Geen hoger loon bij tegenvaller IClinton 1 Ecodrugs geen bedreiging volksgezondheid 'Vlucht' studenten naar België voorbij 'Geen WAO-herkeuring vijftigplussers' Staatsbezoek met een heel pikant kantje Gereedschappenfabriek Kinzo afgebrand Te grote broek Netanyahu krijgt steun parlement DE STEM BINNENLAND Onderwijsvakbond Abop: 30 km-limiet gaat niet overal gelden Akkoord over CAO thuiszorg Agenda DE STEM pESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Justitie bekijkt 'gescheiden' asielzoekers Ombudsman breidt terrein uit De Vries wil hogere aow Geworstel met Srebrenic a-onderzoek Onvoldoende geld voor verpleeghuizen Gestolen postduiven ernstig verminkt Fjitdager Bob Dole Topmilitair wil scherpere beoordeling commandanten 11111 DINSDAG 8 OKTOBER 1996 M Den Haag (anp) - In het alge meen is er momenteel geen sprake van een serieuze be dreiging van de volksgezond heid door het gebruik van zo genoemde ecodrugs, zoals paddestoelen en cactussen. Het kabinet ziet vooralsnog geen aanleiding om gemeenten meer eigen mogelijkheden te geven om de handel in ecodrugs tegen te gaan. Dat schrijft minister Borst van Volksgezondheid in haar ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Vlies (SGP). Borst wijst erop, dat de werkza me bestanddelen van halluci- nogene paddestoelen en cactus sen onder de Opiumwet vallen. Bezit van en handel in deze sub stanties of preparaten waarin de stoffen voorkomen, is strafbaar. Dat geldt echter niet voor de han del in verse paddestoelen, omdat dat geen preparaten zijn. Straf baarstelling hiervan vereist wij ziging van de Opiumwet, aldus Borst, die zich niet uitlaat over de eventuele wenselijkheid daarvan. Onduidelijk is nog, of gedroogde paddestoelen wel een preparaat zijn. Die vraag komt aan de orde in een proefproces, dat het openbaar ministerie in Rotterdam heeft aangekondigd,aldus Borst. Naast de huidige Opiumwet bie den volgens de minister de Wet op de geneesmiddelenvoorziening en de Warenwet in principe adequa te instrumenten voor toezicht en handhaving op het terrein van hallucinogene paddestoelen en cactussen. Doet zich een ernstige bedreiging van de volksgezond heid voor, dan kunnen de betref fende inspecties van het ministe rie hiertegen optreden. Zoetermeer (anp) - Als minister Ritzen (Onderwijs) inderdaad wordt geconfronteerd met nieuwe tegenvallers in de wacht gelduitgaven, is in elk geval de onderwijsbond Abop bereid zijn salariseisen te matigen. Dit zei Abop-onderhandelaar H. van der Kolk gisteren bij de ondertekening van de nieuwe onder- wijs-CAO in het ministerie van Onderwijs. In de CAO is een algemene loons verhoging van drie procent afge sproken en een verkorting van de werkweek van 38 naar 36 uur. De CAO loopt van 1 juni 1996 tot en met 31 december 1998. De over eenkomst geldt voor 350.000 werknemers. D66 wil dat minister'Ritzen (On derwijs) op zeer korte termijn met een nieuw pakket maatrege len komt om de uitgaven van wachtgelden aan werkloze do centen in de hand te houden. Jaarlijks wordt nu al 1,2 miljard gulden uitgegeven aan de wacht gelden. Dat zou de komende ja ren nog eens 400 miljoen gulden hoger worden bij ongewijzigd be leid. Slaagt Ritzen er niet in om snel de uitgaven aan banden te leggen, dan moet er een parle mentair onderzoek komen, vindt D66. Het kabinet heeft beloofd dat, als Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is niet van plan om op alle we gen binnen de bebouwde kom de snelheidslimiet te verlagen van 50 km per uur naar 30 km per uur. Ook komt er geen al gemene verlaging van de snel heidslimiet op provinciale we gen van 80 naar 60 km per uur. Dat blijkt uit een nadere toelich ting die het ministerie gisteren heeft gegeven over een dit week einde uitgelekt plan, het zogehe ten Start-pakket Duurzaam Vei lig. Het pakket bevat voorstellen van ambtenaren van Verkeer en Waterstaat, provincies en ge meenten om de verkeersveilig heid te verbeteren. Een voorstel is om binnen de be bouwde kom een duidelijke scheiding te maken tussen wegen in een woon- en leefomgeving en doorgaande wegen. In de woon wijken moet volgens het voorstel de 30 km-limiet van kracht wor den. Op de doorgaande wegen blijft volgens Verkeer en Water staat de 50 km-limiet gelden. Buiten de bebouwde kom moet de 60-km per uur limiet vaker toe gepast worden. Maar voor de zo geheten verkeersaders buiten de bebouwde kom blijft volgens Verkeer en Waterstaat de maxi male snelheid van 80 km per uur gelden. de salarissen in de marktsector stijgen, ook de positie van het on derwijspersoneel dient te worden verbeterd. Ook in het onderwijs wordt de CAO dan aangepast, al dus Ritzen. Vandaag wordt een omvangrijk onderzoek naar de wachtgelden (uitkeringen) in het onderwijs openbaar. Een van de conclusies is, dat de uitgaven in het slechtste geval met honder den miljoenen guldens kunnen stijgen. Somber Als de vooruitzichten inderdaad zo somber zijn, terwijl de econo mie doorgroeit, zal de Abop, de grootste onderwijsbond, niet aansturen op een evenredige loonsverhoging. Van der Kolk wees op een recente enquête van de Abop. Daaruit blijkt dat twee derde van de leerkrachten liever voor een kleine klas staat dan dat ze een loonsverhoging krijg'en. Van der Kolk: „Een kleinere klas betekent een lichtere werkdruk en dat is waar onze leden al lang omvragen." De CAO werd gisteren onderte kend door twee van de vier on- derwijscentrales: ACOP en het Ambtenarencentrum. CMHF en de CCOOP (CNV-bonden) waren tegen. De CCOOP-bonden von den, dat er te weinig geld be schikbaar wordt gesteld voor on dersteunend personeel zoals con ciërges. Teleurgesteld Ritzen leverde vorige week zware kritiek op de CNV-bonden. Hij was zwaar teleurgesteld over hun houding. De CNV-onderhande- laars hadden in juli overeenstem ming bereikt met Ritzen. Het fe deratiebestuur van de CNV kwam daarvan terug. Gisteren prees Ritzen de moed en durf van de centrales die wel hun handte kening zetten. Hij noemde de CAO in alle opzichten gedurfd. Bunnik - Werkgevers en de drie bonden AbvaKabo, CFO en LAD zijn het gisteren eens geworden over een 2-jarige cao voor de thuiszorg. Belangrijkste resulta ten zijn een loonsverhoging van 2 procent en een werkweek van ge middeld 37 uur. De cao geldt voor 150.000 mensen. De vierde be trokken vakbond, Nu'91, is tegen het bereikte akkoord. De cao is geldig van april '96 tot april '98. De meeste afspraken gaan echter in op 1 januari 1997. Gent/Leuven (anp) - Het uit wijken van Nederlandse ge- neeskundestudenten naar Vlaamse universiteiten neemt af. De Rijksuniversiteit Gent (RUG) en de Katholieke Uni versiteit Leuven (KUL) no teerden vorige week, bij het begin van het nieuwe cursus jaar, een daling van het aantal Nederlandse inschrijvingen met een derde. Aanleiding is vooral de verruiming van het aantal studieplaatsen in Nederland. België was altijd een populaire uitwijkplaats voor Nederlandse studenten, die zich inschreven voor studierichtingen met een beperkt aantal plaatsen. Vooral geneeskunde, diergeneeskunde en tandheelkunde - in Neder land onderworpen aan een strenge numerus fixus - waren geliefd. Ook was er in België geen toelatingsexamen. In Leuven was vorig jaar de helft van alle 425 nieuwe eerstejaars in de studierichting medicijnen van Nederlandse afkomst. Dit jaar daalde het contingent van 206 naar 139, een afname met 32,5 procent. Op de RUG werd de Nederlandse kolonie even eens een derde kleiner. Voor de drie eerder vernoemde studie richtingen schreven zich nog 113 Nederlandse kandidaten in, te genover 160 in 1995. De kleinere Rijksuniversiteit Antwerpen noteerde een gerin gere daling van de Nederlandse inschrijvingen: van 178 naar 157. Wel studeren in Antwerpen naar verhouding ook meer Ne derlanders uit de grensstreek op andere faculteiten dan de medi sche. In Gent is hier in beperkte mate sprake van. Het betreft dan vooral studenten uit Zeeuws- Vlaanderen. Woordvoerders van de drie uni versiteiten en het ministerie van Onderwijs in Den Haag verkla ren de afnemende belangstelling Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Arbeidsongeschikten van 50 jaar en ouder moeten volgens Pv- dA-voorzitter R. Vreeman gevrijwaard blijven van een verplichte wao-herkeu- ring. Ook zou er volgens de PvdA'er een wet moeten komen, die het werkgevers verbiedt gedeeltelijk arbeidsongeschik ten te ontslaan. Hij zei dat gisteren op een bijeenkomst van de Abva-Kabo in Bergen op Zoom. Volgens Vreeman vallen de reïntegratie-resultaten van herkeurde wao'ers tegen. Van hen vindt 25 procent werk, terwijl op 50 procent was ge rekend. De afvallers zijn aangewezen op een lagere uitkering of op den duur zelfs bijstand. „En dan te bedenken dat we het hier hebben over de categorie van geheel of gedeeltelijk wao'ers van onder de vijftig jaar. Dan moet je reëel zijn en kijken naar de arbeidsmarkt. Dan zie je dat het voor vijftigers die niets mankeren al heel moeilijk is om aan werk te komen, laat staan voor vijftigers die uit de wao komen of daar nog gedeeltelijk in zitten," aldus Vreeman. Tijdens de bijeenkomst werd Vreeman gecon fronteerd met schrijnende verhalen van man nen en vrouwen die tegen hun zin in de wao zitten of juist hun uitkering dreigen te verlie zen en op bijstandsniveau terecht komen. Hun leed maakte volgens Vreeman ondermeer duidelijk dat met name werkgevers zich meer van hun maatschappelijke rol bewust moeten zijn. „Het is te zot voor woorden dat ik hier hoor dat een bedrijf met 1700 man in dienst iemand die op zijn werk gehandicapt is ge raakt en zelf heeft bewezen met aangepast werk binnen de onderneming uit de voeten te kunnen, toch wordt ontslagen." De PvdA-er meent dat werkgevers zich meer moeten inspannen hetzij op het eigen bedrijf, hetzij in hun eigen branche om voor dit soort slachtoffers van een bedrijfsongeval passend door David van der Houwen Tijdens het staatsbezoek aan Zuid-Afrika - vorige week wa ren de koningin, haar man en de kroonprins daar - is iets bijzon ders gebeurd. De koningin heeft daar rechtstreeks een opmerking gemaakt over aanmerkingen op haar gedrag. Dat die aanmerkin gen niet meer waren dan geruch ten, doet er in dit verband niet toe. Koningin Beatrix werd er gens van beschuldigd. Premier Kok en minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken hadden die beschuldiging krachtig ontkend. Maar de koningin vond dat blijkbaar niet voldoende. Natuurlijk verwees ze in haar reactie naar het antwoord van premier en minister. Maar ze voegde er ook een niet mis te verstane kwalificatie aan toe, die in elke krant werd overgeno men. Het verhaal, als zou zij de hand hebben gehad in de over plaatsing van een ambassadeur uit Zuid-Afrika, deed ze af als 'complete onzin'. In die krasse bewoordingen hadden noch Kok noch Van Mierlo zich uitge drukt. De uitspraak stond nergens tus sen aanhalingstekens. Ook radio en televisie konden het de konin gin niet laten zeggen. Want dat mag nu eenmaal niet. Het staats hoofd mag niet in geschrift, ge- illustratie Mat Rijnders luid of beeld letterlijk worden geciteerd. Maar die term 'com plete onzin' was wel erg letter lijk. Want die vond je overal te rug. Niemand had het over 'baarlijke nonsens' of 'absolute onjuistheden'. Zo'n staatsbezoek heeft te mid den van al zijn plechtstatighe den ook iets absurds. Want de koningin en haar familieleden zijn er wel en toch ook weer een beetje niet. Journalisten zijn van harte welkom om mee te reizen. Maar voor de verslaggeving van zo'n evenement gelden strikte regels. Zo wordt iedereen geacht de ma jesteit alleen letterlijk te citeren als ze een officiële toespraak houdt, zoals bij het staatsban ket. Wat de koningin tijdens an dere bijeenkomsten te berde brengt, schrijft men niet op. Evenmin datgene wat ze zegt tij dens de zorgvuldig geregisseer de, maar desondanks als infor meel te boek staande bijeen komst met de meereizende pers. De journalisten worden in groepjes verdeeld, die afwisse lend mogen spreken met de ko ningin, prins Claus en kroon prins Willem-Alexander. Laatstgenoemde was ook bij dit bezoek weer een geval apart. In gezelschap van zijn dominante moeder hangt hij er toch een beetje bij. En als hij dan alleen op stap gaat, zoals vorige week donderdag naar het Robbenei land, doet hij in elk geval op af stand een beetje aandoenlijk aan. En dan moet hij zich ook nog laten welgevallen dat de Zuidafrikaanse vrouwenbladen, zoals meereizend collega Carla Joosten vorige week meldde, lie- Door David van der Houwen ver zijn broer Johan Friso in het gezelschap hadden gezien. Die ziet er veel leuker uit dan 'Alex'. En daarmee had de kroonprins het nog niet gehad. Want zijn moeder liet tijdens het gesprek ook nog weten, dat haar oudste zoon 'nog veel moet leren'. Dat zal je maar gezegd worden door je moeder, als je 29 jaar oud bent. Nou mogen we ervan uit gaan, dat de koningin niet heeft bedoeld dat haar zoon een dom oor is. Veeleer moeten we haar woorden zo opvatten, dat Wil lem Alexander in haar ogen nog niet voldoende is voorbereid op het koningsschap. Zij legt daar voor buitengewoon strenge maatstaven aan. Bovendien geeft het haar een 'vrijbrief' om zelf nog een poosje aan de macht te blijven, hoe beperkt die macht in het Nederlandse staatsbestel ook zijn mag. Niemand zal daar bezwaar tegen hebben. Deze week staat op de agenda van de Tweede Kamer de begroting van het 'huis der ko ningin'. Daaronder vallen de uit gaven ten behoeve van het staatshoofd en haar ouders, plus prins Claus en prins Willem- Alexander. In totaal krijgt het koninklijk huis volgend jaar 13,1 miljoen gulden uit de schatkist. Maar er is geen Kamerlid, die zich daar de komende dagen over zal beklagen. Want het geld is niet bestemd voor de wintersport, de vakan ties in de bekende Italiaanse zo merverblijven of andere geneug ten van het vorstelijk bestaan. Nee, met dat geld moeten de le den van het koninklijk huis hun werknemers betalen en de kos ten, die direct met hun functie te maken hebben, zoals een deel van hun wagenpark. Iedereen vindt het volstrekt normaal en niemand haalt het in zijn hoofd hardop de vraag te stellen, of het niet wat minder kan. Het feit dat de familie Von Amsberg-Van Oranje als behoorlijk vermogend geldt, doet er in dit verband niet toe. En waarom zouden Kamerleden zich hier druk over maken. De leden van de koninklijke familie behoren tot de populairste land genoten. En zo ze lang ze niet in de voetsporen treden van hun Engelse collega's, zal de begro ting van het 'Huis der Koningin' in de Tweede Kamer van jaar tot jaar niet veel meer zijn dan een hamerstuk. Deze week begint de Tweede Kamer met de behandeling van de afzonderlijke begrotingen. Naast die van het huis der ko ningin staan die van de Hoge Colleges van Staat (o.a. raad van state) en het ministerie van Al gemene Zaken (de staf van de minister-president) op de agen da. Daarnaast gaan de financiële specialisten uit de Kamer nader in op de cijfertjes uit de Miljoe nennota. Verder begint deze week de discussie over het kort geleden verschenen rapport van de kamercommissie klimaatver andering. WAAR EER te behalen is, wil ieder een graantje meepikt, Daarom lijken de reacties van de Verenigde Staten op hetfj ropese initiatief om mee te bemiddelen in de nieuwe Midde Oostencrisis zo negatief. Toch is dat niet meer dan een zeer beperkt deel van het vb haal. Natuurlijk is de regering-Clinton niet erg ingenomenm een mogelijke concurrent aan de onderhandelingstafel. pre, dent Clinton heeft in verkiezingstijd geen behoefte aan kape op zijn kust. Als er te scoren valt, doet hij dat liever zelf. De Amerikaanse irritatie komt echter meer uit wat anderj voort. Europa heeft het zeer laten afweten in het voormal» Joegoslavië. Het idee dat er in deze kwestie wel constructie" diplomatieke initiatieven uit de oude wereld kunnen kome, wordt op het Witte Huis niet geloofd. Europa is in AmerikaaJ se ogen te verdeeld en heeft desondanks veel pretentie,! ambitie die niet op enig wapenfeit stoelt. Dat Israël eveneens weinig heil ziet in Europese bemiddelic, is voor de hand liggend. De Europese Unie heeft de nieuwe!' raëlische regering als hoofdschuldige van de nieuwe moeilj heden aangewezen. In de ogen van Netanyahu en zijn mei' standers heeft de Unie daarmee de zijde gekozen van Arafate bemiddeling door een bevooroordeelde is weinig zinvol. Maar al zou niemand bezwaar gemaakt hebben tegen Europ se deelname aan de gesprekken, wat had de rol van deEiJ pese Unie dan kunnen zijn? Welke machtsmiddelen heeft Ei- ropa? De Unie steunt Arafat met geld en is een belangrijke handels partner van Israël. Toch is de relatie van de verschillendeËJ ropese landen met de beide kemphanen in het Midden-Oostd van aanzienlijk geringer belang dan die van de VerenigdeStj ten met Israël en de onafhankelijke Palestijnse gebieden.Zei? Netanyahu is niet onder de indruk van Europa als machtsfa tor in zijn gebied. En van de Israëlische premier moeten visie van Europa de concessies komen. In het verleden is Nederland met enige regelmaat verwetti een te grote broek aan te trekken in de buitenlandse politie Hetzelfde moet nu helaas vastgesteld worden van de Europ se Unie. De Mijdrechtse gereedschappenfabriek Kinzo is gisteren tot de grond toe afgebrand. Ook een grote hoeveelheid opgeslagen gereed schappen ging verloren. Volgens een woordvoerder loopt de schade in de miljoenen guldens.De brand brak 's middags tussen kwart over twee en half drie uit. Tot in de verre omtrek waren de rookpluimen te zien. Bij het bluswerk waren ongeveer 70 brandweerlieden actief. Het personeel kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Door de brand kwamen gevaarlijke stoffen vrij, maar die vormden geen bedrei ging voor de volksgezondheid, aldus de politie. foto anp voor een studie in België uit de verruiming van het aantal stu dieplaatsen in Nederland. Voor geneeskunde konden de Neder landse universiteiten dit jaar 1686 mensen inschrijven, tegen over 1485 twee jaar geleden. Vooral Leuven werd de laatste jaren overspoeld door Neder landse studenten, hetgeen door cultuurverschillen soms leidde tot plaatselijke spanningen. Bel gië voert vanaf volgend jaar ech ter voor geneeskunde ook een numerus-fixus in, met daaraan gekoppeld een toelatingsexa men. Nederlandse kandidaten kunnen op grond van Europese regels daar echter ook aan deelnemen. „Maar misschien schrikt het ze toch af," aldus een woordvoer ster van de universiteit in Leu- werk te maken. „In zulke gevallen moet er voor werkgevers een ontslagverbod op ge deeltelijk arbeidsgeschikte medewerkers ko men." In zijn algemeenheid vindt Vreeman dat het hoog tijd wordt dat werkgevers beter worden ingelicht over de regelingen om gedeeltelijk arbeidsongeschikte medewerkers in dienst te houden of aan te nemen. „Het reintegratiebe- leid moet veel beter in beeld worden gebracht, de subsidiemogelijkheden voor werkgevers zijn veel te weinig bekend". Hij ziet hier meer in dan in het sanctioneren van werkgevers die er niet in slagen om tussen de 3 tot 7 procent arbeidsongeschikten in dienst te hebben. „Dat houdt namelijk het ri sico in dat werkgevers zwakke broeders die wat minder presteren in de wao proberen te krijgen, zodat ze op die manier toch aan de het percentage voldoen zonder dat bestaande wao'ers daarmee aan een baan geholpen wor den." Den Haag - Justitie gaat na, of twee Bosnische asielzoekers die samen een relatie hebben, maar van elkaar zijn gescheiden door de uitzetting van een van hen naar Duitsland, alsnog op humani taire gronden met elkaar kunnen worden verenigd. Dat zei een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren. De twee zijn gescheiden als gevolg van het verdrag van Schengen, dat be paalt dat asielzoekers in het eerste land van opvang asiel moeten vragen. Het gaat om een Bosnische-Kroatische vrouw en haar vriend, een Bosnische moslim. Den Haag - Burgers met klachten over de provincies kunnen met hun grief in het vervolg naar de Nationale Ombudsman stappen. Dat heeft de Ombudsman gisteren bevestigd. Hij nam tot nu toe geen klachten over provinciebesturen in behandeling. Inwoners van de gemeenten Apeldoorn, Enschede, Oegstgeest, Roermond, Voorschoten, Weert en Katwijk kunnen voortaan ook bij de Om budsman terecht. Den Haag - De voorzitter van de Sociale Verzekeringsbank, oud minister B. de Vries, pleit ervoor de aow-uitkering aan te passen] tot 60 procent van het minimumloon, zowel voor alleenstaanden als voor mensen die gehuwd zijn of samenwonen. Dat heeft hij' gisteren gezegd. Zijn voorstel betekent een verhoging voor sa menwonenden, want die ontvangen nu nog elk 50 procent van het minimumloon. De aow-wijziging is volgens De Vries een oplos sing voor het probleem, dat veel samenwonenden frauderen door hun partner niet op te geven, zodat beiden 70 procent kunnen in casseren. Door ongeacht de samenleefvorm te kiezen voor 60 pro cent, loont die fraude niet meer en is controle ook niet meer nodig. Den Haag - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) en de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie komen maar uiterst moeizaam tot een opdracht voor het onderzoek naar de val van Srebrenica. Het RIOD wil de beschikking over alle re levante rapporten, nationale en internationale. Buitenlandse Za ken en Defensie vrezen echter dat zij daarmee de bondgenoten voor het hoofd stoten. Het gaat vooral om het gebruik van inter nationale veiligheidsrapporten; de ministeries stellen dat daar voor toestemming van Parijs, Londen of New York nodig is. Rijswijk - Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) trekt te weinig geld uit om binnen vier jaar alle vijf- en zesbedskamers in ver pleeghuizen op te kunnen heffen. Dit stelt de Nederlandse Vere niging voor Verpleeghuiszorg (NWz). Terpstra heeft voor de ko mende vier jaar bijna 700 miljoen uitgetrokken voor verbouw en nieuwbouw van verpleeghuizen. In Nederlandse verpleeghui zen wonen ongeveer 6800 mensen op vijf- of zespersoonskamers. Volgens NWz-directeur J. Bergs geeft de staatssecretaris het geld twee keer uit. „Die 700 miljoen gulden is bestemd voor be staande bouwplannen. Dat was vorig jaar al bekendgemaakt. Maar in het jaar 2000 zullen, als er geen extra 200 miljoen bij komt, nog 4300 mensen leven op grote meerpersoonskamers, zegt Bergs. Veghel - Onbekenden hebben de afgelopen dagen op verschillen de plaatsen en tijdstippen in het Brabantse Veghel postduiven gestolen en ze vervolgens ernstig verminkt. Een aantal vogels is op eigen kracht naar huis teruggevlogen. Ze missen allemaal hun rechter pootje. Het is er vermoedelijk afgeknipt. De politie staat voor een raadsel. Het gaat om postduiven van een zeer uiteenlo pende kwaliteit. Sommige vogels zijn niet meer dan een paar tientjes waard, terwijl anderen ten minste een waarde hebben van ruim 1500 gulden. In totaal zijn 37 duiven verdwenen. Daar van zijn er vijf verminkt teruggekomen. l0r Bert Ummelen Washington - Met de claim dat het goed gaat met Amen ka sinds hij zijn intrek in het witte Huis nam heeft presi- it Clinton scherpe kritiek .van zijn uitdager Bob Dole in hun eerste televisie-debat on- I verstoonaar afgeweerd. |7jjn rivaal klaarde zijn klus - fijn belargrijkste publieke optre den in een lange politieke carriè re met opvallende verve. Maar met een gezonde economie, die haar vruchten afwerpt in de vorm van koopkrachtverbetering en groeiend toekomstvertrouwen, liikt het carwei gewoon te zwaar. Volgens het Dole-kamp zou met de conf'ontatie, de eerste van twee do campagne pas echt be ginnen Voor het eerst immers zou zij» kandidaat een massa publiek rechtstreeks, zonder tus senkomst van partijdige media, kunner toespreken. Maar polls wezen gisteren uit dat de waar dering voor beide optredens pre cies overeenkomt met de be- staande stemvoorkeuren. In de meest Kcente Gallup-poll heeft Clinton een voorsprong van 18 procent Zo groot is ook de marge waarrree de president tot 'win naar' Vordt uitgeroepen. Het is geen middernacht in Amerika We staan er beter voor dan vier jaar geleden." Telkens als de zeeën in het anderhalf uur durende debat hoog dreigden te gaan, gteep Clinton naar zijn ba- I sisthema. Ernstig maar zonder de grim migheid waarvoor zijn medewer- j kers htm hadden gewaarschuwd en zells met een kwinkslag op zijn tijd, gaf Dole een heel wat mindef vleiend beeld van het da gelijkje leven in Amerika en van Clintons verblijf in het Witte Huis.Speciaal van de eerste twee I jaar, (toen er nog geen Republi keins meerderheid in het Con gres was om zijn liberal (linkse) I planken te stoppen. Dole schetste het gemiddelde Amerikaanse gezin als slovend Den Haag (anp) - Het functioneren van commandanten 4 klaar staan voor uitzending naar crisisgebieden of die net een vredesmissie zijn teruggekeerd, moet in de toekomst schei per worden geanalyseerd. Bij onvoldoende functioneren mag Defensie niet schromen comn,j® danten uit hun functie te ontzetten, zowel op pelotons-, divisie-, taljons als brigadeniveau. Commandanten die zich in crisissitua hebben bewezen, kunnen de opengevallen gaten opvullen. Tot een dergelijk scenario komt generaal Van Baal, de vice-chei fensiestaf van de Nederlandse krijgsmacht. De topmilitair zie maatregel als één van de lessen, die geleerd zijn van de verschil! VN-vredesoperaties waaraan de krijgsmacht de afgelopen jaren deelgenomen. Van Baal gaf zijn zienswijze gisteren tijdens eenW lands-Brits seminar over vredesoperaties. ..u De vice-chef defensiestaf ontkent, dat zijn gedachte voortkom'tri Dutchbat-optreden in Srebrenica. Binnen en buiten de kri]gs'". werden na de val van de moslim-enclave vraagtekens geplaats:t d functioneren van kolonel Karremans, de commandant van de landwse VN-eenheid. Hoewel hij nimmer disciplinair is gestrat trok Karremans begin dit jaar na zijn promotie naar de veie t Staten. Hij is daar één van de twaalf Navo-vertegenwoordigers °P opleidingscentrum voor Amerikaanse militairen in Virginia. DoofWilly Werkman Tel kviv - De Israëlische op- posiie-partijen zijn er giste ren bij de opening van de wiiterzitting van het parle ment, de Knesset, niet in ge- slaigd de regering-Netanyahu tei val te brengen. Hciwel de Arbeidspartij onder leiing van Simon Peres 'totale mt lilisatie' tegen de politiek van de premier had afgekondigd, slaagde de oppositie er niet in de stjmming in de Knesset over pre mier Netanyahu's regeringsver- kkring in een motie van wan trouwen om te zetten. De huidige rejeringscoalitie steunt op een merderheid van 66 van de 120 palementsleden. Teiwijl buiten het Knessetge- boiw aanhangers van de Vrede Nubeweging demonstreerden, zei Premier Netanyahu in zijn toemaak, dat zijn regering er naar streeft de militaire ontrui ming van Hebron uit te voeren, maar vasthoudt aan haar eis de veilig ieid van de heilige plaatsen en do ruim 400 joodse kolonisten daar e verzekeren. ..Die i veiligheidsregelingen zijn niet glleen belangrijk voor ons," ze' hj, „maar in niet mindere mate tok voor de Palestijnen." Hij rio op tot brede steun in de foiessit in de afgelopen zondag begomen onderhandelingen met de Pabstijnen. „We zullen stre ven nar maximale vrijheid voor de Paestijnen en maximale vei- hgheil voor onszelf. Simoi Peres viel de politiek van de pnmier in zeer scherpe be- woordngen aan. Hij beschuldig de hen ervan de gespannen si tuatievan de laatste weken zelf te heben veroorzaakt en Israël's goedeuaam te hebben geschaad. Naar ijn mening is er geen enke- redin voor het aanbrengen van veranieringen in de Oslo-ak- koordn, die de veiligheidsmaat- regelei in de stad Hebron in de tails lebben vastgelegd. De na- uruk,die de regering-Netanyahu P de veiligheid legt, noemde de PP°itie-leider niets anders dan een moes' voor het bereiken van fijn tgen politieke doeleinden. 6 irbeidspartij en de kleinere PPcitie-partijen hebben giste- en »ten weten de komende we- rtiu in ^et werk te zullen n om de premier ten val te ei?en. „We zullen iedere kans njnjpen om hem naar huis te ■taan, zei Yossi Saried, de lei- aiu3" Hnkse Meretzpartij. «Ai hij niet valt, dan valt de vre- mu ntI recktse zijde kan pre- mie Netanyahu problemen ver- slu ffnLAls de re8ering een be min nemen over de ontrui- kaf AAn Hebron, bestaat de zunn ff t^'ee drie ministers «ten aftreden.

de Stem | 1996 | | pagina 4