Beleid inzake Oost-Timor ongewijzigd' 7 CHERMDE DIERSOORT. Tobback vreest zware vertrouwenscrisis Druk op Netanyahu neemt flink toe Taliban in het nauw Dole opent aarzelend de aanval op Clintons moraal GEZOCHT autobedrijf lusterd b.v. Kleintjes Hebo b.v. Deskundigen verdeeld over oorzaak TWA-crash Wantrouwen PvdA For Ladies and Gentlemen lasveld nw Auto's jte koop gevraagd Bedrijfswagen Bedrijfswagens BUITENLAND Nobelprijs verandert niets CDA <e voorwaarden jikbaar r snelle betaling verzekering t- GROEP DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Lebed steunt omstreden generaal Paus in het openbaar verschenen Major raakt weer Lagerhuislid kwijt Strijd Iraaks Koerdistan laait op Duitser niet vrij ondanks losgeld Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. NTAFEL echt ten, kloosterm'™! 1125.076-514^ £5x50x4? CD-Videp TV kast gesch. v. - 0162-522331 |DMEUBELli^-r wegens plaatsgeb» -- 076-5659775 6k op Bosch VAATVW? 200,-0486-421110 :entrifuge~^T?s 1000 toeren f7R B419211 V Bovag garantiebewijs -1 APK/WN keuring komobielbedrijf R» Door Bert Schampers Lsel-„Wij moeten het ar- Lt respecteren, desnoods „et gebalde vuisten in onze 'akken. Elk andere keuze zou i einde maken aan het de- ,cratisch systeem dat wij Ujen." Louis Tobback, voor eer van de Vlaamse socia len vreest een reusachtige vertrouwenscrisis als vandaag inderzoeksrechter Connerotte de zaak Dutroux wordt jehaald. lijf topmagistraten zullen van middag oordelen of de onder zoeksrechter en volksheld Jean- Jlarc Connerotte zijn boekje te uiten is gegaan door aanwezig nsteeg 2, Dong 0162-312171 kito's va.'87 t/m '95. Tel. 076-5036270. IVoorraad 400 auto's \WB-gekeurd N.A.P. tok huurkoop, leasing lil, financiering. Garantie Tel. 0162-683380. tContante betaling en ijwaring. 0162-430694. worden dagelijks geplaatst in de gehele oplage van DE STEM en BRABANTS NIEUWSBLAD. Oplage: ma. t/m vrij. 165.153 zat. 174.440 U bereikt met uw advertentie bij de KLEINTJES 385.900 lezers (Bron: Summo- scanner 1995) Bestel - Pick-ups en personen bussen service garantie Roosendaalsebaan 15-a 4744 SK Bosschenhoofd Rijksweg Roosendaal - Etten-Leur. Tel. 0165-341485. MAANDAG 14 OKTOBER 1996 te zijn op een benefietavond voor de slachtoffers van Mare Du troux. Heel België kijkt uit naar verdict. Kan Connerotte nog lan ger worden beschouwd als een magistraat die boven de partijen staat? Kan hem deze taxatiefout worden vergeven? Tobback sprak zaterdag op het congres van de Socialistische Partij in Oostende. „Miljoenen mensen zitten te wachten op het arrest", zei hij. „De hoogste rech ters moeten rekening houden met de gevolgen van hun beslissing, met een vorm van eensgezindheid in de samenleving." De voormalige Belgische minister van Binnenlandse Zaken verge leek de situatie met het voetbal spel. „We moeten accepteren dat de scheidsrechter voor een straf schop fluit. Maar niemand zal mij beletten te zeggen dat dit op een onbillijke manier is gebeurd of dat de televisiebeelden achteraf bewijzen dat het een niet terechte beslissing was." Een aantal vooraanstaande Bel gische juristen is van mening dat het Hof van Cassatie, het hoogste rechtscollege in België, strikt le gaal een interpretatie kan geven dat het beginsel van de partijdig heid door Connerotte niet is over schreden. Zij vinden dat verder moet worden gekeken dan de vraag of de partijdigheid van de rechter hier in het geding is. De juristen delen in verschillende krantenartikelen de opvatting dat er geen gevaar is op een ver breking van het vonnis-Dutroux door het Europees hof voor de Rechten van de Mens, iets waar de advocaat van Dutroux op gokt. Er bestaan met andere woorden juridische mogelijkhe den om Connerotte zijn werk te laten doen. Dat zei gisteren ook Paul Marchal, vader van het ver moorde meisje An. Hij is een van de organisatoren van een beto ging op zondag 20 oktober in Brussel. Er zijn ook geluiden te horen. De Waalse liberalen vin den dat het Hof van Cassatie niet het bewijs moet leveren van crea tiviteit, maar gewoon de wet moet toepassen. En een hoge Bel gische magistraat zei dat Conne rotte en officier van justitie Bourlet een deontologische fout hebben gemaakt en dus ontheven moeten worden van hun op dracht. Op verschillende plaatsen in België zijn gisteren kleine ac ties gehouden waarin steun werd betuigd aan onderzoeksrechter Connerotte. Die had vrijdag een ongebruikelijke oproep gedaan aan de bevolking. Hij vroeg ie dereen die wat over pedofilie en seksueel misbruik van kinderen weet of slachtoffer is, dit door te bellen op een speciaal telefoon nummer. Van die mogelijkheid is dit weekeinde massaal gebruik gemaakt. In Antwerpen hebben meer dan 5.000 bezorgde burgers hun handtekening gezet onder een petitie voor rechter Conne rotte. De lijsten worden vandaag aangeboden aan het Hof van Cas satie. De kans bestaat dat de vijf magistraten, die zich moeten uit spreken over Connerotte, hun oordeel uitstellen en vragen om aanvullende informatie. Dili (ap) - De Indonesische ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Nugroho Wisnumurti, heeft gezegd dat de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan Jose Ramos-Horta en bisschop Carlos Felipe Ximenes Belo er niet toe zal leiden dat Indonesië zijn beleid inzake Oost-Timor wijzigt. „Indonesië heeft al aangetoond dat het nimmer bezwijkt onder druk met betrekking tot Oost-Ti- Hoe zwaarder de druk, hoe onverzettelijker we worden", zo Wisnumurti volgens het Indo nesische persbureau Antara. De door Indonesië benoemde gouverneur van Oost-Timor be- ichuldigde Ramos-Horta, de in ballingschap levende politieke eider van het verzet tegen de In donesische bezetting van Oost- Emor, ervan toestemming te hebben gegeven voor het ver noorden en martelen van mede- fimorezen. Gouverneur Abilio Jose Osorio Soares zei volgens Antara het niet juist te vinden dat Ramos- lorta op hetzelfde voetstuk was geplaatst als Belo, die de prijs in ijn ogen wel verdient. Hij zei dat lamos-Horta zijn handlangers in de burgeroorlog tegen de Portu gese bezetting van Oost-Timor in 1975 toestemming gaf om te moorden en te martelen. Westerse kijk Nugroho noemde de toekenning m de prijs aan Belo en Ramos- Horta het resultaat van een on gunstige westerse kijk op Indone sië. Belo, de bisschop van de Oost-Timorese hoofdstad Dili, en Ramos-Horta kregen de Nobel- sprijs vrijdag toegekend voor 'hun «spanningen om een rechtvaar dige en vreedzame oplossing voor het conflict in Oost-Timor' te be werkstelligen. De Noorse Nobel- commissie zei de prijs aan de jiree te hebben toegekend in de Indonesië daarmee aan te zetten tot het tot stand brengen van een vreedzame regeling van het conflict. Indonesië, dat Oost- Timor in 1976 annexeerde, rea geerde evenwel direct furieus op de toekenning. Het CDA is verbaasd over de ver schillende reacties van minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Pronk (Ontwikkelingssamen werking) op de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede. PvdA- woordvoerder Van Traa verwijt Van Mierlo met zijn opmerkingen te voorzichtig te zijn. Pronk noemde de toekenning van de prijs aan de Oosttimorese bis schop Belo en balling Horta 'inte ressant, verrassend en welver diend'. Hij vindt het een goede zaak dat daarmee de kwestie Oost-Timor weer op de agenda staat. Van Mierlo hoedde zich er voor politieke uitspraken te ver binden aan de prijs om daar de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië niet mee te belasten. Dat riep bij CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer de vraag op wie er nu de minister van Buiten landse Zaken is. Hij gaat er van uit dat de voorzichtige formule ring van Van Mierlo ook die van het kabinet is. In die reactie kan het CDA zich goed vinden. PvdA-Kamerlid Van Traa vindt Van Mierlo juist te voorzichtig als het gaat om mensenrechten. Op het PvdA-congres in Zwolle nam uitgerekend Pronk zijn col lega Van Mierlo in bescherming. „Van Traa heeft geen gelijk. Er gebeurt achter de schermen meer dan hij denkt." Zo steunt Neder land de Tibetaanse bevolking zonder dit aan de grote klok te hangen, aldus Pronk. Jeruzalem/Amman (rtr/dpa/afp) - De Jordaanse koning Hus sein heeft gisteren aangedrongen op een snel resultaat in de on derhandelingen tussen Israël en de PLO over terugtrekking uit Hebron. „Het vredesproces was en is nog steeds in gevaar, tenzij deze on derhandelingen tot concreet en afdoend resultaat leiden", aldus Hussein na terugkomst in de Jor daanse hoofdstad Amman na een privé-bezoek aan Londen. De Jordaanse ambassadeur in Is raël, Omar al-Rifai, zei gisteren dat Israël zich moet houden aan de vredesakkoorden die het met de Palestijnen heeft afgesloten, 'zonder toevoegingen of wijzigin gen'. (ADVERTENTIE) I' maand* ERZEKERINGEN V van CZ. Kijk dat vind ik nou zo dat ze hun afspraken zo goo i. Ze zijn er als je ze nodig he CZ belde wat er dan allemao^ 'raamhutp was at door lampakket met alvast een e ■zer die ik bij CZ kon aanvrag Hing thuis. Wel even spanne e snel een kaartje naar Cl 9 ater bleken zelfs de rekening® j ,1 fersoon of Rabobank bank aM53^5000WB TilbufRj De Jordaanse ambassadeur ver klaarde dit na afloop van een ontmoeting met Dore Gold, de politiek adviseur van de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu. Hun bespreking diende ter voorbereiding van een ontmoe ting, deze week, tussen Netanya hu en Hussein. Vandaag heeft de Jordaanse vorst een ontmoeting met de Palestijnse president Yas ser Arafat. De Egyptische president Hosni Mubarak zei afgelopen week pas weer met de Israëlische premier te willen spreken als het Israëli sche leger zich uit Hebron heeft teruggetrokken. De bespekingen over deze kwestie, die vandaag in de Egyptische badplaats Taba zouden worden voortgezet, zijn echter met een dag uitgesteld. De Israëlische radio berichtte giste ren dat deze beslissing op ver zoek van de Verenigde Staten is genomen om tijd te winnen en de geschillen uit de weg te ruimen. Arafat beklaagde zich over de gang van zaken tot nu toe. „Over alle omstreden punten is al lang geen enkele vooruitgang be reikt". De Palestijnse president had gisteren in Nablus een werk- ontbijt met de Israëlische opposi tieleider en oud-premier Shimon Peres. Afghaanse soldaten die onder aanvoering van generaal Dostum strijden tegen de fundamentalistische Taliban-troepen, inspecteer den gisteren zandzakken bij de Salang Pas, ongeveer negentig ki lometer ten noorden van Kabul.Daar werd hevig gevochten. Vol gens hulpverleners en diplomaten zijn de Taliban door troepen van Masud, die een samenwerkingspact met Dostum had gesloten, te ruggedrongen naar de ingang van de Panshir-vallei, waar Masud zijn hoofdkwartier heeft. Zaterdag zijn tientallen Talibanstrijders gewond geraakt bij ge vechten. Hoeveel slachtoffers er precies zijn gevallen was niet dui delijk, mede doordat de islamitische traditie vereist dat doden zo snel mogelijk worden begraven. De positie van de Taliban, die na een zegevierende opmars twee weken geleden Kabul veroverden, is verder verzwakt door het besluit van de in het noorden gevestigde krijgsheer Rashid Dostum om de zijde te kiezen van Masud. FOTO REUTER New York (afp/rtr) - Een mechanisch defect was de oorzaak van het ongeluk met het TWA-toestel, dat in juli voor de kust van de Verenigde Staten na een explosie in de lucht met 230 mensen aan boord in zee neerstortte. Tot deze conclusie komen althans sommige hoge functionarissen van het Nationale Bureau voor Verkeersveiligheid NTSB. Daarmee weer spreken zij voor het eerst de theorie, die vooral de Federale Recherche FBI aanhangt, dat een bom of een raket de explosie waarschijnlijk heeft veroorzaakt, meldde de Amerikaanse krant de New York Times. De krant wijst erop dat de NTSB doorgaans nooit commentaar levert op onderzoeken, tenzij er sterke bewijzen zijn voor zijn bevindingen. De organisatie heeft sinds het ongeluk duizenden wrakstukken uit zee opgevist voor reconstructie. Het onderzoek richt zich op de oorsprong van de vonk of de hittebron die de kerosinetank van het vliegtuig heeft doen onbranden. (ADVERTENTIE) 19.23 uur Nederland 1 met Sybrand Niessen VERTROUWEN KOMT te voet en vertrekt te paard, zegt een oud spreekwoord. Bij de PvdA weten ze daar inmiddels alles van. Het vertrouwen van de kiezer in de sociaal-democraten kreeg enkele jaren geleden een flinke klap tijdens de WAO-pe- rikelen. Sindsdien heerst er zelfs binnen de partij groot wan trouwen als eigen voorlieden praten over sociale zekerheid. Dat bleek zaterdag nog eens op het partijcongres, dat voor een belangrijk deel handelde over de toekomstige standpunten van de partij op het gebied van de sociale zekerheid. Enkele weken geleden maakte een groep PvdA'ers onder lei ding van kamerlid Adelmund een nota openbaar, waarin voor stellen staan voor vernieuwingen op dit gevoelige terrein. 'So ciale zekerheid bij de tijd' heet het plan. Allerlei sociale voor zieningen zijn volgens de PvdA aan modernisering toe. Voor mensen die vaak tijdelijk werk aannemen bijvoorbeeld, willen Adelmund cs. een spaarsysteem van sociale rechten. Op die manier worden de rechten van deze zogenaamde flex- werkers beter gewaarborgd. Verder moet er een nieuw soort uitkering komen die arbeidsongeschikten en werklozen uit de bijstand houdt, andere verlofregelingen moeten meer ruimte scheppen voor zorgtaken in het gezin. Maar de achterdocht in de PvdA-achterban zit diep. Als de ver nieuwingen aantasting van de bestaande rechten betekenen hoeft het niet zo nodig. „Overal waar ik kom, moet ik eerst na drukkelijk zeggen dat niemand er op achteruit gaat," klaagt Adelmund in Zwolle. „Vervolgens roepen dan weer allerlei mensen: Hoe wil je het dan allemaal betalen?" Begin volgend jaar moet de PvdA tijdens een nieuw congres besluiten nemen over de toekomstige standpunten van de par tij over sociale zekerheid. Twee jaar lang heeft de PvdA inmid dels trouw meegeholpen het regeerakkoord uit te voeren. Daarbij is voor miljarden bezuinigd op uitkeringen. Die bezui nigingsopdrachten uit het regeerakkoord zijn voor een groot deel afgewerkt. Voor de PvdA lijkt de tijd nu gekomen om het verloren vertrouwen terug te winnen en het sociale gezicht weer eens lekker op te poetsen. En dat gebeurde dan ook in alle heftigheid op het congres: pre mier Kok, minister Melkert van Sociale zaken en vice-partij- voorzitter Vreeman hadden het vooral over sociale zekerheid. Die is alleen bij de PvdA in goede handen, betoogde de een na de ander. De VVD werd als afschrikwekkend voorbeeld voor gehouden aan de congresgangers. Maar zelfs in eigen gelederen bleef het wantrouwen voelbaar. Moskou - Aleksandr Lebed, de veiligheidsadviseur van de Russi sche president Boris Jeltsin, heeft gisteren een lans gebroken voor diens omstreden ex-lijfwacht, Aleksandr Korzjakov. Lebed prees Korzjakov tijdens een politieke bijeenkomst aan als zijn opvolger als parlementariër. Lebed moet zijn mandaat in de Doema, het lagerhuis, neerleggen omdat hij een regeringsfunctie heeft aanvaard. Jeltsin had Korzjakov in juni ontslagen als chef van de presiden tiële lijfwacht omdat hij in opspraak was geraakt. Hij zou tiental len miljoenen dollars hebben afgeperst van zakenlieden. Rome - Paus Johannes Paulus II is gisteren, vijf dagen na een ope ratie aan zijn blindedarm, weer in het openbaar verschenen. Na dat enkele duizenden pelgrims op het plein voor het Gemelli-zie- kenhuis in Rome het eerder op de ochtend opgenomen angelusge bed hadden beluisterd, liet de 76-jarige kerkleider zich ruim vijf minuten aan het venster van zijn kamer zien. Londen - Opnieuw is een Conservatief Lagerhuislid overgelopen naar een andere partij. Peter Thurnham, afgevaardigde voor Noordoost-Bolton, maakte zaterdagavond bekend dat hij voor taan in de fractie van de Liberaal-Democraten zal zitten. Het La gerhuislid zei dat hij met zijn desertie wilde protesteren tegen 'pogingen van de regering om onderzoek naar financiële schanda len tegen te werken'. Turnham is de derde Tory die de partij in de steek laat. Irbil - „Het is gewoon een nieuwe dag. De KDP is weg en de PUK is weer aan de macht. Gisteren wapperden de gele vlaggen, nu hangt het groene doek hier weer." Een anonieme woordvoerder in de zojuist door de Patriottische Unie Koerdistan (PUK) heroverde stad Sulaimaniya in Iraaks Koerdistan omschrijft op laconieke wijze de machtswisseling in de stad. Die kwam gisteren zonder bloedvergieten opnieuw in handen van Koerden-leider Jalal Talabani. Wiesbaden - Een rijke Duitse zakenman is begin deze maand ont voerd en nog niet vrijgelaten, ondanks betaling eerder deze week van een losgeld van ruim vier miljoen gulden. Dat heeft de politie van Wiesbaden zaterdag bekendgemaakt. De 40-jarige Jakub Fiszmann werd in de nacht van 1 op 2 oktober in Frankfurt door onbekenden ontvoerd. Fiszmann is niet het eer ste lid van zijn familie dat wordt gekidnapt. Vijf jaar geleden is het toen zesjarige neefje van Fiszmann in Keulen ontvoerd. De ontvoerders lieten de jongen na drie dagen vrij, samen met een schoolvriendinnetje dat eveneens was ontvoerd. Er werd toen geen losgeld betaald. Het heeft er alle schijn van dat de ontvoerders van destijds op nieuw actief zijn en alsnog een deel opeisen van het familievermo gen van naar schatting enkele honderden miljoen guldens. Door Bert Ummelen Washington - Stel dat hij de keuze had: te verliezen als een heer of te winnen als een moddervechter. Bob Dole, de Republikeinse presidents kandidaat, lijkt er nog altijd niet helemaal uit. Zaterdag besloot Dole, tijdens een strategieberaad met zijn ad viseurs in Washington, een 'tweede front' te openen. De res terende drie weken van de cam pagne, met het tweede tv-debat van woensdag als hoogtepunt, zal hij karakter en moraal van president Clinton ter discussie stellen. Maar tegelijk houdt hij vol dat hij 'zichzelf niet in de modder ziet'. Hun hoffelijke campagnestijl heeft Dole en zijn running mate Jack Kemp niet veel opgeleverd. En dus is de druk toegenomen om de president harder aan te pakken. Opinieonderzoek wijst uit dat veel Amerikanen, ook als ze er- tóe neigen op Clinton te stem men, bedenkingen hebben over de integriteit van de president. Die bedenkingen, zeggen achter de revers zelfs Clinton-mensen, zijn beter te exploiteren dan de Dole-campagne tot dusver heeft gedaan. Alleen: hoe agressief precies moet Dole worden? Zijn advi seurs zijn openlijk verdeeld. Het zaterdagse beraad lijkt dan ook geen al te helder concept te heb ben opgeleverd. Het is de bedoe ling dat de kiezers de komende weken voortdurend herinnerd worden aan de affaires (White water, Travelgate, FBI-dossiers) die het Witte Huis omgeven, dat ze zich eens te meer de vraag stellen of Clinton wel het karak ter heeft om president te zijn, maar zonder dat zijn persoon di rect wordt aangevallen. Kemp, die zaterdag Dole's we kelijkse radiopraatje voor zijn rekening nam, gaf misschien een voorproefje van de nieuwe aan pak. Hij beschuldigde de rege ring Clinton van 'een patroon' van ethische problemen 'dat droevig is en alle Amerikanen zorgen baart'. Daags na het tv-debat tussen Kemp en vice-president Al Gore van afgelopen woensdag stak in Republikeinse kring de storm op. Kemp werd verweten dat hij de nice guy, de aardige vent, had uitgehangen en daar won je geen verkiezingen mee. Een potpourri van gemiste kansen was het de bat geweest. In feite is het aan Kemp te wij ten dat Dole voor zijn dilemma staat: proberen Clinton zoveel mogelijk te discrediteren in een alles of niets poging om zijn ach terstand in de polls alsnog in te lopen, of zijn reputatie veilig stellen op een moment dat zijn langdurige politieke loopbaan naar een eind neigt. Volgens in siders heeft Kemp al in zijn eer ste gesprekken met Dole laten weten niets te voelen voor de rol van attack dog, aanvalshond, zoals die in naoorlogse Republi keinse campagnes door running mates als Nixon (Eisenhower), Spiro Agnew (Nixon) en Dole zelf (Ford) is gespeeld. Het grote voordeel van zo'n running mate- aanvalshond is dat de tegenstan der van onder uit de zak kan worden gegeven, terwijl de pre sidentskandidaat zijn waardig heid behoudt. In het Dole-team zijn het zwaargewichten als oud-onderwijsminister William Bennett en oud-VN-ambassad- rice Jeanne Kirkpatrick die de afgelopen dagen hebben aange drongen op een veel agressievere aanpak van Clinton. Zij kregen weerwerk van andere adviseurs, onder wie campagne-leider Scott Reed. Toen afgelopen week, bij rallies in New Jersey en Illinois, lokale partij-co- ryfeeeën Dole introduceerden met geestdriftige grappen over handel en wandel van de Clin tons, reageerde Reed met een memo. Daarin wordt een scher pe grens getrokken tussen kwes ties die zich wel of niet niet le nen 'voor publieke discussie'. Persoonlijke aanvallen op de president zijn 'voorbij de grens',, aldus het memo. Het is niet in de eerste plaats zorg om de klank van de naam Dole in toekomstige geschiede nisboeken die mensen als Reed beweegt. Volgens hem en andere strategen is de electorale munt waarde van een meer agressieve campagnestijl dubieus. Zij heb ben nu juist hun best gedaan Dole, en de Republikeinen in het algemeen, te ontdoen van het grimmige image dat ze aan kleeft. Dole's achterstand in de polls komt goeddeels voor rekening van vrouwelijke kiezers, en die zijn allerminst gecharmeerd van negativisme in de politiek. Uiteindelijk kiest Dole hoe, met welke kwesties en op welke toon, hij de president woensdag en de daarop volgende dagen te gemoet treedt. Nooit was hij zo dicht bij de vervulling van de hartstocht die zijn leven inhoud en richting heeft gegeven. Maar, zegt een intimus, Bob Dole is ge voelig voor het argument dat zijn reputatie in de geschiedenis op het spel staat. Toen hem eind vorige week in een tv-interview werd gevraagd welke prijs hij wilde betalen voor een overwin ning, zei hij letterlijk: 'Ik wil graag winnen, maar er zijn zeke re grenzen, en ik zie mezelf de laatste drie weken niet in de modder'. Hij zei ook dat hij 'vre de met zichzelf' wil hebben als het allemaal voorbij is.

de Stem | 1996 | | pagina 5