In Ramallah wachten de Palestijnen op hun staat Voormalig Sovjet-leger is op drift Fors vlees door Luxemburg wil houden wat het heeft Homoschool in VS blijkt reddingsboei Anova w Kindermisbruik zeker niet puur Europees LUW: bijna DE STEM BUITENLAND DE STEM CoilSUlïU Japanse mega-oplichter aangehouden 11111 WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 f\ Door Marcus Eliason (ap) Ramallah - In het restaurant Albar- dauni zitten vier mannen van mid delbare leeftijd aan een tafel. Ze pra ten geanimeerd, terwijl ze omgeven worden door kranten en documen ten. Het zijn Palestijnse sociologen. „U bent getuige van de oprichting van de Palestijnse Associatie voor Sociologie en Antropologie," zegt dr Ishaq AI-Qutub trots. Buiten in het park is het druk met men sen die genieten van de nazomer. Op straat is het druk met toeterende auto's. „Een teken van civilisatie," aldus pro fessor Salim Tamari. In Ramallah op de Westoever zijn de Pa lestijnen in afwachting van hun staat. Autonomie hebben ze al en die heeft hen verlost van de eeuwige controles door Is raëlische soldaten en van de uitgaans verboden. Even werden de bewoners herinnerd aan die slechte tijd nadat drie weken geleden gevechten waren uitge broken tussen Palestijnse demonstran ten en Israëlische soldaten. De bewoners van Ramallah zaten toen opgesloten in hun eigen stad. Maar nu gaat het leven weer zijn gang, hoewel zelfbestuur iets anders is dan zelfbedruiping. De verwachte economische opleving blijft achterwege. De buitenlandse in vesteringen waarop werd gehoopt zijn er nog niet. Door de afgrendeling van de Palestijnse gebieden door Israël is de werkloosheid hoog. Palestijnen met geld wachten in het buitenland voorlopig op de dingen die komen gaan. De Palestijn se bestuursraad blijft vooralsnog de grootste werkgever, met 35.000 ambte naren en 30.000 politiemensen. Toch zijn er merkbare veranderingen in Ramallah sinds de dagen van de intifa- dah, de Palestijnse straatopstand in de periode 1987-1993. Net als de andere steden op de Westoever en in de Ga- zastrook waar de Israëlische soldaten vertrokken na de autonomie-akkooor- den, schudt Ramallah langzaam maar zeker het Israëlische vel van zich af om een volledig Palestijnse stad te worden. Er lopen nu Palestijnse politiemannen in de stoffige straten. De Hebreeuwse let ters op de verkeers- en naamborden zijn al vervaagd. Nog weinig herinnert eraan dat dit eens door Israël bezet gebied was. Overal wappert de eens verboden Pales tijnse vlag. Het portret van de Palestijn se leider Yasser Arafat siert een muur op Manara, het hoofdplein. De stad met ze ventigduizend inwoners, tijdens de inti- fadah het intellectuele hart van de op stand, lijkt een stukje Palestijnse staat in wording. Niet alles gaat goed. De nieuwe orde van Arafat is vaak hardhandig. Mensenrech ten worden ook onder Palestijns bestuur geschonden. Toevallige voorbijgangers worden niet zelden door de Palestijnse politie dermate grof behandeld dat het herinneringen aan de Israëlische solda ten oproept. De vooraanstaande schrijver en veteraan uit de intifadah Ezzat Ghazawi zegt dat hij onlangs een politieman op zijn num mer moest zetten omdat deze iemand had mishandeld. „De politieman herken de mij als iemand van de PLO met een soort moreel gezag en schaamde zich," aldus Ghawazi. Maar de sfeer in Ramallah is optimis tisch. Een groot verschil met de constan te staat van rouw en rebellie waarin de mensen tijdens de intifadah verkeerden. Destijds sloten alle winkels en koffiehui zen nog voor de zon onder was; waren bruiloften verboden uit respect voor de doden van de intifadah en droegen vrou wen conservatieve kleding om geen pro blemen te krijgen met de religieuze ex tremisten. Nu wordt de avond opgeluis terd door de lichten in en buiten de nieu we winkeltjes en de Arabische Bank in zijn nieuwe in kalksteen opgetrokken gebouw en door het reclamebord dat zegt dat een hoofdstraat wordt opge knapt met geld uit Saudi-Arabië. „Tot middernacht zie je mensen op straat lopen. De bioscoop is net weer ge opend," zegt de socioloog Tamari. „Wel ke film er draait? Oh, rotzooi," meent hij opgewekt. „Het is een Chinese kungfufilm," ver klaart bioscoopeigenaar Samir al-Fouri. Politieke films heeft hij ook geprobeerd te draaien, 'maar de mensen hebben hun buik vol van politiek en willen karate- en boevenfilms zien'. Door Wierd Duk Moskou - Vier Russische sol daten werden in het verre Sachalin door collega's dood geschoten. De daders, twee dienstplichtige jongens uit de deelrepubliek Boerjatië, dron gen 's nachts een barak binnen en begonnen in het wilde weg te schieten. Na de moordpartij gingen ze er vandoor met in hun bezit drie automatische wapens en een Makarov-pis- tool. De reden voor het incident was niet duidelijk. Misschien was er sprake van een wraakactie: een reactie op de 'dedovsjtsjina', een beruchte vorm van gewelddadige ontgroening. Russische recruten staan bloot aan een ongemeen wrede terreur, het is gebruikelijk dat zij door oudere soldaten ('ded' betekent grootvader, 'oudere') worden geslagen, verkracht, ver nederd en zelfs vermoord. Volgens de Russische socioloog Aleksej Levinson is de 'dedovstsj- ina' een 'vreselijke erfenis van het Sovjet-leger'. „Al die jongens die tegenwoordig deel uitmaken van criminele bendes of van bewa kingsdiensten, allemaal hebben zij hun training in het Sovjet-le ger gemeen. Zij kennen alleen de taal van geweld." Officier Vopr een Russische officier heeft het leven van een simpele soldaat geen waarde, beweert Levinson. „Hij kan er mee doen wat hij wil. Dat was al zo toen maarschalk Zjoekov in de Tweede Wereldoor log soldaten gebruikte als levende mijnenvegers. En in de Tsjetsjeen se campagne waar ongetrainde jongens als kanonnenvoer werden gebruikt, zie je opnieuw die min achting voor het individu terug." Het fiasco in Tsjetsjenië, waar au tonoom opererende eenheden van Defensie en Binnenlandse Zaken elkaar voor de voeten liepen, en de stroom van berichten over hongerende, bedelende, stelende en stakende militairen hebben ve len met de neus op de feiten ge drukt. Het reusachtige Russische leger, waarin soldaten elkaar ver moorden, is niet van deze tijd. Discipline en moraal zijn tot een nulpunt gedaald. De Russische machthebbers begrijpen dat het leger ingrijpend moet worden hervormd. De strijdkrachten moeten met zo'n 300.000 man worden inge krompen tot 1,2 miljoen man, vindt president Boris Jeltsin. Bo vendien wil Jeltsin dat in 2000 wordt overgestapt op een moder ner, effectiever en mobieler be roepsleger. Maar volgens experts zijn die plannen niet reëel. Een beroepsle ger is veel te duur, zeggen zij. Bo vendien trekt het de verkeerde mensen - 'avonturiers' - aan. Mi nister van Defensie, generaal Igor Rodionov, en Joeri Batoerin, de secretaris van de Defensieraad, gaan ervan uit dat de dienstplicht pas in 2005 kan worden afge- Het Russische leger glijdt af naar een steeds verdere staat van verval. schaft. 'Maar alleen als er genoeg geld is voor een professioneel le ger,' aldus Rodionov. Noodzaak De veel geprezen nieuwe minister klaagde dat 'iedereen over de noodzaak van hervormingen spreekt, maar als het aankomt op concrete keuzes, dan haken de ge neraals weer af'. Rodionov, die al een aantal tegensputterende en corrupte generaals de laan uit stuurde, zei zich 'de penning meester van het ministerie van Defensie' te voelen. „Ik denk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan hoe ik geld voor het leger los kan peuteren." Het Rode Leger heeft zeer te lij den onder de ineenstorting van de Sovjet-Unie en de economische recessie. Salarissen worden niet betaald en geld om de manschap pen fatsoenlijk te huisvesten en te kleden is er niet. Volgens 'veilig heids-tsaar' Aleksandr Lebed is er onder officieren sprake van een hausse aan zelfmoorden en komen er regelmatig gevallen van dood door ondervoeding voor. Bovendien wordt het leger ge plaagd door intern geweld, crimi naliteit en grootschalige corrup tie. Sergej, een sergeant uit de Gantemirov Divisie bij Moskou: „Generaals laten in de bossen buiten Moskou voor honderddui zenden dollars villa's bouwen door dienstplichtige soldaten. Als beloning mogen die soldaten dan een maand eerder uit dienst." De dollars worden verdiend met wa pensmokkel en de illegale ver koop van andere militaire eigen dommen. Het Russische leger heeft de hele zomer geen cent ontvangen. Aan achterstallige salarissen staat 1,7 miljard gulden uit. De totale over heidsschuld aan het leger be draagt bijna negen miljard gul den. Niet-militair defensieperso neel demonstreerde al bij het Wit te Huis - met de goedkeuring van Rodionov - en meer stakingen staan op het programma. Ook minister Rodionov ontving zijn salaris niet, vertelde hij. We hebben gewoon geen geld, zegt de regering. Maar volgens veilig heidschef Aleksandr Lebed zijn de roebels er wel. „Er is geld ge noeg maar het moet simpelweg beschikbaar komen om onze na tionale belangen te verdedigen: leger, industrie, cultuur." Toen Lebed dreigend suggereerde dat de ontevreden strijdkrachten deze herfst wel eens kunnen gaan mui ten, stelde premier Viktor Tsjer- nomyrdin een nieuwe belasting voor om het leger te hulp te schie ten. Ook beloofde de premier in de ontwerpbegroting voor 1997 voor de strijdkrachten meer geld vrij te zullen maken. Maar het leger is wel vaker met een kluitje in het riet gestuurd. Van alle reorganisatieplannen, die sinds 1992 de ronde doen, is niets terecht gekomen. Volgens een rapport van het International Institute for Strategie Studies (IISS) zal de rot 'in alle onderde len van het Russische leger' in 1997 doorzetten. Begroting Sinds 1992 is de Russische begro ting voor Defensie met 45 procent geslonken, aldus het rapport. Met 82 miljard dollar over 1995 be steedt Rusland na de Verenigde Staten overigens nog altijd het meest aan defensie. Deze herfst zal, onder meer we gens nieuwe uitzonderingen voor studenten, slechts een fractie van het totale aantal dienstplichtigen opkomen. De 215.000 nieuwe re cruten vertegenwoordigen, vol gens de legerkrant Krasnaja Zve- zda, maar dertien procent van het mogelijke totaal. In Frankrijk, Spanje en Turkije bedragen de opkomstcijfers 50 tot 85 procent. Het aantal deserteurs is onbe kend, maar notoir hoog. Een opstand in het leger, waar Lebed op zinspeelde, is volgens het IISS onwaarschijnlijk. „Het is waar dat soldaten hun wapens verkopen en verdwijnen naar commerciële structuren," zei Rose Gottemoeller, onderdirecteur van het IISS op een persconferentie. „Dat is een zeer serieuze zaak. Maar er zijn geen tekenen die erop wijzen dat tanks naar het Kremlin zullen optrekken. Rusland staat niet aan de vooravond van een ge organiseerde opstand." Dmitri Trenin, militair expert van het Carnegie Centrum in Moskou, is het met Gottemoeller eens. „Ik denk dat op sommige plekken zal worden gestaakt, dat echtgenotes van officieren de straat op zullen gaan, kortom, het soort inciden ten dat nu ook al plaatsheeft. Maar muiterij op grote schaal Door Paul Ames (ap) Luxemburg - Het Groother togdom Luxemburg wentelt zich tevreden in de schoot van de rustieke Ardennen. Bijna iedereen in het land heeft een baan, de begroting is in balans en het inkomen per hoofd van de bevolking behoort tot een van de hoogste in de wereld. Het nationale motto luidt dan ook weinig verrassend; We willen houden wat we hebben. Maar dat wordt wel steeds moei lijker. Premier Jean-Claude Jun cker zegt in zijn kantoor in de his torische hoofdstad: „We moeten steeds meer doen om te houden wat we hebben". Gelegen in het hart van Europa is Luxemburg een van de oprichters van de Europese Unie (EU) en al tijd een van de grootste voorstan ders geweest van de Europese in tegratie. Luxemburg is Europa. Specifieker: Luxemburg is het fi nanciële centrum van Europa. Maar daar wringt tevens de schoen. De Europese partners willen de belastingvoordelen voor buitenlandse investeerders en het bankgeheim in het Groothertog dom aanpakken, terwijl die nu net van oudsher de economische voorspoed brengen. Miljarden Vooral Duitsland is bezorgd over de miljarden marken die jaarlijks op Luxemburgse bankrekeningen gezet worden. Buiten het voordeel van het bankgeheim is de rente die hierdoor verkregen wordt ook nog eens belastingvrij. De Euro pese landen geloven dat Luxem burg al jaren wordt gebruikt om op grote schaal belastingen te ontduiken en om zwart geld wit te wassen. Het Groothertogdom ontkent deze beschuldigingen en zegt dat maatregelen zoals het be lasting heffen op spaartegoeden en investeringen met name Duit sers zal aanmoedigen hun marken weg te zetten in belastingparadij zen die veel verder van Duitsland verwijderd liggen, waardoor de Duitse overheid helemaal geen greep meer op dat geld zou heb ben. „Het probleem wordt niet door zulke maatregelen opgelost. Inte gendeel. Het probleem wordt gro ter als het geld ergens anders naartoe gaat", aldus Lucien Thiel, algemeen directeur van de Luxemburgse Bankiers Associa tie. „Er zal een herlocalisering van geld naar buiten de EU plaatsvinden, bijvoorbeeld naar Zwitserland." De kwestie is voor Luxemburg welhaast van levensbelang omdat het financiële district in de hoofd stad, met. meer dan 220 banken, de basis is van de welvaart van het land. Vorig jaar stond er voor bijna 560 miljard gulden aan te goeden op Luxemburgse banken. Hoewel bankrekeninghouders geen belasting betalen over hun tegoeden, betalen de banken na tuurlijk vennootschapsbelasting. De winsten van de banken vor men dan ook een wezenlijke bij drage aan het staatsbudget en zijn het 'stootkussen' van de vier honderdduizend Luxemburgers tegen economische achteruitgang. Zo kon de grootste werkgever in Luxemburg, het staalbedrijf Ar- bed, sinds 1978 het aantal werk nemers van 27.000 naar 6.000 te rugbrengen zonder dat er grote sociale onrust ontstond. Door zijn rijkdom kon Luxemburg de men sen op een aantrekkelijke manier vervroegd met pensioen sturen of omscholingscursussen aanbieden. Bovendien werden uit de gezonde financiële huishouding premies betaald om hoogwaardig techno logische bedrijven aan te trekken. Dat Luxemburg een belastingpa radijs zou zijn is volgens premier Juncker overdreven. Hij wijst er op dat zijn land afgelopen mei de vennootschapsbelasting moest verlagen om geen investeerders te verliezen aan concurrerende fi nanciële centra als Londen en Dublin. „Merkwaardig, niet? Ons zogenaamd belastingparadijs moet de belastingen verlagen om dat er elders lagere belastingen zijn," aldus Juncker. Op het ogenblik kent Luxemburg nog een relatief grote machtsposi tie binnen de EU omdat elke lid staat het recht heeft zijn veto te gebruiken bij besluiten. Een voorstel van de machtige buur Duitsland om de Europese belas tingwetten te harmoniseren kan zodoende op de lange baan ge schoven worden. Maar de EU is hard bezig de macht van de klei nere landen te beperken. Duits land wijst er bijvoorbeeld op dat Luxemburg in belangrijke EU- beslissingen over twee stemmen beschikt, een op elke tweehon derdduizend inwoners, terwijl Duitsland tien stemmen heeft, een op elke acht miljoen inwo ners. Voorzitterschap Daarnaast is er het roterende voorzitterschap, dat kleinere lan den met name in de buitenlandse EU-politiek een zware stem geeft. Juncker zegt dat hij zich ferm zal verweren tegen alle pogingen de invloed van Luxemburg binnen de EU te verminderen. „We moe ten aan onze rechten vasthouden. Condooms voor de kindhoertjes in Brazilië. foto aw Door Robine Verboon (anp) Den Haag - „Het is natuurlijk verschrikkelijk wat er met meisjes in België is gebeurd en ik ben heel blij met de interna tionale aandacht die aan kinderprostitutie en porno wordt ge geven. Maar kindermisbruik is in Brazilië aan de orde van di dag. Dat is al jaren zo en de vraag is of het ooit zal veranderen.' FOTO REUTER sluit ik uit. Dat was retoriek van Lebed om de aandacht op het pro bleem te vestigen." Gemilitariseerd De Sovjet-maatschappij was tot in de details gemilitariseerd. Een ingrijpende reorganisatie van het leger heeft automatisch grote ge volgen voor de rest van de samen leving. „Daarom is het voor Ro dionov, die concrete hervormings plannen heeft, zo moeilijk om ze door te voeren," zegt Dmitri Tr enin. „De gevolgen van troepen reductie, modernisering, enzo voorts, zijn kolossaal en voorals nog te kostbaar." De Russische overheid gokt op een andere, goedkopere oplossing, meent journalist Aleksandr Goltz van Krasnaja Zvezda ('Rode Ster'). „Er wordt gewoon niet meer betaald in de verwachting dat officieren hun contracten zul len opzeggen en elders, in de pri- vé-sector, emplooi zullen zoeken. Dan hoeft de overheid zich verder niet om hun pensioenen en huis vesting te bekommeren. Het spreekt echter vanzelf dat deze optie grote gevaren met zich mee brengt." Ana Vasconcelos, beschermengel van kinderprositutées in Brazi lië, is naar Nederland gekomen om steun te krijgen voor de kin deren in haar land. Zij noemt al le aandacht voor kindermisbruik is een modeverschijnsel. „Sinds het drama in België praat de in ternationale samenleving ineens over kindermisbruik, maar dat wordt vanzelf wel minder. Eerst is de wereld geschokt. Vervol gens denken velen: het leven is nu eenmaal zo, we kunnen er toch niets tegen doen. Dat zie ik in Brazilië. Dat zie ik in alle lan den waar de bevolking wordt be heerst door armoede." Kindhoertjes Elf jaar zet de advocate zich al in voor de prostituées in Recife, een van de armste steden van Brazi lië. Als een van de weinigen, zo blijkt uit haar verhaal. De wereld waarin de jonge meisjes van soms nog geen zeven jaar leven, is een harteloze. Vasconcelos: „De maatschappij veroordeelt hen. Ze hebben geen waarde, maar zijn slecht en vies. Kindhoertjes zijn het slijk der aarde." Als in Europa een kind wordt vermoord, is heel de samenleving geshockeerd. Wanneer de politie in Brazilië een dood prostituéetje vindt, kijkt niemand ervan op. Moordenaars worden niet ver volgd. Deze meisjes vragen er toch om? De Braziliaanse bevol king veroordeelt de hoertjes die geen andere keuze hebben dan het verkopen van het lichaam. De kinderen zitten gevangen in een omgeving zonder banen, woning, geld en eten. Als kleuters begin nen ze volgens Vasconcelos met bedelen of verkopen ze limonade. Wanneer de kinderen ouder wor den, levert dat niets meer op en dwingen de ouders hen tot pros titutie. Vasconcelos noemt het oorlog. „En een erg wrede, want bij een strijd tussen landen onderschei den de vijanden zich door hun kleding. Wie in deze oorlog de vijand is, is moeilijk te zeggen: ouders, de klanten, de politie, de armen, de rijken?" Doorgangshuis De advocate zette in 1989 het project Casa de Passagem (door gangshuis) op. In het doorgangs huis kunnen de meisjes compu ter-, kook- en theaterlessen vol gen. Ook krijgen ze eten, drin ken, een slaapplaats en doorns. „Door de meisjes zelf- standiger te maken, kunnen z« werken als kinderoppasser, tele foniste of verpleegster. Of ze ooit werk krijgen is de vraag, want banen zijn er niet. Het werkloos heidspercentage ligt hier rond de zestig. Wel krijgen de meisjes, die hun leven lang gehoord hebben dat ze slecht zijn, een positiever zelfbeeld." Steun krijgt ze niet van de Brazi liaanse overheid en bevolking. Het geld komt van instanties als Terre des Hommes en Child Right. Om een betere leefwereld voor de meisjes te creëren, heelt Vasconcelos geleerd een heks te zijn. „Ik ben keihard en gemeen omdat ik anders niet krijg wat ik nodig heb voor mijn meisjes, moet manipuleren, drammen vechten voor medicijnen, eten en dekens, want spontane hulp krij gen arme mensen niet." In Brazilië praten overheid, bur gers en instellingen net als in Eu ropa over de rechten van het kind. Ook zij vinden dat kinde ren die moeten hebben. In de praktijk blijkt dat ze dan rijke minderjarigen bedoelen. „V kinderen hebben pas rechten wanneer de samenleving haar egoïsme opzij zet, haar oordeel over armen bijstelt en van opvat ting verandert. Ik voel geen woe de, maar slechts medelijden je gens de welgestelde burgers van Brazilië. Mensen die zo wreed over de allerkleinsten den zijn vervreemd. Vervreemd van hun eigen land, omdat ze niets weten van wat zich om hen heen afspeelt." In de buitenlandse politiek zijn we inderdaad niemand, maar we kunnen iemand worden als de grote lidstaten bereid zijn hun soevereiniteit te delen", aldus de 41-jarige premier, die in zijn voorganger, het huidige hoofd van de Europese Commissie, Jac ques Santer, een vriend heeft. Een andere bedreiging waarvoor Luxemburg zich geplaatst ziet heeft het grotendeels aan zichzelf te wijten. Het Groothertogdom is altijd voorvechter geweest van de invoering van de Europese munt eenheid. Maar als leider in de va- lutahandel en de handel in aande len zal Luxemburg verlies gaan lijden als er geen Belgische en Franse franken meer zijn, geen marken en geen guldens. Bankdirecteur Thiel ziet de toe komst echter met vertrouwen te gemoet omdat Luxemburg vol gens hem bij uitstek het centrum zal zijn waar de Euro gewisseld zal worden. „Luxemburg is in Europa het beste toegerust voor de introductie van de nieuwe munteenheid. Ze zeggen dat de monetaire unie een risico is. Wij zien het als een uitdaging en een kans", aldus Thiel. Los Angeles (dpa) - Christina was net vijftien toen ze be greep dat ze lesbisch was: Daarmee begon voor haar de iso latie. Op haar High School voelde ze zich niet meer thuis. „Ik had veel problemen met de andere leerlingen. Ik werd gepest", vertelt het meisje. „Ik kreeg angst en na een tijdje was ik ontzettend gedeprimeerd." Ze spijbelde steeds vaker. Ook thuis vond ze geen steun en be grip. Uiteindelijk kwam ze op straat terecht. Toen vertelde een vriend haar over het Eagles- Centre in de Californische me tropool Los Angeles. Inmiddels bezoekt de 21-jarige een univer siteit en hoopt ze op een carriè re als dierenarts. Reddingsboei Het Eagles-Centre is een in 1992 opgerichte school voor ho moseksuelen. Het instituut blijkt niet alleen voor Christina een reddingsboei. Eagles (Ade laars) is de afkorting voor Emp hasizing Adolescent Gay, Les bian Education Services. De naam duidt op de doelstelling om opgroeiende homoseksuele mensen een opleiding te geven. Behalve de Harvey Milk High School in New York is het Cen tre de enige school in de Vere nigde Staten die speciaal voor homoseksuelen tussen de 14 en 24 jaar is bedoeld. Een afgeslo ten opleiding kwalificeert de jongeren voor de universiteit. Het onderwijs aan de momen teel 56 leerlingen omvat dezelf de vakken als aan een traditio nele High School. Maar er is sprake van veel extra begelei ding door de vier leraren en le raressen. De meeste leerlingen van het Centre waren notoire spijbelaars door conflicten we gens hun seksuele geaardheid, daarnaast zijn velen verstoten door hun ouders of van huis weggelopen. Jerry Battey, stichter en leider van het centrum en zelf homo seksueel, was lid van een aids- werkgroep voor het schooldis trict Los Angeles. Tijdens zijn werkzaamheden kwam hij tot de conclusie dat er iets moest worden gedaan voor de jonge ren die door problemen met hun homoseksualiteit de boot dreig den te missen. „Als ze compleet de greep op het leven verliezen, dan dreigen drugs, alcohol en een zwerversbestaan. Op die manier wordt ook de bestrijding van aids een achterhoedege vecht." Schoolhoofd Het 54-jarige schoolhoofd wijst op een onderzoek van de rege ring waaruit blijkt dat elke der de zelfmoord onder tieners me' de seksuele oriëntatie heeft te maken. Battey schat dat in het schooldistrict Los Angeles, met 650.000 leerlingen het op één na grootste in de VS, tussen de driehonderd en duizend homo seksuele leerlingen met zelf moordplannen rondlopen. De zeventienjarige Gabrie overwoog een einde aan zijn le ven te maken, voordat de homo- school hem geborgenheid ga Zijn moeder deed afstand van hem toen hij nog een kleine jon gen was. Op dertienjarige lee - tijd ontdekte hij dat hij and® was. Een jaar later kwam hij een ziekenhuis, na zenuwinstor tingen en een zelfmoordpoging- Daarvoor was hij van versehe dene scholen getrapt omdat vrijwel nooit kwam opdage Als leerling van het Eagle Centre kan hij over zijn proMf; men spreken en hoeft hi] schijn niet op te houden: „ru mag ik mezelf zijn." Van onze verslaggever Rotterdam - Pakhoed (di butie en opslag van oliëi en chemicaliën) moet de mende jaren minimaal netto-winst van 125 mil gulden kunnen draaien, dergelijk winstcijfer wa. bet verleden een uitschi voor het Rotterdamse cern, maar voor de toekc geldt het als de ondergren Dat zei Pakhoed-bestuursv Van onze redactie economie Wageningen - De opschu heeft de Nederlandse vlee gulden winst opgeleverd van, maar pluimvee-boerei ren bij. Dat blijkt uit een onderzoek economen van de Landbouwi versiteit Wageningen (LUW) opdracht van de weekblad Boerderij. Doel was de financ gevolgen in kaart te brengen de BSE-affaire die afgelo] voorjaar speelde. Die draaide om dat de runderziekte BSE verband werd gebracht met voor mensen gevaarlijke zie van Creutzfeld-Jacob. Als gevolg van de opschudd zijn veel Europese consumen overgestapt van rundvlees vlees van andere dieren. De van kippenvlees steeg daardc terwijl de varkensprijzen volg de onderzoekers 'explodeerc De Nederlandse vleessector geheel profiteerde daarvan do dat Nederland een relatief gr aandeel heeft in de productie pluimvee- en varkensvlees. Modellen De BSE-affaire heeft de rundv houders veel geld gekost. De derzoekers becijferen de scha post tussen maart en juli op miljoen gulden. Volgens Utrecht (anp) - De Consumt gen de Amersfoortse zorgvei dent van de rechtbank in Ut zekeringsmaatschappij de mies voor tandartsverzekei zoals de Consumentenbond Wel heeft de handelswijze v Anova volgens de president I vertrouwen van de verzekerd ernstig geschaad. Tokyo (ap) - Yasuo Haman ka, een handelaar die het J panse koperconcern Sumit roo miljardenverlies bezorgt en daarmee de internationa kopermarkt op stelten zette, gisteren aangehouden op ve denking van het vervalsen ve documenten. De arrestatie volgde nadat S mitomo een aanklacht teg haar vroegere medewerker h. ingediend - in Japan wordt d vaak gedaan om de staat tot ve volging van een verdachte aan zetten. Sumitomo, 300 jaar oud en e van de machtigste bedrijven v< Japan, was geschokt toen in ju uitkwam dat een van zijn mee gewaardeerde handelaars boel jarenlang had opgelicht. 48-jarige Hamanaka, die twintig jaar in dienst van het bi Urijf was, bleek de laatste tie Ja®r T8 miljard dollar verlies lebben opgebouwd. De kope markt, die voor de helft in hai Qen is van Sumitomo, beefde grondvesten en van i ehrik zakten de koperprijze met tien procent. Het door H: anaka toegebrachte verlies P grond daarvan inmiddels li K' miljard opgelopen, zei h< bedrijf gisteren. l Sens de aanklacht heeft h andtekeningen van zijn meei en 1 Sumitomo vervalst u a[lsacties met het Amerikaan: uednjf Merryll Lync Fraude-e= Lr, 5 betwijfelen of Hamanal tmw n, ®rote schuld zonder bi herir T,heid van anderen in h Rot k j an hebben opgebouwd on a 'li had enorme invloe en v,6 j.ntfrnationale kopermar do h u. e naar verluidt voi Qe helft in handen.

de Stem | 1996 | | pagina 6