oFindley erker HÉ JA, DAT KEN Hi* Op weg naar vrolijker tijden Duurzaam afgeplakt De badkamerblues T'ANDER ENDELKEN! Heracles 'Veronica goes nowhere' DE STEM ZEELAND RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN AGER m/v VAN HOOF rving en selectie Jeugd neemt handschoen op R 1996 adhesi iveaj T ECHNOLOGY ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 C4 zaterdag 19 oktober ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. M. Peroti. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. A. den Hamer. Vlissingen ('t Anker) 9.30 u. ds. J. Engelgeer. zondag 20 oktober HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. Houwaart. Axel: 10 u. ds. de Meij Mecima. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. Groede: 11 u. ds. v.d. Sar. Hoek: 10 u. ds. Riemens. Hontenisse: 9.30 u. ds. de Neeling. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 11 u. ds. de Neeling. Nieuwvliet: 10 u. dhr. v.d. Bauwhe- de. Oostburg: 10 u. v. Duinen. Retranchement: 11 u. ds. Meeuse. Schoondijke: 9.30 u. ds. v.d. Sar. Sluis: 9.30 u. ds. Meeuse. SÏuiskil: 10 u. ds. v.d. Maas. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. Taalman-de Ruijter. (Goede Her- derskerk): 10 u. ds. Bosch. 19 u. cand. Oechies. (Opstandingskerk): 9 u. ds. Heijting. (Ziekenhuis De Hon- te): 17.45 u. ds. Stap. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Blok land. IJzendijke: 9.30 u. ds. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. Koelman. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van de Zwan te meliskerke. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.30 u. dhr. J. van de Griend te Zuiddorp. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. A. van Essen. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. K. Folker- sma. Terneuzen: 9. 30 u. leesdienst, 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J. van Dijk. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Ravelijn'): 10 u. spreker Wim Koster. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. R. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9. u. ds. G. van de Wete- ring. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. Retranchement: 10 u. ds. T. Prins te Waddinxveen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. mevrouw C. Rezelman te Middelburg. Vlissingen: 9.30 u. dhr. R. Harmsen (gespreksdienst). CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Den Hoekzak) 10 u. dhr. J. Kamp. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk), 10.30 u. ds. Houwaart te Sluis. Oostburg: (Ned. herv. kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. Oostburg: (Gereformeerde kerk), ds. F. Blokland, 15 u. ds. M. Lorier, (be- vestiging/intrededienst ds. J. Riese- bos). NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelop neming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge -H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. affiniteit met techniek ïrft op commerciële wijze nieuwe klan npakket van Elauma. >llateur, de industrie en de eindgebru "echnische Ondersteuning Verkoop. f'etter met verantwoordelijkheidsgev00 t waarbij u gebruik maakt van uw ie 30 en 40 jaar past u prima in het tear" vvuste en gezonde organisatie met kort n producttraining en een auto van de ®EUWS-VLAANDEREN rlüa stee!^s laagdrempeliger; bels'nr Z'n eigen hob" riJt t nou h001 St.-Jansteen trlfr 'n ^a^zan<1. wat dat be- gaat het overal steeds t er °P elkaar lijken. Gas los, 5«gschakelen en zien dat je c; i auto ongeschonden de «mclemis overkomt. En dat al- Veilig kader van Duurzaam wTa? °k Philippine aan de te<Ruim «en maand lang as het dorp via de Kanaalpol- ereikbaar. De invalsweg werd 'bedrempeld'. Lastig maar iedereen heeft er begrip voor en bovendien gaat het om onze ei gen bestwil! Afgelopen zondag besluiten wij op familiebezoek te gaan in Phi lippine. Voor we de auto starten, voeren we overleg over de te ne men route. Was de brug dit weekend ge stremd? Ergens achter in mijn hoofd hangt nog een vaag be richt. We wagen het er niet op. Via de sluizen dus. Bij de Zandstraat werd ook ge werkt, bedenken we. Zou het daar al weer open zijn? We ne men geen risico en na het slui- zencomplex slaan we af richting Hoek. Als we de verkeerslichten naderen, wacht ons een teleur stelling; ons reisdoel is nog met dik zwart tape afgeplakt. Niet voor één gat te vangen, rijden we richting Braakman om Phi lippine via een omweg toch te bereiken. Mijn schoonzusje is heel ver baasd: 'die weg is al sinds vrij dag open'. En nou maar hopen dat men plaatsnamen niet Duurzaam Afplakt, (ms) V zijn wij op korte iw inzet bij het teitsbeheersing. :s die tot doel aar hoort ook de en het uitvoeren dig zult u de de Quality oerd voor zowel o BV. door ervaring eling SO-9002) vaardigheden ae binnen 2 weken 'Scholieren van het Terneu- zense Zeldenrust-Steelantcol- kge staken van de week een morgen lang de handen uit de zouwen Sn dat was nodig ook: want de internationale schoonmaak van kust en strand leverde 0^merkelijke kilootjes vuil °P' De schooljeugd nam aldus o handschoen op. Tegen wat? op de Westerscheldedijk in ojneuzen leverde de grote schoonmaak een zak vol spui ten op, om maar iets te noe men. Achteloos weggeworpen, met alle gevaren vandien. Vandaar ook dat de scholieren be schermd het vuil te lijf gingen. Met handschoenen, dus. Maar een puber zou geen puber zijn, als voor dit kledingstuk geen ander gebruik werd gevonden. En zo zou je kunnen zeggen: meerdere handen maken licht werk. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE EIGENLIJK is het een jubileum van niks: dat 55-jarig bestaan. Maar het waterschap De Vrije Sluis zal het diamanten feest niet zelfstandig halen. Dus vier de het zijn elfde lustrum afgelo pen donderdag met veel tamtam in IJzendijke. Met ellenlange speeches, dat vooral. Ene inge nieur Segers belichtte de moge lijkheden tot vereenvoudiging van het heffingenstelsel bij de waterschappen en wat dies meer zij. En of zijn toespraak nog niet lang genoeg was, begon hij die met een terugblik op dat in zijn ogen vreselijk belangrijke jaar 1941. Want het geboortejaar van het waterschap was ook zijn geboor tejaar. Dus voelde hij een 'spe ciale band'. Maar het was ook het jaar waarin Japan dé Ameri kaanse marinebasis Pearl Har bour aanviel. Maar, zo vond Segers, hét hoog tepunt van dat gedenkwaardige jaar 1941, was toch wel 'het landskampioenschap van Hera cles, door met 6-1 van PSV te winnen'. (HdP) WE PROBEREN deze rubriek zo afwisselend mogelijk te maken. Om een paar liedjes voor de komende weken te zoeken, rommel den we eens in onze archieven en waar bleef onze hand op rusten? 'Schrift van mevrouw Van Goethem, Mariadijk, Kloosterzande, deel II'. Er staat ook een jaartal op, niet te geloven dat het alweer zo lang in de schuif ligt: 1988. We kozen een liedje waar onder geschreven staat: Van een Hollander in Amerikaanse Dienst, 1 October '45. MEISJE LET OP JE ZAAK Dapp're jngens, fiere strijders Kwamen van heel ver naar hier. Zij zijn toch onze bevrijders Gun dus hun ook wat plezier. Maar zo menig Hollands meisje Gooide dra haar eer op straat Voor een pakje cigaretten Of een stukje chocolaad. Meisjes die eens hevig bloosden Als een jngen naar haar zag Gaan nu flirten met de Tommies Heel gewoontjes dag en nacht. Voor een dansje en een glaasje Of een blikje Corned Beef Zegt zij nu tegen een Tommy Jou heb ik vanavond lief. Vroeger lette je nauwkeurig Op verschil van rang en stand. Weet je wat zij achter lieten In hun eigen Vaderland? Velen hebben reeds gezinnén Of een meisje dat hen wacht Weet je wat zij van jou denken? Heb je daar wel aangedacht? Vrouwen, kinderen en verloofden Wachten hen vol ongeduld, Maar jij tracht hen te verleiden Op jou drukt een zware schuld. Neerlans meisje was je vroeger Om je netheid steeds bekend, Ga zo door, dan maak je spoedig Aan je goeden naam een end. Velen die met moffen heulden Hebben daarvoor reeds gebrand. Meisje ook gij zijt verraadster Van de eer van Nederland. Mensen kwamen en zij gingen Ook de Tommy gaat weer heen Denk dan niet dat hij je meeneemt Meisje dan sta je weer alleen. Dan kijkt geen Nederlandsche jongen Jou ook maar even aan. Wij jij hem om zoo te zeggen In de kou hebt laten staan. Wees goed voor onze bevrijders Op hen rust een zwaren druk Maar bedenk, er zijn steeds grenzen Meisje, let dus op je zaak. Pegam. heeft u minimaal 3 jaar relevante erva- een productie-omgeving. U beheerst vend aan geautomatiseerde gegevens- k andere zaken naar u roe te trekken, en bent meer dan betrokken om zaken ent u in sraat nauwkeurig te werken en nistratieve processen. Uw leeftijd ligt p prijs wordt gesteld: Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Frank Deij, Eugene Verstraeten, Wim Kooyman en Harold de Puysseleijr. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. In onze badkamer zit zo'n groot tuimelraam dat je op drie stan den kunt zetten. Wijd open, half open en dicht, natuurlijk. Nu placht ik te douchen met dat raam op de stand half. De stoom is dan snei weg en vanwege de dakconstructie van ons huis is inkijk onmogelijk. Ik schrijf, ik placht zo te dou chen. Ik doe het namelijk niet meer, want de laatste tijd stond ik voor de hele buurt voor aap. Ik heb namelijk de gewoonte, voor al wannneer ik behoorlijk vrolijk ben, om liedjes te zingen onder de douche. Op zeer luide en valse toon liedjes zingen. En ik heb mijn vast repertoire, al jaren en jaren. Mijn doucheconcert begint altijd en onverbrekelijk met 'Me and Bobby McGee' van Janis Joplin. Dat brengt de zin erin, vind ik. Na alle coupletten te hebben uit gebruld, en met een overdreven huilstem het refrein 'Freedom is just another word for nothing left to lose' te hebben verkracht, is Paul Simon aan de beurt en ik zing over 'Me and Julio down by the schoolyard', de derde is ook van Simon, maar ik vervang dat ook weieens door een kort mid deleeuws Nederlands liedje dat ik prachtig vind. Het gaat over edelen en paarden, en jonkvrou wen natuurlijk. Het doucht zo lekker weg. Dat leidt me dan (waarom weet ik echt niet) naar een Schotse song, een huwelijksaanzoek ei genlijk. 'Will you go to the high lands Lazy Linsey, will you go to the highlands with meeeee...' en vervolgens, waarschijnlijk om dat Schotland aan de Noordzee ligt, zo debiel werkt het bij mij, brul ik het lied Noordzee van Boudewijn de Groot uit. De Noorrrrrrdzee wijd en koud... Heel soms, pak ik de Engelse versie, van Rory Block. Als dat het geval is, zetten ze bij het drinkwaterbedrijf Delta een extra pompstation aan, want dan volgen 'Almost cut my hair' van Crosby, Stills, Nash and Young, 'After the goldrush' plus 'A man needs a maid' van Neil Young, en 'Laurel Canyon Blues' van John Mayall. Ik douch lang, ja- De afsluiter kan variëren. Ik zing graag iets van Cat Stevens, of natuurlijk Small Change van Tom Waits, waarbij ik dan mijn best doe die schitterende dron ken bas zo dicht mogelijk te be naderen. Idioot moet dat klin ken. Natuurlijk is dit alles geheel en al privé. Alleen al uit oogpunt van kwaliteitsbewaking en mi lieuzorg moet verspreiding in het openbaar beslist worden verbo den. Mijn vrouw telt niet mee, want die is in de loop der jaren immuun geraakt en hoort het niet meer. Maar laatst toch weer wel. Ik was net klaar met alle aria's, had er nog tweemaal Cornelis Vrees wijk tussengegooid ook, draaide de kraan dicht en hoorde luid applaus plus nog luider gelach opklateren uit de achtertuinen naast en achter mijn tuin. Het was een zonnige dag en iedereen zat buiten. Eentje was er begin nen te klappen en allemaal wa ren ze gevolgd. En ik, ik had er eenvoudigweg nooit bij stilge staan dat open ramen doorgaans geen geluiden tegenhouden. Nooit bij nagedacht. Ik begon me al een beetje be hoorlijk te schamen toen mijn vrouw op een holletje binnen kwam. „Iedereen heeft alles ge hoord, je hele repertoire. Ik zat buiten en hoorde ook alles," zei ze. Ik had natuurlijk op dat mo ment moeten vragen waarom ze me dan niet eerder had gewaar schuwd, dan was het nog bij één coupletje Joplin gebleven, maar meestal ben ik niet zo adrem. Inmiddels weet ik nu dat ze me niet eerder heeft kunnen waar schuwen, dat ik zo gruwelijk hoorbaar ben in een stuk of ze ven achtertuinen, omdat ze nooit eerder in de tuin zat wanneer ik douchte. We wonen er ook nog niet zo lang. Maar hoeveel keer zullen ze me wel niet hebben ge hoord, dat soort gedachten kwel len me nog. Die middag ben ik niet in de tuin gaan zitten, hoe mooi het weer ook was. En ik douch nu met het raam dicht. Dat bevalt toch niet iedereen. Mijn buurman vroeg me van morgen of ik snel nog eens wilde gaan douchen. Hij had zo'n last van spreeuwen op zijn fruit- boompjes, zei hij. (CM) (Mm de Ge moe dezen tijd de boeren nie voor ulder voeten lopen: z'ènt vreed druk int land. Zo lank at nog schoon weer is, moen z'affeseren: de petetten moeten aon de kant. De juin moete schur in en d'n een en d'n anderen e zijn bruine bonen nog staon, dus al wie aanpakken kan moe bijspringen, daor mag geen beetjen tijd verloren gaon. D'n enen d'al 's 'n zwart manneken, d'n anderen die span zijnen ouwen eer in. Die mag tan al gezworene bij't waoterschap zijn en oftij 'tnou wel of nie leutug vin, attij bij Twan op ne stoel kan zitten, zee Leks, kantij 't op d'n trekker ook wel. Meette kipkar raien vant land naor de schuur en t'rug da's te doen mee zijn gestel. 't Liep as n'n trein. Zo lekker an ze nou gespannen waoren; t'was eeste klas! Jan klutsten meette kipkar ginseneweer en ij von da't wel 'n schoon werksken was. Niette moeluk ook: achteruit de schuur in en dan kippen eel die vracht. Dan weer volle sjars naor buiten vaneigen, want ij wier t'rug opt land verwacht. Moeluk is da nie mee zo'n kipkar, daor zitten maor drie endelkes aon. Agge nou bij't wegraien maor zurg dan die in de goeje stand staon, kant'r niks gebeuren, maor ge moet't wel mee ouwen kop bij blijven vaneigen. Anders loop 't fout! Dan keuj'r vergif op innemen dagge mmalleuren gao krijgen. Agge vergeet dien bak naor benejen te doen en ge rai tan mee gank uitte schuur.... Kijk tan uit voor ouw mendeur en wa peisde vant loopwerk en van de muur? A d'ou zoiets overkom, kosta n'n oop mee centen, al is daor nog wel overenen te kommen, maor da d'eel de polder ou in ouw wezen loop uit te lachen, da zoude verdommen! Aflevering 481 Half oktober is het. Maar van de week werden wij alweer opge schrikt door de eerste aankondiging van Sinterklaas, goedheilig man te Madrid. Dat hij er aan komt, aldus het schrijven. Te Oostburg in dit geval. Van de week ook zagen wij bij de bakker de eerste pepernoten en taai-taaipoppen. Ook dat was even schrikken. Van de week ook voltooide de fotograaf de drie-eenheid. Want hij kwam met deze foto. Carnaval is dus ook weer in aantocht, de elfde van de elfde is nog slechts enkele weken verwijderd. En op een kruispunt van wegen reed alweer de eerste carnavalswagen. Op weg naar vrolij ker tijden in deze donkere dagen... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE DE AMERIKAAN zat in zak en as. De ramp had oud-testamen- tische vormen aangenomen. Of ik me de ondergang van de Tita nic kon herinneren. Nou, niet persoonlijk, maar ik heb er wel eens wat over gelezen, bekende ik. Goed zoiets dus, maar dan erger. En wat kun je er aan doen, vroeg hij mij in de krochten van zijn onfortuinlijkheid. Zijn armen visualiseerden in de lucht een gebaar van wanhoop, en vielen met een moedeloze klap weer tegen zijn benen. Niets, bekende ik stilletjes. Zwijgend staarden we naar onze schoenen, het was een moeilijk moment. Te meer omdat ik me enigszins verantwoordelijk voelde voor zijn ongeluk, alhoe wel ik er persoonlijk niets aan kon doen. Ik was hem tegen gekomen in het hart van Spanje, juist onder Madrid. Een joviale man van half vijftig, die, vergezeld van zijn vrouw, zijn dagen slijt met het rondrei zen van de aardkloot. Een bier liefhebber pur sang, wat hem op slag nog interessanter maakte. Terwijl het gerstenat rijkelijk vloeide vertelde hij over zijn avonturen. Een prachtkerel, 's Winters verbleven hij en zijn vrouw in een huis in de bergen nabij het Zuidspaanse Malaga. Kom gerust eens langs als je in de buurt bent, drukte hij mij op het hart. Een invitatie die ik graag aan nam. En zo kon het gebeuren dat ik goed een week later bij hem aanbelde. En daar zaten we dan, op zijn terras. Uitzicht over de vallei, die zich strekte tot de stranden aan de Middellandse Zee. De schotelantenne op de ballustra- de weerkaatste het licht van de felle zon en op tafel stond een fles bier gevaarlijk lauw te wor den. We merkten het niet eens. We zaten maar wat voor ons uit te staren. Zijn triestheid begon zich ook op mij te manifesteren. Nee, ik kon er niks aan doen, na tuurlijk niet, maar bevond de bron van alle ellende zich niet in mijn vaderland? „Veronica goes digital,probeerde ik met een in die kringen populair jargon de gespannen sfeer enigszins te ontladen. Maar hij kon er niet om lachen. Veronica goes nowhere at all, maakte hij duidelijk dat het bit tere ernst was. Zijn schotelan tenne was op slag waardeloos geworden, de commerciële zen ders in Nederland waren plotse ling digitaal uit gaan zenden. De gevolgen daarvan waren niet al leen beperkt gebleven tot Ne derland, zo begreep ik nu. De schok was tot in Zuid-Spanje te voelen. „I really liked RTL 4," zuchtte mijn Amerikaanse vriend nog maar eens. Hij nam een slok van het lauwe bier. Hij merkte het amper. Zijn gedachten waren bij de Amerikaanse soaps en films, waar hij voorgoed van verstoken zou blijven. En daar hielp geen zon, geen zee, geen strand, geen moedertjelief aan... (PvdA)

de Stem | 1996 | | pagina 27