In duizenden gezinnen veel armoede Edah Bij gr| EU vc kopg] Kwaliteit gezondheidszorg loopt terug Stadsprovincie Rotterdam moet er toch komen ESHEBSI^C Brits on ban scho Felle kritiek op drugsbeleid Kok 'U kunt nog best lampenkapstikster worden' De smeekbede van Kok I rechtera h°Uai 19 ^aar cel' De DE STEM BINNENLAND 'Melkert-banen helpen niet' Stemming over moties accijns week uitgesteld Nieuwe markt groene stroom Kok schrijft Chirac DEZE W EEK Witte 'Italia' 10f\ druiven 1 O Z/ per kilo Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag. DE STEM DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Bonus voor ijverige werklozen Politieman verdacht van verkrachtingen Borst: oplossing kunstgebit in zicht Forse terugloop in rechtsbijstand Jorritsma wil einde aan bouw op strand Borst wil rookvrij kabinetsberaad Rechter veegt eisen zaak-Rutte van tafel Levenslang en 19 jaar voor I kindermisbruikers I ?,ortmund/Douai (dpa/afp) - Een Berau1^0 Profiel uit het Duitse i Ho 0Psliriting veroordeeld voor I een negende verdieping van verai3 g,ebouw geworpen om te 1111 WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 A4- Den Haag (anp) - De gezond heidszorg heeft jaarlijks 320 miljoen gulden extra nodig, willen patiënten op een ade quate manier hulp kunnen krijgen. In 1995 was er voor het eerst kwaliteitsverlies in de zorg door geldgebrek. Dat uitte zich in lan ge wachtlijsten, minder aandacht voor verpleeghuisbewoners en een hoge werkdruk van het per soneel. Dat staat in het rapport 'Gezond heidszorg in tel 4' dat is opge steld onder leiding van prof. dr. A. van der Zwan. Jaarlijks geven organisaties uit de zorgsec tor hem opdracht vast te stellen hoe het zit met de vraag naar zorg en de beschikbare middelen. „De instellingen in de gezond heidszorg worden geconfronteerd met een toename van patiënten en cliënten, zonder dat daarvoor extra middelen beschikbaar zijn. De zorgkloof bedraagt ongeveer 320 miljoen gulden per jaar. In vier jaar tijd loopt dit op tot 1,6 miljard gulden," stelt Van der Zwan. In 1994 lukte het de zorginstel lingen nog om met minder geld meer patiënten te helpen. Minister Borst (Volksgezondheid) vindt dat er spanning moet zitten tussen de vraag en aanbod van zorg. „Anders rijzen de uitgaven direct de pan uit. We hebben dat gezien in de Verenigde Staten waar particulier verzekerden zonder rem hun gang konden gaan. De kosten stegen direct. De vraag is hoe groot de spanning mag zijn," meent de minister. Een antwoord gaf zij tijdens de presentatie van het rapport niet. In het regeerakkoord staat dat de gezondheidszorg jaarlijks met 1,3 procent mag groeien. Het kabinet doet hier voor 1997 400 miljoen gulden bij voor onder meer de thuiszorg en nieuwe geneesmid delen. Van der Zwan noemt de toegesta ne groei van 1,3 procent een my the. Volgens hem is er in de prak tijk sprake van een groei van slechts 0,8%. Dit zou komen door tegenvallers, gewijzigd beleid en overschrijdingen van voorgaande jaren die nog moeten worden ge compenseerd. Een groei van 1,6 procent is volgens het onder zoeksrapport reeël. De Ziekenfondsraad verwacht dat de kassen van de Zieken fondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten eind 1997 een tekort hebben van onge veer 1,2 miljard gulden. Dat is een stuk minder dan de 3,6 mil jard die in februari werd ver wacht, maar het verschil is voor al bereikt door de behoefte aan liquide middelen op nul te zetten. Zou de raad dat niet hebben ge daan, dan zou het tekort 3,1 mil jard bedragen. De Ziekenfondsraad bespreekt morgen de kosten en financiering van Ziekenfondswet en AWBZ in 1996 en 1997. Het eigen vermogen in de Zieken fondswet en de AWBZ is in 1996 verslechterd, met name door een lagere raming van de opbrengst van procentuele premies. Voor de Ziekenfondswet betekent het een verslechtering van ruim 300 mil joen gulden, voor de AWBZ 0,5 miljard. Specialisten krijgen vanaf 1 ja nuari hetzelfde bedrag voor de behandeling van ziekenfondspa tiënten als voor ingrepen bij par ticulier verzekerden. Het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) hanteert tot nu toe twee verschillende tarieven, maar heeft gisteren besloten die vanaf volgend jaar gelijk te trek ken. Volgens de zorgverzekeraars ont staat door de verschillende tarie ven de indruk dat ziekenfonds verzekerden een andere behande ling krijgen dan particulier ver zekerden. Van onze Haagse redactie Den Haag - In ongeveer 22.000 Nederlandse huishoudens is soms te weinig geld om eten te kopen. Dat is een van de uitkom sten van een armoede-onderzoek, dat is uitgevoerd in opdracht van minister Melkert (Sociale Zaken). Het onderzoeksrapport 'Arm Nederland' is gisteren openbaar gemaakt. Uit het onderzoek blijkt verder dat de Melkert-banen en andere gesubsidieerde arbeid mensen niet uit de armoede helpt. De afgelopen tien jaar is de om vang van de groep armen kleiner geworden, maar de mensen die het betreft, zijn wel armer. Vorig jaar hadden 230.000 tot 309.000 huishoudens een inko men beneden het sociaal mini mum (70 procent van het mini mumloon). Een grote groep met veel armen zit in de 427.000 tot 606.000 huishoudens die een in komen hebben rond het sociaal minimum. Geen warme maaltijd Werklozen, bijstandontvangers en laagopgeleiden lopen de grootste risico's om in de armoe de terecht te komen. Daarnaast hebben arbeidsongeschikten, eenoudergezinnen, jongeren en gepensioneerden een grotere kans op armoede. Naast de 22.000 huishoudens die niet genoeg geld hebben om eten te kopen, is er een groep van 43.000 huishoudens die niet da gelijks een warme maaltijd kan eten. Behalve een laag inkomen zijn hogere woonlasten en hogere ge meentelijke heffingen andere veroorzakers van armoede. Vol gens de onderzoekers raken ook veel mensen in de armoede, om dat ze geen gebruik maken van uitkeringen en subsidies, terwijl ze daar wel recht op hebben. De onderzoekers zijn kritisch over allerlei vormen van additio nele arbeid zoals het jeugdwerk garantieplan, de banenpool of de Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer stemt op z'n vroegst volgende week over de accijnsverhogingen voor tabak en benzine. Over beide accijnsvoorstellen be staat verschil van mening binnen de paarse coalitie: de VVD is te gen, PvdA en D66 zijn voor. Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks had om uitstel ge vraagd. De opbrengst van de ho gere benzine-accijns is deels be doeld om het openbaar vervoer te verbeteren en het fileprobleem aan te pakken, betoogde Rosen möller. Hij had daarom minister Jorritsma (Verkeer) vorige week al gevraagd de Kamer in een brief nadere uitleg te geven over haar plannen. In afwachting van deze brief werden de accijns-stem mingen uitgesteld. De beloofde brief was er gisteren nog altijd niet, tot ergernis van Rosenmöl ler. Hij vroeg daarom met succes opnieuw om uitstel. Den Haag (anp) - Minister Wijers wil alle bedrijven die elektriciteit verkopen, opleggen dat ze een be paald percentage van hun afzet inkopen als duurzame energie (zonne-energie, windenergie en dergelijke). Hij wil certificaten in omloop brengen die recht geven op inkoop van de zogeheten groe ne stroom. De stroom-distributiebedrijven mogen die certificaten onderling verhandelen. Als ze kans zien zonder die waardepapieren groe ne stroom in te kopen of die zelf op te wekken, kunnen ze de certi ficaten dus te gelde maken. Melkert-banen. Dit soort werk zou niet helpen bij het oplossnen van armoede. Mensen komen vanuit deze banen bijna nooit te recht in beter betaald werk. Minister Melkert verweerde zich gisteren tegen de bewering dat de Melkert-banen niet zouden mee helpen de armoede te bestrijden. Hij noemde die constatering van de onderzoekers 'feitelijk on juist'. Hij wees erop dat mensen die een Melkert-baan accepteren door groeimogelijkheden hebben tot 120 procent van het minimum loon. Onderzoeker De Beer wees er echter op dat niemand in een Melkert-baan aan die 120 pro cent kan komen, omdat in een zo'n baan maar 32 uur gewerkt mag worden. Straatsburg (anp) - Neder land moet zich door Frankrijk niet de les laten lezen over het drugsbeleid, vindt Europarle mentariër Hedy d'Ancona (PvdA). Ze oefent felle kritiek uit op haar partijgenoot premier Kok en op minister Sorgdrager van Justitie. Ze lopen aan de leiband van Parijs zonder dat er gegronde redenen voor zijn, verwijt ze de bewinds lieden. In plaats van hun oren te laten hangen naar de Fransen zouden ze aandacht moeten beste den aan de terechte klachten over overlast van de burgers. Nederland zou juist trots moeten zijn op het drugsbeleid van de af gelopen jaren, vindt D'Ancona. De ex-be windsvrouw wijst op recente Europese on derzoeken waarin Ne derland 'gunstig af steekt' bij landen die een repressief beleid voeren. Frankrijk telt 280 hero'ineverslaafden op 100.000 inwoners, Ne derland tussen de 165 en 200'. Het aantal derburen hebben ook veel meer gevallen van aids door het gebruik van vuile naalden. Het jaarverslag van het Europees observatorium voor drugs in Lissabon spreekt te gen dat Nederland het grote dis tributieland is voor de handel in verdovende middelen zoals de Franse president Chirac beweert. De cijfers wijzen uit dat het me rendeel van de cannabis Frankrijk binnenkomt via de zuidelijke lid staten, Spanje, Portugal en Italië of rechtstreeks uit Marokko. In de distributie van synthetische drugs zoals xtc speelt Groot-Brit- tannië zeker een even belangrijke rol, aldus het observatorium. De grondstoffen voor de peppillen komen uit onder andere Frank- Franse drugsdoden ligt aanzienlijk hoger: 564 tegenover 37 in Nederland gedurende het jaar 1994. De zui- Den Haag (anp) - Premier Kok wil dat Frankrijk eindelijk eens de controles aan de noordgrens op heft en ook het Verdrag van Schengen over de open Europese binnengrenzen helemaal ondersteunt. Hij heeft de Franse president Chirac daarover een per soonlijke brief gestuurd. De verhouding tussen Den Haag en Parijs is al lange tijd koel. Frankrijk ver wijt Nederland een te slap anti-drugsbeleid. Door smokkel van heroïne en andere verdovende midde len vanuit Nederland zouden met name de steden in het noorden van Frankrijk veel drugsoverlast heb ben. Daarom heeft Chirac besloten de grenscontro les aan de noordgrens te handhaven. ZIE OOK COMMENTAAR rijk, heeft het politiekorps Bra bant-Zuidoost ontdekt. De drugs maffia koopt spullen in bij een be drijf in Calais. Ook uit de vergelijkingen van de drugswetgeving en de uitvoering daarvan in de Europese lidstaten blijkt Nederland bepaald geen buitenbeentje, betoogt D'Ancona. Bijna alle landen maken een on derscheid tussen soft- en hard drugs en de bestraffing van ge bruikers en handelaren. Uit al deze studies blijkt dat Ne derland geen enkele reden heeft om het slechte voorbeeld van Frankrijk te volgen en weer met de harde hand te gaan optreden tegen het gebruik van softdrugs, analyseert ze. Met haar aangepaste drugsbeleid lijkt de Ne derlandse regering juist de andere kant op te gaan. Sluiting van de helft van de koffieshops brengt geen oplossing, sluiting van overlast ge vende koffieshops wel. „Nederland dreigt het kind met het badwater weg te gooien," meent D'Ancona die al signa len van de politie heeft gekregen dat de handel van softdrugs weer in criminele handen be landt en de prijzen om hoog gaan. PvdA-Kamerlid Adelmund wórdt door een arts onder zocht. Adelmund en de andere WAO-specialisten in de Twee de Kamer ondervonden gisteren aan den lijve wat het bete kent om een arbeidsongeschikte vrouw te zijn die een her keuring wacht. Op uitnodiging van het Landelijk Overleg Vrouwen en Ar beidsongeschiktheid (LOV) speelden de Kamerleden een 'le vend ganzenbordspel' over de herkeuringen. Het spel stuurde ze van loket naar loket: van arts, naar arbeidsbemiddelaar, naar maatschappelijk werker en uiteindelijk naar de bij stand. U kunt best nog tandpastatester of lampenkapstikster wor den," sprak 'een arbeidsbemiddelaar' tegen het verbouwe reerde CDA-Kamerlid Biesheuvel. Volgens het LOV neemt het aantal vrouwen dat in de WAO belandt de laatste jaren enorm toe. Na herkeuring komen veel vrouwen in de bijstand terecht. foto anp (ADVERTENTIE) De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. Den Haag/Rotterdam (anp) - Er moet vanaf maart 1998 toch een rechtstreeks geko zen stadsprovincie komen in het Rijnmondgebied. De stad Rotterdam wordt daar bij niet opgedeeld in kleinere gemeenten. Op termijn is uit breiding wenselijk met de Hoeksche Waard. De regio's Drechtsteden en Haaglanden kunnen voorlopig buiten het nieuwe bestuursge bied blijven. De commissie stelt voor in maart 1998 verkiezingen te laten houden. Dat is de kern van een advies van de commissie vernieuwing bestuurlijke organisatie onder leiding van voormalig Eurocom missaris Frans Andriessen. Het advies is gisteren aan het kabi net aangeboden. Premier Kok prijst de voortva rendheid van de commissie, maar laat zich niet inhoudelijk over het advies uit. Hij noemt het wel zeer bruikbaar. Hij kon digt aan dat het kabinet binnen enkele weken een standpunt zal bepalen. De Tweede Kamer, die een eer der wetsontwerp voor de stads provincie Rijnmond verwierp, reageert ditmaal overwegend positief. Het grootste strijdpunt, de op deling van Rotterdam om de in vloed van de Maasstad in de nieuwe stadsprovincie te beper ken, is in het advies van Andriessen naar de achtergrond verdwenen. Alleen de WD en het CDA hou den nog een slag om de arm. Het intact laten van Rotterdam komt overeen met de wensen van de Rotterdammers, zoals zij vorig jaar ook massaal aanga ven tijdens een referendum. Het betekent wel een slag in het gezicht van de 17 overige ge meenten in de Rijnmond. Zij vrezen het onderspit te moeten delven door een Rotterdams be stuurlijk overwicht binnen de nieuwe stadsprovincie. CDA en stadsprovincie Zuid-Holland Noord-Brabant WD willen daarom eerst de me ning horen van de kleinere ge meenten. Het nieuwe bestuursorgaan krijgt in de ogen van Andriessen een zwaar takenpakket, met on der meer ruimtelijke ordening, economische ontwikkeling, ver keer en vervoer. Ook de haven en het grondbedrijf moeten in het beheer van de provincie ko men. Sociaal beleid blijft in handen van de gemeenten. Wethouder J. van den Muijsen- berg van Rotterdam reageert te rughoudend op de zwaar opge tuigde stadsprovincie. Hij vraagt zich af of er nog wel een balans bestaat tussen provincia le en gemeentelijke taken. Verder willen de betrokken par tijen in de regio met een reactie wachten tot vanmiddag. Alleen burgemeester I. van As sen van Westvoorne, een kleine gemeente in het uiterste westen van het Rijnmondgebied, rea geert nu al teleurgesteld. Zij voorziet ruzies tussen de burge meester van een ongedeeld Rot terdam en de toekomstige Com missaris van de Koningin van de nieuwe stadsprovincie. „Er komen twee kapiteins op een schip. Er is niet geleerd van het verleden want het oude Openbaar Lichaam Rijnmond is juist daaraan teloor gegaan." Stadsgewest Haaglanden is te leurgesteld over de resultaten van de commissie-Andriessen. In het eindrapport zijn geen uit spraken gedaan over het be staansrecht van stadsprovincie Haaglanden. UIT FRANKRIJK wordt de laatste maanden weinig gehoord over het daar verfoeide Nederlandse drugsbeleid. De Franse president Chirac heeft andere zaken aan zijn hoofd. Hij tracht zich tevergeefs te manifesteren op het toneel van de wereldpo- litiek. Zowel in het voormalige Bosnië als in het Midderi-Oos- ten hebben ze hem echter overduidelijk te verstaan gegeven dat ze niet op een leidende rol van de Franse president zitten te wachten. Wanneer Chirac weer voet op eigen bodem zet, weet hij wel- lichttijd te vinden om antwoord te geven op de brief die hij vo rige week van de Nederlandse minister-president Kok heeft ontvangen. In het persoonlijke schrijven geeft Kok te kennen dat hij de Franse controles aan de noordgrens graag opgeheven zou zien. De Nederlandse premier vindt tevens dat het tijd wordt dat Frankrijk het Verdrag van Schengen over Europese binnen grenzen gaat uitvoeren. Kok baseert zijn verzoek op het bijgestelde Nederlandse anti- drugsbeleid. De Nederlandse autoriteiten trachten op alle mo gelijke manieren het drugstoerisme te bestrijden. De hardere lijn die Nederland nu voorstaat, is een rechtstreeks gevolg van de vooral Franse beschuldigingen dat in Nederland de drugs problematiek niet serieus bestreden wordt. Er is niet veel kans dat de Franse president in positieve zin op het schrijven van Kok reageert. In Franse ogen is en blijft Ne derland een land met een veel te tolerant drugsbeleid. Een mondiale doorvoerhaven voor de verslavende producten, waarvan de Franse jeugd in vooral de noordelijke steden dé dupe is geworden. De feiten pleiten Nederland niet helemaal vrij. De Nederlandse politiek heeft dat onderkend en tracht ernaar te handelen. In Frankrijk gaat dat anders. Een internationaal onderzoek heeft onlangs aan het licht gebracht dat in Frankrijk de internationa le drugshandel bloeit. De rapportage heeft er nog niet toe geleid dat Chirac de hand in eigen boezem heeft gestoken. Door Nederland als zondebok te koesteren, kan hij de ogen sluiten voor de enorme drugspro blematiek in eigen land. Dat dit ten koste gaat van een goede relatie met het kleine Nederland, neemt hij op de koop toe. Zürich/Warschau/Bern (rtr/afp/dpa) - Na eerder ontkenningen heeft Zwitser land gisteren toegegeven be zittingen van vermoorde jo den te hebben aangenome: ter compensatie van burgers wier bezittingen na de Tweed Wereldoorlog door Polen wa ren genationaliseerd. He Joodse Wereldcongres rie] Bern op de joodse tegoedei terug te geven aan de recht' hebbenden. rilp Groningen - De Groningse wethouder Swaak van sociale zaken wil werklozen die zich bijzonder verdienstelijk maken met vrijwilli gerswerk, belonen met een bonus op hun uitkering. Bovendien hoe ven zij wat hem betreft niet te solliciteren. Swaak wil over dit vrijwilligersbeleid de discussie aangaan met on der meer de gemeenteraad en het ministerie van Sociale Zaken. Aan de hand daarvan moeten nadere criteria worden geformuleerd voor wie wel en niet voor een dergelijke bonus in aanmerking ko men. Over de hoogte van een dergelijke bonus en het bedrag dat hij er voor beschikbaar wil stellen, houdt de Groningse wethouder zich op de vlakte. Rotterdam - Een 39-jarige politieman van het korps Rotterdam- Rijnmond is aangehouden. Hij wordt verdacht van verkrachting. De politieman heeft zich volgens een woordvoerder verschillende keren schuldig gemaakt aan verkrachting. De delicten zouden heb ben plaatsgevonden buiten diensttijd. De verdachte werkt bij het bureau Regionale Operationele Ondersteunende Diensten van het regiokorps. Den Haag - Minister Borst (Volksgezondheid) is hoopvol gestemd dat zij met de verzekeraars overeenstemming kan bereiken over de vergoeding van het kunstgebit. „De verzekeraars achten een ver goeding van 800 a 900 gulden mogelijk. Verzekerden hoeven dan niet méér voor hun kunstgebit te betalen dan vóór 1995," aldus Borst tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Het kabinet wil het kunstgebit onderbrengen in het vrijwillige ge deelte van het ziekenfonds. Verzekerden zouden dan minder pre mie betalen dan voor een aanvullende verzekering. Borst moet dan wel overeenstemming hebben met de zorgverzekeraars. Den Haag - Het aantal mensen dat recht heeft op door de overheid betaalde rechtsbijstand en het aantal mensen dat daadwerkelijk een beroep op die bijstand doet, loopt fors terug. Dat komt door de in 1994 in werking getreden Wet op de rechtsbijstand. Volgens de directeur van de Raad voor de Rechtsbijstand in Amsterdam, drs, F. Ohm, blijven mensen hierdoor ten onrechte verstoken van be taalde rechtshulp. Uit onderzoek blijkt dat het deel van de bevolking dat aanspraak kan maken op betaalde rechtsbijstand is gedaald van 62 naar 43 procent. Van de categorie mensen die onder de oude wet een beroep deed op een advocaat, doet bijna een kwart (52.000 mensen) dat niet meer. De daling in het beroep op de advocatuur doet zich juist voor bij mensen met een netto maandinkomen van 2000 gulden en hoger. Voor hen is de rechtsbijstand door de invoering van de wet aanzienlijk duurder geworden. Den Haag - Bouwactiviteiten op het strand en in de duinen moeten aan banden worden gelegd. Minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) overweegt de bouw via de wet zoveel mogelijk te beperken. Ook stranttenten kunnen hierdoor getroffen worden. Dat zei de minister tijdens een Kamerdebat over kustbeleid. De kustwering verzwakt onder andere door bouwactiviteiten, blijkt uit onderzoek. Hoewel de minister niet de bedoeling heeft vooral tijdelijke bouw sels als strandtenten aan te pakken, kan ze niet garanderen dat de ze niet getroffen zullen worden door haar beleid. De minister wil de komende maanden met alle betrokkenen - gemeenten, provincies maar ook bedrijfsleven - gaan praten over de gevolgen van haar voorstel. „Voor een maatregel moet natuurlijk wel een draagvlak zijn. Daar heb ik wel wat tijd voor nodig. Pas dan is een maatregel te ver wachten." Rijswijk - Minister Borst van Volksgezondheid wil dat haar colle ga's in het kabinet tijdens de vergaderingen in de Trèveszaal geen sigaret of sigaar meer opsteken. De ministerraad heeft vorige week het voorstel van Borst voor een rookverbod besproken, maar heen nog geen besluit genomen. Volgens Borst helpen onderlinge afspraken niet voldoende en is een rookverbod noodzakelijk om tegemoet te komen aan de wens van sommige niet-rokers in het kabinet. Meest beruchte roker in het kabinet is minister Zalm van Financiën. Borst rookt zelf al jaren niet meer. Haar rookverleden beperkt zich tot het begin van haar studietjd. Maastricht - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren in de zaak tegen afvalverwerker Rutte Recycling en afvaltransporteur Mestre- cycling Stassen de eisen van het Openbaar Ministerie vrijwel com pleet van tafel geveegd. De officier van justitie had straffen tot de - tig maanden cel geëist, naast hoge boetes voor de bedrijven, v rechtbank volstond met lichte straffen en lage boetes. Rutte en Stassen stonden terecht wegens het illegaal dumpen va zuiveringsslib, oplichting en valsheid in geschrifte. De rechtbank nam het verweer van de verdediging voor een belang rijk deel over. Zij concludeerde dat de milieuwetgeving in Nwe land zo onduidelijk en gecompliceerd is, dat onmogelijk te bewij zen valt dat de bedrijven de wet opzettelijk hebben overtreden. Brussel (anp) - Frankrijk en van de Europese Unie het reef groepen tot vergaande samemi dat onwillige landen als Groei Europese integratie nog langei Frankrijk en Duitsland lanceer den gisteren een gezamenlijk voorstel voor verbetering van de samenwerking binnen de EU. De vijftien lidstaten van de EU on-J derhandelen momenteel over een nieuw Europees verdrag. Die on derhandelingen worden volgend] jaar juni in Amsterdam afgerond, onder Nederlands voorzitter schap. De FTanse minister voor Europese zaken Michel Barnier en zijn Duitse collega Werner Hoyer pre senteerden gisteren het voorstel. Volgens de twee bewindslieden noopt de komende uitbreiding van de EU tot het instellen van kopgroepen. „Als je met vijftien al niet tot afspraken kunt komen, lukt het met 27 lidstaten al hele maal niet," aldus Hoyer. De nauwere samenwerking zou vooral moeten plaatsvinden op justitieel gebied en in het buiten land- en veiligheidsbeleid. Op die terreinen zijn nu alleen maar af spraken mogelijk als alle EU-lan- den daarmee instemmen. Met na me Groot-Brittannië ligt nogal eens dwars. „We moeten ons be vrijden van de krappe jas van het veto-recht," aldus Hoyer. In het Verdrag van Amsterdam moet een bepaling komen, die lan- i Door Bob van Huët Londen - Britse onderwijsautor naar de toestanden op een scho nabij Leeds. Het bijna voltallig teren met staking gedreigd als leerlingen van de school wordei Volgens onderwijzers zijn de be trokken scholieren zo geweldda dig, dat het lesgeven niet langer verantwoord zou zijn. Afgelopen week raakten drie leraren licht gewond bij aanvallen door leerlin gen tussen 11 en 16 jaar. De Britse minister van Onderwijs, Gillian Shephard, reageerde ge schrokken en eistte een rapport over de gewelddadigheden. De in cidenten in Halifax volgen publie ke verontwaardiging over een reeks, individuele, probleemge vallen op scholen door heel Enge land. Dieptepunt van het school geweld was de moord op hoofdon derwijzer Stephen Lawrence. Hij werd neergestoken voor zijn school in de Londense wijk Maida vale, toen hij een van zijn leerlin gen in bescherming nam tegen een Jeugdbende. Lawrence zelf had de Selopen jaren overigens zestig onhandelbare leerlingen van zijn school uitgesloten. Volgens een omwonende heerst op de school in Halifax totale anar- „De leerlingen maken er de lenst uit," aldus een reparateur die het er druk door had. Als de le uren hun zin krijgen, zou dat he eftenen dat liefst tien procent van _,un leerlingen wordt wegge- uurd. Een onderwijzeres raakte onge week gewond, toen ze een I lan men is gisteren tot levens- J Jongetje 1994 °P 66n elfjarig van"!?n had het kind uit het raam ®isbruikhad3' hij h6t S6kSUeel W,„49"iariSe Franse pedofiel FranSferen in het Noord- aan c bevonden hem schuldig kinder^!? fmisblïik met twee I rie har) on openbaar ministe- nad 20 jaar geeist. I

de Stem | 1996 | | pagina 4