Burger gaat meer betalen voor huisvuil MM.» Dof ter Nesse wellicht aangewezen op gemeentelijke subsidie 95 de Stem bf*01 GGD wil jeugd niet op school onderzoeken 'Inkrimping ziekenhuis is aderlating voor de streek' en Piet l!??cl°016,4561 ES DAG klapper |e Gefeliciteerd! getrouwd DE STEM ZEELAND C2 Optredens in Den Dullaert Hogere tarieven in Hontenisse Nieuwbouw in Clinge is heet hangijzer in dorpsplan 25 jarig huwelijk Bianca Richard en Anja. Fancy-fair in Kloosterzande editie zeeland !S,n&at32.4532CG vl :645740. ^x 0115-645741 Verkoop van advertentie wekt achterdocht Kloortje-leden succesvol bij twirl wedstrij d en Nadeel kan zijn dat risico-kinderen uit het vizier van artsen verdwijnen x 5 95 7 oordstraat smarkt urchtstraat ïarenmarkt oordstraat 7.C. Zuidpolder DINSDAG 15 OKTOBER 1996 Voorzitter J. Remijn vreest einde van 'schappelijke verhuurprijsjes' van gemeenschapshuis Ossenisse «onze verslaggever I Ossenisse - Het bestuur van dorpshuis Hof ter Nesse in Ossenisse sluit niet uit dat het straks bij de gemeente voor subsidie moet aankloppen, nu je Feest Activiteiten Commis- jje (FAC) met ruzie is wegge- Jlopen. ■Volgens Hof ter Nesse-voorzitter Ij Remijn worden de inwoners |,an Ossenisse daarvan de dupe. Nu hjn we nog zelfstandig en ■tarnen wij Hof ter Nesse aan de mensen voor een schappelijk prijsje verhuren. Als we van de gemeente afhankelijk worden, dan zal die voorwaarden stellen aan de tarieven." De FAC zegde onlangs de samen werking met Hof ter Nesse op. De commissie is daar met haar acti viteiten zo'n twaalf jaar lang vas te klant geweest. Het dorpshuis draaide voor een aanzienlijk deel op de inkomsten die via activitei ten van de FAC in het laatje ko men. Vooral de dansavonden zorgden voor een flinke baromzet. Remijn verwijt FAC-voorzitter B. Buyle eigenhandig optreden. „Hij heeft zonder medeweten van het FAC-bestuur het contract met ons opgezegd. De hele dorpsge meenschap heeft dit aan Buyle te danken," zegt Remijn. Buyle op zijn beurt ontkent die beschuldiging. „Ik heb altijd overleg met het bestuur ge voerd." Remijn stelt verder dat sommige van Buyle's eigen be stuursleden het niet met diens optreden eens zijn. „Er zijn mini maal twee leden opgestapt." Ook dat bestrijdt Buyle. „Ik weet niet waar Remijn dat vandaan haalt. Alleen, er was een bestuurslid van Hof ter Nesse, dat ook bij ons in het bestuur zat. Hij is onder tussen opgestapt omdat 'hij niet met twee petten op kon zitten. Want op het moment dat we het besluit namen om uit Hof ter Nesse weg te gaan, was hij een onbetrouwbaar bestuurslid. Let wel, da's niet persoonlijk be doeld, maar puur bestuurlijk ge- Buyle vindt dat het Hof ter Nes se-bestuur de hand in eigen boe zem moet steken en niet de zaak moet omdraaien. Het dorpshuis bestuur ging opeens geld vragen voor elke avond dat de FAC van het dorpshuis gebruikmaakte, stelt Buyle. Hij wilde niet ingaan op die eis. „Omdat wij onze activiteiten zo goedkoop mogelijk aan de men sen willen aanbieden. Het ging om een bedrag dat tien procent was van het bedrag dat ze nu kwijt zijn omdat wij er geen acti viteiten meer organiseren. Om welk bedrag het ging, zeg ik niet." Hof ter Nesse is het enige dorps huis in Hontenisse dat geen fi nanciële steun van de gemeente krijgt. Remijn hoopt dat dat zo blijft, maar heeft er zijn twijfels over, nu de FAC vertrokken is. En dus moet het bestuur wellicht bij de gemeente aankloppen. Niettemin zegt hij dat het voort bestaan van Hof ter Nesse 'veilig' is. „Maar alleen weten we nog niet in welke constructie." Hulst - Gemeenschapscentrum Den Dullaert uit Hulst zet steeds de deuren wijd open voor streekartiesten. De zaal is voor deze evenementen meestal in mum van tijd uitver kocht. De komende maanden zijn er enkele van die uitvoeringen. Op 25 oktober wordt in het baudeloogebouw voor de vierde keer de vertelavond Ge keu mij nog meer vertell'n gehouden. Ramon Wauters uit Biervliet is van de partij en José Colman-van de Wit te vertelt over haar geboorteplaats Hulst. De bekende acteur van de Scheldegalm uit Kloosterzande William Asselman waagt zich voor het eerst op het podium als verteller en dat geldt ook voor George Sponselee die al veel verhalen neerpende, maar ze nog niet voorlas. De muzikale begeleiding is die avond, die om 20.00 uur begint, in handen van pianiste Mimi van der Meulen. Frans de Schepper brengt 16 november zijn eerste One man Show The best of.... Hij zet typetjes neer en maakt er gewoon een dolle avond van. I Van onze verslaggever i Kloosterzande - Hoewel de inwoners van de gemeente Honte- i nisse volgend jaar niet volledig moeten opdraaien voor de enor- ïe stijging van de kosten voor de huisvuilverwerking moeten etoch aanzienlijk meer gaan betalen. Voor een gezin gaat het reini gingsrecht van 308 naar 399 gul den, De heffing voor eenper soonshuishoudens stijgt van 275 jaar 350 gulden. Dat had allemaal nog veel meer kruinen zijn, zo blijkt uit de giste ren gepresenteerde begroting voor volgend jaar. Voor de afval verwijdering en -verwerking is de gemeente volgend jaar gemid deld 473 gulden per huishouden kwijt. „Dat zou wel een hele forse stijging zijn," legt burgemeester Th. Steenkamp uit. „Daarom zijn 'Burgemeester T. Steenkamp: - 'we houden de lasten kunst- hartelijk gefeliciteerd met jullie Wij hebben deze keer ge®n pop maar zo sta jij ©r ook aardig op t Proficiat Je vollybal tearn^ Kloosterzande - Zaterdag 19 ok tober wordt in ouderensoos Ro zenhof in Kloosterzande de jaar lijkse fancy-fair ten bate van het welfarewerk van het Rode Kruis Sehouden in Kloosterzande. De deelnemers zijn een heel jaar actief geweest met handwerken fn hebben veel werkstukken ge maakt. Deze worden niet alleen tentoongesteld, maar kunnen ook worden gekocht. Ook zijn er ei- ingemaakte babbelaars en TOnstukjes. De Rozenhof is zaterdag open »an 10.00 en 16.00 uur. MvtlG Temeuzen: to*ndstraat32,4532 CG «115-645769, fax 0115-645742. "Meuren: Peter Oggel (editiechef), friIVr?1.4ssem> Prank van Cooten, u i 9eii (plv. ed. chef), Rein van der ^■Harold de Puysseleijr. ^straat 1,446, JK 0113-2737°o, fax 0113-273701. luist: Nel°°i6,456i ES ui14'372"0, fax 0! 14-372771. «euren: Gerlach Hochstenbach, tu9ene Verstraeten. w?redarti<* Zeeland: «oomen 'jtoVm vrij. 0115-645751 "'•zondag 0115 - 645753 ïssw,ntie"expl0itatie Wiren" Nans'Sim e' P™é 0115-563976, lemmers, privé 0115-562354 te*" Ed6viÏÏ00r„dl9ers: Marian w," Brande' P™é 0114-314570, i" verstraeten privé 0114-316755. B en W bereid een aanzienlijk be drag uit de reserves te halen om de lasten kunstmatig lager te houden." Van de gemeenschap pelijk afvalregeling heeft de ge meente 230.000 gulden terug ge kregen. Dat geld plus nog eens 40.000 gulden uit de algemene re serve wil het college gebruiken om de lasten te beperken. Overi gens heeft de gemeente voor dat doel ook in voorgaande jaren al behoorlijke bedragen ingebracht. Gezien de lastenstijging zeggen B en W het onverantwoord te vin den om ook het rioolrecht vol gend jaar flink op te trekken. De stijging blijft beperkt tot vijf gul den, waarmee een gezin in totaal 85 gulden betaalt. Op zich is dat lang niet genoeg. Om alle nood zakelijke rioleringswerken uit te voeren zou er een bijna twee keer zo hoge bijdrage per gezin nodig zijn. Het tarief van de onroerend- zaakbelasting blijft voor 1997 vooralsnog ongewijzigd. De ge meente wacht namelijk nog op de hertaxatie van het onroerend goedbestand. Afhankelijk van de waarden die uit de bus komen en de gevolgen daarvan voor de uit kering uit het Gemeentefonds wordt in de loop van volgend jaar bekeken wat men met de tarieven aan moet. De inwoners kunnen dan ook pas halverwege volgend jaar een aanslag in de bus ver wachten. Met die aanslag krijgen ze voor het eerst de rekening voor de on- roerend-zaakbelasting, honden belasting, reinigingsrecht en rioolrecht op één formulier ge presenteerd. Ze mogen de reke ning dan overigens wel in vier termijnen betalen. Van onze verslaggever Clinge - Een reconstructie van de 's Gravenstraat en uitbrei ding van nieuwbouwmoge- lijkheden richting Molen straat in plaats van lintbe bouwing in het verlengde van de Ruysdaelstraat. Dat zijn de belangrijkste speerpunten in het ontwerp-dorpsplan voor het dorp Clinge. Daarnaast blijken ook de water overlast in de Clingepolder, een parkeerterrein voor vrachtwa gens, een parkeervoorziening op het speelterrein in de buurt van de Frans Halsstraat en en het verhogen van stoepen zwaar te wegen. De prioriteitenlijst is door de projectgroep Dorpsplan Clin ge opgesteld aan de hand van een enquête onder de Clingse bevol king. De lange 's Gravenstraat is het allergrootste probleem in Clinge. Om die veiliger te maken moeten er snelheidsremmers komen. Wat de beste oplossing is weet de pro jectgroep zelf ook nog niet. Mo gelijkheden zijn verhoogde krui singen of drempels. Ook wordt gedacht aan het opheffen van de voorrangsregel in de 's Graven straat. Als voorbeeld van een goede oplossing wijst het dorps plan op de verkeerssituatie in het Belgische buurdorp De Klinge. Klachten zijn er ook over het uit zicht op de 's Gravenstraat van uit de Kerkstraat, de Ruysdael straat, de Frans Halsstraat en de Kaperlledreef. Om dat te verbe teren wordt gepleit voor het in stellen van parkeerverboden een aantal meters voor de splitsingen of het verplaatsen van parkeer vakken. Voor de voetgangers, zo meent de projectgroep zouden verhoogde stoepen gerealiseerd moeten worden. Ook bestaat de wens om een voetpad aan te leg gen tussen de Koningin Julia- nastraat en de Molenstraat. Hoewel de gemeente zelf had ge dacht nieuwbouwmogelijkheden voor Clinge vooral te zoeken in het verlengde van de Ruysdael straat is men daar in Clinge zelf niet zo gelukkig mee. Daar heeft men een voorkeur voor uitbrei ding vanaf de Julianastraat in de richting van de Molenstraat. Op die manier, zo is de argumentatie, wordt de kern van Clinge meer ontsloten voor de bewoners van de Molenstraat. Geparkeerde vrachtwagens ver oorzaken nogal eens overlast in het dorp. Daarom pleit het voor lopig Dorpsplan voor aanleg van een voorziening voor vrachtwa gen aan de Blomweg of de Woes tijnestraat. Om de parkeerpro blemen in de Frans Hals- straat/Beukelzstraat op te lossen zou een deel van het speelterrein- tje kunnen worden opgeofferd. De projectgroep tekent daarbij aan dat de speelvoorzieningen wel gehandhaafd moeten blijven. Lagere prioriteit hebben het planten van bomen op het Nego tieplein, een speelvoorziening in het zuidelijk deel van Clinge en het instellen van een parkeerver bod in de nabijheid van de basis school. De projectgroep heeft zich nog niet gebogen over de vraag hoeveel de uitvoering van de wensen en prioriteiten zal gaan kosten. Het voorlopig dorpsplan ligt ter inzage in het Hulster stadskan toor en in het Clingse gemeen schapscentrum Malpertuus. Daar is op maandag 28 oktober ook een inspraakavond georganiseerd. Die begint dan om 19.30 uur. Reconstructie van de 's Gra venstraat in Clinge is een wens uit het ontwerp-dorpsplan. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Middelburg - De Walcher- se politie waarschuwt de bevolking voor verdachte advertentiewerving door een reclamebureau. Bij de politie Middelburg is een klacht hierover inge diend. Afgelopen vrijdag en gisterochtend is een stichting uit Middelburg telefonisch benaderd door een persoon die zich bekend maakte na mens een reclamebureau met onbekende vestigingsplaats en adres. Verzocht werd om de juist heid van het adres en het te lefoonnummer van de stich ting per fax te bevestigen. Dit ter controle van een ad vertentie die vorig jaar in een bedrijfsinformatieblad was opgenomen. Volgens een medewerker van de stichting was er echter nimmer sprake geweest van een advertentie in het verder voor hem onbekende blad. De medewerker vertrouwde de zaak niet. Hij verzocht de gegevens van zijn werkgever uit het be stand van het reclamebureau te verwijderen. Aan dat ver zoek zou men voldoen. Het telefoonnummer dat de ac quisiteur vervolgens opgaf van het reclamebureau, bleek naderhand dat van het Centraal Justitieel Incasso bureau in Leeuwarden te zijn. De Walcherse politie waar schuwt alert te zijn bij soort gelijke praktijken. Van onze correspondent Kloosterzande - Afgelopen zaterdag hebben Daphne Bussens en Djessica Goos- sens van Showband Kloortje met succes deelgenomen aan twirlwedstrijden in Nijkerk. Voor Daphne waren er eerste plaatsen met haar twirlrou- tine bij de junioren interme diate en met haar strutting bij de junioren beginners met respectievelijk 5,4 en 5,075 punten. In de categorie dans- twirl beginners behaalde ze een tweede plaats met 5,525 punten. Haar clubgenote Djessica Goossens kwam met brons naar huis voor haar danst- wirl bij de senioren begin ners (4,575 punten). Van onze verslaggever Terneuzen - De Gemeen schappelijke Gezondheids dienst Zeeland (GGD) wil de reguliere medische onderzoe ken van de Zeeuwse school jeugd niet langer in de school gebouwen houden. Binnen de dienst woedt een dis cussie over het instellen van elf zogeheten servicepunten in de ze ventien gemeenten waaruit Zee land straks na de gemeentelijke herindelingen zal bestaan. Er liggen al concrete voorstellen voor het algemeen bestuur om met ingang van het schooljaar 1997-1998 een groot onderzoek onder 5-jarigen uit te voeren in die servicepunten, het volgend schooljaar zijn dan de 13-jarigen voor een speciale medische con trole aan de beurt. De traditionele schoolonderzoe ken niet langer in de scholen uit voeren, kent voor- en nadelen. In toenemende mate vragen scholen er volgens de GGD zelf om. Men kan geen kwalitatief goede ruim te aanbieden of er is ruimtege brek. Binnen de GGD echter leeft kritiek op de methode. Men ver wacht dat dit de opkomst zal ver lagen en dat met name risico-kin deren hiermee uit het vizier van de dokters zullen verdwijnen. Ook zal het de Zeeuwse gemeen ten extra geld kosten. De GGD denkt ook over het in voeren van een speciaal telefo nisch spreekuur voor ouders van scholieren die vragen hebben. Gedacht wordt aan een spreek uur van twee uur per 14 dagen. Sinds de GGD en de deelnemen de Zeeuwse gemeenten zwaar aan het bezuinigen zijn, zijn er klachten gekomen over het scho lenpakket. Vorig jaar nog, deden de basisscholen in Axel hun be klag over wat ze een 'te mager pakket' noemden. De gemeente besloot voor dit schooljaar geen aanvullend pakket te kopen. Dat betekent dat leerlingen van de groepen zes tot acht niet onder zocht kunnen worden. De gezondheidsonderzoeken in het basisonderwijs zullen alleen nog plaatsvinden in de groepen twee en vier. Leerlingen van groep twee worden onderzocht op stoornissen van stem, spraak, taal en gehoor en krijgen ook be zoek van de jeugdarts. Bij leerlin gen van groep vier beperkt het onderzoek zich tot een gehoor- en oogtest en worden lengte en ge wicht gemeten. De GGD heeft alle gemeenten een basispakket 'Collectieve Preven tie ten behoeve van Jeugd' aange boden. Dit pakket is afgestemd op de huidige gezondheidssitua tie bij de jeugd. Dit pakket is ech ter niet volledig. De gemeenten kunnen een aanvullend pakket nemen. Axel heeft daar uit oog punt van bezuinigingen in de jeugdgezondheidszorg echter geen gebruik van gemaakt. Maar, de gemeente zal na het schooljaar bekijken wat de ervaringen zijn en of er de komende jaren wel een aanvullend pakket moet worden gekocht van de GGD. JfWigstijden: '•ttoivr. 8.30- 17,00 uur Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester J. Kruize van Oostburg is ern stig bezorgd over de toekomst van het Antoniusziekenhuis, „Wat ik gisteren bij de presen tatie van het advies over de ziekenhuisstructuur hoorde, stemde niet tot grote tevre denheid. Vooral het wegvallen van de acute zorg is een ader lating voor de streek." „Het betekent dat je voor vrij normale gevallen niet meer in Oostburg terecht kan. En als acu te zorg wegvalt, blijft er eigenlijk niet zoveel meer over." Zuigkracht Pessimisme ook bij de werkgroep Antonius moet b,lijven. „Volgens het rapport ligt het vooral aan de zuigkracht uit België dat het zie kenhuis is achteruit geboerd. Het ligt kennelijk niet aan een falen de directie of een aantal onwilli ge specialisten dat het ziekenhuis in Oostburg is uitgehold. Volgens het rapport ligt het alleen aan die zuigkracht. Maar hoeveel mensen zijn er niet uitgeweken naar Bel gië omdat ze in Oostburg niet ge holpen konden worden. Dat is toch eigenlijk de zaak om draaien?," zei een woordvoerder. Voor de ouderen in West- Zeeuws-Vlaanderen is het zie- kenhuis-nieuwe-stijl geen oplos sing. „Bij bejaarden is er altijd extra risico bij ingrepen. Dus die gaan in de toekomst automatisch naar Terneuzen. Je praat dan wel over meer dan een-vijf de van de bevolking," werd gisteren nog opgemerkt. „En over de tiendui zenden toeristen die hier zomers verblijven wordt in het advies he lemaal niet gerept," Verantwoordelijkheid Vraagtekens werden ook gezet bij het advies om dwingende con- venanten af te sluiten met onder meer de medisch specialisten om Oostburg de functies van kort verblijf, dagverpleging en een voudige ingrepen te laten uitvoe ren. Waar ligt de medische ver antwoordelijkheid voor de pa tient als die in Terneuzen is geo pereerd en in Oostburg moet uit zieken?, is een van de vragen die gesteld kan worden. „Een goeie vraag," zegt orthop- eed A. Corbeij, voorzitter van de medische staf. „Daarover zullen we moeten praten. Als de voorge stelde structuur wordt overgeno men dan vereist dat een enorme krachtsinspanning, met veel lo gistieke problemen die opgelost moeten worden. En samenwer king tussen le en 2e lijns gezond heidszorg en thuiszorg." Het uitgangspunt is, zo zegt Cor beij, dat zo optimaal mogelijke zorg wordt verleend. „Behandel je patiënten zoals je je familie behandeld wilt zien. Wij proberen dan ook de eerste be zoeken bij de specialist op een lo catie te houden die voor de pa tiënt het meest geschikt is, spreekuren bijvoorbeeld. Maar een aantal behandelingen kan niet op alle locaties plaatsvinden. Door de kwaliteitseis ontkom je er niet aan bepaalde zaken te concentreren, want ook wij wor den door onze verenigingen op de vingers gekeken wat betreft de zorg die wij leveren." Het advies van de commissie van wijze mannen bevatte voor Cor beij weinig nieuws. Aanwijzin gen daarvoor zijn volgens hem al te vinden in het indertijd opge stelde strategisch beleidsplan van het ziekenhuisbestuur en kwam vorig jaar tijdens een NZIdag ook aan de orde. „Dit is een compromis, waarbij alle partijen een beetje water in de wijn moeten doen." MUZIEK GOES Carillonconcert - door stads- beiaardier Sjoerd Tamminga - Grote kerk - 13.30-14.30 uur MIDDELBURG Tosca - staatsopera van Tartastan - Stadschouwburg - 20.00 uur Sinhead Lohan - concert Ierse folk - Engelse kerk - Simpelhuisstraat 12 - 20.30 uur Festival Nieuwe Muziek - diverse concerten - Kloveniersdoelen - za tlm di DIVERSEN CLINGE Volksdansen - zang - biljarten - Malpertuus Kaarting - Gouden Kroon - 14.00 uur MIDDELBURG Beweging in Wetenschap - le zing door Prof. S.J. Doorman - over Beweging in wetenschap en kunst - Aula Zeeuwse Bibliotheek - Kousteensedijk 7 - 20.00 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - St. Cecilia - 20.00 uur OOSTKAPELLE Beleef de Herfst - diapresentatie en excursie waterwingebied Oran jezon - Educatief centrum Oranje zon - Schoolstraat 4 - 13.30-16.30 uur OOST-SOUBURG Bingo - De Zwaan - Krommesingel - 19.30 uur SINT JANSTEEN Bieden en jokeren - Zondags Ver maak -14.00 uur WALSOORDEN Bejaardenschieting - Rue du Nord -13.30 uur ZUIDDORPE Bejaardenschieting - 't Schutte rs- lokaal -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Inde pendence Day Podium 't Beest - 20.30 uur De geest van de bijenkorf HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Twister 20.00 uur A time to kill 20.00 uur The Quest 20.00 uur De Zeemeerman MIDDELBURG Cinema 20.30 uur Jour de Fête VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Indepen dence Day Alhambra 2 - 20.00 uur Twister Alhambra 3 - 20.00 uur De Zeem eerman Alhambra 4 - 20.00 uur The Quest BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Diabolique 20.00 uur The nutty professor GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dia bolique 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur In dependence Day 22.30 uur Striptease 20.00 en 22.30 uur Fargo 14.30 en 17.00 uur The Quest 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Trainspotting 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Phenomenon 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Twister 14.30 en 17.00 uur It takes Two 20.00 uur The Rock KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Diabolique 20.00 uur The Nutty Professor 20.00 uur Twister DIVERSEN WALSOORDEN Schieting - café Rue du Nord - 14.00 uur ZUIDDORPE Schieting voor bejaarden - 't Ge meentehuis-13.30 uur CLINGE Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur Volksdansen - Concordia - 09.30 uur Gymnastiek voor bejaarden - Concordia-10.30 uur AXEL Koersbal - De Halte -14.00 uur TERNEUZEN Cursus aquareltekenen - Rivie renhuis - buurtvereniging Hof Zel- denrust St.-Annapolder NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur SAS VAN GENT Lezing voeding en kanker - De Speije -19.30 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.0 uur Bieden voor competitie - De Lie ve-13.30 uur

de Stem | 1996 | | pagina 13