Vakantie reizen 'Down under' breekt dezer dagen de zomer aan 1 DE STEM In Australië breekt dezer dagen de zomer aan. Het land is dun bevolkt en ruig, een dorado voor minnaars van natuur en stilte. Maar ook grote steden als Melbourne en Sydney zijn een bezoek waard. Onze verslaggever keek rond in Victo ria en New South Wales. De Twaalf Apostelen maakten diepe indruk. En in Australië wordt nog goud gevonden. ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 Door Wim van Exel Het is een aandoenlijk tafereel en het blijft niet bij kijken alleen. Onwillekeurig zit je zelf even later ook gehurkt bij het beekje, om er met een grote ijzeren schaal steentjes en bezinksel van de bodem te wassen in het zui vere stromende water. Want het water dat uit de bergwand stroomt, zou goud kunnen bevatten. En dan blijkt goudkoorts iets van alle tijden en zit jong en oud gespannen in het water te turen en te roeren om mogelijk een klein klontje van het edelmetaal te bemachtigen. Degenen die iets zekerder van hun zaak wil len zijn, kunnen voor vijf dollar een zakje stof kopen waaruit met een klein beetje han digheid wat goudkorreltjes te zuiveren zijn. Die gaan mee naar huis in een klein flesje. Niet dat je er rijk van wordt (integendeel, de buit is de kostprijs niet waard), maar goud is nu eenmaal goud. Het toneel voor de hedendaagse goudkoorts is de mijnnederzetting Sovereign Hill in het stadje Ballarat in de Australische deelstaat Victoria. Hier werd in augustus 1851 goud gevonden en dat veroorzaakte een storm loop. Binnen drie jaar was het aan de opper vlakte te winnen goud op en kwamen er mij nen: goudzoeken in mijnschachten. Ballarat werd een begrip in Australië, toch een mijn- land bij uitstek door de rijkdom aan ertsen. En Ballarat koestert die reputatie ook nu nog zorgvuldig, want die trekt toeristen aan. Midden jaren 1960 werden in Sovereign Hill huizen en wijken uit de negentiende eeuw nagebouwd in een historisch park. Weduwemakers Levensecht is de bevolking die overdag in het houten stadje rondloopt en werkt als timmerman, loodgieter, barmeisje, hotelbaas of wat dan ook. Het is een genoegen rond te slenteren in Sovereign Hill en de negentien de eeuw te beleven. En mocht dat een te idyl lische blik op het mijnwerkersleven geven, dan brengt een afdaling in een oude opge knapte mijnschacht je figuurlijk weer met beide benen op de grond. Stil word je er van de uitleg over het vele zware werk dat er ver zet moest worden. De in de jaren 1870 in ge bruik genomen drilboren zullen niet voor niets 'weduwemakers' genoemd zijn. Als trekkracht voor de ertswagentjes werden veulens gebruikt die onder de grond geboren werden. Die zagen goed in het donker en kregen nóóit daglicht te zien. Ballarat, het is een van die vele plaatsen in Goudkoorts in Australië Australië waarvan je vanuit Europa nog nooit gehoord hebt en die toch zo vertrouwd klinken wanneer je er bent. Onmiskenbaar Australisch ervaar je ze, zonder dat je kunt duiden waarom dat eigenlijk is, de namen als Warrnambool, Geelong, Werribee en Nir- randa, om dit maar te beperken tot een stuk je van Victoria. En al is Ballarat maar een onbeduidend plekje in het gigantische Au stralië, het is meteen een beetje Australië in een notendop. Behalve de mijnnederzetting Sovereign Hill laat zich dat illustreren met het Ballarat Wildlife Park. De kangoeroes lopen er voor een deel vrij rond en laten zich voeren. De koala's niet: die lopen niet en laten zich ook niet voeren. En de Tasmaanse duivel (een klein roofdier dat we in Europa eigenlijk al leen kennen van tekenfilms) kun je beter he lemaal niet voeren. Het lelijke beestje ziet er met zijn scherpe tanden zo afschrikwekkend uit dat je voeren ook wel uit je hoofd laat: al is het hok nog zo stevig, automatisch houd je afstand bij het gaas. De koala is een curieus beest, blijkt uit het relaas van park-eigenaar Greg Parker. Een koala, die aan elke hand twee duimen en drie vingers heeft, is een nachtdier en heel lui. Een koala-etmaal bestaat uit 14,5 uur sla pen, 4,8 uur rusten, 4,7 uur eten en viér mi nuten reizen. Dat komt mede door zijn voed sel: een koala eet alleen blaadjes van de eu calyptusboom en daarin zitten weinig pro teïnen, dus moet hij wel veel slapen. „Het is eigenlijk een wonder dat ze overleven op zo'n mager dieet," aldus Greg. Niet bekend is waarom ze alleen euca lyptus eten (en dat terwijl geen enkel ander beest eucalyptus eet) en kunstma tige voeding wil niet lukken. Vanwege de hoge aaibaarheidsfactor gaan pluche koala's grif van de hand als Australië-sou- venir, maar een koala is helemaal geen ge zellig beest. Ze leven solitair. In de tijd dat ze actief zijn, vechten de mannetjes veel, met elkaar, want vijanden hebben ze niet. Man netjes zitten vaak onder de littekens, dus de exemplaren op foto's in folders zijn altijd vrouwtjes, die ongeschonden blijven. Greg moet in zijn park, een van de weinige plaat sen waar koala's in gevangenschap zitten, de mannetjes ook allemaal apart houden. „It doesn't make sense", verzucht hij verschil lende malen tijdens de uitleg over de dieren die hem niettemin zo na aan het hart liggen. Twaalf Apostelen Ballarat ligt op zo'n 110 kilometer van Mel bourne, een speldenprik naar Australische begrippen. Het is een rechte weg het binnen land in (bochtige wegen zijn er nauwelijks want obstakels kent het dunbevolkte platte land niet), maar je kunt er ook via een om weg heen: langs de kust over de Great Ocean Road. Aangelegd in een werkverschaffings project na de Eerste Wereldoorlog voert deze weg langs de zuidkust van Australië met magnifieke vergezichten op de hoge rots kust. Een trekpleister voor vakantiegangers, maar niettemin altijd rustig, want ruimte is er volop. Vol is het hier nooit, kan VW-directeur Tom Smith in Warrnambool dan ook gerust mel den. De rust op de Great Ocean Road is wel dadig, er zijh geen eet- en drinktenten of souvenirwinkels langs de weg; vele kilome ters lang kun je er moederziel alleen rijden. Tijdens een rit van uren hoeft de bus die dag slechts één keer auto's te laten passeren. De natuur is overweldigend; dag in dag uit beukt de oceaan vanaf de zuidpool op de rot sen. 'Shipwreck-coast' heet dan ook een deel van de kust, waar ruim 200 scheepswrakken liggen. Veel gelukzoekers strandden door de gevaarlijke winden op de rotsen en nog is het er uitkijken geblazen. Zo is Port Campbell inderdaad een haventje, maar de vissersbo ten gaan 's avonds wel het water uit, want er is geen veilige ankerplaats. Maar meer dan de onzichtbare scheepwrak- ken en de af en toe opduikende dolfijnen en walvissen trekken toch de Twaalf Apostelen, majestueuze rotsen die bij Princetown in zee oprijzen. Trekpleisters die het uiteindelijk ook zullen afleggen tegen de schurende wer king van het water. De 'London Bridge' is zo al half vergaan. Op 15 januari 1990 stortte de helft van de tweebogige 'brug' in de gol ven; enkele toeristen op de overblijfselen konden na bange uren met helikopters gered worden. De andere helft van de brug zal on vermijdelijk ook het loodje leggen. Melbourne You'll love every piece of Victoria, is de leus waaronder de staat Victoria zichzelf op toe ristisch gebied sinds enkele jaren aanprijst. Tom Smith in Warrnambool voelt zich er prima bij: „Daar zijn wij trots op." De cam pagne is er mede op gericht iedereen te laten zien dat Victoria meer is dan alleen de hoofdstad Melbourne. Maar het overwicht van Melbourne in de uitstraling naar de rest van de wereld is onvermijdelijk en zal niet South vJ f Australia j I New South A Wales Sydney 'Victoria ^Canberra I I Ballarat ^Melbourne Australië is een verre bestemming, maar toch een gemakkelijk land omdat het geheel en al westers is met Engels als voertaal. Diverse luchtvaartmaatschappijen bieden vluchten naar Australië aan. De Britse chartermaat-schappij Britannia Airways vliegt sinds vorig jaar november tegen aanmerkelijk lagere tarieven dan tot nu toe (van 1599 gulden voor een retour van twee weken tot 2199 gulden voor zes of acht weken) van Maastricht Aachen Airport op Melbourne en Sydney. Dit eens per week in onze wintermaanden november tot en met maart. In Australië is het dan zomer. In het zuidelijke Victoria (en Tasmanië) en ook New South Wales is de temperatuur aan genaam warm, maar voor de rest zijn er de hele zomer tropische temperaturen. De charters van Britannia worden in Neder land aangeboden door Australia Express, een activiteit van Airtrade Holland in Haarlem (tel. 023-5160260). De vliegreis duurt zo'n 26 uur, inclusief stops in Abu Dhabi en Singapore. Australië is ruim 200 keer zo groot als Nederland en met ruim 17 miljoen inwoners dus een leeg land, zeker omdat 70 van de inwoners in de tien grootste steden woont. De afstanden zijn er enorm: Melbourne en Sydney liggen op elke kaart dichtbij elkaar, maar het is hemelsbreed wel 800 kilometer. De munteenheid is de Australische dollar (ongeveer 1,25), de prijzen van eten en drinken zijn vergelijkbaar met die in Nederland. Reizigers voor Australië hebben geen inentingen nodig, maar wel een visum, aan te vragen bij de Australische ambassade in Den Haag. Een gewoon toeristenvisum voor drie maan-den is gratis. Europese stekkers zijn er niet bruikbaar, De Twaalf Apostelen. foto horizon uit te roeien zijn. Met ruim drie miljoen in woners is Melbourne de tweede stad van Au stralië, maar de stad is zo ruim opgezet dat de drukte er niet opvalt. Brede boulevards, veel parken en ander groen geven Melbourne een relaxte uitstra ling, een stad waar het normaal is om na het werk in een park in het centrum met col lega's te gaan barbecuen op een van de vele barbecues (BBQ's in de Australische ge woonte om te spreken in afkortingen) daar. Victorians like pares and want to pay for it, heet het bij de toeristische dienst. Bij de aanleg van de stad aan de monding van de Yarra in de vorige eeuw werd een-derde van de oppervlakte park; het centrale deel van de stad (waar de voorsteden reiken tot 70 kilometer naar het zuiden en oosten) kent nu nog zeker 25 parken. Alleen het za kendistrict kent hoogbouw, met als hoogste punt de Rialto-torens. Sinds juli 1994 is hier op 253 meter hoogte een panorama-punt dat een magnifiek beeld van de stad geeft. Mas saal maakten de Melbourners gebruik van de eerste mogelijkheid hun stad vanuit de hoogte te zien: na ruim een jaar stapte de miljoenste bezoeker in de lift. Dé trots van Melbourne en dus ook van Vic toria is het Victorian Arts Centre aan de Yarra, met onder andere dé National Gal lery, het State Theatre en de Concert Hall. Het theater en het concertgebouw zijn deels verzonken aangelegd, vanwege het geluid (bescherming zowel naar buiten als naar binnen!) en om ze niet te hoog te laten wor den in het parklandschap. Voor de Concert Hall zijn kosten noch moeite gespaard. Prachtige donkere tinten met mysterieuze aboriginal-kunst kenmerken het interieur, waar voor de vloer marmer gebruikt is met een kleur die alleen in Iran te krijgen was en de wanden voorzien zijn van leer van 4000 koeien uit Zweden. „Onze akoestiek is beter dan die in Sydney", weet toerisme-manager Lisa Payne zeker, doelend op het veel beken dere Opera House. En dat is in Melbourne heel belangrijk, want het You'll love every piece of Victoria, is zeker ook gericht tegen grote broer Sydney en deelstaat New South Wales. Stranden Liever reageert ze niet op de 'Melbournese akoestiek', de gids in het Opera House. Maar ze zegt niét dat de akoestiek daar beter is dan in Melbourne. Hoe dan ook, qua interi eur haalt het wereldberoemde Opera House het bij lange niet bij de Concert Hall van Melbourne. Het visitekaartje van Sydney mag dan vier miljoen bezoekers per jaar trekken, het doet binnen kil en klinisch aan. Maar de ligging is natuurlijk wel heel spe ciaal, zo op een landtong in het hart van Sydney. Een warme avond tijdens een diner in het Waterfront, een tot restaurant omgebouwd oud loodsencomplex in de haven, met zicht op het adembenemend verlichte Opera Hou se en de rest van de lichtjes in de baai, ja, dan is het echt even net of je zweeft. En waarschijnlijk zegt Sydney ook terecht dat het aan een van de mooiste baaien van de wereld ligt. Inclusief de stranden natuurlijk, want zoals ze in Melbourne zeggen: 'Wij hebben alles wat Sydney heeft, behalve de stranden'. Van Manly Beach in het noorden tot Bondi Beach, het bekendste, in het zui den: achttien fraai gelegen surfstranden aan baai én oceaan. Zwemmen kan er ook, maar dan wel binnen de tegen haaien afgescherm de plekken, een soort zwemkooien. En dat allemaal binnen handbereik in de stad. Geen wonder dat veel inwoners van Sydney nooit buiten de stad schijnen te komen. m 16 m H P6; li I Europa's grootste modelspoorbaan Modeltreinfanaten opgelet: de groob modelspoorbaan van Europa is siJ; kort te vinden in de Deense plaats Har sten (bij Randers, in het noorden Jutland). Dat het de grootste is b6 ren de verantwoordelijken van Hat sen Centret, waar de miniatuursp^ baan te vinden is. Het gaat om eenc delspoorcomplex waarop de een reis door Midden-Europa makê Alleen op zaterdag en zondag en na spraak te bezichtigen. Informatie.!.. 45-86915822 of via het Deens verkeet bureau in Nederland: 071-5230192. Discovery Dome in Center Pares Center Pares heeft niet alleen nieuw logo gekregen, ook de bui lowparken krijgen nieuwe vooirg ningen. Daaronder de introductie het femomeen themabaden. zwemmen in bepaalde parken taan tussen restanten van een verzo ken stad of een scheepswrak. En overdekte marktpleinen krijgen opknapbeurt, er komen nieuwe sp« tuinen en kinderboerderijen en opa parken zijn voortaan VIP-cottagi met speciaal meubilair, sauna, vaa wasser en ander gemak. Dezer dage, gaat de eerste Discovery Dome ope een overdekte speel- en ontdekwerd voor kinderen. Speciale actie Grotten van Han De Grotten van Han worden al tii eeuwen lang bezocht. Maar er is een wildpark bij, te zien vanuit» 'panoramische bus'. De Grotten hoi den tijdens de herfstvakantie (19 en met 27 oktober) een speciale ac waarbij de bezoekers tegen beta! van 39 gulden zowel de grotten alsh wildpark en het Speleothema kunne bezoeken. Elke bezoekende famili krijgt bovendien het album Het Kris tallen kasteel van Suske en Wiske. Ruimte-uitstapje Bezoekers van Space Expo aan del lerlaan in Noord wijk hebben tot 29 ok tober de gelegenheid twee satellietent bekijken op de testvloer van Estec. Aai die satellieten wordt tot eind van li jaar gewerkt en ze worden in 1999 je lanceerd. Elke dag vertrekt een exen sie vanaf 10.30 uur. Er zijn ook rondle dingen met als thema aardobservatie Willem Barentsz in Amsterdam In het Amsterdamse Scheepvaarten seum aan het Kattenburgerplein 1 vanaf 12 oktober de tentoonstelt 'Gevangen in het ijs. Willem overwintert in het Behouden Huj 1596-1597' te zien. De expositie is on derdeel van de herdenking van de zee man die op Nova Zembla strandde, zoek naar de noordelijke route naar In dië en op de terugweg overleed. De ten toonstelling is dinsdag tot en met za terdag open van 10.00 tot 17.00 uur op zon- en feestdagen van 12.00 tl 17.00 uur. Kazemattenwandeling in en om Maastricht In Maastricht kunnen wandelaars i 19, 23 en 26 oktober deelnemen» 'kazemattenwandelingen'. Tijde: tochten van drie uur kunnen ze kennis maken met de ondergrondse verded gingswerken van de stad. Kaarten z' alleen te krijgen bij de VW in 1 Dinghuis aan de Kleine Staat 1 Maastricht. Herfstprogramma Zuiderzeemuseum Het Zuiderzeemuseum in Enkhuize heeft in de herfstvakantie een speria programma. Tot 27 oktober is eri lijks tussen 15.30 en 16.30 uur Chantant met gedichten en literaf teksten. Voor kinderen zijn er activite ten, zoals een film over Dik Trom, kunnen hoepelen en steltlopen, kijk' zen maken en van voerderbieten la pionnen maken voor Sint Maart' Want diens feest wordt traditioneel i 11 november in Noord-HoW gevierd. Heksentoer in Vaassen Op kasteel Cannenburgh in krioelt het tot 28 oktober van de he sen, trollen, kabouters en feeën. B een spannende speurtocht oor de Kt deren, er is in het kasteel vanalles zien zoals de expositie van natuurs® der Nico Bulder uit Elspeet en der is ingericht als taveerne. Het ka teel is open op maandag tot en met'' terdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 46