Belastingen omhoog in Terneuzen PvdA wil stipnotering voor nieuwbouw Zwincollege Gemet Cultuurprijswinnaars exposeren in Axel Geen prioriteit voor atletiekbaan Oostburg Fondsenwerving voor theater in Terneuzen verloopt bemoedigend Voorlichti aanpak rij Terneuzen zoekt locatie voor rijwielstalling Zeeuwse onderwijsdag is definitief ter ziele POLITIE RAPPORT 'Hobbelw Legaliseren gokkasten op Braakman heet hangijzer DE STEM Bijna alles wordt duurder Culturele avond in Terneuzen Fietsenkeuring in Kloosterzande ZEELAND C3 DE STEM Sluis-Aardenbu Bestemmingsplan nodig voor Sint-Kruis Meerminnestraat Sluis op de schop Van onze verslaggever Terneuzen - De reinigingsheffingen voor inwoners van Terneu zen gaan volgend jaar gemiddeld met 39 gulden omhoog. Voor de rioolrechten stellen burgemeester en wethouders van de ge meente een gemiddelde tariefstoename van een tientje voor. De aanpassingen staan in een voorstel aan de leden van de com missi e Financiën. Eenpersoonshuishoudens betalen volgend jaar 312,60 gulden afval stoffenheffing. Dit jaar lag dat bedrag op 273 gulden. Tweeper soonshuishoudens zijn in 1997 een bedrag van 342 gulden afval stoffenheffing kwijt. Nu ligt dat tarief op 303 gulden. De meerper- soonshuishoudens tenslotte, zijn 371,40 gulden afvalstoffenhef fing verschuldigd. Zij betalen momenteel nog 331,80. De kosten voor het inzamelen en verwerken van bedrijfsafval ne men eveneens toe. Om de kosten dekkendheid te kunnen handha ven, moeten hier de tarieven met negen procent naar boven. Hier door komt het tarief voor het een keer per week ledigen van de •container op 1520 gulden per jaar. Het Terneuzense college stelt de leden van de commissie verder voor de onroerende-zaakbelas- ting met vier procent te verhogen zodat de gebruikersbelasting toe neemt tot 4,28 gulden (was 4,12 gulden) en de eigenarenbelasting op 5,34 gulden komt (was 5,14 gulden). Het gaat hier om bedra gen per volle drieduizend gulden waarde. Verder nemen ook de forensenbe lasting (4%), toeristenbelasting (2%), leges (2%) en hondenbelas ting (2%) toe met ingang van het volgend jaar. De politieke fracties in de ge meenteraad brengen donderdag 17 oktober in de vergadering van de commissie Financiën advies uit aan het dagelijks gemeentebe stuur over de voorgestelde belas tingverhogingen. De bijeenkomst is om 19.30 uur in kamer 4.06 van het stadhuis. Van onze verslaggever Oostburg - De aanleg van een nieuwe atletiekbaan voor atle tiekvereniging De Wielingen in Oostburg wordt niet naar voren geschoven. De WD drong daar gisteren bij monde van J. Pro voost opnieuw op aan, maar kreeg nul op rekest van wethouder C. Bolijn. De atletiekvereniging zit al jaren te wachten op een nieuwe 400 meter baan waarop atleten zich beter kunnen voorbereiden op het grote werk. Het lange wach ten heeft Oostburg volgens Pro voost al een medaillewinnaar in Atlanta gekost en als het nog lan ger duurt heeft Oostburg er ook nog geen klaargestoomd voor de Olympische Spelen in Sydney. Provoost hield zijn pleidooi tij dens een vergadering van de commissie Openbare Werken waar het urgentieschema voor toekomstige investeringen aan de orde kwam. Provoost mistte voor 1997 een reservering van 200.000 gulden voor de baan, zoals hij een jaar geleden ook een bedrag voor 1996 had gemist. Het geld is evenwel niet het grootste probleem, maakte wet houder C. Bolijn duidelijk. In de reserves zit inmiddels een bedrag van 474.000 gulden. Daarmee is Oostburg een eind op weg. Ze vond het dan ook niet nodig daar nog meer geld naar toe te sluizen. Een ander probleem is het gebrek aan grond. De uitbreiding van de baan kan niet op het huidige complex, dus zal er uitgekeken moeten worden naar een andere locatie. Die was wel voorhanden in Breskens, maar de vereniging wil niet weg uit Oostburg. Waarmee voor Bolijn ook meteen het argument van haast, waar mee Provoost schermde, was ach terhaald. „Als de vereniging echt zo dringend verlegen zat om een nieuwe baan dan was ze wel ak koord gegaan met een verhuizing naar Breskens." Volgens Bolijn is een nieuwe baan op zijn vroegst pas haalbaar aan het eind van 1997 of in het begin van 1998. Provoost bleef echter vragen om snelheid. „U weet hoe de WD er over denkt. Wij willen de zaak naar voren schuiven," hield hij vast. Bolijn was kort. „Dat kan niet." Van onze verslaggever Terneuzen - De fondsenwerving bij het bedrijfsleven voor een eventueel nieuw theater in Terneuzen verloopt bemoedigend. Wethouder P. Hamelinck meldde dat gisteravond tijdens de commissievergadering, op basis van tussentijdse resultaten. Hamelinck gaf daarmee ant woord op vragen van N. Atmap (PvdA) en W. de Zeeuw (VVD) die wilden weten wanneer en hoe 'de inspanningen zich vertalen in pe cunia'. De wethouder wilde ech ter nog geen concrete cijfers noe men. „Er is een aantal grote be drijven in de Kanaalzone dat toe zeggingen heeft gedaan, maar die hun zeggenschap elders in Euro pa of de wereld hebben. Daar zullen we op moeten wachten. Bovendien wil een aantal andere bedrijven eerst de jaarresultaten afwachten voordat er een defini tieve toezegging wordt gedaan," aldus Hamelinck, die daarbij op merkte dat de fondsenwerving aan het einde van het jaar wordt stopgezet. Al ruimschoots voor die tijd, eind deze maand, hoopt de werkgroep die zich met het wel en wee van het nieuwe theater bezighoudt, een advies aan het college van burgemeester en wethouders te Terneuzen - Het gemengd zang koor in Terneuzen houdt ter gele genheid van het zilveren jubi leum vrijdag 11 oktober een cul turele avond. Vanaf 20.00 uur zijn er aan de Bellamystrat 74 op tredens van het koor zelf, de Axelse Balletschool, de Dowsin- gers, Fluvopi en de Jonge Musici. De toegang is gratis. kunnen presenteren. In dat ad vies zullen aanbevelingen gedaan worden omtrent de locatie en er is een programma van eisen in opgenomen. Naar aanleiding van de bespreking in het college zal eind dit jaar of begin volgend jaar een raadsvoorstel op tafel komen. Het nieuwe theater kost ongeveer zeventien miljoen gulden. Dow Benelux heeft al zes miljoen gul den beschikbaar gesteld. Ook an dere bedrijven zijn door een hier voor speciaal in het leven geroe pen commissie benaderd om een duit in het zakje te doen. De ge meente zou ook ongeveer zes mil joen bijdragen. Van onze correspondent Kloosterzande - In het kader van 'De scholen zijn weer begonnen' werd door VVN-afdeling Kloos terzande onder leiding van she riff/keurmeester Ted Bouwens een fietsenkeuring gehouden op basisschool Ter Duinen. Er werden 75 tweewielers onder de loep genomen, waarbij de ver lichting vaak te wensen over liet, soms ontbrak een achterlicht of de rode reflector. Ook ontbraken bellen en waren er loszittende wielen. De volgende keuring is op 12 no vember op basisschool Ter Vliet in Terhole. DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Oostburg - Nieuwbouw van de Oostburgse scholenge meenschap 't Zwin moet een stipnotering krijgen in het ge meentelijk huishoudboekje voor de komende jaren. De ge meente moet daar nu al voor gaan sparen, vindt de Oost burgse PvdA-fractie. Populair vertaald is dit de kern van de brief die de fractie giste ren heeft verstuurd aan B en W. De sociaal-democraten willen nu - op het moment dat de raads commissies in Oostburg praten over de belangrijkste uitgaven tot en met het jaar 2000 - spijkers met koppen slaan. In de brief pleit fractievoorzitter L. Wille voor duidelijke uitspraken van de raad over de toekomstige nieuw bouw van het Zwincollege. Want dat er een nieuw schoolge bouw moet komen,'dat staat voor de PvdA als een paal boven wa ter. De scholengemeenschap - de enige in West-Zeeuws-Vlaande ren - doet het nu met drie loca ties. En dat is uit onderwijskun dig oogpunt onaanvaardbaar, stelt Wille. Dit nog afgezien van de staat waarin sommige gebou wen verkeren. „Het is duidelijk," aldus de brief, „dat bij de huidige gebouwen vraagtekens zijn te zetten met be trekking tot de functionaliteit in relatie met onderwijs." Wille ver wijst in dit verband ook naar de integratie tussen beroeps- en al gemeen vormend onderwijs en naar verdere onderwijskundige ontwikkelingen tot de eeuwwis seling. „Het lijkt ons zonder meer duidelijk dat een goede huisves ting van eminent belang is, met name huisvesting in één ge bouw." Met de nodige slagen om de arn denkt de PvdA dat er voor nieuw bouw een bedrag van ruwweg tien miljoen gulden benodigd zal zijn. De fractie wil dat de toe komstige huisvesting van het Zwincollege wordt besproken in de financiële commissie op 28 ok tober. Daarin moet de aanzet worden gegeven op nioeuwbouw op het gemeentelijk schema te plaatsen, waarna"va af volgend jaar verdere uiw king van de plannen kan pW vinden. „Voorzover wij zijn geïnform. is ook bij de school grote behod" te aan een nieuw onderkop Het is aannemelijk dat men bt. reid is vanuit de eigen middel,, bij te dragen aan planontw% ling en realisatie." >-Aard :e VI u|n onze correspondent Sluis - De gemeente Sluis bezoek aan de drie plaatselijke I n De bezoekersaantallen (voormalig Streeklandbo"- Archeologisch Museum wat tegen. En ook voor rijenbezoekers een-4- zoekers staat deze i bovenaan. Door middel teiten hoopt de gemeente omhoog te krijgen. in het Aan Zw uitzonderini slechtweer-v van p: het b Van onze verslaggever Sluis - De Meerminnestraat in Sluis wordt heringericht. Voor de uitvoering hiervan wordt de raad een krediet gevraagd dat geput kan worden uit de gelden die be- schibkaar zijn voor uitvoering van het plan 'Sluis naar een ho ger peil'. Bij de herinrichting worden de huidige tegels vervangen door nieuwe, dikke tegels. Voor een aantal zaken worden muurtjes gemetseld met de oude Sluisse steen om het hoogteverschil met de straat op te vangen. Op de muurtjes komt een balus trade zoals nu staat aan de in gang van het Belfort en langs De Kaai. Ze wonnen dit jaar de cultuurprijs van de ge meente Axel. Het publiek kan op 12,13,19 en 20 oktober in cultureel centrum De Halle in Axel zien waarom. Fotoclub Axel exposeert twee weekends met de beste werken van het afgelopen seizoen. Het is inmiddels de 31 ste keer dat de fotoclub naar buiten treedt. Er is werk te zien van dertien le den waaronder stillevens, straatgezichten, ab stracte foto's en de beter vakantiefoto's. De fo to's zijn in kleur en in zwart-wit. De beelden worden gepresenteerd in series van vier of acht foto's. Dit is gedaan om de afzonderlijke onder werpen beter uit te diepen. Behalve foto's kan het publiek doorlopende dia series zien. Het gaat hier om zes computergestuurde over- vloeiseries waarop Zeeuws-Vlaamse landschap pen te zien zijn en beelden van rotspartijen in de Verenigde Staten. De tentoonstelling krijgt vrijdag 11 oktober extra glans met een officiële opening door bur gemeester W. de Graaf. De expositie is beide weekends van 11.00 tot 18.00 uur te zien. Van onze verslaggever Sluis - Voor de bebouwde kom van Sint-Kruis moet een nieuw bestemmingsplan komen. In de loop der jaren heeft er in deze kleine kern een vermenging van functies plaatsgevonden. Er staan woningen met daartussen verschillende vormen van (voor al agrarische) bedrijvigheid. Naast enkele bedrijven waar niet zo'n grote activiteit meer plaatsvindt is er ook een vorm van industriële activiteit die zich wat moeilijk verhoudt tot de woonomgeving. Het gaat met name om het bedrijf Luteyn en het bedrijf van' de familie d'Hondt. De gemeente Sluis-Aardenburg wil voor de bebouwde kom van Sint-Kruis een nieuw bestem mingsplan vaststellen. Als de raad een krediet van rond 23.000 gulden beschikbaar stelt, kan de stedebouwkundige aan de slag om een ontwerp-bestemmings- plan te maken. Van onze verslaggever Oostburg - Rijkswaterstaat gaat onderzoeken hoe de rijksweg N61 tussen Schoondijke en d( toekomstige aansluiting bi Hoek op de Westerscheldetun- nel kan worden verbeterd. Daarvoor heeft Rijkswaterstaat inmiddels een zogenaamds startnotitie opgesteld. Deze no titie staat deze maand centraa op voorlichtingsavonden in IJ zendijke, Hoek en Schoondijke. Aanpak van de rijksweg N61 i: onderdeel van het West Zeeuws-Vlaamse verkeerspro ject 'Duurzaam Veilig'. Dit pro ject moet er voor zorgen dat e in de toekomst in deze regio zes ,Procent minder verkeers slachtofers vallen. Het gaat nie aheen om gedragsbeïnvloedinj van de weggebruikers maa ooral ook om aanpassing vai de wegen. De verbinding tussen Hoek ei Schoondijke is in het Zeeuws aamse een belangrijke. Rijks aterstaat onderkent dit terde Het museumbezoek kwam dinsdag, de tijdens de bespreking van de b de commissie Financien en Algen aanleiding van een vraag van Kamphuis (CDA). Entree Hij had uitgerekend wat een mus gemeente had gekost. Voor Agrim gulden te zijn, voor het Zwinmusf gulden en voor het Archeologisch r ne dertig gulden. „Is de entree wat Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste frac ties in de gemeenteraad van Terneuzen hebben moeite met de legalisering van een dertig tal behendigheidsautomaten op het recreatie-oord De Braakman bij Hoek. Dat is dinsdagavond gebleken tijdens een vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. De politieke partijen in de ge meenteraad brachten daarin ad- vies uit over het voorstel van het dagelijks gemeentebestuur de au tomaten toe te staan. Dit hoewel het haaks op de regels van de ge meente staat. Die wil het aantal speelautomaten het liefst binnen de perken houden. Maar De Braakman viel tot nu toe buiten de werkingssfeer van de Speelau tomaten verordening en had al ja renlang automaten staan. Een si tuatie waar het dagelijks ge meentebestuur volgens burge meester drs. R. Barbé ook niet blij mee was, maar om fikse scha declaims van de betreffende on dernemer te voorkomen, luidde de conclusie van het college van burgemeester en wethouders om de automaten op De Braakman dan maar te legaliseren. Dat was tegen het zere been van verschillende gemeenteraads fracties. 'Gelijke monniken, gelij ke kappen', oordeelde de PvdA bij monde van fractievoorzitter W. van Walraven. Een mening die gedeeld werd door andere frac tievertegenwoordigers in de com missie. Het definitieve besluit valt tijdens de gemeenteraads vergadering later deze maand. Terneuzen - De Katholieke Onderwijs Dag Zeeland (KOD)ii ter ziele. De vijfde onderwijsdag afgelopen april leverde zo'b kwart minder bezoekers op dan de voorgaande editie. Het te genvallende bezoekersaantal (ruim honderd) was voor het stichtingsbestuur de voornaamste reden óm tot opheffing van het evenement te komen. Tijdens een bijzondere vergade ring van het bestuur in het Bel gische Beauvoorde is de stichting opgeheven. Dit na het trekken van de conclu sie dat er te weinig draagvlak was om de dag te continueren. Unaniem waren de leden van me ning dat de opkomst niet langer opwoog tegen de inspanningen. Dit ondanks de positieve gelui den over de dag vanuit de Zeeuw se onderwijswereld. De KOD vond om de twee jaar plaats in Terneuzen en was voor al een dag van ontmoeting met een thematisch karakter voor het gehele Zeeuwse basis-, (voortge zet) speciaal-, voortgezet- en be roepsonderwijs. Ondanks het negatieve besluit heerste in het bestuur een grote mate van tevredenheid over Je ondelringe samenwerkng en wa ren de leden trots op de wij» waarop de vijf edities van de KOD totstand waren gekomen. Het verscheiden van de onder wijsdag komt niet als donderslag bij heldere hemel. De voorzitter van de stichting, A. Martens, kondigde het einde van het eve nement tijdens de laatstgehouden dag al aan in zijn openingswoord De Axelsedam in Terneuzen is de meest populaire plaats om fietsen te parkeren. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Ter neuzen studeert op een moge lijk nieuwe locatie voor de bouw van een overdekte en bewaakte fietsenstalling. De huidige rijwielstalling aan de Smidswal voldoet weliswaar ruimschoots aan de behoefte, al dus C. Verlinde van het Terneu zense banenpoolproject OMNI, maar deze loods is in het kader van de stadsvernieuwing ge doemd om te verdwijnen. Voor een deel van het centrum, waaronder de Smidswal, is op dit moment een bestemmingsplan in voorbereiding. Volgens planning moet dit bestemmingsplan rond de jaarwisseling gereed zijn, waarna medio volgend jaar de uitvoering ervan kan beginnen. Dat betekent het einde van de huidige bebouwing aan de Smidswal om plaats te maken voor nieuwbouw. De gemeente heeft op dit moment bijna alle panden in haar bezit. De Terneu zense wethouder J. van Rooijen opperde recent de mogelijkheid om aan de Smidswal een tweede parkeergarage te bouwen, spe ciaal bestemd voor mensen die er wonen en/of werken. Tegelijker tijd zou dan in de visie van Van Rooijen ook ruimte kunnen wor den gecreëerd voor het jongeren centrum Kalashnikov. In théorie is het mogelijk dat aan de Smidswal ook een nieuwe overdekte en bewaakte rijwiel stalling komt. Want inzet is, be nadrukt Verlinde, dat die stalling als zodanig blijft. „Een bewaakte fietsenstalling voorziet duidelijk in een behoefte. Met de werk zaamheden op de Markt is er even een terugslag in het aantal gebruikers geweest, maar dat is nu voorbij. Fietsen worden im mers steeds duurder en vooral ook bezitters van scooters maken van de bewaakte stalling ge bruik." Nu de Smidswal toch 'op de schop' moet, studeert de gemeen te gelijk maar op een mogelijk nieuwe locatie voor de rijwiel stalling. Dit komt er op neer, zegt Verlinde, dat wordt gekeken of er in het hart van de stad of aan de rand van het centrum wellicht een betere locatie te vinden is. „Het gaat dan om de totale struc tuur van de binnenstad. De cen trale vraag hierbij is: hoe komt een fietser de stad binnen?" In de praktijk blijkt dan dat de Axelsedam de meest populaire plaats is om fietsen te parkeren. Daar is ook ruimte voor nieuw bouw. Maar fietsers laten hun 'stalen ros' ook in grote aantallen achter bij gebouw Pro Rege in de De Jongestraat, bij het ABC- complex en op het Stadhuisplein bij de entree van het winkelcen trum Steenen Beer. Scholieren prefereren - op vrijdagmiddagen - de Walstraat. Verlinde: „Het gaat om de meest geschikte plaats te vinden." Inmiddels heeft het raadslid T. van den Berg (RPF/GPV) ook aangedrongen op meer èn betere fietsenstallingen in Terneuzen, en met name bij winkelcentra. Ze verwijst in dit verband naar het beleid om auto mobilisten te bewegen hun vier wieler te laten staan en een twee- wieler te nemen. Illegaal Terneuzen - De politie hield dinsdagavond in de Donze Vis serstraat een Marokkaanse man aan, die vermoedelijk ille gaal in ons land is. De man weigert echter zijn identiteit prijs te geven en is zo lang ach ter slot en grendel gezet. Geen rijbewijs Hulst - Een 23-jarige man uit Gent is woensdagnacht aange houden, omdat hij zonder be wijs en met een auto met maar een koplamp over de Clingen- seweg in Hulst reed. Het kwam hem te staan op een boete van 7800 frank (ruim vierhonderd gulden). In af wachting op de betaling heeft de politie de auto in beslag genomen. Aanrijding Walsoorden - Een 22-jarige au tomobilist uit Walsoorden ver leende gistermorgen op de kruising Veerhaven/Kal verdijk geen voorrang aan een 35-jari- ge automobilist uit Vogelwaar de. Er volgde een aanrijding met zware materiële schade. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Botsingen Hulst - Materiële schade, maar geen persoonlijke ongelukken gistermorgen bij een kop- staart-botsing in de Minder broederstraat in Hulst. Eer 53- jarige automobiliste zag tt laat dat de auto voor haar stil stond. Heikant - Iets dergelijks ge beurde gistermorgen in «e Vylainlaan in Heikant. Detvee automobilistes (beiden uit Hei kant) kwamen met de schn» vrij. De auto's liepen deuken op. Snelheidscontrole IJzendijke - De politie hied gistermorgen tussen 10.00 n 12.20 uur een radarcontrole de rijksweg N 61 bij IJzendijw Van de bijna driehonderd pas- santen reden er 34 harder dat tachtig kilometer per uur. hoogst gemeten snelheid Be droeg 114 kilometer per uur. Marihuana Terneuzen - Bij een douane controle van een 28-jarige a tomobilist uit Duinkerken onder de passagiersstoel vi] 8 gram marihuana aangetrotir Na betaling van een bekeur® van vierhonderd gulden kon man zijn weg vervolgen. Tegels gestolen Hulst - Een 40-jarige Hulsten- aar deed aangifte van die van 63 trottoirtegels. Ze lag aan de achterzijde van zijn aan de De Waghemakersstra3: Tijdstip van de diefstal bev nJ zich tussen 6 oktober 13 0 en 7 oktober 18.00 uur. Y?n°nze verslaggever Middelburg - Rijden over sinusvormige wegverkanti soort kermisattractie zijn. weg blijft op dezelfde hoe anten van de weg zijn o eer laag, dan weer hoog r gte van negen tot twaalf Volgens TNO kan dit een afc remm^nSnelheden van (person °f het in de praktijk ook werk

de Stem | 1996 | | pagina 18