[ACTIE Oostburg weigert Blauwe Vlag 4000,. T DE STEM Wie zaagt ze om? Gevreesde ziekte bedreigt handvol monumentale iepen Delta Anders laakt regiopolitiek ZVP Rechter verontrust over mest-export ring Zeeuwse Staten denken te weinig Europees' Oi^nsen bv. 4Kan ik dan bij jou thuis komen eten?' Dienstverlening voor vechtende Axelaar Gemeente wil voor komende zomer geen keurmerk goed zwemwater orraad strekt -DETHLEFFS iden voorhanden. >E (m/v) e aandacht i van ziekte- v wensen te streven we Uw welzijn agen bij aan ren. Door te adische tech- lerscheid tus- zekeren, dat s: 06-0199. Onterprice Relasport relatiegeschenken promotie-artikelen sportprijzen f nu is ver weg dichtbij. C1 Van Brabant naar Zeeland Drie kandidaten voor B O Y-trofee tot 15.00 uur zijn er medewerkers van Meeüs in de Susannadonk 9 te Roosendaal aanwezig om u te woord te staan over de MEEITS 11996 142a (Rijksweg Hulst-St. Niklaas) llebrug (Gem. Hulst) 1391 lax. 0114-311391 00.31.114311391 •ten en de provincie Noord-Brabant. Zij rijfsleven, milieubeweging en maat- énisch verantwoorde afvalverwijdering eau, bestaande uit een projectmanager, en medewerker Controle, Acceptatie en mposteren, vergisten, verbranden, regens vertrek van de huidige secreta- ctenbureau; de staffunctionaris; rzorgen van vergaderstukken; ndows; gheid; zijn. komgeving met een prima salaris en uw mr. H. de Vries, personeelsfunttio- 24444. aan Afvaisturing Brabant, t.a.v. de heer ir. F.J. Haarmanweg 2A, Terneuzen, 0115-630912 Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - B en W van Oostburg willen komende zomer niet in aanmerking komen voor de Blauwe Vlag. Dat is een Europees keurmerk dat de consu ment garandeert dat het zwemwater op bepaalde stukken strand goed is. Op stranden waar de Blauwe Vlaggen wapperen is het water niet vervuild, dat is de boodschap. De regels rond die Blauwe Vlag zijn sterk veranderd en mede daarom ziet Oostburg er meer na delen dan voordelen in. Valt bij voorbeeld één watermonster slecht uit, dan moet de vlag on middellijk van de stranden wor den verwijderd. En dat geeft een boel negatieve publiciteit, schrij ven B en W in een notitie aan de gemeentelijke Recreatiecommis sie. Die vergadert 6 november over de zaak. Vorig jaar liepen alle Nederland se kustgemeenten de toen zo be geerde Blauwe Vlag mis door fouten van Rijkswaterstaat. Dit jaar wordt dat uitgesloten: Rijks waterstaat heeft onder meer veel bevoegdheden naar de gemeenten geschoven. En dat is juist een ander kritiek punt van Oostburg. De gemeen ten zouden zelf watermonsters moeten laten nemen en die on dertekend opsturen naar de be oordelingscommissie van de Blauwe Vlag. B en W schrijven hierover: 'Het toeschuiven van meer verant woordelijkheden naar de ge meente is geen probleem, mits die verantwoordelijkheid ook daad werkelijk bij de gemeente thuis hoort. Wij vinden dat de instantie die de zwemwatermonsters neemt en daarvan analyserap porten opstelt daarvoor zelf ver antwoordelijk is en dat het niet verschoven mag worden naar de gemeente waar de monstername heeft plaatsgevonden'. Een ander argument van het da gelijks gemeentebestuur is dat Rijkswaterstaat eerst maar eens moet aantonen dat de metingen van de zwemwaterkwaliteit en het opstellen van de analyserap porten zonder fouten kan gebeu ren. In de rest van Zeeland hebben Westenschouwen, Domburg en Valkenisse zich al wel ingeschre ven. B en W van Oostburg maken nog een voorbehoud: mocht blij ken dat komende zomer alles goed verloopt met de Blauwe Vlag, dan schrijft Oostburg zich wellicht in voor de zomer van 1998. •Deze dode iep langs de Hulsterseweg naar Axel is al ten onder gegaan aan de iepziekte. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Axel - Het handjevol nog res terende monumentale iepen ™gs de Hulsterseweg naar «cel dreigt versneld het lood- e te leggen en te prooi te val len aan de gevreesde iep- ziekte. Dat komt doordat enkele al dode bomen en aangetaste exemplaren maar niet worden opgeruimd, zo dat ze de kans krijgen om nog ge zonde iepen te besmetten. „Het lijkt nergens op," zegt Har ry Goossens, oud-medewerker van Staatsbosbeheer. „Aangetas te bomen moet je zo snel mogelijk opruimen. Dit zijn de enige mo numentale iepen die we in Zeeuws-Vlaanderen nog over hebben. Natuurlijk, op een gege ven moment zullen ze ook wor den aangetast, maar op deze ma nier zullen ze wel heel snel ver dwijnen. Doodzonde is het." De bomen zijn deels eigendom van het waterschap De Drie Am bachten en deels van Rijkswater staat. En die schuiven de verantwoor delijkheid op eikaars bordje. Een woordvoerder van het water schap laat weten dat deze instan tie meteen in actie komt als er zieke bomen gesignaleerd wor den. „Die zieke exemplaren zijn van Rijkswaterstaat en die rui men die bomen maar eens per jaar op," luidt het. „Onzin," zegt men bij Rijkswa terstaat. „Ten eerste is het de vraag of die iepen wel van ons zijn en boven dien proberen wij zieke bomen )66-Europarlementariër Boogerd-Quaak tijdens werkbezoek aan Terneuzen: Vjn onze verslaggever «neuzen - De Zeeuwse Sta ten denken te weinig Euro- Bovendien zou de pro- nncie Zeeland, net als som- andere provincies, moe- zorgen voor een 'perma- nte delegatie' in Brussel. Patzei de Zeeuws-Vlaamse D66- '«roparlementariër J. Boogerd- waak gisteren tijdens een werk- oek aan Terneuzen. Centraal ?Te2oek, waarbij ook Ka- w, bi. van 't Riet aanwezig »mva?rt eP°SitieVandebin" va«\i :9Uaak noemde het idee een 'u- PurPose Terminal vl)1JZ?nder initiatief'. Maar ze Zeeland in het ver- te weinig gebruik heeft ge ven het Europese beleid over Trans Europese Netwerken (TEN). Die netwerken moeten volgens Brussel de oplossing vor men voor het toenemende goede ren- en personenvervoer. De TENs moeten het verkeer in goe de banen leiden. Daarbij speelt het vervoer over water een be langrijke rol. Maar Zeeland is volgens Boogerd een 'blinde vlek op de kaart'. „Kwesties als de spoorlijn tussen Terneuzen en Gent en een termi nal hadden kunnen worden aan gemeld voor de Trans Europese Netwerken. Europarlementariërs kunnen geen plannen aanmelden als die er niet zijn," aldus Boo gerd. Wil Zeeland dergelijke voorzieningen toch door Europa gesteund zien, dan kan dat vol gens Boogerd nu alleen nog maar door het aanmelden van kleine onderdelen voor Europese pro gramma's als Interreg. Ze riep regionale bestuurders daarom op zich veel meer te be moeien met 'Europa' en dat niet alleen aan Den Haag over te la ten. Vandaar dat ze pleitte voor een permanente Zeeuwse delega tie in Brussel. „Net als de provin cies Noord- en Zuid-Holland die ook hebben." Boogerd benadrukte gisteravond het toenemend belang van ver voer over water. Vooral omdat het dichtslibbend wegvervoer in de toekomst geconfronteerd wordt met lastenverzwarende maatregelen zoals tolheffing, elektronische kilometerheffing en milieubelastingen. „Boven dien, zo heeft de Europese Com missie laten onderzoeken, blijkt het vervoer over water en spoor slechts een fractie van de maat schappelijke kosten te vergen in vergelijking tot vervoer over de weg." Daarom moeten de binnenschip pers in de ogen van de Europarle mentariër zich opwerpen als een 'krachtige, zelfbewuste sector' die de concurrentie goed aankan. „Binnenschippers moeten zich zodanig organiseren dat zij goede gesprekspartners zijn voor de verladers en de havenbedrijven." (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) inlays steunzolen )rthopedisch schoentechnikus Desgewenst komen bekroond in duitsland en amerika wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. ^enngsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729 met een SIEMENS S4 GSM-telefoon C 7—v aan bogrip In Mfvica on do olakliorica vin morgen,... errit Le jonge axel bereikbaar in heel Europa Ornnleotroat 5 Telefoon 0115 - 562710 Gisteren voerde A. Rottier van de agrarische adviesinstantie ABAB-NCB bij de Raad van Sta te een rechtszaak namens var kenshouder N. Sanders uit Den Dungen. Sanders heeft zijn be drijf aan de Nieuwlandweg in Den Dungen in 1994 uitgebreid met een stal. Hij heeft daarvoor voor 135.000 gulden mestquotum bij moeten kopen, want hij had te weinig mestrechten. Rottier stelt dat zijn cliënt 43.000 gulden per jaar goedkoper uit is als hij 35 hectare grond had gekocht in de provincie Zeeland. Dan had hij geen mestquotum hoeven bijko pen, omdat hij immers de mest kan afzetten in Zeeland. De constructie vereist wel wat formaliteiten. Zo moet de nieuwe stal worden ondergebracht in een aparte rechtspersoon. Ook moet er een echte pachtovereenkomst bestaan tussen deze nieuwe rechtspersoon en de eigenaar van de grond in Zeeland. De pacht- ZATERDAG 19 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - „Dat kan ik niet betalen. Ik heb maar een uit- kerinkje. Wat moet ik dan doen? Kan ik dan bij jou thuis komen eten?" vroeg M.G. uit Axel gisteren aan politierech ter Rammeloo in Terneuzen. G. had in december van vorig jaar samen met een ander inge broken in een horecabedrijf in de Noordstraat in Axel. Hen werd daarbij geen duimbreed in de weg gelegd, want een raam aan de achterzijde van het gebouw stond open. Een maal binnen wilde G. het voor gezien houden, maar onder dreiging van zijn maat hielp hij toch mee met de daaropvolgen de diefstal. Uit opengebroken kassaladen namen ze 350 gul den mee. Thuisgekomen had G. er al spijt van en hij gaf zichzelf aan bij de politie. De thuisgestuur de schikking kon hij niet beta len, dus stond hij gisteren voor de politierechter in Terneuzen. Daar schrok hij flink van de geëiste boete van 750 gulden. De politierechter hield echter rekening met G.'s financiële omstandigheden en deed daar om iets van de eis af. Hij ver oordeelde hem tot een boete van 750 gulden, waarvan 250 voorwaardelijk. Het onvoor waardelijk deel mag G. in ter mijnen betalen. Van onze verslaggever Goes - In een open brief aan Statenlid Jean-Paul Hageman van de ZVP valt Statenlid Marten Wiersma van de milieupartij Del ta Anders de regiopolitiek van de ZVP aan. Hageman heeft onlangs via de media laten weten dat de ZVP op de regionale toer gaat. Op zich was dat geen nieuws, want de ZVP heeft altijd beweerd op te zullen komen voor de specifieke belangen van Zeeuws-Vlaande- ren. Daarop ook was het politieke succes bij de laatste Statenver kiezingen gebaseerd, al was het feit dat het CDA niemand uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen kon af vaardigen ook een factor van be lang. Wiersma nu, bekritiseert in zijn brief de strategie van de ZVP om aan belangenbehartiging van één regio te doen. 'Dat stelt minstens vragen naar de wijze waarop u tot oordelen komt in onderwer pen die ofwel met de gehele pro vincie van doen hebben, ofwel betrekking hebben op andere re gio's dan Zeeuws-Vlaanderen', aldus Wiersma in zijn brief. Over de behandeling van het voorontwerp van het streekplan - waar Hageman ook via de me dia uitspraken over heeft gedaan - schrijft Wiersma dat Hageman 'niet onderbouwde en betrekke lijk populistische verklaringen aflegt voor uw achterban'. Hij vraagt ook waarom Hageman tij dens twee vergaderingen over dat streekplan 'schitterde door afwe zigheid'. Hageman, maar dat weet Wiers ma kennelijk niet, verzuimde de laatste commissievergadering omdat hij naar een begrafenis moest. Wiersma schrijft dat de uitlatin gen van Hageman in de Staten zaal thuishoren en sluit af met het volgende fragment: 'Zulk een handelswijze getuigt mijns in ziens van weinig respect voor uw kiezers en de overige fracties in Provinciale Staten. U ontneemt anderen door uw afwezigheid im mers de'gelegenheid op basis van argumenten de discussie te voe ren. Argumenten, mede gebaseerd op politieke overtuiging en de be reidheid om andermans argu menten met een open oog tege moet te treden zijn voorwaarden voor een kwalitatief goede be sluitvorming die niet enkel Zeeuws-Vlaanderen, maar geheel Zeeland ten goede komt.' Wiersma wacht, schrijft hij, op schriftelijk antwoord van Hage- Van onze verslaggever Terneuzen - Een simpel duwtje en een klap in een Axels café ontaardden in november van vorig jaar in een massale vecht partij in de Weststraat en openlijke geweldpleging op het Syd- lowskiplein. altijd zo snel mogelijk op te rui men." Na het telefoontje van onze re dactie is er inmiddels beweging in de zaak gekomen. De volgende dag al rukte het waterschap met groot materieel uit om een dode iep te vellen. De vraag is nu: wie zaagt de andere zieke bomen om? Den Haag - Rechter J. Boll van de Raad van State heeft giste ren verontrust gereageerd op het intiatief van de ABAB-NCB in Veghel om mest uit Brabant uit te voeren naar Zeeland. overeenkomst moet zes jaar du ren. Als er per hectare niet meer dan 125 kilo fosfaat wordt uitge reden, is er milieutechnisch niets aan de hand en is alles in over eenstemming met de meststoffen- regelgeving, aldus Rottier. Rechter Boll zei zeer voorzichtig te moeten zijn om geen precedent te scheppen. „Je kunt zo heel Brabant volzetten met stallen. En je kunt als boer aan de gang blij ven, want na zes jaar verkoop je de grond aan een ander en koop je zelf weer nieuwe grond erbij om nieuwe mest af te zetten." Rechter Boll kon zich niet voor stellen dat dit de bedoeling is van de meststoffenwetgeving. „Als er een gat zit, dan moet de wetgever dat dichten, dan kan ik er niets aan doen." Boll overweegt de zaak voor te leggen aan de meer voudige kamer van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Uitspraak volgt over enkele weken. Bij dit alles was G.K. uit Axel be trokken. Hem werd gisteren op de rechtbank in Terneuzen mis handeling en openlijke geweld pleging tenlaste gelegd. Zijn eer ste slachtoffer had hierbij een verwonding aan de linkeroog hoek opgelopen, het tweede (een oudere man) bloeduitstortingen, kneuzingen en een verrekte schouder. K. ontkende dat hij, zoals getuigen en slachtoffers hadden verklaard, niet alleen ge slagen, maar ook getrapt had. Zelfs toen ze op de grond lagen. Het eerste slachtoffer lijdt nu aan straatvrees en is daarvoor in hyp- notherapeutische behandeling. De rechter wilde echter niet zo- Terneuzen - Nog slechts drie Zeeuws-Vlaamse bedrijven ma ken kans op de BOV-trofee, de jaarlijkse onderscheiding voor de beste ondernemer in deze regio. De drie genomineerden zijn: Re- tourette Mattheeuws Retourette, Steenbakker en Van Elf eren Las techniek en Van de Vijver Cam- maert. De jury bestaat uit direc teur Zabel van de Kamer van Koophandel, notaris Seydlitz en directeur Van Nunen van Ceres- tar. De uitreiking van de trofee, gees teskind van de serviceclub Ju nior-kamer Zeeuws-Vlaanderen, is op 29 november in Mauritshof in IJzendijke. Dan is Ed Nijpels gastspreker. Naast de BOV-tro fee wordt in Mauritshof ook het eerste exemplaar van de her nieuwde brochure 'Wonen en werken in Zeeuws-Vlaanderen' gepresenteerd. ver gaan de kosten daarvoor als schadevergoeding op te leggen. Hij stelde voor dit in een civiele procedure uit te laten zoeken. Hetzelfde gold voor de immate riële schade, plus die aan zijn au to, die het tweede slachtoffer ge leden zei te hebben. Officier van justitie Groen eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Hij bracht daarbij in herinnering dat K. reeds voor de vierde keer in aanraking met justitie kwam vanwege geweldpleging. Politie rechter Rammeloo legde tenslotte twee weken onvoorwaardelijk op, te vervangen door dienstver lening en vier weken voorwaar delijk. K. moet bovendien enkele hon derden guldens schade vergoe den, onder meer voor dokterskos ten. (ADVERTENTIE) Vandaag organiseren wij een OPEN HUIS Van 11.00 uur

de Stem | 1996 | | pagina 21