Geen acute opvang in Oostburg 'Bittere pil' om te slikken DE STEM Weinig animo voor duurzaam bouwen 'Hontenisse nog jaren zelfstandig' Vestiging varkenshouderijen volgens Sas van Gent van de baan Patiënten Antoniusziekenhuis maar een paar dagen welkom voor eenvoudige zorg Molly's Rockschuur vandaag definitief dicht ill T avi O> lEKKMlI is >10ET IHI.IYÏ;> Antonius is als basisziekenhuis niet te handhaven C1 Axelse ouderen niet meer van het kastje naar de muur Alleen Hulst en Axel doen mee: Steenkamp laat gebak aanrukken bedienbare ramen, Ibaar stuur. Er is V.), rm Pensioénbreuk bin- rechtstreeks ten goede ^arna Iedereen heeft i werknemers ontstaan ar een goed pensioen. elektrisch een Vectrn Zeeland Van onze verslaggever Sas van Gent - De vestiging van vijftien grootschalige var kensbedrijven in de gemeente van Gent is van de baan. pe afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State hgeft voor wat betreft de wei- „j-ing van de bouwvergun ningen de gemeente in het ge lijk gesteld. je motivatie heeft de gemeente nog niet binnen. In een kort be- ncht laat de Raad van State al-' loon weten dat de bouwvergun ningen 'terecht geweigerd' zijn. De vijftien bedrijven zijn samen goed voor vijftig- tot zestigdui zend varkens. Het dagelijks be stuur van Sas is bijzonder in zijn nopjes met de uitspraak en roemt in een persbericht de 'vasthou dendheid en het vernuft van zo wel de bestuurderskant als van de ambtenaren'. Het is niet de eerste overwinning die Sas van Gent behaalt op de varkensboeren. Zo kreeg kreeg de Nuenense varkensmester M. Schepers eerder dit jaar het lid op de neus. Die had een milieu vergunning aangevraagd voor de vestiging van een mesterij aan de Loze Schoorweg in Philippine. Het ging hier om vijfduizend var kens. De gemeente honoreerde de aanvraag echter niet en kreeg - eveneens van de Raad van State - haar gelijk. Het rechtscollege was van oordeel dat de nabij gelegen woningen te veel last van stank zouden ondervinden. Ook vanuit de Sasse bevolking zijn de nodige protesten gevoerd tegen de komst van grootschalige varkensbedrijven. Zo zag in 1994 de werkgroep Anti Krulstaart In vasie het licht, die van mening is dat de mega-mesterijen niet in het Sasse polderlandschap thuis horen. De werkgroep heeft van meet af aan gewaarschuwd voor stank (amoniakzuur) en lawaai (vervoer door vrachtwagens). Werkgroep-woordvoerder M. Vereecken is dan ook bijzonder content met het nieuws dat de vijftien bouwvergunningen van de baan zijn. „Ja, dit is natuurlijk geweldig, een prima zaak. Het was al gebleken dat op de bouw vergunningen de meeste winst te behalen was. Dat gaat ons nu heel wat procedures schelen." De Anti Krulstaart Invasie had nog 'vier zaken bij de Raad van State lopen. Veehouders uit Oost-Brabant zoeken vanaf 1993 hun heil in het relatief lege West-Brabant en de provincie Zeeland. In hun eigen gebied kunnen ze niet meer uit breiden, omdat de gemeenten daar hun grenzen juridisch af grendelen. De meeste gemeenten in West-Brabant en Zeeland wa ren niet voorbereid op de plotse linge interesse van de Oostbra bantse varkenshouders. De Raad van State heeft in veel gevallen uitkomst moeten bieden, maar dat pakte niet altijd voordelig uit voor de gemeenten. Gisteren diende bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een concrete zaak over vier volgens de Raad terecht geweigerde bouwvergunningen Van onze verslaggever Oostburg - Het Antonius ziekenhuis in Oostburg wordt drastisch ingekrom pen. Geen 24-uurs acute zorg. Wel dagverpleging, planbare kleine ingrepen gevolgd door een kort ver blijf van maximaal vijf da gen, een hotelfunctie voor patiënten die elders een medische ingreep hebben ondergaan en moeten 'uit zieken', optimaliseren van de bestaande polikliniek door uitbreiding met onder meer een CT-scan. Dat moet de toekomst worden van het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Een toekomst zonder 24-uurs acute (spoedeisende) op vang en met een beddenreductie van 100 nu naar 35 tot 45 straks. De voorzieningen zoals die nu be staan in Terneuzen en Hulst moe ten gehandhaafd blijven. Dit is het advies dat een commis sie van 'wijze mannen' heeft uit gebracht aan Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, OZ Zorg verzekeringen en de provincie Zeeland. De opdrachtgevers gaan het rapport bestuderen en ont houden zich voorlopig van elk commentaar. De teloorgang van Antonius als I basisziekenhuis wordt volgens de I commissie vooral veroorzaakt I door de uitstroom van patiënten naar België. Gevolg was dat de j klinische zorg zich meer en meer h De Honte ging afspelen. Ook speelt mee dat niet zo lang gele den de specialistische verloskun de moest worden stopgezet op advies van de beroepsverenigin gen en de kritische blik van de Inspectie Volksgezondheid. »De vicieuze cirkel van concen- ji toatie in De Honte, vermindering ■tonische activiteiten in Antonius ffl aanhoudende zuigkracht van medische voorzieningen in Bel- h-Vlaanderen moet worden doorbroken," zo zegt de commis sie in zijn rapport. «itonius terugbrengen tot een eenvoudige polikliniek is volgens e commissie geen juiste strate- f- Door klinische zorg in Oost- weg te behouden wordt voldaan de maatschappelijke roep Voor een ziekenhuiszorg die voor een ieder toegankelijk en bereik- De commissieleden geven uitleg over hun advies voor het Antoniusziekenhuis, (v.l.n.r.) drs. R. de Greve, prof. A. de Roo en drs. J. de Beer. baar is. Ook voor behoud op ter- mijn'van De Honte is het noodza kelijk dat Oostburg de nu voorge stelde faciliteiten kan bieden. „Je flanken verdedigen," zo ver woordde commissielid drs. J. de Beer. Afspraken „Toenemend verlies van markt aandeel zal uiteindelijk de hele ziekenhuisgroep raken en nega tieve gevolgen hebben voor in standhouding van de in De Honte aanwezige zorg in de hogere (top klinische) zorgonderdelen". Bo vendien kampt De Honte met een relatieve overbezetting en Anto nius met een relatieve onderbe zetting. „Met een gedoseerde ver schuiving van klinische zorg (zo als geplande ingrepen en kort verblijf) kunnen de capaciteitste- korten en wachtlijsten in De Honte worden teruggebracht". Het verlies van de 24-uurs acute hulpverlening in West-Zeeuws- Vlaanderen moet worden opge vangen door goede afspraken tussen ambulancediensten, huis artsen, ziekenhuis en centrale post ambulancevoervoer. Daar naast dienen ziekenhuisdirectie, medische specialisten, zorgverze keraars, huisartsen en thuiszorg overeenkomsten te sluiten waar in zij zich verbinden om overeen komstig de lijnen van het voorge stelde advies de beoogde struc tuur van de ziekenhuiszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen gestalte te geven, zo meldt het rapport. uüen laten de actievoerders nog steeds niets aan duidelijkheid te wensen over. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE *5? ...I Van onze verslaggever Oostburg - De zorg van de West-Zeeuws-Vlaamse be volking over het voorbestaan van het Antoniusziekenhuis in Oostburg is aan de com missie van 'wijze mannen' - die gisteren advies uitbracht over de gewenste structuur van de ziekenhuisvoorzie ningen in de regio - niet on opgemerkt voorbijgegaan. Prof. A. de Roo (hoogleraar strategie en management van de gezondheidszorg), drs. R. Greve (voormalig directeur Planning en Bouw van het ministerie van Volksgezondheid) en drs. J. de Beer (directeur KPMG Manage ment en Consulting) beseften gisteren dat hun advies over de toekomst van het Oostburgse ziekenhuis voor die bevolking een 'bittere pil' is. Een ziekenhuis dat alleen maar open is van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf, zon der mogelijkheid voor acute op name of ingrepen met risico, is wat anders dan een instelling die rond de klok in vol bedrijf is. Hoewel, dat laatste was in Oost burg al langer niet meer het ge val. „En is ook niet te realise ren," zegt De Beer. Hij wijst op de ongeveer 450 acute gevallen die per jaar voor opname in Oostburg in aanmerking zouden komen. „Iets meer dan één per dag, waarvoor je alles standby moet houden." Antonius als louter polikliniek is ook niet aanlokkelijk. „Gewoon omdat De Honte dat niet kan opvan gen," zegt De Roo. En sluiting kwam helemaal niet aan de or de. „Dat is maatschappelijk on aanvaardbaar," zegt hij. Thuiszorg De personele gevolgen, als het advies wordt opgevolgd, zijn niet uitgekristalliseerd. Centra le voorzieningen als intensive care en laboratorium blijven voor de kantooruren behouden. Die zijn nodig voor de planbare ingrepen die gedaan worden. Alleen zijn er minder 'handen' aan de bedden nodig. De huidi ge 100 bedden worden er mini maal 35 en maximaal 45. Plus nog eens vijf voor de dagverple ging. In de verpleging en onder steunende diensten verdwijnen dus banen. Mogelijkheden zijn er wellicht in" overplaatsing naar De Honte of gaan werken bij de Thuiszorg, die straks ook meer ingeschakeld gaat worden bij de nazorg van ziekenhuispa tiënten. Gisteren was de commissie de hele dag bezig met het presente ren van zijn rapport. Na op drachtgevers kwamen ook me dische staf en ondernemings raad van het ziekenhuis. Daar na de huisartsen uit het werkge bied van het ziekenhuis en als laatste de werkgroep Antonius Moet Blijven (AMB). „Het had slechter gekund," zei huisarts J. de Meijer uit Sluis. „Wij moeten het rapport nog bestuderen maar op het eerste gezicht denk ik dat dit hét maximaal haalbare is. Het al ternatief is anders een polikli niek zoals in Hulst." Furieus De werkgroep AMB reageerde furieus. „Een slecht rapport zonder visie," verwoordt huis arts H. van der Pas uit IJzendij- ke, lid van de werkgroep. „In het rapport wordt volledig voorbijgegaan aan het belang van de patiënten en wordt de specialistenproblematiek niet aangeraakt." Zoals bekend stelt de AMB dat onder meer de on willige houding van een aantal specialisten om in Oostburg te werken, oorzaak van de uithol ling van het Antoniuszieken huis is. „En niet de uitstroom naar België." Zoals bekend pleitte de werk groep ervoor een derde orthop- eed en een gynaecoloog extra aan te trekken voor Antonius. De commissie vond dit niet reëel. „Dat moet dan gedaan worden binnen de bestaande budgettaire ruimte. En organi satorisch wordt het dan ook heel kostbaar de zaak overeind te houden. Volgens mij niet haalbaar," zegt De Roo. De commissie hoopt dat het ad vies wordt uitgevoerd. „Het gaat niet in de la- er komen ver volggesprekken," zei Greve. Volgens De Beer moet de koe nu bij de hoorns gevat worden, 'de sluipende achteruitgang bij Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen dient gestopt worden.' „Een keuze voor de functies po likliniek, planbare zorg, kort verblijf en hotelfunctie in Anto nius en handhaving van de posi tie van de voorzieningen in Ter- neuzen en Hulst voldoet aan het uitgangspunt om in Zeeuws- Vlaanderen duurzaam adquate ziekenhuiszorg te léveren," zo staat in het rapport te lezen. ZIE OOK ZEELAND - C2: 'Inkrimping ziekenhuis aderlating voor streek' ié CLU DINSDAG 15 OKTOBER 1996 in de gemeenten Sas van Gent en Brouwershaven. In 1994 werd aan de Brabanders M. Schepers, A. Brugmans, M. van Genugten en J. Wouters een bouvergunning voor een varkensstal geweigerd. Volgens de Raad van State te recht omdat de geplande stallen niet bestonden uit compartimen ten van elk maximaal 1250 vier kante meter. In verband met brandveiligheidseisen uit het Bouwbesluit is dat verplicht. Vestiging van varkensstallen aan de Loze Schorweg in Philippine, de Middenweg in Westdorpe en de Remoortereweg in Sas van Gent ging om die reden niet door. Van onze verslaggever Hulst - Op last van burgemeester A. Kessen wordt drugs café Molly's Rockschuur in Hulst vandaag definitief geslo ten. Een bord bij het hek van Molly's aan de Zoutestraat moet duide lijk maken dat betreden van het café-terrein van Molly's verbo den is. Plaatsing gebeurt door enkele ambtenaren van de gemeen te en politie-agenten. Eind mei kreeg de gemeente Hulst van de Middelburgse bestuurs rechter carte blanche om Molly's, waar softdrugs worden ver kocht, te sluiten. De gemeente heeft eigenaar Aarden nog even de tijd gegund om een horecavergunning aan te vragen. Die had hij, zo liet burgemeester Kessen weten, gekregen als hij onmiddellijk de drugsverkoop had gestaakt. „Maar hij is zijn afspraken niet nagekomen, er wordt nog op grote schaal drugs verkocht. Dus sluiten we het pand." Na eerst met succes de koffieshops in zijn gemeente te hebben lamgelegd, sluit Kessen nu ook het hoofdstuk Molly's af. Kessen zegt dat de gemeente nu de particuliere huisadressen, van waar uit drugs worden verkocht, gaat inventariseren. Ook gaat de ge meente de voormalige koffieshop Gandalf, die als drugshuiska mer fungeert, aanpakken. Van onze verslaggever Axel - Ouderen in Axel, die recht hebben op bepaalde sociale voorzieningen, worden in de toekomst niet meer van het kastje naar de muur gestuurd. Het college van burgemeester en wet houders wil een één-loket-functie in het gemeentehuis invoe ren. Bij dat ene loket kunnen ouderen dan terecht met hun aanvraag voor bijvoorbeeld kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. „Vervolgens moet de betreffende ambtenaar de cliënt duidelijk maken dat hij of zij ook recht heeft op bepaalde andere voor zieingen," aldus wethouder J. van Schaik, die verder een verho ging van de kwijtscheldingsnorm van 95 naar 100 procent in 1997 aankondigde. Van Schaik deed dat gisteravond in Axel op een redelijk bezochte bijeenkomst over armoede, geor ganiseerd door de ouderenbon den. Behalve de wethouders Van Schaik en Van Waes, waren ook alle Axelse politieke partijen, op de WD na, vertegenwoordigd. Centraal stond vooral de vraag waarom het zoveel moeite kost ouderen ervan te overtuigen dat ze recht hebben op kwijtschel ding. Of waarom ze geen aan spraak maken op een bijdrage uit de gehandicapten-pot. Drempel vrees, te moeilijke formulieren, ouderen houden niet graag hun hand op, waren enkele van de geuite redenen. Een ANBO-bestuurslid opperde het idee de computers van de ge meente en bijvoorbeeld de belas tingen aan elkaar te koppelen. „Dan kun je zien wie in aanmer king komt voor kwijtschelding en ze het geld gewoon geven. Dan omzeil je de drempel en hoeven ze ook niets te vragen." Praktisch niet uit te voeren en bovendien kan het niet uit privacy-overwe- gingen, vond Van Schaik. Maar hoe krijg je ouderen dan wel zo ver, dat ze aanspraak ma ken op zaken waar ze recht op hebben? Een klinkklare oplossing hadden de aanwezigen niet. Van onze verslaggever Terneuzen - Slechts twee van de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten zetten hun handtekening onder de overeenkomst die het milieuvriendelijk ontwerpen, bouwen en slopen van gebou wen regelt. Met uitzondering van Hulst en Axel doet geen enkele gemeente in deze streek mee aan deze rege ling. De rest van Zeeland vormt het eerste gebied in Nederland waar wel zo'n uniforme regeling voor dit zogenoemde duurzaam bouwen geldt. De overeenkomst die dat regelt, wordt morgen in aanwezigheid van staatssecreta ris D. Tommei ondertekend. Dat gebeurt aan boord van de rond vaartboot Madeleine, die om 13.30 uur afmeert aan de Piet Heinkade in Vlissingen. Het convenant Duurzaam Bou wen brengt eenheid in de regels die gelden ten aanzien van duur zaam bouwen. De overeenkomst is een initiatief van onder meer de provincie, de kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten, Zeeuwse woning corporaties, de Zeeuwse Milieu Federatie en de stichting Bewust Wonen. Van onze versla'ggever Kloosterzande - De Hontehisser burgemeester Th. Steen kamp is er zo heilig van overtuigd dat de gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen voor jaren van de baan is, dat hij gisteren gebak liet aanrukken tijdens de jaarlijkse perspresentatie van de nieuwe gemeentebegro ting. Dat staatsecretaris Van de Vondervoort de Zeeuwse Com missaris der Koningin Van Gelder heeft ingefluisterd dat de herindeling niet op de lange baan wordt geschoven, kan Steenkamp niet verontrusten. „Daar komt de staatssecretaris tijdens deze kabinetsperiode lang niet aan toe," stelt hij. „Ik kan ook wel eens zeggen dat dit of dat moet gebeuren, maar dat wil niet zeggen dat het ook door gaat. Naar de verre toe komst toe is een gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaan deren natuurlijk nooit uitge sloten. Dat zal natuurlijk ook afhangen van wat voor kabinet er straks weer komt." Steenkamp wijst er op dat de staatssecretaris in de Eerste Kamer heeft betoogd dat de herindeling in Zeeuws-Vlaan deren niet haar eerste prioriteit heeft. „Want dat zijn de zoge naamde twintig grote centrum gemeenten. Het grote steden beleid is de eerste zorg van het kabinet. Daar is zoveel discus sie over dat de staatssecretaris daar deze kabinetsperiode de handen aan vol zal hebben. En vanuit de provincie zijn er ook geen verdere initiatieven te verwachten." „Daarom durf ik te voorspellen dat Hontenisse nog jaren zelf standig zal blijven." In de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting zeggen B en W te 'hopen en vertrouwen' dat de discussie omtrent ge meentelijke herindeling in de regio zal verstommen. „En dat nu alle energie gestoken zal worden in een constructieve manier van samenwerken, een en ander in het belang van ge meenten en regio."

de Stem | 1996 | | pagina 11