België plat a besluit zedenzaak Philips-topman pakt hoofdkantoor aan 8,6 miljoen in jackpot Lotto DE STEM Tumult in Kamer over vergoeding kunstgebit Moeder Madonna en kind maken het goed Betoging voor rechter Connerotte De Stem voor stad en streek Aardbeving in Italië Huren gaan in '97 maar 3,5 procent omhoog eist levens 4 weken voor 17,- Nederland land van 'Kaseköpfe' Stakingen na wegsturen rechter - LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2.50 Van onze verslaggever Eindhoven - Het hoofdkantoor in Eindhoven voelt als eerste Philips-onderdeel de harde hand van de nieuwe topman Cor Boonstra. Gisteren kondigde Philips een vernieuwing van de concernstaf aan die de slagvaardigheid moet vergroten en de kosten moet verlagen. Banenverlies is onvermijdelijk. Philips wil niet vooruitlopen op de consequenties voor de werkge legenheid bij de staforganen waar na de Centurion-operatie MB 1 nog ruim achthonderd mensen IPP» 1 werken. Bestuurder Ad Verhoe- hhb1' r' Aj ven van De Unie houdt rekening HHft met een verlies van 150 arbeids- fa. plaatsen. Het bericht komt een dag na de 'jPv" aankondiging dat Philips vanwe- mbJ ge de tegenvallende resultaten acties voor winstherstel gaat ver- j m snellen. Een week na zijn aantreden als president op 1 oktober kondigde fl Boonstra in een interview met het JH interne Philips Magazine al aan dat hij een nieuw bestuursmodel wil invoeren. Hij wil naar een Boonstra fotoanp heldere aansprakelijkheid op managementniveau. Duidelijk (advertentie) moet zijn wie waarvoor verant woordelijk is en bovenmatige coördinatie moet worden geëli mineerd. „Medewerkers moeten veel meer zelf ter plekke hun verantwoor delijkheid kunnen nemen," aldus Boonstra, die spreekt van een 'coördinatie-overlast'. Hij vindt dat net als in de fabrieken ook op managementniveau de prestaties meetbaar moeten worden ge maakt. Hij wil af van wat hij de 'schuttersputten' in de top van het concern noemt. Uitgangspunt is dat de concern staf zich moet concentreren op strategische, financiële en be stuurlijke kerntaken. Nu zijn er nog een dertigtal veelal kleine stafafdelingen, die zich bezig houden met accountancy, plan ning en strategie, financiën, juri dische zaken, overnames, pers- I Postcode:Plaats: voorlichting en dergelijke. Voor de vernieuwing is een werk groep van stafdirecteuren in het leven geroepen onder leiding van de bestuurders Dudley Eustace en Wim de Kleuver. De werk groep, die wordt bijgestaan door externe adviseurs van McKinsey, zal nog dit jaar rapport uitbren gen. Reggio Emilia - Natuurgeweld heeft zeker vijf Italianen het le ven gekost. Bij een krachtige aardbeving in het noorden van het land vielen gisteren twee do den. Tien mensen raakten ge wond. In het zuiden verdronken drie mensen nadat een wolk breuk hevige overstromingen veroorzaakte. Er zijn vijf vermis ten. De aardschok, met een kracht van vijf op de schaal van Richter, zorgde kort na het middaguur voor paniek onder de bevolking in de streek tussen de Po-vlakte en de Apennijnen. Ruim twee uur later volgde een tweede, minder krachtige beving. Het epicentrum lag tien kilome ter ten noorden van Reggio Emi lia. Vooral Correggio is zwaar ge troffen. Verscheidene mensen lie pen verwondingen op door val lende dakpannen en brokstukken uit gevels. Anderen raakten ge wond doordat zij in paniek uit ramen sprongen. De zwaarste overstromingen de den zich voor in de stad Crotone in het zuiden, waar na hevige re genval de rivier Esaro buiten haar oevers trad. Ook in Venetië steeg het waterpeil. Het San Mar- coplein liep onder water. i Oudenbosch Oppervlakte: 1.176 ha. Inwoners: 12.850. Markant punt: basiliek van H.H. Agatha en Barbara gebouwd tussen 1865 en 1880 en -geïnspireerd op de St. Pieter te Rome Verklaring gemeentewapen: doorsneden: I. in blauw, 3 naast elkaar staande bomen van goud; II. in goud, 3 blauwe ruiten. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 3 KATERNEN JSEB1BL]07% DsSinnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gidi m BTV-programma s oi Lijf en teven £3 A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C3 D1 AftDDElJB^ CID liet overvaller Geldnet lopen PAGINA Suharto negeert conflict PAGINA DE STEM 710311 000218 WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - De ziekenfondsen ontkennen dat ze met minister Borst (D66, Volksgezondheid) een akkoord hebben gesloten over verzekering van het kunstgebit. De Tweede Kamer rea- geerde gisteren geschokt. De regeringspartijen PvdA en D66 ei- sen opheldering. Bet verschil van mening tussen ■minister en fondsen blijkt uit een Utrecht (anp) - Holland is net land van Kaseköpfe en koffieshops. En van einde- oos vlak landschap met mo- ensi en dijken. Aldus Neder- nd door de bril van Duitse Syjïnasiumscholieren. Na de Umgendael-enquête van waaruit bleek dat Ne- erlatidse jongeren negatief ever Duitsers denken, heb- oen twee Utrechtse studen- en nu een tegenonderzoek Mer Duitse gymnasiasten "aaruit blijkt dat kaas de slaat in het Nederland er.' Van de Nederlandse J hebben de Duitse oberen geinig kaas gege- j ™echt een leerling weet i err Cock' de premier Ion de neëatieve gevoe- i Jeëens de Hollander valt W reuze mee. Na Italië is ste'l ind het 'symPathiek- Ma- donna interne circulaire van Zorgverze keraars Nederland (ZN), de koe pel van ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars, die SP-Ka- merlid Marijnissen gisteren in de openbaarheid bracht. Een lid van de ZN-directie beves tigt desgevraagd het bestaan van de interne circulaire. „Het kabi net geeft een onjuiste voorstelling van zaken," meent adjunct-di recteur verzekeringen M. Bontje. In januari 1995 werd het kunst gebit uit het ziekenfond gehaald. Fondspatiënten moesten voor taan voor een aanvullende verze kering afsluiten of de rekening van een nieuwe prothese, circa 1400 gulden, zelf betalen. Later bleek dat 500.000 mensen zo'n verzekering niet kunnen betalen. Borst kreeg van de Kamer op dracht met de fondsen te overleg gen over een oplossing. De minister vroeg ZN of de fond sen bereid waren het kunstgebit onder te brengen in een zoge naamd aanvullingsfonds. ZN wees dit verzoek af. Niettemin rapporteerde Borst dat de fond sen wél bereid waren hierover verder te praten. „We wisten niet wat we lazen, onverklaarbare uitlatingen," zegt Bontje. PvdA'er Oudkerk vindt dat mi nister Borst de Kamer tekst en uitleg moet geven. Als Borst niet met een goede ver klaring komt, eisen PvdA en D66 alsnog dat het kunstgebit in het ziekenfonds wordt onderge bracht. Van onze redactie buitenland Brussel - Het besluit van het Belgische Hof van Cassatie om de kindermoord-zaak rond Mare Dutroux uit handen te nemen onderzoeksrechter Connerotte, heeft gisteren zeer felle reacties van de bevolking opgeroepen. jDuizenden Belgen uitten hun over de beslissing die het tof maandag nam. De acties te- v het 'spaghetti-arrest' - naar de benefietmaaltijd voor twee uit de handen van Dutroux geredde is, die Connerotte de kop jkostte - breidden zich als een [olievlek uit over heel België. Werknemers in tal van bedrijven en het voorbeeld van hun ;a's van de Volkswagenfa- ibriek in Vorst en legden het werk ivoor enkele uren neer. justitiepaleizen en stad- Ihuizen trokken duizenden bur- gers uit protest tegen het wegstu ren van Connerotte. Brandweer lieden in Luik spoten de gevels ■van het gerechtsgebouw, waar ■arbeiders uit de hele streek zich (hadden verzameld, nat. Onder waren veel collega's van de vader van Mélissa, één van de slachtoffertjes van de bende van (Dutroux. r was ook een demonstratie in :elt, de woonplaats van de slachtoffers An en Eef je. In Char leroi omsingelden brandweerlie- a het gerechtsgebouw. Het ge niepersoneel in Antwerpen gistermiddag massaal het neer. De haven ging plat, en gingen dicht en sleepbo- jten bleven aan de kant. Ook de (scholen voor voortgezet onder wijs hielden hun deuren gesloten. Tram- en buschauffeurs blok keerden de wegen rond het justi tiepaleis door elk tien tot twintig minuten voor de deür stil te hou den. Studenten in Kortrijk trokken langs de woning van minister van Justitie De Clerck, waar ze een petitie afgaven met het verzoek de zaak-Dutroux zo correct mo gelijk te laten behandelen. Vakbonden, politici, maar ook de invloedrijke Bond van Jonge en Grote Gezinnen spraken hun ver ontwaardiging uit. Het gerecht heeft de opdracht te bewijzen dat België nog wél een rechtsstaat is, verklaarde de organisatie, die de bevolking opriep om mee te doen aan de grote protestmars, zondag in Brussel. De vakbonden geven steun aan deze betoging. De christelijke ACW gaf gisteren een verklaring uit waarin ze 'de steeds grotere afstand tussen recht en recht vaardigheid' afkeurt. Minister De Clerck trachtte de gemoederen te kalmeren. Hij on derstreepte dat rechter Conne rotte mogelijk een rol zal blijven spelen in het onderzoek naar pe- dofilienetwerken. „We behouden alle vertrouwen in hem. Hij kan mogelijk op een andere manier nuttig zijn." STEM-COMMENTAAR OP - A4 Den Haag (anp) - Valt-ie wel of valt-ie niet? De honderdduizenden deelnemers aan de Lotto wachten met grote spanning op de Mid-Lotto-trekking, vanavond op op RTL4. In de jackpot zit maar liefst 8,6 miljoen gul den, ruim twee miljoen meer dan het vorige record van ruim zes miljoen. „Het zijn nog geen Engelse toestanden, maar Ne derland is duidelijk in de ban van de jackpot," stelt Lotto-woordvoerster Gruwel tevreden vast. De afgelopen weken verdubbelde het aantal inge leverde formulieren tot circa 200.000 en steeg de inzet met een kwart. Dat geldt voor incidentele spelers. De Lotto weet niet wat de 400.000 abon neespelers hebben gedaan. „Maar je kunt er don der op zeggen dat ook zij extra hebben ingezet." Nu de jackpot een recordhoogte heeft bereikt, heeft de Lotto extra maatregelen genomen om de winnaar te begeleiden. Behalve van een notaris kan de aanstaande multimiljonair nu ook rekenen op de steun van financieel adviseurs van enkele grote banken. Om misverstanden te voorkomen: ook de fiscus kijkt vanavond handenwrijvend naar de trekking. Want een kwart van het gewon nen bedrag gaat naar de schatkist. Den Haag (anp) - De gemiddelde huurstijging van woningen van particuliere verhuurders (onder wie beleggers) komt dit jaar uit op 4 procent. Vorig jaar was dat nog 5 procent en in 1994 5,5 pro cent. Bij de sociale verhuurders (woningcorporaties) is huurstij ging dit jaar 4,2 procent, na een verhoging van 4,6 procent vorig jaar en 5,1 procent in 1994. Dit staat in de 'huurbrief' die 'staatssecretaris Tommei (Volks huisvesting) naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Volgens Tommei zal de dalende trend in de huurstijgingen doorzetten, ge zien de ontwikkeling van de in flatie en de rente. Volgend jaar zal de gemiddelde stijging uitko men op 3,5 procent. Niettemin wil de bewindsman de maximale huurstijging per wo ning handhaven op 6,5 procent. Dat schept voor woningbouwver enigingen de mogelijkheid om voor bepaalde woningen de hu ren laag te houden en gelijktijdig de huren van de woningen die het meest in trek zijn wat meer te verhogen dan gemiddeld. De mi nimale huursomstijging, de huur stijging die een woningcorporatie moet rekenen over het hele bezit, blijft 3,5 procent. Proef met campings bij Zeeuwse boer PAGINA Toch aggregaat voor Omroep Zeeland PAGINA Los Angeles (ap) - Madonna is moeder geworden. Ze is beval len van een bijna zes pond wegende dochter die de namen Lourdes Maria heeft meegekregen. Moeder en kind maken het goed, zegt Madonna's woordvoerster Liz Rosenberg. „Moeder Madonna, vader Car los Leon en hun dochter rusten behaaglijk," aldus Rosenberg. „We willen iedereen bedanken voor hun aardige wensen." Voordat Rosenberg naar buiten kwam hadden zich gisteren tal rijke verslaggevers, fotografen en televisieploegen voor het Good Samaritan ziekenhuis in Los Angeles verzameld. Felicitaties Nu de 38-jarige Madonna - die in het burgerleven Louise Vero nica Ciccone heet - moeder is geworden, is een wens vervuld die zij naar eigen zeggen jaren heeft gekoesterd. Haar eigen moeder overleed toen Madonna nog heel jong was. De vader van haar kind, de 30-jarige Carlos Leon, is tevens haar fitnesstrai ner. Videoclips Hoewel Madonna zich gisteren nog niet had laten zien, vierde de muziekzender MTV zonder schroom de 'geboorte van de eeuw' en onderbrak de reguliere uitzending met videoclips van Madonna en felicitaties van fans. „Ik hoop dat je dochter net zo sterk en ruimdenkend als jij zal zijn," aldus de boodschap van een zekere Audrey uit New York. Het 'project zwangerschap' werd door Madonna in eerste instantie in de haar kenmerken de, shockerende stijl aangekon digd. In het televisieprogramma Primetime Live liet ze destijds weten via een advertentie in de krant de beste kandidaat voor de 'vaderschapsrol' te zullen uitkiezen. Maar al snel koos ze voor haar acht jaar jongere fit nesstrainer Leon. In het blad Vanity Fair meldde ze dat ze Leon niet heeft gebruikt voor een 'dekhengst-dienst'. Shockeren Ook zei ze dat ze niet zwanger is geworden om de mensen te shockeren, een geliefd tijdver drijf van Madonna. „Ik weet dat dat uitspraken zijn van mensen die niet met het idee kunnen le ven dat mij iets goeds over komt." Een huwelijk met Leon zit niet in de pen. Madonna was eerder getrouwd met de Amerikaanse acteur-regisseur Sean Penn. Sinds bekend werd dat ze zwanger was trok Madonna zich terug uit de publiciteit. En dat voor een vrouw die haar openbare en privé-leven nooit Feyenoord na winst (0-3) op rozen PAGINA Henk Kivlts van Sport? is vol vertrouwen 'Gynaecologisch onderzoek heeft niets met seks te maken' PAGINA wilde scheiden. Haar affaires met vooral Warren Beatty en de basketballer Dennis bad boy Rodman speelden zich groten deels voor het oog van de came ra's af. Wezentje Er zijn nauwelijks foto's van Madonna in blijde verwachting. Over haar gevoelens schreef ze in in Vanity Fair afgedrukte dagboekaantekeningen: „Ik was verbluft toen ik op de echo dat kleine levende wezentje in mijn buik zag. Ik geloof dat het tap- danste. De kleine armpjes be wogen en het probeerde aan een duim te zuigen. Ik kon zweren dat ik het hoorde lachen." Ruim 700 werknemers van de Volkswagenfabriek in Vorst staakten en gingen de straat op om steun te betuigen aan onderzoeksrechter Connerotte. foto epa Madonna foto reuter Van onze redactie buitenland Af en toe zon Het is voorlopig gedaan met het mooie weer. Een depres sie gaat vanaf donderdag het weer bepalen. Vandaag wisselend bewolkt en een enkel buitje.

de Stem | 1996 | | pagina 1