Schoolklas over jaar al kleiner ■Reken le rijk Landelijk Rechercheteam ontmantelt grote criminele groep Claim in zaak-Robin Meer aandacht voor de leerling' i J iezelUd Zaak Jessica Richel 'De school in de wijk' 'Politie heeft nog voor 500 miljoen gulden aan computers nodig' DE STEM BINNENLAND A3 11.500 extra leerkrachten nodig Ergernis over Fransen na busongeluk Geen cassatie in zaak van Martha U. Ouders Pino roepen op tot protest tegen bureaucratie EEN REEBOUT OP JE MOTORKAP, IS DAT NATUUR? OKTOBER 1996 A2 111 WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 ot-Brittannië en Ierland- rwegend bewolkt, van tijd ijd regen en vrij veel wind insdag in Engeland en js de Schotse oostkust pe. en met zon en droog :ima uiteenlopend van 14 den in het noordwesten tot ïabij Londen, gië en Luxemburg: Zonni- perioden en droog. In de ht en vroege ochtend enke mistbanken. Maxima -nsdag rond 17, donderdag ]eveer 19 graden. ord- en Midden-Frankrijk: Je nacht en ochtend plaat? jk mist. Verder droog en 1 zon. Donderdag langs het naai aantrekkende zuiden- rd. Middagtemperatuur van graden in het noorden tot aan de noordkant van het ptraal Massief. id-Frankrijk: In de nacht en itend kans op mist. Verder 1 zon en droog. Warmer met xima uiteenlopend van 22 den bij Lyon tot 27 aan de it van de Pyreneeën. rtugal: Droog en zonnig, nderdag in het westen en ordwesten geleidelijk meer yolking en later kans op re- 1. Middagtemperatuur van graden aan de Costa Verde 25 in de Algarve. anje: Droog en zonnig. Don- rdag in het uiterste noord- sten wolkenvelden en later ns op regen. Maxima rond graden, in het zuiden enke graden hoger. narische Eilanden: Vrij mig en droog. Middagtem- ratuur rond 27 graden, illorca en Ibiza: Flinke zon- ge perioden en droog. Mid- ;temperatuur rond 24 gra- ië: Flinke zonnige perioden droog. Middagtemperatuur eest tussen 17 en 22 graden. ;iekenland en Kreta: Naast Ökenvelden ook geregeld n en een enkele regen- of on- eersbui. In het westen van iekenland droog en overwe- nd zonnig. Op de Egeïsche le waait een frisse noorden- nd. Vooral rond Thessaloni- fris met maxima van 14 gra in. Elders middagtemperatu- n rond 19 graden, uitstand: Overwegend zon- g en droog. In de ochtend ins op mist. Hogere tempera- ren; maxima donderdag uit- nlopend van 14 graden rond -rlijn tot 21 plaatselijk in het ;sten en zuiden. witserland: In de nacht en :htend hier en daar mist. erder flink wat zon en droog. axima rond 19 graden, ostenrijk: Flinke zonnige pe- oden en droog. In de nacht en 1 chtend kans op mist. Hogere smperaturen; middagtempe- Ituur donderdag meest tus- fn 13 en 18 graden. 10 11 12 13 14 15 4. Wener; 5. mars; 7, poeha; 8. ar. 2. Norma; 3. jaar; 4. wipneus; t>. t: "onder-we-g". ®JFS i Haag (anp) - Het Lande- |]jjk Rechercheteam (LRT) leeft door vier arrestaties en nvaalf huiszoekingen een or ganisatie ontmanteld die zich fmeiegde op het witwassen jan criminele miljoenen. Het Ijsde eerste grote slag van het lliegin dit jaar operationeel 1 .LRT. Ken woordvoerder van het Lan delijke Bureau Openbaar Minis terie (LBOM), dat de supervisie heeft over de verrichtingen van het LRT, heeft dat gisteren be kendgemaakt. De huiszoekingen vonden maandag en vorige week plaats in Amsterdam, Noordwijk en Uithoorn. Ze sloten een strafrechtelijk en financieel onderzoek af dat zes maanden heeft geduurd. De or ganisatie trad op als 'financiële dienstverlener' bij het witwassen van crimineel kapitaal. Daarbij werden grote bedragen buiten landse valuta omgewisseld in Nederlands geld. Het internationale onderzoek heeft een hoofdverdachte opgele verd die ervan wordt verdacht dat hij de afgelopen drie jaar voor ruim 130 miljoen gulden aan buitenlandse valuta heeft omgewisseld in België en vooral Duitsland. De Belgische politie had de man begin oktober in Antwerpen al aangehouden, na dat hij voor ruim 600.000 gulden aan Engelse ponden had gewis seld. Het geld is in beslag geno men. Bij de huiszoekingen werden 100.000 gulden, administratieve stukken, een auto, sieraden, gou den munten, circa tachtig kilo softdrugs en twee vuurwapens in beslag genomen. Op de woning van de hoofdverdachte en een aantal bankrekeningen in bin nen- en buitenland is gelijktijdig beslag gelegd. Ook in Duitsland zijn huiszoekingen verricht. Ge durende het onderzoek is nauw met de Duitse politie samenge werkt. Bij de actie van maandag zijn vier verdachten aangehouden. Zij worden beschuldigd van on der meer heling, de Wet op de Wisselkantoren, de Wet Identifi catie Financiële Dienstverlening en de Opiumwet. De woordvoer der van het LBOM wil over de in houd en voortgang van het on derzoek geen mededelingen doen. Het LBOM is belast met de ver volging van de uit de LRT-on- derzoeken voortvloeiende straf zaken. Het LRT legt zich toe op onder zoeken op het gebied van de ge organiseerde criminaliteit waar voor veel financiële deskundig heid nodig is. |van onze verslaggevers 1 Haag - Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) wil ko- Imend schooljaar al een begin maken met klassenverkleining en onderwijsverbetering op de basisschool. Dat is een jaar eerder Idan verwacht. [Netelenbos zei dat gisteren in Iteii reactie op het advies van de [commissie-Van Eijndhoven, die [eindt dat de klassen fors kleiner [moeten. commissie heeft de staatsse cretaris geadviseerd de maxima- groepsgrootte in het basison derwijs binnen vijf jaar te verla- ot 25 in de onderbouw en 34 lil de bovenbouw. |,Er is een grote samenhang tus sen de groepsgrootte en leerpres taties," motiveert Van Eijndho- |ven zijn advies. „Bij jonge kin deren blijven taal- en rekenpres taties achter in groepen groter 25 leerlingen. Voor oudere Ikinderen geldt hetzelfde wan neer de groepen groter zijn dan Si leerlingen." [Gemiddeld telt een groep in het [basisonderwijs nu 25,7 leerlin gen, maar er zijn uitschieters tot [lovende 40. commissie stelt dat te grote |klassen ook een negatieve in- |vloed hebben op het functione ren van de leraar. „Hij of zij is [niet in staat leesachterstanden, |concentratieproblemen en der- ke waar te nemen, laat staan [onder handen te nemen," aldus [fan Eijndhoven. aanpassen van de groeps- Igrootte - te beginnen met de [laagste vier groepen - kost ko pend jaar 175 miljoen gulden, in [dj! jaar oplopend tot 1,1 mil liard. Naar verwachting zijn er (ADVERTENTIE) MuziekRiksen gespaard? Sla dan nu je slag en wissel je '■'uziekRiksen in. Elke MuziekRiks Seeft recht op ƒ2,50 korting* °P ieder tientje dat je besteedt! la's tot 25% korting op de mooiste CD's! Vfc woTOMrten adrterop de MuriekHJks ha*defokter In waraVwl» of platenzaak, - ruim 11.500 nieuwe leerkrachten nodig. „Dat vereist een extra inspan ning van de pedagogische acade mies bij de opleiding van nieuwe studenten en bij nascholing," realiseert Van Eijndhoven zich. Netelenbos wil ook zoveel moge lijk werkloze leraren (wachtgel ders) inzetten, maar volgens de onderwijsbond Abop zijn er van die groep slechts een paar dui zend geschikt voor het basison derwijs. De commissie vindt het van het grootste belang dat het kabinet komend schooljaar al een begin maakt met veranderingen in het basisonderwijs. De staatssecretaris deelt die me ning. Netelenbos: „Ik ben met minister Zalm (Financiën, red.) in gesprek om te kijken op welke wijze we een verantwoorde eerste stap kunnen zetten op weg naar verbetering van het basisonderwijs. Komend voor jaar zal ik mijn plannen bekend maken." Netelenbos meent dat extra geld voor het basisonder wijs niet uitsluitend uit de be groting van haar departement kan komen. Het advies van de commissie- Van Eijndhoven is door de on derwijsbonden met grote in stemming ontvangen. „Wij vin den dat het nu niet mag blijven bij mooie woorden. Die moeten in daden worden omgezet," al dus het CNV. De onderwijsbon den doen daarbij een dringend beroep op de Tweede Kamer, die volgend week de onderwijsbe groting behandelt. Bij de algemene politieke be schouwingen van vorige maand drong de Kamer al aan op ver kleining van groepen, te begin nen in 1998. De coalitiepartijen PvdA, VVD en D66 zijn blij dat daarmee nu een jaar eerder kan worden begonnen. VVD en D66 vinden de voorgestelde groeps grootte wel nog aan de hoge kant, met name in de boven bouw. VVD-Kamerlid Cornielje lan ceerde gisteren het idee om werkloze docenten uit het voort gezet onderwijs, na bijscholing, in te zetten op basisscholen. De grootste oppositiepartij CDA stelt dat iedere groep 1 vanaf 1997 hoe dan ook met een kwart moet worden verkleind. Die maatregel kost 100 miljoen gul den, zo heeft CDA-Kamerlid Koekoek becijferd. .'VERVOLG Kami VAN VOORPAGINA lnds>|3oq had ue/\ do; 'V^eiS Int tlS Marian Gorissen heeft Lfi Hiddema een schadever- g van honderdduizend geclaimd en een bedrag lion °,n®eveer vijfduizend gulden sosten.00nC^erVing en advocaten~ 'lee^t 101 dagen in de II' 1"^gebracht. In die tijd X.J 2Ö haar eerste kind. Vol- L rar' Hiddema heeft zij volle- 8 meegewerkt om de waarheid i ®2.e lugubere zaak boven wa- Ll ,riigen. Hij noemt haar een voll 1 °L0rbeeld van iemand die Lil 'g buiten haar toedoen en U-®en onschuldig verdacht is Ittiw P^gen van een uitermate Olfii®en schokkend misdrijf', aiim er van justitie Van Spieren- Ll7dt..00k dat de jonge L u Jf* tijdens haar voorlopi- fechtenis extra zwaar heeft vnet als haar man. Trudy J. Ni/n- a'S medeplegers ge- PsLs k i' nadat J' °P 10 au" |UtUs bekende dat zij de peuter acl gedood en in de kliko had gestopt, zijn de andere ver dachten vrijgelaten. Hiddema heeft de honderddui zend gulden niet berekend vol gens een bepaalde methode. „Justitie moet maar eens com passie hebben en uitpakken. Er is geld zat. Justitie kan ook miljoe nen betalen aan meesterboeven die meewerken als informant," aldus Hiddema. Een bericht van niet verdere ver volging wil niet automatisch zeg gen dat de ex-verdachten in deze zaak nooit meer vervolgd kunnen worden. Als er nieuwe feiten of omstandigheden boven water ko men die hen weer verdacht ma ken, kan het onderzoek heropend worden, geeft mr. Van Spieren burg aan. Advocaten in deze zaak vragen zich af wat er gebeurt als het door Trudy J. gevraagde hypno- se-verhoor voldoende bewijs op levert tegen één van de ex-ver dachten. „Hoe zit dat dan met de schadevergoeding die al is be taald," aldus één van hen. Overheid en schoolbesturen moeten ouders aanmoedigen om hun kind naar een basisschool in de wijk te sturen. Zo'n schoolwijkenbeleid kan een bijdrage leveren aan de bestrijding van de opkomst van zwarte en witte scholen. Dat concludeert het Landelijk Bureau Racismebestrij ding (LBR) in het gisteren gepresenteerde onderzoek 'De school in de wijk'. De opdeling van het onderwijs in zwarte en witte scholen is een maatschappelijk ongewenst verschijnsel, stelt het LBR. Het belemmert de integratie van allochtonen. foto anp Utrecht (anp) - Het hulpteam van SOS International is ontevreden over de wijze waarop de Franse autoriteiten het busongeluk bij Thionville van afgelopen zondag hebben afgewikkeld. Volgens H. Dokter van het hulp team veroorzaakten de formali teiten veel irritaties. Zo klaagden slachtoffers erover dat ze pas op maandagmorgen in het zieken huis mochten worden bezocht door Nederlandse hulpverleners. Ook het feit dat alle inzittenden werden gehoord door de politie, stuitte op onbegrip. De 68-jarige Nederlandse auto mobiliste die ervan wordt ver dacht het ongeluk met de bus te hebben veroorzaakt, is tegen een borgsom op vrije voeten gesteld. De vrouw is inmiddels terugge keerd naar Nederland. Door het ongeluk kwamen drie mensen om het leven, onder wie de 48-jarige chauffeur uit Den Bosch. Veertig passagiers raak ten gewond, van wie veertien ernstig. Tien personen bevinden zich nog in Frankrijk. Onder hen zijn zeven gewonden die door hun slechte toestand nog niet kunnen worden gerepatrieerd. Twee van hen zullen vandaag te ruggebracht worden. Het SOS- team verwacht dat de stoffelijke overschotten van de drie omge komen passagiers aan het einde van de week door Franse justitie vrijgegeven worden. Leeuwarden (anp) - Procureur- generaal mr. I. van Zevenbergen gaat niet in cassatie tegen het ar rest van het gerechtshof in Leeuwarden, waarbij verpleeg ster Martha U. is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en tbs. De 43-jarige Martha U. werd op 8 oktober veroordeeld wegens de moord op vier bewoners van ver zorgingstehuis Vliethoven in Delfzijl. De procureur-generaal had negen jaar cel en tbs geëist. Dit was gelijk aan de straf die zij eerder door de rechtbank in Gro ningen kreeg opgelegd. Het hof is echter van oordeel dat het van groot belang is dat Martha U. zo snel mogelijk wordt behandeld en komt daarom met een aanmerkelijk lagere gevange nisstraf. Door Pieter Evelein (anp) STAATSSECRETARIS Tineke Netelenbos van Onderwijs is te vreden, nu het lang verwachte advies over de klassegrootte in het basisonderwijs is versche nen. Tweeëneenhalf jaar na de start van het kabinet consta teert zij: „We hebben nu alles laten onderzoeken. Dit is een mooi moment om stappen te zetten naar de verbetering van het basisonderwijs." De omvang van de klassen, de ontwikkeling van het basison derwijs, de opvang van kinde ren uit achterstandsgroepen en de uitkeringen aan werkloze docenten: Netelenbos heeft er inmiddels een advies over op haar bureau liggen, of het komt er binnen afzienbare tijd aan. Het advies van de commissie- Van Eijndhoven over de maxi male omvang van de groepen in het basisonderwijs is er één van, en zeker niet het minst be langrijke. Het toont duidelijk aan dat de omvang van een klas van invloed is op het onderwijs, stelt Netelenbos. „En dat was ook te verwachten. Moet je eens kijken wat er niet allemaal op een docent afkomt. Hij heeft kinderen in de groep met heel verschillende achter gronden. De één kan op z'n vierde al lezen, de ander spreekt geen woord Neder lands. Hij moet ook gehandi capte kinderen opvangen en kunnen omgaan met kinderen die uit het speciaal onderwijs zijn overgestapt naar de gewo ne basisschool. Dat is zo com plex, dat het voor de hand ligt dat een kleine groep prettiger is. Het bieat je meer ruimte om aan elke leerling apart aan dacht te besteden." Daarmee geeft Netelenbos ook aan dat een kleinere groep' al léén geen garantie is voor beter onderwijs. Zij verwijst voor al le duidelijkheid nog eens naar het PRIMA-cohortonderzoek dat onlangs verscheen. Dat toonde aan dat veel leerkrach ten nog altijd les geven aan de hele groep tegelijk, en niet 'op maat', op de individuele leer ling gericht. En dat is juist no dig, nu kleine kinderen al zo veel van elkaar verschillen. „En veel leerkrachten werken niet consequent volgens lesmetho des. Ze passen ze maar half toe." De tijd is rijp om die com binatie, kleinere klassen en be tere didactiek, te maken, con stateert Netelenbos tevreden. Maar daarmee is het pleit nog niet beslecht. Een omvangrijke operatie als de verkleining van de klassen en de verbetering van het onderwijs stelt hoge ei sen aan de onderwijswereld. Dat maakt de betrokkenen kwetsbaar. „Niets demotiveert meer dan wanneer je aan zoiets groots begint en je bereikt je doelen niet," waarschuwt Nete lenbos. „Dan is het draagvlak zo verdwenen." Daarom wil de staatssecretaris om de tafel gaan zitten met de scholen om zo concreet mogelij ke, haalbare afspraken te ma ken over de prestaties die de scholen moeten gaan leveren. „Dat maakt het zichtbaar. Dan kun je laten zien of je hebt be reikt wat je nastreefde." De wens om nauw samen te werken met de scholen, geeft aan dat Netelenbos het onder wijs 'niet vanuit een ivoren to ren wil benaderen'. Daarom weet ze ook nog niet precies wat ze gaat doen met de maxi mum klassegrootte. „De scho len zijn zelfstandig. Het staat voor mij vast dat de eerste vier groepen in het basisonderwijs kleiner moeten worden, maar hoe ik dat het beste kan berei ken, weet ik nog niet." Ook wil Netelenbos het onder werp groepsgrootte zo uitwer ken, dat scholen met veel ach terstandskinderen niet alleen de klassen verkleinen, maar ook meer financiële ruimte krijgen om andere maatregelen te nemen. Daar kan volgens Ne telenbos nog het nodige aan ge beuren. Hoe ver Netelenbos wil gaan, zal komend voorjaar blijken. Dan komt zij met een uitge breid plan voor het basisonder wijs, waarin alle adviezen zijn verwerkt. Zij maakt er geen ge heim van dat ze dat plan in het volgende kabinet graag zelf verder uitvoert. „Ik heb hooggespannen ver wachtingen over de politieke steun. Daarom zou het mooi zijn als ik er ook na 1998 mee verder kan." Netelenbos: 'Basisonderwijs kan nu grote stap vooruit zetten' A M A V? Ken uw klassieken. Priesters in het bisdom Roer mond zijn boos, omdat er in een stripboek voor kindercatechese wat al te naïeve voorstellingen staan over het christendom. Er zijn al priesters die weige ren het voor de basisschool bestemde boek te gebrui ken. Terwijl toch het christendom de strip zo'n beetje uitge vonden heeft. In vroeger tijden werden naïeve schilde ringen gebruikt om bijbelverhalen duidelijk te maken aan mensen die niet konden lezen en schrijven. Heili gen werden op die manier striphelden avant la lettre. Wie die schilderingen van toen bekijkt, komt er vol op taferelen op tegen die min of meer op gespannen voet staan met de christelijke werkelijkheid. Ze wer den toen geaccepteerd, omdat ze op eenvoudige wij ze iets begrijpelijk maakten. Niemand in de katholieke kerk haalt het in zijn hoofd om die vroege schilderingen nu te bestempelen als het christendom onwaardig of als de spot drijvend met het heilige. Dat zou ook tamelijk dom zijn, want het zijn die sim pele voorstellingen van zaken geweest die er mede voor hebben gezorgd dat het christendom een we reldgodsdienst is geworden. In deze nieuwe tijd van geestelijke simpelheid zou een strip misschien wel wonderen kunnen doen voor een alsmaar kleiner wordende kerk. MERIJN Van onze verslaggever Nijmegen - De Nederlandse politie heeft de komende jaren nog voor vijfhonderd miljoen gulden aan computers en andere in formatietechnologie nodig. Wanneer de politie gedwongen wordt de budgetten uitsluitend te besteden aan personeel (meer blauw op straat), dan komt de kwaliteit van het politiewerk in gevaar. Dat zegt S. van Hulst, voorzitter van de Raad van Hoofdcommis sarissen en korpschef van de po litie Holland-Midden in het huisorgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Van Hulst reageert hiermee op de commotie in het parlement over de manier waarop de politie de (extra) budgetten besteedt. Verschillende - Kamerfracties verwijten de korpsleidingen dat ze te veel geld spenderen aan computers en andere appara tuur, terwijl de personeelssterk te achter zou blijven. Volgens Van Hulst moet er niet alleen naar de aantallen politie agenten worden gekeken, maar ook naar de kwaliteit van het politiewerk. „Ik maak mij ern stig zorgen over de ruimte die we krijgen om daaraan te werken. Als de Tweede Kamer eist dat het reguliere budget in overgrote mate wordt omgezet in personele lasten, dan stevenen we binnen vier, vijf jaar af op een financieel debacle," aldus Van Hulst. Overigens ontkent Van Hulst dat de politie de afgelopen jaren te weinig aan personele inzet heeft gespendeerd. „Het is niet waar dat het geld vooral aan materiële zaken is opgegaan. De Kamer moet be seffen dat er 25 regionale (be stuurscolleges zijn, waarin 625 burgemeesters zitten die alle maal buitengewoon kritisch vol gen hoe onze begrotingen zijn opgebouwd. Allemaal geven ze het geld liever uit aan mensen dan aan materiële zaken." Vught (anp) - De ouders van de Beuningse Caroline Pino, die de ze zomer in Frankrijk vermoord werd, willen van de aankomst van het stoffelijk overschot in Nederland een demonstratie te gen bureaucratie en het geweld in de wereld maken. Zij roepen mensen op om op de dag dat het lichaam naar Neder land wordt overgebracht naar de grensovergang Hazeldonk te komen, om daar een stoet te vormen achter de lijkwagen die het lichaam van Pino naar een rouwcentrum in Vught brengt. Maandagavond besloot de Franse onderzoeksrechter dat het stoffelijk overschot naar Nederland vervoerd mag worden. Wanneer dat precies gebeurt, is nog steeds niet duidelijk. VERVOLG VAN VOORPAGINA De nacht dat Jessica om het le ven werd gebracht, was de ex- vriendin tot drie uur 's nachts aan het werk. Pas later vertelde C. dat hij Jessica had gewurgd en daarna de keel had doorge sneden. De reden daarvoor was een uit de hand gelopen ruzie met het meisje over wat sigaret ten. De vrouw wachtte uit angst voor haar vriend toen nog zeven tien maanden voor ze naar de politie in Etten-Leur stapte. Daar werd haar verhaal wel se rieus genomen. Temeer daar C. dingen vertelde over de moord die hij volgens de politie niet kon weten. Volgens een woordvoerder van de politie kon het recherchebij standsteam destijds na vier we ken echter niet anders conclude ren dan dat de man het verhaal alleen aan zijn vriendin had ver teld. Andere bronnen en de op sporingsmethoden bevestigden haar beweringen niet. C. werd daarop met rust gelaten. Politiewoordvoerder R. van Kuik kon gisteren niet duidelijk aangeven waarom C. nu wel is aangehouden, hoewel het ver haal van zijn ex-vriendin niet anders is dan vier jaar geleden. „We hebben nu wat andere bronnen aangeboord. Die geven voldoende aanleiding om C. nu wel aan te houden. Welke die bronnen zijn, kunnen we nu nog niet zeggen." Bij de huiszoeking maandag nacht zijn spullen van de Wille- brorder meegenomen voor on derzoek. Waar de witte Merce des is gebleven waarmee het lichaam van Jessica vervoerd zou zijn, is niet bekend. De politie werkt volgens Van Kuik met alle mogelijke midde len aan de zaak. Naar aanleiding van de uitzendingen van het pro gramma van Peter R. de Vries zijn nu in totaal 43 tips bij de politie binnengekomen. Die worden door zes rechercheurs nagetrokken. (ADVERTENTIE) Actief beheer van de reeënstand helpt vele ongelukken voorkomen. Heldere en evenwichtige informatie over flora en fauna: bel 033 - 4652681 of 033 - 4614232 (tevens fax), of schrijf aan Postbus 1180, 3800 BD Amersfoort. Stichting Actief Faunabeheer - n.-;il .J; I

de Stem | 1996 | | pagina 3