Busramp Turkije: 7 Nederlanders dood <f> t itoxtcl Het einde van een tijdperk bij Ajax Douane onderschept grote partij heroïne x< 'Staat maakt geen kans op nazi-goud uit Zwitserland DE STEM IANG - GLAS i - ZONWERING special De Stem voor stad en streek AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Zangeres Mirella probeert het alleen 01 Mooi cultureel allegaartje in de huiskamers 'Ifor moet tot 1998 in losnië blijven' 17.088 jaar cel 'oor Spaanse kinderverkrachter Voorlopig geen 4ANSSENSbv_ Touringcar slipt en stort in diep ravijn Nico Haasbroek hoofdredacteur NOS-Journaal 4 weken voor ƒ17,- ["OBER 1996 D8 DE STEM PAGINA ^'ODELBV-ljS- 71 031 1 "00021 I I I I I VRIJDAG 11 OKTOBER 1996 lOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 7/15 Opklaringen In de ochtend nevel of mist. Het blijft droog. Er is weinig of geen wind, in de loop van de dag volgen opklaringen. DEEL ij is voorlopig niet van 2, 21.52 uur). FOTO HENK TUKKER Baoten", vat de oude Rus- tragische leven samen. Briester, toont Gerard Ja- ocumentaire Stalin had waarvoor hij zojuist een gekregen: je geloof in al- ize decor van de onmete- Siberië, ontfutselt hij de mingen over de terreur ortaties en de massagra- gevoelens over het eom- n zestig, gevolgd door de tsjov. Het zal deze men- of het beestje nu peres- nmunisme, als er maar Bomt. En dat is anno 1996 nensen die de afgelopen lve familie zijn kwijtge- le geloof en vertrouwen in .5 uur) 3op van haar leven ten op- van haar moeder heeft ouwd, komen op een nacht al naar boven, land 1,00.50-02.20) Itfeuer Oostduits/Zweedse ilm uit 1954 (zwart-wit). Wolfgang Staudte. Irollen: Leonhardt Ritter, Nauman en Waltraud |enorm strenge winter van lijn de bewoners van een in de Atlantisch Oceaan eer in staat om te overle- or middel van visserij. De nood van de eilandbewo- eidt ertoe dat de vuurto- kchter' het licht van de oren dooft, waardoor een op de klippen loopt. De is voor de eilandbewoners als het schip geen voedsel, een groep kinderen bleek 'voeren. island 2,01.20-02.50) i Way to the Front? Ameri- fee speelfilm uit 1970. Regie: Lewis. Hoofdrollen: Jerry Jan Murray en John [edie. Een neurotische mil- besluit een eigen legertje te stellen om tegen de na- vechten. De mannen ver en naar Italië, waar ze een officier willen kidnappen Èjn identiteitspapieren te Ichtigen. 1, 01.30-03.05) iief. TROS: 7.30 Aktua. TROS: 9.02 Per- tief. NPS: 10.02 Start. 10.30 Wat een taal. Een leven lang. 12.05 Weldenkende >en. 13.08 NPS-Bijlage. RVU: 14.02 kleur nnen. NCRV: 15.02 De wereld zingt Gods 5.50 Tekst en uitleg). TELEAC/NOT: 16.02 [s NPS: 17.05 Radio UIT. PP: 17.50 A0V. 18.08 Actualiteiten en religieus pro- lima in het Nederlands. 18.30 Religieus jramma in het Turks. NPS: 19-00 Nieuws dualiteiten in het Turks. 19.45 Nieuws en [aliteiten in het Marokkaans en Berbers. Nieuws en actualiteiten in het Chinees. -AC/NOT: 21.00 TeleScoop. VPRO: 22.W •5 De avonden met om ca. 22.04 Het ui t; ca. 22.10 Shakespeare is dood; ca. 23. iale opnames en een gesprek; verder mei vijde blik «den (rtr) - De internationale redesmacht Ifor moet nog ten linste tot 1998 in Bosnië blij- eii, wil het land een kans maken pherstel van de recente oorlog, it heeft Carl Bildt, de interna- oiiale waarnemer van de niet- ftaire aangelegenheden in tenië, gisteren tijdens een toe- praak in Londen gezegd, 'e aanwezigheid van Ifor dient eoral als afschrikking, zodat oor alle partijen duidelijk is dat en nieuwe oorlog geen optie is, o hield Bildt zijn gehoor voor. Mrid (dpa) - Een Spaanse Muerverkrachter die zich aan Ke stiefkinderen en zijn eigen vergreep, is gisteren tot ™u jaar cel veroordeeld. rechtbank in Las Palmas "lan Canaria) beschouwde het B bewezen dat Antonio Millan an 1988 tot 1995 in totaal 1005 eer hjn zoon en de dochter en Van zijn nieuwe vrouw ver- 'entte. Voor vrijwel elk mis- J kreeg hij zeventien jaar en maanden. Tel. 076-5651377 Tel. 076-5148966 Tel. 076-5224375 Door Jaap van Essen Amsterdam - Stil was het geweest in de kleedkamer. Vooral erg stil. Net zo stil als in september 1991, toen Aloysius Paulus Maria van Gaal de Ajax-selectie vertelde wat hij als opvolger van Leo Beenhakker zou gaan doen. Destijds werd er nog wel wat gegniffeld om die wel erg vlotgebekte trainer, die als spe ler niet goed genoeg was voor Ajax 1 en als coach nog helemaal niets bewezen had. Er werd niet openlijk gelachen natuurlijk, maar scepsis was er wel degelijk. Gisterochtend werden er in de kleedkamer helemaal geen ironische blikken gewisseld. En er werd ook niet veelbetekenend geknip oogd. Want de 'blaaskaak' van weleer kon digde aan dat hij aan het einde van dit sei zoen vertrekt als technisch directeur. Louis van Gaal wil zijn vleugels uitslaan, zo ver telde hij, en iedereen begreep dat hij het ein de van een tijdperk aankondigde. Hij werd in 1991 omschreven als een bluf- fertje, een grootbek, een praatjesmaker. Maar de vroegere voorzitter Ton Harmsen, die Van Gaal in 1988 als jeugdtrainer bin nenhaalde, had het goed gezien. 'Hij is ver domd arrogant. Maar bij Ajax houden we wel van arrogante mensen. Daarom past hij bij ons'. Louis van Gaal maakte iedereen bij Ajax meteen duidelijk welke richting hij uitwil de. Zijn hart was nimmer een moordkuil, hij zei waar het op stond. Amper een week hoofdtrainer vertelde hij Louis van Gaal. de toenmalige spits John van Loen dood leuk: 'Jij past niet bij Ajax'. Hard, maar eer lijk. Van Loen wist waar hij aan toe was. Met zijn specifieke werkwijze en optreden, zeker bij journalisten niet altijd geliefd, dwong Van Gaal langzaam maar zeker res pect af. Maar vooral behaalde hij resultaten. In 1992 veroverde Ajax de Uefa-Cup, in 1993 de KNVB-beker, in 1994 de landstitel en de nationale Supercup. In 1995 volgde weer een landskampioenschap, de Europa Cup 1 én de wereldbeker. En 1996 tenslotte was goed voor de Europese Supercup en op nieuw de nationale titel. In zijn laatste acht maanden als Ajax-trai- ner kan Louis van Gaal nog drie prijzen aan zijn totaal toevoegen, maar daarna moet Ajax aan de hand van een andere coach suc cessen zien te behalen. Van Gaal heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij na Ajax nog twee dingen wilde: bondscoach worden en bij een buitenlandse topclub werken. De klus buiten Nederland was hij mogelijk al eerder gaan klaren, wanneer de privé- omstandigheden anders waren geweest. In januari 1994 overleed na een langdurige ziekte zijn vrouw Fernanda. Louis van Gaal bleef achter met twee dochters. Die moesten eerst op eigen benen kunnen staan, zo oor deelde hij. Dat moment is bijna aangebroken. „Ik heb de laatste twee keer mijn contract steeds maar met één jaar verlengd, juist vanwege de privé-situatie. Nu denk ik dat de omstan digheden mij niet meer belemmeren. Nee, een nieuwe club heb ik op dit moment nog niet. Zelfs geen aanbiedingen. Maar die zul len wel komen, denk ik zo." ZIE OOK SPORT -B1: - 'Geest' van Cruyff waart door Arena - Woorden maken de man bij Van Gaal vignet voor Duitse snelwegen Jonn (dpa) Er komt voorlo- 8 8 geen autovignet voor de Ju! ®elwegen. Er bleek e,ren het Duitse parle- Jr onvoldoende steun vu ?e, bering van deze SlasWngv°°rde auto eieren had het Plan i; '"gediend. Van onze verslaggever Vlissingen - De douane en Vlissingse politie hebben een partij van negen kilo heroïne, met een handelswaarde van ongeveer een half miljoen gulden, in beslag genomen. Dat is gisteren be kend gemaakt door de politie in het district Oosterscheldebek- ken. Louis bedankt In verband met de partij hard drugs zijn reeds op 2 en 6 okto ber twee aanhoudingen verricht. De douane hield op 2 oktober op de snelweg Vlissingen-Bergen op Zoom, ter hoogte van Kruinin- gen, een auto aan voor een routi necontrole. Daarbij vonden de douaniers vier kilo heroïne in het voertuig. De bestuurder, een dertigjarige Amsterdammer, werd ingesloten op het politiebureau in Goes. Uit het verhoor van de man werd duidelijk dat de verdovende middelen afgeleverd waren door een bemanningslid van een bulkcarrier die onder Turkse vlag voer en in de haven van Vlissingen lag. Politie en douane stelden in op dracht van de officier van justi tie enkele dagen na de aanhou ding van de Amsterdammer een onderzoek in aan boord van het schip. Daarbij troffen ze nog eens vijf kilo heroïne aan. Een 53-jarig bemanningslid werd aangehouden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De politie sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. *aU AUTHORISED DEALER De nieuwe Harley-Davidson kledingcollectie; winter '96/'97 is binnen bij: O.l.T. Harley-Davidson Liniestraat 121.4816 BG Breda Tel.076-57 I0 7I9 RENAULT ROOSENDAAL BREDA 0165-549130 076-5229600 Van onze redactie buitenland Antalya - Een busongeluk in het zuiden van Turkije heeft gisteren aan zeven Nederlan ders het leven gekost. Ook een Duitse toerist kwam om. Twaalf Nederlanders raakten gewond. Van drie van hen staat vast dat ze ernstige ver wondingen hebben opgelo pen. Het ongeluk gebeurde bij het dorp Sogutcuk, tussen Antalya en Korkuteli. Volgens de Turkse politie reed de bus vermoedelijk te hard tijdens een afdaling. Op het natte, wegdek raakte het voer tuig in een slip, botste tegen een personenauto, sloeg enkele keren over de kop en belandde in een 35 meter diep ravijn. De Turkse chauffeur, die volgens één van de inzittenden in slaap was gevallen, is gearresteerd. In de bus zaten 33 mensen: negen tien Nederlanders, de chauffeur en een Turkse gids en een aantal Duitsers en Zwitsers. De bus was onderweg naar de toeristische trekpleister Pamukkale, onge veer tweehonderd kilometer ten noordwesten van Antalya. Het reisje was georganiseerd door de Turkse organisatie Sun Tours. De ANWB coördineert de hulp verlening vanuit Nederland. Een vliegtuig met Nederlandse art sen, verpleegkundigen, psychia ters en psychologen is gistera vond naar Antalya gevlogen om de overlevenden op te vangen. Aan de hand van de bevindingen 5 IIzmir "kr.T. i U R KI JE rU Bus na slippartij in ravijn gestort. e 1/ recC r Zw.Zee Gr.lanar-lTurk"e Midd. ÏSyrfë Iran anp Zee Irak Middellandse Zee 50 km van dit team wordt besloten hoe en wanneer de slachtoffers wor den gerepatrieerd en wanneer fa milieleden naar Turkije worden overgevlogen. De ANWB heeft een speciaal in formatienummer (070-3145151) geopend. Dit nummer werd gis teravond al ruim drieduizend keer gebeld. De meeste mensen wilden weten of familie of beken den van hen in de bus zaten. De ANWB heeft inmiddels een. com plete lijst met de namen van om gekomen en gewonde Nederlan ders, maar de organisatie wacht met publicatie totdat alle fami lieleden op de hoogte zijn ge bracht. De meeste Nederlandse gewonden liggen in het staatszie- kenhuis in Antalya. De omstan digheden zijn daar slecht, aldus een woordvoerder van de Neder landse ambassade. Er wordt ge probeerd de gewonden zo snel mogelijk naar ons land over te brengen. Volgens de directeur van het ziekenhuis kan een aan tal gewonden mogelijk vandaag al naar huis. Het busongeluk is dit jaar tot nu toe het zwaarste verkeersongeval in Turkije waarbij buitenlanders zijn betrokken. Ongevallen met bussen komen veel voor in dit land. Van onze verslaggever Amsterdam - Nederland kan op basis van het internationaal recht geen enkele aanspraak maken bij de Zwitserse regering op 75.000 kilo nazi-goud ter waarde van anderhalf miljard gul den. Met de ondertekening van het Verdrag van Parijs (najaar '45) en het. Verdrag van Washington (mei '46) heeft de Staat af stand gedaan van schadeclaims aan het adres van de Zwitserse regering. Dat verklaart onderzoeker G. Aalders van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. Hij heeft uitgebreid onderzoek verricht naar het goud dat tijdens de Tweede Wereld oorlog door de nazi's in Neder land is geroofd en in Zwitserse bankkluizen is ondergebracht. Nederland is gehouden aan inter nationale verdragen, ook indien ze namens Nederland zijn onder tekend. De Nederlandse regering heeft in het najaar van 1945 de geallieerde mogendheden, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, een mandaat gegeven om namens haar het Verdrag van Parijs te ondertekenen. Dat is ook het geval geweest bij het Ver drag van Washington, waarin een afkoopclausule voor Zwitserland is opgenomen. De Zwitserse regering is mei 1946 akkoord gegaan met een eenmali ge uitkering van een schadever goeding van 250 miljoen Zwitser se francs in puur goud aan de landen die door de nazi's van hun goudvoorraad zijn beroofd. Dat was een afkoopsom. Nieuwe aan spraken op schadeclaims kan de Zwitserse regering naast zich neerleggen. De ministers Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken en Zalm van Fi nanciën zijn vooralsnog niet van plan zich zonder meer neer te leg gen bij de gedachte dat Neder land geen gestolen goud meer kan claimen. De bewindslieden heb ben besloten een onderzoek te la ten uitvoeren naar de kans op een vordering op de Zwitserse rege ring en banken. Aalders acht deze poging van de Nederlandse regering 'vrijwel kansloos'. Hij verwacht dat de dreiging van een boycot van de Zwitserse banken door de Ameri kaanse banken meer kans op een uitkering van goud biedt dan een beroep op internationaal recht. De Nederlandse regering gaat niet na in hoeverre Nederlandse staatsburgers goud of geld kun nen claimen bij een tiental Zwit serse banken. Rotterdam (anp) - Nico Haasbroek (52) volgt Gerard van der Wulp op als hoofdre dacteur van het NOS-Jour naal. Haasbroek is nu nog hoofdredacteur-directeur van de regionale omroep Ra dio Rijnmond. Hij treedt uiterlijk 1 februari 1997 in dienst van het NOS- Journaal. Van der Wulp wordt voor de NOS corres pondent in de Verenigde Sta ten. Haasbroek was vanaf 1965 tien jaar free-lance journalist, met name voor de Vpro. Van 1975 tot in 1981 was hij achtereenvolgens correspondent in Bonn en New York voor de radio (Va- ra, Vpro en NOS) en tv (Va- ra), de Haagse Post en Het Vrije Volk. In 1983 trad hij aan bij Radio Rijnmond. (ADVERTENTIE) Terneuzen Oppervlakte: 12.000 ha, Inwoners: 35.094 Markant punt: sluizencomplex aan het kanaal Gent-Terneuzen, waar schepen tot 60.000 ton kunnen worden geschut. Verklaring gemeentewapen: van goud, beladen met een leeuw van keel met in zijn rechterpoot een sleutel van blauw, zwemmende op een blauwe zee en zilver; het schild gedekt met een kroon met vijf fleurons, alles van goud. I Ik neem een proefabonnement: I Naam: Adres: Postcode: Plaats: II Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1