Energielast burger stijgt licht DE STEM Landbouw helpt mensen op arbeidsweg De laatste warme stralen Zeeuwse Staten zitten met grote geldzorgen )elta Nutsbedrijven rekent niet veel meer aan kleinverbruikers Ik Negentien banen weg bij Van Hecke Catering in Zeeuws-Vlaanderen Akkoord tussen Elopak en de vakbonden over vier-ploegendienst C1 Gedeputeerde erwacht oplossing arbeidsproblemen van ambtenaren Twee auto's total-loss Terneuzense beroofd van handtas Nieuw project van Zeeland Studiecentrum in Aardenburg de sloop aterpomp Voor Polen Kunst op de stadswallen 'Zo kun je geen provincie besturen' Zeeland DINSDAG 8 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever Middelburg - De kleinver bruikers van Delta Nutsbe drijven moeten volgend jaar niet veel meer voor hun gas, water en elektrici teit betalen. Het nutsbedrijf rekent alleen extra belastingen van het Rijk en een eventuele stijging van de brandstofprijzen rechtstreeks aan de burger door. De gestegen jnkoopkosten van elektriciteit, in l zeven miljoen gulden, en de inflatiecorrectie vangt Delta binnen de exploitatie op. De di rectie geeft daarmee gevolg aan eerder gedane toezeggingen. Dat betekent in ieder geval een stijging van 3,7 cent per kubieke meter voor het gas. Delta moet de zogenaamde Reguliere Energie Belasting op gas in 1997 verdub belen. De andere heffingen - brandstofheffing, milieutoeslag, grondwaterbelasting - blijven op het niveau van vorig jaar. De geringe stijging van de tarie ven worden in 1997 overigens voor een deel tenietgedaan door de eenmalige, uitkering van ge middeld 70 gulden per gezin. On der druk van de aandeelhouders, provincie en gemeenten, besloot Delta vorig jaar 9 miljoen gulden van de 49,5 miljoen gulden winst over 1995 rechtstreeks aan de kleinverbruikers terug te betalen. Dat geld wordt verrekend bij de jaarafrekening over 1996. De extra belastingmaatregelen van het Rijk beginnen de energie rekening van Delta steeds meer te beïnvloeden, zo schetste, direc teur P. Stoter gisteren bij het on dernemingsplan van Delta. In 1994 bestond alleen de brand stoffenbelasting waaraan de kleinverbruiker gemiddeld 57 gulden kwijt was. In 1997 is de kleinverbruiker gemiddeld 323 'gulden kwijt aan alle extra hef fingen, zes keer zoveel als in 1994. Delta Nutsbedrijven moet in 1997 drie door het Rijk opgelegde heffingen doorberekenen. Het gaat naast de brandstoffenbelas tingen om grondwaterbelasting en regulerende energiebelasting op elektriciteit (3, 47 cent per ki lowattuur) en gas (3, 76 cent per kubieke meter). De laatste belas ting wordt in 1997 verdubbeld. Ook blijft Delta de MAP-heffing, 1,5 procent van de energiereke ning, bij de kleinverbruiker neer leggen. Collega-bedrijf Pnem schafte vanaf 1 juli dit jaar de milieuheffing op elektriciteit en gas af. De zogenaamde MAP-hef- fing is ingevoerd om projecten voor energiebesparing, zoals wind energie, te bekostigen. Het Brabantse nutsbedrijf vindt de milieutoeslag niet langer nodig, omdat de overheid sinds 1 janua ri dit jaar de energiebelasting in voerde. Delta verwacht volgend jaar geen grote verschillen in af zet, doch gaat uit van een lichte stijging. De winstverwachting is optimistisch. Delta zal de winst over 1995 van bijna vijftig mil joen niet evenaren, gaf Stoter aan, maar gaat nog altijd uit van 35 miljoen. Of er opnieuw een deel van de winst aan de burgers rechtstreeks wordt uitgekeerd valt nog te bezien. Een optie om de burgers te laten profiteren van de winsten is een verhoging van het dividend aan de aandeelhou ders, provincie en gemeenten. Middelburg - Gedeputeerde Bruinooge (Personeelszaken) ver wacht morgen een oplossing van de arbeidsproblemen van meer dan honderd provincie-ambtena- ren.In een overleg tussen werkne mers en werkgevers zullen dan knopen worden doorgehakt die de provincie wel extra geld kos ten, maar op te brengen zijn. Dat zei Bruinooge gisteren bij een statencommissie in Middel- nadat Statenleden ongeru ste vragen stelden over de perike len bij het personeel. Zoals ge meld is er een reorganisstie ge- sVeest en zijn ..er 145 bezwaar schriften binnengekomen tegen nieuwe functies en de daarbij be horende beloning. Verreweg de meeste bezwaren gelden de hoogte van het nieuwe salaris. De AbvaKabo-leden vin den, zoals gemeld, dat de functie waarderingen opnieuw moeten worden bekeken. Temeuzen - Een 75-jarige inwor ner van Terneuzen heeft afgelo- pen zondagavond twee auto's to- al-loss gereden in de Aza leastraat in zijn woonplaats. Bij een parkeermanoevre raakte hij srst de auto van een 28-jarige Terneuzense. Bij schrok dusdanig van de klap dat hij gas gaf en dat voertuig wjftig meter meesleepte, om ver volgens tegen een garagebox tot stilstand te komen. De bejaarde automobilist kwam met de schrik vrij. Zijn auto was toal loss. Temeuzen - Een 43-jarige vrouw dt Terneuzen is gisteren rond 11.00 uur op de Alvarezlaan be- 'cofd van haar handtas. Daarin vaten wat persoonlijke beschei- 'ffl. Een nog onbekende man was ut een kleine rode personenauto jestapt en had de. tas uit de han- favan de vrouw getrokken. Na 'e beroving stapte de man weer ffien verdween in de richting van deBellamystraat. De herfst is alweer enkele weken aud, maar de zon weet maar niet van wijken. De winterjas blijft aan de kapstok, de wintertrui in de kast. En wie kan, die neemt de gelegenheid te baat om nog even te profiteren. Want het zijn wellicht de laatste warme stralen voor de donkere en koude dagen. En een gewaarschuwd mens telt voor twee: 'Oktober wgrm en fijn, een strenge winter zal het gevolg zijn', aldus weerman Willy afgelopen zaterdag in zijn rubriek. foto wim kooyman Terneuzen - Een auto die biet verzekerd is. niet ge- «ird, niet voorzien is vari «en geldig deel IH, maar wei is uitgerust met een kapotte Maat, een koppeling eS^fen! tod die niet aan de. wettelij- te eisen voldoen. Een 48-ja- nge Tcraeuzenaar maakte vair deze auto gebruik om z'ch van A naar B verplaat sen Gistermorgen werd hij oor de politie aangehouden "e Peter van Anrooijlaan. fr is proces-verbaal tegen tem opgemaakt: 'De auto is r-:pvcc: desloop l 4 feaC'lt Tuincentrum De «.f® uit Koewacht schenkt u'"j-tpvmp aan Roemeense via a i.e porap 8aat binnenkort bin "^organisatie Dorkas «PM® het dorpje Vaida. lür rpje is er slechts een paar 'aat,! vag Water' dorkas Hulp L 'e' ^orp een waterput oeltnm0* de boeren daar in de jast van goed drinkwater "worden voorzien. Van onze verslaggever Aardenburg - 'Zorg en Land bouw'. Dat is de naam van een nieuw project van het Zeeland Studiecentrum. Doel ervan is ex- psychiatrische patiënten in Zee land via werkervaring bij agrari sche bedrijven een concrete stap te laten zetten richting arbeids markt. Het project wordt gesteund door het GAK, dat nauw betrokken is bij bemiddeling van WAO'ers naar regulier werk. „Onder die WAO'ers zitten veel ex-psychia- trsche patiënten. Het project moet dan ook niet gezien worden als een therapie in het kader van de genezing van de patiënt maar als het gereedmaken van mensen voor de arbeidsmarkt," zegt Jack Roumen van het Studiecentrum. Het is niet de eerste keer dat Rou men zich met deze materie bezig houdt. Zo'n zes jaar geleden was het tijdens een uitgebreide stu diedag dat het Aardenburgse raadslid, tevens akkerbouwer, J. Dees de link legde tussen het creëren van economische meer waarde van akkerbouwproduc ten en de behoefte aan ritme, ruimte en arbeidsvoldoening voor mensen die in psychische problemen zijn geraakt. „Samen met Dees werd door het studiecentrum een proefproject gestart. Deelnemers waren men sen die opgenomen waren in een dagbestedingsproject in Het Trefpunt in Goes. De ervaringen Jacfc Roumen van Zeeland Studiecentrum in Aardenburg is de man achter het project 'Zorg en Landbouw', foto camile schelstraete waren zo goed dat jaren later nog werd gesproken over die week in Aardenburg," zegt Roumen. Het Aardenburgse initiatief werd indertijd niet opgepakt. Anno 1996 zijn door het paarse kabinet beleidsprioriteiten gesteld in zorg- en plattelandsvernieuwing. Bovendien zijn de contacten tus sen landbouwers en 'stedelingen' toegenomen. Allemaal aanleidin gen nog eens naar deze vorm van voorbereiding op de arbeids markt te kijken. Voor 'werkgelegenheid' wordt vooral gemikt op bedrijven die zich min of meer met groenteteelt bezighouden. „Daarin is veel ar beid en wij willen proberen men sen daar werkervaring te laten opdoen. Niet in de vorm van zorg of liefdadigheid, want er moet gewoon afgerekend worden op basis van de economische waarde van de geleverde arbeid. Bij eventuele verschillen past het project financieel bij." Uiteindelijk meot de opgedane ervaring de deelnemers in staat stellen door te stromen naar, Roumen noemt maar een dwars straat, groenvoorziening in de re creatiesector. „Ik denk dat daar wel steeds voor minstens een half jaar werk te vinden is." Het zal zo zijn dat de activiteiten zich in de onmiddellijke omge ving van Aardenburg afspelen. „Bij het vorige project verbleven de deelnemers bij ons in de Volkshogeschool, maar dat is nu niet de bedoeling. De bedrijven kunnen door geheel de provincie liggen en het zal een soort woon werkverkeer worden. Van huis naar je baas en weer terug. Op die manier wordt ook het juiste ritme opgedaan." Vooralsnog mikt Roumen op vijftien bedrijven om mee te doen. Deelnemende landbouwers zowel als de aspirant-werkkrachten krijgen vooraf een zekere scho ling. Tijdens de uitvoering vindt er bovendien goede begeleiding plaats. Het Zeeuwse project staat niet op zichzelf. Het is onderdeel van het onderzoeksproject 'Zorg en Landbouw' van IKC-L in Ede, onderzoeks- en adviesbureau van het ministerie van LandbouvV. Gelden voor het project worden ook door dit ministerie beschik baar gesteld. Voor informatie over het Zeeuwse project, dat volgens schema volgend jaar april van start moet gaan, kan contact worden opgenomen met het Zeeland Studiecentrum in Aardenburg. Hulst - Kunst op de stads wallen, een historische wandelroute. Hulst zou zijn uitstraling als ves tingstad veel meer inhoud kunnen geven. Dat vindt de fractie van D66 die haar ideeën beschrijft in haar algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting van 1997. Want Hulst dankt zijn bekendheid in eerste in stantie als vestingstad. „Pas in tweede instanties heeft men de prioriteiten verlegd naar de term koopstad." Dus moet de gemeente meer aan dacht schenken aan de stad- wallen. Die liggen er volgens de D66-fractie momenteel gehavend bij. Het is derhalve geen overbodige luxe, zo schrijft D66, om de voetpa den over de wallen te renove ren en te voorzien van dege lijke op- en afvoerpaden. Voorts kunnen de stadswal len volgens D66 een 'onuit puttelijke bron' van milieu vriendelijke recreatie zijn. „Wat te denken van kunst op de wallen, om zo een culture le wandelroute in het leven te roepen. Óf maak er een historische wandelroute van, waarbij op diverse plaatsen uitleg wordt gegeven over de gemeente en over de plaats van de vesting de Tachtigja rige Oorlog." Van onze verslaggever Terneuzen - Bij Van Hecke Catering in Zeeuws-Vlaanderen verdwijnen negentien arbeidsplaatsen. Het gaat om volle dig ontslag voor elf werknemers en gedeeltelijk baanverlies voor acht personeelsleden. De betrokken mensen zijn afge lopen vrijdag door de directie op de hoogte gesteld. Onder de negentien personeels leden zijn elf mensen voor wie 'een volledige ontslagvergun- ning is aangevraagd. De overi ge acht gaan minder uren wer ken voor het bedrijf. De leiding van Van Hecke voert morgen overleg met de Horeca- bond FNV over hoe verder te gaan. Volgens B. Hoex, regionaal operationeel manager bij Van Hecke Catering, is door de di rectie een sociaal statuut ge maakt met maatregelen om te voorkomen dat de werknemers voor wie het werk geheel ver valt op straat komen te staan. Interne herplaatsing bij Van Hecke en outplacement zijn daarbij opties, aldus Hoex. Van Hecke is een cateringbe drijf dat landelijk opereert. In Zeeuws-Vlaanderen werken in totaal ruim zeventig mensen voor het bedrijf. De grootste klant van Van Hecke in deze regio is Dow Chemical in Ter neuzen, waar 56 personeelsle den werken. De oorzaak voor het verdwij nen van werkgelegenheid is dat Van Hecke bij Dow1 op een an-' dere manier gaat werken, aldus de regionaal manager van het cateringbedrijf. Hoex weer spreekt de woorden van dis trictsbestuurder D. Koersel- man van de Horecabond FNV dat Van Hecke op verzoek van Dow bij het chemisch bedrijf voor een reductie van een mil joen gulden op de personeels kosten moest zorgen. „Feit is dat wij geconfronteerd zijn met een signaal vanuit Dow dat er op een andere ma nier gewerkt zou moeten wor den. Daaraan zijn we tege moetgekomen door twee grote veranderingen in te voeren in Onze manier van werken, We hanteren een nieuw admini stratief systeem en organiseren de productie van onze lunchge rechten anders,", zegt Hoex. Van onze verslaggever Middelburg - Stevent Zeeland op een failliet af onder een voort durende stroom van ondoorzichtige Haagse bezuinigingen De Zeeuwse Staten zijn er in elk geval zeer bezorgd voor. „Je zou haast denken, en ik over drijf, dat Zeeland aan de bedel staf raakt," zei het SGP-Staten- lid Marius Goud gisteren in Mid delburg. „Zo kun je natuurlijk geen provincie besturen," mop perde PvdA-gedeputeerde Daan Bruinooge (Financiën). De financiële positie van d.e pro vincie was het belangrijkste on derwerp gisteren, bij de staten commissie Algemeen Bestuur die zich over de nieuwe provinciebe- groting voor 1997 boog. Het stuk bood weinig reden tot vreugde. Van de WD tot de PvdA en alles wat daar politiek tussen zit, kwa men opmerkingen en vragen. Hoeveel financiële stootkracht heeft de Zeeuwse leeuw, dat was de allesomvattende vraag. Onderuitputting De PvdA'er Holtkamp wilde alles weten over de bezuinigingen die in politiek jargon al 'onderuit- puttingen' worden genoemd. Siem Buijs, de fractievoorzitter van het CDA, wilde weten of er nog 'rek' zat in de heffing van de wegenbelasting. Buijs: „Niet dat het CDA dit wil verhogen om meer inkomsten te krijgen, dat willen we zeker niet. We willen alleen inzicht." Hij wilde voorts weten welk risico de provincie loopt als straks de wachtgelden voor de PSD'ers moeten worden betaald en dat was een vraag die elk Statenlid op tafel legde. Marten Wiersma van Delta An ders vroeg naar de milieurisico's in de havens als het Rijk uit de havenschappen stapt. Zijn even tuele dure toekomstige sanerin gen dan voor rekening van de provincie „Ja," antwoordde Bruinooge, maar u moet niet vergeteen dat de havenschappen dan ook een grote algemene re serve hebben gevormd waaruit zoiets betaald kan worden." Jean-Paul Hageman van de ZVP zat op zijn politieke stokpaard met zijn kritiek op het weer standsvermogen van de provin cie. „Ik ben bang voor hele nega tieve gevolgen voor de provincie in de toekomst en deze begro- tingsbrief heeft dat alleen maar versterkt," aldus dat Statenlid. De WD'er Jacques Suurmond tenslotte, vertelde ook zeer be zorgd te zijn maar deelde verder mee dat oplossingen niet in de sfeer van hogere lasten voor de Zeeuwen mogen worden gezocht. „Dan komt u de WD tegen," meldde Suurmond strijdbaar. Spaarpotje Maar is het nu echt wel zo erg ge steld met de provinciekas? Ja en nee. Op een jaarbegroting waar ongeveer 175 miljoen gulden aan bestemmingen en reserves is op genomen, heeft Zeeland 13 mil joen gulden vrij besteedbaar geld in het spaarpotje dat de Algeme ne Reserve heet. Maar de inkom sten dalen elk jaar en vergeleken met vorig jaar is Zeeland 8 mil joen gulden achteruit geboerd. Dat is op zich geen schrikbarend hoog bedrag, het is de trend die de Statenleden zorgen baart. Gedeputeerde Bruinooge zei gis teren: „Het begint een bedenke lijke kant te krijgen." Hij had ook wat meevallers te melden. De in komsten uit de wegenbelasting zullen dit jaar en vermoedelijk ook komend jaar ten volle wor den behaald. En de miljoenen guldens die gedeputeerde Cop- poolse op welzijn moest bezuini gen zijn ook gehaald. Vandaag ontvouwen GS na hun naj aars conferentie het nieuwe financiële beleid voor volgend jaar. Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van verpakkingsfabriek Elopak in Ter neuzen en de vakbonden hebben gisteren overeenstemming be reikt over het terugbrengen van de vijf-ploegendienst tot vier ploegen. De maatregel houdt in dat het bedrijf minder uitzendkrachten op roept dan tot nu toe het geval was. Directeur A. de Groot van Elopak kan niet aangeven om hoeveel tijde lijke arbeidskrachten het gaat. „Dat is afhankelijk van de werkzaam heden die op dat moment aan de orde zijn." Het akkoord is gisteren gesloten na een gezamenlijke ledenraadple ging van de Industrie- en Voedingsbond CNV en Druk en Papier, de afdeling van de FNV. De door de directie opgestelde wijzigingen gaan in het weekeinde van 26 oktober in. Elopak wil inkrimpen omdat de verkopen van drankkartons teruglo pen en afnemers in Rusland en Tsjechië niet aan hun betalingsver plichtingen voldoen. De Groot beweert dat Elopak het marktverlies had voorzien en daar om uitzendpersoneel binnenhaalde toen het bedrijf vorig jaar besloot, juist als gevolg van een groeiend orderpakket, over te gaan tot een vijf-ploegendienst. Nu het minder gaat wil Elopak weer terug naar een vier-ploegendienst en zijn de uitzendkrachten de eersten die eruit moeten.

de Stem | 1996 | | pagina 13