DE STEM Werken wordt pure topsport Vrouwen stellen studenten in staat tot onderzoek Hoogleraar: 'Ruim helft werknemers klaagt over te hoge werkdruk' E1 Slechte naam Modellen Ontspannen V Li jf&leven WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 I Ook gynaecologen moeten oefenen jt. m edisch studenten moeten be ulde verrichtingen kunnen jenen, ook het gynaecolo- sch onderzoek, het onder- ek van de vrouwelijke uit- sndige en inwendige ge- achtsorganen. Medische fa- ilteiten werven vrouwen die ;h beschikbaar stellen voor t onderzoek. DorAndré Leblanc die het meest intieme van hun lichaam beschikbaar voor medisch onderwijs; er [nog steeds) een taboe op. leent zich daar nu voor?' is veelgehoorde reactie als het ter sprake komt. Maar eigenlijk? Wat is het dele verschil tussen vrou- die als simulatiepatiënt hun elleboog voor een diagnose betasten en vrouwen die een onderzoek laten ver ten aan hun vagina, baarmoe- :r of eierstokken? fat mij betreft is er geen enkel il," aldus Threes Jamin, als itiepatiënt van het eerste al jarenlang verbonden aan imedische faculteit van de RL l Maastricht. Threes zou graag :n dat het taboe rond het onder- irp doorbroken wordt. „Helaas irdt ons werk nog vaak in de latiesfeer getrokken," aldus lees, die van mening is dat een laecologisch onderzoek niets seks of erotiek te maken Aberson, een collega uit Utrecht, kan dat beamen, 'al zijn er annelijke studenten Ie gevoelens niet hele- ial kunnen onderdrukken', tees en Dieuwke en nog tien- llen andere vrouwen stellen hun ter beschikking om me- sch studenten het gynaecolo- sch onderzoek te laten oefenen, i geven artsen in spe de gelegen- :id zich te bekwamen in het tou- leren van de vagina en van de wendige vrouwelijke geslachts- ganen, zoals de baarmoeder en 'eierstokken. De vrouwen geven lartoe de nodige instructies en rtigeren de studenten als ze mt' zitten. Maastricht heten ze gynaecolo- Kh onderzoeksmedewerksters iOM's), in Utrecht spreekt men a docenten gynaecologisch on- izoek (DGO's) of eenvoudigweg fractie-vrouwen' en in Am- irdam worden ze ook wel Alet- -vrouwen genoemd, it fenomeen bestaat in Neder- "d al zo'n vijftien jaar. Het was "ssor Van Lunsen die het in in eerste instantie aan de uversiteit van Groningen intro- Jceerde. Daarna volgden - in Mteurige volgorde - Amster- ®i Leiden, Utrecht en Maast- h is het fenomeen niet alge- ia bekend. Gynaecoloog en tdinator co-schappen Koudst- l1 van het Academisch Zieken huis Utrecht: „De methode-Van Lunsen wordt nu toch al jaren ge praktiseerd, maar zelfs intern is de methode nog steeds niet bij ie dereen bekend. Zo kreeg ik on langs een kwade reactie van de afdeling personeelszaken nadat er een advertentie in de krant had gestaan om nieuwe instructie- vrouwen te recruteren. 'Op deze; manier krijgt het AZU een slechte naam,' zo luidde het verwijt. Dat tekent een beetje de manier waar op er nog steeds over wordt ge dacht." Seksuoloog Van Lunsen, inmid dels werkzaam in het Academisch Medisch Centrum (AMC) te Am sterdam, promoveerde op het on derwerp: „Het gynaecologisch on derzoek werd zowel door de pa tiënt als door de arts als stress- erend ervaren. Artsen werden er niet in opgeleid en vertoonden ook ontwijkingsgedrag. De DGO's hebben inmiddels een niet meer weg te denken taak. Zij le veren een wezenlijke bijdrage aan de opleiding van artsen." In de meeste academische zieken huizen oefenen de studenten eerst op modellen, zogenaamde fanto men. Daarna komen de docenten gynaecologisch onderzoek of gy naecologisch onderzoeksmede werksters er aan te pas. Aan de RL in Maastricht vervullen zeven vrouwen deze taak. Threes Jamin (55) begon haar 'carrière' aan de RL negentien jaar geleden als si mulatiepatiënt. Threes: „Ik ben altijd geïnteres seerd geweest in alles wat met ge neeskunde te maken heeft." Toen er later uit de groep van simula tiepatiënten gynaecologisch on derzoeksmedewerkers gerecrute- erd werden, was Threes meteen van de partij. „Waarom ook niet? Ik vind dit onderzoek niet princi pieel anders dan een onderzoek aan de neus of aan de elleboog. Wat mij betreft heeft zo'n onder zoek ook geen enkele seksuele of erotische lading. Ik heb overigens wel mijn man geraadpleegd. Maar die had er geen enkel bezwaar te gen." Threes' motivatie om dit werk te doen is puur ideëel: „Mijn colle ga's en ik doen dit werk om stu denten over die drempel heen te helpen. Want een drempel is het zeker. De studenten zijn vaak nogal zenuwachtig. De meest ge maakte fout is dat ze tè voorzich tig zijn." De GOM-vrouwen krijgen een ge degen opleiding in de vakken anatomie en fysiologie; daarnaast worden ze ook zelf intensief ge traind in het gynaecologisch on derzoek. Overigens wordt dat onderzoek in Maastricht altijd verricht onder leiding en begeleiding van een do cent van het zogenaamde skills lab, de unieke afdeling van de me dische faculteit van de RL die verantwoordelijk is voor het vaardigheidsonderwijs. Coördi nator Pie Bartholomeus: „Wij hebben hier bewust gekozen voor een setting waarbij de gynaecolo gisch onderzoeksmedewerkster niet de rol van docent overneemt. Docent en medewerkster vullen elkaar aan. Vaak is een universi tair docent drempelverhogend. Maar in Maastricht werken we bij wijze van spreken vanaf de eerste week van de opleiding met vaar digheidstrainingen. Elders, zoals in Utrecht en Am sterdam, geven de vrouwen de training helemaal zelf. Dieuwke Aberson, docente gynaecologisch onderzoek aan de Universiteit van Utrecht, wenst dat onder scheid nadrukkelijk te maken: „Wij zij docenten; geen proefper sonen. We krijgen ook eerst zelf een opleiding. Het gaat erom dat we de studenten laten ervaren dat ook dit onderzoek op een natuur lijke, ontspannen manier kan plaatsvinden. De houding van de arts tijdens het onderzoek is min stens even belangrijk als de tech niek van het onderzoek. Als een arts niet ontspannen is, kan het onderzoek niet goed verlopen." Voor Dieuwke, in het dagelijks le ven onderzoekspsychologe en moeder van drie jonge kinderen, is het werk als DGO een bijbaan tje. Twee maal per maand doet zij een sessie van enkele uren. De vergoeding bedraagt 180 gulden per sessie. Voor het geld hoeft ze het niet te doen. Wat is dan wel de motivatie? Dieuwke: „Ik vind het belangrijk dat medisch studenten - toekomstige artsen - leren uit gaan van een gelijkwaardige si tuatie. Er mag zeker bij dit onder zoek geen sprake zijn van een machtsrelatie. Als er al sprake van macht is, dan hoort die macht bij de patiënte te liggen." In Utrecht (en ook elders) kunnen medisch studenten er overigens ook voor kiezen op elkaar te oefe nen. Toch gebeurt dat niet vaak. „Studenten associëren het onder zoek eerder met intimiteit als ze het op elkaar verrichten. Dat is verwarrend. De afstand tot de DGO's is een stuk groter. Wij heb ben als docent nu eenmaal een an dere rol, en bovendien zijn wij ge middeld zo'n twintig jaar ouder." Overigens bestaat er aan de medi sche faculteiten van de verschil lende universiteiten een soortge lijk programma voor mannen die medewerking verlenen aan het zogenaamde andrologische on derzoek, het onderzoek van de mannelijke genitalia. Vreemd ge noeg wordt deze mannelijke va riant van de GOM door de goege meente aanzienlijk minder mee warig bekeken. Hieke Kruseman, docente aan het skills lab van de RL, verbaast zich daarover. „Wat is nu het verschil tussen een vrouw die haar geslachtsorganen door medisch studenten laat on derzoeken en een man die hetzelf de doet? Daarbij komt nog dat bij de MOM's (mannelijke onder zoeksmedewerkers) bovendien het anaal toucher geoefend wordt, om de prostaat te kunnen voelen. „En dat lijkt mij nou bepaald geen pretje", voegt Threes er aan toe. j'. V <3 TEKENING DEBBIE HELIENBRAND i zetfouten voorbehouden. oord, Westvoorstraat 50 1st, Absdaalseweg 43 Ichoolstraat 4 /den. Raadhuisstraat 1 ïstraat 196 Van werken is nog nooit iemand iod gegaan'. 'Vroeger moest er harder gewerkt worden'. Ge- 'Wde taal waar weinig hersen- ®etk aan vooraf is gegaan, vindt kniel Kompier. Op zijn 39e is hij rooemd tot hoogleraar Pyscholo- 8le van Arbeid en Organisatie aan 06 Nijmeegse universiteit. „In elk l wordt momenteel een hoger eroep gedaan op mentale, intel- c nnle en emotionele vermo- i. ^Oohnvan oppen fflnrter,kri'gt trek3es van Pure top- Lt ,door de selectie te komen ain tv?1 ,anckbaat wel heel sterk lino Sev°lg van de privatise- verf Van, ziektewet, die werkge- iom .erpJlc'lt bet loon uit eiSen zak een Jl ftalen- Sollicitanten 'met «Peen'vkrijgen amper n08 kans C'as e aanstelling, zo blijkt uit Of a onderzoeken. wii«e,5e}a^enteerden die een startbe- streen If?}te bemachtigen de eind- Het L halen, valt te bezien. P rcentage uitvallers baart nog altijd zorgen, ondanks alle uit Ame rika overgewaaide programma's om ziekteverzuim tegen te gaan en een gezonde levensstijl te bevorderen. Jaarlijks belanden tienduizenden werknemers ruim vóór hun pensioen- of vutgerechtigde leeftijd in de wao. „Met als resultaat," zegt prof. dr. Michiel A.J. Kompier, „dat de over blijvende werkers steeds duidelijker een gezonde selectie vormen van de voltallige Nederlandse bevolking. Mensen zonder betaald werk hebben over het algemeen een slechtere ge zondheid dan mensen met een baan." Volgens Kompier houdt de tweede ling verband met de enorme verande ringen in het karakter van het werk en de daaruit voortvloeiende toena me in geestelijke werkbelasting. Neem een boer, een automonteur, of een opperman in de bouw: „Tegen woordig is een boer eigenaar van een kapitaalintensieve onderneming. Hij moet onderhandelen met bankiers en tegelijkertijd overweg kunnen met computers. Die regelen welk kalf, wanneer welk voedsel krijgt. Een au tomonteur verving vroeger kapotte onderdelen. Nu moet hij verstand hebben van microchips en in staat zijn om ingewikkelde elektronica door te meten. In de bouw zorgde de opperman vroeger ervoor dat de met selaar genoeg stenen binnen handbe reik had liggen. Dat deed hij op spierkracht, door zijn rug zwaar te belasten. Nu gebeurt datzelfde werk met hijskranen. De opperman moet nu vooral plannen en afspraken ma ken met de hoofdaannemer. Maakt hij één denkfout, dan draait alles gi gantisch in de soep. Een gipsblok- kensteller werkte vroeger 'in tarief' en probeerde zoveel mogelijk meters te maken. Nu moet hij de hele wand tegelijk kunnen zetten. Hij moet dus meten, rekenen en plannen." Veel te lang is werkstress afgeschil derd als een managersziekte, vindt Kompier. „Geestelijke overbelasting komt inmiddels op alle niveaus voor. Willen we voorkomen dat in de toe komst steeds meer mensen uitvallen, dan moeten we de risicofactoren on der ogen zien." Stress, zo legt de hoogleraar uit, is een fenomeen dat te herleiden is tot drie oorzaken: 1. de werknemer heeft geen invloed op de hoogte van het werktempo of de omvang van het opgedragen ta kenpakket; 2. de werknemer kan of mag geen prioriteiten stellen tijdens zijn over belaste dagtaak; of geniet te weinig speelruimte om zelf werkmethodes en volgorde van afhandeling te bepa len; Pro/, dr: Michiel Kompier: 'Een bedrijf dat ziekmakende factoren uit de werksituatie weet weg te halen, werkt goedkoper dan de concur rent. FOTO THEO VAN ZWAM 3. er is gebrek aan sfeer, samenwer king of kameraadschap binnen de or ganisatie. Kompier: „Hard werken? Daar is niets op tegen. Geestelijke overbelas ting - en daarmee gezondheids klachten - ontstaat pas als één van deze drie risicogrenzen structureel overschreden wordt. En als iemand consequent op twee van de drie pun ten in de 'rode zóne' zit, is er sprake van een alarmerende situatie. Opval lend genoeg komt dat vooral voor in lagere functies." Typische stressreacties zijn een ver hoogde hartslag, een snellere en op pervlakkige ademhaling, spierspan ning, gevoelens van angst, slaap- klachten, veel klagen, roken, drin ken, paniekreacties, fouten en onge lukken. Dat zijn de voorboden van overspanning; burnout of depressivi teit. Maar voortdurende geestelijke overbelasting kan ook leiden tot psy chosomatische klachten zoals infec tieziekten; maag-darmziekten; hart en vaatziekten of rugklachten. Organisaties kunnen twee strate gieën volgen, willen ze werknemers uit de ziektewet houden. Ze kunnen preventieve maatregelen nemen die gericht zijn op de individuele werk nemer; maar ze kunnen ook iets doen aan de verbetering van de werksitua tie. Kompier is niet gelukkig met de een zijdige aandacht voor uit Amerika geïmporteerde rages zoals bedrijfs fitness en gezond-eten-, anti-alco hol- en anti-rookprogramma's, die uitsluitend de werknemer proberen te beïnvloeden. „Dergelijke programma's mogen zich verheugen in een grote populariteit en een warme belangstelling van ziektekostenverzekeraars. Maar ik vind ze modieus en betuttelend. Pas als de uitvoering van het werk erdoor in de knel komt, mag een werkgever een employé onderhouden over diens drinkgewoonten. Een werkgever heeft weinig te vertellen over de ma nier waarop het personeel leeft in zijn vrije tijd en dat moet vooral zo blijven." VERVOLG OP PAGINA E2: Managers zien stress liever als probleem indivi dueel persoon

de Stem | 1996 | | pagina 23