'Doorbraak bestrijding van kanker' Konii optre< justiti Lotto: bij één ingevuld rijtje kans van één op de acht miljoen Deel van ondernemers selecteert personeel vooral op gezondheid Nijpels maakt grote kans op Gelderland Kok: pomphouders bij de grens compenseren Gebrek aan visie tekent beleid verkeersveiligheid Iraanse asielzoekers uit centrum gezet Perpetuum mobile Fractie vindt optreden Kamerlid onverstandig DE STEM BINNENLAND Therapie verkoudheidsvirus DE STEM COMMENTAAR 'Gebrek aan BINNENLAND KORT LDP stevent af o meerderheid in Japans parlemen Enkele dagen Het het unieke 11 ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 Van onze verslaggevers Breda - Bij tabakszaken is sprake van een enorme run op lottoformulieren. In de jackpot van de lotto zit deze week ongeveer tien mil joen gulden. De jackpot kan zelfs nog hoger Worden. Dat ligt er aan hoeveel mensen vóór vanavond nog zo'n 'gou den' formuliertje invullen. Vanavond om 19.00 uur is tijdens het spelprogramma Vijf tegen Vijf van Peter Jan Rens op RTL4 de trekking. Het is lang geleden dat de jackpot zo hoog was en dat maakt dat meer Nederlanders dan anders een gokje wagen. Veel winkeliers van tabakszaken mer ken op dat naast de vaste kern ook veel klanten meedoen die anders nooit een lotto-formulier invul len. „Het is veel drukker dan normaal en dat is niet in de laatste plaats te danken aan de vele advertenties van de afgelopen week," verwoordt een Roosen- daalse tabakshandelaar de ervaringen van menig collega in de regio. De Lotto in Den Haag verwacht ongeveer een mil joen ingevulde formuliertjes, die ieder twaalf kan sen bieden. „Dus hij zal er nu wel uitgaan," ver wacht L. Gruwel, woordvoerdster van de lotto. De lotto heeft iets meer dan 400.000 abonnees die iedere week meespelen. Daarnaast gaan er in gewo ne weken nog eens 100.000 losse formuliertjes over de toonbank. Om even wat dromen stuk te slaan: bij een ingevuld rijtje is de kans op 'De Grote Prijs' slechts één op 8,1 miljoen. Bij twee rijtjes is de kans één op 4 miljoen en bij twaalf rijtjes een op 675.000. Maar bij zoveel rijtjes is de kans op een van de andere prijzen (de laagste is vijf gulden bij drie getallen goed) één op 3,5. Een lotto-winnaar blijft geheel en al anoniem en in tegenstelling tot de Staatsloterij wordt ook niet be kend gemaakt in welke plaats zo'n prijs is gevallen. Navraag door de lotto in Den Haag bij prijswin naars uit het verleden heeft geleerd dat ze dat zelf beslist zo willen houden. En als dan vanavond iemand zich als gelukkige winnaar heeft gemeld en het eerste gejuich is ver stomd, dan krijgt hij in dit geval - indien gewenst - deskundige financiële adviezen. „Voor zo'n enorm bedrag vinden wij dat wel nodig," zegt mevrouw Gruwel. Maar voor iemand die daar geen prijs op stelt en gewoon uit zijn dak wil gaan: de duurste au to die bestaat is een Rolls-Royce Touring Limousi ne. Hij kost 967.968. Van onze verslaggever Amsterdam/Washington - Amerikaanse wetenschappers heb ben een therapie ontwikkeld die bruikbaar is bij de bestrijding van meer dan de helft van alle kankers. Een simpel verkoud heidsvirus biedt daarvoor mogelijk de oplossing. Amerikaanse wetenschappers publiceerden dat gisteren in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Zij ontdekten dat de meeste tu morcellen een essentieel stukje erfelijk materiaal missen en daardoor kwetsbaar worden voor de vernietigende werking van een speciaal geprepareerd virus. „Een belangwekkend en zeer veelbelovend onderzoek," rea geert onderzoeker R. Slebos, uni versitair docent en moleculair bioloog van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. De door Amerikanen dr. F. McCor- mick en dr. J. Bischoff ontwik kelde therapie is bruikbaar bij de bestrijding van meer dan de helft van alle kankers. De methode speelt in op de speci fieke eigenschappen van een kan kercel. In normale, gezonde lichaamscellen, zit het gen p53, dat de celgroei en andere proces sen in de cel regelt. In kankercel len is dit p53 niet actief, daardoor 'gehoorzamen' ze niet meer aan de signalen die het lichaam af geeft. Ze groeien ongeremd. De Amerikanen beschrijven hoe ze het verkoudheidsvirus (adenovirus) zodanig hebben aangepast, dat het deze kanker cellen dankzij dat inactieve p53 kan binnendringen. Als het virus zich vervolgens gaat delen, om dat het zich nu eenmaal door het lichaam wil verspreiden, doodt het tegelijk de kankercel waarin het zich bevindt. Vervolgens be gint dat proces in alle andere kankercellen waar de virusdeel tjes binnendringen. „Ik heb de resultaten van dit onderzoek al gezien en ze kunnen inderdaad heel wat bereiken. Grote tumoren sterven af," zegt Slebos. Uit de publicatie in Science blijkt dat in de proefopstelling alle tu moren in omvang teruggingen en zestig procent van alle tumoren compleet verdwenen. Of de therapie toekomst heeft bij de behandeling van patiënten moet nu worden bewezen in zo genaamde klinische proeven. Met de fase 1 daarvan is inmiddels begonnen. „Ik denk dat je met deze therapie een zeer harde klap aan kanker kunt uitdelen," meent Slebos. Voorzichtigheid is wel op zijn plaats, waarschuwt hij. „De vraag is natuurlijk of het virus overal kan komen. Ook moet je niet uitsluiten dat 'er resistentie optreedt. En, hoe gaan ze in de toekomst voorkomen dat het vi rus overspringt van een patiënt naar een derde persoon?" Den Haag (anp) - Vijftien procent van de bedrijven is vorig jaar bij het aannemen van nieuw personeel strenger gaan selecteren op gezondheid. Een kwart werkt wegens het risico van ziekte verzuim bewust met tijdelijke aanstellingen. Dat blijkt uit een onderzoek bij weegt de instelling van een 06-in- ruim 3.300 bedrijven naar de ge- volgen het privatiseren van de Ziektewet. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken heeft dat gisteren naar de Tweede Ka mer gestuurd. Het onderzoek heeft betrekking op 1995 en de eerste helft van 1996. Het gaat dus vooral over de periode dat de Ziektewet nog niet volledig was geprivatiseerd. Dat gebeurde pas in maart van dit jaar. Maar in de onderzochte pe riode moesten bedrijven al wel in de eerste periode van het ziekte verzuim het loon doorbetalen. Voor kleine bedrijven gold een ei gen risico van twee weken, voor grote van zes weken. Sinds 1 maart moeten werkge vers een jaar lang minstens 70 procent van het loon doorbetalen aan personeelsleden die door ziekte niet kunnen werken. Bedrijven kunnen zich voor het financiële risico dat ze hierdoor lopen particulier verzekeren. Uit het onderzoek blijkt dat halver wege dit jaar 60 procent van de ondernemingen zo'n verzekering had afgesloten. De Grave ver wacht dat uiteindelijk 85 procent dat gaat doen. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat nog maar weinig ge handicapten aan het werk ko men. Hun aantal bedraagt tussen in de 1,3 en 2,6 procent van het totaal. Volgens een in 1989 aan genomen wet zou dat 5 procent moeten zijn. Blijkens het onderzoek maakt slechts 17 procent van de bedrij ven gebruik van de wettelijke mogelijkheden (zoals loonkosten subsidies) om mensen met een handicap aan de slag te krijgen. Vooral kleine bedrijven laten dat achterwege. Bij de bedrijven met meer dan honderd werknemers maakt 95 procent gebruik van de reïntegratie-instrumenten. Volgens De Grave moeten de be staande mogelijkheden beter on der de aandacht van het bedrijfs leven worden gebracht. Hij over- lichtingennummer. Het ziekteverzuim over 1995 be droeg 5,6 procent. Dat is evenveel als in 1994, toen ten opzichte van het voorgaande jaar een sterke daling optrad. De Grave ver wacht dat door de volledige pri vatisering van de Ziektewet het verzuim de komende jaren verder daalt. Van onze verslaggevers Arnhem/Den Haag - WD-politicus Ed Nijpels maakt grote kans Commissaris van de Koningin in Gelderland te worden. Een meerderheid van de vertrouwenscommissie uit de Gelderse Staten vindt hem de aangewezen persoon om met ingang van 1 december Jan Terlouw (D66) op te volgen. De vertrouwenscommissie, be staande uit tien van de elf frac tieleiders is er niet in geslaagd minister Dijkstal van Binnen landse Zaken een unanieme voor dracht te doen. Naast Nijpels vermeldt het Gelderse 'verlang lijstje' nog de namen van J. Kam- minga (de vroegere voorzitter van de VVD en het KNOV) en van E. Haaksman (WD-burgemeester van Delfzijl). Opvallend is dat de Gelderse kandidatuur van Nijpels (oud minister van VROM, gewezen burgemeester van Breda en thans president-directeur van de lan delijke arbodienst De Twaalf Provinciën en voorzitter van het Wereldnatuurfonds) niet wordt gesteund door WD-fractieleider C. van Berkestijn, tevens voorzit ter van de vertrouwenscommis sie. Zij opteert voor Kamminga. Geruchten dat WD-fractieleider Bolkestein Van Berkestijn onder druk heeft gezet om van een keus Het asielzoekerscentrum in Burgum heeft zeven Iraniërs tijdelijk op straat gezet. De mannen weigerden drie landgenoten die net waren aangekomen, op te nemen in hun kamers. De directie van het centrum noemt het gedrag van de Iraniërs bijzonder ongast vrij. De mannen mogen zich twee weken niet laten zien in het op vangcentrum. Lerares Elly Dijkma, die in het centrum Nederlands doceert, heeft hen nu voorlopiq in haar eiqen huis ondergebracht. FOTO ANP Nijpels FOTO COR VIVEEN voor Nijpels af te zien, werden door WD'ers in Den Haag heftig ontkend. Bolkestein en Nijpels zijn geen politieke vrienden. In 1986 speelde Bolkestein een be langrijke rol bij de val van Nij pels als fractievoorzitter. De andere grote Gelderse par tijen hebben herhaaldelijk gepro beerd Van Berkestijn tot andere gedachten te brengen, maar zij bleek niet te vermurwen. VERVOLG VAN VOORPAGINA WD'er Hoogervorst, de finan cieel specialist van de fractie, noemt de opmerkingen van Kok 'volkomen onterecht'. Volgens hem ontstaat er helemaal geen nadeel voor de schatkist als de accijnsvoorstellen het niet ha len. Hooguit kan het geld dan niet ingezet worden voor de plan nen die het kabinet heeft met de thuiszorg en de motorrijtuigen belasting. De tabaksmotie komt dinsdag in stemming. De uitslag dreigt een 'close finish' te worden. WD, CDA en SP zijn voor, PvdA en D66, GroenLinks, en de kleine christelijke partijen tegen. De stemmen van de ouderenpartijen en de CD moeten de doorslag ge ven. De PvdA heeft een hoofdelij ke stemming gevraagd. De Duitse regering heeft gisteren besloten de aangekondigde ver hoging van de benzine-accijns uit te stellen tot januari 1998. Als in Nederland de prijzen wél omhoog gaan per 1 juli volgend jaar, dan dreigt een omzetverlies voor pomphouders in de grensstreek. Het CDA heeft er om die reden op aangedrongen, te wachten met de accijnsverhoging totdat Duits land ook de benzineprijs ver hoogt. „Het zou ons beter uitko men als in Duitsland de accijns verhoging gelijk op zou gaan, ook gezien de situatie voor de pomp houders in de grensstreek," gaf Kok toe. „Maar als de Duitsers niet meedoen, dan verandert dat het kabintsstandpunt niet." Kok zei dat hij 'met open ogen' maatregelen wil bekijken om pomphouders in de grensstreek te compenseren voor omzetverlies. „We moeten beleid voortzetten, maar ook pijnlijke sociale bij-ef fecten beperken." Door Jeroen den Blijker DE CIJFERS zijn om stil van te worden. Per dag worden gemid deld vier mensen aan het leven ontrukt. Verkeersslachtoffers. Jonge mensen vaak; een op de vier is nog geen 25 jaar. Het verkeer is voor deze groep jongeren doods oorzaak nummer een. Het aantal geregistreerde ge wonden is zo mogelijk nog in drukwekkender: 50.000 mensen, net zoveel als in een doorsnee provinciestad wonen, 1700 van hen zijn voor de rest van het le ven invalide. De onveiligheid van het verkeer kost bovendien handenvol geld; jaarlijks zo'n 11,3 miljard gul den. Een hoge prijs voor een mo derne, mobiele samenleving. Geheel machteloos hiertegen is de overheid niet, bewees de vori ge minister van Verkeer en Wa terstaat Maij-Weggen (CDA) al. Zij, zelf twee keer met de schrik vrijgekomen na een ernstig ver keersongeluk, maakte fors werk van veiligheid op de weg. Ze grossierde in plannen, rijp en groen. Met dimlicht rijden over dag bijvoorbeeld, of snelheids begrenzers op vrachtwagens. Daarmee voerde ze de discussie in de huiskamer en op de werk vloer. En bouwde ze aan een maatschappelijk draagvlak voor haar beleid. In samenwerking met gemeen ten en provincies lukte het haar dan ook om jarenlang het aantal slachtoffers, beetje bij beetje, procent bij procent, terug te dringen. De omslag kwam in 1994, toe vallig het jaar waarin minister Jorritsma (WD) aantrad. Juist toen trok de economie fors aan en nam de mobiliteit toe. Lo gisch gevolg: het aantal ver keersslachtoffers steeg. In de nota Meerjarenbeleid Ver keersveiligheid, waarover de Kamer maandagavond debat teert, signaleert Jorritsma dat als een belangrijke oorzaak van de omslag. Maar anders dan haar voorgang ster neemt zij niet haar toe vlucht tot proefballonnetjes of wilde ideeën. Suggesties van be langengroeperingen, of het nu het voorlopig rijbewijs is of een inhaalverbod voor vrachtwa gens, neemt zij niet over. Jorritsma: „De recente stagne ring in de ontwikkeling van de slachtoffercijfers mag geen aan leiding vormen tot paniekvoet bal." Jorritsma is een liberaal in hart en nieren. Ze heeft een hekel aan regels, vooral als deze niet ge controleerd kunnen worden of praktisch onuitvoerbaar zijn. Juist in het verkeer is dat laatste de dagelijkse praktijk, erkent Jorritsma ...gebrek aan visie... Jorritsma. Iedereen maakt zich wel eens schuldig aan overtre dingen. Het gevaar op de snel weg komt tegenwoordig niet meer van die ene BMW, maar ook van dat Golfje, die Kadett en dat Peugeootje. Na de reorganisatie van de poli tie zijn vrijwel alle verkeers agenten verdwenen. En aan ca mera's hebben veel automobilis ten lak, blijkt uit onderzoek. Jorritsma erkent dat het anders moet. Maar veel mogelijkheden om de controle te intensiveren, heeft ze niet. Extra geld voor verkeersveiligheid heeft het ka binet er in ieder geval niet voor over. Daarom rest haar weinig anders dan de evaluatie van de nieuwe Politiewet af te wachten en te hopen op betere tijden. Die eva luatie heeft volgend jaar plaats. In de tussentijd blijven de korpsbeheerders, burgemeesters en het Openbaar Ministerie ge woon verantwoordelijk voor de handhaving van de verkeersre gels. Jorritsma: „Aanstu- rings/beïnvloedingsmogelij khe- den vanuit het Rijk zijn er vrij wel niet." Ook werkt de minis ter, met haar Justitie-collega Sorgdrager aan een verdere ver scherping van de boetes. De belangengroeperingen als Veilig Verkeer Nederland en de Raad voor de Verkeersveiligheid zijn woedend. Ze verwijten de minister gebrek aan visie en me nen dat zij het initiatief naar zich moet toetrekken. „Jorritsma is alleen geïnteres seerd in grote projecten. De Be tuwelijn of de HSL. Maar aan verkeersleed heeft ze geen bood schap," aldus een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland. Ook in de Kamer bestaat onrust over het beleid. Iedereen weet dat het fout gaat, maar hoe het wel moet? Van de noodzaak tot extra verkeerscontrole is in ie der geval elke fractie overtuigd. Maar tot welke maatregelen dat precies moet leiden, is onduide lijk. Het wachten is nu op de fractie die plannen op tafel legt die praktisch uitvoerbaar zijn en fi nancieel deugen. Zelfs Jorrits- ma's eigen partij de VVD vindt dat het daarvoor de hoogste tijd is. WD'er Henk Kamp: „Het moet beter. En de minister heeft meer mogelijkheden om het beleid te beïnvloeden dan in eerste in stantie lijkt." Maar veel verder dan 'enkele bouwstenen' zal ook hij niet kunnen komen. 11 Moskou (afp/dpa) - De I sche president Jeltsin gisteren de chef van de Nieuws is niet slechts nieuws als het nieuw is. Er zijn thema'- die eeuwig wederkeren en telkens goed zijn voor onrust en i Enigheid nam hij de hd discussie. Het Nederlandse paspoort is er een, studiefinancie- °st op zijn ministerie aa If .mn Hp mmer Irnrti I rflle staf van het Russiscl ger, generaal Michail Ko. kov ontslagen en vervt I door generaal Viktor I onov. I Ook is Kolesnikov geen viel nistor van Defensie meer. ring een ander. In de jaren zestig kregen slechts studenten van ouders die geen verdere opleiding konden betalen steun van overheids wege. De anderen bleven afhankelijk van thuis. Het leidde tot ongelijkheid, vond de studentenbeweging. Beursalen moch ten, als ze maar op hun tijd hun tentamens haalden, doen wat ze wilden. Ze hoefden niet vriendelijk te zijn tegenover het ouderlijk milieu, konden hun familie shockeren door te gaan samenwonen en hadden de mogelijkheid om, zonder angst voor financiële repercussies, voor hun eigen politieke overtui ging de straat op te gaan. Studenten die afhankelijk bleven van hun oude heer konden dat veel minder. Vaderlijke goedkeu ring werd vaak in geld uitgedrukt. Studenten waren volwassen individuen, studeren was een vol ledige tijdsbesteding, dus een vorm van werk en daarom moest er een voor ieder gelijk studieloon komen. Dat is nooit gebeurd. Het argument van volwassen vrijheid werd echter wel serieus genomen. Vandaar dat er na veel discussie en ja ren later onder het bewind van CDA-minister Deetman een systeem van voor ieder gelijke basisbeurzen kwam. Niet ge noeg om van te leven weliswaar, maar aan het idee van gelij ke monniken gelijke kappen was meer dan lippendienst bewe zen. Volledige beurzen voor elke student was onmogelijk, want dat was te duur. Geld bleef een probleem in Nederland. Vandaar dat in latere jaren de hoogte van de basisbeurs gedurig verlaagd werden er nieuwe ideeën als die van prestatie- en tempobeurzen be dacht werden. Opgegeven werd de basisbeurs echter nooit. De kosten van studiefinanciering blijven een groot probleem voor de minister van Onderwijs. Een groot deel van zijn bud get gaat eraan op. Vandaar dat minister Ritzen nieuwe syste men wil laten onderzoeken. De studentenorganisaties wachten niet op de uitkomst. Dezer dagen hebben zij zelf de discussie gestart. Van D66-kant kwam de vraag waarom er eigenlijk basisbeurzen zijn. Waarom moe ten ouders voor wie het financieel geen probleem is hun kin deren verder te laten studeren eigenlijk via de basisbeurs ge-1 subsidieerd worden? Het antwoord - dat in dezelfde midden I jaren zestig gegeven is als waarin D66 opkwam - is bij die par tij blijkbaar niet langer bekend. Volwassen vrijheid, hoe margi-1 naai ook in geld uitgedrukt, speelt geen rol meer in het huidi-1 ge debat en in de tijdgeest. De tijden veranderen en wij daarmee, zeiden de oude Romei nen. Het blijkt weer te kloppen. Kastekorten tellen nu meer dan onafhankelijkheid. Wie tijd van leven heeft, moet niet verbaasd zijn als over opnieuw dertig jaar de discussie weer leidttot vrij heid. begin van de zomer kort; waar, voordat Igor Rod aantrad. Kolesnikov (56) gr de plaats innemen van Sam Door Bert Schampers Brussel - De Belgische k kritiek geuit op justitie in de meisjes. „Er zijn veel f< menselijkheid geweest in| slachtoffers," zei de vorst Kamer vindt Voorhoeve 'wantrouwend' Den Haag - De coalitiefracties PvdA, D66 en WD zijn verbaasd en verontwaardigd omdat minister Voorhoeve de Kamer niet toe staat om zonder hemzelf met hoge militairen te praten. „Als dit niet kan, hoeft het voor mij niet meer," zegt PvdA-Kamerlid Zijl stra. De Kamer wil binnenkort besloten gesprekken voeren met de bevelhebbers van de krijgsmachtonderdelen. Voorhoeve vindt dat prima, maar hij wil er zelf bij zijn. Onlangs hebben de fracties al de chef defensiestaf, Van den Breemen, gesproken zonder dat Voorhoeve daarbij aanwezig was. „Ik ben niet boos, ik vind het alleen stom en erg formeel," zegt D66-Kamerlid Hoekema. „Het lijkt nu alsof de minister ons niet vertrouwt. Ik denk dat er geen kwaad bij hem achter zit, maar het is niet zo verstandig." Oudere docent moet langer werken Den Haag - Oudere docenten moeten minder snel in een uitkering belanden. Scholen moeten daarom worden geprikkeld om deze docenten langer in dienst te houden, en voor de docenten moet het aantrekkelijk zijn tot op hogere leeftijd voor de klas te blijven staan. Dat kan bij voorbeeld door scholen een eigen budget te ge ven voor een deel van de uitkering, of door de uitkering te verla gen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Het vindt dat de uitkering niet aantrekkelijker mag zijn dan spe ciale regelingen voor ouderen om korter te gaan werken, of dan het flexibel pensioen. Minister Ritzen (Onderwijs) gaat hierover praten met diverse betrokkenen, waaronder schoolbesturen en vakbonden. Op basis daarvan komt hij met een voorstel. CAO voor academische ziekenhuizen Zoetermeer - Het personeel bij de acht academische ziekenhuizen heeft voor het eerst een eigen CAO. Werknemers en bonden heb ben een akkoord gesloten waaronder 40.000 werknemers vallen. Daarmee is de tijd dat ze onder de onderwijs-CAO vielen defini tief ten einde. Er is voor dit jaar een eenmalige uitkering afgesproken van 2 pro cent en voor '97 een structurele salarissverhoging van 2,5 procent, De gemiddelde werkweek wordt 36 uur. Om de arbeidstijdverkor ting en een goede herbezetting betaald te krijgen, moesten de werknemers wel een paar andere vaststaande vrije dagen zoals een vrije feestdag inleveren. De uren die door de ATV vrijkomen, worden voor 75 procent herbezet. Werkgroep WD: AOW straks met 67 jaar Den Haag - De leeftijd waarop mensen AOW krijgen, moet op ter mijn 67 jaar worden. Dat staat in een discussienota van een werk groep van de WD. Volgens de nota moet de overheid maatregelen nemen om ouderen die dat kunnen en willen, langer aan het werk te houden. De partij praat op 30 november over dit voorstel. De commissie is van mening dat een verhoging van de AOW-leef- tijd zeer geleidelijk moet gebeuren. Per jaar zou de leeftijd een maand hoger moeten worden, zodat de grens van 67 jaar pas na 24 jaar is bereikt. Wanneer het plan moet ingaan, is onduidelijk. Voor veel Nederlandse 65-plussers vormt de AOW het belangrijk ste deel van het inkomen. Alkemade beloont verklikkers vandalen Alkemade - De gemeente Alkemade wil verklikkers belonen met vijfhonderd gulden. Voorwaarde is wel dat de tip leidt tot de aan houding van een vandaal. De gemeente wil dit opmerkelijke beloningssysteem invoeren om dat het aantal vernielingen in de gemeente dit jaar ongekend hoog is. De schade aan vooral lantaarnpalen, verkeers- en gemeente borden en zitbanken is inmiddels opgelopen tot dertigduizend gulden. Albert sprak aan het begir een ronde-tafelconferentie de familieleden van de slac fers en een aantal deskund die de opdracht krijgen ma gelen uit te werken om herh te voorkomen. In de Troonzaal van het kor j lijke paleis in Brussel zei A 1 dat binnen afzienbare termi; I zaak van de vermiste en venq I' de meisjes, de oorzaken en takkingen tot op de bodem i ten zijn uitgezocht. Volgens de vorst heeft de sta plicht om de veiligheid van K burgers en zeker die van de n i kwetsbare, de kinderen, te w| M borgen. De affaire-Dut j heeft, zo zegt Albert, duid| gemaakt dat de staat die I dracht niet heeft waargem; I „We moeten erkennen dat ol I gebied-werd gefaald." 1 Er is volgens Albert een an I mentaliteit nodig. „Dit di I moet aanleiding zijn tot een r j.j we bewustwording van de mc I waarden. Ditbetekent ook ds I dereen die gezag uitoefent i eerste plaats blijk moet g van nederigheid en de bereid'I I moet tonen tot zelfonderzoek: I De vorst drong aan op meer I antwoordelijkszin. Hij ver^ 1. j naar de personen die een I schrijving gaven van het voei| I dat bij de ontvoering door troux's bende in Bertrix were bruikt. Het bleek de beslissil doorbraak in het onderzoek. J Albert riep de deelnemers aa VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook de woordvoerster van partij voorzitter Helgers toonde zich verontwaardigd. „Hij is een ge frustreerd Kamerlid." Helgers zou bekend zijn met de opvattingen van Van der Heijden omdat hij de afgelopen maanden met vrijwel alle CDA-Kamerle- den functioneringsgesprekken heeft gevoerd. De partijvoorzitter vindt het ech ter 'ronduit fout' dat het Kamer lid zijn menig aan de grote klok hangt. „Niet Van der Heijden of de frac tie beslist over het partijleider schap, maar de partij," M' 1 woordvoerster. Collega's van Van der HeiJ noemden de woorden van CDA-Kamerlid 'niet verstand B_ De fractie heeft de discussie o het leiderschap lang binnen mers weten te houden. Dat zo blijven, vindt bijvoorbeeld Beinema: „Dit lijkt mij een pa" culiere mening van Van der jen." Bijleveld: „Ik ben hier baasd over." Terpstra. draaien nu net goed en daar het heel onverstandig om lijsttrekkerschap ter discus stellen." Den Haag (anp) - De L: raal-Democratische Pe (LDP) van premier RyuL Hashimoto lijkt af te steve| "P een absolute meerderlf dij de Japanse algemene kiezingen, die morgen wor gehouden. hl peilingen komt de partij boven de 250 zetels in het 50C els tellende parlement, oor de peilingen, van de gei "ebbende krant Nihon Ke mmbun en het persagentsc werden respectieve 150.000 en 384.000 pi jbezers ondervraagd. dien deze voorspelling juis' betekent dit dat de LDP voor erst sinds 1993 weer zelfstal en regering zou kunnen vo: Pnblicatie van de uitkl sPr°ngen de aandelenki 1 no"^ "-^et Saat niet oi t Lnd elk van de part] hm,!1611 z,'.in'" aldus een Jap; sanalist in een reactie oi '«wijziging. Snlum,arkt was opgelucht da' stai r s'tuatie zich kenn, delHi!'teert' nu er een Partii 1 Sk boven komt drijven." l99oe v van de LDP-regerin] coalities §?reëeerd lieu Sinds de zomer socia/ileen coalitie van LDpl aan a en de kleine Sakig ian de macht.

de Stem | 1996 | | pagina 4