DE STEM IBEREN. Maria Ziekenhuis loopt voorop in behandeling van patiënten met meerdere identiteiten ;uvue1 E1 Overlevingsstrategie Emotioneel Samenwerking Vijf delen Associaties )96 X 58 iorgen neemt .Vuilafzetting zen. Ook als IS, Lange Vorststraat 106. ROOSENDAAL, »EN, Walstraat 97. l kunststof keuken. Aanrechtblad n 1/2 RVS spoeluniL Incl. mengkraan. uur, luifel, lichtlijsten en verlichting, ding naar k. VIJF JAAR GARANTIE irantie tot in de volgende eeuw. i formidabel aanbod van Pelgrim, it het voor u extra aantrekkelijk naakt Pelgrim apparatuur aan te .affen. Laat u zich vrijblijvend door ons informeren. Pelgrim No-Risk Vijf jaar gratis onderdelen Vijf jaar geen voorrijkosten Vijf jaar geen arbeidsloon I Horst LeideFT* Losser Lijf&leven WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 De hele dag familie om me heen' Sommige mensen zijn meer personen. Of beter: meerdere identiteiten. jDe rustige volwassene f'ordt opeens een bang of agressief kind. Deze psychiatrische ziekte heette tot voor kort Meervoudige Persoonlijksheids- stoornis. De laatste tijd wordt gesproken van een Dissociatieve Identiteitsstoornis. De zoektocht naar de iaam die de lading het fete dekt, gaat voort. ^orSylvia Huijgen klim Sikking (34) is met haar wen, Zij deelt haar lichaam let vijf andere, identiteiten. Ze N die haar alters of delen. 5® n°g niet van haar ziekte 'l ad ze veel last van haar pvoudige persoonlijkheid. Na F«n jaar dagbehandeling in F' Maria Ziekenhuis in Tilburg pit ze zich goed. Ze is nu blij "aar alters. „Ik zou ze niet T fissen. Voor mijn gevoel de hele dag familie om mij Ze is haar alters ook aar. „Als zij er niet waren West, was ik er ook niet meer eest. Bovendien zijn er nu 'etschouders die mijn last hei- dragen.» ftameen van meer persoon- ■l eaen in een lichaam is regel- 8 jn het nieuws. Binnen- en documentaires to- E mensen die van het ene mo- L °j? det andere van persoon- '4,5 veranderen. De rustige te wordt een speels, litt k ^,ress'ei kind. Spectacu- LJ®den die ook vragen op- E, Aowel binnen als buiten E ingskringen wordt het L 5 van Dissociatieve Iden- I. j. 00rnis (DIS) door sommi- P «hnjfel getrokken. Ook in E eyen media wordt het Stpm?1?6, re§elmatig als onzin LJ ■Nogal eens klinkt de le dat verdachten van fisdrijven hun straf ren te ontlopen door DIS :t5a ,w?nden. In Nederland is 'ston„a m°geüjke lijders aan B5-~ «Straal ge- ^es en G. Mooren, res- 'Er zijn nu meer schouders die mijn last helpen dragen.' pectievelijk psychiater en psy chotherapeut in het psychothe rapeutisch dagcentrum van het Tilburgse Maria Ziekenhuis, twijfelen niet aan het bestaan van DIS, maar vinden dat heel goed onderzocht moet worden of inderdaad van die stoornis spra ke is. „Je moet natuurlijk uitslui ten dat je simulanten over de vloer krijgt," zegt Mooren, „Maar de andere kant is dat het resultaat van behandeling bedui dend minder is, wanneer een DIS-patiënt niet als zodanig wordt behandeld. Dergelijke pa tiënten zie je lang in behandeling blijven voor meerdere diagnoses en vaak door meerdere behan delaars." Met het behandelen van DIS-pa- tiënten in het dagcentrum, loopt het Maria Ziekenhuis landelijk voorop. Door de gespecialiseerde aanpak, neemt de dagbehande ling in Tilburg gemiddeld ander half jaar in beslag. Dat is voor een dergelijke ernstige psychi sche stoornis niet lang. Daarna is meestal nog wel poliklinische be geleiding nodig. Vaststellen of er sprake is van DIS valt vaak niet mee. Veel pa tiënten nemen zich heilig voor om niet uit hun rol te vallen, zeg gen de beide hulpverleners. De oorzaak van DIS is vaak een reeks uitermate traumatische er varingen op jonge leeftijd, waar voor het ontwikkelen van DIS als overlevingsstrategie dient. De traumatische gebeurtenissen zijn dan als het ware te zwaar ge weest voor de persoon die ze overkomt. Het vaststellen of er sprake is van een patiënt met meerdere identiteiten gebeurt deels door gesprekken en deels door testen. De alters zijn er dus nooit zo maar. Somrhige bewaren vroege herin neringen aan een of meer schok kende gebeurtenissen en kunnen daardoor heel emotioneel zijn. Andere alters kunnen een be schermende functie hebben. Zij bedenken rationele oplossingen. Weer andere persoonlijkheidsde- len kunnen agressief zijn. DIS-patiënten komen vrijwel nooit met klachten over hun meervoudige persoonlijkheid naar de hulpverlening. Zwartjes: „Aan de buitenkant zie je bij voorbeeld depressies, angsten, geheugenstoornissen, zelfmoord neigingen, eet- of slaapproble men, agressie, of relatieproble men. Dat laatste omdat ze ande ren niet dichtbij durven laten ko- Paulien had onder meer last van geheugenproblemen. Als ze er gens naartoe was gegaan, wist ze achteraf niet hoe ze daar geko men was. Niet via welke weg en ook niet met welk vervoermid del. „Dat was heel lastig. Ik ben al heel wat parkeerplaatsen afgelo pen op zoek naar mijn auto en stallingen op zoek naar mijn fiets. Als geen van beide er wa ren, ging ik maar op een andere manier. Altijd bleef dan de angst dat fiets of auto gestolen waren." Achteraf waren er meer zaken die wezen in de richting van DIS. Alleen vond Paulien ze 'gewoon' en haar partner ook. Ze zijn in middels een kleine twintig jaar samen. Haar man was er van het begin af aan aan gewend dat Paulien zich als een klein meisje kan gedra gen. „Hij dacht dat alle verliefde meisjes zo deden." Omdat ze zich steeds minder goed kon concentreren en steeds vermoeider werd - buiten haar medeweten gingen haar alters alsmaar harder werken - zocht Paulien hulp. Een uur per week naar een therapeut op het dag centrum. Dat beviel haar goed. Langzaamaan groeide het besef dat wat zij had, niet gebruikelijk was en raakte ze gewend aan de gedachte dat in haar lichaam meerdere persoonlijkheden huis den. Na een tijdje escaleerde de zaak. Ze werd met acute licha melijke klachten in het zieken huis opgenomen, onderging een operatie en snapte niet meer wat haar overkwam. „Ik had er geen flauw idee van wat ik in dat grote bed deed. Wat die oma's bij me op de kamer de den en waarom de zuster steeds met zo'n enorme spuit aan kwam zetten." Paulien had wel een ver moeden. Ze was dagenlang 'ges- witched' geweest naar haar kinddeel en had alles als klein meisje ondergaan. Psychiater Zwartjes kwam aan haar bed en deed de suggestie om, als ze een maal uit het ziekenhuis was, naar de dagbehandeling te ko men. Paulien Sikking popelde. Ze wilde zo snel mogelijk aan de slag. „Ik moest en zou nu precies weten wat er met mij aan de hand was." Achteraf bleek dat de traumati sche ervaringen die hebben ge leid tot het ontstaan van alters bij Paulien, mede samen hangen met gebeurtenissen in een zie kenhuis. Over die ervaringen wil ze overigens niet praten. Dat ge beurt ook in de therapie niet, tenzij de cliënt het zelf uitdruk kelijk wenst. In tegenstelling tot de aanpak van andere stoornissen, is de zoektocht naar de oorzaak van dit psychisch lijden niet het doel. De behandelaars van DIS-pa tiënten zijn er vooral op uit om een harmonieuze samenwerking te laten ontstaan in het optreden van de verschillende delen en om de cliënt zeggenschap te laten krijgen over de momenten dat de alters zich mogen manifesteren. Ruim een jaar lang ging Paulien drie dagen per week naar het psychotherapeutisch dagcen trum bij het Maria Ziekenhuis. Voor groepstherapie en voor in dividuele gesprekken met drie verschillende therapeuten. Dat laatste gebeurt met opzet. Niet iedere alter voelt zich bij hetzelf de type therapeut vertrouwd. Door meerdere therapeuten in te zetten is de kans het grootste dat ieder deel aangesproken kan worden. In dat jaar leerde Paulien haar vijf andere delen goed kennen. Het kind, een meisje, dat graag wil spelen. Haar mannelijke, prestatiegerichte deel dat zo effi ciënt mogelijk allerlei klussen klaart, zonder er op te letten of hij daarbij anderen voorbij loopt. Haar puberalter, weer een meis je, dat een enorm taalgevoel heeft en daar graag mee bezig is. Haar derde vrouwelijke alter, die zich heel druk mdakt over hoe ze bij andere mensen over komt. En haar tweede mannelijke alter, waarmee ze kwaadheid en agres sie durft te uiten. Paulien kent haar andere identi teiten nu niet alleen, maar heeft ook geleerd om ze - meestal - in harmonie te laten samenleven èn om ruimte voor zichzelf te schep pen. Bijvoorbeeld om emoties te ervaren, zowel in positieve als in negatieve zin. Vroeger namen de alters dat van haar over. Zelf voelde ze niets. Met haar jongste alter maakt ze bijvoorbeeld afspraken over spe len. 's Avonds wordt voor haar tijd ingeruimd. Paulien zit dan met knuffels op de bank en kijkt tekenfilms. Soms gaat ze ballen of tekenen. „Ik heb pas nog een paar kleurboeken gekocht met smurfen." Doordat ze zelf nu ook ervarin gen voelt, begrijpt ze waarom ze lang dingen gedaan heeft die ze eigenlijk niet leuk vindt of, an dersom, dingen niet deed waar van ze dacht dat ze vervelend waren. „Maar dat kwam omdat ik er de verkeerde associaties bij kreeg." Gevraagd naar een voorbeeld ILLUSTRATIE ILSE VERMEULEN van dat laatste, blijft het heel lang stil. „Even wachten", zegt ze. „Even wachten. Het wordt even heel druk in mijn hoofd. Ik moet het een en ander gerust stellen. Op dit onderwerp moeten we verder niet ingaan. Dat gaat niet Na een korte pauze is ze hersteld. „In het algemeen gaan we nu met elkaar om op basis van gelijk waardigheid. Vroeger had ik het gevoel dat ik het bezit was van mijn alters en dat ik geen invloed had op het moment van swit chen. Nu kan ik dat vrijwel altijd zelf bepalen. Als er iets gebeurt waarvan ik weet 'dat raakt een van mijn alters ook' dan stel ik die alter gerust. Ik leg uit dat de gebeurtenis wel aan iets akeligs doet denken, maar dat het dat niet is." Inmiddels is Paulien zo ver dat ze langzamerhand haar administra tieve beroep weer kan gaan op nemen. Er zijn meer patiënten die zich na zo'n relatief korte behandel- periode zo goed voelen. Maar er zijn ook mensen met DIS die veel langer zo intensief begeleid moe ten worden en dan toch nog last blijven houden van de stoornis. Om haar privacy te beschermen is de naam van de DIS-patiënte ver anderd. I

de Stem | 1996 | | pagina 19