neert H Rijngast-studie richt zich op juiste diagnose bij galstenen Arbeidspsychologen schrijven boek over nieuwe trends markt Wachten op de wereldgriep Driekwart slachtoffers van whiplash is vrouw Meer psychiatrische patiënten in isolement Nieuw middel vermindert symptomen van Alzheimer Zelden medicijn nodig tegen peuterdiarree GES, BERGINGEN, N, PAARDESTALLEN ENZ. DE STEM LIJF LEVEN E2 idbureau >-— <*»-• I; lucifers 3-pack j aai Achterstand Reorganiseren Jersey hoeslaken Lits jumeaux Dood hout Prinses Margriet opent congres over dermatologie Neurotici ervaren alles negatief 1996 X 51 SNEL EN BETAALBAAR Prefab betonelementen zijn perfect afgewerkt met vlak grijze buitenkant, houtmotief of steenmotief. Ook dubbelwandige bouw: met degelijke rabatdelen. Jarenlang plezier voor vlijmscherpe prijzen. Ook zelfbouwpakketten leverbaar. WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) S674TM Nuenen Levering en plaatsing door heel Nederland IOWPARK MET RUIM 20 MODELLEN kleurenbrochure met prijslijst 1 06 FAX 040 283 92 73 jrkzaamheden Je diverse inpak- en ding afgerond en d. In ieder geval r gewerkt. Het inst met goede Tiel Watt snelheden iloos verstelbaar toerental of R-draaiend p A 013 mm. .ar garantie Rotterdam (anp) Het Acade- I misch Ziekenhuis Dijkzigt m£R) in Rotterdam werkt sa- „en met acht andere zieken huizen in de Rijnmond aan een uniek onderzoek naar galste- lnen. De studie moet ertoe leiden dat I voortaan de juiste diagnose kan I worden gesteld bij buikklachten jjE wijzen op stenen in de gal ias. Een echografie kort na een I piinaanval moet daartoe de beno digde informatie opleveren. Zo I hopen de onderzoekers onnodige (alblaasoperaties te voorkomen. De Rijnmond Galstenen-studie (Rijngast) is een initiatief van het AZR en is volgens woordvoerder J. van der Velden het eerste in zijn soort. Aan het onderzoek werken 400 huisartsen in de Rot terdamse regio mee, evenals het Huisartseninstituut van de Er asmus Universiteit. Het onder zoek is vorig jaar augustus ge start, de uitkomsten worden eind 1998 tegemoetgezien. Radioloog J. van der Velden coö rdineert de Rijngast-studie, sa men met de Rotterdamse huisarts M. Berger. Inmiddels doen hon derd patiënten aan het onderzoek mee. Om de opzet te doen slagen zouden dat er eind 1997 250 moe ten zijn. Patiënten met buik klachten die wijzen op een gal- aandoening, worden gedurende de looptijd met voorrang onder zocht. Na hun operatie moeten ze om de drie maanden een vragen lijst invullen. „Er bestaat niet altijd een duide lijk verband tussen de sympto men die horen bij pijn in de rech- terbovenbuik en galstenen," zegt Van der Velden. „Na een gal blaasoperatie keren bij 10 tot 20 procent van de patiënten de klachten terug. In die gevallen is de galblaas vermoedelijk ten on rechte verwijderd. De patiënt had dan wel galstenen, maar die waren niet de oorzaak van de klachten. Ik verwacht dat als ge volg van de Rijngast-studie in de toekomst minder galblaasopera ties hoeven worden uitgevoerd, omdat meteen de goede diagnose kan worden gesteld. Dat geldt voor Nederland, maar ook el ders." De galblaas is de voorraadkamer van de lever, die gal afscheidt. De vloeistof draagt bij aan de spijs vertering door vet in deeltjes te splitsen, waardoor het beter wordt verteerd. Hoe galstenen ontstaan en waarom ze soms wel en soms geen klachten veroorza ken, is onduidelijk. Als ze in de galblaas zitten en geen probleem vormen, is opereren niet nodig. Soms veroorzaken ze acute pijn in de rechterbovenbuik, die enige tijd kan aanhouden. Ook kunnen ze langdurig pijn teweegbrengen met koorts of rillingen. „Tijdens de Rijngast-studie wor den de echo's van alle patiënten vergeleken met de resultaten van de operaties. Vooral de verschil len tussen mensen die na de in greep geen klachten meer hebben en mensen die pijn houden, kun nen belangrijke informatie ver schaffen. Zo hopen we beter in zicht te krijgen in de noodzaak van een galblaasoperatie. Via een echo vooraf kan dan worden aan gegeven of de galblaas moet wor den verwijderd," benadrukt Van der Velden. Volgens de radioloog loopt zeker 10 procent van de bevolking in Nederland (en West-Europa) rond met galstenen. „Van deze mensen heeft tussen de 10 en 15 procent klachten. Alleen al in de Rijnmond wordt jaarlijks bij ruim duizend patiënten de gal blaas met stenen verwijderd. In Nederland zijn dat naar schat ting vijftienduizend mensen. Overigens functioneert de spijs vertering ook zonder galblaas goed," aldus Van der Velden. looor Mick Salet moet je als sollicitant laóóit doen? Hoe voorkom je ■dat je vastloopt in je werk? De ■arbeidspsychologen Antoinet te Breed en Aart Kooreman itelden een boek samen over Ede trends van hun vakgebied. ..jen loopbaan voor het leven Jtestaat bijna niet meer." Veel werknemers lopen vast. Ze verliezen het plezier in hun werk Morden er zelfs ziek van. Om dat te voorkómen moeten mensen am loopbaan zelf sturen. Voort- tand. Wie niet op tijd van roers verandert, loopt uiteinde- ijk vast." )e psychologen Antoinette Ireed, 27 jaar, en Aart Koore- :an, 45 jaar, vinden het nodig Jat mensen zelf het roer in han- :en nemen. Om hun loopbaan zó le sturen dat ze niet ver voor hun lijfenzestigste stranden. De twee Itelden een boek samen met arti- van een aantal arbeids- en irganisatiepsychologen. Over ieuwe trends en de oude tip om jllicitatiebrieven standaard te bden. 'Geachte heer/mevrouw, nar aanleiding van uw adver- entie...' lart: „Met een originele sollicita- liebrief val je misschien wel op, iar dat hoeft niet altijd in je lordeel te werken." itoinette: „Dat is afhankelijk de ontvanger van de brief." st: „Vindt die het positief of ref Als het goed valt, dan zit je de pnjzen. Als het niet goed it, dan lig je er meteen uit. Je art dus een risico met de aan- 'Zoekt u maar niet verder, int hier is de beste kandi- it...'" itoinette: „In de reclamewereld vachten ze natuurlijk wel een :tje creativiteit." „Maar in het algemeen je niet proberen om grappig zijn. De meeste selecteurs ver- ichten gewone, misschien wel ie sollicitatiebrieven. Die aan verwachtingen voldoen. Als vijfhonderd brieven binnen in, dan kan een scheef ge- :e postzegel al verkeerd val- Een sollicitant moet nooit fatief opvallen." Motivatie itoinette: „De brief hoort ook meer dan een aanvulling op 'ev te zijn. Het draait toch om >t curriculum vitae. Een selec- kijkt in beginsel vooral naar 'tiding en ervaring. De brief is 'r- oegeleidend schrijven waarin '<at vertelt over je motivatie T.e solliciteren." „Aan de hand van een solli- a'iebrief alléén is het ook niet lelijk goed te selecteren. Zo'n biedt onvoldoende be- FOTO TON MINNEN Antoinette Breed en Aart Kooreman: 'Een loopbaan voor het leven bestaat bijna niet meer.' 'Verander van werk vóór je ziek wordt' 780 lucifers l.Qa In. lang ,,w trouwbare informatie om te voor spellen of een sollicitant geschikt is voor een bepaalde baan. De brief met cv is er vooral om te be oordelen of een sollicitant wel in teressant genoeg is om op te roe pen voor een volgende ronde." Antoinette: „Om je kansen daar op te verbeteren, kun je de aan dacht op je proberen te vestigen door vooraf te bellen, voor aan vullende informatie over een va cature." Aart: „Als je dan een goed ge sprek voert, denken ze: 'Hé, die klinkt aardig, dié nodigen we in elk geval uit. Dan ben je de eerste drempel al over." Antoinette: „Dat is iets dat men sen ook op een sollicitatie training leren." Aart: „Ik zou iedereen zo'n trai ning aanraden. Je leert er de vaardigheden die je nodig hebt. Je leert een sollicitatiebrief schrijven. Je leert jezelf presente ren. Als je zo'n training niet volgt, heb je een achterstand op alle andere sollicitanten die zo'n training wèl gedaan hebben." Antoinette: „Het is verstandig om je voor te bereiden. Selecteurs stellen dikwijls dezelfde vragen. Waarom denkt u geschikt te zijn? Wat zijn uw positieve eigen schappen? Wat zijn uw negatieve eigenschappen? Het is makkelijk om dat te weten, want dan kun je alvast nadenken over je ant woord. Voor de selecteurs is dat ook prettig, want die krijgen dan een antwoord waarover is nage dacht." Aart: „Hoe vlotter je antwoordt, hoe overtuigender je overkomt." Antoinette: „Dat is vooral van belang voor mensen die voor het eerst gaan solliciteren of al lang uit het sollicitatieproces zijn. Het is praktisch èn positief voor het zelfvertrouwen." Aart: „Niet iederéén hoeft zo'n training te volgen. Iemand als Robin Linschoten redt het zo ook wel. Op dat niveau hoef je trou wens ook niet meer te sollicite ren. Je bent bekend. Je wordt ge vraagd. Je komt aan een baan via je relatienetwerk. Dat is niet al leen in de politiek zo. Als je be kend staat als een goede timmer man, dan hoef je óók niet te solli citeren, want dan vragen ze je wel als ze een timmerman nodig hebben." Antoinette: „Heel veel vacatures worden zo vervuld. Via via." Aart: „Er wordt ook weer steeds meer gebruik gemaakt van psy chologische tests. In de jaren ze ventig waren die tests even erg impopulair, maar de laatste jaren is de populariteit weer enorm toegenomen." Antoinette: „Vaak worden die tests pas aan het eind van een sol licitatieprocedure gebruikt. Als sluitstuk. Ik denk dat je ze wel wat vaker en wat éérder zou kun nen gebruiken. Niet aan het eind, om na te gaan of de laatste kandi daten inderdaad geschikt blijken te zijn, maar in het begin. Dat is relatief goedkoper dan een solli citatiegesprek." Aart: „Testresultaten maken het ook makkelijker om tot een ob jectiever oordeel te komen. Want er is vaak wel wat aan te merken op het persoonlijk oordeel van se lecteurs. Zo is het bekend dat ze fysiek aantrekkelijke kandidaten gauwer geschikt vinden. En dat ze hun oordeel over een kandi daat al in de eerste vijf minuten vormen en daar niet snel meer van afwijken." Antoinette: „Ook mensen die nu een baan hebben, moeten er reke ning mee houden nog eens een keer te moeten solliciteren. Want er is meestal geen sprake meer van een loopbaan voor het leven. Bij een bedrijf als Philips dach ten werknemers vroeger nog dat ze een gegarandeerde baan had den. Maar dat is over. Bedrijven reorganiseren doorlopend. Func ties veranderen voortdurend." Aart: „Als je stil blijft zitten, dan is het snel met je afgelopen." Antoinette: „Natuurlijk heb je nog wel mensen met een veilige positie. Mensen die hun werk goed doen en niet veel concurren ten hebben." |i 100% katoen matrasmaat 180 x 200 cm. - rondom elastiek - kleuren: wit,écru' lichtblauw, blauw, oudrose, groen, mint, geel H3 1 Do°rdrs. J. Paalman Professor Masurel, de influenza- "'5 van Nederland, dacht tien geleden dat de klap rond -1 moest vallen. Die bleef uit. |je™Selse microbioloog Kenne- I Shortridge schreef in de ge- 'gnebbende Lancet dat het 'elk i ?,ment zou kunnen gebeuren, I efs dit jaar'. Dat is niet uitge- men want hij schreef dit een I r geleden. Toch zijn deskun- Lf1} ,er.van overtuigd dat een 'ii influenza-epidemie Poe helft van de wereldbevol- Pzle.k zal maken er onvermij- L j aan te komen en dat de daarop elk jaar stijgt. Pjluenza begint, zoals alle LP]es' met een kietelig gevoel e keel, traanogen en af en toe Ertaes. De keel gaat zeer doen, i eus §aat lopen, de malheur f diePer door in de lucht- ■J, veroorzaakt een droge S(„, Dan breekt de koorts uit, Een i°®8 orts die koude rillin- r0or het lijf jaagt met daar- «JTPÜn, hoofdpijn en een lent vatlma'aise- Op dat mo- L"* ie dat je meer dan een foi pakkenhebt. irien ^ïpie' maar een echte Sens„m nza' waar je min- L, J:11 *eek of meer zoet mee lebbpn undigen als Masurel it r]p kortdurend geroepen 'loktpr„ernsJ van 'nfluenza door en leken altijd zwaar is onderschat. Bij de meeste men sen heeft influenza een tamelijk onschuldig beloop, maar voor wie een ernstige long- en nier en hartziekte of diabetes onder de leden heeft, is het een belang rijke doodsoorzaak, vooral als er in de achterhoede van het in- fluenzavirus ook nog een horde bacterieën de verzwakte longen binnentrekt. Ook in jaren dat in fluenza niet al te hevig woedt, vallen er in die risicogroep al gauw honderden doden - in 1993 telde het Centraal Bureau voor Statistiek er 656. Dat zijn geen 'blaadjes in de herfstwind', zoals zo vaak wordt beweerd; het is niet zo dat deze mensen anders na een paar maanden toch zou den zijn overleden. Het zijn 'ech te' doden, want in de maanden daarna is er geen daling in sterf te. Deze eeuw is influenza al drie maal als een lopend vuur door de wereld getrokken. De Spaanse Griep van 1919 eiste wereldwijd 20 tot 40 miljoen doden, meer doden dan er vielen in hele Eer ste Wereldoorlog. In 1957 over spoelde de A- griep de wereld waarbij vier miljoen doden vie len, terwijl de Hongkong-griep van 1968 op een kleine miljoen doden wordt begroot. Alle drie keren maakte het virus 30 tot 50 procent van de wereldbevolking ziek en al die keren pakte het le vensgevaarlijker uit dan nor maal. Tussen deze pandemieën in komt het virus om de twee drie jaar in mildere vorm terug. Een vreemde carrousel. Wie ma zelen heeft gehad krijgt nooit meer mazelen en een polioprik beschermt voor het leven. Maar influenza kun je elk jaar krijgen en de griepspuit werkt hooguit een jaar. Hoe kan dat nou? Dat komt omdat het influenza-virus net als het aids-virus de door trapte truc uithaalt door telkens van jasje te veranderen. Afweer- stoffen herkennen bacterieën en virussen aan hun uiterlijk. Als het betreffende microbeest voor de tweede maal het lichaam bin nenklimt wordt het direct aan zijn uiterlijk herkend en gelijk besprongen door de antistoffen die je bij een vorige gelegenheid hebt opgebouwd. Je bent dan immuun. Welnu. In 1919 stak het influenza-virus zich in een fon kelnieuwe jas waartegen nie mand op de wereld antistoffen had kunnen opbouwen. Iedereen was bevattelijk. Bijna iedereen werd ziek. Miljoenen mensen stierven. In dezelfde gedaante kon het vi rus natuurlijk niet meer terug keren omdat nu bijna iedereen antistoffen had tegen deze vorm van griep. Maar geen nood. Het virus veranderde telkens een klein detail aan zijn jasje en kon zo een keer of tien als een milde re epidemie om de twee, drie jaar terugkeren. Nadat de bevolking weerstand had opgebouwd tegen zowat alle vermommingen van de Spaanse griep was het weer tijd voor een nieuwe wereldwij de pandemie. In 1957 trok het influenza in de vorm van de A- griep opnieuw een .nagelnieuwe jas aan, in 1968 nog een keer als Hong-Konggriep. Omdat het tijdperk van de Spaanse griep in 1957 eindigde heeft niemand onder de 40 jaar antistoffen tegen deze vorm van influenza. Als die onbeschermde groep maar groot genoeg wordt (en hij wordt vanzelf groot ge noeg) dan kan een wereldwijde pandemie van deze of andere oude influenzavorm niet meer uitblijven. Geen wonder dat een internatio naal netwerk van influenza-des- kundigen gespannen wacht op het eerste teken van zo'n pande mie. Het nieuwe virus zal onge twijfeld uit China komen, uit Zuid-China om precies te zijn, al was het alleen maar omdat daar de meeste mensen wonen. Maar er is nog een reden. De enorme veestapel van China is een ge weldig reservoir voor alle soor ten van influenza. Daar zit het oude virus onderge doken als het bij mensen geen kans meer maakt. Bovendien is die veestapel waarschijnlijk een broedplaats voor nieuwe vor men. Eenden zijn in China heel vaak besmet met een dierlijke vorm van influenza. Trekeenden besmetten tamme eenden en die besmetten weer de honderden miljoenen varkens. Omdat het varken ook besmet wordt door het influenzavirus van mensen kunnen virusdeeltjes afkomstig van mensen en vogels zich in het varkenslijf combineren tot een geheel nieuw virus. Nergens wo nen mens en dier zo dicht opeen gepakt als in China. Als dat nieuwe virus er in slaagt om op de boeren van het dorp over te springen dan is dat het begin van een nieuwe pandemie, want nie mand ter wereld heeft antistof fen tegen deze nagelnieuwe va riant. Komt hij dit jaar? Waarschijn lijk niet, want in China woedt de influenza vooral in de hoogzo- mer en tot nu toe zijn er geen be richten van een volslagen niéu we griep. Maar alles kan. Omdat het griepseizoen samenvalt met de winter hebben we in het Wes ten een paar maanden respijt om een nieuw vaccin te maken voor de nieuwe griep. Die spuit geeft vooral bij ouderen weliswaar slechts 40 procent bescherming tegen de ziekte zelf, maar be schermt bij mensen met diabe tes, zwakke longen, zwakke nie ren en een zwak hart wel heel goed tegen levensgevaarlijke complicaties en een onnodige dood. En anders dan in 1919 zijn er nu antibiotica tegen de ge vaarlijke bacteriële longontste king, en we zijn welvarender, beter doorvoed en dus sterker. Maar in de Derde Wereld zal de nieuwe wereldgriep genadeloos toeslaan. En hij komt, zoveel is zeker. 'Elk jaar', zo schreef de Lancet, 'brengt ons dichter bij de volgende pandemie. Er is geen enkele reden om te geloven dat die uit zal blijven.' Utrecht (anp) - Driekwart van het aantal whiplash-patiën- ten is een vrouw. Dat stelt de Nederlandse Stichting Whip lash Patiënten. De Stichting heeft een onderzoek verricht onder enige duizenden patiënten die in de auto nek- of rug letsel hebben opgelopen. Het fragielere spierweefsel van vrouwen en de lichtere auto waarin zij, vooral binnen de bebouwde kom, rijden zouden oorzaken zijn van het hoge per centage vrouwelijke patiënten. De helft van de auto-ongeval len vindt plaats in de stad en het gewicht van de auto is me debepalend voor de kans op whiplash-letsel. De enquête onder de patiënten wijst verder uit dat het gemid deld veertig dagen duurt voor dat het letsel door een arts wordt geconstateerd. De klach ten manifesteren zich al enige dagen na de botsing. Vroegtij dige diagnose kan volgens de stichting de schade aanzienlijk beperken. Uit cijfers van het Whiplash Centrum Nederland (WCN) bleek vorig maand dat onge veer 60.000 mensen de afgelo pen jaren met het verschijnsel te kampen hebben gehad. Jaar lijks vinden er in Nederland 15.000 tot 30.000 kop-staart- botsingen plaats. Het WCN neemt aan dat er jaarlijks 5000 patiënten bijkomen. Aart: „En er is ook een redelijke arbeidsrechtelijke bescherming van werknemers die ergens al lang in dienst zijn." Antoinette: „Maar toch zouden ook dié mensen na moeten den ken: 'Wil ik dit werk nog lang blijven doen? Kan ik dit werk nog lang blijven doen? Moet ik niet een andere kant op? Moet ik mis schien eens een opleiding gaan volgen?'" Aart: „Je zou alle werknemers de mogelijkheid moeten bieden om hun loopbaan te veranderen. Uit preventie. Kijk nou eens naar werknemers in het onderwijs of de verpleging. Iedereen weet dat die zich na tien of twintig jaar gaan afvragen of ze nog wel ver der kunnen en willen. Verpleeg kundigen krijgen last van hun schouders en last van stress. Le raren staan met steeds minder plezier voor de klas. Als ze dan op dezelfde weg door moeten gaan, worden ze vaak ziek. Waarom zou je dat niet voorkómen door ze de mogelijkheid te bieden op tijd om te schakelen? Vóór ze ziek worden. Het lijkt me goed om daar in de cao's afspraken over te maken. Op die manier maak je het mensen mogelijk tot hun vijfenzestigste met plezier door te werken." Antoinette: „Maar wie komt in aanmerking voor verandering van loopbaan? Er is een methode om personeel in vier groepen on der te verdelen: werkpaarden, sterren, probleemgevallen en dood hout. Werkpaarden zijn me dewerkers met een hoog presta tieniveau, maar die ongeveer het plafond van hun mogelijkheden hebben bereikt. Sterren zijn me dewerkers die goed presteren en nog extra potentieel hebben. Pro bleemgevallen zijn medewerkers die duidelijk onder hun niveau presteren. En dood hout is een bedrijf liever kwijt dan rijk." Aart: „Personeelchefs doen vaak alsof iedereen tot de categorie sterren zou moeten behoren. Maar dat kan niet. Kijk maar naar het voetbal. Een elftal met alleen maar sterren is echt niet altijd het beste team. Integen deel. Zo is het op een grote afde ling van een bedrijf ook. Een werknemer in de categorie pro bleemgevallen kan daar ook best een plaats en taak hebben. Mis schien is het iemand die met ie dereen een praatje maakt en daardoor zorgt voor de nodige so ciale structuur. De rest kan zich ook afzetten tegen zo'n collega: 'Dat is een probleemgeval, ik niet.'" Antoinette Breed en Aart Kooreman, 'Psychologie in arbeid en loopbaan', Lisse, Swets Zeitlinger, 47,50. Jeruzalem (efe) - Israëlische wetenschappers hebben een middel ontdekt dat de symptomen van de Ziekte van Alzheimer kan ver minderen. De stof, een mengsel van fosfolipiden dat is gemaakt uit soja-lecithine, kan het geheugen van de patiënt en zijn her kenningsvermogen verbeteren. Dit meldt het dagblad The Jeru salem Post. De wetenschappers van het Kaplan Ziekenhuis hebben tests uitge voerd bij 96 patiënten. Van degenen die met het middel behandeld werden, bleek de achteruitgang van het geheugen minder snel te ver lopen dan bij de niet-behandelde patiënten. Dat gold ook voor de toe name van de seniliteit, een van de belangrijkste kenmerken van de ziekte. Patiënten bij wie de ziekte in een beginstadium verkeerde, bleken meer aan het middel te hebben. Bij een eerder onderzoek in hetzelfde ziekenhuis naar mensen met geheugenproblemen die geen verband hielden met de ziekte van Alzheimer, was ook al gebleken dat het in nemen van een mengsel van fosfolipiden hielp. Amsterdam (anp) - Steeds meer psychiatrische patiënten en ex- patiënten komen in een sociaal isolement terecht. Dat komt niet alleen door hun complexe problemen, maar ook door het gebrek aan een zinvolle dagbesteding. Dit staat in het jaarverslag van de stichting Pandora over 1995. Kruis. De stichting heeft een voorlichtings- en trainingspro gramma ontwikkeld waarin (vrij willige) medewerkers van deze projecten wordt geleerd hoe ze met de (ex)-patiënten moeten omgaan. Dit programma voorziet in een groeiende behoefte. De kans is groot dat deze mensen, die meestal meerdere opnames achter de rug hebben, opnieuw worden opgenomen. Maar ze zit ten meestal niet meer te wachten op professionele zorg, die vaak tekortschiet. Deze mensen heb ben meer behoefte aan aandacht en betrokkenheid, aldus het jaar verslag. Volgens de stichting Pandora, die voorlichting geeft over psychia trie, komen er gelukkig steeds meer initiatieven om deze groep te helpen. Voorbeelden hiervan zijn de sterk groeiende Vrienden diensten, gespecialiseerde thuis zorg en vrijwilligers van het Rode Amsterdam (anp) - Prinses Margriet opent donderdag 24 oktober in de Westerkerk in Amsterdam het lustrumcon gres van de Nederlandse Vere niging voor Dermatologie en Venereologie. De vereniging bestaat honderd jaar. Centraal op het congres staat de behandeling van kwaadaardige huidaandoeningen (dermato-on- cologie). Jaarlijks doen zich in Nederland 20.000 nieuwe geval len van huidkanker vor. Aan ma- lanoom, een zeer ernstige vorm van van huidkanker, sterven jaarlijks ongeveer 400 mensen. Dit is bijna twee keer zoveel als aan baarmoederhalskanker. Eén op de zeven patiënten die bij een huisarts komt, kampt met huidproblemen als psoriasis en eczeem. Artsen constateren de laatste jaren een toename van het aantal huidziektes die samen hangen met de ouderdom en ziek ten als gevolg van te lange bloot stelling aan de zon. Groningen (anp) - Neuro tici trekken zich niet op aan mensen die er beter of slechter aan toe zijn. Zij ervaren vooral negatieve gevoelens na confrontatie met anderen. Dat stelt K. van der Zee in een proefschrift, waarop zij promoveerde aan de faculteit psychologische, pedagogi sche en sociologische weten schappen van de Rijksuni- versteit Groningen. Volgens Van der Zee zouden thera pieën voor neurotici zich moeten richten op het ver vangen van de negatieve be tekenis van informatie door een positieve interpretatie. Die therapieën zouden moe ten helpen de punten te be nadrukken waarin de eigen situatie positief afsteekt te gen die van lotgenoten. Van der Zee komt tot deze slot som na een vergelijkend on derzoek bij patiënten met kanker en patiënten met een minder ernstige ziekte. In het algemeen zijn ernstig zieke patiënten in staat een positief gevoel van welbevin den te handhaven door de ei gen situatie af te zetten tegen die van anderen. Neurotici vormen in dat opzicht een uitzondering. Den Haag (anp) - Vet, vocht, vezels en vruchtensappen zijn de beste remedie tegen peuterdiarree. Medicijnen zijn zelden nodig. Goede voeding moet de kwaal uit de weg helpen. Dit schrijven kindergastro-enteroloog C. Kneepkens en de kinderarts Hoeks tra in het nieuwste Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde. Peuterdiarree is één van de meest voorkomende vormen van chro nische diarree bij kinderen. Hoe veel kinderen het jaarlijks krij gen is niet bekend, wel dat het er veel zijn. Peuterdiarree komt vooral voor bij kinderen tussen de een en vier jaar. Een aantal dagen zijn hun darmen flink van slag. De precieze oorzaak is niet be kend. Voeding speelt zeer waar schijnlijk een prominente rol. Al tien jaar is bekend dat appelsap peuterdiarree kan veroorzaken. De belangrijkste boodschap aan de ouders van het kind met peu terdiarree is volgens de artsen dat hun kind gezond is. Normali sering van de voeding, via de 4 v's (vecht, vocht, vezels en vruchten sappen) kan de ziekte verhelpen. Kinderen moeten volkorenbrood en fruit eten om voldoende voe dingsvezels binnen te krijgen. Extra vet kan via volle melk in plaats van halfvolle melk gege ven worden en door iets meer bo ter op de boterham van het kind te smeren.

de Stem | 1996 | | pagina 21