Invasie van arkens dreigt weer DE STEM Oud-Terneuzenaar maker 4 De Zeemeerman' >lders Zeeuwsch-Vlaamse Volkspartij claimt burgemeesterschap Oostburg Vakantiewoning blijkt ïeer slecht beveiligd Voordeur stadhuis Oostburg ook voor gehandicapten TAND BEURS WONEN IWSTE [eeland b.v. lestuur van AZYZ laat het afweten: geen vergadering jbstantieel. Twee Bressiaanders willen maar opvang bij opruimen 500 ponder lid LMV C1 Zeeuws-Ylaams PvdA-raadslid Maria le Roy Zeeuwse Staten lontenis se in problemen Angelique de Bruijne uit Sas van Gent in één van de rollen Vakbond vecht ontslagen bij Van Hecke aan Ambtenaren willen aanbod Bruinooge eerst op schrift SBS6 wil met Maximaal TV regionale tv -2<63 en nroerend goed £lj Terneuzen Tel. 0115 61 83 60 70/621058 1BBSS Zeeland DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 /an onze verslaggever brneuzen - De Zeeuwsch-Vlaamse 'olkspartij (ZVP) claimt het burge- ieesterschap van Oostburg. Al- hans de politieke groepering wil in brief aan de Zeeuwse Commis- der'Koningin W. van Gelder irrang bepleiten voor onafhanke lijke kandidaten vanuit de ongebon den politieke partijen. De huidige burgemeester van .Oostburg, de PvdA'er J. Kruize, maakt per 1 aprii volgend jaar gebruik van de mogelijk heid van vervroegde pensionering. In reactie op het besluit van Kruize lie ten de fractievoorzitters van de verschil lende politieke partijen in de Oostburgse gemeenteraad al weten dat de nieuwe burgervader niet noodzakelijk van so ciaal-democratische signatuur hoeft te zijn. Kwaliteit, aldus de politieke leiders in de Eenhoornstad, moet voorop staan. A. Meeusen, mede-oprichter van de ZVP, grijpt die stellingname aan om te wedij veren voor een burgemeester die geen lid is van een landelijke politieke partij. „Wij vrezen dat het burgemeesterschap van Oostburg zal worden opgevuld door een burgemeester die elders overbodig is geworden. Wat ons betreft zijn er twee opties. De Commissaris van de Koningin buigt zich met de vertrouwenscommissie over een lijst die louter bestaat uit ongebon den kandidaten. Of de vertrouwenscom missie stelt na een open sollicitatiepro cedure een aantal kandidaten voor waaruit de bevolking uiteindelijk de nieuwe burgemeester kiest. De Grond wet laat weliswaar niet toe dat burge meesters gekozen worden. Maar dan heeft Oostburg gelijk een landelijke pri- Middelburg - Het Zeeuws-Vlaamse PvdA-gemeenteraadslid Ma ria le Roy uit Vogelwaarde zit vanaf januari 1997 in de Zeeuwse Staten. Zij volgt daar Ineke Sturm (PvdA) op, die vertrekt om meer tijd te kunnen vrijmaken voor andere werkzaamheden. Ine ke Sturm zit sinds april 1991 in de Staten. Maria le Roy is lid van de gemeenteraad van Hontenisse. lan onze verslaggever (loosterzande - De gemeente Hontenisse dreigt overspoeld te /orden door een nieuwe Brabantse varkensinvasie. Met een ierziening van het bestemmingsplan buitengebied dacht de ge- leente de grenzen te hebben dichtgespijkerd voor de varkens leren, maar nu blijkt de zaak toch niet helemaal waterdicht te ijn. fer is al een aanvraag ingediend oor een forse varkensmesterij an de Weverstraat in Ossenisse a komen er nog meer, zo valt óp et gemeentehuis te beluisteren, let addertje onder het gras zit em in de mogelijkheid voor be- laande bedrijven om over te Èakelen op intensieve veeteelt, ij ze een bouwblok van een lectare vol mogen bouwen. Deze «gelijkheid is -op aandringen an de boeren in de herziening ogenomen om bestaande bedrij en niet vleugellam te maken, laar wat er nu gebeurt is dat loeren hun bedrijf voor goed geld erkopen aan Brabantse var enshouders. Als die op het ouwblok een zogenaamde roen-label-stal neerzetten kun- en ze gemakkelijk enkele dui- enden varkens houden. „Als ge- neente hebben we dan bijna geen lootom op te staan," aldus bur gmeester Th. Steenkamp. nmiddels heeft een Ossenisser loer aan de Weverweg zijn be- rijf al van de hand gedaan aan en Brabantse varkenhouder. Die eeft inmiddels ook al aanvragen terneuzen - De vaststelling van de begroting 1997 van de ge meenschappelijke regeling op het gebied van de afvalverwer- ing in Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) is gisteren tot nader order itgesteld. In-systeem van Libertel geldt v0^r [el bestaande als nieuwe. 'fen met een minstens zo hoogwaardige Libertel® GSM ne Lt hele land. Oftewel: u kunt doo jpl bellen en gebeld worden (en I dan 45 landen). Igenoeg om uzelf niet langer het bn met Libertel te ontzeggen- Gee Leen seconde. Bel voor meer in^0 Itbitel: 020 410 91 00; b 606 26 06. ouden ln verschillende vakan- •^a^iuienue laa^^8 de West-Zeeuws- ?e vakantiedorpen zijn de af- nvSn fc® getroffen door een t.L enjl hoog aantal woningin- Biwn bii de surveil- lent ut?6} ^w'nRetranche- ffid'pf'J Brabander in Cad- ad en Schoneveld in Bres- het overwegend slechte "ïveUUti erk. kwamen de akant' niet minder dan zes et 5eh.uizw tegen die zelfs in tr ff met a^8esloten waren. IrL. „!n bovendien kostbare en die ingediend voor een bouw- en een milieuvergunning. De bouwver gunning kan de gemeente hoe dan ook niet weigeren. De mi lieuvergunning wordt nog beke ken. Het gaat om een varkens mesterij met in totaal meer dan vijfduizend dieren. Daarmee komt het dorp Ossenisse letterlijk in een kwade reuk te staan, want met de al bestaande mega-var- kensmesterij aan de Langeweg wordt het dorp straks letterlijk omsingeld door varkens. Met deze nieuwe ontwikkeling is volgens de gemeente het .hek van de dam. Op het gemeentehuis zijn al signalen binnengekomen dat nog meer boeren overwegen hun bedrijf te verkopen aan Brabant se varkenshouders. „Als dat ge beurt en er komen aanvragen voor varkensstallen, dan zullen we ze heel moeilijk tegen kunnen houden," denkt Steenkamp. „Al hebben we natuurlijk ook altijd nog onze milieutoets, waaraan die bouwaanvragen moeten vol doen." ZIE ZEELAND-C2: Hontenisse zint op iuridsche stappen tegen varkenshouder r lichaam werkt volgend jaar met een begroting van 17,5 ïiljoen gulden. Maar omdat niet genoeg van zijn collega's gisteroch- ffld op kwamen dagen, moest de voorzitter van AVZV, de Terneuzen- e wethouder K. van der Hoofd, de vergadering afblazen, let bestuur bestaat uit de wethouders openbare werken van de zes eeuws-Vlaamse gemeenten. Behalve Van der Hoofd waren in de ver- aderkamer van het Terneuzense stadhuis alleen wethouder G. van de oorde (Hulst) en wethouder L. Marquinie (Sas van Gent) aanwezig, ethouder C. Bolijn-Hertzberger, tevens secretaris van AVZV, gaf ®cht van verhindering omdat zij een commissievergadering in haar ateente Oostburg moest leiden. B. Pauwels (Hontenisse), A. van «s (Axel) en J. du Fossé (Sluis-Aardenburg) hadden eveneens voor- haten weten de belangrijke vergadering niet bij te kunnen wonen, e besluitvorming over zaken als terugbetaling van 2,5 miljoen gul- uit de reserves aan de gemeenten en de investering van vier mil- gulden voor de bouw van een afvaloverslagstation loopt met het «ellen van de vergadering enige vertraging op. 'ostburg - Het is nog altijd bijzonder droevig gesteld met de wentieve maatregelen die eigenaars van vakantiewoningen ngs de West-Zeeuws-Vlaamse kust nemen om hun verblijf te e'öligen tegen inbraak. ïf c°nclusie is gerechtvaardigd „„"*troles begin deze week »»r de politie, Miesurveillanten hebben gis- !\en afgelopen dinsdag een ,„j Preventieve controles ge- kennis gesteld van hun slordig ^trokken eigenaren zijn in Daarnaast ontdekten de politie surveillanten nog eens 35 geval len van misdaadbevorderende si tuaties, zoals politiewoordvoer der C. Verdoorn het omschreef. Het ging dan om openstaande ra men en niet goed afgesloten ra men en deuren. In alle gevallen lieten de surveillanten preventie ve boodschappen achter voor de bewoners, Het aantal woninginbraken is tij dens het eerste kwartaal dit jaar beduidend hoger uitgevallen dan de Zeeuws-Vlaamse politie bij de samenstelling van haar beleids plan 1996 had ingeschat. Het aantal inbraken bedroeg het eerste kwartaal 203, terwijl de politie uitgegaan was van 135. Daarbij past wel de kanttekening dat de prognose oktober vorig jaar al was gemaakt, terwijl de laatste maanden van 1995 ineens een inbraakhausse te zien gaven. Angelique de Bruijne (r) uit Sas van Gent speelt een rol in de film De Zeemeerman. Door Ronald Verstraten Terneuzen/Amsterdam - De nieuwste Nederlandse speel film, De Zeemeerman, die vanavond in 65 bioscopen in het hele land in première gaat, is geregisseerd door oud-Ter- neuzenaar Frank Herrebout. Daarmee is het met de Zeeuws-Vlaamse inbreng nog niet gedaan, want één van de rollen wordt gespeeld door de uit Sas van Gent afkomstige Angelique de Bruijne. Herrebout (39) woont al sinds 1976 in Amsterdam, maar heeft zijn Terneuzense wortels nooit helemaal doorgesneden. „Ik ben nog altijd lid van voetbalvereni ging Terneuzen," laat hij met on verholen trots weten. „En ik kom er nog regelmatig, want ik heb nog veel vrienden en familie in Terneuzen". Toen hij op negentienjarige leef tijd naar de Randstad trok, had hij helemaal geen plannen om iets in de filmwereld te doen. „Ik was een enorme sportfreak en ik ben toen Bewegingswetenschap- Van onze verslaggever Breskens - Slechts twee mensen uit Breskens maken ge bruik van de opvangmogelijkheid in de Napoleonhoeve in verband met het opruimen van een vliegtuigbom vandaag in het vissersdorp. Dat is aanzienlijk minder dan bij het onschadelijk maken van bommen eind vorig jaar. Toen moesten tweeduizend Bressiaan ders, de helft van het dorp, tijdelijk hun huis uit in verband met het onschadelijk maken van yijf duizendponders. Vandaag moeten ongeveer honderd mensen en hun huisdieren vanaf 08.30 uur tijdelijk hun woning of vakantieverblijf in Bres kens uit in verband, met het opruimenem van een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. De evacuatie geldt voor een gebied van driehonderd meter rond de vindplaats. De ongeveer tweehonderd bewoners van panden in een straal van driehonderd tot zeshonderd meter moeten binnen blijven en ramen en deuren gesloten houden. De regiopolitie Zeeland bewaakt en controleert het actiegebied. De bom, een zogeheten vijfhonderdponder, is vorige week gevon den bij graafwerkzaamheden in het voormalige Fort Frederik Hendrik in Breskens. De bom heeft een chemische ontsteking, waardoor het Explosieven Opruimingscommando (EOC) extra omzichtig te werk moet gaan. pen gaan studeren. Die studie was echter niet wat ik ervan had verwacht," vertelt hij. Via een omweg, zijn belangstelling voor stripverhalen, ging hij van bewe gende mensen naar bewegende beelden. „Toen ik nog in Terneu zen woonde, was ik nooit zo'n er ge filmganger. Ik heb in het Luxor alles bij elkaar misschien twintig films gezien. Maar hier in Amsterdam, met zo'n dertig bio scopen werd dat wel anders." Doktersroman Herrebout ging studeren aan de Filmacademie. „Ik heb er ver schillende vakken gedaan. Docu mentaire, drama, scenarioschrij ven. Zo ben ik de kant van de speelfilm uitgegaan." Toen hij in 1984 van de academie afkwam, maakte hij zijn eerste korte film, een persiflage op doktersrom- mannetjes, met als titel Zuster Lydia zoekt het geluk. Op het Filmfestival van Berlijn kende de film veel succes en werd daarna op festivals in de hele wereld ge draaid. Hij was op tv te zien en draait nog regelmatig als voor filmpje in bioscopen. 'Zuster Lydia' was voor verschil lende filmproducenten de aanlei ding om Herrebout te benaderen. Dat leidde pas na geruime tijd tot de plannen voor De Zeemeerman, vooral omdat het een relatief du re film zou gaan worden. „Er zit ten heel veel special effects in en als nieuw onderdeel ook veel di gitale effecten met beeldnabe werking door middel van een computer. Normaal heb je daar nooit een budget voor, omdat de meeste Nederlandse films erg realistisch zijn. Dan heb je die ef fecten niet nodig." De film, waarvoor Herrebout ook het script schreef, gaat over een jongetje, dat het resultaat is van een uit de hand gelopen genetisch experiment, waarbij een zeehond als zijn draagmoeder fungeerde. Als gevolg daarvan draagt hij een penetrante vislucht bij zich. Een medicijn tegen de stank maakt hem onzichtbaar en het verhaal krijgt een 'verbluffend staartje'. On-Nederlands „Het is een fantasy-komedie. Een sprookjesachtig verhaal. Eigen lijk een on-Nederlands genre. De meeste Nederlandse films zijn ge baseerd op boeken, maar voor de ze film is het verhaal speciaal ge schreven. Er gebeuren dingen in die in het normale leven niet kun nen," aldus Herrebout. In de film, geproduceerd door Rob Houwer, spelen tal van bekende Neder landse acteurs, onder wie Huub Stapel, Peter Faber en Jeröme Reehuis. De hoofdrol wordt ge speeld door Tony Boissevain. Ook enkele bekende niet-acteurs leve ren een bijdrage, onder wie Ma- nuëla Kemp en Gert Jan Dröge. 'Afgelopen zondag ging de film officieel in première in Tuschins- ki in Amsterdam. „Dat was erg spannend. We hadden er tenslot te twee jaar aan gewerkt. Maar het was een groot succes. Boven dien was het een echte 'familie première, met jong en oud door elkaar," vertelt Herrebout. Dan keert hij nog even terug naar zijn voetbaljaren: „Ik was linksback, maar eigenlijk speelde ik liever op het middenveld." Hilarisch Een aardige overeenkomst met actrice Angelique de Bruijne is, dat zij niet alleen ook uit Zeeuws-Vlaanderen komt en in Amsterdam woont, maar dat ook zij vroeger heeft gevoetbald. „Bij Corn Boys," weet Herrebout te vertellen. De Bruijne studeerde aan de Maastrichtse toneel school. Na kleine rolletjes in tele- Van onze verslaggever Oostburg - 'Rolstoelgebrui kers hebben ook het recht om via de voordeur het stadhuis van Oostburg binnen te ko men. Ze via de achterdeur naar binnen loodsen past ei genlijk niet en heeft toch een andere gevoelswaarde.' Het PvdA-raadslid W. Verplan- ke-de Vuijst speelde gisteren tij dens een vergadering van de commissie Openbare Werken in op de sentimenten van wethou der C. Bolijn-Hertzberger om een geplande voorziening voor ge handicapten aan de achterkant van het stadhuis naar voren te verplaatsen. B en W willen 20.000 gulden uittrekken om het stadhuis toegankelijker voor ge handicapten te maken. Verplanke vond dat bedrag in geen verhouding staan tot de 183.000 gulden voor een onder houdsbeurt aan het oude gedeelte van het stadhuis en 100.000 gul den dat het college wil besteden aan het opknappen van de tuin rond het stadhuis. Ze had liever dat de 20.000 gulden naar de tuin ging en dat de ton werd aange wend om minder validen een en tree via de hoofdingang te geven. Met die voorstelling van zaken verloor Verplanke de realiteit toch enigszins uit het oog, vond de wethouder. Een beter toegang voor gehandicapten ,in de vorm van een hellingbaan of een lift, betekent een uitgave van min stens 200.000 gulden. Daar is vol gens Bolijn geen geld voor. Maar Verplanke bleef de relatie leggen tussen het in haar ogen veel te geringe bedrag voor de ge handicapten en de enorme inves teringen die-het college in het op knappen van het stadhuis wil stoppen. En bleef vinden dat de gehandicapten er toch wel erg bekaaid afkwamen. De wethouder hield haar voor dat het opknappen van het stad huis niet voor zijn tijd was. Er is volgens Bolijn de afgelopen 25 jaar nauwelijks onderhoud aan 'gebeurd eri dat begint de ge meente nu zachtjes aan op te bre ken. Het dak lekt, bij hevige re genval staan er overal emmers, de kozijnen zijn rot en de ambte naren worden bij hevige wind als het ware vanachter hun bureau geblazen, zo schetste Bolijn een mistroostig beeld. „Ik verwonder me erover dat er nog zoveel goeds FOTO WIM KOOYMAN visieseries en in de speelfilm Dying to go home, die vorige week in première ging op het Filmfestival in Utrecht, presen teert zij zich nu aan het publiek in een opvallende, hilarische rol. „Ja in die omschrijving kan ik me wel vinden," zegt zij. „Het is een redelijk grote rol en het bijzonde re zit 'm vooral in de kleding die i'k draag. Ik vertegenwoordig na melijk de rock 'n roll-generatie in de film. Ik ben daarin helemaal weg van Elvis Presley, leef in een eigen wereld en denk dat Elvis ook nog steeds leeft. Zeeuws Ze studeerde in juli van dit jaar af aan de acteursopleiding, maar ze nam vorig jaar al tijdens haar opleiding deel aan de audities voor De Zeemeerman. Ze kende Herrebout niet en vond het aar dig om in hem een streekgenoot te ontmoeten. „Afgelopen zondag heb ik ook nog even met zijn ouders gesproken. Ik zei: ik kom ook uit Zeeland. Toen gingen ze natuurlijk meteen Zeeuws pra ten. Dat was heel erg leuk." De Bruijne vindt de film 'in zijn genre goed gelukt'. „Maar je moet je er geen zwaar Engels drama bij voorstellen. De film wordt gepre senteerd als een 'magische film komedie' en dat is het ook. Je kunt het zien als een soort Flod der. Binnenkort speelt zij op televisie in de aflevering Mara- kesh van de serie Single Play die de Vara uitzendt. Vanaf 7 novem ber is zij wekelijks te zien in dè Tros-serie Consult, waarin zij de tegenspeelster van Mare Klein Essink is. Volgend jaar gaat zij een rol spelen in de Shakespeare- productie Titus Andronicus bij het Nationale Toneel. Zie ook pagina D4: 'De Zeemeerman': een wrak van een film Van onze verslaggever Terneuzen - De Horecabond FNV gaat niet akkoord met de ver dwijning van negentien arbeids plaatsen bij Van Hecke Catering in Zeeuws-Vlaanderen. Vak bondsbestuurder D. Koerselman heeft dat gisteren laten weten in een gesprek met de directie van het bedrijf. De dreigende ontslagen zijn het gevolg van een herstructurering van het werk door Van Hecke bij Dow Chemical in Terneuzen. Koerselman maakte de directie van het cateringbedrijf duidelijk de gang van zaken onaanvaard baar te vinden. De Horecabond vindt dat zij niet tijdig is inge licht en daardoor voor een vol dongen feit geplaatst. Bovendien is de bond van mening dat het be drijf een incompleet sociaal plan heeft gemaakt. De bond eist dat de ontslagen door Van Hecke worden terugge draaid. Koerselman zei verder dat er donderdag 17 oktober een ledenraadpleging plaatsvindt. De dag daarop praat hij opnieuw met de directie van de cateraar. „Tot die tijd mogen er geen ont slagaanvragen de deur uit," aldus de vakbondsman. Van onze verslaggever Middelburg - Tegen de verwach ting van de gedeputeerde Bruin ooge (Personeelszaken) in, is gis teren geen besluit genomen over nieuwe stappen in de afwikkeling van reorganisatie van de provin ciale griffie. Er zijn 145 bezwaarschriften in gediend tegen de nieuwe functie indeling en vooral tegen de hoog te van het loon. Bruinooge kwam gisteren tijdens een vergadering van het Georganiseerd Overleg met een aanbod, zoals hij heeft aangekondigd, maar de vakbon den willen dat zwart op wit heb ben om het te kunnen bestuderen. Voor 31 oktober is een extra ver gadering ingelast waarin dan wel besluiten kunnen vallen. uit het stadhuis komt," reageerde WD'er J. Provoost op de woor den van de wethouder. De PvdA zei niet overtuigd te zijn. En vroeg tegelijkertijd om een overzicht van alle investerin gen die in de nabije toekomst nog nodig zijn om het stadhuis op te knappen. De commissie openbare werken hamerde er op daarbij meteen ook een beeld te schetsen van onderhoudswerk aan andere gemeentelijke gebouwen zodat de raad een goede afweging kan maken waar het beschikbare geld eerst naar toe moet. Bolijn zegde dat toe. Van onze verslaggever Middelburg - De commer ciële zender SBS6 is in overleg met Maximaal TV voor het opzetten van re gionale televisie in Zee land. Deze commerciële kabelkrant moet de re dactie van het regionale programma samenstellen. Directeur H. van der Boor van Maximaal TV is ver heugd over de interesse die de jonge zender in Maximaal TV heeft getoond. „Een eventuele samenwerking met SBS6, door het opzetten van een redactiepoot, is goed voor ons medium," vindt Van der Boor. SBS6 is van plan begin 1997 met regionale televisie in Zeeland vari start te gaan. De zender wil elke avond een blok van een halfuur regio naal nieuws brengen. SBS6-woordvoerder E. Ha mer sluit niet uit dat de zen der ook nog met andere par tijen dan alleen Maximaal TV gaat praten over samen werking. „Alles is nog open. Maar we wachten eerst op toestemming van het Com missariaat van de Media. Daarna hakken we de knoop door." Ook de startdatum van de re gionale uitzendingen is af hankelijk van het officiële fiat van het Commissariaat van de Media, zegt Hamer. „Binnen nu en maximaal twee maanden verwachten we uitsluitsei. Stel dat die toestemming in december pas komt, dan zullen we niet eerder dan in februari kun nen beginnen."

de Stem | 1996 | | pagina 13