Plan Een felle machtsstrijd in Moskou Korzjakov en Lebed contra de politieke en zakelijke Russische elite I 6Eenzame Jeltsin5 schreef een Russische krant Rusland had heimwee naar Boris DE STEM BUITENLAND Makelaar ze huizenaanbc op Internet Weinig publi Emotion-bei kendhSd 6611 m ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever pen Haag/Vlissingen Nationale Havenraad g mogelijkheid van een b vaartverbinding onder; op de routes Rotterdan singen/Terneuzen en I dam-Moerdijk. Dat ho dat binnenvaartschepe lijndienst tussen de 1 gaan onderhouden. De mogelijke lijndienst sta meld op een lijst van pr die de Havenraad gisterei overhandigd aan het mil Nieuwegein (anp) uitzoeken van een k> woning of een huur kan vanaf maandag op Internet. Vanaf die zetten de makelaars de Nederlandse Vei ging van Makelaars complete woningaan op Internet. Kopen vi< temet kan voorlopig niet. Er zijn ongeveer koopwoningen en huu' zen bij de makelaars schikbaar. In principe elk nieuw aanbod op I net, behalve als de aanb het per se niet wil. He stand wordt iedere dag verst. Kopen via Internet is niet mogelijk. Dat hee maken de juridische as ten die verbonden zijn het kopen van een huis. Wie meer wil weten ove; woning of een bod wil brengen, moet de mak opbellen of bij hem Naast het volledige woi aanbod biedt de Inte presentatie van NVM oo formatie over tal van ar zaken. Het gaat om trei gevens over de woningm informatie over hypotl en algemene adviezen het kopen en verkopen een huis. Wegens technische red is voorlopig alleen het ningaanbod beschik Bedrijfspanden en agra onroerend goed komer later, maar nog wel voo einde van het jaar, bes baar. Het adres van de NVM t ternet is: http://www.i Amsterdam - De orga van Emotion '96 is al h als morgen de helft v vooraf geraamde aant zoekers gehaald won beurs voor consumentf tronica en computers Amsterdamse RAI is zaam van start gegaan. Verwarring over wat er te weinig belangstellin nieuwe apparaten lijken angrijkste oorzaken. Of twee jaar weer een E komt, is nog niet zeker. De eerste vier dagen kw; totaal slechts 22.000 kers, een aantal dat bijna o moeten komen om hel getal van 200.000 te halen woensdag trok de belang 'ets aan. Morgen is de laa van Emotion. Weinig mensen wisten va ren waar Emotion over zo velen dachten eerder aai normale zaken dan aan te computers, "e blikvanger, mr. Spock h u6i Trek, was ook behulpzaam. 'What on emotion' vroeg hij zich af "em veel mensen die de ??gen hangen. «■et aanbod op de beurs is J eYen samenhangend van v, te vladen op he Sof en geluid: van hiDk°°nj tot. nachtkijkers Difto" luidsprekers t( aii rs digitale earner zam J7 onder de modie l2üa?m 'multimedia'. gehaald^0 W66r U" de w!tbeurs' die m 1992 i n°g altiirid georganiseer OP EEN mooie herfstige zondag is het op de Vagan- kovskoje begraafplaats in Moskou even druk als in het park. Familieleden ont doen de graven van hun verwanten van onkruid en modder. Poëzieliefhebbers leggên bloemen bij de graf stenen van de aanbeden dichters Jesenin en Tsveta- jeva. Groepjes wandelende, ijs etende Moskovieten zoe ken naar de namen van be faamde kunstenaars en sporters. afstand van elkaar, staan de op zichtigste, best onderhouden grafmonumenten. Zij zijn voor de doden van het Nieuwe Rusland. De drie jongens die omkwamen bij schermutselingen tijdens de augustus-putsch in 1991, liggen hier. En de doodgeschoten rocks ter en volksheld Igor Talkov, zijn tombe omgeven door bedroefde en opruiende graffiti. De vermoorde, zeer betreurde tv- presentator Vlad Listjev. De twee Georgische broers Kvan- trisjvili: filantropen, zakenman nen, gangsters. Vermoord door de Tsjetsjeense mafia. Een engel waakt boven het door hen gedeel de, pompeuze graf. Georgiërs zijn goede christenen. Het nieuwe Rusland, wordt dui delijk uit die recente graven, is roerig en gewelddadig. Open staande rekeningen, zowel zake lijk als politiek, worden er maar al te vaak met de hulp van wa pens vereffend. Relaties Wat je op de Vagankovskoje be graafplaats ook leert, is dat verte genwoordigers van politiek, me dia, 'biznes', popcultuur en ge organiseerde misdaad in het Nieuwe Rusland innige relaties met elkaar onderhouden. En dat zware criminelen, die er niet voor terugdeinzen om Vlad Listjev - zeg maar de Russische Paul Wit- teman - overhoop te knallen, in dat milieu de dienst proberen uit te maken. Onlangs bleken het taalgebruik en de omgangsvormen van de cri minele wereld zelfs tot in het Kremlin te zijn doorgedrongen. „Op een gegeven moment in 1993 doet BerezoVski mij het voorstel om Goesinski te vermoorden. En kort daarna kwam hij met een he le serie nieuwe vijanden op de proppen, onder wie burgemeester Loezjkov. Hij had een sluwe ope ratie uitgedacht hoe hen te ver moorden." Aan het woord is generaal Aleks- andr Korzjakov (46). Elf jaar lang de schaduw en beste vriend van Boris Jeltsin. Lijfwacht, vertrou weling, tennis- en drankpartner van de president. Tot zijn ontslag deze zomer speel de de als een 'havik' afgeschilder de Korzjakov overtuigend de rol van eigentijdse 'Raspoetin'. De gevreesde voormalige KGB-agent intrigeerde en manipuleerde in de coulissen. Hij luisterde de tele foons van de Kremlin-medewer- kers af. Hij hoorde en zag veel dat het daglicht niet kan verdragen en sloeg het op, zoals hij zei, 'in mijn hoofd'. Invloed Korzjakov zegt 7c ompromat', compromitterend materiaal, over zo ongeveer alle belangrijke Mos- kouse politici in zijn bezit te heb ben. Voor premier Viktor Tsjer- nomyrdin zou dat aanleiding zijn geweest om zich dit jaar maar niet kandidaat te stellen voor het presidentschap. De media speculeerden hevig over Korzjakovs invloed, die zich zou uitstrekken tot de politieke besluitvorming. Achter de scher men werkte hij geduldig aan de val van Tsjernomyrdin, zo heette het. Maar de trouwe lijfwacht met de rang van minister, die als hoofd van de presidentiële veilig- Door Wierd Duk Niet ver van de ingang, op korte FOTO REUTER Korzjakov noemde op zijn beurt Lebed opnieuw 'Ruslands meest veelbelovende politicus'. Geza menlijk verlieten zij daarop de militaire industriestad Toela, die zijn 850e verjaardag vierde. Over de mate van rivaliteit tussen de buitenproportionele ego's die 'ih'MoskOu een machtsst'rfjd'uit- vechten, moet niet te licht worden gedacht. Aan de vooravond van de Tsjetsjeense invasie beleger den gemaskerde, zwaar gewapen de leden van Korzjakovs veilig heidsdienst urenlang de kantoren van Most Group in Moskou. De bewakers van de gebouwen wer den genadeloos in elkaar geramd. Journalisten die om uitleg vroe gen, werden bedreigd en afge snauwd. De eerder genoemde Vladimir Goesinski, directeur van Most Group en een goede vriend van burgemeester Loezjkov met wie hij menige lucratieve zakendeal heeft gesloten, werd te verstaan gegeven het land te verlaten. De voormalige flamboyante theater- 1 directeur, die een van Ruslands machtigste ondernemers werd, vreesde voor zijn leven en dook onder in Londen. Het ongestrafte, brute machts vertoon van Korzjakovs parami litairen werd uitgelegd als een reactie op de onpartijdige ver slaggeving van Goesinski's tv- station NTV en zijn dagblad Se- godnja van de gebeurtenissen in Tsjetsjenië. Waarnemers zien er een voor proefje in van wat er zal gebeuren als de ijzeren generaal Lebed, die zichzelf graag vergelijkt met de Chileense dictator Pinochet, in Rusland de macht in handen mocht krijgen. Legioen „Lebed besprak met mij plannen om criminelen zonder vorm van proces tegen de muur te zeten," onthulde de minister van Binnen landse Zaken, Anatoli Koelikov, deze week. „Geef mij de namen, zei hij, en ik doe de rest." Koelikov, een gezworen vijand van Lebed, beschuldigde Lebed ervan het brein te zijn achter een 'sluipende staatsgreep'. Lebed zou plannen hebben een eigen eli te-eenheid van vijftigduizend man, een 'Russisch Legioen', in te zetten om 'een muiterij' te begin nen. acties voorbereid," zei Koe likov dreigend. „Lebed heeft be sloten om geweld te gebruiken in plaats van te wachten tot de vol gende presidentsverkiezingen in 2000." Het Legioen, dat volgens Koeli kov moet bestaan uit speciale troepen uit de verschillende on derdelen van Ruslands gewapen de macht, aangevuld met Kozak ken-eenheden, huurlingen en zelfs Servische veteranen van de Bosnische oorlog, zou worden in gezet om 'politieke en militaire leiders van groepen die de staats veiligheid bedreigen' te liquide ren. „U kunt voor uzelf wel beoorde len wie allemaal onder die om schrijving kunnen vallen," de bezorgde Koelikov, die dooi Lebed al vele malen voor rotte vij is uitgemaakt en blijkbaar ooi zichzelf in gedachten had. Koeli- ko.vs meest bizarre 'onthulling' was dat het leger van zijn aanstaande greep naar dt macht kon rekenen op de steun van een groep van vijftienhon derd Tsjetsjeense rebellen en van 'criminele structuren', was de hitte van deze herfst vol intriges de minister naar hoofd gestegen. Lebed erkende dat er plannen be staan voor de oprichting van ciale brigades, maar de conclusies die Koelikov hieraan verbindt werden door hem verworpen. Heimwee Vanuit zijn sanatorium in de sen buiten Moskou keek de ziele Boris Jeltsin toe hoe zijn onderling vochten. 'Eenzame Je ltsin,' schreef een Russische krant. Rusland had heimwee naar Boris. En de verzwakte president sloeg nog eenmaal toe: hij gooide dege ne eruit die openlijk zijn positie bedreigde. Lebed dus. „De cam pagnes voor de presidentsverkie zingen beginnen pas in Jeltsin boos. „En dan die twee ge neraals. Lebed en Korzjakov. Het is een ontoelaatbare situatie." Volgens Russische commentato ren is het ontslag van Lebed een rechtstreeks gevolg van diens re cente toenadering tot Korzjakov. De Moskouse elite maakt rl zorgen over diens 'kompromat' zou Lebed en Korzjakov oni loofwaardig willen maken door hen in diskrediet te brengen. De geruchten zijn dan ook ont hutsend: Tsjernomyrdins een tweetjes met Gazprom, het schat rijke gasmonopolie waaraanL" eens leiding gaf en dat aan Tsjer nomyrdin belangrijke belasting vrijstellingen heeft te danken Tjoebais' innige contacten met de semi-criminele zaken- en ban kierswereld van puissant rijke Nieuwe Russen; Loezjkov, wiens regime in Moskou miljoe nen vierkante meters onroerend goed zijn verhandeld; Koelikov wiens troepen zijn betrokken b' illegale wapenhandel in Tsjetsje nië. En ga zo maar door. Lebed reageerde tamelijk laco niek op zijn verwijdering uit bet Kremlin. Toen hij zich tegenover journals ten tegen de aantijgingen ve' weerde, leek het alsof Korzjakc voor hem sprak. „Tsjoebais zit er achter,' wist Lebed. 'Hij is een re gent en is erop uit om president te worden." En, tussen twee haakjes, gijjü'f bed verder, toen hij de vredesas- koorden met de Tsjetsjeense re bellen had getekend kwam Boris Berezovski, die vriend va het Kremlin, op hem af en beg* hem te intimideren. „Of ik so niet goed bij m'n hoofd was en ik wel wist hoeveel geld er oorlog werd verdiend?" Al* die Berezovski. Aleksandr Korzjakov heeft g zegd het 'juiste moment' af te w len wachten om zijn 'komproiw op tafel te leggen. Als Korzja niet bluft - wat velen oveng wel vermoeden - dan is het ij stip nu aangebroken. Miljoen® Russen zouden er veel voor hebben om een deel van de n ge machthebbers achter de tr te zien verdwijnen. Aleks Lebed zou dan op een goede als Jeltsin is overleden ot langer in staat is om te naar het Kremlin kunnen keren. Als een volksheld. Russen houden van unde... uit een schijnbaar uitzicht!» positie hard terugslaan. Bo ltsin weet daar alles van. TERWIJL BORIS Jeltsin wacht op een hartopera tie breekt in Moskou een openlijke strijd uit om zijn opvolging. Veilig heidschef Aleksandr Le bed wordt, na ervan te zijn beschuldigd een staatsgreep voor te berei den, ontslagen. Een cen trale rol in het politieke drama speelt een oude bekende: de schimmige KGB-generaal Aleksandr Korzjakov. Ooit was Kor zjakov de beste vriend van Boris Jeltsin. Sinds kort is hij Aleksandr Le- beds hoop in bange Lebed (links) en Korzjakov hebben dezelfde vijanden, en lijken daarom de handen ineen te hebben geslagen. Wraak heidsdienst twaalfduizend para militairen onder zich had, rea geerde nooit op de geruchten. Korzjakov, die regelmatig onder onsjes had met de veiligheids diensten en met lobbyisten uit het militair-industrieel complex, bleef een mysterie. Tot hij zich deze zomer in de nesten werkte met het voorstel de presidents verkiezingen af te gelasten. Toen hij bovendien twee medewerkers van Jeltsins campagneteam op vage gronden liet arresteren, viel voor Korzjakov en twee van zijn medestanders het doek. Zijn meest gehate tegenstander, Jeltsins huidige stafchef Anatoli Tsjoebais (41), zorgde ervoor, in een spectaculaire nacht die zwan ger was van Byzantijnse intriges, dat Korzjakov werd ontslagen. Korzjakov had met zijn optreden het land aan de rand van bloed vergieten gebracht, suggereerde de opgewonden Tsjoebais. De zieke president, die kort daar voor voor de derde maal was ge troffen door een hartaanval, gaf ondermeer toe aan Tsjoebais, zo wordt in Moskou gefluisterd, om dat de rossige econoom uit Sint Petersburg Jeltsins aanstaande schoonzoon is. Tsjoebais, die ver antwoordelijk was voor Ruslands enorme privatiseringsproject en daarom onder het volk bijzonder impopulair is, is de nieuwe vriend van Jeltsins oogappel, dochter Tatjana. Hij werd voor zijn dien sten beloond met een machtige positie: hoofd van de presidentië le administratie. thee aan Jeltsins machtige body guard, met wie hij blijkbaar op voet van 'je en jij' staat, te vragen om zijn concurrenten uit de weg te ruimen? En waarom brengt Korzjakov dat nieuws pas twee jaar na dato naar buiten? „Omdat Berezovski altijd super- loyaal is geweest aan de presi dent," luidde het bizarre verweer tijdens een druk bezochte, chaoti sche persconferentie - Korzjako vs eerste - in een sjiek hotel in Moskou. Voor Korzjakov is, zoals gebrui kelijk in Rusland, loyaliteit aan de macht belangrijker dan res pect voor de wet. Een trillende Korzjakov had de persconferentie bijeen geroepen om duidelijk te maken dat Tsjoe bais, die hij ooit 'een gesel voor Rusland' noemde, erop uit is hem definitief uit de weg te ruimen. Daarom hadden Tsjoebais' mede werkers geruchten in de wereld geholpen dat Korzjakov gepro beerd had een zakenman 40 mil joen dollar af te persen, zei hij. En als al dat moddergooien niet afdoende was, suggereerde Korz jakov, dan zou nog zwaarder ge schut worden ingezet. Huurmoor denaars, bijvoorbeeld, want openstaande rekeningen worden in Rusland nu eenmaal met de hulp van wapens geind. „Als er wat met mij of mijn familie ge beurt, dan kunt u dat als een poli tieke afrekening beschouwen," zei de gezette Korzjakov daarom dramatisch. De opdracht om hem te vermoor den zou al zijn gegeven. Door die zelfde zakenmannen, Berezovski en Goesinski, die ooit zo fel te genover elkaar stonden, maar nu hadden besloten dat het voordeli ger was om hun twist bij te leggen en samen te werken. De beide on dernemers ontkenden vanzelf sprekend. Boris Berezovski, on dermeer dealer van Mercedes Benz, vroeg zich af 'of Korzjakov misschien gek is geworden'. Om wraak te kunnen nemen op de 'regent Tsjoebais, die langs ille gale weg aan de macht is geko men', had Korzjakov ook een nieuwe beschermheer nodig. Zonder een 'krisja' (letterlijk: dak) besta je als Russisch politi cus namelijk niet. Toevallig sloeg een ambitieuze buitenstaander het onderlinge gekrakeel van de oude rotten in het Kremlin gade. Generaal Aleksandr Lebed (46), uit het verre Moldavië naar Mos kou gekomen om de natie te red den van corruptie en wanbeheer, is ervan overtuigd dat hij de na tuurlijke opvolger is van de zieke Boris Jeltsin. De generaal, die de oorlog in Tsjetsjenië stopte, is op afstand de populairste politicus in het land. Het is zijn missie, zegt hij, om de Augias-stal in het Kremlin uit te mesten. Maar Lebed kwam op zijn weg machtige tegenstanders tegen. Die slaagden er uiteinde lijk in na vele vergeefse pogingen Ruslands veiligheidschef onder uit te halen. Afgelopen donder dag werd Lebed door president Jeltsin ontslagen. Toevallig zijn Lebeds vijanden dezelfde politici die Korzjakov met gebruikmaking van zijn veel besproken 'kompromat' te gronde wil richten: Tsjoebais, Tsjer nomyrdin (58) en de machtige, biljartbalkale burgemeester van Moskou, Joeri Loezjkov (60), die de autoritaire Lebed al met Stalin heeft vergeleken. Om 'realpolitieke' redenen gingen de dictatoriale corruptiebestrij der, Lebed, en de koning van de intrige, Korzjakov, met elkaar in zee. Ze hebben elkaar nodig in hun hoog opgelopen strijd met de politieke en zakelijke elite. Rivaliteit Hun potentieel succesvolle alli antie kwam in de openbaarheid toen de generaals zich onlangs in Toela, op zo'n tweehonderd kilo meter van Moskou, gezamenlijk aan het publiek vertoonden. Kor zjakov dingt in dit - van oorspong Lebeds - kiesdistrict mee naar een zetel in de Staatsdoema. „Ik steun-Aleksandr Vasiljevitsj Korzjakov," zei een grijnzende Lebed, gekleed in die rare stram me regenjas, voor de tv-camera's. „Waarom? Omdat ik dat heb be sloten." De familie Jeltsin nam met pijn in het hart afscheid van hun trouwe makker. „Het is alsof je een fami lielid verliest," treurde Jeltsins echtgenote Naina over Korzjako vs vertrek. Haar spijt was waar schijnlijk oprecht. Korzjakov was immers in zijn belangrijkste op zet geslaagd: hij had Boris Niko- lajevitsj uit de wind weten te houden. Jeltsin is een van de wei nige Russische politici wiens naam niet in verband wordt ge bracht met corruptie. Sinds zijn ontslag zint Korzjakov op wraak. En daarvoor heeft Aleksandr Vasiljevitsj de media nodig. In een reeks interviews heeft Korzjakov de afgelopen we ken de beerput gedeeltelijk open getrokken. Zijn opzienbarende uitspraken over de invloedrijke zakenman Boris Berezovski - di recteur van het industrieel-con- glomeraat LogoVaz en voorzitter van de raad van bestuur van Rus lands belangrijkste tv-omroep - die zijn collega Vladimir Goesins ki van Most Group om wilde brengen, deed Korzjakov in een interview met de onbenullige glossy 'Persoonlijkheden'. Blijkbaar realiseerde Korzjakov zich niet dat hij zichzelf met een dergelijke 'onthulling' een slechte dienst bewijst. Hoe is het moge lijk, denkt de lezer, dat een wille keurige ondernemer het Kremlin kan binnenwandelen en er niet voor terugdeinst om tijdens de De zieke president Jeltsin kondigt het ontslag van Lebed via de tv aan. FOTO REUTER

de Stem | 1996 | | pagina 6