DE STEM Akkerland veranderen in campings' 6 Getverrrdéze zit vol maaien! Zorgverzekeraar OZ prijst advies over ziekenhuis-situatie Oostburg Spuiten op het Zeeuws-Vlaamse strand Scouting Zeeland viert feest op Zilveren Schor Toiletten Neeltje Jans doorspoelen met water van het handen wassen Minder slachtoffers door 'Slik op de weg' Toch noodaggregaat voor Omroep Zeeland Portas Vakbedrijf Executie verkoop Executie verkoop :rum V0SD0NK ast Groep Mooie deuren zonder verven zonder vuil; LIG NIET WAKKER M }roef op acht plaatsen in Zeeland Kleintje Eetlust wordt Eat bijna Noodlottig Politie op zoek naar brandstichters C1 Wegen sneller schoon en gebruiker alerter Scholieren houden grote schoonmaak op strand bij Terneuzen Heeft u de smaak van RAL al te pakken? x 59 Zeeland Wij renoveren ook keukens entrappen. Bel ons! Zevenbergen Tel. 0168-33 5002 «onze verslaggever femeuzen/Breda - Directeur j goer van zorgverzekeraar )3 het belangrijkste zieken- onhs voor Zeeuws-Vlaande- ta is blij'met het adviesrap- )0rt dat maandag is uitge dacht door een commissie 'wijze mannen' een wat hij noemt primaire «tie geldt zijn blijdschap vooral het feit dat, weliswaar in Éeslankte vorm, een klinische «tie voor het Antoniuszieken- Op 17 oktober 1996 om 11.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van F.H.W.M. van Otterlo wonende te Dongen, Hof 36. Te koop zal worden aangeboden: huishoudelijke goederen De goederen zijn te bezichtigen van 10.30 tot 11.00 uur op het bovenstaand adres. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de ontvanger van de Belastingdienst Particulieren/Ondernemin gen, Gasthuisvelden 11, Breda, telefoon 076-5304157. De belasting deurwaarder belast met executie Belastingdienst Op 17 oktober 1996 om 11.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van L.J. Anakotta te Breda, Wie- ringenstraat 37. Te koop zal wor den aangeboden: een personenauto merk Ford Escort XR, kenteken RX-25-RF De auto is te be zichtigen van 10.45 tot 11.00 uur op boven staand adres. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de ontvanger van de Be lastingdienst Particulie ren/ondernemingen, Gasthuisvelden 11 Breda, telefoon 076- 5304156. De deurwaarder belast met executie Belastingdienst LAAT U NU BEVEILIGEN DOOR. Sleutels, sloten en (inbouw)kluizen Ginnekenweg 56 Breda tel 076-5142561/5147273, fax 5201823 huis behouden blijft. Een paar jaar geleden, toen de eerste keer stopzetting van de 24- uurszorg in Oostburg ter sprake kwam, legde OZ geld op tafel om die voorziening in stand te hou den. In het voorstel van de com missie is de klinische zorg terug gebracht tot kort verblijf, plan bare ingrepen en hotelfunctie voor patiënten die elders zijn be handeld en in Oostburg kunnen 'uitzieken'. Boer vindt dat nu heel snel een innige samenwerking tussen le lijns- (huisartsen), 2e lijns- (zie kenhuis) en 3e lijnsgezondheids- zorg (verpleeg- en verzorgingste huizen) tot stand moet komen. „Dan kan het niveau van de ba siszorg, zoals die nu in Zeeuws- Vlaanderen bestaat, gehand haafd blijven". De totstandkoming en vervolgens het functioneren van het beoogde netwerk zal, zo voorspelt Boer, een grote inspanning vergen. „De productie van de drie locaties van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen moet daarbij op het huidige peil gehandhaafd blijven. Zo niet, dan krijgt men minder budget wat weer zijn negatieve uitwer king heeft op het ziekenhuis en de zorg die verleend kan wor den." Extra-uitstroom van zieken fondspatiënten uit met name West-Zeeuws-Vlaanderen naar de zuiderburen is volgens Boer niet mogelijk. „Wij hebben de re geling dat voor bepaalde topkli nische zorg naar België mag wor den uitgeweken en een tijdelijke, let op, tijdelijke regeling met het ziekenhuis in Knokke voor wat betreft bevallingen in West- Zeeuws-Vlaanderen." Wat Zeeuws-Vlaamse zieken fondsverzekerden wel mogen is een ander Nederlands ziekenhuis dan De Honte aanwijzen als het ziekenuis waar zij willen worden behandeld. „Dat moet dan wel een ziekenhuis zijn waarmee het fonds, waarbij men verzekerd is, contracten heeft. Ik kan mij voor stellen dat'zoiets voor wat OZ be treft geldt voor de Zeeuwse en West-Brabantse ziekenhuizen," zegt een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag. Directeur Boer van OZ verwacht binnen afzienbare tijd een uit spraak van het Europees Hof waarbij wordt bepaald dat inge zetenen van de Europese Unie voor hun gezondheidszorg mogen kiezen uit alle landen van die EU. Een goede basiszorg in Zeeuws- Vlaanderen is dan volgens de zorgverzekeraar nodig om de zuigkracht vanuit België te pare ren. Vanavond hebben de opdracht gevers voor het rapport van de 'wijze mannen' (provincie, zie kenhuis en OZ) een eerste bespre king over het rapport. ilan onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) wil len een proef nemen om de recreatie in de provincie uit te jreiden. Hiertoe wordt het nieuwe begrip 'landschaps- amping' geïntroduceerd. )at is boerenland zoals akkers en «eilanden veranderen in land schappelijk verantwoorde cam- als aanvulling op het inko- den van de boer. GS willen een iroef doen met acht van die nieu- re campings, onder meer aan de leeuws-Vlaamse kust. )f Provinciale Staten dit plan allen overnemen is de vraag, rant al sinds jaar en dag is het irovineiebeleid gericht tegen uit- van het aantal recreatie- le overnachtingsmogelijkheden. ,n nieuwe campings erbij in Zee and, vooral aan de kust, zal poli- iek gevoelig liggen. Onder meer Is milieubeweging is tegen uit leiding. Haar GS, die het besluit gisteren genomen, verdedigen het ilan als volgt. Oogmerk is de ver- en modernisering van de alattelandseconomie. GS willen at doen door de drie belangheb- icade sectoren, de landbouw, de latuur en het plattelandstoeris- »e, alledrie voordeel te laten «halen. )e landschapscamping, een be- lenksel van een Schouwse boer, s hier het antwoord. Van land- wiwgrond wordt op een land schappelijk verantwoorde ma- 'nieuwe natuur' gemaakt. De ;n van de inrichting en on derhoud worden gedekt uit de ;en van de camping. De I van de landschaps camping is kwalitatief hoog- en ruim opgezet en dient -j" niveau verdwijnen deze de organisatie te HUUR; 11/ Sm2. Per direkt beschikbaar- 36108 Bouwburo FLOREN°l-: plaatsen: resultaten boeken^ S. Huur en appartementen ng voor verhuurder.. '6-522 05 65 (anp) - Een wat al te h® iaste P°Sing 0In ziin Thnfr is een kat in lntt dinsdag bijna nood- iug geworden. eer 1 i^6 ha<3 zi^n koP 1,1 sin' kattenvoerblikje ge niet maar koï) z*ck w m®er bevrijden. Een om- tohh 6 Za® cker huiten flio i6n- belde de politie, tano het blikje mét een tpj,open> waarmee de kat t„. uwemood van een ze- Sertv) verstikkingsdoód was tevens een natuur-edücatief doel. De locatie van zo'n camping dient zorgvuldig te worden geko zen, schrijven GS, en .planolo gisch moet het aansluiten bij het nieuwe Zeeuwse Streekplan dat in de maak is. De proef dient vooralsnog beperkt te worden tot niet meer dan acht landschaps campings in de provincie. Dit aantal is voldoende om ervarin gen op te doen. De gemeenten moeten eerst de exactie locaties bepalen in hun bestemmings plannen. De campings mogen niet groter zijn dan zeven hectare, bestaande uit vijf hectare nieuwe natuur en twee hectare voor het kampeer- gedeelte. Er mogen dan maxi maal 60 kampeereenheden op, tenten of caravans, zodat de kampeerdichtheid ongeveer acht per hectare zal zijn. Het maxi mum van 60 eenheden is bepaald om te voorkomen dat de boer al zijn inkomsten uit de camping haalt en de agrarische hoofd functie van de boerderij ver dwijnt. Wanneer de boer stopt, dient ook de landschapscamping te worden beëindigd. De boer moet hiervoor een contract tekenen. Indien de Staten het plan overnemen, gaat de provincie na verloop van enige jaren onderzoeken of de lands- schapscampings inderdaad meer waarde hebben opgeleverd voor de landbouw, de natuur en de recreatie. Middelburg - Scouting Zeeland viert de veranderingen in de organisatie vrijdag 1 november met een feest op het Zilveren «hor in Arnemuiden. j)e commissaris, van de koningin, 'an Gelder, gedeputeerde L. j-oppoolse en de voorzitter van routing Nederland, mevrouw I. eA hebben toegezegd aan lag te zijn. 'reorganisatie bij scouting j van start na een voorberei- gsperiode van twee jaar. De Tv, Xee'an(l komt in de plaats .vroegere gewest Scouting h and met drie districten. De ,2'r„Uc'ure,ring beeft grote ge- n. De drie districten en het complex maken. De aansturing van de organisatie van bovenaf wordt omgezet in sturing vanuit het groepsniveau. Het feestprogramma in Arnemui den omvat enkele ludieke acts en toespraken door de genodigden. Scouting houdt verder in het weekeinde van 18 tot en met 20 oktober voor de 39e keer de Jam boree On The Air (JOTA). Tijdens dat evenement leggen scouting groepen uit Zeeland radioverbin dingen met scouts over de gehele wereld. Zeven Zeeuwse groepen nemen deel aan de JOTA, waar onder de scouts uit Rlooster- zande. Oostburg - De politie stelt een onderzoek in naar de daders van de brandstichting in de voormali ge sporthal in Oostburg. Een woordvoerder bevestigde gisteren desgevraagd dat tech nisch onderzoek heeft uitgewe zen dat de brand, die vorige week vrijdagavond uitbrak, mogelijk is aangestoken. De isolatielaag tussen het pla fond en het dak van de voormali ge sporthal aan de Veerhoeklaan vatte vlam. Het vuur werd met groot materieel snel en succesvol bestreden. LANGS de Noorse Fjor den doen ze het, en aan de kuststrook bij de Wad denzee. Dat ze het aan de Spaanse costa's doen en op enkele Griekse rotsei landjes was eveneens al bekend. Maar gistermor gen deden ze het ook in Terneuzen, langs de kust lijn Westkant-Zeedorp. Zo'n honderdvijftig leer lingen van de tweede klas van het Zelden rust/Steelant College le verden gisteren hun bij drage aan de schoon maak van zesduizend ki lometer Europese kust. En wat je op zo'n dag al lemaal niet tegenkomt... Door Peter van den Assem „Hier, kijk hier maar eens. Een paar spuitjes, zegt ze. 't Zijn er zeker twintig!" Een groepje jon gens stuit op het strandje onder aan de dijk op een dozijn heroï- nespuiten. Gebundeld in een plastic zakje, voor de vuist weg gegooid. Enkele naalden priemen door de fragile verpakking. Af blijven, luidt het devies. Het zak je wordt begraven onder een gro te steen, maar trekt al snel weer belangstelling van andere leer lingen. De politie ontfermt zich na de te lefonische melding over de maca bere vondst. Speurwerk Gewapend met een plastic vuil niszakken en rubber handschoe nen schuimen de scholieren de rest van het strand af, op zoek naar rommel. Veel speurwerk hoeven ze niet verrichten, het ter rein ligt er her en der bezaaid mee: een pak melk, een fles Dreft, een leeg pakje sigaretten, een papfles, een spijkerbroek, een stok kaarten, een partij drijfhout, blikjes, flesjes, potjes, troepjes. Het houdt niet op. De spullen verdwijnen één voor één in een zak om later op School gesorteerd en gewogen te worden, Het resul taat: zo'n anderhalve kuub vuil. Hout, glas, metaal en plastic wor den gescheiden aangeboden aan het kringloopstation. Maar er blijft ook wel wat liggen. „Get- verrr, deze zit vol maaien! Daar trap ik mooi niet in," roept een meisje, en ze wijst op een bakje ondefinieerbare prut. Leuk vinden ze het wel. Het is weer eens wat anders dan de hele dag op school zitten. Enige ver ontwaardiging valt ook waar te nemen: „De mensen zouden zelf hun rommel eens op moeten rui men," zegt een jongen, die met een wat zuur gezicht een plastic zak open houdt. „Ik vind het wel heel belangrijk," zegt een meisje. „Als wij er niet geweest waren was het strand wel erg vervuild. Toch?" Een filosofie in een noten dop. Coastwatch De schoonmaakactie langs de Westerschelde is een onderdeel van 'Coastwatch', een Europees WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 Veere (anp) - Toiletten in het toekomstige Waterpaviljoen op Neeltje Jans worden doorgespoeld met het water waar mee bezoekers hun handen hebben gewassen. Exploitant Delta-Expo van de attracties op het voormalig werk- eiland heeft een adviesbureau gevraagd een aantal typen van dit soort waterbesparende voorzieningen te ontwerpen. Dit systeem is in Nederland nog niet in gebruik. De Japanse pro ducent van de voorziening bleek de bestelling van Delta-Expo te klein te vinden om er op in te gaan. Delta-Expo trekt ruim 45.000 gulden uit om de waterbesparende toiletten in Nederland te laten ontwerpen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen daar vijftien mille aan bijdragen. Delta-Expo verwacht bij een jaarlijks bezoekersaantal van 400.000 een flinke besparing op het spoelwater. Daarnaast vindt de exploitant de voorziening prima passen in de 'blik op integraal waterbeheer' die het Waterpaviljoen biedt. Het Waterpaviljoen opent 1 april volgend jaar de deuren. Het honderd meter lange glimmend zwarte uiterlijk van het paviljoen moet associaties oproepen met een gestrande walvis wiens kop boven de Oosterschelde hangt. Binnen kunnen bezoekers water in al zijn vormen voelen, ruiken, horen en zien. Door Harold de Puysseleijr Terneuzen - Het aantal gevaarlijke verkeerssituaties en onge vallen als gevolg van landbouwslik op de Zeeuws-Vlaamse we gen is, sinds de invoering van de actie 'Slik op de weg' - vier jaar geleden - aanzienlijk verminderd. Die indruk heeft de voorzitter van de projectgroep Integraal Gericht Verkeers Toezicht (IG- VT) in Zeeuws-Vlaanderen, poii- tie-inspecteur J. van Opdorp. Se cretaris A. Lodder van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) bevestigt die in druk met cijfers. In de periode 1991-1993 vielen door slik op de weg 24 verkeers slachtoffers, waarvan twee doden en zes ziekenhuisgewonden. De drie daaropvolgende jaren be droegen het aantal slachtoffers twintig, waaronder een dode en drie ziekenhuisgewonden. Aanleiding voor de campagne 'Slik op de yygg' vormde begin ja ren negentig de reeks ongelukken op gladde wegen, veroorzaakt door modder van landbouwwerk tuigen. Oogstperiodes Het voornaamste doel van de campagne was het aantal onge lukken door slik op de weg tot een minimum beperken. Jaarlijks vielen er in het verleden gemid deld twintig verkeersslachtoffers ten gevolge van slik op de weg. Verder was er sprake van de no dige gevallen met alleen materië le schade van vijf- tot tiendui zend gulden. Het probleem speelt met name tijdens de oogstperiodes, in com- binatié met regen. Sinds het be gin van de actie in 1992 zijn vele duizenden stickers met daarop de tekst 'Slik' verspreid onder de Zeeuwse boeren. Ze moeten die op een bord plakken en bij ver vuiling van de weg in de berm plaatsen. Zo zijn andere wegge bruikers gewaarschuwd voor ge vaarlijke situaties. De landbouwers zijn verder ver plicht de weg zo snel mogelijk (uiterlijk twee uur na beëindiging van het transport) schoon te ma ken. Om het effect van de waar schuwingsborden zo groot moge lijk te houden, moeten de boeren de borden na de transportwerk zaamheden weer verwijderen. Schoonmaken Boeren, die het slik laten liggen, krijgen in eerste instantie een waarschuwing van de wegbe- heerder. Ze krijgen twee uur de tijd om de weg alsnog schoon te maken. Doen ze dat niet, dan wordt de weg op kosten van de vervuiler schoongemaakt. De kosten kunnen dan oplopen tot duizenden guldens. In geval van nalatigheid maakt de politie proces-verbaal op te gen de betreffende vervuiler. Zo iemand krijgt een dagvaarding en moet bij blikschade meestal een boete van tweehonderdvijftig gulden betalen. Bij letsel be draagt de boete vijfhonderd gul den. En dan loopt de vervuiler ook nog kans de schade te moeten vergoeden. Drie verbalen Volgens Van Opdorp is de Zeeuws-Vlaamse politie sedert de start van de actie vorige week al drie keer verbaliserend opge treden. Er is, aldus Van Opdorp, sprake van aanzienlijk beter ge drag door de landbouwers dan voor de campagne. „We maken nu per jaar hooguit tien keer pro ces-verbaal op." En Lodder van het ROVZ zegt: „Vele boeren getroosten zich moeite de bordjes te plaatsen en modder van het wegdek te ver wijderen. Ook de wegbeheerders zeggen de indruk te hebben dat de problemen afgenomen zijn. Al met al kun je dus stellen dat er van de actie een positief effect uitgaat." 'Slik op de weg' is een samenwer king tussen het Landbouwschap, wegbeheerders, politie, justitie en verzekeringsmaatschappijen. Tijdens de schoonmaakactie van de kust bij Terneuzen stuitten scholieren van het Zeldenrust/Steelant College onder meer op een plas tic zak met heroïnespuiten. Afblijven, was het devies. De politie heeft zich over de vondst ontfermd. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Omroep Zeeland krijgt toch een noodaggregaat. De omroep zal de kosten van een noodaggregaat waarschijnlijk voor de helft zelf moeten betalen. project, waar 100.000 mensen uit 22 landen aan meewerken. In ie der land zijn vergelijkbare vra genlijsten verspreid. De resulta ten worden door Coastwatch Eu rope in Ierland gebruikt om een inventarisatie te maken van de hoeveelheid zwerfvuil langs de Europese kusten. Met die cijfers wil de organisatie maatregelen op het gebied van zee- en kustmi- lieu staven. 2000 scholieren De stichting Werkgroep Noord zee is verantwoordelijk voor de organisatie in Nederland. Twee duizend scholieren ontfermen zich in de periode van 23 septem ber tot 18 oktober over honderd twintig kilometer kust, om maar eens wat cijfers te noemen. De werkgroep werkt samen met Rijkswaterstaat, dié bijzondere belangstelling voor het cijferma-' teriaal aan de dag legt. Rijkswa terstaat heeft eerder dit jaar een eigen onderzoek gedaan naar de hoeveelheid vuil op de bodem van de Noordzee. Provincie en gemeenten hoesten dan de andere helft op. Vorige week maakte deze krant bekend dat zo'n aggregaat ontbreekt, waardoor de omroep als bij een ramp de elektriciteit in Oost- Souburg uitvalt, zijn werk niet meer kan doen. Binnen een maand wordt duide lijk hoe de precieze verdeling van de kosten eruit moet komen te zien. Dat is gistermogen bepaald in een overleg tussen de omroep en het samenwerkingsverband Openbare Veiligheid Zeeland (provincie en gemeenten). Beide partijen erkennen de nood zaak tot snelle aanschaf van een dergelijke stroomvoorziening. Omroep Zeeland is de officiële Zeeuwse rampenzender. Maar als de stroom in Oost-Souburg (waar de hoofdvestiging is) uitvalt, is de zender in heel Zeeland niet meer te beluisteren omdat er geen noodaggregaat is. Met de aanschaf van een dergelij ke voorziening is een investering van zestig tot zeventig mille ge moeid. De omroep is overigens wel al aangesloten op het nationaal noodnet. Dat is een speciaal tele foonnet dat tijdens een ramp door de bevoegde instanties wordt gebruikt. (ADVERTENTIE) (013) 536 20 21

de Stem | 1996 | | pagina 13