Ice stem HUUR? 'Koffieshop trekt klanten aan Klimop staat nu volop de in bloei bUTiUTt Veel bezoekers op open dag schippersinternaat fotoservi POLITIE RAPPORT Celstraf voor inbraken en schennispleging D en T twijfelt aan inzet van specialisten Bezwaarmaker tegen gedoogbeschikking twijfelt aan lokale vraag luister gemeenteraadslid h de Brouwer overleden ZEELAND C3 n EEKSHOP uis en teven dviseur buitendienst leer werk aan toren Groede FOTO VERSCHOORE Esthetische waarde Netheidssyndroom Aanrijding Inbraak Onder invloed Diefstal Snelheidscontroles Boete voor mishandeling HET KOPIEERPAPIER VAN DE TOEKOMST 1996 X 94 ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 leming met een gevarieerde den en daarmee de grootste icht zich op de productie in ften en sponsored magazines al te kunnen bezetten c.q. te medewerkers aan zijn/haar fficiënt ombouwen en instellen ning van kwaliteits- en kwanti voor het optimaal in conditie en/bedrijven en zal binnen de an zijn/haar vaardigheden. sche problemen analytisch en oleidingen te volgen. van Roto Smeets De Boer van Bedrijf. amber 1996 richten aan: Roto- I, Postbus 40, 4870 AA Etten- toven. Rotterdam en Utrecht HEEKSHOPADVISEUR op v. Horssen Receveur, Tel.: 076-5315315 iop Kanters, nop Paul Kin, Tel.: 0162-315551 Tel.: 0161-226161 iop Noud Kops, Tel.: 0162-455025 iop Meeüs, Tel.: 0162-450250 lop Van der Jagt, Van der Meer, Tel.: 076-5411344 formatie over: O verhoging O lopende hypotheek in een open enveloppe sturen naar: Intwoordnr. 2875, 3430 WB Nieuwegein. j Lan onze verslaggever Terneuzen - Het is maar de vraag of er inderdaad een lo kale behoefte is aan softdrugs L Terneuzen. Juist door een coffeeshop te gedogen ga je die waag creëren en onstaat L een aanzuigende werking Lp mensen van buitenaf. Ldvocaat R. Lensen stelde dat [astermorgen tijdens de hoorzit- Lct Van de commissie bezwaar I» beroep. [pensen trad op namens J. Beaart, eigenaar van het pand Nieuw- straat 68 (voormalige postkan toor), die een bezwaar heeft inge diend tegen de gedoogbeschik king die de gemeente heeft afge geven voor Check-Point, de cof feeshop aan de Westkolkstraat. Ook bierbrouwer Heineken had bezwaar tegen de beschikking aangetekend, maar heeft dat in getrokken. Lensen betoogde dat de beperking (de gemeente wil twee 'officiële' coffeeshops aan wijzen, op andere punten wordt de verkoop van softdrugs aan banden gelegd) ertoe zal leiden dat er een nog zwaardere druk op de omgeving van Check-Point zal worden uitgeoefend. Hij sprak van een 'onevenredige zwaardere belasting van het directe woon- en leefklimaat'. Ook het zogenaamde gelijkheids beginsel is volgens Lensen met de beperking van twee koffieshops in het geding. „Er is geen reden om in te zien dat wanneer zich een derde aan vrager meldt, deze de aanvraag geweigerd zal krijgen, uitsluitend en alleen op basis van de overwe ging dat er reeds sprake is van een situatie, dat de twee voorzie ne vergunningen al zijn'afgege ven. Een schijnoplossing." Lensen vroeg zich namens zijn cliënt bovendien af of de gemeen te met die gedoogbeschikking niet buiten haar boekje is gegaan. Daarnaast wees Lensen op het verhuurdersbelang van zijn cliënt. Een aantal bewoners heeft de huur inmiddels opgezegd. Ook de waardedaling van het pand aan de Nieuwstraat speelde in zijn betoog tegen de beschikking een rol. A. van Himme trad op namens de uitbater van de cof feeshop, de vof Willemsen-Van Wijk. Hij was verbaasd over het Lensens 'lokale-behoefte-ver- haal'. Uit onderzoeken is geble ken dat de lokale behoefte in dit deel van Nederland relatief even groot is als bijvoorbeeld in Am sterdam, zo betoogde Van Him me. Ook de kwestie rond het ge lijkheidsbeginsel doet volgens de oud-fractievoorzitter van Groen- Links geen opgeld. Hij verwees naar een vergelijkba re zaak in Etten-Leur, waar de rechter in verband met de hand having van de openbare orde een gelimiteerd aantal coffeeshops toestond. „De gebruiksbehoefte en de limitering zijn vastgesteld op grond van de maatschappelij ke realiteit," aldus Van Himme. Daarnaast stelde hij dat uit niets blijkt dat de mensen die de huur van hun woning in het voormali ge postkantoor hebben opgezegd, dat gedaan hebben vanwege overlast vanuit de coffeeshop. „Ik zie overal in Terneuzen lege wo ningen staan. Maar dat wil nog niet zeggen dat dat te wijten is aan de bezoekers van coffees hops." vuld met min. Assurantie B. rvaring is een pré. vroot assurantiekantoor, lordelijk voor het verkopen van nsverzekeringen aan particulie- ^laties. Ook het opstellen van of- I tot uw takenpakket. Opl. urantie B. Relevante werkerva- ,ft. tot 37 jaar. of andere banen in de verzeke- I dan Ko Andriessen, fhrijven kan natuurlijk ook. 5611 KK Eindhoven. I Schippersinternaat 'Ko ningin Juliana' hield giste ren een druk bezocht open huis. Bezoekers mochten een kijkje nemen in het le ven van een schipperskind. Ze kregen een rondleiding en konden bij diverse stands terecht voor alle mo gelijke informatie. Momen teel telt het internaat 102 I pupillen terwijl maximaal I 112 pupillen toegelaten kunnen worden. Mensen op de wal hebben vaak geen idee van het le ven van een schipperskind. We kregen vaak het ver- I zoek van omwonenden om eens een kijkje te mogen 1 komen nemen in het inter naat," zegt medewerkster I C.Kielman. Bezoekers konden onder meer een model van een binnenschip bekijken, dat J gemaakt werd door E. Bruins Slot en kregen zo 1 een indruk van het leven 1 tan boord. Verder had elke I groep leerlingen een eigen thema uitgebeeld zoals het leven op het internaat, vrije tijd, het Hatttumkamp en jarig zijn. In de garage waren bij Th. ie Groot werktekeningen en foto's te zien van de bouw van het schippersin ternaat dat in 1993 geo- I pend werd. foto wim kooyman pnonze verslaggever [Groede - De restauratie van de kerktoren in Groede kost de ge meente Oostburg aanzienlijk meer dan van tevoren was ge- pcht. Tijdens de werkzaamheden van een paar weken geleden |s namelijk gebleken dat ook het bovendeel van de torentrans fpgeknapt moet worden. Pat kost de gemeente nog eens 47.800 gulden, naar de ruim tachtig pile die ze inmiddels heeft uitgetrokken voor het opkalefateren van Ie rest van toren. Pe gemeente wil de aannemer meteen de extra werkzaamheden aan de jorentrans laten uitvoeren, omdat de steigers er nog staan. Dat scheelt pis extra kosten, zo luidt het argument van het college van burge meester en wethouders, leden van de commissie Financiën behandelt het B en W-voorstel 25 oktober in haar vergadering. Aanvang 16.00 uur in het lemeentehuis. r" onze verslaggever W-Jansteen - In zijn woon- pats Sint-Jansteen is giste- F het Hulster gemeente- Rdslid W. de Brouwer plot- png overleden. Hij is 68 jaar pworden. )e Houwer was sinds 1974 lid ffi de gemeenteraad in Hulst. ,®t namens de politieke groe- ,en«g Gemeenschappelijke Be lgen en sinds de laatste verkie zen namens Groot Hulst/Ge- "«fohappeiijke Belangen, «as 1994 was hij ook fractie- van deze partij «wal de belangen van de dor- ™J'-Jansteen, Heikant en h ebrug lagen De Brouwer Lia? hart. De bevolking L ?an .ook gemakkelijk zijn L e vinden om aandacht te iJen voor allerlei zaken. De L„Wf\was een voor de mensen tof likraadslid> aimabel en foor U-' °P karde confrontaties. zijn pensionering was hij merker op een notariskan- 5® Hulst. e hem opvolgt als raadslid Het Hulster raadslid W. de Brouwer is op 68-jarige leeftijd overleden, foto camile schelstraete voor Groot Hulst/Gemeenschap pelijke Belangen is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) steenstraat 14 0114316162 £S Terneuzen Noordstraat 6 0115621575 Door Luciën Calle NU, HALF OKTOBER, staat de klimop volop in bloei. De bloe metjes zijn tamelijk klein en zijn voor het meestal gehaaste men selijk oog onopvallend. Zo niet voor talloze insecten. Nu er ver der nog maar weinig bloemen staan te bloeien vormt de klim op voor hen welhaast de enige overlevingsbron. Rijkelijk vloeit de nectar in de kleine bloemen en hele hordes prachtig gekleurde zweefvlie gen, honingbijen en nog wat rondzwervende hommels ver dringen zich rond de klimplant. Vanachter mijn schrijftafel zie ik ook enkele vlinders op de klimop buiten langs de muur, een felgekleurde atalanta en een boomblauwtje. Zo heeft de klimop een hoge ecologische waarde, ook in de stedelijke ge bieden. Ze barst immers van het leven.Vele soorten vogels vinden een geschikt broedplekje tussen het dichte vlechtwerk van de takken. Spinnetjes, kevers en vele andere insecten wonen dan weer tussen de weelderige be- bladering. De rijpe bessen zijn een lekkernij voor de vogels. Klimop heeft dikwijls ook een grote esthetische waard. Een nieuwe landbouwschuur wordt door een klimopbegroeiing van een kaal obstakel omgetoverd in een levend landschapselement. Een grote kale muur, zoals een blinde zijgevel van een huis, krijgt zo een natuurlijk en rust gevend behangetje. Een rechte lijn van een stenen muurtje wordt prachtig doorbroken door wat overhangende klimop. Heel fraai is soms bij oude en vervallen huizen de weelderig voortwoekerende klimopbe groeiing. Overigens is er nog een andere soort klimop die op mu ren groeit, de wilde wingerd. Wild is deze klimplant niet, het is een uitheemse cultuurplant, maar ook deze soort heeft bloe metjes en bessen en daarboven een prachtige rode herfstkleur. Helemaal mooi wordt het als de ze soorten door elkaar heen groeien en soms zie je dat er zelfs nog soorten als hop, bos- rank of kamperfoelie zich ertus sen mengen. Je hebt dan hele maal een soort ecologisch mini- paradijs. De nu bloeiende klimop is voor insecten welhaast de enige overlevingsbron. Soms lijkt het wel of we al dat fraais, dat meestal vanzelf ont staat en verder nauwelijks on derhoud behoeft, helemaal niet willen. Hier speelt ons netheids syndroom ons weer parten. Want klimop blijkt bladeren te hebben en die vallen soms. Pre cies in ons zojuist aangeharkte voortuintjeHet vermeende schadelijke effect van klimop op de kwaliteit van de muren (ont kalking en ontwrichting) wordt eveneens schromelijk overdre ven. De plant wortelt immers in de grond en haalt daar zijn voe ding vandaan. De muur dient al leen als steuntje. Laat maar lek ker groeien, zeker als er geen kozijnen of dakgoten in de buurt zijn, luidt dan ook het advies. Klimop in bomen dan, is dat niet schadelijk? Nee, zolang de klimop niet helemaal over de boom heen groeit, zodat er nog behoorlijk wat takken vrij zijn, is dat niet schadelijk voor de boom. Bijn altijd is het zo dat de klimop voornamelijk tegen de stam en de lagere takken groeit, waarbij de bladeren van de boom nog voldoende zonlicht kunnen opvangen. Daar waar de klimop prachtige monumentale panden of waar devolle begroeiingen van mos sen of korstmossen overgroeit, moet de cultuur- of natuurbe- wuste persoon toch wel een keu ze maken. Bij dergelijke oude gebouwen lijkt een gedeeltelijke begroeiiing vaak een aanvaard baar compromis. Zo wordt de oudheidkundige of architectoni sche waarde aangevuld met een soms ook monumentaal natuur element. Vooral in de wat oude re steden als Hulst en Gent zijn daar prachtige voorbeelden van. Klimop groeit soms ook daar waar waardevolle mossen en korstmossen voorkomen, zoals foto camile schelstraete op kalkrijke muurtjes of op boomstammen. Als klimop over deze miniatuurwezentjes heen- groeit, sterven ze door lichtge brek direct af. Ook hier moet dan weer een keuze gemaakt worden. Liefst met respect voor beide natuurelementen. De wilgen aan de Axelse Dam in het centrum van Terneuzen bij voorbeeld, zijn begroeid met prachtige korstmossen. Onge veer de helft van de stamnen is echter begroeid geraakt met klimop. Zo is er op deze stam men naast elkaar ruimte voor beide leefgemeenschappen. Het kerkmuurtje van de hervormde kerk in Kloosterzande dreigt aan de zuidkant helemaal over groeid te raken door klimop. Ook hier gaat dat ten koste van zowel de cultuurhistorische waarde van het betreffende oude muurtje, als van de korst mossen en mossengemeenschap- pen. Door hier een deel (dus niet alles) van de klimop weg te ha len wordt recht gedaan aan alle aanwezige cultuur- en natuur waarden. Juist het respect voor dit soort waarden maakt onze wereld een stukje mooier. Axel - Een 16-jarige bromfiets ster is donderdagmiddag bij een aanrijding met een auto mobilist met de schrik vrij ge komen. Ze reed vanaf de Piet Mondriaanstraat de Em- mastraat in en verleende daar bij geen voorrang aan een Ter- neuzense automobilist. Zowel de brommer als de auto liep schade op. Vogelwaarde - Uit een woning aan de Rapenburg is een gou den ketting ter waarde van 2200 gulden gestolen. Boven dien miste de bewoner zijn bromfiets van 900 gulden die in de schuur stond. Hulst - Een 34-jarige automo bilist uit Terneuzen is donder dagmiddag betrapt op het rij den onder invloed. De blaastest wees ruim 1,1 promille aan. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Donderdagnacht werd een 46- jarige Terneuzense bestuurder op alcoholgebruik gecontro leerd op de Hugersluys in zijn woonplaats. De test wees bijna één promille aan. Ook hij kreeg een dagvaarding. Terneuzen - Uit een geparkeer de auto aan de Zeldenrustlaan is donderdagmiddag een porte monnee met enkele tientjes gestolen. Hoek - Bij een snelheidscon trole op de Hoekseweg zijn donderdagmiddag elf hardrij ders gepakt. De politie controleerde ruim 1100 voertuigen. Een overtre der reed 99 kilometer per uur waar 80 de limiet is. Later die dag vond er een con trole plaats Op de Tractaatweg ter hoogte van Axel. Daar pas seerden 319 voertuigen, waar van er 21 het gaspedaal te diep hadden ingedrukt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 121 kilometer per uur, waar 100 toegestaan is. Van onze verslaggever Terneuzen - D.K. uit Terneuzen is gisteren door de politierech ter in Terneuzen bij verstek veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, onder meer voor het plegen van twee inbraken en openbare schennispleging. De man had op 17 december 1994 ingebroken in een sportzaak aan de Alvarezlaan en daarbij een aantal trainingspakken meege nomen. Hij herhaalde dit kunst stukje de avond erop volgend, nu een nog groter aantal trainings pakken en een tennisracket met zich meenemend. Het misdrijf dat hij op 23 juli van vorig jaar pleegde, was van een geheel an dere orde. In de Terneuzense bin nenstad zat hij in het openbaar te masturberen. Omwonenden had den dat gezien en ook de gewaar schuwde politie was op tijd ter plekke om het feit te constateren. Bij zijn aanhouding verzette hij zich hevig en ook dat werd hem gisteren tenlaste gelegd. Bij de tweede inbraak waren ook M.M. en X.V. uit Terneuzen be trokken. De eerste werd bij ver stek veroordeeld wegens mede plichtigheid tot een maand cel. V. zou alleen voor vervoer hebben gezorgd en werd, omdat politie rechter Rammeloo niet zeker was van zijn zaak, vrijgesproken van medeplichtigheid aan de inbraak. De eigenaresse van de sportzaak zag haar wens tot schadevergoe ding gehonoreerd. M. en K. moe ten haar het eigen-risicobedrag van haar glasverzekering terug betalen. De inbraak in haar zaak was al de achtentwintigste. Oostburg - „De door de commissie van wijzen voorgestelde nauwere samenwerking tussen specialisten, huisartsen, thuis zorg en ambulance-vervoer trekken wij zeer in twijfel. Met na me de specialisten hebben tot nu toe niets in deze richting ge daan." Dat zei Bram Heijboer van de fractie Dorpsbelangen en Toeris me (D en T) tijdens de raadsver gadering in Oostburg. Heijboer negeerde hiermee het verzoek van burgemeester J. Kruize om de discussie over het Antonius- ziekenhuis-rapport in een later stadium te voeren. „Met verbijstering doch uiter aard in het geheel niet verrast hebben wij kennisgenomen van het rapport van de commissie van wijzen," aldus Heijboer. „Onze fractie waarschuwt al jaren voor de steeds verdergaande uithol ling van het Antoniusziekenhuis. Tot onze spijt moeten we nu con stateren dat wij het gelijk aan on ze kant hebben gekregen. Het rapport gaat volledig voorbij aan zeer belangrijke zaken: het ne geert de belangen en wensen van de West-Zeeuws-Vlaamse bevol king, de jaarlijks terugkerende toeristenstroom, de slechte en on veilige verbindingswegen en het slechte openbaar vervoer richting Terneuzen. We zullen ons met zijn allen moeten inzetten om in tegenstelling tot de beoogde structuur ziekenhuisvoorzienin gen Zeeuwsch-Vlaanderen de 24- uurszorg voor Oostburg te be houden. Wij verwachten dat alle fracties zullen meewerken aan het behoud van het Antoniuszie kenhuis." De overige fracties gin gen, volgens afspraak, inhoude lijk niet op het rapport in. Terneuzen - De politierechter in Terneuzen heeft H. v. D. uit Sas van Gent veroordeeld tot een boete van zeshonderd gul den wegens mishandeling van een man uit Hulst. De helft van dat bedrag is voor waardelijk, mits Van D. de scha de aan zijn slachtoffer vergoedt. Deze, vorig jaar zijn baas, zou Van D. al geruime tijd hebben ge tergd. „Ik heb me acht maanden door hem op mijn kop laten zit ten," zei Van D. Toen ze op een avond in september de nodige al cohol hadden genuttigd en Van D. opnieuw werd getergd, sloe gen de stoppen door. „Het is ge woon de druppel geweest. Ik heb nog nooit eerder gevochten," al dus Van D. „Misschien wel be grijpelijk, maar het mag niet," zei officier van justitie Groen. Zijn eis werd onverkort overgenomen. (ADVERTENTIE) Dit kopieerpapier wordt exclusief door uw dealer geleverd, is PH neutraal, dus zeer lang houdbaar (200 jaar); geschikt voor alle kanioortnachines, wordt op milieuvriendelijke wijze geproduceerd, is voorzien van het Nordic Swan milieumerk; bovendien vriendelijk van prijs, speciaal bij aanschaf van een grote hoeveelheid. TERNEUZEN Mr. F.J. Haar man weg 61 Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447

de Stem | 1996 | | pagina 25