GS: 'Rijk wil veel te veel zonneboilers' lAMAN1 ber dekker 'Werkplaats IJzendijke draait formidabel' Fietsen 'slagen' massaal voor keuring met Levis Store 'Bakker Jan' 'Bakker Jan' 0alf miljoen gulden nodig voor tweede fase van dorpsplan Zuiddorpe Jogging- en running- schoen 50% korting Fleece truien en sweaters met grote kortingen Zeeland vindt doel onhaalbaar D66 niet op kieslijst in Hontenisse I Van onze verslaggever I lerneuzen - De inwoners van de I gemeente Hontenisse zullen in I 1998 vergeefs zoeken naar D66- I kandidaten op de lijst voor de ge- I meenteraadsverkiezingen. In die I gemeente hebben de democraten I te weinig kandidaten om aan de I verkiezingen mee te doen. I Wel zal D66 deelnemen aan de I verkiezingen in Temeuzen, I Hulst, Axel en Sas van Gent, zo I heeft de afdeling Midden- en I Oost-Zeeuws-Vlaanderen van I D66 deze week besloten tijdens I de ledenvergadering. In die ver- I gadering is Guidó Goethals uit I Sas van Gent gekozen als cam- I pagneleider. In acht maanden al ruim zeventig naaimachines en 2300 stuks gereedschap opgeknapt Soundmix in Het Meulengat Geen aparte oversteekplaats aan de rondweg Er kan er slechts één de goedkoopste zijn" El» terra-nova Al 25jaar tot uw Geschenkenhuis - antieke meubelen - sfeervolle verlichting woonaccessoires - geschenken Raadhuisplein 2 - Oostburg Tel. 0117-454343 Amerikaanse week bij American Brownies 4sluks 4.95 American Blond/es 4stuks 4.95 Muffins Donuts 4Hier werken is geen vrijblijvende zaak Van onze verslaggever ^el - Het college van burgemeester I en wethouders van Axel legt deze maand de gemeenteraad een voorstel 1 voor om een bedrag van ruim vijf ton lilt te trekken voor verbeteringen in je verkeerssituatie in Zuiddorpe. Het plan - het gaat hier om de tweede fa se van de uitvoering van het dorpsplan - behelst de aanleg van een voetpad aan de westzijde van de Hoofdweg Zuid. Daar naast komen groenstroken te liggen die het voetpad en de rijbaan scheiden. Verder voorziet het plan in de aanleg van twee 'snelheidsremmers', in de vorm van een rijbaanversmalling en een -uitbui ging. Zowel het voet- als het fietspad worden aan de oostzijde verlengd tot aan de Europastraat. Daarnaast is het de be doeling om de klinkerbestrating te ver vangen door asfalt. Uit overleg met Delta Nutsbedrijven is inmiddels gebleken dat de verlichting langs de Hoofdweg Zuid eveneens aan vervanging toe is. Bovendien zou het aantal lantaarnpalen uitgebreid moeten worden. De kosten worden geschat op ruim 47.000 gulden. In het dorpsplan is echter geen rekening gehouden met uit breiding of vervanging van de verlich ting. B en W stellen daarom voor om dat geld ten laste te laten komen van het budget openbare verlichting. Het Dorpsplan Zuiddorpe is inmiddels zo'n vijf jaar oud en bevat hoofdzakelijk verkeerstechnische aanpassingen. De eerste fase was gericht op een recon structie van de Hoofdweg Noord, waar volgens omwonenden veel te hard gere den werd. De laatste stap in de uitvoe ring van het dorpsplan is de herinrich ting van het dorpsplein. Die klus staat voor 1998 in de meerjarenraming van de gemeente. Van onze verslaggever Middelburg - De doelstelling van de rijksoverheid om veel meer zogeheten zonneboilers te plaatsen en zo schone energie te krij- gen, is in Zeeland onhaalbaar. Het ministerie van Economische zijn er bij Zeeuwse particulieren Zaken streeft naar 400.000 zon- maar ongeveer honderd zonne boilers in gebruik. 'Er is hier neboilers, geplaatst voor het jaar 2010, en daar is een officiële doelstelling van gemaakt die de provincies moeten waarmaken. Voor Zeeland komt dat neer op 10.000 zonneboilers. Maar tot het jaar 2010 worden er in Zeeland hoogstens 15.000 nieuwe huizen bijgebouwd waar met subsidie zo'n boiler in geplaatst zou kun nen worden. En op dit moment sprake van een hoog ambitieni veau', merken Gedeputeerde Sta ten van Zeeland in hun nieuwe Energienota over de doelstelling op- Zeeland heeft ervaring met veel te ambitieuze doelstellingen van het rijk als het om alternatieve energie gaat. Het streefvermogen dat op termijn uit windenergie moet komen is ook een onhaalba re opdracht gebleken. Met hulp van zonneboilers, die bijvoorbeeld bij het energiebe drijf Delta kunnen worden ge huurd, wordt warm water ge maakt met zonnewarmte. Een primitieve vorm ervan bestaat al eeuwen. In tropische Derde We reldlanden of in het Midden-Oos ten hebben veel mensen een me talen vat water op het dak staan. Dat water wordt heet door de zon en loopt door leidingen het huis in.Naast de honderd boilers van de milieubewuste particulieren worden door de overheden eerste aanzetten gegeven om de boilers grootschaliger in te voeren. De gemeente Vlissingen heeft plan nen voor toepassing in een wo ningbouwproject van ongeveer zestig woningen, in een bouw plan in Goes zullen twintig wo- nmgqn,..Zflnneboilers krijgen, en in eëh project in Heinkenszand krijgéh' 160 recreatiewoningen zonneboilers. De bezitters van de goedgekeurde fietsen kregen als herinnering een lineaal met opschrift uitgereikt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Oostburg - De fietsen van de leerlingen in het voortge zet onderwijs in de regio West-Zeeuws-Vlaanderen verkeren in een vrij goede staat. Dat bleek gisteren tij dens de jaarlijkse keuring, van de fietsen van alle leer lingen van de tweede klas sen van het Oostburgse Zwincollege. Van de 220 aangeboden rijwie len werden er 150 goedgekeurd wat neerkwam op een percenta ge van 82. Dat was een procent meer dan het voorgaande jaar. De meeste gebreken vertoonde de verlichting terwijl ook de bel en reflextie bij de afgekeurde exemplaren hoog stonden geno teerd. Slechts een rijwiel wat ter keuring werd aangeboden kreeg het predikaat 'onverantwoord' mee. De keuring vindt jaarlijks plaats in het kader van Veiligheid Edu catie Voortgezet Onderwijs (VE- VO). Dat is een project waar me dewerking aan wordt verleend door de vaksectie techniek van de scholengemeenschap, de ge meenten Oostburg en Sluis/Aar denburg, de regiopolitie, VVN afdeling West-Zeeuws-Vlaan deren en de fietserbond ENFB. Ook de regionale rijwielhandel aren gaven hun medewerking. Veiligheidspromotor en leraar techniek E.J. Braem: „In verge lijking met het eerste jaar is er een duidelijke verbetering merkbaar. De laatste jaren ligt het aantal goedgekeurde fietsen meestal rond de 80 procent. Dus ook nu weer,, De keuring werd verricht door Piet Erasmus en Andre Brakman van VVN-afde- ling West-Zeeuws-Vlaanderen en wijkagent Geert ten Hove en een collega. De eigenaren van de goedge keurde fietsen kregen als herin nering een lineaal met opschrift uitgereikt. (ADVERTENTIE) nxs BUURT Van onze correspondente Sluiskil - Het Sociaal Kultu- reel Initiatief (SKI) van Sluiskil houdt zaterdag 23 november voor de derde keer een soundmix-playback- show in Het Meulengat. 's Middags is de jeugd aan de beurt, 's avonds mogen vol wassenen onder het voetlicht komen. Van de show maakt het SKI video-opnames die gestuurd worden naar Henny Huisman. Een van de win naars van vorig jaar, Jan van Opdörp, heeft onlangs in Huismans show opgetreden. Opgeven kan bij Jeannine Maas, Stroodorpe 52 (tele foon 0115-472122). Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Ter- neuzen is ondanks herhaalde verzoeken van buurtbewoners niet van plan een voetgan gersoversteekplaats aan te leggen bij de oversteekmoge- lijkheid van de rondweg, ter hoogte van garage Kerckha- ert. A. Bastiaansen, de gemeentelijk ambtenaar die verkeerszaken on der zijn hoede heeft, heeft dat la ten weten in een overleg met de buurtvereniging voor de Oude- landse Hoeve en de Katspolder. Auto's komen op vaak hoge snel heid op de betreffende plek door de bocht gereden. Niet alleen vanuit de Oudelandse Hoeve is bij de gemeente aangedrongen op een oversteekplaats, ook bewo ners van de wijk Zeldenrust heb ben het verzoek al diverse keren neergelegd bij de gemeente. Die heeft, aldus Bastiaansen in de buurtkrant De Notenkraker van Oudelandse Hoeve/Katspol- der, al drie keer onderzoek ge daan en iedere keer met dezelfde conclusie. „Een voetgangersover steekplaats werkt pas goed als er bijna altijd overgestoken wordt. De aantallen op deze plaats zijn te gering. Ook met verkeerslich ten zet je er schijnveiligheid neer. De automobilist treft bijna altijd groen aan en dus blijft hetzelfde gebeuren: men komt met te hoge snelheid de bocht uit." gs geopend tuincentrum feTaltrd' i IS aitlld WPPr oor, LI, groenrijkste om daar 4 stuks 2.95 4 stuks 2.95 Eike woensdag 5 broden voor één tientje EEN KLEINE acht maanden is de Derde We reld Werkplaats aan de Europastraat in IJzendij ke in bedrijf. Tweeënze ventig gereviseerde naai machines en 2300 stuks opgeknapt handgereed schap hebben hun weg inmiddels naar de ont wikkelingslanden gevon den. „Een formidabel succes," zegt directeur D. Broeders van de Tilburg- se stichting Vraag en Aanbod. Die stichting neemt opgeknapt materi aal af van zo'n veertig werkplaatsen in Neder land. Oor Rein van der Helm OOR DE MENSEN in ontwik- ™ingslanden een uitkomst, voor mensen hier, werkzaam in de werkplaats, is het een leerzaam Project op weg naar de gewone arbeidsmarkt. „We hebben een !?ar !aar §ehad maar er is ook eel geïnvesteerd om een profes- lonele werkplaats te krijgen. Er aen flinke kans van slagen," gt voorzitter L. de Beduwé van inu r f De 0Plossing, die het uatief voor de werkplaats "am Het stichten van deze werk- r Mts kwam niet zomaar uit de mor.en' Landelijk zijn reeds „„,8 van deze instellingen dpaAen aangesloten bij Tit? !?g Vraa8 en Aanbod in aa„ A" d'e Achting worden reÖen voor "materiaal en ge- ,1 P uk °ntwikkelingslan- asnJe5Zameld en uitbesteed aan «gesloten werkplaatsen. Voor opgeknapte spullen betaalt en Aanbod een van te vo- Bij de Derde Wereld Werkplaats in IJzendijke worden onder andere naaimachines gerepareerd. tl[.nr^"viaam.neclen geschieden mania enS8n d'e °P een andere valk? Ult de k°ot (dreigen te) °P naar een plaatsje p]aat rberdsmarkt. Via de werk- °Pgedam\WerkerVaring worden den a an weer gewend wor men arbeldsritme en leert didater.6611 groep te werken. Kan diensten w,orden d°or sociale dit w„i of Arbeidsbureaus op zen. ervaringsproject gewe- Het kan hierbij hierbij gaan om langdurig werklozen, ex-psy chiatrische patiënten op weg te rug naar de maatschappij of asielzoekers. „Werken bij ons is geen vrijblij vende zaak," zegt voorzitter De Beduwé. „Er worden met de deel nemers afspraken gemaakt, de projectleidster in IJzendijke stelt samen met een kandidaat een trajeetprogramma op, dat regel matig wordt getoetst." Bij de werkplaats in IJzendijke kunnen maximaal dertig mensen aan de slag. De idee om mensen via dit soort activiteiten weer richting ar beidsmarkt te krijgen werkt, zo blijkt uit ervaringen. Tijdens de opening van de werkplaats IJzen dijke, in februari van dit jaar, zei voorlichter J. Visser van Vraag en Aanbod dat ongeveer zeventig procent van de mensen die er tij delijk komen werken een plaats op de arbeidsmarkt vindt. „Van de jongeren die hier ervaring ko men opdoen blijkt een flink aan tal te gaan studeren. Dat is best een succes." Er is overigens nog meer werkgelegenheid in het ge ding. Dankzij de in Nederland opgeknapte materialen kunnen in de Derde Wereldlanden ook hun uitkering en krijgen een reis kostenvergoeding, die echter weer aan een bepaald maximum is gebonden. „Voor sommige mensen is IJzendijke niet écht centraal en gemakkelijk bereik baar," aldus De Betuwe. weer mensen aan de slag. „Wie daar een naaimachine heeft, kan een kleermakerijtje beginnen. Zo werkt dat," werd gisteren gezegd. De werkplaats in IJzendijke is vier dagen per week geopend, van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. De werk plaats vond zijn plek in de voor malige kleuterschool, beschik baar gesteld door de gemeente Oostburg. Deelnemers behouden Uit Tilburg komen tevreden ge luiden over het succes van de nog jonge werkplaats. „Zelden komt het voor dat een werkplaats die nog maar pas begonnen is met deze productie en deze kwaliteit van materiaal voor de dag kan komt. Het is echt formidabel," zegt directeur D. Broeders van vraag en Aanbod. Momenteel behelzen de werk zaamheden het opknappen van FOTO CAMILE SCHELSTRAETE naaimachines en het gebruiks klaar maken van oud gereed schap. Daarbij gaat het vooral om eenvoudig handgereedschap voor timmerlieden en bouwvak kers. „Deze basis is wat smal, wij willen graag nog een derde poot," zegt De Betuwe. Gedacht wordt hierbij vooral aan het boeten van visnetten. „Er is iemand uit Breskens die dat aan onze mensen wil leren, alleen moeten we via Vraag en Aanbod daar opdrachten voor zien binnen te krijgen. Momen teel ligt er vanuit een Derde We reld-land één concrete aanvraag voorzover wij weten." „In IJzendijke moet eerst wat er varing hiermee worden opge daan," zegt Broeders hierop. „Bedoeling is dat men het eerst eens uitprobeert. Lukt het dan heb ik hier voldoende opdrachten liggen, vooral uit Zaïre. Het zou wel een mooie aanvulling op de werkzaamheden daar zijn. Ik wacht met spanning af".

de Stem | 1996 | | pagina 17