Weekend lat 10BBY IAR TOURS Voorbeeld Bijzondere eruptie onder het ijs van Europa's grootste gletsjer op IJsland ifgglr H GEBIED E3 "Reizen en Recreatie" NE STREVEN met KLM A TOURS videopresentatie RT ES BESTAAN NOG!! S WINTERSPORT '96/'97 iSEN raktijkcentrum. De laatste vulkaanuit barsting op IJsland heeft de deskundigen behoorlijk beziggehouden. In de nacht van 30 september op 1 oktober registreerden de seismo- grafen voor het eerst de trillin gen die bij een uitbarsting hoor den. De volgende dag werden er twee grote gaten in het ijs opge merkt. Dat betekende dat er sprake was van een dubbele eruptie. Dat was niet ongewoon. Wel opvallend was de plaats van de eruptie: precies tussen de vulka nen Bardarbunga en Grimsvotn. 'Who's bloody eruption is it?,' vroegen de vulkanologen zich direct na het begin van de uit barsting vertwijfeld af. Inmid dels zijn er duidelijke aanwij zingen dat de uitbarsting het werk is van Bardarbunga, een 2000 meter hoge vulkaan die verstopt zit onder het ijs van de grootste gletsjer van Europa. Tientallen Hartelijk Gletsjertongen mm mkj" 1 W\MM IM M Smeltwater Serie r R 1996 •eizen 975,- dgse :hten, 745,- 1 sgr Dom. RRA- SGR l met adver- eizen erdag 073- Fax: ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 Wilt u er even tussenuit? Lees elke zaterdag de rubriek in deze krant. ISLA MARGARITA... m0, enkele vluchtplaatsen od en 19 nov. voor 17 dn naar 't Hilton LG 1657 Bahia de Plata All in, 1833,- en Cristana Suite. LG (Venezuala 1505,- 7' voor overige mogelijkhêdi RTL 4 txt pag.531Bel voi info of gids G0G0 Toui 010-2802100 ANVR/ SGR eizen Indonesië in groepsverband 2860,-. Voll.verzorgd 4x p.wk. r 1997. Overwinteren op Bali 17133/045-5211374/078-6174654 Ind.hapjes: 26/10 Eindhoven, 9/11 cht,15/12 Zoetermeer,12/1 Alkmaar e Indonesië: 0598 - 395830. wintersporten voor superlage prijzen ;E PYRENEEEN, de absulute Rekro- 10-dgse luxe busreis, al v.a. 499 Ook o.a. volop OOSTENRIJK en uxe busreis (of eigen auto), reizen. Info en gratids gids: Bel met de Vriendelijke en Voordelige reisorganisatie: 010-4142233 (dag. 9.00-22.00 za 9.30-16.30/Hd SGR) \EN v. verblijf in 3 sterren htl in centrum jvrije winkels van de sneeuwzekere la Casa, incl. ontbijtbuffet, zeer goed j en vervoer per luxe bus. Kerstreis jan/feb. v.a. 625,-, 6 dgn skipas der, er zijn al mogelijkh. v.a. 399,-, 585,-. Bel: 040 - 2460560. s 50, Garantief15, adm.kstn./5 en ontvang 'n GRATIS SKI-ATLAS! dskireis m.2d.skiën va259, eis m.3/6d. skiën va249, 0 daagse reis va389; 0 daagse reis va369, rankrijk, Oostenrijk, Italië en Tsjechië ,/app. (Eigen ven/oer 100,- korting) ndere mogelijkheden vanaf 199,-. 0G0 Tours 010-2802100 ANVR/SGR oag 531 en Http://www.gogo.nl. Vlittern- lt zeer van de ERALM hotels pas/les. VW's. SKI- genblut/ 3000 eftijden. wboard- Eigen V.a. oension. maat. nel. HP, en uit- 820,-. v.a. en ski- anglauf- isting en 695,-. n les of Alle en auto :ing v.a. atis gids RS Lid 33938 in F'rijk, Bus+ a./199. nvr/sgr. lechië en al v.a. n al mee groepen iel. bus, -.offietafel IL. Voor 10 Venlo Skiën,snowboarden&aprèe skiën! SSC REIZEN/SN0W TREX. Frankrijk v.a. 298, (bus/app/pas) SNOW-TRD 030-2753030 (SGR) CHATEL-skireizen: chaletj met hotel-service in o.i Fiess, St.Anton, Sölder Ischgl, Chatel (F) al v.i 389,-. Inl. 030-2340358. GRATIS gids. .Voordelig skireizen, Andorra 10 dg htrHP 369 Boosten Bus reizen sgr 045-5227777. 699,-!! Unieke KERST REIZEN Formigal! Skiën q 'het dak van de Spaanse Pyreneeën': 10-dgse lu> busreis naar 'Rekro-hotf Nievesol*" (HP); Vertrek op 20/12 en op 27/12 699 excl.bijk.kosten). Info/gratt gids: Rekro Reizen, 01U 4142233 (tot 22-00u/lid sgj ƒ199,-!! In ANDORRA J Massana)de Rekro-studio Lauranna(skigebied Arinsa Pal tot 2560 m!) inc M busreis 10 dgn. al v, 199,- p.p.(4 pers.excl.bï kosten); en nog veel me bij de grootste Andorr specialist Rekro FReizei Info/gratis gids; 4142233 (tot 22.00U/I'djjj Skiën in Jasna Slowakj all-in. Incl. 9-dg busre royal class, hotel hp, douche/wc en SKILEG km. piste. (2100 sneeuwzeker! Vanaf Skiclub Onderuit 5112314. COMPUTER I Introductiecursus rsus Windows 95 kstverwerking Word cel en Powerpoint roductiecursus Internet 18UUL 18147 18 uur j 18 uur 6 uur formatie ,.n cursusnummers 12 en 3 w°r rzorgd 's avonds en op zaterdag orgen van november 1996 t/m aart 1997. Kosten 20.00 per uur- rsusnummer 4 wordt verzorgd, erdag en 's avonds (niet op zaI g). Kosten 16.00 per uur. art computercursussen januari 97 art overige cursussen eind novem r 1996. U.B. aanmelden voor november a.s. Verleden is duister en dus wordt daaruit ver lichting verwacht. Eeuwenlang is er geloofd in een gouden tijd, een pre-historische periode waarin nog alles goed was. Grieken en Ro meinen, joden en christenen twijfelden niet aan zo'n verloren aards paradijs. Mensen en goden leefden in harmonie, waarheid was nog niet verhuld door leugen, diepe kennis lag aan het oppervlak en ziekte noch pijn be itonden. Het Nederlands vertoont nog steeds sporen van dit heilig geloof. Wij spreken van meet kunde en driehoek, de rest van de wereld van planimetrie en triangels. Omdat Simon Stevin, de rekenkundig leermeester van Prins Mau- rits, een aanhanger was van Goropius Beca- nus, dokter van Gorp uit Hilvarenbeek. Beca- nus dacht dat het Nederlands de oudste taal was, het door God aan de mens geschonken communicatiemiddel waarin de betekenis der woorden direct door de huid van de vorm zichtbaar was. Geen taal had zoveel korte woordjes, geen taal maakte zo makkelijk sa menstellingen en stonden de Romaanse talen, Frans, Italiaans en Spaans niet bekend om hun bastaardafkomst uit het Latijn? Moeilijke nieuwe begrippen werden door Ste vin daarom niet met vreemde, aan andere ta len ontleende woorden uitgedrukt. Een wis kundige triangel heeft drie hoeken en werd dus driehoek. Planimetrie draait om meten, zodoende was meetkunde een direct begrij pelijke en adequate naam. Teller en noemer net zo. Ze betekenen in de leer der breuken waar ze voor staan. Dat het Nederlands uit het verleden deson danks niet de moeder der talen is, heeft de historische taalkunde onomstotelijk aange toond. Maar dat daarmee het duistere vroe ger meteen als bron voor diepe wijsheid afge schreven kon worden, daarvan is lang niet ie dereen overtuigd. Eeuwen her woonden er Kelten in Europa. De uithoeken bewijzen het. Waar Romeinen en Germanen niet wisten door te dringen, daar spreken op een afgelegen eiland, in ontoe gankelijke hooglanden of een onherberg zaam kustgebied nog enige bejaarde lieden oude Keltische talen. Veel is er van de grijze oudheid niet over. Een overlevering vol bar den, wat oude mythische tekens, een paar niet te duiden stenen en wat Latijnse hand schriften met in de marge een enkel Oud-Iers woord waarmee de taal gereconstrueerd moet worden. Het idee dat er echter veel meer en veel diep zinniger te halen valt, is nooit verdwenen. Tol kien, Asterix, de Arthur- en graalmythologie, je kunt er bijna de klok op gelijk zetten als ze weer als panacee voor de kwalen der tijd te- voorschijn getoverd worden. Zoekers ver wachten heil in toverdrank, druïdesfeer en onverstaanbaar folkloristisch gezang. New Age-adepten lezen en studeren op zoek naar hoger heil en verlichting over Walewein, een hoorns en vliegende schaakborden. Met de serieuze Keltologie heeft het allemaal niets van doen. Daar zwoegt een jonge on derzoeker jaren op een ontoegankelijke taal kundige tekst. Een oude grammatica van Pris- cianus, die door Ierse monniken voor eigen gebruik overgeschreven werd. Waar ze de zinnen en woorden van het Latijn uit de zesde eeuw niet meer begrepen, zetten ze zelf alter natieven in de kantlijn. Vaak een ander, wel hekend Latijns synoniem, maar soms ook een woord uit het Oud-Iers. Een van de belangrijk ste bronnen voor de huidigde kennis van die tol en de daarbij behorende cultuur. Rijcklof Hofman heeft ze allemaal verzameld in twee dikke delen druks. Een omvangrijke, en vol- jiens deskundigen 'epochemachende' disser- Over druïdes, toverformules en mythische be tekenissen zegt hij niets. De studieuze kelto- loo9 durft immers niets te beweren over iets waar hij niets van weet en weten kan. Hof- ton heeft uitgevonden dat de Ierse monni ken bij hun werk meters andere boeken ter beschikking hadden. Begrepen ze niet wat er hi| Priscianus stond, zochten ze een uitweg of toelichting elders. En dat was niet in de veron derstelde eigen mythologie, in de overlevering eigen gouden voorgeschiedenis of in oe magische kracht van het primitieve oerle ven De benodigde extra kennis en ophelde- ™tg vonden ze bij andere klassieke Latijnse grammatica's, de bijbel, de werken der be ende kerkvaders én de encyclopedie van de Wnse bisschop Isidorus van Sevilla. e v®en "iet terug op veronderstellingen, PKulaties en dromen over wonderbare tij en. Ze maakten gebruik van alle bekende en |et aan twijfel onderhevige kennis van hun 9en tijd. Waarom doet de huidige zoeker Tr Waarheid, inzicht en duidelijkheid iets ers o™ zijn bewonderde voorbeeld? Door Sjoerd van der Werf Vulkanen horen bij IJsland, net als geijsers en hete bronnen. Het eiland ligt op de mid- Atlantische rug, een keten met honderden vulkanen, precies tussen het Amerikaanse continent en Europa en Afrika. In IJsland zijn de vulkanen opvallend actief, omdat pre cies onder het eiland een zogenaamde 'hot spot' zit, eigenlijk een zwakke plek in de aardkorst en de basis voor alle vulkanische activiteit. Andere 'hot spots' zijn onder meer te vinden onder de vulkanische eilanden van Hawai en het Yellowstone Park in de Vere nigde Staten. Een kwart van het geologisch gezien jonge IJsland (de gesteenten zijn niet ouder dan twintig miljoen jaar, voor geologen is dat jong) ligt in een vulkanische zone. Die zone telt tientallen vulkanische systemen en twee gebieden waar regelmatig sterke aarbevingen voorkomen. In de ruim 1000 jaar dat er men sen op het eiland wonen zijn dat er al ruim 250. Een deel daarvan kent een ongekende vernietigende kracht. In de 17e eeuw zorgde een serie enorme uitbarstingen er zelfs voor dat de totale bevolking op het punt heeft ge staan om voorgoed het land te verlaten. De jongste eruptie wordt door de vulkanolo gen 'medium size' genoemd. De classificatie heeft te maken met de hoeveelheid vulka nisch materiaal die bij de uitbarsting vrij komt. Ook dan praten de deskundigen alleen over grote getallen. Bij de uitbarsting van de vulkaan Hekla in 1947 bijvoorbeeld, kwam een kubieke kilometer lava naar buiten stro men, met een geschat gewicht van 2,5 miljard ton. En die uitbarsting wordt niet eens als groot betiteld. De laatste eruptie op IJsland dateert van 1991, toen de Hekla zich roerde. Daarvoor waren er forse erupties in 1983 (Grimsvotn, op enkele kilometers van de huidige uitbars ting) en in 1981 (ook de Hekla). In 1973 ver nietigde een uitbarsting op Heimaey, op de Westman-eilanden voor de zuidkust, een deel van het dorp. Tussen 1963 en 1967 onstond zelfs door een reeks uitbarstingen een nieuw eiland voor de zuidkust: Surtsey. Het ruim twee vierkante kilometer grote eiland is voor niemand toegankelijk. Alleen wetenschap pers van verschillende disciplines volgen de ontwikkeling van dit nieuwe land, om te zien hoe het leven zich hier nestelt. IJsland en zijn bewoners kennen de vulka nen, hoewel de verhouding nooit hartelijk zal worden. Naast de wetenschappers die zich beroepshalve met vulkanisme bezighouden hebben de bewoners ook een eigen mening, die vaak is gebaseerd op allerlei volkswijshe den. Volgens ouderen die in de buurt van de huidige uitbarsting wonen zal er de komende tijd niets gebeuren. Pas in het voorjaar van Het kleine broertje van Bardarbunga 1997 kan er sprake zijn van een gletsjerdoor- braak, zeggen ze waarbij smeltwater en ijs in de richting van de Atlantische Oceaan zullen spoelen en alles zullen vernietigen wat in de weg ligt. Een man die ik in het centrum van de hoofd stad Reykjavik sprak was nogal cynisch over het werk van de wetenschappers die de uit barsting van dichtbij bestuderen. Volgens hem kan er niets over het gedrag van de vul kaan gezegd worden. „De krachten die een rol spelen bij een uitbarsting gaan de mense lijke geest te boven. Niemand kan precies be vatten wat er gebeurd als een vulkaan actief wordt. Niemand. De wetenschappers kunnen alleen achteraf zeggen wat er ongeveer is ge beurd." In de haven van Höfn, een stadje in het zuid oosten, reageert een man laconiek op de vraag wat hij van de uitbarsting vindt. „Het is de natuur." Bang voor de eruptie is hij niet. Eigenlijk is het nog het vervelendst dat de weg naar Reykjavik door de uitbarsting niet of nauwelijks gebruikt kan worden. Over die weg is de afstand tot de hoofdstad ruim 300 kilometer. Door de uitbarsting moet hij de weg via het oosten en noorden van het eiland gebruiken om in het westelijk gelegen Reyk javik te komen. Als hij in Reykjavik aankomt staat er meer dan duizend kilometer op zijn teller. En dat is vooral heel vervelend, omrij den kost tijd en geld. Over de gevaren van een uitbarsting en gletsjerdoorbraak spreekt hij niet. Vanuit de haven van Höfn (in het IJslands spreek je dat uit als 'Hup') zijn de gletsjer tongen van de Vatnajokull duidelijk te zien. De gletsjer meet 8.300 vierkante kilometer en beslaat ongeveer een tiende van het landop pervlak van IJsland. Onder het honderden i-r^ "-'È'-'-i aai W. .L' .- V meters dikke ijs liggen twee vulkanische sys temen. De vulkanen Grimsvotn en Bardar bunga vallen onder verschillende van die sys temen. In een systeem speelt de centrale vul kaan een belangrijke rol in alle vulkanische activiteit. De meeste erupties komen voor re kening van de centrale vulkaan, maar dat is nu niet gebeurd. Volgens geofysicus Ari Traust Gudmundsson zit de jongste uitbarsting precies tussen twee vulkanen. Eigenlijk is er sprake van drie uit barstingen tegelijkertijd: twee korte en een lange. De ijskap die op de vulkanen ligt zorgt voor een extra effect. Als de aarde zich opent wordt het ongeveer 1100 graden hete magma onder grote druk naar boven geperst. Als dat magma in contact komt met het ijs explo deert het. De kilometers hoge stoomwolken boven de eruptie zijn het duidelijk zichtbare gevolg van deze activiteit. Het magma spat in een soort stof uit elkaar en dwarrelt in de buurt neer. Vanuit het vliegtuig is dat grijze stof duidelijk te zien rond de plek van de uit barsting. Door de hitte van de uitbarsting smelt de ijs kap erboven. Na twee dagen werd de eruptie daardoor zichtbaar in de ijskap van Vatnajo kull. Het smeltwater begon direct na de uit barsting naar het zuiden te stromen (onder de gletsjer door) en kwam terecht in een meer dat onder de ijskap ligt. Dat meer ligt in de krater van de vulkaan Grimsvotn. Het niveau van het meer is sindsdien met ruim zeventig meter gestegen. En vooral dat laatste baart de IJslanders nu zorgen. Als het meer overloopt met smeltwater kun nen er twee dingen gebeuren: het water loopt langzaam onder de gletsjer weg, of juist heel snel. Als dat langzaam gaat wordt de vlakte ten zuiden van de gletsjer overspoeld met miljoenen liters smeltwater. Als de uitbars ting echter in hevigheid toeneemt kan het smeltwater niet snel genoeg weg. Het water tilt dan de ijskap op en baant zich een weg naar de lager gelegen delen. Die hoeveelheid water, aangevuld met miljoenen tonnen glet sjer-ijs, donderden dan met grote kraqcht in de richting van de zee. Alles wat op die weg ligt wordt dan in een keer vernietigd. Wegen, bruggen, electrici- teits- en telecommunicatieverbindingen, en kele electriciteitscentrales, alles wordt weg gevaagd. Geofysicus Gudmundsson: „Als er sprake is van een gletsjerdoorbraak, betekent dat er een watervloed komt die de grootste ter wereld is." De schattingen van de te ver wachten schade lopen uiteen, maar de IJs landse regering houdt rekening met een scha de van enkele honderden miljoenen. De eco nomie van het kleine land, IJsland telt slechts 260.000 inwoners, kan zo'n klap nauwelijks verwerken. De geofysicus durft nauwelijks te voorspellen wat zo'n gletsjerdoorbraak alle maal teweeg kan brengen. De huidige uitbarsting heeft in ieder geval de kennis opgeleverd dat ook Bardarbunga zich niet keurig houdt aan de regel dat een eruptie altijd in de centrale vulkaan plaats vindt. De hete magma zoekt soms ook een weg door de gesteenten rondom de vulkaan. Naast Bardarbunga is een nieuwe hete opening ge komen, het kleine broertje van de 2000 meter hoge vulkaan, die zelf enkele kilometers naar het noordwesten ligt. Voor de vulkanologen is nu de belangrijkste vraag wat deze eruptie voor IJsland betekent. De activiteit van de eruptie is bijna tot het nulpunt gedaald. Maar alle vulkanen zijn on voorspelbaar. Elk moment kan die activiteit weer toenemen. Maar het is ook goed moge lijk dat de nieuwe vulkaan zich de komende tientallen jaren gewoon koest houdt. „Elk vulkanisch systeem kent perioden van rust, en perioden van onrust", stelt de geofysicus. „Die perioden kunnen variëren van enkele weken tot enkele jaren. Bij de Krafla bijvoor beeld, was er eerst in 1935 een aardbeving. Daarna zijn er in negen jaar negen erupties geweest, soms twee per jaar. Misschien ge beurt dat hier nu ook." Maar het antwoord hebben Gudmundsson en zijn collega's niet. „Het kan zijn dat de eruptie nu alweer is af gelopen, maar het is ook mogelijk dat deze eruptie het begin is van een hele serie. Als dat laatste waar is, betekent dat dat er overal in het vulkanische systeem van Bardarbunga uitbarstingen kunnen komen." De jongste eruptie noemt hij daarom geen ramp. „Maar als hij zich volgens het ergste scenario ont wikkeld wordt hij dat wel." Gudmundsson heeft als geofysicus wel vaker uitbarstingen onder een gletsjer meege maakt. „We zijn bekend met het fenomeen. Maar het is wel de eerste keer dat we op een grote schaal tijdens een eruptie onder meet instrumenten kunnen inzetten. We leren veel meer over de manier waarop de caldera van de vulkaan Grimsvotn en het daarin liggende meer zich gedragen. Alles wat we nu weten zorgt voor veel gegevens. De eruptie vertelt ons allerlei aspecten die we nog niet vaak hebben gezien." Gudmundsson en zijn collega's hebben dit keer een uitstekend zicht op de vulkanische activiteit. De krater van de vulkaan Grims votn steekt met enkele rotspunten boven het dikke ijspakket uit. Op die rand staat een hut en daar gaat Gudmundsson regelmatig naar toe voor waarnemingen en om de apparatuur te controleren. Letterlijk op de rand van de vulkaan. De uitbarsting is het werk van Bardarbunga, een 2000 meter hoge vulkaan die verstopt zit onder het ijs van de grootste gletsjer van Europa. FOTO REUTER

de Stem | 1996 | | pagina 45