Gemeenten dupe wetten van Melkert Het extraatje van onze slager. Suharto VOORDE Nieuwe ronde, nieuwe kansen voor Jan Wiarda Gemeenten moeten hals over kop nieuwe rioolverordening maken PvdA pikt bezuiniging natuur-aankopen niet Pms ontsl Gemelli-zi Palestijnen vredesmach Trekschuit r°tendeprodukten: llbi DE STEM BINNENLAND A4 DESTEM Uitvoeringskosten lopen op DESTEM COMMENTAAR PvdA in senaat wil heffingen fors aanpakken Zuiver recht BINNENLAND KORT Deurwaarders moeien naar mestboeren Ouderenpartijen Staten willen samen Amerikaans echtpaar toch uitgeleverd Geen banen weg bij sociale werkplaatsen 'Opsporing verzocht' weer een succes Vergunning tv-loterijen strenger EENDENBORST OP JE BORD, IS DAT NATUUR? -ands grootste kru Met gratis receptenfoldertje Deze week alleen bij Albert Heijn. en 1111 WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Den Haag - Het huidige stelsel van de heffing van rioolrecht, waarmee de Nederlandse gemeenten gezamen lijk één miljard gulden per jaar bin nenhalen, wankelt. Door een uitspraak van de Hoge Raad zijn honderden gemeenten gedwongen om hals over kop een nieuwe rioolveror dening te maken waarin duidelijker dan nu staat wat de vaste en wat de variabe le kosten van het rioolbeheer zijn. Doen ze dat niet (op tijd) dan kunnen burgers mogelijk met succes de hoogte van hun rioolheffing aanvechten en eventueel een deel van het bedrag terug vorderen. Dat voordeeltje voor de burger zal echter van korte duur zijn, omdat gemeenten dezelfde bedragen ook kunnen gaan in nen via de onroerende-zaakbelasting (ozb). Het rioolrecht valt uiteen in twee soor ten: één voor de aansluiting van een per ceel op het rioolstelsel en één voor de af voer van het vervuilde water. De eerste heffing is voor eigenaren, de tweede wordt betaald door de gebrui kers. Beide heffingen samen mogen per jaar niet meer opleveren dan de gemeen ten daadwerkelijk aan kosten maken aan het riool. Zo was althans de situatie tot voor kort. In juli stelde echter de Hoge Raad een in woner van Amsterdam in het gelijk die bezwaar aantekende tegen de hoogte van zijn rioolrecht. Zijn stelling was dat beide soorten hef fingen tesamen weliswaar niet meer op brachten dan de gemeente aan kosten maakt, maar ieder afzonderlijk mogelijk wel. Met andere woorden: de gemeente moest eerst maar eens aantonen dat de eigenaar-heffing inderdaad alleen maar de vaste kosten dekte van het rioolstelsel en de gebruikersheffing alleen de varia bele. En dat is buitengewoon ingewikkeld, licht een belastingdeskundige van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten toe. „Volkomen onverwacht moeten ge meenten nu vaststellen welke kosten aan de ene en welke aan de andere soort hef fing toegewezen moeten worden. En ze moeten dat snel doen, want als de veror deningen niet worden aangepast, maken burgers die bij hun eerstkomende riool heffing bezwaar aantekenen goede kans om door de rechter in het gelijk te wor den gesteld." De situatie is nog complexer, omdat de Hoge Raad zich heeft gebaseerd op de rioolwetgeving van vóór 1995. Daarna is uitdrukkelijk bepaald dat er bij de vaststelling van de maximale hef fing alleen gekeken hoeft te worden naar het totaal der opbrengsten in vergelij king met de totale kosten. „Dus het kan ook nog zo zijn dat de uit spraak van de Hoge Raad alleen op oudere zaken betrekking heeft," aldus de VNG-woordvoerder. In ieder geval zijn de gemeentelijke belastingdiensten bij- hoorlijk in onzekerheid geraakt door de recente ontwikkelingen: moet er nu wel of geen nieuwe verordening gemaakt worden, en zo ja: hoe moeten dan de vas te van de variabele kosten gescheiden worden? Een groeiend aantal gemeenten kiest er voor om het rioolrecht helemaal te schrappen en de kosten voor het onder houd van het rioolstelsel te versleutelen met de algemene heffing van de ozb. Het principe van 'de vervuiler betaalt' wordt daarmee dan wel losgelaten: of iemand nu veel of weinig weg laat lopen via het riool maakt dan financieel niets meer uit. .Door Hélène Schenk Den Haag/Breda - De gemeenten dreigen opnieuw de dupe te worden van het te laag inschatten door het ministerie van So ciale Zaken van de invoeringskosten van wetten. Zo worden de gemeenten dit jaar geconfronteerd met een tekort van 150 mil joen gulden op de invoeringskosten van de nieuwe Algemene Bijstandswet (ABW). Gevreesd wordt dat ook de invoering van de Wet Boeten en Maatregelen per 1 januari 1997 veel meer gaat kosten dan minister Melkert becijferd heeft. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Vereni ging van Directeuren van Over heidsorganen voor Sociale Ar beid (Divosa) hebben volgens di recteur P. Lemmen van het Cen traal Bureau van Divosa volgen de week een gesprek met Melkert over deze 'onverkwikkelijke zaak'. „Want de rek bij de ge meenten is er bijna uit." In mei van dit jaar luidde Divosa al de noodklok. De gemeentelijke so ciale diensten zeiden strafkortin gen van het ministerie van Socia le Zaken te vrezen, omdat ze hun taken niet goed kunnen uitvoe ren. Ze hebben niet genoeg tijd en mankracht voor de aanpak van bijstandsfraude en komen er on voldoende aan toe mensen aan werk te helpen. 'Te veel regels' „Den Haag bedenkt te veel re gels, stelt te hoge eisen en vraagt zich niet af of de sociale diensten wel in staat zijn om aan die eisen te voldoen. Bovendien heeft een aantal diensten grote problemen met het automatiseringssys teem," schreven de directeuren van de sociale diensten in Noord- Brabant en Zeeland in een brief aan Melkert. In juni spraken VNG en Divosa met Melkert over de kwestie. Lemmen: „Uit onderzoek van de VNG was gebleken dat de invoe ringskosten van de ABW 150 mil joen hoger waren uitgevallen dan de minister had ingeschat. Hij was uitgegaan van 50 miljoen. Die extra kosten zijn gemaakt en dus door de gemeenten uit eigen zak betaald. We hebben dat aan gekaart." „De minister heeft ons in juni meegedeeld dat hij verrast was door de uitkomsten van het on derzoek, maar dat hij niet voet stoots wilde aannemen dat de ge gevens klopten," vervolgt Lem men. Uitkeringsfraude „Hij wilde een tegenonderzoek laten uitvoeren. De resultaten daarvan zouden direct na de zo mer bekend worden, maar er is ons meegedeeld dat we tot het eind van dit jaar moeten wach ten. Inmiddels is ons ook geble ken dat hij slechts twee miljoen gulden aan invoeringskosten van de nieuwe wet Boeten en Maatre gelen heeft geraamd. Het is nu wel duidelijk dat dat vele malen hoger uit zal vallen." De 'Wet boeten, maatregelen en terug- en invordering sociale ze kerheid' moet de uitkeringsfrau de en het beroep op de sociale voorzieningen terugdringen. Er komt meer eenvormigheid in de straffen en ze worden zwaarder. Zo worden mensen verplicht om informatie die van invloed kan zijn op hun uitkering (zoals sa menwonen) direct te melden. Begroting Het blijft in ieder geval tot eind dit jaar onduidelijk of Melkert bereid zal zijn de tekorten aan te vullen. Dat is volgens Lemmen een groot probleem, omdat ge meenten nu hun begroting voor volgend jaar moeten opstellen en niet weten of het Rijk met geld over de brug zal komen. Lemmen: „We hebben Melkert duidelijk gemaakt, en zullen dat volgende week weer doen, dat hij verantwoordelijk is voor de kos ten en dat hij mee moet betalen. Om te herdenken dat ooit stront uit Friesland naar de bollenstreek in Noord-Holland werd gebracht om de velden daar te bemes ten, wordt nog jaarlijks de Stront Race gehouden van Workum naar Warmond en weer terug. De strontschepen mogen hun motoren tijdens de race niet gebruiken. Hier trekken bemanningsleden de 'Alida' uit Kampen op het jaagpad richting Lisse. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - In navolging van D66 wil ook de PvdA in de Twee de Kamer de bezuinigingen op natuuraankopen terugdraaien. Dat bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. (ADVERTENTIE) Minister Van Aartsen wil volgend jaar vier miljoen gulden bezuini gen op de aankoop van grond voor natuur door organisaties als Natuurmonumenten en Staats bosbeheer. Van Aartsen wil de prioriteit ver leggen naar natuurbeheer door boeren. Met agrarisch natuurbe heer zijn momenteel experimen ten gaande. PvdA en D66 vinden echter dat agrarisch natuurbeheer nog te veel in de kinderschoenen staat. Het is te vroeg om de bakens al te verzetten. Daarbij betwijfelen ze of boeren wel op dezelfde wijze natuur kunnen creëren en onderhouden als de grote gespecialiseerde or ganisaties. CDA en WD lijken niet tegen de bezuinigingsoperatie te zijn. De WD is een warm voorstander van agrarisch natuurbeheer. WD-Kamerlid Blauw pleit al ja ren voor verkoop van de natuur grond die momenteel in staats- handen is. Oppositiepartij CDA hekelde in algemene zin het beleid van Van Aartsen. De minister richt zich veel te veel op de vernieuwende boeren, op de voorlopers, vindt die partij. De middengroep raakt daardoor op achterstand. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 oktober a s. 'Zolang de voorraad strekt Door Sandra Donker (anp) Utrecht - Vier maanden gele den dacht hij nog: tot mijn pensioen zit ik hier, lekker tot mijn zestigste bij het Utrecht se korps. „Maar toen kwam er een aanbod. Dan denk je daarover na en con cludeer je: dat is interessant. Het is natuurlijk eervol, het is presti gieus. Haaglanden, de Hofstad, de regeringszetel. Er is daar zo veel anders dan in Utrecht dat het bepaald aantrekkelijk was om het te doen. Daarom heb ik ja gezegd." De Utrechtse korpschef Jan Wiarda vertrekt per 1 september 1997 naar Den Haag. De politie- carrousel, het ambtelijk rad van fortuin, stopte voor de in het Friese Wymbritseradeel geboren boerenzoon voor de ingang van de residentie. „Je kunt wat wrange gedachten hebben over het moment, of de aanleiding," zegt de 55-jarige Wiarda over zure opmerkingen vanuit pers en politiek over zijn overplaatsing. In het rapport- Van Traa kreeg ook hij een veeg uit de pan voor zijn - volgens Wiarda door de media in de mond gelegde - uitspraken over corrup tie bij de Amsterdamse politie en verweet de commissie hem ge brek aan leidinggeven op cruciale momenten. Minister Dijkstal schatte dat anders in. Zelf ziet hij zijn overgang aan het eind van zijn loopbaan niet direct als een promotie. „Er komt ook een tijd dat je niet meer verlegen zit om promoties. Hoewel het een mooi aanbod is, boeit dat aspect me minder dan de inhoud van de Wiarda ziet zijn overplaatsing naar Den Haag niet als een pro motie. foto anp baan. Maar ik vind het prima dat de mobiliteit van de politietop nu in korte tijd wordt geforceerd. Daar hadden anders jaren over heen kunnen gaan." Hij vertrekt in september. Hij heeft al een halve meter papier doorgeworsteld om zich de mores van de Haagse regiopolitie eigen te maken. Dat daar een reorgani satie van de centrale recherche voor de deur staat, schrikt hem niet af. Wel zal hij een aantal ta ken wegens tijdgebrek moeten la ten varen. Toch stond de korpschef niet te springen om te gaan. De organi satie in Utrecht functioneert uit stekend, vindt hij. De resultaten van een inbraakpreventieproject en de aanpak van de golf overval len doen hem deugd. Zijn opvolger wacht de taak de in gang gezette zaken naar een ho ger plan te tillen, dunkt hem. Op de benoeming van de KNVB-di- recteur P. Vogelzang tot zijn op volger wil Wiarda niet ingaan. Van de IRT-affaire heeft Wiarda opgestoken voorzichtig te zijn met publieke uitlatingen. Hij heeft gemerkt dat die als een boe merang terug kunnen komen. Zijn persoonlijke mening over de rapporten-Van Traa en de onder vragingen bewaart hij tot hij ze misschien ooit in memoires pu bliceert. Ook bij gevoelige onder werpen als de legalisering van drugs of het weerbaar maken van winkeliers met honkbalknuppels treedt hij niet meer als 'talking head' op. Dat is ook de les die hij heeft ge leerd van zijn gewraakte woede uitbarsting over het opheffen van het rechercheteam Noord-Hol- land/Utrecht, die leidde tot zijn uitspraken over corruptie bij de Amsterdamse politie. „Boosheid ontstaat vaak uit ge brek aan informatie," zegt hij. „Je bent ergens intens bij betrok ken, wil met de beste bedoelingen de georganiseerde misdaad aan pakken, en dan lukt het je niet zaken goed te laten lopen terwijl je niet kan bevroeden waar dat aan ligt." De constatering dat hij toen niet op de hoogte was van wat zich allemaal afspeelde ach ter het rechercheteam, heeft za ken in een ander licht gesteld. „Met kennis achteraf kun je vaak vaststellen dat je anders had ge reageerd als je toen had geweten watje nu weet." Wat Wiarda betreft mag ook de vaderlandse politiek zich de ont luisterende conclusies over het functioneren van het opsporings apparaat aantrekken. „Van Traa constateerde een drie voudige crisis: bij opsporing, wetgeving en toezicht. De basis van die crisis ligt niet in de IRT- affaire, dus bij de recherche, maar door die crises kon een IRT- affaire ontstaan. De Nederlandse politiek heeft mijn inziens sinds de oorlog systematisch de aan dacht voor de regelgeving rond politiebevoegdheden verwaar loosd. Wie bevoegdheden voor de politie wilde was rechts, en wie rechtswaarborgen voor het indi vidu wilde was links. Zo begon onmiddellijk een politiek debat, zonder dat het concrete resulta ten opleverde. Daardoor konden gekke gaten ontstaan in de rechtsstaat." De belangrijkste doorbraak in de discussie, vindt de korpschef, is dat ook de verantwoordelijkhe den van de wetgever worden vastgelegd. „Wat we nu zien in het natraject, nu de regels er nog niet zijn, is dat we zo voorzichtig zijn dat we ernstig beperkt en ge handicapt worden in de opspo ring. We accepteren dat het on vermijdelijk is en dat het maar even zo moet, maar ik geloof an- derzijs niet dat de bevolking haar geld overheeft voor een gekort wiekte opsporingsapparaat. In dat proces moet de wetgever z'n weg nog vinden." Den Haag wordt het laatste sta tion in Wiarda's carrière. Zijn voorkeur om in Bilthoven te blij ven wonen leverde hem bij zijn benoeming de eerste scheve ge zichten op in de Hofstad, hoewel er geen verhuisplicht meer geldt. „Ik woon er al twintig jaar. Als je midden vijftig bent moet je niet denken dat je op een andere plek weer nieuwe vrienden zult ma ken," licht hij toe. „Ze hebben in Den Haag meer aan een vrolijke korpschef, die elke dag de files moet trotseren, dan iemand die er woont maar sociaal zit te verpieteren." En als hij eens een nachtje moet doorhalen, wimpelt Wiarda weg, dan staat er in die stad vast nog wel ergens een leeg bed. Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA-fractie in de Eerste Kamer wil 'ri goureuze maatregelen' om de grote verschillen in gemeente lijke heffingen op te heffen. Op de langere duur moet het Rijk zelfs de zeggenschap over lokale tarieven weer naar zich toetrek ken, denkt PvdA-senator Cohen. Hij zei dat gisteren tijdens het debat in de senaat over de nieu we verdeling van het gemeente fonds. Bijna 200 gemeenten'gaan er in dit systeem op vooruit; zo'n 400 andere moeten juist inleve ren. Net als de Tweede Kamer eerder bleek ook de senaat zich ernstig zorgen te maken over de gevol gen van dit nieuwe systeem voor de belastingdruk. Veel 'nadeelgemeenten' zullen hun onroerend-zaakbelasting (ozb) verhogen, hebben zij al aangekondigd. Het is zeer de vraag of de tariefsverlagingen in 'voordeelgemeenten' daar tegen op wegen. Gevolg is in ieder geval dat de toch al forse verschillen in lokale heffingen nog groter worden, vreest de PvdA-fractie. Dat heeft weer gevolgen voor de 'koopkrachtplaatjes' van het ka binet. Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) herinnerde Cohen er gisteren aan dat hij al een nota over de lokale heffingen naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, die nog moet worden behandeld. ZUIVER IS als zwanger, een beetje kan niet en te is uitgesloten Het lijkt lachwekkend, te zuiver, als België niet bewees hoetri gisch het in feite is. Het Belgische Hof van Cassatie heeft onderzoeksrechter Cr nerotte het onderzoek naar de zaak-Dutroux ontnomen, wam zijn onpartijdigheid is in het geding gekomen. Een meelevend bezoek aan een bijeenkomst voor een der slachtoffers, ei daar genuttigd bordje spaghetti en een in ontvangst genómo, balpennetje hebben de schijn gewekt dat hij niet meer neutraal zou zijn. Volgens de letter der wet hoogstwaarschijnlijk ee. correcte uitspraak, maar, blijkens de volkswoede, niet in over eenstemming met het rechtsgevoel van het publiek. Het Hof heeft zich, als gebruikelijk in juridische kwesties, o een absoluut standpunt gesteld. Recht is zwartwit. De Be gische burgers hebben daar evenwel geen vrede mee. Rech vaardigheid is immers een kwestie van gevoel en waar emotie in het spel is maken subtiele juridistische argumenten geen» druk. Het Belgische publiek voelt zich geschoffeerd. Jarenlang ver. slofte de ene na de andere criminele affaire in de bureaucratie of verdween in de doofpot. Het 'schone handen'-team Connerotte legde zich daar niet bij neer. In de zaak-Cools weinig resultaat. Het onderzoek werd, om nog steeds niet delijke redenen, de Neufchateause magistraat uit handen nomen en kwam vervolgens jarenlang geen stap verder. Nu Connerotte zich ook niet langer met de Dutroux-vervolgb bezig mag houden, is het vanzelfsprekend dat de door het ia' rakter van de misdaden toch al zo geschokte Belgische publie ke opinie zich verzet tegen een nieuwe doofpot. Eindeli dreigde de Augiasstal uitgemest te worden en nu lijkt de kla siek-juridische interpretatie van het Hof daar weer een eind aan te maken. In de ogen van de Belgische burger is het 'vergrijp' van Conne rotte, het bordje spaghetti, immers niet meer dan een futiliteit En om voor zo'n onbelangrijk detail het rechtsgevoel in waagschaal te stellen, gaat de ongeruste burger te ver. Het Hof heeft zichzelf voorgehouden dat het heeft toe te zien op een correct onderzoek en een correcte procesgang, het zui vere juridische standpunt. De Belgische burger verwacht' justitie echter dat het zich bekommert om recht doen, dus rechtvaardigheid. Dat het Hof van Cassatie er niet in geslaagd is beide standpun ten recht te doen, schetst duidelijk welke afstand er, niet alleen in België, gegroeid is tussen studeerkamer-recht en publieke rechtvaardigheid. Voor de burger is de definitie van zuiverheid waarom het recht vraagt te absoluut. Met een beetje minder, een wat pragmatischer instelling, is het rechtsgevoel meer ge baat en niet alleen in België. van Den Haag - Landbouwminister Van Aartsen vindt dat de belas tingdeurwaarders het uitreiken van dwangbevelen aan mestboy- cot-boeren moeten voortzetten. De Algemene Vereniging van Belastingdeurwaarders adviseerde eerder deze week haar leden op te houden met het afgeven van dwangbevelen aan boeren die uit protest tegen het mestbeleid weigeren hun mestheffing te betalen. De deurwaarders zouden zich niet meer veilig voelen. Van Aartsen zegt begrip te hebben voor de deurwaarders, het werk moet gewoon doorgaan. „En als ze behoefte hebben aan extra bescherming dan krijgen ze die," aldus de minister. Hij wijst erop dat de ambtenaren altijd politiebijstand kunnen inroe pen. Den Haag/Den Bosch De AOV/Unie 55+ en de ouderenpartij Senioren 2000 (Groep-Nijpels) moeten zo snel mogelijk weer één politieke partij vormen. Het moet maar eens uit zijn met het ge kibbel en geruzie. Die oproep doen Statenleden van de drie par tijen uit het hele land aan hun hoofdbesturen en aan de Kamer fracties. „Het is eigenlijk te gek dat de partijen landelijk elkaar steeds maar dwars zitten en vliegen afvangen. We hebben allemaal dezelfde doelstellingen, die moeten we met z'n waarmaken," zegt mevrouw W. Nooren-Staal. Zij maakt deel uit van de fractie van het Algemeen Ouderen Verbond/Unie 55+ inde Brabantse Staten. AOV/Unie 55+ zit met vijf mensen in die Sta ten. Senioren 2000 is niet in Brabant vertegenwoordigd. Den Haag - Het Amerikaanse echtpaar James en Cheryl Mooring mag worden uitgeleverd aan de Verenigde Staten. De Hoge Raad heeft dit gisteren beslist. Het echtpaar vocht voor de Hoge Raad de uitspraak van de recht bank in Den Haag aan. Die bepaalde in maart dat beiden mochten worden uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Daar wachten Ja mes (41) en Cheryl (36) vrijwel zeker lange gevangenisstraffen wegens het telen van weedplanten. James Mooring heeft volgens zijn advocaat kans op een gevangenisstraf die ligt tussen 19 j en 23 jaar. Zijn vrouw dreigt in Amerika tussen de 18 en 21 jaar achter de tralies te verdwijnen. Den Haag - Hogere subsidies voor gehandicapten in de werkvoorziening betekenen op termijn het verlies aan 1850 ar beidsplaatsen. De invoering van een 32-urige werkweek voor nieuwe gevallen en de betaling op minimumloonniveau geduren de de eerste twee jaar compenseren dat verlies echter. Dat laat minister Melkert van Sociale Zaken de Tweede Kamer weten, De nieuwe opzet van de Wet op de Sociale Werkvoorziening (WSW) gaat uit van hogere subsidies voor zwaarder gehandicap ten. Bij een gelijkblijvend budget en een steeds grotere toeloop van mensen met een zware arbeidshandicap betekent dit een ver lies van zeshonderd plaatsen na vijf jaar. Na vijftien jaar loopt het verlies zelfs op tot 1850 arbeidsplaatsen. Volgens Melkert hoeft het echter niet zover te komen. De be windsman wijst op maatregelen die het effect van de hogere sub sidies voor gehandicapten meer dan compenseren. Middelburg - Van de misdrijven waaraan in het televisiepro gramma 'Opsporing verzocht' aandacht wordt besteed, is het af gelopen seizoen 1995/96 34 procent opgelost. Het seizoen daar voor werd 30 procent van de misdrijven opgelost. 'Opsporing Ver zocht' trok gemiddeld 1.483.000 kijkers per aflevering. In totaal kwamen er in twaalf uitzendingen 108 misdrijven aan de orde. waarvan er 37 zijn opgelost. Er werden daardoor 85 verdachte» aangehouden. Den Haag - Justitie gaat zich terughoudender opstellen bij W verlenen van vergunningen voor eenmalige televisieloterijen. Dl' recte aanleiding is het geringe succes van de Nationale Teleloten). een liefdadigheidsactie voor kinderen. De stichting ChildnP Worldwide organiseerde de loterij vorig jaar. De organisati kwam onlangs in opspraak door kritiek van een aantal gerenom meerde hulporganisaties op de chaotische boekhouding. Voorts zou Childright voor de productie van de televisie-actie in zee zi) gegaan met een dubieuze Zweedse onderneming. (ADVERTENTIE) Het enige echte scharrelvlees komt van de Heldere en evenwichtige informatie over Hora en bel 033 - 4652681 of033 - 4614232 (tev^." of schrijf aan Postbus 1180, 3800 BD Anic Stichting Actief Faunabehb® 1 -j. Dili (cp) - De Indonesische presi nili ce hoofdstad van Oost-Tin schóp Carlos Felipe Ximenes Bel Belo-merd vrijdag, tot groot on- genoëgsn van Indonesië, onder scheiden met de Nobelprijs voor de vrece. Voordat Suharto giste ren arriveerde, oefende de bis schop rieuwe kritiek uit op de In- donesiche onderdrukking van Oost-Tmor. Suharti gebruikte het bezoek - zijn dede aan Oost-Timor in twintig jaar - om een zestal pro jecten n te wijden, waaronder een reuachtig Christusbeeld van zwart narmer. Hij zei niets over de proüemen in de relatie met Oost-Tinor of over de Nobel prijs, de behalve aan Belo ook wérd tógekend aan de in bal lingschap levende Oost-Timorese onafhancelijkheidsactivist José Ramos-lorta. Aan het eind van de dag leerde Suharto terug naar Jakarta, In een Gespraak benadrukte de presideit de verworvenheden van de ndonesische regering op het gebild van infrastructuur en het bouyen van scholen. Ook herinnede hij het publiek eraan dat de bnen sinds de Indonesi sche amexatie gestegen zijn. Over he, Christusbeeld zei hij: „De bouv van dit beeld toont dat sinds Oot-Timor deel van Indo nesië is gworden de religieuze en heilige vaarden blijven groeien." Ondankijde woede over de keuze van het riobelcomité - Jakarta's enige coamentaar was een ver- oordelinj- had de regering ken nelijk,heloten geen krimp te ge ven. Zeis tijdens een inspectie- vlucht b-ven het nieuwe stand beeld in gezelschap van Belo en andere paatselijke functionaris- Romejap) - Paus Johannes Pai uit he Gemelli-ziekenhuis in R een briidedarmoperatie onderg paus oed hersteld en zal hij volle racht kunnen werken. Voor Ij werd ontslagen waren de 1 Francsco Crucitti zei dat hij de 7' seerd et een paar weken kalm aar De datoren hadden tot het verwi sloteromdjÉttiKy.ejrnoedden dat de nes Palus aan leed te wijten wai darm., Op 1 ovember viert de paus het priestrwijding, en ter gelegenheid wereh missen en andere plechtigh als hidaar nog niet klaar voor is, graptiCrucitti. Enkel uren voor zijn ontslag uit i paus e afdeling met jonge kankerp nutemij de kinderen in de leeftijd JerichoJeruzalem (dpa/rtr) - De 1 de Palesijnen over de terugtrekkii ben gistren - in tegenstelling tot - nog gen noemenswaardig result De Palerijnen hebben wel voor gesteld :en internationale vre- desmach te vormen voor de vei ligheid an de Israëlische kolo nisten iide stad op de Westelijke Jordaanever. Dit zei le Palestijnse president Arafat fsteren tijdens een pers- conferetie ter gelegenheid van et bezek van de Jordaanse ko ning Hcsein aan de Gazastrook. retat.iie samen met Hussein Per heltopter uit Amman in Je- ncho ws gearriveerd, zei dat hij i wel nee kan instemmen als menkanse militairen deelne men aa: een internationale troe- Penmacit die de veiligheid van in y^bmderd joodse kolonisten nebnn moet garanderen. „Ik goed, als jullie de ge- enlijlp patrouilles niet ver- tr d; tr ni P< k< A D D g< H m d( zc d< sc ge di de zi de w 'n 0,2:e winkel vindt u alles voor ae fiwendige, maar ook alles ,Xe uitwendige mens. Alles £de verzorging van uzelf, uw ©fit; uw huid, uw haar..... u zegt J ITIa.ar- Alles héél goed èn i lr.^eini8 geld. Deze keer heeft hi u i rninimaa' 25% korting op iresse ^andverband, -71 Q Pakken Deze aanbiedingen zijn g Onze Yorkham, onze Bretonse ham en onze Slagersachterham zijn on gelooflijk lekker. (En niet alleen op de boterham.! Deze week zijn ze ook nog ongelooflijk voordelig EN alle drie voorzien van een extraatje in de vorm van een heel leuk en lekker receptenfoldertje. Geniet ervan! Yorkham, Bretonse ham (340T of Slagersachterham 9 At verpakt 100 gram

de Stem | 1996 | | pagina 4