'Volgend jaar meer lintjes' A.M.R. ster 'Niet meer dan 20 dnderen in laagste groepen basisschool' 'Verdachte xtc-bende afgeluisterd in de cel' Advocaat 'koopt' getuige in drugsproces 1? (o]@ Bolkestein veegt bisschop Muskens de mantel uit DE STEM trtf/gers De Splenter schoenen NAAR JE 'Rl ÈRE De Stem voor stad en streek rttime) 0117-462538 DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D IN GOES jsvermogen ikbaar auto ief rièremogelijkheden itsproduct ivattende opleiding d betaalde job! .00 EN 17.00 UUR TEL. 0113-229683 De Graaff-Nauta van Kapittel: Beatrix opent 'De Buitenplaats' 6Veelbelovende' gasvondst in Waddenzee Interselektie BV elektro monteurs CHAUFFEUR Assurantie Consult Te huur in Terneuzen laatste 50+ app. v. 1-pers. WATERSCHAP VRIJE VAN SLUIS luiten kruispunt Ei landweg tussen Waterlandkerkje gemeente Aardenburg Advies commissie-Van Eijndhoven: Advocaat wil opheldering Sorgdrager Cd'tje voorkomt oogschade bij zonsverduistering Prinses Juliana snel thuis na oogoperatie Milieuvriendelijk autowassen vanaf 5," DE WASBEER 4 weken voor 17,- 996 uur. .00 uur. rg*Mè£ i TROPHY [adventure boots] OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 8 "710311"000218" I I I I I DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2.50 3 katernen OeBinnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids ItTV-programma' NAC laat zege glippen tegen Utrecht Knetemann wuift kritiek weg PAGINA 'Over honderd jaar weten we of strips kunst zijn' Herfstvakantie vol kinderfilms PAGINA 8/15 Terneuzense leesdub wil geen flut Zon keert terug De dag begint met een grijze hemel. In de ochtend kan het nevelig of mistig zijn. Er is geen wind en het blijft droog. Later op de dag vanuit het westen opklaringen. PAGINA m PAGINA j npak. loor Debbie Langelaan )en Haag - Volgend jaar zullen er zeker meer koninklijke mderscheidingen worden uitgereikt dan dit jaar. Er ko nen bovendien meer lintjes voor 'werkend Nederland' om le overmatige aandacht voor vrijwilligers wat te relative- Dit gebeurt mede op verzoek van koningin Beatrix. v.a. V' Afd. Techniek zoekt: Industrie, liefst i.b.v. WA-1 Utiliteit, woningbouw. Tel.: 010-4266100. Eigen vervoerder. Melktransport vraagt chauffeur. Van boer naar fabriek. CAO is 40 uur. Tev. moet flexibel nachtdienst gedraaid worden. U moet goed met klanten kunnen omgaan. Bel voor afspraak: M. de Jong. 0161-434294 zoekt wegens uitbreiding in diverse regio's enthou siaste. Buitendienst medewerkers. Geboden wordt: vast salaris, provisie, onkostenvergoeding en snelle doorgroeimogelijk heden. Bel voor een af spraak. Tel: 010-4126455 (9.00-17.00 uur.) VALSTE R makelaardj geh. vernieuwd, nette bew. vereist. Huur 450.- Inl. 0115-618086 I [ekadres: werijstraat 18 gburg Telefoon 0117-452251 Telefax 0117;?5i8tj Postrekening 41 61 uu uur van het waterschap Het kt bekend dat in het kader eet 'Duurzaam Veilig West- ren' op het kruispunt veg, tussen St. Kruis en Wa de gemeente Sluis- otonde wordt aangelegd, e aanleg van deze rotonde tijdelijk worden afgesl°' keer, en wel van 10 okto- met 15 november 1996. lande verkeer zullen ornlei- en aangegeven, nweg en Eilandweg gelegen voor bestemmingsverkeer ober 1996 uur van het waterschap s, dijkgraaf, secretaris. en. levrouw D. de'Graaff-Nauta, wrzitter van het Kapittel voor [e Civiele Orden, dat verant woordelijk is voor de toekenning ■au koninklijke onderscheidin- ren, heeft dit gisteren desge- De ex-staatssê- retaris"van Binnenlandse Za- vindt dat de kritiek op de intjesregen van dit jaar op een lantalpunten terecht is. ,Erwas natuurlijk een praktisch irobleem: een aantal aanvragen (as niet op tijd binnen. Daar- loor zijn er dit jaar gewoonweg ninder lintjes uitgereikt. Dat lopen we volgend jaar verbeterd hebben. Verder lag het accent terk op mensen die zich maat- chappelijk verdienstelijk heb- len gemaakt met vrijwilligers- verk. Dat wilden kabinet en Ka- ner. Maar 'werkend Nederland' noet zeker meer aan bod komen, nits er een bijzondere prestatie geleverd. We gaan dus niet te lg naar de situatie van vroeger, toen een lintje uitgereikt kon vorden louter op grond van een angdurig dienstverband." IVD-senator Wiegel zei eerder deze week dat naar zijn smaak te reinig burgemeesters en mensen lit het zakenleven een onder scheiding hebben gekregen. Ook koningin Beatrix zou vinden dat meer mensen een lintje moeten krijgen. „Natuurlijk heeft de ko ningin zich daarmee bezigge houden," zegt de oud-staatsse cretaris. De Graaff-Nauta wil niet inhoudelijk ingaan op haar gesprekken met de koningin, maar erkent dat ook 'vanuit die richting' dezelfde gebreken zijn geconstateerd als het Kapittel zelf heeft gesignaleerd. Nadat de lintjesregen 1996 was neergedaald, is het Kapittel een paar dagen 'op de heide' gaan zitten, aldus De Graaff. „We hebben ons afgevraagd wat er goed en fout is gegaan." De afge lopen maanden zijn er verder tal van bijeenkomsten geweest, ook met de koningin, om de eerste keer dat het nieuwe decoratie stelsel in de praktijk heeft ge functioneerd, te evalueren: De oud-staatssecretaris bena drukt dat het vooral de burge meesters zijn die 'in de benen' moeten om mensen te vinden die in aanmerking komen voor een onderscheiding. „Zij moeten ze voordragen. Daarom gaan we de komende maanden een rondgang maken langs de burgemeesters. len Haag (anp) - In de laagste groepen in het basisonderwijs Boeten niet meer dan zo'n twintig leerlingen zitten. Verklei- ing van de klassen naar deze omvang kost ongeveer één mil- ard gulden. Ook is het nodig peuters, voor zij echt naar school jaan, beter voor te bereiden op de basisschool. Dan hoeven zij daar niet met een achterstand te beginnen. Assen (anp) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft een 'veelbeloven de' gasvondst gedaan in de Waddenzee. Uit de eerste resultaten van een proefboring op ruim drie kilo meter buiten Lauwersoog is op een diepte van 4000 meter gas aangetroffen. Om de omvang van de winbare reserves vast te stellen, gaat de NAM nog nadere tests uitvoeren. Al jarenlang verricht de maatschappij proef boringen naar gasvoorraden in het gebied van de Gronings- Friese zeekust en op Ameland. Sinds 1986 wint de NAM aard gas op het eiland. De maat schappij verwacht dat onder het hele Waddengebied een voor raad van zeker 200 miljard ku bieke metèr aardgas zit. Het gas dat nu in een zandsteenlaag is aangetroffen, is de eerste beves tiging van die veronderstelling. Het gasveld in Slochteren bevat te bij de ontdekking 2700 mil jard kubieke meter. De NAM gaat de komende tijd vanaf de boortoren in de haven van Lauwersoog een tweede ge bied onderzoeken. Pas daarna ontwerpt de maat schappij de nu gedane vondst en mogelijk andere vondsten in het zelfde gebied aan een testpro gramma. Door John Lazaroms en René Kloeg Breda - De 29-jarige P.P., een lid van de Bredase xtc-bende, is tot twee keer toe in de gevangenis afgeluisterd terwijl hij met zijn advocaat overleg voerde. Koningin Beatrix heeft gisteren in Eelde het museum voor hedendaagse kunst 'De Buitenplaats' ge opend. Het museum bestaat uit drie delen: het uit 1654 daterende Nijsinghhuis, een nieuw gebouwd paviljoen van de architecten Alberts en Van Huut (foto) en een tuin. foto anp Deze week gebeurde dat nog in de Rotterdamse gevangenis De Schie. Zijn Amsterdamse raads man mr. A. Baaijens heeft over deze kwestie een brief geschreven aan de directie van de gevangenis en minister Sorgdrager van Justi tie. „Ik heb mijn cliënt dinsdag be zocht in De Schie. Tijdens mijn overleg met P. kwam ik erachter dat ons gesprek in de kamer naast de onze gevolgd kon worden. Dat neem ik zeer hoog op," aldus Amsterdam (anp) - Kijk komende zaterdag door een cd, maar niet door het gaatje, naar de zonsver duistering. Dat voorkomt schade aan de ogen. Deze dringende waarschuwing laat het Neder lands Oogheelkundig Gezelschap horen. Het gezelschap maakt zich zor gen over de mogelijke schade door de zonsverduistering die om drie uur 's middags is te zien. Ook bij eerder eclipsen is dat al ge beurd. Wie langer dan een mi nuut tuurt, loopt kans op een tij delijke of permanente beschadi ging van het netvlies en daarmee gedeeltelijke blindheid. lat staat in het nog vertrouwe- advies van de commissie- 'Eijndhoven over de relatie ®sen de omvang van klassen en de kwaliteit van het basisonder- Voorzitter S. van Eijndho- 'ontkent noch bevestigt' de Mormatie. Staatssecretaris Ne- «ienbos (Onderwijs) had om het «.e;si z" k"ie'ta lr bestaan grote zorgen over de "g van de groepen in het «onderwijs. Gemiddeld telt "J 25,7 leerlingen. Er zijn er klassen met meer dan 40 eerlmgen. Het rapport bevestigt dit nadelig is voor de kwali- van het onderwijs, "watssecretaris Netelenbos wil «ral dat de eerste drie groepen net basisonderwijs kleiner J Zii er daarbij op ezen dat het verkleinen van «sen geen zin heeft als de ma- t van lesgeven niet goed is. W 066, CDA en de VVD 'enf,°h daarbij aan. „Het is «ehjk om te denken dat e ^assen alle problemen ,aJen' ,.zegt VVD-woord en er, Bijpstra. De fracties daarom óók meer investe- iiw',? i °P'e'ding en bijscho- ler iU»1 ,^raren' Zij vinden ver- iW scholen van de ver- m"g moeten profiteren. Vol- en CDA moet de e'd de maximum klasse grootte niet strak aan de scholen opleggen. Sinds dit schooljaar zijn in het basisonderwijs al zo genaamde onderwijsassistenten werkzaam, die de gewone docen ten helpen. Er is een potje met 100 miljoen gulden beschikbaar, waarmee het mogelijk is 1500 assistenten te betalen. D66 wil al in 1997 100 miljoen gulden extra vrijmaken voor extra docenten. De meerderheid van de Kamer wil met ingang van 1998 ver gaande maatregelen nemen. De PvdA wil daar vooralsnog 750 miljoen gulden voor uittrekken. Amsterdam (anp)- Advocaat mr. P. Doedens, één van de verdedigers in het drugspro ces rond de 'Hakkelaar', is bezig een getuige te 'kopen' in ruil voor een ontlastende verklaring tegen zijn cliënt. Hij maakte dit absoluut nieu we verschijnsel binnen de ad vocatuur gisteren bekend tij dens de rechtszaak in Am sterdam rond de drugsbende. Het 'aankopen' van getuigen, die soms voor gigantische bedragen of andere, beloningen een ander in een kwaad daglicht willen stellen, was tot voor kort het pri vilege van het Openbaar Minis terie.. Justitie gebruikt veelvul- Baaijens. „De inhoud van derge lijke gesprekken kan tussen mijn cliënt en mij worden uitge speeld." Volgens de Bredase advocaat mr. B. Buntsma, die aanvankelijk de belangen van P. behartigde, is ook hij afgeluisterd. Dat zou ge beurd zijn in het Huis van Bewa ring in Den Bosch. Buntsma: „Ik ben altijd erg op mijn hoede in dit soort zaken. Ik keek in die cel goed om mij heen. In die kamer zaten twee camera's. Dat is normaal. In het plafond zag ik een microfoon zitten. Ik heb toen de bewaking geroepen en het systeemplafond opengemaakt. Daar vond ik een microfoon en bedrading. De bewakers ontken den eerst dat die microfoon was bedoeld om af te luisteren en ga ven toen toe. Ze zeiden wel dat hij niet aanstond." - Volgens een woordvoerder van Justitie is het afluisteren van ver dachten en hun raadslieden abso luut uit den boze. „Als dat in dit geval toch is gebeurd, dan moet dat tot op de bodem worden uit gezocht. De directie van De Schie stelt in elk geval een onderzoek in." Dat er door mr. Buntsma een microfoon in het plafond van het Bossche Huis van Bewaring is aangetroffen, kan volgens de jus- titie-woordvoerder wel. „Er wor den, met toestemming van een rechter-commissaris en volgens de geldende regels, wel eens ge sprekken afgeluisterd tussen ver dachten en eventuele bezoekers. Maar niet als dat de advocaat van de verdachte is(" Prinses Juliana, foto anp Amsterdam (anp) - Prinses Juliana (87) heeft gisteren een staaroperatie aan het rechter oog ondergaan in het Medisch Centrum Jan van Goyen in Amsterdam. De po liklinische ingreep is naar volle tevredenheid verlopen, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. Na afloop is de prin ses teruggekeerd naar Paleis Soestdijk. De prinses werd precies zes jaar geleden geopereerd aan staar in het andere oog. (ADVERTENTIES) dig spijtoptanten - kroongetui gen - om tegen een beloning be wijs te vergaren tegen misdadi gers. Advocaten deden hieraan, tot nu toe, niet mee. Integendeel. Meer dan eens verzetten straf pleiters zich tegen kroongetui gen die op een onoirbare manier een eerlijk strafproces zouden dwarsbomen. In de zaak van de vermeende drugsbaron J.V. is het van het zelfde laken een pak. De deals met twee kroongetuigen, uiterst belangrijk voor het bewijs tegen de bendeleden, zijn volgens de raadslieden aan alle kanten on rechtmatig geweest. Om dat te staven, proberen zij onder meer minister Sorgdrager van Justitie als getuige te laten horen. Advo caat Doedens bedacht nog een extraatje: hij is bezig zelf een ge tuige te 'kopen' die de verklaring van één van de twee kroongetui gen van de officier, F.A., zou moeten overbluffen. Volgens de raadsman vroeg de man een 're delijk' bedrag en zijn de onder handelingen in een vergevorderd stadium. Deze nieuwe getuige a décharge zou onder meer kunnen vertellen dat A. een supererimi- neel is, betrokken bij niet alleen drugshandel, maar ook het Au- gusta-helikopterschandaal. De Nederlandse Orde van Advo caten, waarbij alle advocaten zijn aangesloten, was het feno meen van het op deze manier 'aankopen'van getuigen nog niet bekend. „Wij vinden het een on gewenste ontwikkeling en een hellend vlak wanneer beide kan ten - OM en advocatuur - getui gen op die manier, voor veel geld, gebruiken. Het gevaar van meineed loert dan om de hoek," aldus woordvoerster mr. E.E. Minkjan.Sinds jaar en dag be staat al wel de zogeheten getui- genvergoeding. Wie een oproep van justitie krijgt, ontvangt een tientje per uur van de overheid. Wie naar de rechtszaal komt op verzoek van de verdediging, krijgt datzelfde bedrag, maar dan van de ver dachte, via zijn of haar advo caat. Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Tel. 0165-57 85 68 OPENINGSTIJDEN: 11.D0--1 ppïp Arme Muskens Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-fractie- voorzitter Bolkestein heeft gisteren de Bredase bisschop Muskens de mantel uitge veegd. Aanleiding was Mus kens' standpunt dat armen in het uiterste geval een brood mogen stelen om hun kinde ren te voeden. Bolkestein bleek bovendien niet geïnte resseerd in het verweer van Muskens. Tijdens een overleg in Den Haag tussen de WD en de bisschop pen deed Muskens tot tweemaal toe een poging zijn visie nader toe te lichten. Beide keren kapte Bolkestein de discussie af, aldus kardinaal Simonis, die ook bij het gesprek aanwezig was. Mus kens was volgens Simomis zo aangeslagen, dat hij de pers niet te woord kon staan. „De heer Bolkestein was kenne lijk door tijd gebonden," oor deelde kardinaal Simonis. Hij noemde de sfeer van het gesprek 'niet prettig'. „Want we kregen geen kans op een weerwoord. Bolkestein hield een monoloog, waarin hij een aantal bezwaren aanvoerde te gen het standpunt van bisschop Muskens en daarna wilde hij het gesprek afsluiten." Muskens had zich goed voorbe reid op het gesprek. Hij had on der meer fotokopieën meegeno men van passages over armoede uit de catechismus en het com mentaar over de kwestie uit deze krant. De bisschop wilde Bol kestein duidelijk maken dat zijn uitlatingen onderdeel waren van een genuanceerd betoog, die echter zonder die nuance in de Bisschop Muskens. publiciteit zijn gekomen. Bol kestein had aan deze toelichting geen behoefte, zo bleek. Hij hield Muskens het citaat voor uit Spreuken, dat zegt dat een dief uit eigen bezit het zevenvoudige terug moet geven aan de bestole ne. Muskens probeerde daar nog tegenin te brengen dat hij juist had gesproken over mensen die helemaal niets hebben. Maar op dat moment had de VVD-leider de bijeenkomst al afgesloten, voor de tweede keer en ditmaal definitief. Een VVD-Kamerlid dat bij de discussie aanwezig was, vond het helemaal niet zo vreemd dat Bolkestein de bijeen komst met de bisschoppen tame lijk kordaat besloot. „Zo doet hij dat bij onze fractievergaderin gen wel vaker." Een andere WD'er zei dat Muskens tamelijk breedsprakige toelichtigen wilde geven op zijn armoede-uitlatin- gen en daarbij Bolkestein her haaldelijk onderbrak, hetgeen tot enige irritatie leidde bij de VVD-leider. Op maandag 28 oktober praten bisschop Muskens en premier Kok over armoede in Nederland. Muskens komt daarvoor, op ver zoek van Kok, naar het torentje aan het Binnenhof. De Bredase bisschop praat die dag ook met de CDA-fractielei- der Heerma en CDA-partijvoor- zitter Helgers. Etten-Leur Oppervlakte: 5.909 ha. Inwoners: 34.014 Markant punt: St. Paulushofje aan de Markt. Dit hofje is in 1681 gesticht door Justus de Nobelaer. Het zijn 13, om een binnenplein, gebouwde huisjes. Verklaring gemeentewapen: in blauw, 3 gouden burchten; het schild gedekt met een gouden kroon met 15 parels. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1