Zorgcentrum van 61 min iin Terneuzen Lebed gaat ten onder in machtsstrijd Kohnstamm belooft onderzoek paspoort DE STEM 2.19 «S Ambtenaren leggen Frankrijk plat De mooiste zwammen van Zeeuws-Vlaanderen Jl De Stem voor stad en streek te verge- n dan rijst en licht 'even een eft u echt STEENSTRHHT17-13 HULST. TELEFOON 0114-310000 Protest in België neemt toe Veel werk bij lagere lasten werkgevers DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D PSV verslikt zich in Brann Bergen B1 Onverwachte toeloop van toeristen Explosie Dow legt vier fabrieken stil Pauline Mol beschrijft grote zaken op kindermaat Nat of droog, dat is de kwestie Heijmans, de tunnelbouwer van Zeeland 3.99 1.79 0.99 3.98 160 woningen en verpleeghuis ■Positief Ongeluk Airbus °p Eindhoven foopt goed af Audax in Gilze wil Het Parool overnemen Daling werkloosheid stagneert Jeltsin ontslaat veiligheidschef Wielerwereld gunt Van der Velde een nieuwe kans 4 weken voor 17,- _X 54 WOMAN /casuals d 136e JAARGANG 3 KATERNEN PfBinnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 Dl BTV-programma's D2 Surplus E1 tf1" E4 pagina DE STEM 8 "71 031 1 "00021 I I I I I pagina pagina pagina VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: f 2.00 - ZATERDAG' 2.50 pagina pagina I MM/MAX tl pagina BUIEN JL Vandaag in de ochtend kans op mist daarna opklarin gen. in de middag toenemende bewolking en korte tijd regen, iets meer wind. In het weekeinde redelijk tot goed weer. £39- AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kun' gelden t/m 19 oktober as. 'Zolang de voorraad strekt Boor Cees Maas lemeuzen - Terneuzen krijgt een fonkelnieuw zorgcentrum voorouderen van 61 miljoen gulden. Het bestaat uit een zoge heten woonzorgboulevard voor ouderen met 160 woningen, dat .36miljoen gulden kost, en een nieuw verpleeghuis van 25 mil joen gulden. Het komt op de plaats waar nu het verpleeghuis ■Ter Schorre staat. cd Be overheid moet de bouwplan- Inen - die vanmiddag in Ter ■Schorre aan het personeel be ltend worden gemaakt - nog goedkeuren, maar het .ministerie Kan Volksgezondheid is positief. De nieuwbouw maakt onderdeel i 'uit van een groot regionaal huis- Ivestingsplan voor ouderen in de Kanaalzone, waarmee in totaal [167,5 miljoen gulden is gemoeid. Kanaalzone krijgt voor dat Jgeld een totaal andere, meer over het gebied gespreide en gemoder- huisvesting voor oude ren die zorg behoeven. alle slilte !elfs in Sas van Gent, waar nu geen verpleegzorg is, komt leen zogeheten unit. In de nieuwe ■verpleeghuizen krijgen de oude- |ren veel meer privacy. Zo worden verpleeghuizen uitsluitend eenpersoonskamers gebouwd. I De ambitieuze plannen zijn de algelopen twee jaar in alle stilte voorbereid binnen het overkoe pelend bestuur, de Regio Zeemvs-Vlaanderen SVRZ. De ■investeringen passen binnen de onlangs bekend gemaakte nota Miwprioriteiten 1997 tot 2001 Ivan het Rijk, die 1,7 miljard gul- W extra voor heel Nederland Beschikbaar stelt. "e opzet van de Zeeuws-Vlaamse pannen is dat van de 107,5 mil joen gulden 43,5 miljoen gulden 'ordt betaald door het ministerie 'an Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Acht miljoen gulden komt poor rekening van de provincie eeland en 56 miljoen gulden [toet uit de kas van de woning- bouwvereniging komen, «n woordvoerder van het minis- We liet gisteren weten 'positief ■j aijn over de Zeeuws-Vlaamse „We moeten ons nog Pgen over de goedkeuring na- wurlijk, maar de plannen passen ^toven (anp) - Een Turkse Was A300 is gistermorgen bij f op Eindhoven Airport te kort door de bocht i. Het toestel raakte als ge- aarvan de baanverlichting, J ardoor van het rechter lan- e' vier handen klapten. m i Passa§iers konden het B~, "Rgedeerd verlaten. (Lr6.1 van was af~ s«g uit Izmir. De brandweer i "j' vliegveld waarschuwde iïï C0H6ga's van de "bovense brandweer, maar - „-'en assistentie. Na de re- e ramp met de Hercules is de Wak gemaakt dat de Eindho- e brandweer in alle gevallen aarschuwd moet worden. De- (°ara geen enkel risico en rukte m jet .gvoW materieel uit, al at in dit geval niet nodig. feNENUNDA3: cs fcrahang en boos "band Turkse Airbus Van der Velde: goed in pep-talk precies binnen het rijksbeleid, het ziet er heel goed uit," aldus de woordvoerder. ■VERVOLG OP ZEELAND - C1 OOK OP ZEELAND -Cl: 'Meer bedden in verpleeghuizen' Van onze redactie economie Gilze - Uitgever Audax heeft belangstelling voor overname van het dagblad Het Parool. Guus Grigoleit, directeur strate gie, business development en communicatie van Audax, heeft dat gisteren bekend gemaakt. De uitgever uit Gilze is bereid dm personeel van Het Parool over te nemen. Het Parool heeft tot dusver for meel geen reactie gegeven op het aanzoek. Maar het lijkt erop dat het weinig kans maakt. Mevrouw Van Stiphout, voorzit ter van de Stichting Het Parool zegt dat zij het aanbod van Au dax heeft aangehoord, maar er niet op in wil gaan. Volgens de stichtingsvoorzitter maken 'juri dische belemmeringen' het plan van Audax onmogelijk. Grigoleit erkent dat Audax geen ervaring heeft met het uitgeven van kranten. Maar hij wijst op het sterke punt van de uitgever uit Gilze: het grote distributienet voor de tijdschriften die het uit geeft. Het Parool, dat al enige jaren fi nancieel zwak staat, heeft een goede redactionele formule, maar kan op een dergelijk distributie net niet bogen, aldus Grigoleit. Frankrijk lag gisteren grotendeels plat. Miljoenen ambtenaren, leerkrachten, werknemers van het openbaar vervoer en van de posterijen staakten. In het hele land werden demonstraties gehou den tegen de bezuinigingsplannen van de regering-Juppé, die daarmee Frankrijk probeert klaar te stomen voor de Europese Mo netaire Unie. Dat gaat gepaard met banenverlies in de collectieve sector, verslechtering van arbeidsvoorwaarden en versobering van uitkeringen. In Parijs trokken 50.000 mensen door de straten. Bij een betoging in Bordeaux werd een pop (zie foto) van premier Jup- pé verbrand. De acties waren volgens de bonden succesvol, maar de opkomst was toch minder dan bij de massale werkonderbreking van een jaar geleden, toen een op de twee ambtenaren het werk neerlegde. Nu was dat een op de drie. foto reuter OP BUITENLAND - A5: Franse ambtenaren dreigen met nieuwe acties Den Haag (anp) - De daling van de werkloosheid stagneert. Het aan tal werklozen lag in het derde kwartaal van dit jaar, gecorrigeerd voor seizoensinvloeden, op 441.000. Dat is vrijwel hetzelfde aantal als tij dens het tweede kwartaal, toen het Centraal Bureau voor de Statistiek gemiddeld 437.000 werklozen telde. Ten opzichte van het derde kwartaal van vorig jaar is er sprake van een daling met 12.000. Vanaf medio vorig jaar schommelde het aantal geregistreerde werklozen tussen de 450.000 en 460.000. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroek het aantal weklozen 452.000, waarna een. daling inzette. Over wat langere termijn gezien is er een dalende trend sinds februa ri 1994. Het aantal geregistreerde werklozen is nu 6,7 procent van de beroepsbevolking. Kohnstamm zei dit gisteren in de Tweede Kamer, die met een spoeddebat opheldering, wilde over de woensdag bekend ge maakte paspoortfraude. De staatssecretaris zei dat hij volle dig overvallen was door het be richt: hem is nooit eerder gemeld dat het Nederlandse paspoort zo gemakkelijk na te maken is. Wel is afgelopen voorjaar ont dekt dat een veiligheidskenmerk op het paspoort, dat sinds 1994 in de roulatie is, niet deugde. Begin deze maand heeft Kohnstamm opdracht gegeven om het ken merk te veranderen. De staatsse- Vliegenzwammen zijn de meest tot de verbeelding sprekende paddestoelen. Ze zien er uit zoals een paddestoel er uit moet zien, rood met witte stippen. De meeste en de mooiste exemplaren van Zeeuws-Vlaanderen staan in het waterwingebied ten zuiden van Sint-Jan steen. Volgens boswachter Gerrit Blauwendraat tenminste. „We hebben hier altijd wel veel vliegenzwammen, maar dit jaar zijn het er wel ontzettend veel.foto camile schelstraete Door Wierd Duk Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren zijn veiligheidsadviseur en secretaris van de Nationale Veilig heidsraad, Aleksandr Lebed, ontslagen. De zwak ogende Jelt sin zei in een korte tv-toespraak dat Lebed 'een aantal voor Rusland onacceptabele en schadelijke vergissingen' heeft gemaakt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt een 'diepgaand' onderzoek naar de fraude gevoeligheid van het nieuwe paspoort. Staatssecretaris Kohn stamm van Binnenlandse Zaken heeft beloofd dat het onder zoek voor 1 maart volgend jaar klaar is en dat de conclusies 'open' zullen zijn; desnoods wordt de productie en afgifte van paspoorten geheel veranderd. eretaris heeft daarover de Kamer niet ingelicht; dat vond hij onno dig. WD-Kamerlid Remkes zei dat hij over deze kwestie wel graag ingelicht was, en liever wat eerder. Kohnstamm meldde ook dat er momenteel rond de tweeduizend paspoorten in omloop zijn met een fabricagefout. Deze exempla ren worden via de gemeenten te ruggenomen. Kohnstamm vertel de de Kamer verder dat in totaal 61.000 paspoorten vermist wor den. Verwijzend naar de vele affaires die de fabricage van een nieuw paspoort de afgelopen twaalf jaar heeft veroorzaakt, noemde Kohn stamm de nieuwe rel 'van een grote geladenheid, ook politiek'. Hij erkende dat een nieuwe serie debatten zal volgen over het on derwerp. „Het dossier kan nog niet dicht." CD A-Kamerlid De Hoop Scheffer noemde de pas poort-kwestie 'een zaak met een brandlucht'. Kohnstamm waarschuwde voor 'stemmingmakerij': „We moeten niet doen alsof er helemaal niets deugt van het paspoort. Veel lan den hebben een document dat veel gemakkelijker te vervalsen is." Hij trachtte ook mogelijke politieke verwijten in zijn rich ting op voorhand te ontzenuwen: „Als er niets van het paspoort zou deugen, dan hebben kabinet en Tweede Kamer enkele jaren gele den zitten blunderen." Hij be loofde de Kamer zo snel mogelijk in te lichten over de manier waarop de nu ontdekte paspoort bende de documenten heeft kun nen vervalsen. De Hoop Scheffer wil ook een on derzoek naar mogelijk misbruik van de asielprocedures met be hulp van de vervalste paspoorten. Maar staatssecretaris Schmitz (Justitie) weigert dat. Volgens haar hebben die twee zaken slechts ten dele met elkaar te ma ken: asielzoekers kunnen op ver valste papieren Nederland bin nengekomen zijn, maar toch recht hebben op asiel. „Dat komt in de aanvraagprocedure hoe dan ook aan het licht," aldus de staatssecretaris. Lebed werd nog geen vier maan den geleden benoemd, nadat hij met 15 procent van de stemmen als derde was geëindigd in de presidentsverkiezingen. De voor malige paratroeper slaagde er als presidentieel afgezant naar Tsjetsjenië in een vredesakkoord te bereiken met de Tsjetsjeense rebellen. Maar door zijn brute en vaak onvoorspelbare optreden vervreemdde Lebed veel politici in het Kremlin van zich. Volgens de president was Lebed niet tot samenwerking bereid. „Lebed veroorzaakt tweespalt in het team en onderneemt allerlei zaken waarover hij niet overlegt met de president," aldus Jeltsin. „Dit is totaal onacceptabel." Jeltsin ondertekende daarop het decreet over Lebeds ontslag. Dat kwam niet onverwacht.„Wat vandaag is gebeurd, zat er al eni ge tijd aan te komen," reageerde premier Tsjernomyrdin. Door Jeltsins ziekte rommelt het al geruime tijd hevig in de poli tieke top. De afgelopen dagen be reikten de ruzies tussen Jeltsins medewerkers een hoogtepunt met de beschulding van de minister van Binnenlandse Zaken, Koeli- kov, dat Lebed het brein zou zijn achter 'een sluipende staats greep'. Lebed zou bij zijn machtsgreep, zo suggereerde Koelikov, gebruik willen maken van een zelf op te richten 'leger', een 50.000 man sterk Russisch Legioen. Aleksandr Lebed ont kende de aantijgingen, eiste het ontslag van de minister en zei dat hij hem zou aanklagen wegens smaad. Maar gisteren bleek dat hij de machtsstrijd heeft verlo ren. Lebed reageerde laconiek op zijn ontslag: „Ik heb een dikke huid en ben al lang geleden opge houden me beledigd te voelen." Hij riep zijn aanhangers op, kalm te blijven en 'niets abrupts' te doen. Desondanks voorspelde hij een 'hete herfst' voor Rusland. De ex-veiligheidschef verklaarde dat hij zich nu gaat richten op de volgende presidentsverkiezingen. Lebed wordt beschouwd als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Jeltsin, die half november een bypass-operatie zal ondergaan. Als Jeltsin over lijdt of niet langer in staat is om te regeren moeten binnen drie maanden nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 OOK OP BUITENLAND - A5: -Geschiedenis Rusland herhaalt zich -Lebed is man van ongezouten kritiek STÉM-COMMENTAAR OP - A4 Door Ad Pertijs Breda - De West-Brabantse wielerwereld is zijn zorgen kindje nog niet vergeten. En Johan van der Velde houdt op zijn beurt nog zo veel van het cyclisme dat hij geen 'nee' zegt tegen het verzoek van zijn club WV Breda- Knooppunt om ploegleider te worden. „Iemand moet hem een nieu we kans geven," zegt Willem de Nijs, bestuurslid van de wielervereniging, die Van der Velde overhaalde de amateurselectie onder zijn hoede te nemen. De veelbe sproken oud-prof, die giste ren niet bereikbaar was voor een toelichting op zijn be sluit, schuwde de afgelopen jaren de publiciteit. De keu ze voor het ploegleiderschap betekent een hernieuwde confrontatie met de 'harde wielerwereld' (citaat Jan Raas) en een plaats in de schijnwerpers van de media, die de komende tijd ieder vlekje in zijn leven weer zul len belichten. „Maar als ik aan Johan van der Velde denk, denk ik aan die gedenkwaardige Giro-rit in de sneeuw of aan de Tour die Joop Zoetemelk won. Niet aan dat andere," zegt de vrouw van De Nijs. VERVOLG OP SPORT - BI (ADVERTENTIE) Klundert Oppervlakte: 4.636 ha. Inwoners: 6.680. Markant punt: het raadhuis uit 1621 is gebouwd in Vlaams-Renaissancestijl en opgetrokken in afwisselend natuursteen en rode en gele baksteen. Verklaring gemeentewapen: in zwart, 3 Sint Andrieskruisen van goud en een blauw hartschild beladen met een leeuw van goud en bezaaid met liggende blokken van goud. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: ■OP BINNENLAND - A3: Controle op paspoorten deugt niet Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar1 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda DAGBtAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i-J Y

de Stem | 1996 | | pagina 1