Het zelfgeschreven zoekprogramma 'Alta Vista, Yahoo, Lycos?, dat kan ik ook', dacht Wiebe en maakte 'Ilse' Merlin: het redelijk alternatief? ^Explore CompuServe tra? [Dagblad De Stem] INTERNET E5 1 'M 'Grof geld' verdienen bedrijven in de Verenigde Staten aan het ontwikkelen van programma's voor het wereldwijde computernetwerk Internet. INTERFACE BQ The Juker IT-Mobiel Verbond CompuServe Theologie Adres vd week: http://www.mindef.nl Mobi Disk vergelijkt auto met trein en bus G 19 OKTOBER 1996 ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 opa's grootste «delspoorbaan leltreinfanaten opgelet: de grootst] 'elspoorbaan van Europa is sinA te vinden in de Deense plaats Had! (bij Randers, in het noorden var] and). Dat het de grootste is bewe] de verantwoordelijken van Hatlu Centret, waar de miniatuurspooj n te vinden is. Het gaat om een mo] poorcomplex waarop de treinen! reis door Midden-Europa maken I «n op zaterdag en zondag en na aiJ aak te bezichtigen. Informatie: 0( 86915822 of via het Deens verkeer: eau in Nederland: 071-5230192. covery Dome Center Pares ter Pares heeft niet alleen een] euw logo gekregen, ook de bunga] wparken krijgen nieuwe voorzie] ngen. Daaronder de introductie vanj t femomeen themabaden. Bezoekers emmen in bepaalde parken voorj an tussen restanten van een verzon] n stad of een scheepswrak. Enkel] erdekte marktpleinen krijgen eenj iknapbeurt, er komen nieuwe speel] inen en kinderboerderijen en op all] rken zijn voortaan VlP-cottagei at speciaal meubilair, sauna, vaat] asser en ander gemak. Dezer ,t de eerste Discovery Dome open] overdekte speel- en ontdekwereld] ir kinderen. peciale actie rotten van Han e Grotten van Han worden al tweel iuwen lang bezocht. Maar er is ooM :n wildpark bij, te zien vanuit een] anoramische bus'. De Grotten hou] en tijdens de herfstvakantie (19 tot met 27 oktober) een speciale actie, arbij de bezoekers tegen betalingj 39 gulden zowel de grotten als 1 dpark en het Speleothema kunnen] zoeken. Elke bezoekende familie] jgt bovendien het album Het Kris] len kasteel van Suske en Wiske. uimte-uitstapje zoekers van Space Expo aan de Kep-I laan in Noordwijk hebben tot 28 ok-| >er de gelegenheid twee satellieten te kijken op de testvloer van Estec. Aan e satellieten wordt tot eind van het! ar gewerkt en ze worden in 1999 ge- nceerd. Elke dag vertrekt een excur- vanaf 10.30 uur. Er zijn ook rondlei- ngen met als thema aardobservatie. illem Barentsz Amsterdam het Amsterdamse Scheepvaartmu- um aan het Kattenburgerplein 1 is maf 12 oktober de tentoonstelling levangen in het ijs. Willem Barentsz jerwintert in het Behouden Huys] 96-1597' te zien. De expositie is on- rdeel van de herdenking van de zee-1 an die op Nova Zembla strandde, op| ek naar de noordelijke route naar In-| en op de terugweg overleed. De ten- (onstelling is dinsdag tot en met za- :rdag open van 10.00 tot 17.00 uur en] p zon- en feestdagen van 12.00 tot| 7.00 uur. azemattenwandeling en om Maastricht Maastricht kunnen wandelaars op 9, 23 en 26 oktober deelnemen aan, :azemattenwandelingen'. Tijdens^ Ichten van drie uur kunnen ze kennis maken met de ondergrondse verdedi- ïngswerken van de stad. Kaarten zijn Heen te krijgen bij de WV in het] linghuis aan de Kleine Staat 1 in| laastricht. 'erfstprogramma uiderzeemuseum [et Zuiderzeemuseum in Enkhuizen eeft in de herfstvakantie een spe1 irogramma. Tot 27 oktober is er d ijks tussen 15.30 en 16.30 uur Caie jhantant met gedichten en literaire eksten. Voor kinderen zijn er activitei- en, zoals een film over Dik Tr0®1,26 runnen hoepelen en steltlopen, kijkdo- en maken en van voerderbieten la®' pionnen maken voor Sint Maarte® Vant diens feest wordt traditioneel op ,1 november in Noord-Hollan [evierd. heksentoer in Vaassen f Location: I http://www.dse.nl/stem Reacties: - ma i' l":LK r i j n e n uitg - z w n". rT Door Ellen ter Maat ïp kasteel Cannenburgh in - rrioelt het tot 28 oktober van de he (en, trollen, kabouters en feeën. M 'en spannende speurtocht oor de K leren, er is in het kasteel vanalles jen zoals de expositie van natuuJstLi Ier Nico Bulder uit Elspeet en de Ke ter is ingericht als taveerne. Het eel is open op maandag tot en me erdag van 10.00 tot 17.00 uur en ondag van 13.00 tot 17.00 uur. „Dat kan ik ook!dacht Wiebe Weikamp uit Doetinchem. Hij ontwierp in nachtelijke uurtjes op zijn studentenkamer in Eindhoven het eerste Neder landstalige zoekprogramma voor Internet. Hij scoorde daarmee, kapte met zijn studie. Met twee stu denten verdient hij sinds sep tember zijn geld met het be drijf Ilse dat het programma exploiteert. Een afspraak met hem maken is niet eenvoudig. In het reken centrum van de Technische Universiteit in Eindhoven is de computerzaal zijn tweede huis. Zijn moeder kan hem alleen bereiken door het verzenden van een berichtje via Internet. De magere, lange jongen in zwarte trui en versleten broek inde hal van.het rekencentrum is de bedenker van het nieuwe computerproduct en mede - ei- van het bedrijf. Hij is Wiebe Weikamp in het rekencentrum van Technische Universiteit in Eindhoven. gestopt met zijn studie na het twee jaar volgen van de studie richting Elektronica aan de universiteit en een jaar aan de Hogeschool Eindhoven. „Inter net is mijn hobby. Een jaar ge leden ben ik gewoon voor de gein begonnen met het schrij ven van het zoekprogramma. Zo moeilijk kon het toch niet zijn wat die Amerikanen ver zinnen!" Op het computernet werk Internet is informatie be schikbaar van bijvoorbeeld bi bliotheken, bedrijven en dag bladen in binnen- en buiten land. Met het juiste Internet adres van de instelling, een computer en een verbinding met het netwerk kun je deze informatie raadplegen. Wiebe legt uit wat het nut is van een zoekprogramma. „Als je ge bruik maakt van een zoekpro gramma hoef je alleen maar een trefwoord in te tikken. Je krijgt daarop een overzicht van de adressen waar je waar schijnlijk iets kunt vinden. Het gebruik van Internet is een stuk makkelijker omdat je geen ingewikkelde adressen nodig hebt." In de Verenigde Staten zijn al verschillende zoekpro gramma's ontwikkeld. „Nadeel is dat deze Engelstalig zijn. Vervelend is ook dat deze programma's gericht zijn op informatie uit de Verenigde Staten.Wiebe ontwierp in een paar maanden het programma Interlink Search Engine (IL SE). Interlink is de naam van een studentenvereniging aan de Hogeschool van Eindhoven waar het idee ontstaan is, Search Engine staat voor zoek programma. In februari startte Ilse als eerste Nederlands al ternatief op Internet waarbij Wiebe gebruik maakte van de faciliteiten van de Hogeschool Eindhoven. Het succes van de zoek-index was aanleiding voor Wiebe om met de studenten Merien ten Houten en Robert Klep plan nen te smeden voor het oprich ten van een bedrijf. „Merien is afgestudeerd bedrijfseconoom. Hij weet dingen waar ik abso luut geen kaas van gegeten heb maar wat wel van belang is voor het runnen van een be drijf. Robert is net als ik voor de technische taken." Inlijven Het plan was er. Nu op zoek naar een geschikt bedrijf dat wilde investeren in Ilse. „Iedereen wilde ons gelijk in lijven. Of auteursrechten afko pen zodat ze er met de poen van door konden." Met uitge ver VNU werd uiteindelijk een overeenkomst gesloten waarbij de studenten veertig procent van Ilse uit handen geven in ruil voor een kantoor en facili teiten. Vanaf begin september is het bedrijf Ilse gevestigd in de Me- diaburcht van VNU in Lim- bricht in Limburg, waar overi gens ook de server staat waar de online-editie van deze krant op draait. „Naast faciliteiten heeft het contract met VNU als voordeel dat we nu serieus ge nomen worden. We komen niet meer binnen als die drie stu dentjes, maar als deel van het uitgeversconcern. Ilse is vanaf het begin van het project een succes. Sinds de start in februari raadpleegden meer dan drie miljoen mensen het zoekprogramma dat door Wiebe wekelijks verbeterd en vernieuwd wordt. „Daarnaast springen we in op de hype die er onder bedrijven heerst. Ie dereen wil op Internet. Ook al hebben ze er geen moer aan. Nou, wij zorgen voor een be drijf dat het technische moge lijk is om op het net te komen." Adverteren Een andere tak van Ilse is het verkopen van recla meruimte op Internet. „Adverteren op een scherm, zeg maar. In Amerika worden hier miljoenen voor betaald. In Nederland nog niet." Wiebe grijnst bij de vraag of hij rijk wordt van Ilse. „Och, het levert meer op dan mijn basisbeurs. De studenten kijken het een jaar aan. „Dan beslis ik aan de hand van de resultaten van on ze onderneming of ik mijn stu die weer oppak of niet. Voor Il se ziet het er goed uit. Maar we zijn ook een van de betere." Hij lacht verontschuldigend. „De beste klinkt zo arrogant." Internetadres van Ilse: http://www.ilse.nl/ Ik mag graag een beetje dwarslig gen. Terwijl sommigen, en uiteraard 8111 Gates voorop, net doen alsof er op de hele wereld geen besturings systeem meer te vinden is dat zich kan meten met Windows 95, mag ik graag een beetje experimenteren. Nou heb ik natuurlijk makkelijk pra ten, want ik hoef geen boekhou ding of een klein bedrijf draaiende te houden. Nog gemakkelijker: ik oegin bij mezelf zelfs sado-masochi stische trekjes te herkennen want ik kan af en toe genieten van een ®ooie vastloper. Zo van, 'verroest, noe heb ik dat nou weer voor elkaar gekregen?'. En laat u intussen niets wijsmaken door al die wijsneuzen to, als u hen op de hoogte brengt van de laatste crashes in uw sys teem, met een heel verbaasd ge wit zeggen dat ze er niks van snappen, en dat hun systeem zo stabiel is als de Rots van Gibraltar; echt waar...'. 'k geloof daar helemaal niks van. Dat zijn dezelfde figuren die vroe- 9erop de middelbare school al rie- Pen dat ze helemaal niks aan dat Proefwerk, gehonoreerd met een nkke voldoende, gedaan hadden, snaar die intussen wel de wallen on er de ogen hadden omdat ze hele ?ht, de voeten in een teil water, 'es uit hun hoofd hadden zitten jen. Ik geloof die figuren dus niet, w!e Netscape nooit vastloopt, bij le de printer nooit problemen ver haakt, en die nooit op de reset j <Pontr°/-a/f-de/efe hoeven te ukken. Het zou natuurlijk best wen, maar dan staat dat ding óf aan'. ,°f ze draaien er nooit er dan één programmaatje tege- lijk op. Zwijg dus maar gewoon en weet maar beter als oom of buurman op het verjaardagsfeestje weer zit te pochen met zijn besturingssysteem. Of dat nou Macintosh, Windows 95 of weet ik veel wat is, het doet er niet eens toe: wie met computers werkt of speelt, heeft regelmatig gedonder in de tent. Hoeveel besturingssytemen kunt u eigenlijk opnoemen? Ik zeg er maar gelijk zelf al bij dat ik op een paar blijf steken, terwijl ik de afgelopen week in een computerblad las dat er minstens een paar honderd ver schillende besturingssystemen zijn. Maar ik wed dat u, net als ik een gemiddeld gebruiker, niet veel ver der komt dan DOS, Unix en de afge leiden daarvan zoals Linux, en dan heb je nog iets VAX, Ma cintosh en OS/2. Wat zegt u? Windows 95? Oh, ja sorry, was ik even vergeten, en ik ga me niet mengen in de discussie of Windows 95 nou wel of geen besturingssyteem is en wel of geen grafische schil om DOS 7.0. Hoe dan ook, terwijl de halve we reld bezig is met het gebruiken en ontwikkelen van applicaties voor Windows 95 is er deze maand ook nog een nieuwe OS/2 uitgebracht, met aanmerkelijk minder poeha dan Windows 95 een jaar geleden. Het heet officieel OS/2 Warp version 4, maar u mag het ook Merlin noe men. IBM heeft met die vrij geruis loze introductie van Merlin blijkbaar gekozen voor de zakelijke markt en zich niet gericht op de thuisgebrui ker. Dat is jammer, want OS/2 lijkt mij na de eerste voorzichtige kennisma kingen een systeem dat op alle fronten de vergelijking met Win dows 95 glansrijk kan doorstaan. Even Windows 95 gebruikers jen nen: en OS/2 is écht, helemaal en compleet 32 bits! Zo! Goed, dat de gebruikers-interface er ook wel wat van wegheeft, zal door Microsoft misschien wel uitgelegd worden als naaperij, maar dan vergeten ze wel even dat hun eigen smoel is opge bouwd uit van Apple, en, in een veel vroeger stadium, Xerox geleen de elementen. Voor mij als absolute beginner, ie- had. Dat was vrijdagmiddag om vijf uur en dinsdagmorgen lag de door mij aangevraagde beta-versie in de brievenbus, inmiddels gevolgd door de officiële release omdat die het desbetreffende weekeinde, eind au gustus, nog niet beschikbaar was. Voor de gezond argwanenden on der u: ik heb geen aandelen IBM, ze betalen me hier niet voor en als ik Merlin niks of rommel vind, schrijf ik dat heus wel. Maar een dergelij ke reactie valt nou eenmaal op in een wereld waar nieuwe releases en patches in de regel met veel trom petgeschal worden aangekondigd, terwijl ze pas twee, drie of vier maanden later ook echt beschik baarzijn. Bij die beta zat een dun boekje met Door léon Krijnen mand die van OS/2 niets meer wist dan het bestaan en de naam van het systeem, is Merlin een ware openbaring. Net als overigens de slagvaardigheid en de response van IBM Nederland. Het was voor mij in ieder geval volslagen nieuw dat ik binnen een half uur antwoord kreeg op een E-mailtje dat achteraf ook nog drie kanalen gepasseerd bleek te hebben omdat ik het niet naar de juiste persoon gestuurd enkele te verwachten problemen, en ook bij de officiële release zit maar weinig papier. „Hoeft ook niet," had ik al meegekregen in een E—mailtje, „gewoon de cd rom in de computer stoppen, drie geformat teerde floppies gereed houden en zeggen dat-ie moet gaan installe ren. De rest wijst zich vanzelf uit." „Dat ken ik nou onderhand wel," dacht! ik sceptisch, in het verleden rampzalig verlopen installaties met de eerste beta's van Windows 95 en Linux hangen nog ergëns als flarden van nachtmerries in mijn achter hoofd. En toch was dat precies wat er gebeurde. Terwijl ik een boekje zat te lezen, bleef OS/2 een goed uur bedaard bezig met installeren. Ik hoefde maar een paar vragen met ja of nee te beantwoorden, zo als wel of geen netwerktoestanden installeren, en verder ratelden dat uur alleen de koppen van de hard disk en bleef het lampje van de cd rom-speler opflikkeren. Na dat uur bleek de installatie in al le opzichten geslaagd te zijn. De he le bliksemse hardware-boel was keurig herkend en van de nodige drivers voorzien, De geluidskaart werkte, het modem werkte, de printer printte, de netwerkkaart was geïnstalleerd, alles deed gewoon wat het moest doen. Ik kan nu kiezen uit de desktop van OS/2 zelf, uit een Windows die zo op het oog niets afwijkt van Microsofts 3.11, en uit een DOS dat ik, overigens net als dat Windows, full-screen of in een box kan draaien. Ik heb het systeem op een grote en helemaal kale harde schijf geïnstal leerd, maar het had ook gekund naast bestaande versies van DOS en/of Windows, zodat ik in pricipe zelfs OS/2 en Windows 95 naast el kaar in een zogenaamde dual boot had kunnen draaien. Ik weet dat ik van sommigen de komende dagen te horen krijg dat het allemaal te technisch was, maar toch moest ik het voorgaande even kwijt voor de freaks die deze rubriek ook lezen. Overigens, voor de echte freaks: er zit een volledige versie van Java bij, en nog veel meer toeters en bellen, teveel om hier op te noemen. Ik zal over een paar weken nog eens bij u terugkomen met mijn ervarin gen met OS/2, maar het lijkt me vooralsnog, even afkloppen, een pracht van een systeem. Ik moet mijn Internet-verbinding nog aan de praat zien te krijgen, en ik heb nog wat problemen met het installeren van de hoogst mogelijke resolutie op mijn beeldscherm, maar dat is niks nieuws. Die grafische kaart van Trident heeft me ook onder Win dows 95 grijze haren bezorgd, en volgens iemand die het weten kan, moet ik maar een Diamond Stealth kopen, ben ik van dat gedoe af. Tegen die tijd kan ik u waarschijnlijk ook wat meer vertellen over de in gebouwde spraakherkenning van Merlin. In de doos zitten een kopte- lefoontje en een microfoontje. Als ik die in de geluidskaart plug, zou Merlin niet alleen door mij uitge sproken commando's moetem her kennen, het moet zelfs mogelijk zijn om brieven te dicteren en mijn E-mail mondeling te beantwoorden waarna bet als getikte post de deur uitgaat. Al zal dat wel allemaal in het Engels moeten, want ik vrees, gezien het marktaandeel dat Merlin naast Windows 95 zal gaan beha len, dat er voorlopig geen Neder landse versie in zal zitten. Dat is jammer want Merlin lijkt mij een meer dan redelijk alternatief voor Windows 95. Met The Juker is het afspelen van geluidsbestanden, animaties of vi deo de eenvoud zelve. De gebruiker legt 'albums' aan van allerlei soorten bestanden en The Juker speelt ze (geheel of gedeeltelijk) net jes af. Of het nu om midi-muziek gaat, wav-geluiden, avi-videobeel- den of fli-animaties. Sorry voor het jargon maar zo lieten zulke be standsformaten nu eenmaal. Ze kunnen rustig met elkaar in één al bum worden gecombineerd. The Juker bestaat in diverse versies voor Windows (van 3.x tot en met NT). Er is ook een versie voor /OS2. The Juker is shareware, maar het programma functioneert compleet, zonder enige belemmering. Van een tevreden gebruiker wordt dan wel verwacht dat hij of zij een be scheiden bedrag (in dit geval van 10 tot 20 Amerikaanse dollars) over maakt naar de maker. Zelfs Nederlanders - die op dit punt wereldwijd een slechte reputatie hebben - schijnen dat soms te doen. De laatste versies van The Juker zijn altijd te downloaden via ftp.cica.india- na.edu. Blinden en slechtzienden dreigen in het tijdperk van Internet en e- mail de boot te missen. Sinds een week rijdt daarom de IT-Mobiel door het land, een mobiele showroom met informatie over mogelijke aan passingen van hard- en software voor slechtzienden. Visio (Technisch Onderzoekscentrum Visueel Gehandicapten) en Theofaan (Communi catie en Informatietechnologie) demonstreren bij hun bezoeken aan (blinden-)instellingen de mogelijkheden en vertellen waarvoor je sub sidie kunt krijgen. Internet-aanbieders gedragen zich net als gewone bedrijven: ze willen groter en groter worden. In Nederland is een monsterverbond in de maak van Planet Internet en World Access. Samen hebben deze provi ders 90.000 gebruikers. KPN, aandeelhouder van beide ondernemin gen, wil het gebruik van het Internet een extra impuls geven. click here ffl .-«aua; Hevs Westher Nadta Con-^^ Suppoit Internet y Reference Education Sports Finance Home 5. leisure Entertainment I 1 Travel Shoppimj Ministerie i CompuServe presenteert binnenkort CompuServe 3.0.1, nieuwe soft ware voor alle contacten met deze online dienst zelf en met het Inter net. De gebruiker krijgt in plaats van 'ouderwetse' menu's en buttons fraaie plaatjes voorgeschoteld zoals op Webpagina's. Het nieuwe pro gramma - voor Windows 95 - is mede ontwikkeld door Microsoft. Het draait nog net op 8 Mb RAM maar 16 Mb verbetert de prestatie aanzienlijk. De eeuw van het Internet vraagt om een waarlijk oecumenische theo logie. De wereld wordt één groot netwerk van onderling afhankelijke mensen. Daarbij kan geen enkele godsdienst God voor zichzelf reser veren. „God is er voor heel de bewoonde wereld, Hij is geen stamgod of clubmascotte", aldus theoloog prof. dr. F. de Lange vorige week in een lezing voor gereformeerde predikanten. Stormvloedkering Nieuwe Waterweg op Internet Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een Internetpagina geopend waarop de vorderingen te zien zijn van het laatste deel van de Deltawerken, de Stormvloedkering Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland. Dit bouwwerk wordt op 10 mei volgend jaar officieel in ge bruik genomen. Het ministerie wil op deze actuele manier de bevolking, maar ook bui tenlandse Internet-gebruikers tonen „hoe hoogwaardige kunstwer ken als de Stormvloedkering Nieuwe Waterweg een bijdrage leveren aan de veiligheid van Nederland". Dit alles via de Internet 1996 We reldtentoonstelling (http://park.org). Het ministerie van Defensie is vorige week met een éigen site op het Web verschenen. Toen we er rondkeken, was er nog van alles in ont wikkeling maar de structuur is duidelijk. Informatie, informa- tie en nog eens infor matie, is het sleutel woord. Een grapje van of over minister Voorhoeve is er niet bij. Wie feiten, cijfers en plaatjes wil van de Nederlandse krijgsmacht, is hier aan het goede adres. Er wordt ook antwoord gegeven op veel gestelde vragen, variërend van 'wat moet ik met mijn plunjebaai nu de dienstplicht is afgeschaft' tot details over subsidieregelingen voor veteranen. We weten nu dat de F16 tot 17 km hoog vliegt en 2020 km per uur kan afleggen en we kennen de bewa pening en andere technische gegevens van allerlei fregatten. Den Haag - Een consortium van (vervoers)bedrijven heeft een CD- ROM gepresenteerd en een diskette die voor de gebruiker een ver gelijking maakt tussen auto en openbaar vervoer. De routeplanner Mobi Disk vergelijkt de prijs en de reistijd voor een bepaalde be stemmingen. „De reiziger kiest niet zelden voor het reizen per auto door een ge brek aan kennis over het openbaar vervoer. Nu kan dat voortaan op basis van vergelijkbare feiten", aldus het consortium MRI. Hierin zijn NSReizigers, de ANWB, de VSN Groep, PTT Telecom en de ste delijke vervoersbedrijven RET, GVU en Stadsbus Maastricht vere nigd. De computerschijf, die een bijdrage moet leveren aan een „verant woorde mobiliteit in Nederland", zet de auto, trein en de Interliner (bus) tegen elkaar af. De Mobi Disk houdt daarbij volgens de be denkers rekening met de „belangrijkste files op het hoofdwegen net". De Mobi Disk is te koop bij ANWB, NS en de deelnemende bus maatschappijen. Het eerste exemplaar wordt op 8 oktober overhan digd aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) tijdens een bij eenkomst in Madurodam.

de Stem | 1996 | | pagina 47