Forse winst vleessector door BSE ol in VS ingsboei Anova wint geding Consumentenbond Anti-rookcampagnes doen Philip Morris geen kwaad ik zeker opees Prins opent zoutfabriek Casema gebonden aan strikte voorwaarden 'Verkoop van Wickes is niet aan de orde' De bus kampt met een oubollig imago ECONOMIE KORT Beatles verdienden nog nooit zo goed A DE STEM ECONOMIE A6 LUW: bijna 400 miljoen extra Japanse niega-oplichter aangehouden Forse belangstelling voor Gazprom Recordwinst Microsoft Opruiende pamfletten op NS-werkvloer Lubbers koopt rest Hollandia Hogere kwartaalwinst Shell Oil Hertog Ijs in vis of toetjes Betalen via Internet met creditcard OKTOBER 1996 azilië. FOTO ANP is net vijftien toen ze be- ee begon voor haar de iso- e ze zich niet meer thuis, ndere leerlingen. Ik werd :eeg angst en na een tijdje 'kgroep voor het schooldis- ;t Los Angeles. Tijdens zijn rkzaamheden kwam hij tot conclusie dat er iets moest <rden gedaan voor de jonge- die door problemen met hun moseksualiteit de boot dreig- n te missen. „Als ze compleet greep op het leven verliezen, n dreigen drugs, alcohol en zwerversbestaan. Op die mier wordt ook de bestrijding aids een achterhoedege- :ht." hoolhoofd !t 54-jarige schoolhoofd wijst een onderzoek van de rege- ïg waaruit blijkt dat elke der zelfmoord onder tieners met seksuele oriëntatie heeft te Jken. Battey schat dat in het ïooldistrict Los Angeles, met 0.000 leerlingen het op één na jotste in de VS, tussen de ïehonderd en duizend homo- csuele leerlingen met zelt- bordplannen rondlopen. zeventienjarige Gabne erwoog een einde aan zijn le- n te maken, voordat de homo- ïool hem geborgenheid ga^ jn moeder deed afstand va m toen hij nog een kleine jon was. Op dertienjarige lee ontdekte hij dat hij a().e n Een jaar later kwam hij1 in ziekenhuis, na zenuwinsto ïgen en een zelfmoordpoging' aarvoor was hij van versehe scholen getrapt omdat iiwel nooit kwam opdage s leerling van het EagleS" mtre kan hij over zijn p I I I I I WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 rikkelijk wat er met die heel blij met de interna- titutie en porno wordt ge- tazilië aan de orde van de if het ooit zal veranderen." id is, is moeilijk te zeggen: de s, de klanten, de politie, de :n, de rijken?" Drgangshuis ladvocate zette in 1989 het |ect Casa de Passagem (door- ;shuis) op. In het doorgangs- kunnen de meisjes compu- kook- en theaterlessen vol- Ook krijgen ze eten, drin- een slaapplaats en con- s. „Door de meisjes zelf- diger te maken, kunnen ze en als kinderoppasser, tele- ;te of verpleegster. Of ze ooit krijgen is de vraag, want in zijn er niet. Het werkloos- spercentage ligt hier rond de ig. Wel krijgen de meisjes, die leven lang gehoord hebben ze slecht zijn, een positiever beeld." m krijgt ze niet van de Brazi- nse overheid en bevolking, geld komt van instanties als e des Hommes en Child at. Om een betere leefwereld r de meisjes te creëren, heeft concelos geleerd een heks te „Ik ben keihard en gemeen lat ik anders niet krijg wat ik ig heb voor mijn meisjes. Ik ft manipuleren, drammen en iten voor medicijnen, eten en ens, want spontane hulp krij- arme mensen niet." Irazilië praten overheid, bur en instellingen net als in Eu- a over de rechten van het d. Ook zij vinden dat kinde die moeten hebben. In de ktijk blijkt dat ze dan rijke iderjarigen bedoelen. „Maar deren hebben pas rechten fineer de samenleving haar asme opzij zet, haar oordeel armen bijstelt en van opvat- verandert. Ik voel geen woe- maar slechts medelijden je ts de welgestelde burgers van izilië. Mensen die zo wreed tr de allerkleinsten denken, vervreemd. Vervreemd van eigen land, omdat ze niets ten van wat zich om hen heen peelt." Rotterdam - Pakhoed (distri- Pakhoed: Winst 125 miljoen is ondergrens butie en opslag van oliën en C7 en chemicaliën) moet de ko mende jaren minimaal een „etto-winst van 125 miljoen gulden kunnen draaien. Een dergelijk winstcijfer was in bet verleden een uitschieter voor het Rotterdamse con<- cern, maar voor de toekomst geldt het als de ondergrens. iroble- c h de r'n spreken en hoeft ni] hijn niet op te houden: ag ik mezelf zijn." Dat zei Pakhoed-bestuursvoor zitter N. Westdijk gisteren op een bijeenkomst voor journalisten in Rotterdam. Dit jaar zal Pakhoed het nog met een lagere winst moeten doen. In de eerste helft van 1996 was de winst slechts 5 miljoen gulden door reorganisatielasten (54 mil joen gulden). Pakhoed saneert vooral de matig draaiende olie- opslagactiviteiten in Rotterdam. Het tweede half jaar zal de winst echter boven de 62 miljoen van de vergelijkbare periode vorig jaar liggen, zo voorspelde Westdijk. De belangrijkste reden voor de blijvend hogere winsten in de na bije toekomst is de overname die Pakhoed dit jaar deed van het Amerikaanse Univar (chemische distributie). Univar, waarvan Pakhoed al 28 procent in het bezit had, kende vorig jaar een zeer magere winst van circa tien miljoen gulden op een omzet van 3,4 miljard gulden. Die winst werd gedrukt door een langlopende reorganisatie in de Verenigde Staten. Die reorgani satie zal echter binnen 2 tot 3 jaar zijn vruchten afwerpen. Pakhoed betaalde 520 miljoen gulden voor Univar. Dat sloeg een behoorlijke bres in het eigen vermogen. Pakhoed zal daarom de komende maanden 300 mil joen gulden tot 350 miljoen gul den aan nieuw kapitaal aantrek ken in de vorm van achtergestel de leningen en preferente aande len. De solvabiliteit (eigen ver mogen ten opzichte van balansto taal) zal daardoor toenemen van 20 tot 29 procent. Pakhoed beschouwt 1996 als een overgangsjaar, waarin het bedrijf zich volledig is gaan concentre ren op de logistiek en distributie van oliën en chemicaliën. „We weten nu voor een periode van tien jaar wat onze business is," aldus Westdijk. In dat verband past ook de ver koop van Furness (vooral actief in de handel) aan de Hollandia Industriële Maatschappij. Die verkoop is nagenoeg rond. HIM telt 95 miljoen gulden neer voor Furness. Van onze redactie economie Wageningen - De opschudding over de gekke-koeienziekte heeft de Nederlandse vleessector per saldo bijna 400 miljoen gulden winst opgeleverd. Rundveehouders waren er de dupe van, maar pluimvee-boeren en varkenshouders sponnen er ga ren bij. Dat blijkt uit een onderzoek door economen van de Landbouwuni versiteit Wageningen (LUW) in opdracht van de weekblad De Boerderij. Doel was de financiële gevolgen in kaart te brengen van de BSE-affaire die afgelopen voorjaar speelde. Die draaide er om dat de runderziekte BSE in verband werd gebracht met de voor mensen gevaarlijke ziekte van Creutzfeld-Jacob. Als gevolg van de opschudding zijn veel Europese consumenten overgestapt van rundvlees op vlees van andere dieren. De prijs van kippenvlees steeg daardoor, terwijl de varkensprijzen volgens de onderzoekers 'explodeerden'. De Nederlandse vleessector als geheel profiteerde daarvan door dat Nederland een relatief groot aandeel heeft in de productie van pluimvee- en varkensvlees. Modellen De BSE-affaire heeft de rundvee houders veel geld gekost. De on derzoekers becijferen de schade post tussen maart en juli op 80,9 miljoen gulden. Volgens hen Utrecht (anp) - De Consumentenbond heeft het kort geding te gen de Amersfoortse zorgverzekeraar Anova verloren. De presi dent van de rechtbank in Utrecht bepaalde gisteren dat de ver zekeringsmaatschappij de plotselinge verhoging van de pre mies voor tandartsverzekeringen niet hoeft terug te draaien, zoals de Consumentenbond had geëist. Wel heeft de handelswijze van Anova volgens de president het vertrouwen van de verzekerden ernstig geschaad. Tokyo (ap) - Yasuo Hamana ka, een handelaar die het Ja panse koperconcern Sumito mo miljarden verlies bezorgde on daarmee de internationale kopermarkt op stelten zette, is gisteren aangehouden op ver denking van het vervalsen van documenten, Ue arrestatie volgde nadat Su mitomo een aanklacht tegen haar vroegere medewerker had mgediend - in Japan wordt dat vaak gedaan om de staat tot ver volging van een verdachte aan te zetten. Sumitomo, 300 jaar oud en een van de machtigste bedrijven van Japan, was geschokt toen in juni uitkwam dat een van zijn meest gewaardeerde handelaars de hoel jarenlang had opgelicht. De 'Harige Hamanaka, die al Jwintig jaar in dienst van het be- i' was, bleek de laatste tien !aar 1,8 miljard dollar verlies te hebben opgebouwd. De koper- markt, die voor de helft in han en is van Sumitomo, beefde op ^"grondvesten en van de enrik zakten de koperprijzen "jet hen procent. Het door Ha manaka toegebrachte verlies is P grond daarvan inmiddels tot i" miljard opgelopen, zei het gisteren eigens de aanklacht heeft hij andtekeningen van zijn meer- teren hij Sumitomo vervalst in ansacties met het Amerikaanse "edrij Merryll Lync Fraude-ex- ^twijfelen of Hamanaka tr nn ®r°te schuld zonder be- K?a ?heid van anderen in het k ™l)£ kan hebben opgebouwd. 0 bedrijf had enorme invloed en h 'nt,ernationale kopermarkt dp kiï, e naar verluidt voor fle "elft in handen. daalde de omzet met twaalf pro cent vergeleken met een scenario zonder BSE. De Wageningse eco nomen hebben met behulp van computermodellen gesimuleerd hoe de de ontwikkeling van afzet en prijzen zou zijn geweest als er geen BSE-affaire was geweest. De schade voor de rundveessec tor is, aldus de onderzoekers, groter dan algemeen werd ver wacht en zeker hoger dan de schadevergoedingen die de Ne derlandse overheid en 'Brussel' toekenden. Behalve de gespecia liseerde rundveehouders krijgt ook de melkveesector een tik mee omdat ook dieren in die branche minder waard werden. De vlucht in veilig vlees bracht de vleeskuikenssector ruim zes tien miljoen extra in het laatje. Vleesvarkens brachten 394 mil joen gulden meer op. Per saldo resteert een winst voor de hele vleessector van 344 miljoen gul den. Wordt daar, aldus de onder zoekers, de compensatieregeling van 46,5 miljoen gulden bij opge teld, dan komt de totale winst uit op ruim 390 miljoen gulden. Den Haag (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is alleen onder strikte voorwaarden bereid een infrastructuur vergunning te verlenen aan kabelexploitant Casema. Op 1 januari werd tandheelkun dige zorg uit het ziekenfonds ge schrapt. In reactie daarop bood Anova een voordelige Tandarts- verzekering en een Tandarts- Plusverzekering aan. De toeloop van nieuwe klanten was, mede door gunstige polisvoorwaarden, veel groter dan verwacht. Ook veel meer patiënten dan in gecalculeerd maakten gebruik van hun nieuwe polis door dure behandelingen te laten uitvoe ren. Anova leed daardoor grote verliezen en zag zich gedwongen per 1 september op stel en sprong de premie te verhogen met bijna 30 procent. Doorslaggevend in de beslissing van de president was dat Anova bij ongewijzigd beleid een ver lies dreigt te lijden van 10 mil joen gulden. De maatschappij probeert niet het geleden verlies op de klanten te verhalen, oor deelde hij, maar de verhouding tussen premies en vergoedingen te herstellen. De reserves van de maatschappij zijn door de claims al ernstig geslonken. Ondanks de afwijzing van de eis van de Consumentenbond valt Anova blijkens de uitspraak wel een en ander te verwijten. De maatschappij had de problemen 'tot op zekere hoogte' kunnen voorzien. Ook valt niet uit te sluiten dat Anova bij het vast stellen van de premie een mis calculatie heeft gemaakt. Het feit dat Anova de premies bin nen twee dagen verhoogde vond de president niet onredelijk, om dat het risico bestond dat klan ten zich alsnog en masse voor de verhoging lieten behandelen. Ook het feit dat cliënten hun verzekering tussentijds konden opzeggen, liet de president mee wegen in zijn oordeel. De Consumentenbond vindt het teleurstellend dat de president het economisch belang groter acht dan het belang van onge veer 380.000 verzekerden. Vol gens de bond zijn de wijzigingen zo bezwarend dat zij als con tractbreuk kunnen worden ge zien. De consumentenorganisa tie vindt verder dat Anova het onheil over zichzelf heeft afge roepen, en overweegt in hoger beroep te gaan. Op het moment dat Casema de vergunning krijgt moet duidelijk zijn welke stappen KPN gaat ne men om KPN-Kabel verder te verzelfstandigen. Dit schreef Jorritsma gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. De minister benadrukt dat de maatregel van KPN om zijn ka beldochter onder te brengen in een structuurvennootschap wel iswaar een belangrijke stap is in de goede richting, maar onvol doende om de vrije concurrentie op de telecommunicatiemarkt te garanderen. Juist het bewerk stelligen van concurrentie op het gebied van huurlijnen is het doel van het verstrekken van de nieu we vergunningen. KPN-Kabel bezit 77 procent van de aandelen van Casema. Om aan de bezwaren van Jorritsma tege moet te komen en zijn meerder heidsbelang te halveren zocht het bedrijf samenwerking met UPC, het kabelbedrijf van Phi lips. De onderhandelingen over een fusie strandden enkele we ken geleden. Enkele dagen later maakte KPN de oprichting van een 'onafhankelijke' structuur vennootschap Vision Networks bekend. Jorritsma vertrouwt erop dat de onderhandelingen met KPN over het verder op afstand zetten van de kabelbelangen tot het ge wenste resultaat zullen leiden. Op hoofdlijnen bestaat hierover overeenstemming met KPN. De bewindsvrouw wil KPN dan ook de nodige ruimte bieden bij het vinden van een oplossing. Een van de mogelijkheden voor KPN is het vinden van een nieuwe partner voor het kabelbedrijf. Volgens een woordvoerder vin den nog steeds onderhandelingen plaats over samenwerking met derden. Meer wil het bedrijf hier niet over kwijt. Casema is met een marktaandeel van 23 procent de grootste kabel exploitant van Nederland. Het bedrijf wil het kabelnet gaan ge bruiken voor allerlei telecommu nicatiediensten. Vanaf volgend jaar juli wil Casema ook telefo nie gaan aanbieden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat beslist in december over de vergunningaanvraag van Casema. Jorritsma schrijft dat mocht blijken dat toch niet aan de gestelde mededingingstoets is voldaan de vergunning ook kan worden ingetrokken. Ongeveer een jaar nadat het eerste zout de fabriek uitkwam, heeft prins Claus gistermiddag zoutfabriek Frima in Harlingen of ficieel geopend. Er is ruim 220 miljoen gulden in geïnvesteerd. Al gemeen-directeur T. Talman noemde het een jongensdroom die is uitgekomen. De zoutfabriek biedt permanent werk aan zestig men sen. Indirect zorgt het bedrijf voor werkgelegenheid van negentig mensen, vooral in de transportsector. Onder Harlingen ligt een zoutlaag van duizend tot 1300 meter over een gebied van vijftig vierkante kilometer. De laag is ontstaan door een zee die 240 miljoen jaar geleden verdampt is. Het zout is volgens Frima van een uitzonderlijke kwaliteit. foto anp Van onze verslaggever Breda - Het is onjuist dat de Britse doe-het-zelf-keten Wickes zijn winkels in de Benelux wil verkopen. Dat zegt een woord voerder van het Benelux-hoofdkantoor van Wickes in Breda in een reactie op een artikel in het Algemeen Dagblad. Volgens het AD van gisteren over weegt het noodlijdende Wickes de Benelux-tak te verkopen om aan geldmiddelen te komen. „Dat is niet waar. Wat wel speelt, is dat er gezien de lage beursnotering van Wickes belangstelling is om het concern als geheel over te nemen. Maar dan hebben we niet over verkoop van onderdelen," aldus de woordvoerder. Mocht het tot een verkoop van het hele concern komen, dan is het on duidelijk wat de gevolgen voor de vestigingen in de Benelux zijn. Wickes kwam dit jaar in opspraak omdat de onderneming jarenlang veel te hoge winstcijfers had ge presenteerd. Correctie van deze fouten, zorgde ervoor dat het ei gen vermogen vrijwel verdween. Wickes neemt nu verschillende maatregelen om weer financieel gezond te worden. Volgens door het AD aangehaalde bronnen zou verkoop van de Benelux-tak een optie zijn. Wickes Benelux draait een omzet van ongeveer 300 miljoen gulden. Vorig jaar werd een marginale winst van 2 miljoen gulden ge maakt, terwijl dit jaar rode cijfers geschreven worden. Wickes heeft in Nederland 18 ves tigingen waar in totaal meer dan 220 mensen werken. Op het Bene lux-hoofdkantoor aan de Takke- bijsters werken 85 mensen. Het hoofdkantoor is sinds 1990 in Bre da gevestigd. Van onze verslaggever Maastricht - De bus is steeds minder in trek bij Nederland se vakantievierders. Dit jaar trokken georganiseerde bus reizen vergeleken met dezelf de periode vorig jaar veertien procent minder passagiers. Het aantal vakantievierders dat per pendelbus naar zonnige oor den reisde daalde met achttien procent. Busreizen naar Oosten rijk trokken 24 procent minder passagiers. Ook de pendelbus naar Spanje scoorde slecht. Iets minder dramatisch is het gesteld met busreizen in Nederland en naar België en Luxemburg. Groot-Brittannië en Hongarije trokken twee procent meer pas sagiers. Dit blijkt uit cijfers van het Alge mene Nederlands Verbond van Busondernemingen in Hoofd dorp. Als oorzaak noemt secreta ris G. Kouvreur van de Vereni ging van ANVR-reisorganisato- ren de toenemende concurrentie met het vliegtuig. Volgens hoofdredacteur P. Nou- wen van de Koninklijke Neder landse Toeristenbond ANWB kampt de bus met een 'goedkoop en oubollig imago'. Dat zei Nou- wen gisteravond in Maastricht ter gelegenheid van de opening de AutobusRAI in het MECC. Ook bestaat bij de burger het beeld dat de bus niet veilig is, ter wijl de ongevallen-cijfers het te gendeel bewijzen, aldus Nouwen. „Volgens Duitse bronnen is de bus zevenmaal veiliger dan de trein en elf maal veiliger dan de auto." Beurs-voorzitter W. de Grefte zei het niet terecht te vinden dat de veiligheid ter discussie staat na recente busongelukken in Turkije en Frankrijk. Volgens hem werkt de branche keihard aan het ver beteren van de veiligheid van touringcars. Voor de ANVR vormen de magere cijfers directe aanleiding om va kantiereizen per bus te gaan pro moten. De afgelopen jaren waren er pieken en dalen, maar de alge mene tendens is volgens Kou vreur een dalende lijn. „We moe ten oppassen dat de situatie niet dramatisch wordt, vandaar dat we samen met de busbouwers en de het Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) een promotie-ac tie aan het voorbereiden zijn." De touringcarbranche is jaarlijks goed voor een omzet van vierhon derd tot vijfhonderd miljoen gul- Londen - De politieke onrust in Rusland, die vorige week hoog oplaaide, heeft de buitenlandse beleggers niet afgeschrikt. Zij te kenden massaal in op de aandelen die het Russische gasbedrijf Gazprom heeft aangeboden. De belangstelling was zo groot dat Gazprom eigenlijk vijf keer zo veel stukken had kunnen plaatsen. De toewijzing volgt deze week. Dat beleggers op grote schaal de koop aandurven, ligt vooral aan de enorme aardgasreserves waarover Gazprom beschikt. De voor raden omvatten bijna een derde van de bewezen voorraden ter wereld. Redmond - De populariteit van de computerprogramma's Win dows 95 en Windows NT hebben zowel de omzet als de winst van softwareproducent Microsoft naar recordhoogte gestuwd. De to tale inkomsten in het eerste kwartaal van het gebroken boekjaar klommen met 14 procent tot 2,30 miljard dollar vergeleken met 2,02 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar. De nettowinst ging van 499 miljoen naar 614 miljoen dollar, wat een stijging van 23 procent betekent. Utrecht - De sfeer onder NS-werknemers wordt grimmiger nu de CAO-onderhandelingen dreigen spaak te lopen. Deze week ver spreidden actiecomités pamfletten onder het personeel. Hierin worden de voorstellen van de directie van NS Reizigers af- gekraakt.'Hoezo niet flexibel' is de titel van een vlugschrift van het onbekende 'Actiecomité verontrust NSR-personeel'. De onderhandelingen tussen vakbonden en NS verlopen uiterst stroef. Stakingen worden steeds waarschijnlijker. De wens van NS voor flexibeler werkroosters vormt het belangrijkste twist punt. Hierover wordt voorlopig echter niet meer onderhandeld. Vrijdag spreken de partijen elkaar weliswaar opnieuw, maar dan worden andere onderwerpen aangesneden. Krimpen aan de IJssel - Hollandia Industriële Maatschappij (HIM) heeft haar belang in de Mercon Groep en een vordering op een windpark in Californië tegen boekwaarde (42 miljoen gulden) verkocht aan zijn grootaandeelhouder, de familie Lubbers. HIM is daarmee omgevormd tot een houdstermaatschappij, waar on der het over te nemen Furness komt te hangen. „We zetten de wieg klaar voor ontvangst van de baby", zei direc teur Rob Lubbers, de broer van oud-premier Ruud Lubbers, gis teren. Hun familie houdt een groot belang in HIM. Om de overna me van Furness te financieren gaat HIM een emissie doen, die ruim 50 miljoen aan risicodragend vermogen moet opleveren. ABN Amro Hoare Govett is verantwoordelijk voor de emissie.ibu- tie). Houston - Shell Oil, de Amerikaanse dochter van de Koninklij ke/Shell Groep, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een winst behaald van 504 miljoen dollar. Dat is 90 miljoen dollar meer dan in de overeenkomstige periode vorig jaar en tevens het hoogste kwartaalresultaat tot nu toe. Zonder buitengewone posten is het nettoresultaat met 62 miljoen dollar ofwel 14 procent toegenomen tot 493 miljoen dollar. De winstverbetering is voornamelijk veroorzaakt door de hogere prijzen voor ruwe olie en aardgas. Ook zijn de marges op geraffi neerde producten iets toegenomen, evenals de verkoop van geraf fineerde en chemische producten. Rotterdam - Wordt de Hertog IJs-fabriek in Melissant een specia list in vismaaltijden of een toetjesonderneming? Die vraag stond gisteren op de agenda van het overleg tussen de Ondernemings raad van Hertog IJs, de vakbonden en de directie van Iglo-Ola (Unilever) over de te sluiten vestiging. Unilever wil de fabriek in Melissant sluiten in een poging zijn ijs- activiteiten in Nederland en Europa te herschikken. Het de be doeling dat alle circa zestig werknemers van Hertog IJs meegaan naar een nieuwe werkgever. Namen van de nieuwe kandidaat werkgevers zijn nog niet bekend. De ondernemer die vismaaltij den wil gaan maken, is een al bestaande werkgever. Wordt Melis sant een toetjesfabriek, dan is dat met een startende ondernemer. Utrecht - Eigenaren van een personal computer en een Visa-card van de VSB Bank kunnen eind volgend jaar internationale beta lingen verrichten via Internet. Het gaat om een proef met Secure Electronic Transactions (SET) die volgend voorjaar begint. SET, een nieuwe wereldwijde standaard, moet veilige betaal- transacties mogelijk maken over digitale netwerken zoals Inter net. Betalen via Internet met behulp van een creditcard is nu ook al mogelijk, maar nogal fraudegevoelig. Via SET krijgt iedere ge bruiker een virtuele digitale identificatiecode toegewezen, waar door betalingen alleen vanaf één specifieke pc kunnen worden verricht. Aan de proef met SET doen 30 Europese banken mee uit zestien verschillende landen. In Nederland valt die eer te beurt aan VSB. De Nederlandse bank start in april/mei met een proef waaraan 500 tot duizend Visa-kaarthouders meedoen. New York (anp) - Het Amerikaanse concern Philip Morris ver koopt ondanks de anti-rookcampagnes over de hele wereld steeds meer sigaretten en verdient er ook meer aan. In het der de kwartaal van dit jaar nam de verkoop toe met 9,3 procent tot 238 miljard sigaretten. De bedrijfswinst van de tabakdivisie ging met 15,9 procent omhoog naar 2,2 miljard dollar. Van het topmerk Marlboro sleet Philip Morris in het derde kwar taal 41,2 miljard sigaretten, 13 procent meer dan in dezelfde pe riode van 1995. De tabakdivisie leverde een omzet op van 9,5 mil jard dollar. De totale omzet, die verder le vensmiddelen en dranken omvat, ging met 4,4 procent omhoog naar 17,4 miljard dollar. De net towinst steeg met 14,7 procent tot 1,64 miljard dollar. Minder goed verging het dochter bedrijf Miller Brewing Company, nummer drie op de wereldrang lijst van bierproducenten achter Anheuser Busch en Heineken. De bierverkoop verminderde met 6,5 procent, de omzet met 3,9 procent en het bedrijfsresultaat met 1,7 procent. Vandaag start in Maastricht de tweejaarlijkse autobus-Rai. De internationale vakbeurs duurt vier dagen en toont onder meer de nieuwste bussen en mini-bussen. foto anp den. Kouvreur vindt dat busbe drijven nieuwe markten moeten aanboren. Als voorbeeld noemt hij themareizen. „Georgani seerde reizen naar een bepaald gebied om tuinen te bekijken doen het goed." Volgens De Grefte is er ook een taak weggelegd voor de overheid. Die zou bussen meer moet toela ten bij hotels in stadscentra, in plaats van ze massaal te weren. Londen (ap) - Ofschoon ze het meer dan 25 jaar geleden voor gezien hielden, hebben de Beatles nog nooit zo veel geld verdiend als in 1996. Van de albums Anthology 1 en 2 zijn dit jaar reeds 13 miljoen exemplaren verkocht en ook oudere Beatles-albums gingen zes miljoen keer over de toonbank. „De Beatles hebben dit jaar meer albums verkocht dat in welk jaar van hun hoogtepunt in de jaren zestig dan ook", aldus Beatles-publicist Geoff Baker. Volgens hem bestaat 41 procent van de kopers uit tieners. De verkoopcijfers zullen naar verwachting boven de 20 miljoen uitkomen wanneer op 28 oktober Anthology 3 op de markt ver schijnt. In totaal zal de opbrengst van de platen, video's en televisierech ten dit jaar ongeveer 1,34 miljard gulden zijn. Het grootste deel hiervan incasseert de platenmaatschappij EMI, de rest zal worden verdeeld door Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr en John Lennons weduwe Yoko Ono.

de Stem | 1996 | | pagina 7