'Duurzame landbouw bemoeilijkt' p5S" I Zaak-Ter Laak overschaduwt Klompéprijs Gestraften werken aan onderhoud van natuur Hercules-ramp: Amerikaanse advocaat wil Lockheed aanpakken Van der Stoel krijgt C arnegie-v redesprij s Burgemeester Kessel tilde fiscus jarenlang 'Diekstra schreef heel psychologieboek over' Conflict over werk onder minimumloon dëStem BINNENLAND A3 proefschrift: traditionele agrarische organisaties en overheid werken niet mee Boereninkomen in toekomst flink omlaag EZ Man bekent diefstal auto's bij voetbalclubs Sorgdragerlaat rol OM in zaak Lancee bekijken Man verdacht van verkrachten twee meisjes (13) Wereldklasse in woonkeukens Wereldklasse in woonkeukens Fietsersbond wil zij-afscherming vrachtauto's DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 oot-Brittannië en Ier|a .stig weer Na mist, gereJ' n. Vooral m Ierland hotland wolkenvelden en af toe regen. MiddagtemPer! ur van 12 in het noordwest™ lfpë en Luxemburg: Rustj i bewolkt weer, eerst no? ins op wat lichte (mot)rege» de nacht en ochtend plaat®' k mist. Vrijdag vooral 's mid~ Igs ook zon. Middagtempera ur ongeveer 15 graden l„ istgebieden flink lager, oord- en Midden-Frankrijk 'olkenvelden en vrijwei -oog. Nevelig, plaatselijk ns op mist. In de loop van de g af en toe zon. Middagtem- ratuur tussen 15 en 18 gra. uid-Frankrijk: Perioden met n, maar eerst ook wolkenvel- n. Kans op een enkele bui In nacht en ochtend in het bin- nland kans op mist. Maxima n 16 graden in de Auvergne t circa 22 langs de Middel- idse Zee. rtugal: Vrij zonnig. Droog ddagtemperatuur rond 23 iaden. •anje: Langs de Golf van Bis- aje wolkenvelden en plaatse- Ik regen. Verder droog en innige perioden, langs de istkust ook wat stapelbewol ^dertigduizend ^jongeren Doping gewild bij jongeren in sportscholen Scholen gebruiken do- W stelt dopingdeskundige l dé Boer van de Universti- teit Utrecht. Hij sprak gisteren op het congres J-Jn de apothekersorganisatie KNMP over sport en doping. Doping is vooral populair bij bo dybuilders. Anabole steroïden „orden het meest gebruikt, maar sporters zijn ook niet vies van amfetaminen, clenbutorol en groeihormonen. Niet alleen top sporters grijpen naar de midde len maar ook recreatieve spor ters proberen hun prestatie en hun uiterlijk er mee op te krik ken. De Boer deed tijdens de Neder landse kampioenschappen body building in 1994 onderzoek naar het gebruik van doping onder zo wel de deelnemers als de toe schouwers. De respons op de vragenlijsten was laag, een kwart van de aanwezigen vulde slechts de vragenlijst in. Van degenen die wel meededen erkende bijna 70 procent ooit do ping te hebben gebruikt. Negen tig procent gaf aan last te hebben gehad van bijwerkingen. De Boer somt een lange lijst op: im potentie, hartklachten, depres sie, borstvorming, verhoogde seksuele aandrang en agressie. De meeste sporters krijgen do ping via hun trainer/coach. „Waar die middelen oorspronke lijk vandaan komen is moeilijk te achterhalen. Een deel komt waarschijnlijk uit Rusland en In dia," zegt De Boer. Daarnaast krijgt een kleine groep doping via huisarts of apotheker. Prof. dr. H. Kuipers, oud-we reldkampioen schaatsen, pleitte op het congres voor opschoning van bestaande dopinglijsten. Volgens Kuipers komen op de lijsten middelen voor die geen positief effect hebben op de pres taties van topsporters. „Dit scheelt geld en tijd want het is niet nodig om middelen te con troleren die de prestaties niet beïnvloeden," stelde hij. Als voorbeeld noemt hij cafeïne. „Mensen die nooit cafeïne ge bruiken, hebben er meer baat bij dan grote koffiedrinkers. Het haalt iets uit maar aan de andere kant heeft iedereen toegang tot het middel. Overal kan je koffie en thee kopen. En uit onderzoek blijkt dat grote hoeveelheden niet meer effect hebben dan klei nere," aldus Kuipers. Nijmegen (anp) - Traditionele agrarische belangenorganisaties belemmeren nieuwe initiatieven van groepen boeren, die op duurzame wijze hun bedrijf willen leiden. De aandacht van de overheid varieert van doodknuffelen tot negeren, maar is nooit een echte stimulans. Tot die conclusies komt drs. ing. L Horlings in haar proefschrift 'Duurzaam boeren met beleid', waarop zij volgende week „oensdag (Wereldvoedseldag) aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promoveert. Hor lings onderzocht het overheids beleid voor duurzame landbouw ing. Maxima van circa 20 gra- I en ondervroeg tien agrarische ,en in het noorden tot 25 gra- 'en aan de kusten in het zuiden n zuidoosten. anarische Eilanden: Wolken- elden en kleine kans op een ui, op de zuidstranden over wegend zonnig en maxima ond 25 graden, lallorca en Ibiza: Perioden het zon en op de meeste plaat- jen droog. Maxima ongeveer 24 raden. innovatiegroepen met namen als 'De Ekonoot', 'de Zeeuwse Vle- Den Haag (anp) - De verdere ;alië: Vrij veel bewolking en I vrijmaking van de wereldhandel olni/loliil?' lnfp minr1nT< 1 'I Un flinlra fTcrwryl rfOTï Vinhhori trrifir ■*T ,te u: ileidelijk iets minder wissel- allig. Van tijd tot tijd stevige ■egen- of onweersbuien. Af en ook zon. Maxima van 16 tot |4 graden, riekenland en Kreta: Enkele ;evige regen- of onweers- ien. Op Kreta ook zon. Vrij- i: ag van het westen uit minder 'isselvallig. Maxima rond 23 •aden. litsiand: Bewolkt en vooral het zuiden af en toe wat mot- ■egen. In het noorden ook op- "aringen. In de nacht en och- md plaatselijk mist. Vrijdag ileidelijk ook zon. Middag- mperatuur rond 16 graden, ij hardnekkige mist lager, iwitseriand: Wolkenvelden en ijwel overal droog. Vooral in I e bergen, later ook in het wes- :en, opklaringen en zon. Mid- 'agtemperatuur rond 14 gra- ien, bij Locarno iets hoger. Oostenrijk: Wolkenvelden. Vooral het westen kans op wat motregen. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, bij hardnekkige mist lager. ITE KAARTJE Vil. Gokkar Stein i en woonplaats van deze man re volgorde de naam van zijn beroep, et hij voor de kost? kan flinke gevolgen hebben voor de inkomens van Nederlandse boeren. Als zij niet reageren op de ontwikkelingen, zal de land-, bouw in het jaar 2007 ongeveer 2,8 miljard gulden minder ver dienen dan nu. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch In stituut (LEI).De liberalisering van de wereldhandel leidt ertoe, dat Nederlandse boeren in de toekomst moeten rekenen met lagere prijzen. Europese subsi dies worden steeds lager. Met name producenten van rund vlees, zuivel en suikerbieten zul len daarvan de consequenties merken. Het LEI heeft in zijn berekenin gen niet meegenomen dat boeren inspelen op de veranderende si tuatie. Door extensivering van de productie en het leveren van nieuwe producten kan de waar de van hun productie omhoog. Alkmaar (anp) - Een 19-jarige in woner van Haarlem heeft bekend dat hij in de afgelopen maanden meerdere auto's heeft gestolen van spelers en trainers van diver se Nederlandse voetbalclubs. De man werd vrijdag in Volendam aangehouden nadat hij een over val had gepleegd. Hij reed op dat moment in een auto die hij had gestolen bij FC Zwolle. Gisteren heeft de man toegegeven ook bij andere voet- oalclubs zijn slag te hebben ge slagen. Dat gebeurde bij FC Gro ningen, Go Ahead Eagles, MW NAC. De andere ontvreemde auto's werden eerder op verschil lende plaatsen in Nederland te ruggevonden nadat ze waren ge wrikt bij het plegen van misdrij ven. Voor twee van de in totaal vijf autodiefstallen was de man al gel' en 'stichting Boeren? Na tuurlijk!' Boeren die duurzame landbouw willen bedrijven krijgen te ma ken met een netwerk van over heden, instituten en bedrijven die hun handelingsruimte willen inperken. Het ministerie van Landbouw heeft het wat dat be treft in de afgelopen vijf jaar slechter gedaan dan het ministe rie van Vrom. Ook landbouw kundige onderzoekers richten zich te weinig op nieuwe initia tieven en technieken. Nieuwe producten Agrarische innovatiegroepen le veren een belangrijke bijdrage aan milieu en toekomst van de landbouw, stelt Horlings. Ze slaan onder meer gezamenlijk mest op, beschermen weidevo gelnesten en laten amfibieën- poelen in hun weilanden ont staan. Ze brengen nieuwe pro ducten op de markt zoals kus sens gemaakt van het kaf van spelt (graansoort), nieuwe kaas soorten en alternatieve bieren. Horlings vindt dat de overheid zuinig zou moeten zijn op deze biologische boeren. Het is vol gens haar beter om hun afzetmo gelijkheden en teelttechnieken te verbeteren dan een grote pre mie te geven aan boeren die om schakelen van gangbare naar biologische landbouw. De over heid moet beginnen, aldus de promovenda, met een eenduidige omschrijving van het begrip duurzaam landbouwen. »Een voorbeeld van duurzame innovatie: een zak van veertig bij zestig meter die op De Min- derhoeve mest van honderd koeien, veertig pinken en veer tig kalveren gaat opvangen. De in totaal drieduizend kubieke meter mest kan dan worden uit gereden wanneer dat werkelijk nodig is. foto anp Utrecht (anp) - De feestelijke uitreiking van de stipendia van de Marga Klompé Stichting is dit jaar afgelast. Het stich tingsbestuur heeft 'gemengde gevoelens' over de rol die enkele prijswinnaars heb ben gespeeld in de publiciteit over het plotselinge aftreden van Pax Christi-se- cretaris Jan ter Laak. Het besluit over de toekenning van de stip endia (5000 gulden) wordt overigens niet herzien. Dit heeft het bestuur bekendge maakt. Eén van de prijswinnaars, KRO-journaliste Hella van der Wijst, was betrokken bij een uitzending van het tv-programma Netwerk naar aanleiding van het aftreden van Ter Laak. Het Pax Christi-bestuur had uit een oogpunt van privacy de reden van diens plotselinge vertrek niet bekendgemaakt. In Netwerk zette een man uiteen hoe hij sek sueel was misbruikt door Ter Laak toen die KRO omroeppastor was. Wegens die zaak heeft Ter Laak onder druk van kardinaal Si- monis het Vaticaan verzocht hem uit de priesterstand te ontheffen. Twee andere winnaars, Marjo Eitjes en Ine ke van Keulen, waren betrokken bij de In terkerkelijke stichting tegen seksueel mis bruik in pastorale relaties. Zij hebben zich tegenover de media over mogelijke aanlei dingen van het aftreden van Ter Laak geuit. Zo bevestigde Eitjes tegenover het Radio 1- Journaal dat er nog een tweede en een derde zaak tegen Ter Laak aanhangig zijn ge maakt. Inmiddels heeft. Eitjes, coördinator van het Netwerk van vertrouwenspersonen van de Interkerkelijke stichting, van dit be stuur een spreekverbod gekregen. De voor zitter staat de pers te woord. De Marga Klompé Stichting wil jonge men sen stimuleren te werken aan vrede en ge rechtigheid vanuit een christelijke visie. Op de openbare zitting van eind oktober aan de Katholieke Universiteit Brabant waar de stipendia zouden worden uitgereikt, zal naar de verwachting van het bestuur het gebrui kelijke feestelijke klimaat ontbreken. Ook zou het derde stipendium voor Wilma Altena en Minke Jongma uit Wolvega vol gens het bestuur niet de aandacht krijgen die het verdient. De Friese vrouwen zijn initia tiefnemers van een vrijwilligersprojekt tot steun aan ouders en familie van mensen met een geestelijke handicap. Aan Van der Wijst was het stipendium toe gekend als waardering voor reportages over het vroegere Joegoslavië, over de strijd tegen de doodstraf in Amerika en over een oecu menisch initiatief voor medische voorzienin gen voor onverzekerde illegalen. Eitjes en Van Keulen waren bekroond om hun baan brekende werk waarbij ze binnen de rooms- katholieke Kerk en de protestantse kerken het onderwerp seksualiteit en relaties be spreekbaar maken. Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager van Justitie heeft voorzitter Docters van Leeu wen van het college van pro cureurs-generaal gevraagd het optreden van het Open baar Ministerie in de zaak- Lancee tegen het licht te hou den. Dat antwoordde de be windsvrouwe gisteren op vra gen van het Kamerlid Koe koek (CDA). R. Lancee, voormalig politiechef op Schiermonnikoog, werd eind april door een met helikopters uit gerust arrestatieteam van zijn bed gelicht op verdenking van sek sueel misbruik van een van zijn dochters. De aanklacht van de 17- jarige dochter werd in augustus ingetrokken. Hij wordt waar schijnlijk niet vervolgd, maar zijn schorsing bleef gehandhaafd. De raadsman van Lancee beschul digt het OM van extreem optreden en machtsmisbruik. In het week blad Vrij Nederland suggereerde de Groningse persofficier van jus titie Valk dat het ontbreken van wettig en overtuigend bewijs nog geen zekerheid biedt dat iemand onschuldig is. Volgens Valk valt het OM niets te verwijten. De Nederlandse Politiebond (NPB) nam die uitlating hoog op en wil van de minister weten of zij achter het optreden van de magis tratuur in Groningen staat. Ede (anp) - De politie in Ede heeft gistermorgen een 30-jarige man uit Bennekom van zijn bed gelicht. Justitie verdenkt hem van het verkrachten van twee 13- jarige meisjes in Ede in de nacht van vrijdag op zaterdag. De meis jes waren op het moment van de verkrachting alleen thuis. De man drong op nog onbekende wijze het huis binnen waar één van de slachtoffers woont. Het andere meisje logeerde bij haar. De kinderen waren tijdens het te levisiekijken in bed in slaap ge vallen en werden pas wakker toen de gemaskerde man in hun kamer stond. Hij verkrachtte hen ieder verschillende keren. 2. amoebe, generatie; 3. tortel, tenen, kamer; 5. reaal, anemie, e, en; 7. nes, orgie, trasi, Is; 8. pro, stola, prei, toga; 10. nier, laars, kot, eens; 12. Ate, pallet, ale, set; 13. e; 14. opinie, deren, idee; 15. noest, 2. emoe, eter, biet, Apo; 3. nor, ra, los, tra, pens; 5. abeel, ortolaan, n; 7. eggen, piraat, Leda; 8. neen, ee, meter, satire; 10. tennis, riek, gio, eland; 12. dal, anisette, emir; da; 14. oir, edel, ogen, eden; 15. JFS Almere (anp) - Reclassering Nederland en Staatsbosbeheer "ebben gisteren een overeenkomst gesloten zodat op diverse lo caties veroordeelden aan het werk kunnen om een hen opgeleg de alternatieve werkstraf uit te voeren. (ADVERTENTIE) ssfuij ïjaoiq 'uauajs 'japuo Paoli e overeenkomst levert een be- angrijke bijdrage aan de verde- e ^oei van de werkstraffen. Mi- «er Sorgdrager (Justitie), die I '1 oe ondertekening aanwezig I „as' s^reeh naar een groei tot j 'ffl 26.000 taakstraffen per )Mr in 2000. Dat is een verdub- J. ng ten opzichte van 1995. e Werkstraffen bij Staatbosbe- zuUen in groepsverband waen uitgevoerd. De gestraf- jil?aan aan s'a§ onder toe- .„I1 ^an Staatsbosbeheer en »™i8r aSeBjkse leiding van een ri maester van de reclasse- g. De werkzaamheden be- SDit"1 °nder meer uit §raaf-> tó en s30uwwerk en het ver aderen van onkruid. e gestraften, veelal aan drugs vnlo verslaafden, leveren 8>JeriS staatsbosbeheer en de <taooSSerilïg een belangrijke bij- nat? aan keh°ud en herstel van atuunvaarden in Nederland. da? tréT1 het ne§atieve gedrag hun veroordeling leidde, stellen zij een daad met een dui delijk maatschappelijk nut. Bo vendien helpen werkstraffen be ter dan vrijheidsstaffen om her haling van strafbaar gedrag te voorkomen. Volgens J. Kuiper van Staats bosbeheer vormt de overeen komst met Reclassering geen be dreiging voor gewone arbeids plaatsen. „Het gaat om aanvullende werk zaamheden zoals het bezanden van wandelpaden." Hij bena drukt het maatschappelijke aspect van de werkstraffen. „Je bespaart daardoor op de kosten voor celruimte en je biedt men sen de mogelijkheid een straf te ondergaan die hen bij de samen leving betrekt." De kans dat de gestraften probe ren te ontsnappen acht Kuiper zo goed als uitgesloten. „Ze wil len helemaal niet ontsnappen. Ze hebben juist zelf aangegeven mee te willen werken aan het project," aldus Kuiper. Woerden (anp) - De Fietsersbond ENFB vindt dat er snel een wet telijke verplichting moet komen voor dichte zij-afscherming aan de onderkant van vrachtauto's. In een brief aan minister Jorrits- ma van Verkeer stelt de bond dat onderzoek uitwijst dat zo'n zij afscherming de ernst van een on geval met fietsers en voetgangers flink kan verminderen. Ook be spaart het brandstof. In 1995 kwamen ruim dertig mensen om het leven en raakten er tachtig zwaar gewond door een aanrij ding met de zijkant van een vrachtauto. Den Haag (anp) - Het advoca tenkantoor Boekei de Nerée heeft een Amerikaanse advo caat bereid gevonden te pro beren bij vliegtuigbouwer Lockheed smartengeld los te krijgen voor de slachtoffers van de vliegramp met de Her cules in Eindhoven. Het wachten is echter nog op de klanten, namens wie de advo caat de Amerikaanse vlieg tuigproducent voor de rechter kan dagen. Volgens advocaat F. Vreede van het Nederlandse kantoor is het dossier inmiddels vrijwel rond en ligt er een draaiboek klaar. Het onderzoeksrapport geeft volgens hem voldoende aanknopingspun ten om Lockheed aan te pakken. Dat zich nog niemand heeft ge meld vindt de jurist niet vreemd. Hij heeft eerder ervaring opge daan met de ramp met een toestel van Martinair op het Portugese vliegveld van Faro en de Bijlmer ramp met een Boeing van El Al. „Mensen die betrokken zijn bij een dergelijk ramp gaan pas na geruime tijd naar de juridische mogelijkheden kijken. Maar voor Nabestaanden hebben in Nederland geen recht op smartengeld. foto ton van de meulenhof ons is het zaak zo snel mogelijk de informatie te verzamelen en een dossier samen te stellen. Daarna is het wachten op een geïnteresseer de klant." De nabestaanden van de slachtof fers hebben in Nederland geen recht op smartengeld. Vreede; „In de VS echter wel. Bovendien be staat daar de mogelijkheid dat er hogere uitkeringen worden toege kend voor wat betreft de materië le kant van de zaak." De advocaat tekent overigens aan Van onze verslaggever Den Haag - Max van der Stoel krijgt een vredesprijs van de Carnegie-stichting, zo werd gisteren bekend. Niet meer dan te recht, vindt bijna iedereen die zich bezighoudt met het bevor deren van de vrede. De Wateier-vredesprijs wordt Max van der Stoel van harte ge gund, behalve misschien door de Iraakse president Saddam Hoes sein. Nadat gisteren bekend werd dat de Carnegie-stichting de jaarlijkse prijs dit jaar aan hem heeft toegekend, roemden de kopstukken uit de wereld van de vredesbeweging en mensen rechten de Nederlandse oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken om zijn vasthoudendheid, zijn deskundigheid en zijn bevlogen heid. Van der Stoel, die zelf momen teel in de Baltische landen ver toeft om te waken over de rech ten van de Russische minderhe den daar, krijgt de prijs voor zijn rol als VN-rapporteur voor de mensenrechten in Irak en voor die van Hoge Commissaris voor Nationale Minderheden van de OVSE (Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa). Carnegie-voorzitter Pieter Max van der Stoel. Kooijmans, eveneens ex-minis ter van Buitenlandse Zaken, reikt de prijs op 30 oktober uit in het Vredespaleis in Den Haag. Door Joep Dohmen Kessel - Burgemeester N. van den Heuvel-Planje van het Noord-Limburgse Kessel is door de fiscale opsporingsdienst Fiod betrapt op jarenlange belastingfraude. De feiten zijn ont dekt in een onderzoek naar fraude waarin twee topambtenaren van de dienst financiën van de gemeente Roermond de spil blij ken te zijn. De VVD-burgemeester, die tot eind 1990 wethouder van finan ciën van de gemeente Roermond was, drukte enkele jaren lang met valse rekeningen en een on juiste opgave van ziektekosten haar inkomstenbelasting. Het Fiod-onderzoek begon in no vember 1994, maar bleef tot nu toe buiten de publiciteit. Het kwam niet tot een rechts zaak omdat de hoofdofficier in Roermond besloot de fraude niet te vervolgen. In plaats daarvan bood de belastingdienst de bur gemeester een schikking aan. Een woordvoerder van justitie bevestigde dat gisteren. Mevrouw Van den Heuvel werd, "éérst als wethouder en later als burgemeester, van 1989 tot 1994 in haar belastingzaken geholpen door twee topambtenaren uit haar Roermondse periode. Het gaat om het hoofd van de afde ling financiën en economische zaken, en zijn plaatsvervanger. De ambtenaren verdienden bij als belastingadviseurs. Ze had den samen, en ieder apart, klan ten in Midden- en Noord-Lim burg, met wier aangiften werd geknoeid. De Fiod maakte in het strafrech telijk onderzoek naar de verval ste belastingaangiften van de burgemeester ook tegen beide ambtenaren proces-verbaal op. Net als Van den Heuvel kwamen ze er af door het betalen van een schikkingsbedrag. Tegen de plaatsvervanger werd daarnaast een apart onderzoek ingesteld. Hij vervalste ook de belastingaangiften voor veel van zijn eigen klanten. De chef en zijn plaatsvervanger verzwegen voor B en W hun problemen met justitie. Het nieuws over de vervolging van de plaatsvervangend chef hoorde burgemeester H. Kaiser van Roermond pas toen de man voor de rechter moest komen. Dat ex-wethoudep yan den Heu vel en de chef financiën bij de zaak betrokken waren, verna men B en W pas gisteren. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet gisteren weten de fraude-affaire rond de burge meester van Kessel niet te ken nen. Juist dat ministerie trad af gelopen jaren streng op tegen burgemeesters die het ambt in diskrediet brachten. Amsterdam (anp) - René Diekstra heeft een zelfhulpboek voor jongeren die zelfmoord overwegen in zijn geheel overgeschre ven. Het gaat om 'Je verdriet voorbij. Een gids voor jongeren over zelfmoord', dat in 1991 verscheen. Niet prof. dr. R.F.W. Diekstra, tegen de vrijpostigheid van Dieks- maar de Amerikaan dr. Gary Mc Enery is schrijver van het boek met de oorspronkelijke titel 'A Teenage Guide for Suicide'. Dat schrijft Vrij Nederland deze week. Het boek is een van de kassucces sen van de omstreden hoogleraar psychologie aan de Rijksuniversi teit Leiden. Het zou een bewer king zijn van het Amerikaanse werk. Mc Enery moest het in de Nederlandse uitgave doen met een vermelding in het voorwoord. In 1994 ontving Diekstra de NIP- Van Gorcum Media prijs voor het bij Bruna uitgegeven boek. Op dat moment waren er al twintigdui zend exemplaren van het boek verkocht. Een uitgave in het Duits van het boek ('Der letzte Ausweg? Den- kanstösse für Selbstmord gefor- derte') is in 1992 wel op naam van beide auteurs verschenen. Mc Enery heeft volgens Vrij Neder land 'ziedend' bezwaren gemaakt tra. De veel publicerende hoogleraar is de laatste tijd wegens beschul diging van plagiaat in opspraak gekomen. De Rijksuniversiteit Leiden stelde vorige maand een commissie in die moet uitzoeken of Diekstra zonder bronvermel ding heeft geciteerd uit werk van anderen. Het onderzoek moet be gin volgende maand klaar zijn. De commissie bekijkt alle boeken van Diekstra. Het onderzoek moet begin volgende maand klaar zijn. In afwachting van het resultaat van het onderzoek is Diekstra vrijwillig met ziekteverlof gegaan. Uitgever Bruna wilde gisteren geen commentaar geven. De leiding van de GPD, een sa menwerkingsverband van regio nale dagbladen, beslist volgende maand of Diekstra aanblijft als columnist. De hoofdredactie wil eerst nog een gesprek hebben met de omstreden hoogleraar. dat de Amerikaanse rechter te rughoudender is geworden bij het toekennen van vergoedingen aan buitenlanders. Maar aangezien Lockheed geen vestiging in Ne derland heeft, bestaat de moge lijkheid dat de rechter in Georgia, waar het hoofdkwartier van de vliegtuigbouwer is gevestigd, een Nederlandse eis wel ontvankelijk zal verklaren. Vreede hoopt dat nabestaanden en slachtoffers zich net als bij de Bijlmerramp en die in Faro zullen bundelen. Den Haag (anp) - De coalitiepartners zijn nog steeds verdeeld over een wetsvoorstel van minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) dat werkgevers de mogelijkheid moet bieden tijdelijk minder te betalen dan het wettelijk minimumloon. VVD en D66 staan lijnrecht tegenover Melkert en de PvdA. Inzet is de vraag of langdurig werklozen gedwongen moeten kunnen worden voor minder dan het minimumloon te werken. WD en D66 vinden van wel, Melkert en de PvdA van niet. Lukt het niet om er binnen de coalitie uit te komen dan moet het conflict volgens D66-kamer- lid Bakker maar in de Kamer worden uitgevochten. WD en D66 kunnen dan rekenen op steun van het CDA en dus op een Kamermeerderheid. Doel van het wetsvoorstel is werklozen met weinig opleiding en ervaring toch een kans te ge ven op de arbeidsmarkt. Volgens het voorstel mogen werkgevers minimaal een half jaar en maxi maal twee jaar het minimumloon ontduiken.

de Stem | 1996 | | pagina 3