muzikanten omdat tijdens een optreden van de Party Animals een vlag van hun club was ver brand. De Feyenoord-fans be stormden het podium op het mo ment dat de Party Animals aan hun optreden wilden beginnen. De housegroep vluchtte voor de Rotterdammers. De politie wist de Feyenoord-fans van het po dium weg te krijgen. De suppor ters trokken daarna al vernielend weg. Vier bezoekers van het festi val en een agente raakten daarbij gewond. Twee weken geleden werd in de Kuip in Rotterdam tijdens de wedstrijd Feyenoord-Groningen al een 26-jarige Feyenoord-sup- porter uit Berkel en Rodenrijs aangehouden. Hij heeft bekend een ijzeren staaf te hebben ge gooid naar de agente, waardoor zij en haar paard gewond raak ten. De man wordt poging tot doodslag en zware mishandeling ten laste gelegd. De Zeeuwse politie krijgt bij het onderzoek hulp van de politie in Rotterdam. Die wist aan de hand van foto's de hoofddaders van de rel te identificeren. Daardoor was de naam van de aangehou den Rotterdammer bij de douane op Schiphol bekend. hofstad gaat de nu gehanteerde werkwijze regelrecht in tegen de verklaring van de premier en is ze 'een kaakslag voor de vele beto gers van zondag'. Het Belgische parlement heeft gis teren besloten tot een parlemen taire enquête naar de zaak-Cools. Op dit moment loopt nog een en quête over het onderzoek naar de Bende van Nijvel. Morgen start een Kamercommissie met een par lementair onderzoek naar de zaak-Dutroux. (ADVERTENTIE) p treem-rechtse CD uit de Bossche gemeente raad. Van der Steen, die zijn CD-gedachtengoed nu uitdraagt als lid van Provinciale Staten in Noord-Brabant, is door die verkiezings nederlaag niet meer aan Den Bosch gebon den. En omdat het voor de CD in Breda niet eenvoudig is om geschikte kandidaat raadsleden te vinden - van dé drie in 1994 behaalde zetels is er vanwege afgehaakte kandidaten slechts één bezet - is Van der Steen naar Breda uitgeweken. „We zijn kri tischer geworden met het zoeken van kan didaten," aldus de Bredase Bosschenaar. Gilze-Rijen Oppervlakte: 7.114 ha. Inwoners: 23.650 Markant punt: Sinds 1913 Vliegbasis Gilze-Rijen. In de loop der jaren hebben vele vliegtuigen gebruik gemaakt van deze basis - o.a. de F-16 toestellen. Thans is de vliegbasis in gebruik als standplaats van de Tactische Helikopter Groep Kon. Luchtmacht. Ook burgers maken regelmatig gebruik van dit vliegveld voor het beoefenen van de zweefvlieg-sport. Verklaring gemeentewapen: in blauw, het beeld van Sint Pieter, met in de rechterhand een sleutel en staande op een losse grond, alles van goud. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L_« Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1