EU vorming kopgroepen Zwitserland geeft inpikken joods geld toe Brits onderwijs in ban schoolgeweld JJjj grotCFG Zware strijd nadert Afghaanse hoofdstad Franse schooltas te zwaar »/an Kok Netanyahu maakt excuses Wedden dat- BUITENLAND KORT A4- MMENTAAR BUITENLAND een graafmachine in 3 min. 4 spaarlampen in fittingen kan draaien en dat 10 kandidaten een energiezuinige wasmachine winnen? -AND KORT Levenslang en 19 jaar voor Lbidermisbruikers Wat dacht u van een aanbieding met gratis iets heel moois erbij? Deze week krijgt u namelijk bij een hele of twee halve Oh Roombotervlaalen een prachtig porseleinen gebaksbordje cadeau*. Bovendien hebben die heerlijke vlaaien (appel, abrikoos, kersen of een herfstvlaai met bosvruchten) ook nog 'ns een lekker prijsje: j lifc. 9.95 voor 'n hele of 5.95 voor 'n halve. Het gebaksbordje zal binnenkort een onderdeel zijn van ons bestaande Arzberg j, |||j! assortiment U kunt ze dus straks gaan sparen - 'V óf deze week een heleboel vlaaien Actievoorwaarden zie de winkel De actie geldt t/m zaterdag 2 november a.s, Of zolang de voorraad strekt. Van onze correspondent Parijs - De Franse schooltassen zijn te zwaar. De dagelijk se lading kennis, die een tienjarige leerling met zich mees jouwt, kan oplopen tot 10 kilo. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat maar liefst vijftien procent van de Franse jon geren lijdt aan vergroeiingen van de ruggegraat. Om wat aan deze 'wantoestand' te doen, hebben verenigingen van ouders deze week de weegschalen uit de badkamers gehaald en meegenomen naar de scholen. Daar werden de leerlingen verzocht om zich zonder en met hun tas te wegen. Dat leverde nogal wat woede op: „Dit is toch een vorm van kindermishandeling," aldus een ouder voor de middenschool Georges-Rouault in het negentien de arrondissement van Parijs, bij het zien van een tas, die zelfs meer woog dan tien kilo. Het probleem van de zware schooltassen blijft niet beperkt tot de woede van de ouders op de schoolpleinen. Ook de politiek mengt zich in het probleem. Zo wil het Kamerlid Jean-Yves Haby diverse voorstellen doen. Het lijkt hem bijvoorbeeld wenselijk, dat de schoolboeken - als een soort multomappen - voortaan bestaan uit delen van enkele tientallen pagina's. „Dan hoeft het hele boek niet mee naar school," aldus de liberaal. Ook heeft hij al voorgesteld aan de schoolboekenuitgevers om voor taan meer in pocket-formaat te gaan werken. De Federatie van Ouders hoopt dat er nu snel iets gebeurt. „Want in het verleden bleef onze kritiek zonder antwoord." Raadsverkiezingen Bosnië uitgesteld Sarajevo - De gemeenteraadsverkiezingen in Bosnië-Herzegovina, die voor eind november op het programma stonden, worden uitge steld tot 1997. Dit heeft OVSE-vertegenwoordiger Robert Frowick gisteren officieel bekendgemaakt. De Amerikaanse troepen zullen zich niettemin, zoals voorzien, in maart terugtrekken uit Bosnië- Herzegowina. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarde gisteren althans, dat de terugtrekkings plannen tot nu toe ongewijzigd waren gebleven. Hutu's ontvluchten massaal Oost-Zaïre Genève/Bukavu - Hutu-vluchtelingen verlaten in groten getale de kampen in het oosten van Zaire wegens de aanhoudende gevechten. VN-chef Boutros Ghali toonde zich gisteren diep bezorgd over de verslechtering van de situatie in Zaïre. De VN-vluchtelingencom- missie UNHCR zei zelfs een regelrechte humanitaire ramp te vre zen. De organisatie evacueerde gisteren bijna vijftig medewerkers, onder wie vijf Belgen, uit de stad Uvira in Oost-Zaïre. Het Bel gische ministerie van Buitenlandse zaken vroeg alle onderdanen het gebied rond Kivu te verlaten. In het hele gebied zijn meer dan een kwart miljoen Hutu-vluchtelingen uit Rwanda en Burundi op de vlucht. Alle twaalf vluchtelingenkampen zijn sinds vorige week dinsdag leeggestroomd als gevolg van aanhoudende gevechten tus sen Tutsi-rebellen van de Banyamulenge-stam en het Zaïrese rege ringsleger. Annie Bouty voorlopig vrij Neufchateau - Het hof van Neufchateau heeft gisteren Annie Bou ty, de gewezen vriendin van Michel Nihoul, in voorlopige vrijheid gesteld. De vrouw wordt in het dossier-Dutroux verdacht van ben devorming. Het openbaar ministerie zal tegen de beslissing geen beroep aantekenen, zo is vernomen. Het hof verlengde de arresta ties van Mare Dutroux, Michel Lelièvre, Michel Diakostavrianos en Michèle Martin. Het Luikse hof gebood ongeveer tegelijkertijd de vrijlating van Gerard Pinon. De schroothandelaar Pinon werd ver dacht van medeplichtigheid aan de moord op Bernard Weinstein, de handlanger van Dutroux. PDK-offensief tot staan gebracht Ankara/Dubai - De Patriottische Unie Koerdistan (PUK) heeft het offensief van de rivaliserende Democratische Partij Koerdistan (DPK) tot staan gebracht. Gisteren zei de PUK terrein te hebben heroverd op de DPK. Beide partijen hebben de afgelopen weken te maken met snel wisselend succes in hun onderlinge strijd. Onaf hankelijke waarnemers hebben niet bevestigd, dat het Iraakse leger op dit moment daadwerkelijk aan de strijd deelneemt. De Irakezen boden de DPK van Barzani eind augustus wel de helpende hand bij de verovering van Irbil, de grootste stad in Iraaks-Koerdistan. Ver volgens slaagde de DPK erin de PUK nagenoeg geheel uit het noor den van Irak te verdrijven in de richting van Iran. Tientallen doden bij gevangenisbrand Caracas - Door een brand in een deel van de gevangenis La Planta bij de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn zeker twintig en moge lijk meer dan dertig gedetineerden omgekomen. Dit aantal kan nog stijgen, verklaarde de minister van Justitie. De brand ontstond, toen ordetroepen een vleugel van de gevangenis afgrendelden en traangasgranaten naar binnen gooiden. De minister wilde berich ten van radio en tv niet bevestigen, dat de bewakers ook hebben ge schoten op gedetineerden. De overvolle en sterk verouderde Vene zolaanse gevangenissen zijn herhaaldelijk het toneel van geweld tussen gedetineerden en botsingen met cipiers. La Planta werd ge bouwd voor driehonderd gevangenen maar herbergt er nu negen honderd. Duizenden vluchten voor bosbranden Malibu - Duizenden inwoners van de rijke woonbuurten in de om geving van Los Angeles zijn voor snel om zich heen grijpende bos branden op de vlucht geslagen. De vuurzee raasde gisteren door de hevige en droge woestijnwinden snel richting Malibu aan de kust en Lemon Heights in het district Orange. Door heel Zuid-Californie woedden in totaal vijf bosbranden. Zeker 77 huizen zijn tot nu toe verwoest of beschadigd. Er zijn tweeduizend brandweerlieden, vijf blushelikopters en twee blusvliegtuigen ingezet om de branden te bestrijden. Overstromingen in oosten van Oostenrijk Wenen - Delen van Oostenrijk kampen met ernstige overstromin gen als gevolg van zware regenval. Volgens hulpverleners gaat het om de grootste wateroverlast van de afgelopen decennia. Drie men sen zijn door de watersnood verdronken. Langs de Donau moesten huizen en kampeerterreinen worden ontruimd. In Steyr staat een groot deel van de historische binnenstad blank. Ten oosten van We nen kwamen twee mensen om het leven toen hun auto in het water terechtkwam. Gruwehnoord in Willich Willich - In Willich, een plaats aan de autosnelweg bij Mön- chengladbach, hebben drie arbeiders gistermorgen vroeg het lichaam gevonden van een vrouw, die op gruwelijke wijze om het leven is gebracht. Het hoofd was van de romp gesneden en was gisteravond nog niet gevonden. De borstkast van het onbekende slachtoffer was met een kartelmes opengereten. Hart, milt en delen van de ingewanden van de vrouw lagen verspreid in de omgeving. De politie vond geen spo ren die wijzen op seksueel misbruik. Het verminkte lichaam lag in vogelvlucht op ongeveer vijfhonderd meter van de plek waar een jaar geleden het ontzielde lichaam van de 20-jarige Renate van der Hoeven uit Reuver werd gevonden. Die werd gewurgd en vervolgens meerdere keren met een mes gestoken. Hoewel op het eerste oog geen overeenkomsten bestaan tussen bei de zaken, heeft de Duitse politie contact gezocht met haar Neder landse collega's. TOBER 1996 laanden 1 aan t toneel als i elijk te Franse in weinig gehoord drugsbeleid. De Franse i hoofd. Hij tracht van de wereldpo- het Midden-Oos- verstaan gegeven president zitten te bodem zet, weet hij wel- iven op de brief die hij vo- ister-president Kok heeft (ok te kennen dat hij de is graag opgeheven zou tevens dat het tijd wordt over Europese binnen- DESTEM Zürich/Warschau/Bern (rtr/afp/dpa) - Na eerdere ontkenningen heeft Zwitser land gisteren toegegeven be zittingen van vermoorde jo den te hebben aangenomen ter compensatie van burgers, ffier bezittingen na de Tweede Wereldoorlog door Polen wa ren genationaliseerd. Het joodse Wereldcongres riep Bern op de joodse tegoeden terug te geven aan de recht hebbenden. Een woordvoerder van het Zwi- terse ministerie van Buitenlandse Zaken, Bortis, zei, dat onderzoe kers een tot nu toe geheim gehou den protocol hebben gevonden bij een bilateriaal compensatiever drag tussen Polen en Zwitserland. Dat toont aan dat Joods geld ge bruikt is om Zwitserse burgers schadeloos te stellen. „Er zijn protocollen die laten zien, van wie en hoeveel het was," aldus Bortis. Hij zei, dat waarschijnlijk later op de dag een volledig over zicht zou worden vrijgegeven. Vice-voorzitter Sultanik van het Joodse Wereldcongres eiste, dat onmiddellijk de tegoeden via zijn organisatie worden teruggegeven om een eind te maken aan dit ver schrikkelijke hoofdstuk. Sultanik sprak van een grote doorbraak in de kwestie over de honderden miljoenen guldens, die joden op Zwitserse bankrekeningen heb ben gezet om ze uit handen van de nazi's te redden. Zwitserland gaf onder druk van Joodse organisaties vrijdag toe, dat er in aansluiting op het com pensatieverdrag van 1949 een ge heime briefwisseling heeft plaats gevonden. Daarin stond, dat banktegoeden en levensverzeke ringen van Poolse burgers, die in 1954 nog niet waren opgeëist, aan Warschau zouden worden gege ven. Polen gebruikte die gelden daarna om Zwitserland compen satie te betalen. Eind vorige week werd ontkend, dat het daarbij ook om geld van Holocaust-slachtoffers zou gaan. Bern sprak tegen, dat geld van vermoorde Joden ten goede was gekomen aan Zwitsers. Het Joods Wereldcongres zei daarop, dat de bekentenis bewijst, dat Zwitser land op immorele wijze Joodse bezittingen aan Polen had over gedragen. Het verdrag uit 1949 bepaalde, dat Polen Zwitserland 52,5 mil joen Zwitserse franc (ruim 70 miljoen gulden volgens de huidige koers) diende te betalen als com pensatie voor de bezittingen die het communistische regime in Po len had onteigend. WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 A5 VERVOLG VOORPAGINA Ook de afwezigheid van minister De Charette van Buitenlandse Zaken, die zich pas tijdens het bezoek van Chirac aan de Pales tijnse gebieden bij het Franse staatshoofd voegt, was tegen het zere been van Jeruzalem. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu maakte tijdens een gezamenlijke persconferentie met Chirac zijn excuses voor de 'buitensporige ijver' van de vei ligheidspolitie. Een dergelijk op treden is in Israël na de moord, nu bijna een jaar geleden, op de Israëlische premier Yitzhak Ra bin een normale zaak, verklaarde Netanyahu. Hij sprak zich lovend uit over de - onbekende - inhoud van een boodschap die de Franse presi dent uit de Syrische hoofdstad Damascus meebracht. Chirac heeft, voordat hij in Israël arri- veerde 3ls onderdeel vsn een zes- daagse reis in de regio, veertien uur met Syrië's president Hafez al-Assad gesproken. De Amerikaanse onderhandelaar voor het Midden-Oosten, Dennis Ross, die maandag besloot naar de VS terug te keren, blijft voor lopig. Hij stelde zijn vertrek uit na een telefoontje, dat hij onder weg naar het vliegveld kreeg met de melding van een bijna-door- braak over de overdracht van het bestuur in Hebron. De gesprek ken over de militaire aspecten van de terugtrekking van het Is raëlische leger uit de stad op de Westelijke Jordaanoever liepen maandagavond spaak, toen de Palestijnse delegatie boos op stapte. In Sinjil, op de Westelijke Jor daanoever, openden Israëlische soldaten het vuur op een groep demonstrerende Palestijnen. De 19-jarige Abdallah Quaraqe kwam daardoor om het leven. (ADVERTENTIE) Kijk naar "Wedden dat..?" met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven iT,i VERONICA, 20.30 uur*<f rX En weer zit er voor de burgerbevolking niets anders op dan te vluchten foto reuter Hussein Kot (afp) - De strijd in het noorden van Afghanis tan tussen de fundamentalis tische Taliban en troepen van de verdreven regering ver plaatst zich steeds meer naar de hoofdstad Kabul. Gistermiddag raakten de par tijen slaags bij de laatste berg, die toegang biedt tot Kabul. Eenheden van leger-leider Ma- sud maken zich op de strategi sche Khair Khana pas in te ne men. De gevechten spelen zich daar mee nog maar een tiental kilo meters af van de Afghaanse hoofdstad, die eind september werd veroverd door de Taliban. De regeringstroepen vluchtten daarbij naar de Pansjir-vallei, het bolwerk van legerleider Ma- sud. Tadzjieken-leider Masud eist, dat de Taliban Kabul verlaten voordat hij bereid is een staakt- het-vuren de accepteren. In een vraaggesprek met een Arabische krant zegt hij, dat er geen be stand kan komen, voordat de Ta liban zich hebben teruggetrok ken uit de posities die zij sinds september hebben ingenomen, waaronder Kabul. Masud herhaalde zijn standpunt, dat de hoofdstad moet worden gedemilitariseerd en onder con trole moet komen van de VN, waarna er onderhandelingen zouden moeten beginnen over een regering van nationale een heid. Aan die gesprekken moeten alle partijen kunnen deelnemen, ook de voormalige Afghaanse koning Zaher Shah, die in Rome in ballingschap leeft. De Taliban weigeren echter de macht te delen met de voormali ge regering Rabbani. De funda mentalistische beweging zegt de troepen van Masud te zullen ver nietigen. istelde Nederlandse anti- aiten trachten op alle mo te bestrijden. De hardere n rechtstreeks gevolg van at in Nederland de drugs- wordt. isident in positieve zin op anse ogen is en blijft Ne- olerant drugsbeleid. Een verslavende producten, de noordelijke steden de maal vrij. De Nederlandse jht ernaar te handelen. In lationaal onderzoek heeft Frankrijk de internationa- geleid dat Chirac de hand |r Nederland als zondebok voor de enorme drugspro- koste gaat van een goede mt hij op de koop toe. zen raak van sociale zaken wil (lijk maken met vrijwilli- uitkering. Bovendien hoe- n. discussie aangaan met on- sterie van Sociale Zaken, eria worden geformuleerd bonus in aanmerking ko- s en het bedrag dat hij er Groningse wethouder zich jrkrachtingen ?an het korps Rotterdam- dacht van verkrachting, oordvoerder verschillende g. De delicten zouden heb- >e verdachte werkt bij het eunende Diensten van het in zicht dheid) is hoopvol gestemd ming kan bereiken over de zekeraars achten een ver- Verzekerden hoeven dan [en dan vóór 1995," aldus ede Kamer. ingen in het vrijwillige ge- 0 zouden dan minder pre- zekering. Borst moet dan tgverzekeraars. ij stand t heeft op door de overheid nensen dat daadwerkelijk rs terug. Dat komt door de rechtsbijstand. Volgens de ijstand in Amsterdam, drs. nrechte verstoken van be- -. bevolking dat aanspraak is gedaald van 62 naar 43 der de oude wet een beroep ;wart (52.000 mensen) dat advocatuur doet zich juist komen van 2000 gulden en de invoering van de wet uw op strand md en in de duinen moeten rritsma (Verkeer en Water- iveel mogelijk te beperken, iffen worden. debat over kustbeleid. De bouwactiviteiten, blijkt eeft vooral tijdelijke bouw- 1 ze niet garanderen dat de- ir beleid. De minister wil de en - gemeenten, provincies over de gevolgen van haar el een draagvlak zijn. Daar in is een maatregel te ver- sberaad ondheid wil dat haar colle- ngen in de Trèveszaal geen isterraad heeft vorige wee ;bod besproken, maar heet ken niet voldoende en is een te komen aan de wens van leest beruchte roker in he n. Borst rookt zelf al jare zich tot het begin van haar Kutte van tafel ht heeft gisteren in de zaak n afvaltransporteur Mestre- aar Ministerie vrijwel com justitie had straffen tot der etes voor de bedrijven, en lage boetes, ins het illegaal dumpen van 1 geschrifte. erdediging voor een bela milieuwetgeving in Ne is, dat onmogelijk te be elijk hebben overtreden. Brussel (anp) - Frankrijk en Duitsland vinden, dat de lidstaten van de Europese Unie het recht moeten krijgen in kleine kop groepen tot vergaande samenwerking te komen. Dat voorkomt, dat onwillige landen als Groot-Brittannië en Denemarken de Europese integratie nog langer ophouden. Frankrijk en Duitsland lanceer den gisteren een gezamenlijk voorstel voor verbetering van de samenwerking binnen de EU. De vijftien lidstaten van de EU on derhandelen momenteel over een nieuw Europees verdrag. Die on derhandelingen worden volgend jaar juni in Amsterdam afgerond, onder Nederlands voorzitter schap. De Franse minister voor Europese zaken Michel Barnier en zijn Duitse collega Werner Hoyer pre senteerden gisteren het voorstel. Volgens de twee bewindslieden noopt de komende uitbreiding van de EU tot het instellen van kopgroepen. „Als je met vijftien al niet tot afspraken kunt komen, lukt het met 27 lidstaten al hele maal niet," aldus Hoyer. De nauwere samenwerking zou vooral moeten plaatsvinden op justitieel gebied en in het buiten- land- en veiligheidsbeleid. Op die terreinen zijn nu alleen maar af spraken mogelijk als alle EU-lan- den daarmee instemmen. Met na me Groot-Brittannië ligt nogal eens dwars. „We moeten ons be vrijden van de krappe jas van het veto-recht," aldus Hoyer. In het Verdrag van Amsterdam moeteen bepaling komen, die lan den het recht geeft tot nauwe sa menwerking. Individuele lidsta ten kunnen een versterkte coöpe ratie dan niet langer tegenhou den. „Maar alle lidstaten hebben natuurlijk het recht deel te ne men," aldus Barnier. Barnier en Hoyer willen niet vooruitlopen op de vraag welke minimum-omvang de kopgroepen moeten krijgen. Euro De invoering van de Europese munt is een voorbeeld van een kopgroep. Naar verwachting is slechts een beperkt aantal landen in staat om in 1999 deel te nemen aan de muntunie. Deelname is vrij, maar individuele landen kunnen de vorming van de euro niet tegenhouden. Volgens een Nederlandse diplo maat betekent het Frans-Duitse voorstel een flinke impuls voor de onderhandelingen over de hervor ming van de EU. De Benelux is voorstander van de vorming van kopgroepen. Frankrijk en Duitsland zijn ver der tegen uitbreiding van het aan tal commissarissen binnen de Eu ropese Commissie. Als het aantal EU-lidstaten groeit kan dus niet elk land een commissiezetel op eisen, zo stellen ze. Door Bob van Huët Londen - Britse onderwij sautoriteiten stellen een onderzoek in naar de toestanden op een school in het Noordengelse Halifax, nabij Leeds. Het bijna voltallige docentenkorps heeft daar gis teren met staking gedreigd als niet zestig 'niet te onderwijzen' leerlingen van de school worden verwijderd. Volgens onderwijzers zijn de be trokken scholieren zo geweldda- dig, dat het lesgeven niet langer verantwoord zou zijn. Afgelopen week raakten drie leraren licht jewond bij aanvallen door leerlin gen tussen 11 en 16 jaar. De Britse minister van Onderwijs, Gillian Shephard, reageerde ge schrokken en eistte een rapport over de gewelddadigheden. De in cidenten in Halifax volgen publie ke verontwaardiging over een seeks, individuele, probleemge vallen op scholen door heel Enge land. Dieptepunt van het school geweld was de moord op hoofdon derwijzer Stephen Lawrence. Hij werd neergestoken voor zijn school in de Londense wijk Maida Vale, toen hij een van zijn leerlin- 8® in bescherming nam tegen een Wdbende. Lawrence zelf had de afgelopen jaren overigens zestig onhandelbare leerlingen van zijn school uitgesloten. volgens een omwonende heerst op de school in Halifax totale anar- ™>e. „De leerlingen maken er de dienst uit," aldus een reparateur ®e het er druk door had. Als de le- 'aren hun zin krijgen, zou dat be ekenen dat liefst tien procent van un leerlingen wordt wegge stuurd. Een onderwijzeres raakte onge week gewond, toen ze een ?,ot|mund/Douai (dpa/afp) - Een "Jarige pedofiel uit het Duitse J®kamen is gisteren tot levens- Se opsluiting veroordeeld voor moord in 1994 op een elfjarig jongetje. v^n had het kind uit het raam een fl nef>en(k verdieping van tlatgebouw geworpen om te fc,oezfH dat hij het seksueel ®lshruik had. Co 49~iar'8e Franse pedofiel tvJ> S'steren in het Noord- Oouai 19 jaar cel. De aan T Avonden hem schuldig seksueel misbruik met twee tie h 0Penhaar ministe- he had 20 jaar geeist. stoel naar haar hoofd kreeg. Collega's klaagden te zijn gesla gen en geschopt, met stenen te zijn bekogeld en doelwit van de grof ste beledigingen. Hun auto's wa ren beschadigd door vandalen. Volgens een woordvoerder van de onderwijzersvakbond NASUWT was sprake van een onhoudbare situatie. De hoofdonderwijzeres heeft inmiddels haar ontslag inge diend, 'uitgeput door de moeilijk heden'. De afgelopen maanden zijn in de Britse media talloze verhalen ver schenen over totaal losgeslagen kinderen, die klasgenoten of on derwijzers terroriseerden. Dezelf de school in Halifax raakte vorige maand al in opspraak, toen lera ren weigerden les te geven aan een 13-jarig meisje, waarmee geen land meer te bezeilen was. Pas toen de ouders uiteindelijk in stemden hun kind van school te halen, werd een staking voorko men. De Riding School ligt in een notoi re probleemwijk van de voormali ge industriestad Halifax. Terwijl hun lievertjes van een welverdien de herstvakantie genoten, toon den ouders weinig begrip de actie van de leraren. „Ik heb geen enke le reden mijn zoon van school te halen. Het zijn grote kinderen. De leraren moeten daarmee om kun nen gaan. Dat is hun beroep. Mijn eigen oplossing zou zijn om weer lijfschappen in te voeren," aldus een vader die voor de BBC-micro- foon toegaf, dat zijn zoon een van de zestig raddraaiers is. Een moeder meende, dat de fout bij de leraren lag. „Het is voor het eerst, dat ik van de moeilijkheden hoor. Tegen ons zeggen ze niets. We moeten van het nieuws horen, wat er allenaal verkeerd is op de school." Sarah, een leerlinge van 15, wist dat ze niets op deze school had geleerd en dat het de leraren niets kon schelen. Dertig ouders in een school in Nottingham dreigden onlangs hun kinderen van school te halen, toen een probleemkind niet kon wor den verwijderd. Het schoolbe stuur moest een dure, persoonlij ke, leraar aantrekken, omdat geen onderwijzer hem nog in de klas wilde.

de Stem | 1996 | | pagina 5